Proč spím lépe mimo domov

Published:

Přemýšleli jste někdy o tom, "proč se mi lépe spí mimo domov?" Tato otázka je pro mnohé záhadou. Dobrý spánek je zásadní pro naše celkové zdraví a pohodu, přesto se některým z nás lépe usíná v neznámém prostředí, například v hotelových pokojích nebo na dovolené.

Tento článek se zabývá příčinami toho, proč se lidé v cizím prostředí, jako jsou hotely nebo prázdninové pronájmy, nechávají snáze unášet. Prozkoumáme, jakou roli hraje pohodlí při dosahování kvalitního odpočinku mimo domov, a probereme prvky, jako je pohodlí postelí a polštářů, spolu s porovnáním různých typů ubytování.

Prozkoumáme také, jak fenomény, jako je efekt první noci, ovlivňují vaši schopnost klidně spát, když se ubytujete na novém místě. Dále probereme mechanismy, jak se vyrovnat s jet lagem během cestování, a jak může snížení úzkosti zlepšit kvalitu vašeho spánku mimo domov.

Nakonec se podíváme na začlenění osobních rituálů před spaním do cestovního plánu. Pochopení těchto aspektů vám může poskytnout náhled na to, proč se můžete ptát sami sebe: "Proč se mi lépe spí mimo domov?"

Proč spím lépe mimo domov

Úloha pohodlí pro kvalitu spánku mimo domov

Cestování může být vzrušující, ale může také narušit náš spánkový režim. Pohodlí je zásadním faktorem, který ovlivňuje kvalitu odpočinku mimo domov.

Důležitost pohodlí postele a polštáře pro kvalitní odpočinek

Studie organizací SleepFoundation.org a Sleep Cycle zjistila, že 66,9 % cestovatelů se v rekreačním pronájmu vyspí alespoň sedm hodin. Klíčovými faktory jsou úroveň pohodlí postele a polštáře. Pohodlná postel s podpůrnou matrací může mít zásadní vliv na to, když se snažíte v neznámém prostředí usnout.

Zásadní roli hrají také polštáře, které podporují nastavení krku a hlavy, což má přímý vliv na zdraví páteře během spánku. Pokud tedy budete mít k dispozici pohodlné polštáře, může to výrazně zlepšit váš celkový zážitek ze spánku.

Srovnání hotelových pobytů a pronájmů rekreačních objektů

Někdy se může stát, že se v hotelu necítíte dobře ve srovnání s klidnějšími pronájmy, které nabízejí útulnější prostředí. Například Airbnb nabízí jedinečné domy, kde se hosté často cítí uvolněněji díky známému prostředí, jako jsou kuchyně nebo obývací pokoje podobné jejich vlastním domovům.

Rekreační pronájmy obvykle nabízejí individuální prostory s vybavením, jako jsou plně zásobené kuchyně, což umožňuje hostům flexibilitu v době jídla - další významný aspekt ovlivňující spánkový režim, zejména pokud jste doma zvyklí dodržovat určitý stravovací režim.

Vliv první noci na spánkový režim

"Efekt první noci" je fenomén dobře zdokumentovaný v kruzích zabývajících se výzkumem spánku. Je běžné, že lidé si první noc v neznámém prostředí optimálně neodpočinou kvůli zvýšené bdělosti způsobené novým prostředím - něco podobného, jako když ptáci a mořští savci uspí jen polovinu mozku, aby zůstali ostražití vůči potenciálním hrozbám; podobné chování mohou vykazovat i lidé.

Porozumění efektu první noci

Tento koncept v podstatě odkazuje na to, jak náš mozek zůstává během prvních nocí strávených na nových místech v poloviční pohotovosti, což účinně snižuje hloubku a kvalitu dosaženého spánku a následně ovlivňuje celkovou pohodu a úroveň výkonnosti následujícího dne, ať už se jedná o pracovní nebo volnočasové aktivity.

Vztah mezi úrovní bdělosti a neznámým prostředím

 • Váš mozek zůstává částečně vzhůru a vyhledává případná nebezpečí, čímž narušuje hluboké fáze REM, které jsou nezbytné pro obnovu tělesných tkání a vyladění informačního jádra;
 • V noci se můžete často budit kvůli podivným zvukům nebo neobvyklému uspořádání lůžka, což vám ztěžuje dosažení nerušeného zdravého spánku.

Vliv první noci na spánkový režim

"Efekt první noci" je fenomén, který je ve výzkumu spánku dobře zdokumentován. Je běžné, že se první noc na neznámém místě špatně vyspíte. Na vině je zvýšená bdělost způsobená novostí prostředí.

Porozumění efektu první noci

Tato studie vysvětluje, jak náš mozek zůstává ostražitý, když spíme na novém místě, podobně jako někteří ptáci a mořští savci. Ti uspávají pouze polovinu mozku, aby zůstali ve střehu před potenciálním nebezpečím. Tento mechanismus přežití se dnes může zdát zbytečný, ale v dávných dobách, kdy se lidé museli ve spánku chránit před predátory, byl klíčový.

V moderní době může tato instinktivní reakce narušit váš spánkový cyklus a způsobit, že se i po zdánlivě plnohodnotném spánku budete cítit ospalí nebo neklidní. Účinky tohoto jevu obvykle odezní po několika prvních nocích, kdy si mozek zvykne na nové prostředí.

Vztah mezi úrovní bdělosti a neznámým prostředím

V neznámém prostředí se vaše bdělost obvykle zvyšuje, protože vaše smysly jsou bombardovány novými podněty - různými zvuky, vůněmi, úrovní světla atd. Část vašeho mozku tak zůstává vzhůru a snaží se zpracovat všechny tyto nové podněty, čímž narušuje normální spánkový režim.

Hygiena spánku, jako je dodržování pravidelného času spánku a vstávání i na cestách, udržování tmavé, chladné a tiché ložnice, vyhýbání se kofeinu a alkoholu před spaním a relaxační aktivity před spaním (např. čtení nebo poslech tiché hudby), může pomoci zmírnit účinky efektu první noci a zlepšit celkovou kvalitu a délku spánku, včetně hlubokých fází REM, které jsou nezbytné pro obnovu tělesných tkání a vyladění informačního jádra.

Jak se vyrovnat s jet lagem během cestování

Jet lag je častým problémem častých cestovatelů, zejména těch, kteří cestují přes více časových pásem. Jedná se o narušení vnitřních tělesných hodin, které může výrazně ovlivnit naši schopnost usnout a udržet si pravidelný spánkový režim. Toto narušení vnitřních hodin těla může způsobit potíže s přizpůsobením se novému spánkovému režimu v závislosti na tom, kterým směrem člověk cestuje.

Vliv změny časového pásma na spánkový režim

V lidském mozku se nacházejí vnitřní hodiny, které fungují ve 24hodinovém cyklu a vytvářejí střídavé stavy bdělosti a ospalosti. V pravidelných intervalech se střídá ospalost a bdělost. Při překračování různých časových pásem se tento rytmus narušuje, což vede k různým příznakům souhrnně označovaným jako jet lag.

 • Poruchy spánku: Může se stát, že se vám bude špatně usínat, když je v novém místě noc, nebo se budete cítit unavení během dne.
 • Změny nálady: Zpoždění může také ovlivnit vaši náladu a způsobit podrážděnost nebo mírnou depresi.
 • Trávicí potíže: Může se stát, že váš stravovací režim nebude odpovídat místním časům jídla, což může vést ke ztrátě chuti k jídlu, nevolnosti nebo zácpě.

Tipy pro zvládání příznaků jet lagu

Pokud se při cestování v různých časových pásmech potýkáte s jet lagem, existuje několik strategií, které by vám mohly pomoci tyto příznaky účinně zvládnout:

 1. Vyhněte se konzumaci alkoholu: Alkohol může zhoršit příznaky zpoždění, protože dehydratuje organismus a narušuje normální spánkový režim. WebMD doporučuje vyhýbat se alkoholu před odletem a dokud se plně nepřizpůsobíte novému časovému pásmu.
 2. Jezte lehká jídla: Pozdní těžká jídla mohou ještě více narušit váš cirkadiánní rytmus a ztížit vám rychlé přizpůsobení. Volba lehčích jídel, jako jsou saláty a ovoce, usnadní trávení a podpoří tak klidnější spánek.
 3. Udržujte hladinu hydratace: Dbejte na pravidelnou konzumaci vody po celou dobu trvání cesty, aby vaše tělo mohlo optimálně fungovat včetně regulace spánku. Klinika Mayo doporučuje pít dostatek tekutin, ale nepít kofein ani alkohol, protože podporují dehydrataci a zhoršují celkové potíže spojené s jetlagem.

Snížení úzkosti Zlepšení kvality spánku mimo domov

Není neobvyklé, že se lidem lépe usíná v neznámém prostředí. Podle renomovaného výzkumníka Adriana Williamse je to proto, že pobyt v novém prostředí bez stresu snižuje hladinu úzkosti.

Empatický přístup k samostatným spánkovým návykům

Úzkost a spánek spolu úzce souvisejí, zejména pokud jde o důvěru dětí v samostatné spaní. Změna prostředí může dětem pomoci vytvořit si bezpečnější návyky pro samostatný spánek. V takových případech by rodiče měli zaujmout empatický přístup a tyto návyky podporovat.

 • Vytvořte bezpečný prostor: Ujistěte se, že se vaše dítě cítí v dočasném pokoji pohodlně a bezpečně, a přineste mu známé předměty, jako jsou oblíbené deky nebo plyšová zvířátka.
 • Udržování rutiny: Snažte se dodržovat pravidelný režim spánku dítěte i na dovolené. To zahrnuje činnosti, jako je čtení pohádky před spaním nebo poslech uklidňující hudby.
 • Podporovat nezávislost: Podpořte samostatnost dítěte tím, že mu umožníte určitou míru samostatnosti v jeho spánkovém režimu, např. volbou času, kdy chce zhasnout světlo v noci.

Souvislost mezi úrovní úzkosti a zlepšením spánku

Nižší úroveň úzkosti může vést ke zlepšení spánku i u dospělých. Odstup od každodenního stresu a povinností poskytuje mysli možnost oddechu, což v konečném důsledku pozitivně přispívá k celkovému odpočinku během spánku. Studie prokázaly přímou souvislost mezi sníženou úrovní stresu a zvýšeným počtem hlubokých fází spánku REM - klíčových fází nezbytných pro obnovu tělesných tkání a základní vylaďovací funkce.

Zvládnutí přetrvávajících obav, které by mohly bránit dobrému spánku na cestách:

 1. Vyhněte se příjmu kofeinu před spaním: Kofein stimuluje bdělost a ztěžuje hladké usínání, zejména pokud je konzumován šest hodin před spaním.
 2. Meditujte: Věnujte několik minut meditaci a relaxaci, která pomáhá vyčistit mysl a usnadňuje přechod do klidného spánku.

Zvládání duševního stavu hraje zásadní roli při zajištění klidnějšího spánku - ať už jste doma, nebo na dovolené.

Začlenění osobních rituálů před spaním do cestovních plánů

Pokud jde o spánek, klíčová je důslednost. To se týká nejen toho, kdy jdete spát a kdy se probouzíte, ale také toho, co děláte v hodinách před spaním. Dospělí, kteří se potýkají s narušeným spánkovým režimem z důvodu neznalosti, mohou do cestovního rozvrhu začlenit prvky spojené s osobními rituály před spaním (například čištění zubů zubní nití a čtení před spaním). Ukázalo se, že je to účinná metoda, která jim pomáhá rychleji se přizpůsobit, a tím zlepšit celkovou kvalitu a délku trvání hlubokých fází REM, které jsou nezbytné pro obnovu tělesných tkání a funkce přeladění informačního jádra.

Výhody dodržování pravidelných rituálů před spaním během cestování

Výhod pravidelných rituálů před spaním na cestách je celá řada. Rituály před spaním mohou působit jako signál pro váš mozek, že je čas na odpočinek, a napomáhají tak procesu usínání. Dodržování pravidelných rituálů před spaním na cestách může pomoci potlačit obavy a napětí, které jsou častou příčinou nespavosti.

 • Dodržujte stálý spánkový režim: Snažte se co nejvíce dodržovat svůj obvyklý cyklus spánku a bdění, i když cestujete v různých časových pásmech. Pomáhá to regulovat vnitřní hodiny vašeho těla a může vám to pomoci snadněji usnout a zůstat vzhůru.
 • Vytvořte si relaxační režim před spaním: Věnujte se uklidňujícím činnostem, jako je čtení knihy nebo poslech relaxační hudby. Alespoň hodinu před spaním se vyhněte obrazovkám, protože modré světlo vyzařované telefony, tablety, počítači a televizory narušuje produkci melatoninu - hormonu, který reguluje spánkové cykly.
 • Vyhněte se těžkým jídlům před spaním: Jíst velká nebo kořeněná jídla může způsobit zažívací potíže, které mohou ztížit usínání.
 • Upřednostněte fyzickou aktivitu během dne: Pravidelná fyzická aktivita během dne podporuje lepší noční odpočinek, zejména pokud je podle výzkumných studií prováděna soustavně po dobu několika týdnů.

Pokud tyto strategie nefungují hned, buďte trpěliví - vytvoření nových návyků může nějakou dobu trvat, zejména za neznámých okolností, jako je pobyt mimo domov. Začlenění známých prvků z domácího prostředí, ať už se jedná o určité vůně, zvuky nebo textury, může dále napomoci procesu přizpůsobení a poskytnout další pohodlí a bezpečí potřebné k zajištění optimálního odpočinku a regenerace mezi aktivními dny na cestách.

Kromě toho zvažte používání přírodních doplňků stravy, jako jsou produkty s olejem CBD, které podporují relaxaci a klid, případně zlepšují celkovou kvalitu a hloubku fází REM, které jsou nezbytné pro tělesné opravy a zpracování kognitivních úkolů po náročných a vzrušujících dnech, kdy jste poznávali nová prostředí, místní kulturu, historii, kuchyni atd.

Chcete-li se dozvědět více o tom, jak může olej CBD a další související produkty prospět individuálním cílům v oblasti zdraví a wellness, zejména pokud jde o optimalizaci klidného a omlazujícího spánku, navštivte naše webové stránky Cibdol.

Časté dotazy k tématu Proč se mi lépe spí mimo domov

Proč se mi lépe spí, když jsem mimo domov?

Možná je to pohodlným prostředím, nižší úrovní stresu nebo odpočinkem od rutiny, ale začlenění osobních rituálů před spaním do cestovního plánu může zlepšit váš celkový zážitek ze spánku.

Proč se mi lépe spí na nových místech?

Nové prostředí může stimulovat bdělost a zlepšit počáteční fáze odpočinku, ale k tomuto účinku může přispět i udržování pravidelných návyků před spaním.

Proč je těžké spát, když nejste doma?

Cestování může narušit vnitřní hodiny vašeho těla, což způsobuje potíže se spánkem, a úzkost z neznámého prostředí může také ovlivnit vaši schopnost usnout.

Spí lidé na dovolené lépe?

Dovolená obecně podporuje relaxaci a snižuje stres, což vede ke zlepšení kvality spánku, a výběr mezi hotelovým pobytem a pronájmem by také mohl ovlivnit, jak dobře si na dovolené odpočinete.

Závěr

Pokud jde o spánek mimo domov, existuje několik věcí, které mohou přispět k lepšímu odpočinku, například pohodlné lůžkoviny a polštáře, pochopení efektu první noci a zvládnutí jet lagu.

Ke zlepšení kvality spánku na cestách může přispět také snížení úrovně úzkosti a dodržování osobních rituálů před spaním.

Uplatněním těchto tipů a triků si můžete zajistit klidný spánek bez ohledu na to, kde jste ubytováni, takže až se příště budete ptát "proč se mi lépe spí mimo domov", zvažte všechny tyto faktory pro optimální podmínky pro spánek.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?