Je chrápání neškodné? Rizika a léčba

Published:

I když se může zdát, že jde o pouhou nepříjemnost, pravdou je, že chronické chrápání představuje potenciální nebezpečí a zdravotní rizika. V tomto obsáhlém příspěvku na blogu se budeme zabývat různými aspekty chrápání, abychom vám pomohli lépe pochopit jeho důsledky pro vaši celkovou pohodu.

Nejprve se budeme zabývat výskytem chrápání u dospělých a probereme některá potenciální zdravotní rizika spojená s těžkým chrápáním. Poté se zamyslíme nad možnostmi OSA, včetně toho, jaký vliv může mít hmotnost a věk. Podrobně se budeme zabývat také výhodami hubnutí pro ty, kteří trpí OSA.

Pokračujeme v identifikaci strukturálních příčin přetrvávajícího chrápání, jako je vychýlená nosní přepážka nebo vliv dlouhé uvuly na proudění vzduchu během spánku. Poté probereme dostupné možnosti léčby těchto problémů, jako je terapie kontinuálním přetlakem v dýchacích cestách (CPAP) a ústní aparáty určené speciálně pro léčbu chrápání.

Nakonec je důležité pochopit, proč je zásadní nepřehlížet přetrvávající chrápání, a proto naše diskuse bude zahrnovat i důsledky zanedbání těchto problémů. Na závěr vám poskytneme volbu životního stylu a tipy, které mohou minimalizovat výskyt nočních poruch, abyste si mohli opět užívat klidného spánku - což dokazuje, že ne, někdy je chrápání neškodné, není vždy pravda.

is-snoring-harmless

Nebezpečí chrápání a spánkové apnoe

Věděli jste, že chrápání může být nejen nepříjemné, ale může představovat i vážné zdravotní riziko? Chrápání může svědčit o OSA, což je stav, který s sebou nese vážná zdravotní rizika, jako je hypertenze, srdeční choroby, cukrovka 2. typu, deprese a dokonce i předčasné úmrtí.

Statistiky chrápání

Podle studie zveřejněné v časopise Sleep Medicine Reviews se s obvyklým chrápáním potýká přibližně 44 % mužů a 28 % žen ve věku 30-60 let. To je spousta lidí, kteří potenciálně trpí poruchami spánku způsobenými hlučným nočním dýcháním svým nebo svého partnera. Náchylnější k chrápání během spánku mohou být také ti, kteří trpí chronickým ucpáním nosu nebo sezónními alergiemi.

Zdravotní rizika silného chrápání a spánkové apnoe

K OSA dochází, když se horní cesty dýchací během spánku částečně nebo úplně ucpou, což způsobí, že člověk na chvíli přestane dýchat a pak se opět nadechne - často aniž by si to uvědomil. Tento vzorec může vést ke sníženému přísunu kyslíku do krve, což může mít za následek:

 • Hypertenze (vysoký krevní tlak)
 • Onemocnění srdce
 • Diabetes 2. typu
 • Deprese
 • Špatné kognitivní funkce a problémy s pamětí

Neléčená OSA může mít fatální následky, protože může negativně ovlivnit kardiovaskulární zdraví.

V některých případech není chrápání přímo spojeno se spánkovou apnoe, ale přesto představuje potenciální nebezpečí. Například u osob, které trpí nosními polypy nebo chronickým zánětem vedlejších nosních dutin, může být zvýšené riziko infekcí nebo komplikací při operacích souvisejících s jejich stavem.

Je důležité, aby si chrápající, jejich rodinní příslušníci a lékaři uvědomili nebezpečí, která mohou být spojena s těžkým chrápáním. Rozpoznáním příznaků a vyhledáním vhodných možností léčby, jako je terapie kontinuálním přetlakem v dýchacích cestách (CPAP) nebo zařízení pro udržení jazyka, lze výrazně snížit zdravotní problémy související s chrápáním a zároveň zlepšit celkovou kvalitu života díky lepší spánkové hygieně.

Rizikové faktory obstrukční spánkové apnoe

Chrápání může svědčit o možném nebezpečném onemocnění OSA (obstrukční spánková apnoe). Pravděpodobnost vzniku OSA zvyšují některé faktory, včetně obezity a věku.

Jak obezita zvyšuje riziko OSA

Studie prokáz aly, že obezita je jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů obstrukční spánkové apnoe. Nadměrná hmotnost přispívá k ucpávání dýchacích cest v důsledku ukládání tuku na spodině jazyka a podél horní části krku. Tyto tukové tkáně mohou způsobit zúžení nebo ucpání dýchacích cest, když si lehnete ke spánku, což vede k poruchám dýchání během noci.

 • Ucpání nosu: U osob s nadváhou často dochází k ucpání nosu, což dále zhoršuje chrápání a zvyšuje riziko OSA.
 • Nosní polypy: U obézních lidí se častěji vyskytují nosní polypy - výrůstky v nosních dutinách - které mohou přispívat k příznakům chrápání a spánkové apnoe.
 • Velikost jazyka: Větší jazyk způsobený nadbytkem tělesného tuku může během spánku částečně blokovat proudění vzduchu, což zvyšuje výskyt chrápání a možný rozvoj OSA.

Náchylnost k OSA v závislosti na věku

U starší populace je také vyšší riziko vzniku obstrukční spánkové apnoe, což je částečně způsobeno přirozenými změnami svalového tonu s přibývajícím věkem. Svaly, které jsou zodpovědné za udržování dýchacích cest otevřených, časem ochabují, takže se během období relaxace, jako je spánek, snáze zhroutí. To může vést k chrápání a v některých případech k OSA.

 • S přibývajícím věkem se pružnost a síla našich svalů snižuje, což způsobuje, že jsou méně schopné udržet během spánku otevřené dýchací cesty.
 • Poloha při spánku: Starší dospělí spí častěji na zádech, což je poloha, která zvyšuje pravděpodobnost chrápání a obstrukční spánkové apnoe v důsledku gravitačního působení na jazyk a měkké tkáně v zadní části krku.
 • Sezónní alergie: Starší lidé mohou být náchylnější k sezónním alergiím, které způsobují ucpání nosu, což dále přispívá k chrápání a možnému rozvoji OSA.

Mezi rizikové faktory OSA může patřit kouření, pití alkoholu před spaním, užívání sedativ nebo trankvilizérů a výskyt problémů s chrápáním v rodině nebo samotné onemocnění. Porozumění těmto rizikům spojeným s tímto onemocněním umožňuje včasné odhalení, které umožní vhodné možnosti léčby, jako je terapie kontinuálním přetlakem v dýchacích cestách (CPAP) nebo změny životního stylu, například programy na snížení hmotnosti, jejichž cílem je zmírnit příznaky spojené s chrápáním i poruchami spánku a zlepšit celkové zdravotní výsledky.

Výhody hubnutí pro chrápající

Chcete přestat chrápat a dobře se vyspat? Řešením by mohlo být zhubnutí. Výzkumy ukazují, že i malé snížení hmotnosti může výrazně zlepšit kvalitu spánku a snížit riziko obstrukční spánkové apnoe. Zde je návod, jak na to:

Souvislost mezi hmotností a chrápáním

Přenášení nadměrné hmotnosti, zejména v oblasti krku, může během spánku vytvářet tlak na dýchací cesty. Tento tlak zužuje dýchací cesty a zvyšuje pravděpodobnost chrápání a dalších poruch spánku, jako je spánková apnoe. Obezita může také způsobit ucpání nosu sezónními alergiemi, což ztěžuje dýchání během spánku.

Hubnutí může snížit příznaky chrápání

 • Jezte zdravěji: Strava bohatá na ovoce, zeleninu, libové bílkoviny, celozrnné výrobky a nízkotučné mléčné výrobky vám pomůže postupně a trvale zhubnout.
 • Dejte se do pohybu: Pravidelné cvičení nejen spaluje kalorie, ale také posiluje svaly, které jsou zodpovědné za udržení otevřených dýchacích cest během spánku.
 • Vyhněte se alkoholu před spaním: Alkohol uvolňuje svaly v krku, což vede k většímu chrápání. Omezení konzumace alkoholu, zejména před spaním, může pomoci snížit chrápání.

Skutečné příklady hubnutí, které zlepšuje kvalitu spánku

Ve studii publikované v časopise American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine se u obézních pacientů se spánkovou apnoe, kteří zhubli v průměru 33 kg, výrazně snížil index apnoe-hypopnoe (AHI), který měří závažnost OSA. Klinická studie uvedená v časopise The New England Journal of Medicine prokázala, že změna životního stylu zaměřená na stravu a fyzickou aktivitu přinesla příznivější výsledky pro kvalitu spánku a celkový zdravotní stav než samotná léčba CPAP.

Tyto studie ukazují, že snížení hmotnosti může být účinným způsobem, jak snížit chrápání a zlepšit kvalitu spánku. Tak proč to nezkusit? Vaše tělo - a váš partner - vám poděkuje.

Strukturální příčiny chrápání

Chrápání není jen nepříjemný zvuk, kvůli kterému váš partner v noci nespí. Chrápání může být příznakem závažných problémů souvisejících se spánkem, jako je obstrukční spánková apnoe, a nemělo by se ignorovat. K chrápání mohou přispívat strukturální problémy v dýchacích cestách a zde jsou uvedeny některé běžné příčiny a možnosti léčby:

Deviated Septum a ucpaný nos

Vychýlená nosní přepážka nebo ucpaný nos v důsledku alergie nebo infekce dutin může způsobit potíže s dýcháním nosem, což vede k dýchání ústy během spánku a chrápání. Léky, jako jsou dekongestiva a antihistaminika, mohou přinést dočasnou úlevu, ale v závažných případech může být nutný chirurgický zákrok, který narovná chrupavky a kostní struktury v nose (septoplastika).

Dlouhá ušní boltec a uvulopalatofaryngoplastika (UPPP)

Dlouhá jazylka může během spánku bránit dýchacím cestám tím, že vibruje proti zadní části krku, což způsobuje chrápání. Uvulopalatofaryngoplastika (UPPP) je chirurgický zákrok, při kterém se odstraní přebytečná tkáň z měkkého patra a uvuly, aby se rozšířily horní cesty dýchací a omezilo chrápání.

Mandle a adenoidy u dětí s OSA

U dětí s obstrukční spánkovou apnoe mohou zvětšené nosní mandle a mandle blokovat dýchací cesty během spánku a způsobovat chrápání. Adenotonzilektomie je chirurgický zákrok, při kterém se odstraní obě struktury současně, aby se dosáhlo úlevy od chrápání a dalších příznaků souvisejících s OSA.

Poraďte se se svým lékařem o možnostech léčby, včetně pomůcek pro udržení jazyka a léků na spaní, které sníží chrápání a zlepší váš celkový zdravotní stav.

Možnosti léčby pro trvale chrápající

Neléčené chrápání může vést k obstrukční spánkové apnoe, což je stav, kdy se během spánku zastaví dýchání. Naštěstí existuje několik možností léčby, které chrápání zmírní a zlepší kvalitu vašeho spánku.

Terapie kontinuálním pozitivním tlakem v dýchacích cestách (CPAP)

Terapie CPAP spočívá v tom, že během spánku nosíte masku na nose nebo ústech. Přístroj zajišťuje nepřetržitý tok stlačeného vzduchu, který pomáhá udržovat horní cesty dýchací otevřené a zabraňuje jejich kolapsu a vzniku překážek. To může účinně snížit krevní tlak způsobený obstrukční spánkovou apnoe a zlepšit váš celkový zdravotní stav.

 • Přístroj CPAP se skládá ze tří hlavních částí: motoru, hadice a masky.
 • K dispozici je celá řada masek podle individuálních preferencí.
 • Úprava nastavení strojů umožňuje přizpůsobení na základě specifických potřeb/preferencí, jako jsou úrovně tlaku potřebné pro optimální výsledky během období spánku.

Ústní pomůcky pro léčbu chrápání

Kromě terapie CPAP existuje několik typů ústních pomůcek určených speciálně pro léčbu chrápání:

 1. Zařízení pro udržení jazyka: Tyto pomůcky drží jazyk v přední poloze, čímž zabraňují jeho pádu zpět do krku a brání proudění vzduchu.
 2. Mandibulární výsuvná zařízení (MAD): Podobně jako chrániče zubů, které se nosí při sportovních aktivitách, jsou MAD na míru vyrobené zubní pomůcky, které během spánku posunují dolní čelist mírně dopředu. Tím se zvětší prostor horních dýchacích cest, což umožňuje snadnější dýchání během noci.

Před rozhodnutím o vhodném postupu je nezbytné poradit se s odborníkem na spánkovou medicínu nebo se zubním lékařem, který má zkušenosti s léčbou poruch spánku. Posoudí vaši konkrétní situaci a doporučí vám vhodnou terapii na základě faktorů, jako je závažnost/typ problému s chrápáním, anamnéza/přítomné zdravotní potíže (pokud existují) a životní návyky ovlivňující noční zvuky vydávané při stavu bezvědomí.

Důležitost řešení problémů s chrápáním

Nenechte si chrápáním zničit spánek a zdraví. Ignorování přetrvávajících problémů s chrápáním může vést k vážným zdravotním potížím, včetně obstrukční spánkové apnoe, hypertenze, srdečních onemocnění, cukrovky 2. typu, psychických problémů a nehod. Může také negativně ovlivnit vztahy s partnery, kteří sdílejí stejnou postel.

Důsledky ignorování přetrvávajících problémů s chrápáním

Neřešená spánková apnoe může vést k řadě zdravotních rizik, včetně vysokého krevního tlaku, srdečního infarktu, mrtvice, nepravidelného srdečního rytmu, městnavého srdečního selhání, inzulínové rezistence a cukrovky 2. typu. Dobrý spánek je nezbytný pro udržení psychické i fyzické kondice, proto je nanejvýš důležité, aby se opakujícími se problémy zabýval nejen chrápající, ale i jeho partner v posteli.

Opatření proti chrápání

Pokud máte vy nebo váš partner podezření, že příčinou chrápání může být základní onemocnění, jako je obstrukční spánková apnoe, je nutné se poradit s odborníkem na spánkovou medicínu. Ten provede důkladné vyšetření a doporučí vhodné možnosti léčby na základě individuálních potřeb.

Udržování otevřené komunikace s partnerem o všech obavách souvisejících s chrápáním je zásadní. Obě strany tak mohou společně hledat řešení, která zlepší celkovou kvalitu života. Nedovolte, aby vám hrdost nebo rozpaky bránily ve vyhledání pomoci - včasné řešení potenciálních problémů může vést k lepším zdravotním výsledkům v dlouhodobém horizontu.

Důležitost řešení problémů s chrápáním

Chrápání je nejen nepříjemné, ale může být i nebezpečné. Trvalé chrápání může být příznakem obstrukční spánkové apnoe, poruchy spánku, která způsobuje, že během noci přestáváte dýchat. Zanedbávání chrápání může mít vážné zdravotní následky, jako je hypertenze, srdeční onemocnění a cukrovka 2. typu.

Důsledky ignorování přetrvávajících problémů s chrápáním

Ignorování chrápání nestojí za riziko. Může vést k poškození tepen, ucpání, zánětu a nezdravým změnám uvnitř hrudní dutiny. Chronické chrápání může také způsobit problémy s duševním zdravím, jako jsou úzkost, deprese a podrážděnost.

Volba životního stylu pro minimalizaci výskytu chrápání

Pokud občasné chrápání nesouvisí se zdravotními problémy, můžete ho minimalizovat některými opatřeními v oblasti životního stylu:

Tipy pro hygienu spánku

 • Stanovte si spánkový režim: Chodit spát a vstávat každý den ve stejnou dobu může pomoci regulovat vnitřní hodiny vašeho těla.
 • Vytvořte si relaxační režim před spaním: Před spaním se věnujte uklidňujícím činnostem, jako je čtení nebo teplá koupel, které vašemu mozku naznačí, že je čas jít spát.
 • Udržujte optimální prostředí pro spánek: Udržujte v ložnici chlad, tmu a ticho. V případě potřeby zvažte použití zatemňovacích závěsů nebo přístrojů pro regulaci bílého šumu.

Vyhýbání se konzumaci alkoholu před spaním

Alkohol má schopnost uvolňovat svaly v krku, což může vést k většímu chrápání. Narušuje také normální spánkové vzorce tím, že narušuje spánek REM (rychlé pohyby očí) - jednu z nejvíce regeneračních fází spánku. Chcete-li snížit chrápání způsobené konzumací alkoholu, zkuste se vyhnout pití alkoholických nápojů do tří hodin před spaním.

Pokud změna životního stylu nepomůže chrápání zmírnit, poraďte se s odborníkem na spánkovou medicínu. Ti vám mohou doporučit zařízení na udržování jazyka nebo přístroje na kontinuální přetlak v dýchacích cestách (CPAP), které vám pomohou lépe v noci dýchat. Nenechte chrápání bez léčby - podnikněte kroky k ochraně svého zdraví a dopřejte si kvalitní spánek.

Časté dotazy týkající se chrápání je neškodné

Je chrápání nebezpečné?

Ano, chrápání může být nebezpečné, pokud způsobuje dušení, lapání po dechu nebo dlouhé pauzy v dýchání během spánku, což může znamenat obstrukční spánkovou apnoe (OSA) a vést k vážným zdravotním rizikům, jako jsou srdeční choroby a mrtvice.

Lze chrápání omezit?

Ano, chrápání lze omezit řešením základních zdravotních problémů, jako je ucpaný nos nebo spánková apnoe, používáním zařízení pro udržení jazyka nebo léčbou kontinuálním přetlakem v dýchacích cestách (CPAP).

Je chrápání porucha spánku?

Ano, chrápání je běžným příznakem poruch spánku, jako je spánková apnoe, které mohou vést ke zhoršení kvality spánku a celkové pohody.

Je chrápání příznakem sezónních alergií?

Ano, chrápání může být příznakem sezónních alergií, které způsobují ucpaný nos a ucpané horní cesty dýchací.

Mohou nosní polypy způsobit chrápání?

Ano, nosní polypy mohou způsobovat chrápání, protože ucpávají nosní průduchy a ztěžují dýchání během spánku.

Závěr

Zatímco občasné chrápání nemusí být důvodem k obavám, trvalé a hlasité chrápání může naznačovat základní zdravotní problémy, jako je obstrukční spánková apnoe (OSA), která je spojena s různými zdravotními riziky.

Nebojte se, existují účinné možnosti léčby, jako jsou programy na snížení hmotnosti, terapie CPAP a ústní pomůcky, které pomáhají minimalizovat výskyt chrápání.

Ale počkejte, je toho víc! Změny životního stylu, jako je dodržování správné spánkové hygieny a vyhýbání se alkoholu před spaním, mohou také pomoci předcházet chrápání.

Je důležité řešit přetrvávající problémy s chrápáním, abyste předešli možným zdravotním následkům, a proto neváhejte vyhledat lékařskou pomoc.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?