Melatoninové noční můry

Last updated:

Published:

Melatonin jako přírodní prostředek na podporu spánku se stává stále oblíbenějším mezi těmi, kteří se snaží zlepšit svůj noční odpočinek. Nešťastným vedlejším účinkem pro některé jedince jsou však melatoninové noční můry. V tomto příspěvku na blogu se budeme zabývat vědeckými poznatky, které stojí za těmito živými a často znepokojivými sny.

Melatonin hraje klíčovou roli při řízení cyklu spánku a bdění a vnější faktory mohou ovlivnit jeho produkci. Dále se budeme zabývat souvislostí mezi spánkem REM a sněním a také možnými důvody, proč může užívání melatoninu navíc vést k intenzivním nočním můrám.

Abychom vám pomohli najít úlevu od těchto nepříjemných zážitků, poskytneme vám návod na úpravu dávkování melatoninu a načasování užívání doplňků stravy. Dále zdůrazníme důležitost dodržování správné spánkové hygieny, jako je zavedení důsledného režimu před spaním a omezení času stráveného u obrazovky před spaním.

Nakonec se budeme věnovat možným nežádoucím účinkům suplementace melatoninem, včetně běžných vedlejších účinků a případů, kdy může být nutné užívání přerušit kvůli přetrvávajícím nočním můrám. Pochopíte-li složitosti účinků tohoto silného hormonu na naše tělo a mysl, můžete se informovaně rozhodnout, zda je pro vás zařazení doplňkových melatoninů do vaší rutiny vhodné.

Melatoninové noční můry

Úloha melatoninu v regulaci spánku

Melatonin, který produkuje epifýza, reguluje náš cyklus spánku a bdění a synchronizuje den a noc, ale stres, kouření a práce na směny mohou jeho produkci snižovat a narušovat tak spánkový režim.

Souvislost mezi melatoninem a cirkadiánním rytmem

Melatonin dává mozku signál k zahájení spánku, čímž reguluje cirkadiánní rytmus.

Jak mohou vnější faktory ovlivnit přirozenou produkci melatoninu

 • Stres: Chronický stres snižuje hladinu melatoninu, což ztěžuje noční usínání.
 • Kouření: Nikotin potlačuje uvolňování melatoninu a stimuluje adrenalin, čímž narušuje spánkový režim.
 • Práce na směny: Nepravidelná pracovní doba narušuje cykly světla a tmy, které jsou důležité pro regulaci cirkadiánního rytmu, což vede k potížím s usínáním.

Chcete-li si udržet optimální zdravotní stav díky regeneračnímu spánku, osvojte si techniky snižování stresu, přestaňte kouřit nebo hledejte alternativní pracovní rozvrh, pokud je to možné.

Noční můry spojené s užíváním melatoninu

Někteří uživatelé hlásili, že při užívání melatoninových doplňků zažívají noční můry, což je pravděpodobně způsobeno tím, že hormon podporuje hlubší spánek REM, při kterém dochází k většině snů.

Porozumění spánku REM a jeho úloze ve snění

Spánek REM se vyznačuje rychlými pohyby očí, zvýšenou aktivitou mozku a uvolněním svalů a je obdobím, kdy se odehrává většina našich snů.

Možné příčiny zvýšené frekvence nočních můr

 • Dávkování: Dávkování: Užívání příliš velkého množství melatoninu může vést k jeho nadbytku v těle, což může způsobit živější sny a noční můry.
 • Citlivost: Někteří lidé mohou být náchylnější ke špatným snům i při nižších dávkách kvůli citlivosti na melatonin.
 • Faktory životního stylu: Stresové události nebo špatné spánkové návyky mohou také přispívat k četnosti nočních můr.

Poraďte se o všech obavách se zdravotníkem a prozkoumejte postupy spánkové hygieny, abyste zlepšili celkovou kvalitu spánku a případně omezili noční můry.

Snížení nočních můr úpravou dávkování melatoninu

Snižte dávku melatoninu nebo upravte načasování jeho užívání, abyste omezili špatné sny a zlepšili odpočinek.

Tipy pro nalezení ideálního dávkování

Začněte s minimální dávkou (0,5-1 mg) 30 minut před spaním a podle potřeby dávku zvyšujte.

 • Začněte nízko: Zkuste 0,5-1 mg před spaním.
 • Postupně se zvyšuje: Zvyšujte ji po 0,5 mg a sledujte, zda se neobjeví nežádoucí účinky.
 • Vyhněte se nadměrným dávkám: Nepřekračujte dávku 6 mg denně bez doporučení lékaře.

Úvahy o načasování užívání melatoninu

Melatonin užívejte před spaním, abyste měli dostatek času na jeho účinek a vyhnuli se jeho předčasnému užití.

 1. Před spaním si vezměte melatonin: Nechte si dostatek času na to, aby doplněk začal účinkovat.
 2. Vyhněte se časnému příjmu: Mohl by narušit váš cirkadiánní rytmus a zhoršit poruchy spánku.

Výzkum ukazuje, že doplňky melatoninu jsou nejúčinnější, pokud se užívají v období nízké endogenní produkce.

Kvalitní spánková hygiena: Nutné mít

Správné postupy spánkové hygieny mohou pomoci snížit noční můry spojené s užíváním melatoninu, proto je důležité je zařadit do svého režimu.

Důsledný režim před spaním: Klíč k lepšímu spánku

 • Dodržujte pravidelný časový rozvrh spánku, abyste regulovali vnitřní hodiny svého těla.
 • Večer se vyhněte kofeinu a nikotinu.
 • Před spaním se uvolněte při teplé koupeli nebo četbě.
 • Zajistěte si chladné, tmavé a tiché prostředí pro spánek.
 • Vyhněte se těžkým jídlům před spaním.

Omezte čas strávený u obrazovky a vystavení modrému světlu

Vystavení modrému světlu z obrazovek může potlačit produkci melatoninu, takže:

 1. Zkraťte čas strávený u obrazovky alespoň hodinu před spaním.
 2. Používejte aplikace, které filtrují modré světlo, nebo noste brýle, které ho blokují.
 3. Ve večerních hodinách zvolte v ložnici a obývacím pokoji tlumenější a teplejší osvětlení.

Kombinací těchto postupů spánkové hygieny s vhodnou úpravou dávkování melatoninu můžete zvýšit své šance na klidné noci, aniž by vás trápily noční můry. Spěte tedy klidně a nenechte se štěnicemi pokousat.

Možné nežádoucí účinky doplňků melatoninu

Mezi další možné nežádoucí účinky spojené s doplňky melatoninu patří kromě ospalosti také bolesti hlavy, nevolnost, závratě, změny nálad a rozrušení. Před zahájením jakéhokoli nového doplňkového režimu je důležité poradit se se zdravotnickým pracovníkem, aby se předešlo možným lékovým interakcím.

Běžné vedlejší účinky užívání melatoninu

 • Bolesti hlavy: Někteří uživatelé hlásí bolesti hlavy po užívání melatoninových doplňků.
 • Nevolnost: Nevolnost: možnými nežádoucími účinky jsou také žaludeční a střevní potíže nebo nevolnost.
 • Závratě: V reakci na doplňkový příjem melatoninu se může objevit pocit závratě nebo nestálosti.
 • Výkyvy nálad a agitovanost: Někteří uživatelé hlásili změny nálady nebo zvýšenou podrážděnost.

Důležitost diskuse o doplňcích stravy s poskytovatelem zdravotní péče

Pokud uvažujete o zařazení melatoninu do svého denního režimu pro zlepšení kvality spánku, je nezbytné poradit se s poskytovatelem zdravotní péče, abyste zjistili, zda je pro vás tento doplněk vhodný na základě faktorů, jako jsou stávající zdravotní stav a současné léky. Poskytovatel zdravotní péče vám navíc může poradit při hledání vhodného dávkování a poradit, jak sledovat případné nežádoucí účinky.

Pro zajištění bezpečného a účinného užívání doplňků stravy s melatoninem pro zlepšení kvality spánku je proto důležité, abyste se před zahájením užívání doplňků stravy poradili s poskytovatelem zdravotní péče.

Ukončení užívání melatoninu při přetrvávajících nočních můrách

Noční můry vás v noci budí, přestože jste upravili dávkování melatoninu a dodržujete správnou spánkovou hygienu? Možná je na čase zvážit, zda úplně nepřestat užívat melatoninové doplňky.

Kdy ukončit podávání melatoninu

Naslouchejte svému tělu a sledujte jeho reakce na melatonin. Pokud noční můry přetrvávají nebo jsou intenzivnější, může to znamenat, že melatonin pro vás není tou nejlepší volbou.

Alternativní léčba nočních můr

Poraďte se se zdravotníkem o alternativních řešeních, jako je zlepšení spánkové hygieny, kognitivně-behaviorální terapie, přírodní prostředky na podporu spánku a techniky zvládání stresu.

 • Zlepšení spánkové hygieny: Vytvořte relaxační prostředí pro klidný spánek.
 • CBT může pomoci identifikovat a řešit myšlenky nebo chování, které přispívají k nespavosti, a umožnit přírodní spánkové pomůcky, jako jsou bylinné čaje a esenciální oleje, které podporují klidný spánek. Zabývejte se myšlenkami a chováním, které přispívají ke špatnému spánku.
 • Přírodní prostředky na spaní: Bylinné čaje a éterické oleje mohou podpořit relaxaci, aniž by způsobovaly noční můry.
 • Techniky zvládání stresu: Meditace všímavosti a fyzická aktivita mohou snížit hladinu stresu, který přispívá ke špatné kvalitě spánku a nočním můrám.

Před jakoukoli úpravou spánkových návyků nebo pokusem o novou léčbu se doporučuje poradit se s lékařem.

Může užívání melatoninu způsobit noční můry?

Ano, užívání melatoninu může u některých osob vyvolat noční můry. To je pravděpodobně způsobeno zvýšeným spánkem REM, který se objevuje při suplementaci melatoninem, což může vést k živějším a intenzivnějším snům. Ne u každého se však tento nežádoucí účinek projeví a úprava dávkování nebo načasování užívání může pomoci snížit četnost nočních můr.

Jak se vyhnout nočním můrám při užívání melatoninu

Chcete-li minimalizovat riziko nočních můr při užívání doplňků melatoninu, zvažte úpravu dávkování, experimentujte s různými časy konzumace (např. dříve večer) a dodržujte správné spánkové hygienické návyky, jako je zavedení důsledného režimu před spaním a omezení času stráveného u obrazovky před spaním.

Může vám melatonin způsobovat noční můry?

National Geographic informoval o případech, kdy lidé po užívání melatoninových doplňků měli živé sny nebo noční můry. I když není zaručeno, že se tyto účinky projeví u každého, u některých jedinců je to možné v důsledku zvýšení REM spánku způsobeného doplňkovým užíváním tohoto hormonu.

Jaké jsou vedlejší účinky melatoninu?

Melatonin může mít několik možných nežádoucích účinků, včetně bolestí hlavy, závratí, nevolnosti, denní ospalosti nebo podrážděnosti. Ve vzácných případech se u uživatelů mohou vyskytnout také alergické reakce, jako je vyrážka nebo potíže s dýcháním. Před zahájením užívání doplňků stravy je důležité probrat veškeré obavy z jejich užívání s poskytovatelem zdravotní péče.

Závěr

Melatonin má zásadní význam pro regulaci cyklu spánku a bdění, ale jeho nadměrné užívání může vést k nočním můrám.

Abyste se vyhnuli nočním můrám vyvolaným melatoninem, upravte dávkování a načasování a dodržujte správnou spánkovou hygienu, jako je zavedení důsledného režimu před spaním a omezení času stráveného u obrazovky před spaním.

Pokud noční můry přetrvávají, poraďte se se svým lékařem o alternativní léčbě.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?