Jak spánek ovlivňuje imunitu

Published:

Pochopení vlivu spánku na imunitu je zásadní pro zachování optimálního zdraví a prosperity. V tomto příspěvku na blogu se budeme zabývat složitým vztahem mezi spánkem a imunitním systémem a prozkoumáme vrozenou i adaptivní imunitu a úlohu melatoninu při podpoře imunitních funkcí.

Probereme také škodlivé účinky nedostatku spánku na zdraví imunitního systému, včetně zvýšené náchylnosti k alergiím, rizika chronických zánětů a vyššího rizika onemocnění souvisejících s životním stylem. Dále se budeme zabývat tím, jak může nemoc ovlivnit kvalitu spánku tím, že ovlivňuje spánek REM a kognitivní funkce.

jak spánek ovlivňuje imunitu

Kromě těchto témat se budeme zabývat mechanismy reakce na horečku během infekce, jako je třes jako obranný mechanismus a regulace tělesné teploty. Dále se budeme zabývat důsledky nedostatečného nebo nadměrného odpočinku na imunologické funkce, jako je zvýšená náchylnost k běžným nachlazením a snížená účinnost vakcín.

A konečně, naše diskuse o vlivu spánku na imunitu by nebyla úplná, kdybychom vám neposkytli strategie pro zlepšení kvality spánku i celkového zdraví imunity. Zůstaňte naladěni na cenné tipy týkající se zavedení zdravého spánkového režimu, optimalizace prostředí v ložnici a výběru vhodné matrace pro podporu silného imunitního systému.

Souvislost mezi spánkem a imunitou

Věděli jste, že spánek a imunita jsou nejlepší přátelé? Je to pravda. Spánek pomáhá podporovat vrozenou i adaptivní imunitu, přičemž hormony jako melatonin hrají klíčovou roli při podpoře klidného spánku a zároveň působí proti stresu ze zánětu.

Vrozená vs. adaptivní imunita

Vrozená imunita je jako vyhazovač v klubu, který drží venku všechny padouchy. Adaptivní imunita je spíše jako odstřelovač, který se zaměřuje na konkrétní hrozby. Obě jsou důležité a spánek je pomáhá udržovat tím, že umožňuje správné procesy obnovy buněk během hlubokých fází spánku.

Ujistěte se, že vaše imunita je v nejlepší kondici pro každodenní aktivity, sociální interakce a cvičení tím, že budete mít dostatek kvalitního spánku.

Úloha melatoninu při podpoře imunitních funkcí

Melatonin je jako průvodčí spánkového vlaku, který reguluje náš cirkadiánní rytmus a zajišťuje nám dostatek hlubokého spánku. Ale není to jenom jednoúčelový poník. Melatonin má také protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají bojovat proti oxidačnímu stresu způsobenému zánětem v rámci našich mechanismů imunitní reakce.

Melatonin podporuje regenerační spánek a snižuje chronický zánět, čímž přispívá k celkovému zdraví imunitního systému. Pokud tedy máte potíže se spánkem, zvažte, zda se poradit s lékařem o doplňcích stravy s melatoninem nebo najít nejlepší matraci vhodnou pro vaše osobní potřeby.

Vliv nedostatku spánku na imunitní systém

Co se stane, když se dostatečně nevyspíte? Tak za prvé, vaše imunita je oslabena. Nedostatek spánku může zvýšit náchylnost k alergiím a chronickým zánětům a také zvýšit riziko obezity, cukrovky, srdečních onemocnění, hypertenze a mrtvice.

Náchylnost k alergiím

Bez dostatečného spánku nemusí být váš imunitní systém schopen dostatečně se bránit alergenům, což může zesílit již existující alergické reakce nebo dokonce vyvolat nové. To může zhoršit stávající alergické potíže nebo dokonce vyvolat nové. Pokud jste tedy náchylní k alergiím, ujistěte se, že máte dostatek odpočinku.

Rizika chronického zánětu

Chronický zánět je jako pomalé spalování, které může časem poškodit více orgánových systémů. Nedostatek spánku může k tomuto škodlivému stavu přispívat tím, že udržuje zvýšené hodnoty zánětlivých markerů v krevním řečišti. Zajištěním pravidelného kvalitního spánku můžete zmírnit rizika spojená s chronickým zánětem a celkově podpořit zdravější funkci imunitního systému.

Zvýšení rizika onemocnění souvisejících s životním stylem

 • Obezita: Nedostatek spánku narušuje hormony regulující chuť k jídlu, což zvyšuje pravděpodobnost přejídání a přibírání na váze.
 • Diabetes: Nedostatek spánku může zhoršit metabolismus glukózy a zvýšit riziko vzniku cukrovky 2. typu.
 • Nemoci srdce a mrtvice: Chronický nedostatek spánku je spojován se zvýšeným krevním tlakem, zánětem a dalšími faktory, které přispívají k rozvoji kardiovaskulárních onemocnění.

Pokud si tedy chcete zachovat zdraví a silnou imunitu, dbejte na dostatek kvalitního spánku. Vaše tělo vám poděkuje.

Vliv nedostatku spánku na imunitní systém

Nedostatek spánku oslabuje imunitní systém a zvyšuje náchylnost k alergiím a chronickým zánětům. Nedostatečný spánek také zvyšuje riziko obezity, cukrovky, srdečních onemocnění, hypertenze a mrtvice.

Náchylnost k alergiím

Když nemáme dostatek kvalitního spánku, naše tělo produkuje méně bílých krvinek, které jsou nezbytné v boji proti infekcím. Tím jsme náchylnější k alergenům, jako je pyl nebo zvířecí srst, které mohou vyvolat alergické reakce. U lidí, kteří trpí nedostatečným spánkem, se častěji objevují alergie nebo se u nich zhoršují příznaky alergie.

Rizika chronického zánětu

Špatný spánek významně přispívá k chronickému zánětu v těle. Výzkum ukázal, že osoby s trvalým nedostatkem zdravého spánku mají vyšší hladiny zánětlivých markerů, jako je C-reaktivní protein (CRP) a interleukin-6 (IL-6), které ukazují na probíhající zánětlivou reakci, jež může zvyšovat riziko různých onemocnění, jako jsou kardiovaskulární choroby a autoimunitní poruchy. Tyto markery ukazují na probíhající zánětlivou reakci, která může zvyšovat riziko různých onemocnění, jako jsou kardiovaskulární choroby a autoimunitní poruchy.

Zvýšené riziko onemocnění souvisejících s životním stylem

 • Obezita: Nedostatek spánku narušuje hormony regulující chuť k jídlu, což vede ke zvýšeným chutím na jídlo během dne a časem k přibývání na váze.
 • Diabetes: Nedostatečný spánek ovlivňuje schopnost těla zpracovávat glukózu, což může vést k inzulínové rezistenci a zvýšenému riziku vzniku cukrovky 2. typu.
 • Nemoci srdce: Chronický zánět způsobený špatným spánkem je spojen s vyšším rizikem srdečních onemocnění. Nedostatek regeneračního hlubokého spánku může navíc přispívat k hypertenzi a dalším kardiovaskulárním problémům.

Pro boj s těmito potenciálními zdravotními riziky spojenými s nedostatečným spánkem je zásadní, aby si lidé důsledně dopřávali plnohodnotný noční odpočinek. To znamená snažit se spát alespoň sedm hodin denně, jak doporučuje Národní nadace pro spánek (National Sleep Foundation).

Význam spánku REM pro funkci imunitního systému

Spánek REM je klíčovou součástí udržení celkové pohody a zdraví. Během této fáze nočního spánkového cyklu probíhá v našem těle několik procesů, které pomáhají posilovat imunitní funkce, jako je produkce cytokinů - proteinů zodpovědných za regulaci imunitní reakce - a podpora vývoje T-buněk, které jsou nedílnou součástí adaptivní imunity.

Studie publikovaná v časopise Sleep zjistila, že u účastníků, kteří byli zbaveni spánku REM, se snížila hladina přirozených zabíječů - bílých krvinek, které jsou důležité pro obranu proti virovým infekcím, jako je například virus nachlazení. To zdůrazňuje, že je důležité upřednostňovat kvalitní regenerační spánek každou noc, aby nebyla ohrožena schopnost účinně bojovat s nemocí, když je to nejvíce potřeba.

Tipy pro zajištění dostatečně klidného spánku každou noc

 1. Udržujte pravidelný režim před spaním, včetně aktivit na uklidnění před spaním, jako je čtení nebo meditace zaměřené na zklidnění mysli i těla, což napomáhá relaxaci nezbytné pro příznivé prostředí optimální pro obnovu během hodin strávených spánkem.
 2. Zvažte investici do pohodlné matrace přizpůsobené individuálním potřebám a preferencím, která zajistí správnou oporu po celou dobu nočního odpočinku a v konečném důsledku pozitivně přispěje i k celkové schopnosti imunitního systému.

Jak nemoc ovlivňuje kvalitu spánku

Imunitní systém a kvalita spánku jsou úzce propojeny a vzájemně se ovlivňují různými faktory. Když naše tělo bojuje s patogeny nebo infekcemi, může to mít za následek nekvalitní spánek. Studie prokázaly, že v těchto obdobích nemoci nebo infekce často dochází ke snížení rychlých očních pohybů (REM), které hrají důležitou roli při udržování celkového zdraví. V této části se budeme zabývat tím, jak může snížený spánek REM během nemoci ovlivnit kognitivní funkce.

Snížení REM spánku během nemoci

Spánek s rychlými očními pohyby (REM) je klíčovou fází našeho nočního cyklu odpočinku, ve které se odehrává většina snů a probíhají zásadní procesy, jako je konsolidace paměti. Když však onemocníme v důsledku běžných virů nachlazení nebo jiných infekcí, mohou přirozené obranné mechanismy našeho těla narušit normální rovnováhu mezi fázemi spánku mimo REM a REM.

Studie zjistila, že experimentálně vyvolaná horečka vede k významnému zkrácení celkové doby trvání i frekvence spánku REM během několika nocí. To naznačuje, že když náš imunitní systém aktivně bojuje s infekcemi, může to potenciálně narušit kritické aspekty kognitivních funkcí spojených se zdravými REM cykly.

Dopad na kognitivní funkce

 • Nálada: Nedostatečný spánek může vést k poruchám nálady, což zhoršuje stávající příznaky spojené s nemocí a ztěžuje zotavení(zdroj).
 • Paměť: Vlivem snížení REM spánku během nemoci se může zhoršit naše schopnost uchovávat a zpracovávat nové informace, což ovlivňuje tvorbu krátkodobé i dlouhodobé paměti (zdroj).
 • Kognitivní výkon: Zkrácený spánek REM může negativně ovlivnit celkovou kognitivní výkonnost, včetně schopnosti řešit problémy, rozhodovacích schopností, rozsahu pozornosti a reakční doby(zdroj). To může jednotlivcům ztížit zvládání každodenních povinností při boji s infekcí.

Závěrem lze říci, že pochopení složitého vztahu mezi nemocí, kvalitou spánku a mechanismy imunitní reakce je zásadní pro podporu optimálních zdravotních výsledků a zajištění toho, abychom byli schopni fungovat co nejlépe, i když čelíme infekcím. Upřednostňováním kvalitního spánku a udržováním zdravých návyků, jako je správná výživa, cvičení a techniky zvládání stresu, můžeme lépe podpořit naše imunitní funkce a snížit náchylnost k negativním dopadům spojeným s nekvalitním spánkem.

Chcete-li se dozvědět více o tom, jak můžete zlepšit kvalitu svého spánku v době nemoci nebo posílit svůj imunitní systém pomocí změny životního stylu, zvažte možnost prozkoumat zdroje organizací, jako je National Sleep Foundation.

Mechanismy reakce na horečku během infekce

Při nemoci se obranné systémy našeho těla aktivují. Jednou z takových reakcí je třes, který pomáhá udržovat tělesnou teplotu a bránit se škodlivým činitelům. Prozkoumejme, jak třes působí jako obranný mechanismus a jaký význam má regulace tělesné teploty při horečce.

Chvění jako obranný mechanismus

Třes vytváří teplo, když naše tělo vnímá nízké teploty nebo detekuje infekce. Toto zvýšení produkce tepla pomáhá zvýšit teplotu našeho tělesného jádra, což ztěžuje přežití a množení patogenů v našem těle.

Chvění také stimuluje uvolňování imunitních buněk, jako jsou bílé krvinky a cytokiny, které pomáhají bojovat proti infekcím. Tyto imunitní reakce společně se zvýšenou tělesnou teplotou vytvářejí nehostinné prostředí pro napadení patogeny a zároveň podporují procesy hojení.

Regulace tělesné teploty během horečky

Udržování správné regulace tělesné teploty během horečky je nezbytné pro optimální funkci imunitního systému. Když máme horečku, náš hypotalamus - mozkový "termostat" - spustí různé fyziologické změny, jejichž cílem je zvýšit celkové tělesné teplo.

 • Vazokonstrikce: Krevní cévy v blízkosti povrchu kůže se zúží, aby se snížily tepelné ztráty a tok krve se přesměroval k životně důležitým orgánům.
 • Piloerection: Tato reakce, známá také jako "husí kůže", způsobuje, že se vlasové folikuly zvedají a vytvářejí kolem těla izolační vrstvu vzduchu.
 • Aktivace hnědé tukové tkáně: Hnědé tukové buňky vytvářejí teplo prostřednictvím termogeneze bez chvění, což dále přispívá ke zvýšení tělesné teploty během horečky.

Tyto reakce spolu s třesem zvyšují tělesnou teplotu a posilují imunitní funkci. Je však důležité nenechat horečku příliš dlouho nekontrolovatelnou nebo nedosáhnout nebezpečně vysokých hodnot. Příliš dlouho nekontrolovaná vysoká horečka může způsobit dehydrataci, nerovnováhu elektrolytů a dokonce i poškození životně důležitých orgánů. Proto je nezbytné pečlivě sledovat příznaky a v případě potřeby vyhledat lékařskou pomoc.

Důsledky nedostatečného nebo nadměrného odpočinku na imunologické funkce

Nedostatek odpočinku může ohrozit imunitní systém, což dokládá výzkum, který ukázal, že nedostatečný spánek zvyšuje náchylnost k nemocem a snižuje účinnost očkování, zatímco příliš mnoho spánku může oslabit reakci organismu na infekci. Studie ukazují, že soustavný spánek kratší než osm hodin za noc zvyšuje pravděpodobnost nachlazení a snižuje účinnost očkování. Na druhou stranu spánek devět až deset hodin denně může vést ke snížení účinnosti imunitní odpovědi.

Zvýšená náchylnost k běžným nachlazením

Studie zjistila, že lidé, kteří spali méně než sedm hodin denně, měli téměř třikrát vyšší pravděpodobnost nachlazení než ti, kteří spali alespoň osm hodin. Nedostatek spánku může oslabit schopnost našeho těla bojovat proti virovým a bakteriálním útočníkům.

Snížená účinnost vakcíny

Nedostatek spánku je také spojen se sníženou účinností vakcín. Studie odhalila, že účastníci, kteří spali méně než šest hodin za noc, vytvořili po očkování proti hepatitidě B pouze poloviční množství protilátek ve srovnání se svými dobře odpočinutými protějšky.

Tipy pro zlepšení imunity díky lepšímu spánku:

 • Udržujte stálý režim spánku a vstávání, a to i o víkendech nebo ve dnech pracovního volna.
 • Vytvořte si v ložnici pohodové prostředí tím, že ji udržíte v chladu, tmě a tichu.
 • Omezte používání elektronických zařízení alespoň hodinu před spaním.
 • Před spaním se vyhněte kofeinu, nikotinu a alkoholu, protože tyto látky mohou narušit kvalitu spánku.

Důsledky nadměrné délky spánku

Trvalý spánek delší, než je doporučeno (devět a více hodin za noc), může také negativně ovlivnit funkci imunitního systému. Studie zjistila, že dlouho spící lidé mají vyšší riziko vzniku infekcí dýchacích cest a zánětlivých onemocnění, jako jsou kardiovaskulární choroby a cukrovka. Delší doba strávená vleže může vést ke špatnému krevnímu oběhu a snížené svalové aktivitě, což má za následek oslabení imunity v průběhu času.

Tipy, jak se vyhnout přespání:

 • Dodržujte pravidelný čas vstávání, a to i o víkendech.
 • Zařaďte do svého denního režimu fyzickou aktivitu.
 • Pokud se i přes dostatečný odpočinek stále cítíte unavení, poraďte se s lékařem, abyste vyloučili jakékoli zdravotní problémy, které přispívají k nadměrné únavě.

Pro optimalizaci výkonu imunitního systému je zásadní najít správnou rovnováhu mezi nedostatečným a nadměrným odpočinkem. Dodržováním návyků zdravého životního stylu, jako je důsledné dodržování doby spánku, vytvoření relaxačního prostředí v ložnici, omezení času stráveného u obrazovky před spaním, vyhýbání se stimulujícím látkám v blízkosti doby spánku a aktivní pobyt během bdění, můžeme zlepšit svou celkovou pohodu a zároveň podpořit silné imunologické funkce během každodenních životních aktivit, práce, společenských aktivit a cvičení, což pozitivně přispívá k posílení schopnosti imunity.

Strategie pro zlepšení spánku a imunitního zdraví

Pro zlepšení celkového zdravotního stavu je důležité upřednostnit zdravé spánkové návyky, rutinu a prostředí. To zajistí optimální fungování během každodenních činností, práce, společenských aktivit a cvičebních režimů, což pozitivně přispívá k posílení schopnosti imunity. Zde je několik strategií pro zlepšení kvality spánku a podporu imunitního systému:

Zavedení zdravého spánkového režimu

Udržování stálého režimu před spaním může pomoci regulovat váš cirkadiánní rytmus a zajistit, abyste se vždy dobře vyspali. Některé tipy pro vytvoření zdravého spánkového režimu zahrnují:

 • Chodit spát každý večer ve stejnou dobu
 • Vyhýbání se kofeinu a alkoholu před spaním
 • Vytvoření relaxačního rituálu před spaním, jako je čtení nebo teplá koupel.
 • Vyhýbání se obrazovkám (televizorům, počítačům, chytrým telefonům) před spaním.
 • Zajistěte, aby vaše ložnice byla chladná, tmavá a tichá, což jsou ideální podmínky pro klidný spánek.

Optimalizace prostředí ložnice

Vaše ložnice by měla být navržena s ohledem na relaxaci, měla by být útočištěm, které podporuje klid a zároveň napomáhá hlubokému spánku. Pro vytvoření ideálního prostředí pro spánek:

 • Zařaďte do svého interiéru uklidňující barvy, jako je modrá nebo zelená.
 • V případě potřeby přidejte zatemňovací závěsy nebo stínítka.
 • Provoňte místnost uklidňujícími esenciálními oleji, například levandulí, pomocí difuzérů.
 • V případě potřeby využijte přístroje nebo ventilátory s bílým šumem
 • National Sleep Foundation doporučuje udržovat v ložnici teplotu mezi 15,5-19,4 °C (60-67 °F) pro optimální spánek.

Výběr vhodné matrace

Pro dosažení plnohodnotného spánku a podporu imunitních funkcí je zásadní najít tu nejlepší matraci, která bude vyhovovat vašim osobním potřebám. Kvalitní a pohodlná matrace může významně ovlivnit to, jak dobře si v noci odpočinete, což následně ovlivní vaše celkové zdraví a schopnost imunity. Při výběru nové matrace:

 • Zvažte svou preferovanou polohu při spánku, na boku, na zádech nebo na břiše, a zvolte takovou úroveň tvrdosti, která podporuje správné nastavení páteře.
 • Při výběru materiálů, jako je paměťová pěna nebo latex, berte v úvahu případné alergie nebo přecitlivělost.
 • Pokud je to možné, vyzkoušejte před rozhodnutím o koupi různé matrace.
 • Nadace Sleep Foundation doporučuje vyměnit matrace každých sedm let, aby byla zajištěna trvalá podpora a pohodlí.

Kromě těchto strategií může zařazení produktů s CBD olejem přispět k dalšímu zlepšení kvality spánku tím, že podporuje relaxaci a snižuje úroveň úzkosti, která je často spojena s nespavostí nebo jinými poruchami spánku.

Upřednostňování správného spánku může mít pozitivní účinky nejen na imunitní systém, ale také na kognitivní funkce, emocionální pohodu a celkové fyzické zdraví. Zavedením těchto strategií do každodenního režimu spolu s udržováním aktivního životního stylu a vyvážené stravy budete lépe připraveni bránit se infekcím, jako je virus běžného nachlazení, a zároveň posílíte vrozenou i adaptivní imunitu.

Nejčastější dotazy týkající se vlivu spánku na imunitu

Jak spánek ovlivňuje imunitní systém?

Spánek reguluje aktivaci integrinů v imunitních buňkách, čímž zajišťuje účinnou imunitní odpověď na patogeny.

Jak spánek ovlivňuje vaše zdraví a pohodu?

Zdravý spánek zlepšuje celkovou pohodu tím, že podporuje optimální funkci imunitního systému, snižuje hladinu stresu, zlepšuje kognitivní schopnosti, zvyšuje hladinu energie a podporuje emoční stabilitu.

Může nedostatek spánku způsobit nemoc?

Ano, nedostatečný spánek oslabuje imunitní systém, zvyšuje náchylnost k nemocem, jako je nachlazení, a snižuje účinnost očkování.

Může nedostatek spánku způsobit autoimunitní onemocnění?

Nedostatek spánku sám o sobě nemůže přímo způsobit autoimunitní onemocnění, ale může přispět k jejich rozvoji tím, že oslabuje celkovou funkci imunitního systému a způsobuje chronický zánět.

Závěr

Zvyšte svou imunitu kvalitním spánkem: Melatonin hraje klíčovou roli v podpoře imunitního systému.

Chronický nedostatek spánku může vést ke zvýšeným zánětům, alergiím a nemocem souvisejícím s životním stylem, proto je důležité zavést zdravý spánkový režim, vytvořit optimální prostředí v ložnici a vybrat vhodnou matraci, abyste optimalizovali zdraví své imunity.

Pokud dáte přednost klidnému spánku, můžete snížit riziko onemocnění a zlepšit celkovou pohodu, takže nepodceňujte sílu dobrého spánku!

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?