Jak překonat nespavost a úzkost?

Last updated:

Published:

Pokud vás zajímá, jak se zbavit nespavosti a úzkosti, jste na správném místě. Úzkostné poruchy mohou často vést k problémům se spánkem, jako jsou potíže s usínáním nebo udržením se ve spánku, což vede k začarovanému kruhu nedostatku spánku a zvýšené úzkosti.

V této příručce se budeme zabývat složitým spojením mezi úzkostí a nespavostí, abychom zjistili, jak překonat problémy se spánkem, jako jsou potíže s usínáním nebo udržením se ve spánku, a také techniky pro zvládání stresu a návyky životního stylu, které podporují kvalitnější spánek. Prozkoumáme, jak faktory, jako je vystavení modrému světlu, ovlivňují schopnost usnout, a probereme kognitivně-behaviorální terapii (KBT) jako účinnou léčbu generalizované úzkostné poruchy i poruch spánku.

Poskytneme vám také tipy, jak si osvojit zdravější životní návyky, které podporují kvalitní spánek, jak se vypořádat s očekáváním úzkosti před spaním, jak si stanovit pravidelný spánkový režim, jak efektivně hospodařit s časem stráveným u obrazovky a jak se věnovat fyzickým aktivitám, které navozují hluboké uspokojující vyčerpání po tréninku.

Nakonec se dotkneme toho, kdy může být nutné vyhledat odbornou pomoc v případě chronické nespavosti. S těmito nástroji, které máte k dispozici, se naučíte, jak porazit nespavost a úzkost.

jak překonat nespavost a úzkost

Porozumění vztahu mezi úzkostí a nespavostí

Úzkostné poruchy mohou způsobovat vážné poruchy spánku, včetně nespavosti. Tyto stavy často vedou k intenzivnímu strachu nebo obavám souvisejícím se společenskými nebo výkonnostními situacemi, které jsou emocionálně i fyzicky vyčerpávající. Je velmi důležité tento vztah pochopit, protože hraje významnou roli při účinném zvládání obou problémů.

Cyklus úzkosti a nespavosti

Mezi úzkostí a nespavostí často vzniká začarovaný kruh, kdy jedna úzkost zhoršuje druhou. Když jste úzkostní, vaše mysl je plná znepokojivých myšlenek, které vám brání snadno usnout. Nedostatek spánku pak zvyšuje hladinu stresu, což vede k dalším úzkostem - a cyklus se tak udržuje.

Vliv modrého světla na spánek

Kromě vnitřních faktorů, jako je úzkost, přispívají k narušení spánku také vnější faktory, jako je vystavení "modrému světlu" z elektronických zařízení. Tento typ světla udržuje náš mozek v bdělosti tím, že potlačuje produkci melatoninu - hormonu, který je zodpovědný za regulaci našeho cirkadiánního rytmu. Nadměrné sledování obrazovky, zejména před spaním, nám proto může ztížit usínání v noci a potenciálně zhoršit pocity neklidu spojené s chronickými sklony k nespavosti.

Kromě pochopení těchto vztahů je však důležitým aspektem jejich vhodné řešení prostřednictvím různých opatření, jako je kognitivně-behaviorální terapie (KBT), osvojení si zdravějších životních návyků a další, kterým se budeme věnovat v následujících kapitolách. Pamatujte si, že každý člověk někdy pociťuje úzkost; je to součást lidského bytí, ale když se stane chronickou a narušuje každodenní život, je třeba ji neprodleně řešit.

Kognitivně-behaviorální terapie (CBT) pro zvládání úzkosti a nespavosti

Život s úzkostí a nespavostí se může zdát jako nekonečná noční můra. Existuje však naděje: Kognitivně-behaviorální terapie (KBT ) se ukázala jako účinná metoda léčby těchto stavů.

CBT: změna v léčbě nespavosti

Hlavním cílem KBT je identifikovat a změnit myšlenkové vzorce, které vedou ke škodlivému chování nebo emocím. V případě nespavosti tato terapie pomáhá pacientům pochopit jejich spánkové vzorce a přesvědčení o spánku. Poté je vede k vytvoření zdravějších návyků a postojů ke spánku.

Studie publikovaná v časopise JAMA Internal Medicine Journal zjistila, že u osob, které podstoupily CBT, došlo k výraznému zlepšení kvality spánku ve srovnání s těmi, které nepodstoupily žádnou formu terapie. Pokud vám tedy počítání oveček nepomáhá, CBT by mohla být tou správnou cestou.

CBT: Změna života při úzkosti

Úzkost je často důsledkem přetrvávajících obav z budoucích událostí nebo minulých chyb. Prostřednictvím kognitivně-behaviorální terapie se jedinci naučí techniky, jak tyto obavy účinně zvládat, aby se jim nevymkly z rukou. Rozlučte se se stresem z možných budoucích událostí nebo minulých chyb; kognitivně behaviorální terapie vám pomůže získat kontrolu a zvýšit celkovou spokojenost. Dejte tedy sbohem bezesným nocím stráveným obavami o všechno pod sluncem.

Osoby trpící úzkostí i nespavostí mohou mít potíže se zvládáním běžných činností, které jsou způsobeny nedostatečným klidným spánkem. Zvládnutím příznaků spojených s těmito stavy prostřednictvím CBT mohou zvýšit svou produktivitu během denních hodin, a tím zlepšit celkovou kvalitu života. Je to situace výhodná pro obě strany.

Boj proti úzkosti a zlepšení spánku pomocí jednoduchých změn životního stylu

Zvládání úzkosti a nespavosti nemusí vždy vyžadovat terapii. Drobné úpravy každodenních návyků mohou výrazně snížit nervozitu a zlepšit odpočinek. Jednou z účinných strategií je naplánovat si během dne "čas na starosti".

Výhody plánování "času na starosti

Naplánovat si každý den určitý čas na starosti může znít neintuitivně, ale ve skutečnosti jde o účinnou techniku používanou v kognitivně-behaviorální terapii (KBT). Tato metoda vám umožní zvládat úzkostné myšlenky místo toho, abyste je nechali narůstat v průběhu celého dne. Během tohoto vyhrazeného časového úseku si napište všechny své obavy na papír nebo použijte aplikace pro zvládání úzkosti. Jakmile vyhrazený čas skončí, měla by skončit i vaše seance věnovaná obavám.

Další změny zdravého životního stylu, které podporují dobrý spánek

 • Rozumné stravování: Věnujte pozornost tomu, co a kdy jíte. Konzumace těžkých jídel před spaním může narušit spánkový režim, protože naše tělo namísto odpočinku usilovně tráví.
 • Vyhněte se stimulantům: Omezte příjem kofeinu a alkoholu, zejména pozdě večer, protože narušují přirozený spánkový cyklus našeho těla.
 • Vytvoření prostředí Restful Environment: Ujistěte se, že vaše ložnice je tichá, tmavá, chladná a pohodlná, abyste měli optimální podmínky pro spánek. V případě potřeby zvažte investici do zatemňovacích závěsů nebo použití špuntů do uší.
 • Meditace a relaxační techniky: Zařaďte relaxační techniky, jako jsou hluboká dechová cvičení nebo meditace, do své večerní rutiny před spaním. Tyto postupy prokazatelně účinně snižují hladinu stresu, což napomáhá kvalitnějšímu spánku. Více informací o cvičeních všímavosti naleznete zde.

Pravidelná fyzická aktivita hraje také zásadní roli v boji proti příznakům úzkosti a zároveň podporuje zdravější spánkové návyky. Pro dosažení pozitivních a dlouhodobých výsledků je nezbytné pokračovat v pravidelném cvičení všímavosti a fyzické aktivity. Začněte tedy ještě dnes a získejte znovu kontrolu nad svým životem.

Zvládání očekávané úzkosti před spaním

Pokud se vám stává, že kvůli stresu nebo nervozitě z nadcházejících událostí (tzv. anticipační úzkost) ležíte vzhůru, zkuste se 5-10 minut před spaním soustředit na něco úplně jiného, místo abyste přemítali o možných následcích. To může být užitečná strategie pro zvládání úzkosti a podporu lepšího spánku.

Techniky soustředění proti anticipačním úzkostem

Běžnou technikou je meditace všímavosti. Všímavost nás vybízí k tomu, abychom zůstali v přítomnosti a uvědomovali si své pocity bez posuzování. Můžete také zvážit vyzkoušení některých hlubokých dechových cvičení nebo technik progresivní svalové relaxace, které se ukázaly jako účinné při snižování úrovně úzkosti.

Další užitečnou metodou je vizualizace, při níž si představujete klidné místo nebo situaci, která vám přináší pocit uvolnění. Představte si například, že jste na klidné pláži, posloucháte, jak se vlny tříští o břeh, a cítíte teplý písek pod nohama. Tato mentální představa může pomoci odvést pozornost od úzkostných myšlenek a navodit klid.

Tento čas před spaním můžete také využít k lehké četbě (pokud možno ne pracovní) nebo poslechu uklidňující hudby. Smyslem je přesunout pozornost od toho, co vám dělá starosti, k uklidňujícím činnostem, které podporují relaxaci a připravují vaši mysl na spánek.

Úloha stravy při udržování zdravého spánku

Kromě těchto strategií je důležité nepřehlížet roli, kterou při udržování zdravého spánku hraje strava. Bylo prokázáno, že konzumace potravin bohatých na hořčík, jako jsou mandle, špenát a avokádo, v době před spaním zvyšuje kvalitu spánku díky jejich schopnosti zklidnit svaly a navodit klidný stav, který může pomoci dosáhnout klidné noci.

Kromě toho je pro zajištění klidného spánku důležité vyhýbat se v pozdních večerních hodinách kofeinu a alkoholu, protože tyto látky stimulují v těle reakci "boj - útěk", udržují mozek aktivní a bdělý a brání nástupu spánku. Pokud tedy chcete mít klidný spánek, je nejlepší se kofeinu a alkoholu před spaním vzdát.

Další informace o zvládání úzkosti a podpoře lepšího spánku najdete na stránkách nadace Sleep Foundation.

Lepší spánek: Tipy pro kvalitní odpočinek

Nepodceňujte důležitost klidného spánku; může mít zásadní vliv na jeho kvalitu i kvantitu. Nejde jen o množství hodin, které si dopřejete, ale také o kvalitu vašeho odpočinku. Vytvoření zdravých spánkových návyků vám může pomoci dosáhnout obojího. Zde je několik tipů:

Dodržujte konzistentní spánkový režim

Chodit spát a vstávat každý den ve stejnou dobu pomáhá regulovat vnitřní hodiny vašeho těla. Dodržování pravidelného spánkového režimu usnadňuje odchod do říše snů a probuzení s pocitem povzbuzení. I o víkendech se snažte co nejvíce dodržovat svůj rozvrh. Důslednost je klíčová.

Dávejte si pozor na to, co jíte a pijete

Stravovací návyky mohou významně ovlivnit, jak dobře se vám bude spát. Vyvarujte se nadměrného příjmu kofeinu, cukru nebo alkoholu v době před spaním. Místo toho volte vyvážená jídla a svačiny, které obsahují bílkoviny a vlákninu. Zde je několik konkrétních doporučení:

 • Kofein: Kofein je obsažen v kávě, čaji, čokoládě a některých lécích a působí jako stimulant, který vás může udržet vzhůru. Snažte se vyhnout konzumaci jakýchkoli výrobků obsahujících kofein nejméně šest hodin před spaním.
 • Cukr: Potraviny s vysokým obsahem cukru mohou způsobit náhlé vzestupy a poklesy hladiny cukru v krvi, což narušuje cyklus spánku a bdění. Vybírejte si vyvážená jídla a svačiny, které obsahují bílkoviny a vlákninu, které pomáhají udržovat stálou hladinu glukózy po celou noc.
 • Alkohol: Alkohol sice může zpočátku vyvolat pocit ospalosti, ale ve skutečnosti přerušuje fázi REM hlubokého, regeneračního spánku. To může způsobit neklidné noci a rušivé sny. Pokud musíte pít, dbejte na střídmou konzumaci a nejlépe dříve večer, aby váš organismus mohl alkohol zpracovat, než se uložíte ke spánku.

Vytvoření klidného prostředí pro spánek

Kromě správné stravy je pro kvalitní odpočinek zásadní i vytvoření klidného prostředí v ložnici. Snažte se o tmavou, tichou a chladnou místnost, abyste měli optimální podmínky pro spánek. Zde je několik tipů:

 • Investujte do zatemňovacích závěsů nebo masky na oči, která blokuje světlo.
 • Použijte špunty do uší nebo přístroj pro potlačení hluku.
 • Udržujte v ložnici chladno, ideálně mezi 60-67 stupni Fahrenheita.

Nezapomeňte, že každý člověk má jedinečné potřeby, pokud jde o vytváření zdravých návyků a dosažení optimální pohody, včetně kvalitního nočního odpočinku. Naslouchejte svému tělu a přizpůsobte se mu. Cesta ke zlepšení zdraví vždy stojí za námahu.

Fyzická aktivita a řízení času stráveného u obrazovky pro kvalitní noční odpočinek

Ke klidnému a nerušenému spánku může významně přispět pravidelná fyzická aktivita a rozvážný přístup k obrazovce. Vědecký výzkum zjistil, že pravidelná fyzická aktivita může mít pozitivní vliv na kvalitu spánku.

Vliv fyzických aktivit na snížení stresu a navození hlubokého uspokojujícího vyčerpání po tréninku

Cvičení prokazatelně snižuje hladinu stresu, což může pomoci zmírnit příznaky úzkosti, které často vedou k nespavosti. Pravidelné cvičení vyvolává uvolňování endorfinů, chemických látek v mozku, které působí jako přírodní léky proti bolesti a zlepšují náladu. Toto vyčerpání po tréninku vám nejen pomůže rychleji usnout, ale také podpoří hlubší a uspokojivější spánek.

 • Aerobní cvičení, jako je běh nebo plavání, jsou skvělou volbou pro podporu lepšího spánku.
 • Bylo zjištěno, že aktivity duševního těla, jako je jóga nebo tai-či, účinně snižují úzkost a zlepšují kvalitu spánku.
 • Pokud s cvičením začínáte, začněte pomalu s krátkými procházkami po okolí a postupně zvyšujte intenzitu a délku cvičení.

Škodlivé účinky přílišného množství obrazovek před spaním

V dnešní digitální době, kdy naše životy ovládají obrazovky, je důležité pochopit jejich vliv na náš spánek. Příliš dlouhé vystavení modrému světlu obrazovek v době před spaním může narušit produkci melatoninu, narušit náš cirkadiánní rytmus a vést ke špatné kvalitě spánku. Modré světlo vyzařované těmito zařízeními potlačuje produkci melatoninu, hormonu, který reguluje cirkadiánní rytmus, a tím narušuje normální cyklus a vede ke nekvalitním a roztříštěným nocím.

 • V boji proti tomuto problému zkuste alespoň hodinu před spaním zavést "hodinu bez obrazovky", kdy odložíte všechna elektronická zařízení, abyste umožnili mysli přirozeně relaxovat a odpočívat bez jakýchkoli umělých podnětů.
 • Tuto hodinu věnujte činnostem, které vám pomohou relaxovat, například čtení nebo poslechu hudby namísto používání obrazovek.

Zařazení pravidelné fyzické aktivity do každodenní rutiny spolu s uvědomělou kontrolou používání obrazovky, zejména před spaním, vám nepochybně pomůže na cestě ke klidným a nerušeným nocím, které vám poskytnou tolik potřebný odpočinek od starostí každodenního života. Nezapomeňte, že i drobné změny každodenních návyků mohou mít významný dopad na celkovou pohodu, včetně duševního zdraví a kvality spánku; proto byste neměli podceňovat sílu zdánlivě nevýznamných změn v každodenním životě.

Vyhledání odborné podpory v případě potřeby

Pokud jste vyzkoušeli všechny uvedené techniky, a přesto máte stále potíže s úzkostí a nespavostí, je možná načase vyhledat odbornou pomoc. Přetrvávající nebo zhoršující se příznaky vyžadují odbornou péči, kterou může poskytnout pouze zdravotník. Je důležité si uvědomit, že každý člověk čas od času zažívá záchvaty úzkosti - je to součást lidského bytí. Když se však tyto pocity stanou chronickými a začnou narušovat váš každodenní život, je třeba je neprodleně řešit.

Vědět, kdy vyhledat odbornou pomoc při řešení chronické nespavosti

Rozhodnutí vyhledat odbornou pomoc by nemělo být bráno na lehkou váhu. Zde je několik příznaků, které mohou naznačovat, že potřebujete podporu:

 • Často zažíváte silné úzkostné stavy nebo záchvaty paniky.
 • Vaše poruchy spánku přetrvávají i přes vyzkoušení různých svépomocných strategií.
 • Vaše starosti mají negativní dopad na vaši kariéru, známosti nebo jiné důležité aspekty vašeho života.
 • Cítíte se beznadějně, že nespavost a/nebo úzkost sami překonáte.

Pokud se vás některý z těchto případů týká, neváhejte a požádejte o odborné poradenství. Není důvod se stydět vyhledat pomoc; odborníci jsou dobře vybaveni pro pomoc těm, kteří se s těmito problémy potýkají. Pro ty, kteří se potýkají s nespavostí nebo úzkostnými poruchami, může být CBT - případně v kombinaci s léky, je-li to nutné - účinným prostředkem ke zvládnutí těchto stavů a zlepšení kvality života. CBT, v případě potřeby často v kombinaci s medikací, může výrazně zlepšit kvalitu života tím, že pomůže tyto stavy účinně zvládat.

Kromě individuálních terapeutických sezení zvažte možnost zapojit se do podpůrné skupiny, kde lidé sdílejí své zkušenosti se zvládáním podobných problémů - i to může přinést významnou úlevu a praktické tipy, jak ostatní úspěšně zvládli své příznaky. Podívejte se na online platformy, jako je Anxiety UK, nebo na místní komunitní centra, která takové služby nabízejí. Pamatujte: Nemusíte tomu čelit sami - vždy je k dispozici pomoc.

Časté dotazy týkající se toho, jak překonat nespavost a úzkost

Jak překonat úzkost a nespavost?

Kombinace kognitivně-behaviorální terapie, návyků zdravého životního stylu, řízení času stráveného u obrazovky, pravidelného cvičení, zavedení zdravého spánku a používání produktů CBD může pomoci přerušit cyklus úzkosti a nespavosti.

5 dovedností pro zvládání úzkosti

 • Cvičte meditaci všímavosti.
 • Vyzkoušejte kognitivně-behaviorální terapii (KBT).
 • Používejte olej CBD ke zvládání stresu.
 • Pravidelně cvičte.
 • Dodržujte vyváženou stravu.

4 dovednosti pro zvládání úzkosti

 • Cvičte dechová cvičení.
 • Užívejte kapsle CBD ke snížení úzkosti.
 • Naplánujte si "čas na starosti", abyste zvládli očekávané obavy.
 • K překonání úzkosti používejte techniky soustředění.

3 strategie zvládání úzkosti

 • Dodržujte pravidelný spánkový režim.
 • Změňte životní styl, který podporuje dobrý spánek.
 • Používejte produkty CBD ke zvládání stresu.

Poznámka: V případě závažných zdravotních potíží, jako je chronická nespavost a úzkost, je důležité vyhledat odbornou pomoc. Vyhněte se diskuzi o užívání farmaceutických přípravků nebo nelegálních látek nebo jejich propagaci.

Závěr

Nespavost a úzkost lze překonat těmito účinnými metodami:

 • Pochopte vztah mezi úzkostí a nespavostí a přerušte tento cyklus.
 • Zvládněte oba stavy pomocí kognitivně-behaviorální terapie (KBT).
 • Osvojte si zdravější životní návyky, jako je plánování "času na starosti" a dodržování pravidelného spánkového režimu.
 • Vypořádejte se s očekávanou úzkostí před spaním pomocí technik soustředění.
 • V případě chronické nespavosti vyhledejte odbornou pomoc.

Zavedení těchto metod do každodenní rutiny vám může pomoci účinně bojovat s nespavostí a úzkostí.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?