Spánek v poloze plodu

Last updated:

Published:

Pokud jde o spánek v poloze plodu, mnoho lidí nachází útěchu v této známé poloze, která napodobuje způsob, jakým jsme byli uloženi v matčině lůně. Kromě nostalgické přitažlivosti je však s touto polohou spojeno několik potenciálních výhod a nevýhod.

V tomto obsáhlém příspěvku na blogu se budeme zabývat různými výhodami spánku v poloze plodu, jako je úleva pro těhotné osoby pomocí těhotenských polštářů a zmírnění příznaků obstrukční spánkové apnoe. Kromě toho prozkoumáme, jak lze dosáhnout správného zarovnání páteře pomocí poloh při spánku na boku, jako je například poloha plodu, a snížit tak bolesti zad.

Udržení pohodlí při spánku v poloze na zádech je zásadní, proto probereme techniky, jako je používání polštáře pro udržení stálé polohy při spánku na boku a střídání stran pro úlevu od bolesti ramen. Dále získáte poznatky z pohledu chiropraktika o dočasné úlevě od bolesti při spánku v poloze plodu a o kombinaci fyzikální terapie se zdravějšími polohami při spánku.

Budeme také rozlišovat mezi prostým spaním na boku a plnou polohou plodu a budeme se zabývat možnými nevýhodami příliš těsného stočení. Na závěr se seznámíte s dalšími běžnými polohami při spánku a jejich vlivem na vaši pohodu, stejně jako se zajímavými výsledky výzkumu, které spojují spánek na levém boku s lepším trávením a ochranou proti neurologickým onemocněním, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba.

Spánek v poloze plodu

Spánek v poloze plodu a jeho výhody

Poloha plodu je oblíbenou spánkovou polohou, která přináší výhody, jako je úleva pro těhotné, zmírnění příznaků obstrukční spánkové apnoe a snížení bolesti zad po probuzení.

Úleva pro těhotné s těhotenskými polštáři

Těhotné ženy mohou najít pohodlí ve spánkové poloze plodu a použití těhotenských polštářů může poskytnout dodatečnou podporu pro udržení této neutrální polohy po celou noc.

Zmírnění příznaků obstrukční spánkové apnoe pomocí bočního spánku

Poloha plodu podporuje spánek na boku, který prokazatelně snižuje příznaky obstrukční spánkové apnoe, protože udržuje dýchací cesty otevřené lépe než jiné polohy.

Snížení bolesti zad udržováním správného nastavení páteře

 • Když usínáte schoulení jako miminko, páteř si odpočine v přirozeném zakřivení, čímž se sníží napětí svalů a vazů, které může po probuzení způsobit nepříjemné pocity.
 • Vyhýbání se poloze obličejem dolů nebo na rovných zádech může pomoci předejít bolestem krku a problémům s chrápáním, které jsou s těmito polohami spojeny.
 • Umístěním podpůrných polštářů pod kolena můžete dále minimalizovat potenciální rizika a zároveň zachovat pohodlí.

Udržování pohodlí při spánku na boku

Spaní na boku je běžná volba, ale může být těžké zůstat pohodlný po celou noc.

Jedním ze způsobů, jak zabránit převalování, je položit si na záda polštář.

Tato technika pomáhá udržet stálou polohu při spánku na boku a snižuje riziko spánkové apnoe nebo jiných poruch spánku.

Používání polštářů proti převalování během spánku

 • Polštář za zády: Pevný polštář podél páteře vás udrží na boku a poskytne vám další oporu.
 • Polštář mezi koleny: Měkký polštář mezi koleny zmírňuje tlak na kyčle a dolní část zad a podporuje lepší nastavení páteře.
 • Objímání polštáře na tělo: Objímání rukou kolem dlouhého polštáře poskytuje větší stabilitu a brání otáčení na břicho.

Střídání stran pro zmírnění bolesti ramene

Střídání stran v průběhu noci rovnoměrně rozkládá tlak na obě ramena a přináší úlevu při bolestech ramen nebo zranění.

Investice do ergonomického polštáře určeného pro spáče na boku podporuje správné zarovnání krku a zvyšuje celkovou úroveň pohodlí při spánku v poloze plodu.

Rozlišování mezi běžným spaním na boku a polohou plodu na zádech

Nezaměňujte pravidelné spaní na boku s polohou plodu, která může být zdraví škodlivá.

Zdravější alternativy v rámci poloh pro spaní na boku

 • Deník: Lehněte si na bok s rukama dolů, abyste snížili bolest zad.
 • The Yearner: Protažení paží zmírňuje spánkovou apnoe a reflux.
 • Poloha v poloze plodu: Pokrčte jednu nohu, abyste snížili tlak na klouby a zlepšili zarovnání páteře.

Tyto spánkové polohy mohou pomoci zlepšit váš spánek a snížit pravděpodobnost spánkových potíží.

Optimální poloha plodu pro spánek

Pro pohodlný a klidný spánek v poloze plodu proveďte několik úprav, které zabrání napětí v krku, páteři a pánvi a zároveň podpoří relaxaci.

Jednu nohu natáhněte směrem ven a mezi kolena vložte polštář.

Když jednu nohu natáhnete směrem ven a mezi kolena položíte malý polštář, zmírníte tlak na pánev a spodní část zad.

Investujte do kvalitních polštářů pro podporu krku.

Správný polštář udržuje během spánku rovinu páteře, zejména v poloze na zádech. Investujte do kvalitního polštáře, který poskytuje dostatečnou oporu krční páteři.

Před spaním zařaďte relaxační techniky, které zvýší pohodlí během spánku. Pokud provedete tyto jednoduché změny ve svých spánkových návycích, budete moci využívat všech výhod spánku v poloze plodu.

Výhody spánku na levé straně

Spaní na levém boku může zlepšit trávení a krevní oběh, ale klíčové je pohodlí.

Zlepšení trávení při spánku na levé straně

Podle časopisu The American Journal of Gastroenterology může spánek na levém boku pomoci při trávení, a to díky přirozené orientaci našich orgánů.

Zlepšený krevní oběh při ležení na levém boku

Podle nadace The Sleep Foundation může odpočinek na levém boku také zlepšit krevní oběh, zejména pokud ležíte na rovném boku v poloze plodu.

Spánek v poloze plodu a neurodegenerativní onemocnění

Výzkum naznačuje, že spánek v poloze plodu může pomoci chránit před neurodegenerativními onemocněními, jako je Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba, protože usnadňuje lepší cirkulaci mozkomíšního moku a odstraňuje toxiny z mozku.

 • Snížení rizika Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby: Přijetí fetální polohy při spánku by mohlo přispět ke snížení rizika vzniku těchto neurologických onemocnění.
 • Výhody spánku v poloze plodu během těhotenství: Těhotným ženám se doporučuje zaujmout tuto polohu, aby se zlepšil průtok krve a zásobování plodu kyslíkem a zároveň se minimalizoval tlak na hlavní cévy.

Kvalitní regenerační spánek by měl být vždy upřednostňován před určitými polohami, ale přijetí přirozené tendence spát v poloze plodu by mohlo přinést dlouhodobé výhody pro zachování kognitivních funkcí ve vyšším věku.

Předcházení problémům s držením těla při spánku obličejem dolů

Spaní na břiše může způsobovat bolesti krku a dolní části zad, ale existují způsoby, jak tato rizika snížit a přitom si tuto polohu spánku užít.

Používání měkkých polštářů pod čelem při spaní obličejem dolů

 • Vyberte si polštář určený pro osoby spící na břiše, který je dostatečně měkký, aby se přizpůsobil vaší hlavě a krku, ale zároveň dostatečně pevný, aby poskytoval oporu.
 • Vyzkoušejte různé polštáře, dokud nenajdete ten nejvhodnější pro sebe.

Další strategií je umístění podpůrných polštářů pod kolena, když ležíte na zádech s rukama podél těla, abyste zabránili chrápání a udrželi neutrální polohu páteře po celou noc.

Umístění podpůrných polštářů pod kolena pro spánek na rovné podložce

 1. Vyberte si polštářek nebo malý polštářek, který poskytuje dostatečnou oporu, aniž by byl příliš objemný nebo nepohodlný.
 2. Před usnutím si ji položte pod obě kolena, abyste si udrželi neutrální polohu páteře po celou noc.

Je důležité naslouchat potřebám a preferencím svého těla, pokud jde o polohu při spánku, zejména u těhotných žen, které mohou preferovat polohu při spánku na zádech, a u osob s poruchami spánku, jako je obstrukční spánková apnoe, kterým může prospět spaní na boku nebo v poloze na zádech.

V konečném důsledku by mělo být nalezení rovnováhy mezi pohodlím a zdravím vaší hlavní prioritou, pokud jde o spací návyky.

Nejčastější dotazy týkající se spánku v poloze plodu

Je v pořádku spát v poloze plodu?

Ano, spánek v poloze plodu může být pro některé osoby, například pro těhotné ženy a osoby s obstrukční spánkovou apnoe, prospěšný. Příliš těsné schoulení však může způsobit nepohodlí nebo bolest. Je důležité udržovat správné nastavení páteře a v případě potřeby používat polštáře jako oporu.

Co o vás vypovídá spánek v poloze plodu?

Spánek v poloze plodu je často spojován s pocitem pohodlí a bezpečí. Někteří odborníci se domnívají, že tato preference může naznačovat touhu po ochraně nebo péči. Individuální preference se však značně liší, takže preferovaná poloha při spánku nemusí nutně odhalovat hluboké psychologické rysy.

Proč je spánek v poloze plodu uklidňující?

Poloha plodu poskytuje pocit pohodlí, protože napodobuje naše nejranější zážitky v děloze. Tato poloha poskytuje tělesné teplo a bezpečí tím, že snižuje působení vnějších podnětů a zároveň podporuje životně důležité orgány, jako jsou srdce a plíce.

Kolik procent lidí spí v poloze plodu?

Přibližně 41 % dospělých dává přednost spánku v některé z variant poloh spánku na boku, včetně polohy připomínající plod (zdroj). Přesné procento preferující konkrétně stočené verze se u různých populací liší, ale zůstává relativně vysoké napříč věkovými skupinami.

Závěr

Hledáte způsob, jak zlepšit kvalitu spánku a zmírnit fyzické příznaky? Zkuste spát v poloze plodu!

Mezi výhody spánku v poloze plodu patří lepší nastavení páteře a úleva od těhotenských potíží nebo obstrukční spánkové apnoe.

Dávejte si však pozor, abyste se nesvíjeli příliš těsně, protože to může mít potenciální nevýhody.

Střídání stran nebo použití polštáře může pomoci udržet pohodlí v této poloze.

Jiné polohy spánku, jako je spaní na břiše nebo na rovném zádech, s sebou nesou řadu problémů.

Pokud tedy chcete pohodlný a potenciálně prospěšný způsob, jak si v noci odpočinout, vyzkoušejte spánek v poloze plodu!

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?