Ideální poloha při spánku během prvních 3 měsíců těhotenství

Last updated:

Published:

Během prvního trimestru těhotenství může být obtížné najít pohodlnou a bezpečnou polohu pro spánek. Tento článek vám poskytne cenné informace o optimálních polohách pro spánek v tomto klíčovém období, které zajistí, že matka i plod budou odpočatí a zdraví.

S postupujícím těhotenstvím můžete pociťovat nepohodlí nebo dokonce problémy se spánkem v důsledku hormonálních změn, rostoucí velikosti dělohy a dalších faktorů. Probereme, jak spaní na levém boku prospívá matce i plodu, a zároveň se budeme zabývat možnými problémy s polohami při spánku na břiše.

Kromě toho, že se budeme zabývat různými pomůckami na spaní určenými speciálně pro těhotné ženy, prozkoumáme způsoby, jak podpořit lepší kvalitu spánku úpravou frekvence jídla a hydratace během raného těhotenství. Zavedení důsledného režimu před spaním je zásadní pro udržení pravidelného spánkového režimu během tohoto transformačního období vašeho života.

Dalším důležitým aspektem pro dosažení klidného spánku je zvládání křečí v nohou, které se často vyskytují u nastávajících matek. Začleněním jemných cvičení, jako je prenatální jóga, a pochopením významu příjmu vápníku a hořčíku můžete zlepšit celkové pohodlí, pokud jde o výběr ideální polohy na spaní během prvních tří měsíců těhotenství.

ideální poloha pro spaní během těhotenství-první 3 měsíce

Optimální poloha při spánku na začátku těhotenství

Pro pohodlný a klidný spánek během prvního trimestru doporučují odborníci spát na levém boku s pokrčenými koleny, aby se maximalizoval průtok krve do dělohy a zabránilo se tlaku na velké žíly odvádějící krev z chodidel a nohou.

Spaní na levém boku má mnoho výhod pro matku i plod, včetně lepšího krevního oběhu, lepšího trávení a lepšího zdraví plodu.

 • Lepší krevní oběh: Spaní na levé straně zlepšuje průtok krve mezi srdcem, ledvinami a placentou.
 • Napomáhá trávení: Ležení na levém boku může usnadnit trávení díky gravitačnímu působení na pohyb potravy trávicím traktem.
 • Podporuje zdraví plodu: Zlepšený krevní oběh matky znamená lepší okysličení a přísun živin pro rostoucí dítě.

Abyste předešli nepříjemným pocitům během raných těhotenských nocí, používejte polštář na tělo nebo polštář ve tvaru klínu určený pro nastávající matky, vyhněte se konzumaci těžkých jídel v době před spaním a cvičte relaxační techniky, jako jsou hluboká dechová cvičení nebo prenatální jóga.

Další pokyny k podpoře zdraví plodu naleznete v našich rozsáhlých zdrojích.

Žaludek Spánek obavy v časném těhotenství

Obáváte se spaní na břiše během těhotenství? Výzkum neprokázal žádné významné rozdíly ve výsledcích u dětí, jejichž matky spaly na zádech, ve srovnání s jinými polohami, ale ležení na zádech může snížit průtok krve a zvýšit riziko porodu mrtvého dítěte.

Výzkumná zjištění týkající se spánku v žaludku

Vyšetřování NIH neodhalilo žádné zvýšené riziko špatných výsledků těhotenství u žen, které v počátečním trimestru spí na břiše.

Rizika ležení na zádech během těhotenství

 • Snížený průtok krve: Ležení na zádech může snížit průtok krve k srdci a placentě, což může vést k závratím nebo mdlobám.
 • Zvýšené riziko porodu mrtvého dítěte: Některé studie naznačují souvislost mezi ležením na zádech v pozdním těhotenství a zvýšeným rizikem porodu mrtvého dítěte.
 • Bolesti zad: Dlouhodobé ležení na zádech může zhoršit bolesti dolní části zad, které jsou v těhotenství již běžné.

Nejlepší je zaujmout polohu pro spaní na boku již na začátku těhotenství, abyste zajistili optimální průtok krve a zvykli si na tuto novou polohu spánku dříve, než to bude nutné později.

Dosažení pohodlí prostřednictvím podpůrných prostředků pro spánek

V časném těhotenství může být hledání pohodlné polohy pro spánek skutečnou bolestí krku, zad, boků nebo... chápete. Ale nebojte se, existují způsoby, jak dosáhnout optimálního pohodlí a opory pro vás i vaše rostoucí bříško.

Používání více polštářů, jako jsou tyto těhotenské polštáře, může pomoci vyrovnat boky, snížit bolesti dolní části zad a zmírnit tlak na páteř a břicho. Zkuste si dát polštář mezi kolena, použít klínový polštář pod břicho nebo se přitulit k tělu s polštářem ve tvaru písmene C nebo U.

Zkuste odpočívat v mírně nakloněné pozici, která může pomoci při dýchacích potížích a zažívacích potížích. Podložte si hlavu polštáři nebo použijte nastavitelný rám postele.

Zařazením podpůrných pomůcek pro spánek můžete zvýšit své pohodlí a zajistit řádný odpočinek sobě i svému rostoucímu dítěti. Vyzkoušejte různé kombinace polštářů a poloh, abyste zjistila, co je pro vás v průběhu těhotenství nejpohodlnější.

Podpora lepší kvality spánku během prvního trimestru

Zlepšete kvalitu svého spánku během prvního trimestru těhotenství tím, že před spaním omezíte expozici zařízením vyzařujícím modré světlo.

Snížení expozice modrému světlu před spaním

 • Nejméně hodinu před spaním vypněte elektronická zařízení.
 • Pokud musíte večer používat telefon nebo tablet, použijte na nich filtr modrého světla.
 • Vytvořte si relaxační rutinu před spaním, která nezahrnuje obrazovky, například čtení knihy nebo teplou koupel.

Úprava frekvence a velikosti jídla pro lepší spánek

Jezte menší a častější jídla v průběhu dne, abyste si udrželi stabilní hladinu cukru v krvi a zabránili zažívacím potížím nebo pálení žáhy, které by vás rušily při odpočinku. Vyhněte se konzumaci těžkých jídel v době před spaním.

Důležitost hydratace během raného těhotenství

Během raného těhotenství se dobře hydratujte, abyste podpořili trávení, zajistili správnou funkci ledvin a snížili riziko infekcí močových cest (UTI). Omezte však příjem tekutin blíže k posteli, abyste minimalizovali noční návštěvy toalety a podpořili nepřerušovaný spánek.

Důsledné dodržování pravidel před spaním pro nastávající maminky

Nedovolte, aby vás nespavost v těhotenství držela vzhůru celou noc - vytvořte si důsledný režim před spaním, abyste lépe usnuli.

Výhody pravidelného spánku

Dodržujte pravidelný spánkový režim, abyste regulovali vnitřní hodiny svého těla a snížili hladinu stresu, což může být užitečné zejména pro nastávající maminky.

Dostatek odpočinku navíc podporuje celkové zdraví a funkci imunitního systému.

Omezení kofeinu a tekutin před spaním

 • Kofein: Vynechejte noční kávu a čaj, abyste se vyhnuli poruchám spánku.
 • Příjem tekutin: Před spaním omezte přísun tekutin, abyste se vyhnuli častým přestávkám na toaletu.

Vytvoření pravidelného režimu před spaním vám pomůže zajistit klidný spánek, který vaše tělo během těhotenství potřebuje.

Poraďte se se svým lékařem nebo navštivte stránky SleepFoundation.org, kde najdete další pokyny týkající se správného spánku v těhotenství.

Zvládání křečí v nohou během těhotenských nocí

Nedovolte, aby vám křeče v nohou zničily spánek - zvyšte příjem vápníku a hořčíku prostřednictvím stravy nebo doplňků stravy, abyste zmírnili nepříjemné pocity.

Význam vápníku a hořčíku při prevenci křečí v nohou

Zkuste do svého jídelníčku zařadit mléčné výrobky, listovou zeleninu, ořechy a semínka, abyste zvýšili příjem vápníku a hořčíku pro zdravé svaly, nervy a kosti, nebo se poraďte se svým lékařem o doplňcích stravy.

Jemná cvičení, jako je prenatální jóga pro lepší pohodlí

 • Prenatální jóga: Tato forma jógy je určena speciálně pro těhotné ženy a podporuje relaxační techniky prospěšné v těhotenství.
 • Cvičení ve vodě: Cvičení s nízkou zátěží, jako je plavání nebo vodní aerobik, může zmírnit bolest kloubů, aniž by došlo k dalšímu zatížení svalů.
 • Pilates: Cvičení posiluje svaly jádra těla, které podporují rostoucí břicho během těhotenství.

Před zahájením jakéhokoli nového fitness režimu se poraďte se svým lékařem a zařaďte do své rutiny jemné cviky, které zmírní křeče v nohou a zlepší celkový komfort během těhotenství.

Časté dotazy týkající se polohy při spánku během prvních 3 měsíců těhotenství

Polohy při spánku pro těhotné ženy

Během prvního trimestru spěte na levém boku s podpůrnými polštáři, abyste zlepšila průtok krve a funkci ledvin.

Ve třetím měsíci těhotenství pokračujte ve spaní na levém boku, abyste optimalizovala prokrvení sebe i dítěte.

Správná poloha při spánku je v prvním trimestru důležitá pro lepší odpočinek a celkové zdraví matky i dítěte.

Občasné spaní na pravé straně je sice v pořádku, ale pro optimalizaci průtoku krve je vhodnější spaní na levé straně.

S postupujícím těhotenstvím se mohou polohy při spánku měnit kvůli rostoucí děloze, ale důsledné postupy před spaním a pomůcky na spaní mohou pomoci v boji proti nedostatku spánku a nepohodlí.

Další informace o polohách při spánku a potížích se spánkem během těhotenství naleznete v těchto důvěryhodných zdrojích.

Závěr

Nejlepší poloha na spaní v prvním trimestru těhotenství

Kvalitní spánek během prvního trimestru může být obtížný, ale správná poloha a pomůcky na spaní mohou pomoci.

Pro optimální prokrvení plodu se doporučuje spát na levém boku, zatímco spaní na břiše je třeba se vyhnout kvůli možným rizikům.

Podpůrné polštáře a částečně vzpřímená poloha mohou poskytnout větší pohodlí a důležitými faktory pro podporu lepší kvality spánku jsou také důsledný režim před spaním, úprava frekvence a velikosti jídla, hydratace, příjem vápníku a hořčíku.

Další informace o polohách při spánku v těhotenství najdete na webu Healthline.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?