Sledování televize před spaním: Zdravější alternativy

Published:

Přemýšleli jste o důsledcích, které může mít sledování televize před spaním na vaše celkové zdraví a pohodu? V tomto příspěvku na blogu se budeme zabývat vlivem sledování televize před spaním na kvalitu spánku a celkové zdraví a také vám poskytneme návrhy na omezení času stráveného u obrazovky a alternativní relaxační techniky, které pomohou podpořit lepší odpočinek.

Obsah:

 1. Vliv sledování televize před spaním
  1. Účinky modrého světla na produkci melatoninu
  2. Důsledky narušeného cirkadiánního rytmu
  3. Doporučení k omezení času stráveného u obrazovky před spaním
 2. Doporučení k omezení času stráveného u obrazovky před spaním
  1. Zavedení důsledného režimu před spaním bez obrazovek
  2. Snížení expozice umělému světlu před spaním
 3. Alternativní relaxační techniky pro kvalitnější spánek
  1. Čtení fyzických knih jako uklidňující aktivita
  2. Poslech uklidňující hudby nebo zvuků přírody před spaním
  3. Cvičení meditace nebo hlubokého dýchání
 4. Alternativní relaxační techniky pro kvalitnější spánek
  1. Čtení fyzických knih jako uklidňující aktivita
  2. Poslech uklidňující hudby nebo zvuků přírody před spaním
  3. Cvičení meditace nebo hlubokého dýchání
 5. Sledování televize v posteli ovlivňuje vztahy
  1. Důležitost udržování prostředí v ložnici, které je vhodné pro spánek
  2. Podpora spojení a intimity bez obrazovek v ložnici
  3. Úloha produktů CBD při podpoře relaxace
 6. Vliv televizního obsahu na kvalitu spánku dětí
  1. Výběr obsahu vhodného pro děti a bez násilí.
  2. Podpora zdravých návyků mladých diváků u obrazovky
  3. Dopad na předškoláky ve finančně znevýhodněných čtvrtích
 7. Časté dotazy týkající se sledování televize před spaním
  1. Škodí sledování televize před spaním vašemu spánku?
  2. Může vám sledování televize pomoci usnout?
  3. Měli by se lidé s ADHD dívat na televizi, aby usnuli?
  4. Kdy by děti měly přestat sledovat televizi před spaním?
 8. Závěr

Prozkoumáme, jak vystavení modrému světlu z obrazovek narušuje produkci melatoninu a cirkadiánní rytmus, což vede ke zhoršení kvality spánku. Dále poskytneme doporučení, jak omezit čas strávený u obrazovky před spaním, a navrhneme alternativní relaxační techniky, které podporují lepší spánek. Kromě toho budeme diskutovat o tom, jak může sledování televize v posteli ovlivnit vztahy tím, že ovlivňuje intimitu a spojení s partnery.

Vzhledem k tomu, že děti jsou často vystaveny sledování televize i před spaním, budeme zkoumat vliv konkrétního obsahu na kvalitu jejich spánku a nabídneme návod, jak podpořit zdravé návyky malých diváků u obrazovky. Pokud porozumíte těmto faktorům souvisejícím se sledováním televize před spaním, můžete se informovaně rozhodovat o svém nočním režimu a usilovat o lepší regenerační odpočinek.

sledování televize před spaním

Vliv sledování televize před spaním

Díváte se rádi před spaním na televizi? Možná je čas to přehodnotit. Studie odhalily, že dlouhodobé každodenní sledování televize a dalších obrazovek vyzařujících modré světlo v noci může snížit kvalitu spánku, způsobit poruchy a zhoršit fungování během dne. To může vést k poruchám, nespavosti a zhoršenému fungování během dne. Jedním z hlavních viníků těchto problémů je modré světlo vyzařované obrazovkami, jako jsou televizory a chytré telefony, v noci.

Účinky modrého světla na produkci melatoninu

Podle Harvard Health Publishing může vystavení modrému světlu v noci narušit náš cirkadiánní rytmus tím, že potlačuje produkci melatoninu. Melatonin je hormon zodpovědný za regulaci cyklu spánku a bdění. Pokud je hladina melatoninu narušena v důsledku nadměrného používání obrazovky před spaním, je obtížné usnout nebo udržet klidný spánek po celou noc.

Důsledky narušeného cirkadiánního rytmu

Narušení cirkadiánního rytmu může časem vést k dalším zdravotním problémům, včetně zvýšeného rizika obezity, cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění a poruch nálady, jako jsou deprese a úzkosti (Sleep Foundation). Upřednostňování zdravých spánkových návyků bez nočního používání obrazovek je zásadní jak pro okamžitou pohodu, tak pro dlouhodobé zdraví.

Kromě modrého světla, které narušuje tvorbu melatoninu, by narušení cirkadiánního rytmu způsobené sledováním televize před spaním mohlo být způsobeno faktory, jako je hluk na pozadí z televizorů, které zůstaly zapnuté po usnutí, nebo stimulující obsah konzumovaný bezprostředně před spaním (např. akční filmy nebo napínavé televizní pořady).

Doporučení k omezení času stráveného u obrazovky před spaním

Pro zlepšení celkové kvality spánku a snížení možných poruch způsobených nočním používáním obrazovky doporučují odborníci vyhýbat se elektronice v posledních třiceti minutách před spaním. Několik hodin před spaním je vhodné vyhýbat se syntetickým zdrojům světla.

Zavedení důsledného režimu před spaním bez obrazovek

Důsledná rutina před spaním vám pomůže dát tělu signál, že je čas jít spát. Místo používání obrazovek v této době zvažte aktivity, jako je čtení tištěných knih (nikoli elektronických zařízení), psaní deníku nebo jemné protahování (Sleep Foundation). Tyto uklidňující činnosti umožní vaší mysli a tělu uvolnit se před pokusem o spánek.

Snížení expozice umělému světlu před spaním

 • Stmívání světel: Postupné ztlumování světel v domácnosti s blížícím se časem spánku může pomoci vytvořit prostředí vhodné pro klidný spánek.
 • Vyhýbání se jasným obrazovkám: Pokud musíte v noci používat elektronická zařízení, zkuste upravit nastavení jasu nebo používat aplikace určené speciálně pro noční sledování se sníženým vyzařováním modrého světla.
 • Osvětlení vhodné pro spánek: Zvažte investici do žárovek červené nebo jantarové barvy, které vyzařují méně modrého světla než klasické bílé žárovky. Tyto žárovky jsou vhodnější pro večerní použití při přípravě ke spánku.

Přijetí těchto kroků nejenže pomůže chránit váš cirkadiánní rytmus, ale také přispěje k lepším celkovým zdravotním výsledkům, a to jak přímo, tak nepřímo prostřednictvím lepší kvality spánku.

Doporučení k omezení času stráveného u obrazovky před spaním

Výzkum ukázal, že sledování obrazovek před spaním může mít nepříznivý vliv na zdraví a pohodu. Pro zajištění lepší kvality spánku a snížení možných poruch způsobených nočním používáním obrazovek doporučují odborníci zavést určité strategie, které omezí vystavení obrazovkám v hodinách před spaním.

Zavedení důsledného režimu před spaním bez obrazovek

Zásadním krokem ke zlepšení spánku je vytvoření důsledného režimu před spaním, který nezahrnuje žádná elektronická zařízení. To pomůže dát vašemu mozku signál, že je čas na odpočinek a relaxaci, a umožní vám to efektivněji se uklidnit. Mezi činnosti, které byste mohli zvážit a zařadit do svého nočního režimu, patří např:

 • teplá koupel nebo sprcha
 • Čtení fyzické knihy (ne e-knihy)
 • Zapisování myšlenek nebo plánů na další den do deníku.
 • Jemné protahovací nebo jógové cvičení
 • Popíjení bylinkového čaje nebo teplého mléka

Klíčem je najít to, co vám osobně nejlépe vyhovuje - ideální rituál před spaním má každý jiný.

Snížení expozice umělému světlu před spaním

Kromě toho, že se během posledních třiceti minut před spaním vyhýbáte používání elektroniky, je také důležité omezit vystavování se jiným zdrojům umělého světla během dvou hodin před spaním. Bylo prokázáno, že umělé světlonarušuje produkci melatoninu, což může ztížit usínání.

  • Když se blíží čas spánku, ztlumte doma světla. To pomůže vytvořit uvolněnější atmosféru a podpoří vaše tělo v produkci melatoninu.
  • Pokud musíte používat elektronická zařízení, zvažte instalaci aplikací nebo úpravu nastavení, které snižují emise modrého světla. Mnoho chytrých telefonů a tabletů nyní nabízí vestavěné funkce "nočního režimu", které během večerních hodin upravují barvy obrazovky do teplejších tónů.
  • Pokud jste obzvláště citliví na umělé světlo, zvažte večerní nošení jantarově zbarvených brýlí. Bylo prokázáno, že tyto brýle blokují modré světlo, což může u některých osob zlepšit kvalitu spánku.

Odborníci doporučují vytvořit si pravidelný režim relaxačních aktivit, které nezahrnují obrazovky, abyste lépe spali a vyhnuli se možným negativním dopadům sledování televize na fyzické zdraví a duševní pohodu.

Alternativní relaxační techniky pro kvalitnější spánek

Odborníci doporučují, abyste se před spaním raději nespoléhali na elektronická zařízení, ale zavedli si důsledné relaxační techniky, které se obejdou bez obrazovek. Tyto postupy mohou pomoci vytvořit prostředí vhodné pro klidný spánek bez rušivých vlivů obrazovek a jiných forem zábavy.

Čtení fyzických knih jako uklidňující aktivita

Jedním ze způsobů, jak se odreagovat a nezírat na další obrazovku, je vzít do ruky starou dobrou papírovou knihu. Čtení je již dlouho považováno za účinnou metodu snižování stresu, což z něj činí ideální aktivitu před spaním - jen si nezapomeňte vybrat příliš podnětný nebo napínavý materiál.

Poslech uklidňující hudby nebo zvuků přírody před spaním

Správný druh zvukového obsahu může také sloužit jako vynikající relaxační nástroj před spaním. Zvažte poslech uklidňující hudby, zvuků přírody nebo dokonce meditační skladby s průvodcem, když se připravujete ke spánku. Výzkum ukázal, že relaxační hudba může zlepšit kvalitu spánku, zejména u osob trpících nespavostí.

Cvičení meditace nebo hlubokého dýchání

Dalšími účinnými způsoby uvolnění mysli a těla před spaním jsou meditace a hluboké dýchání. Tato cvičení jsou spojena sezlepšením kvality spánku, snížením hladiny stresu a celkovým zlepšením duševního zdraví. Dokonce i několik minut soustředěné relaxace každý večer může významně ovlivnit vaši schopnost snadněji usnout a užít si hlubšího, posilujícího spánku.

Alternativní relaxační techniky pro kvalitnější spánek

Odborníci doporučují, abyste se před spaním nespoléhali na elektronická zařízení, ale zavedli důsledné relaxační techniky, jako je čtení tištěných knih, poslech hudby, koupel nebo meditace. Tyto postupy pomáhají vytvořit prostředí vhodné pro klidný spánek bez rušivých vlivů obrazovek a jiných forem zábavy.

Čtení fyzických knih jako uklidňující aktivita

Před spaním si odpočiňte při čtení fyzických knih. Tato činnost nejenže poskytuje mentální stimulaci a podporuje kognitivní zdraví, ale také pomáhá uvolnit mysl, aniž byste byli vystaveni škodlivému modrému světlu vyzařovanému obrazovkami. Kromě toho může být čtení vynikající příležitostí pro sblížení s rodinnými příslušníky nebo partnery prostřednictvím společných zájmů o literaturu.

 • Vybírejte si uklidňující žánry, jako jsou svépomocné knihy nebo romány, které podporují pozitivní myšlení a emocionální pohodu.
 • Vytvořte si v ložnici útulný čtecí koutek s pohodlným posezením a měkkým osvětlením.
 • Vyhněte se napínavým thrillerům nebo emočně vypjatým příběhům, které mohou před spaním vyvolat zvýšenou hladinu úzkosti.

Poslech uklidňující hudby nebo zvuků přírody před spaním

Bylo prokázáno, že poslech uklidňující hudby nebo zvuků přírody účinně podporuje relaxaci a zlepšuje kvalitu spánku. Toto cvičení může snížit hladinu stresu a zároveň vytvořit klidnou atmosféru, která přispívá ke snadnějšímu usínání. Zvažte zařazení následujících tipů do své noční rutiny:

 1. Vytvářejte seznamy skladeb s jemnými melodiemi, jako jsou klasické skladby, instrumentální skladby, ambientní zvukové krajiny nebo zvuky přírody, jako jsou dešťové srážky a vlny oceánu.
 2. Experimentujte s různými typy hudby, abyste zjistili, které žánry vám osobně nejlépe pomáhají relaxovat.
 3. Vyhněte se písním s texty, které mohou stimulovat vaši mysl a ztěžovat usínání.

Cvičení meditace nebo hlubokého dýchání

Meditací lze snížit stres a zlepšit kvalitu spánku, čímž se vytvoří příznivější atmosféra pro klidný spánek. Zařazením meditace do rutiny před spaním můžete vytvořit uklidňující prostředí, které podporuje klidný spánek. Mezi oblíbené techniky patří:

 • Meditace všímavosti, při níž se zaměřujeme na přítomnost v daném okamžiku bez posuzování.
 • Řízená meditace, která spočívá v poslechu zvukové nahrávky pod vedením instruktora, který vás provede vizualizačními cvičeními zaměřenými na podporu relaxace.
 • Hluboká dechová cvičení, jako je brániční dýchání nebo střídavé dýchání nosními dírkami, mohou pomoci zklidnit nervový systém a snížit hladinu úzkosti před spaním.

Kromě těchto postupů zvažte i další alternativní relaxační techniky, jako je jóga nidra (jógový spánek), progresivní svalová relaxace (PMR) nebo aromaterapie s použitím esenciálních olejů známých svými uklidňujícími účinky, jako je levandule nebo heřmánek. Vyzkoušení různých přístupů vám může pomoci určit, co vyhovuje vašim specifickým požadavkům, pokud jde o relaxaci před spaním.

Sledování televize v posteli ovlivňuje vztahy

Odpočinek s partnerem při sledování televize v posteli se může zdát neškodný, ale může mít negativní dopad na váš vztah. Obrazovky vyzařují umělé světlo, které narušuje kvalitu spánku a omezuje možnosti smysluplné konverzace a navazování vztahů. Chcete-li podpořit intimitu a spojení, zkuste vytvořit zóny bez obrazovek, naplánovat čas bez zařízení, zavést rituály před spaním a otevřeně s partnerem komunikovat.

Důležitost udržování prostředí v ložnici, které je vhodné pro spánek

Prostředí v ložnici, které je vhodné pro spánek, má zásadní význam pro podporu klidného spánku a celkového zdraví. Omezení expozice umělým zdrojům světla, jako jsou televize nebo chytré telefony, během dvou hodin před spaním pomáhá regulovat naše cirkadiánní rytmy a podporuje produkci melatoninu - hormonu, který je zodpovědný za navození ospalosti.

Kromě vlivu na kvalitu spánku má vynechání obrazovek z ložnice také vliv na to, že se manželé během společných chvil mohou více soustředit jeden na druhého.

Podpora spojení a intimity bez obrazovek v ložnici

 1. Vytvořte zóny bez obrazovky: Vymezte si v domácnosti určité oblasti, kam je elektronika zakázána, včetně ložnic, abyste měli menší pokušení po ní sáhnout, když trávíte čas se svými blízkými.
 2. Naplánujte si čas bez zařízení: Místo toho využijte tento čas jako příležitost k činnostem, které podporují vztah a intimitu, jako je společné vaření večeře nebo procházka.
 3. Zavedení rituálů před spaním: Vytvořte si rituály, které signalizují, že je čas se uklidnit a připravit se ke spánku. To může zahrnovat čtení fyzických knih (spíše než elektronických), cvičení hlubokého dýchání nebo jemné protahování před spaním.
 4. Otevřeně komunikujte: Diskutujte s partnerem o svých obavách ohledně dopadu obrazovek na váš vztah. Buďte upřímní k tomu, jak se cítíte, když se věnuje svým zařízením, místo aby byl přítomen s vámi, a společně hledejte řešení, která podporují blízkost bez závislosti na technologiích.

Podpora spojení a intimity ve vztahu zahrnuje nalezení rovnováhy mezi užíváním si elektronické zábavy a zároveň upřednostňováním kvalitních vzájemných interakcí.

Úloha produktů CBD při podpoře relaxace

Kromě vytvoření zdravých návyků týkajících se používání elektroniky v noci může začlenění přírodních prostředků, jako je olej CBD, do vaší rutiny také pomoci zlepšit celkovou kvalitu spánku tím, že podpoří relaxaci. Bylo prokázáno, že CBD příznivě působí na endokanabinoidní systém, tělesný regulátor procesů, jako je nálada a vnímání bolesti, což z něj může činit ideálního kandidáta na pomoc osobám, které se potýkají se stresem nebo nespavostí vyvolanou úzkostí. Zařazení prvotřídního CBD oleje do nočních rituálů by tak mohlo potenciálně pomoci osobám, které mají problémy s usínáním v důsledku úzkosti nebo stresu, a v konečném důsledku jim pomoci dosáhnout klidnějšího spánku.

Zavedením strategií, které podporují spojení, aniž by se spoléhaly na obrazovky - a také prozkoumáním přírodních prostředků, jako je olej CBD pro relaxační účely - mohou páry společně pracovat na posílení vazeb a dosažení lepšího celkového zdraví.

Vliv televizního obsahu na kvalitu spánku dětí

Televizní obsah může ovlivnit kvalitu spánku dítěte, zejména pokud je vystaveno násilným nebo nevhodným pořadům. Výzkumy ukazují, že silní uživatelé mají sklon k úzkosti, odporu a násilnému chování spojenému se špatnou regulací emocí, zejména pokud je televize přítomna v ložnici. Rodiče a vychovatelé, dávejte si tedy pozor na to, co vaše děti sledují před spaním.

Výběr obsahu vhodného pro děti a bez násilí.

Výběrem televizních programů vhodných pro daný věk a bez násilí lze výrazně zlepšit kvalitu spánku dítěte. Rodiče by měli sledovat, co jejich děti sledují, a stanovit hranice, pokud jde o čas strávený u obrazovky před spaním. Webové stránky Common Sense Media nabízejí užitečné zdroje, jako jsou recenze a hodnocení různých pořadů na základě faktorů, jako je míra násilí, používání jazyka, vzdělávací hodnota atd., což rodičům usnadňuje výběr vhodných programů.

 • Vzdělávací pořady: Vyberte si vzdělávací pořady, které podporují učení prostřednictvím zábavných aktivit. Mohou stimulovat mysl vašeho dítěte a zároveň ho zabavit, aniž by měly negativní dopad na jeho emoce nebo spánkový režim.
 • Dokumentární filmy o přírodě: Dokumentární filmy s přírodní tématikou často obsahují uklidňující obrazové materiály doprovázené uklidňující hudbou, která pomáhá navodit relaxační atmosféru vedoucí k lepšímu spánku.
 • Fantasy příběhy: Poutavé fantasy příběhy s pozitivním poselstvím mohou také pozitivně přispět k celkové duševní pohodě dítěte a zároveň podpořit klidný spánek v noci.

Podpora zdravých návyků mladých diváků u obrazovky

Podpora zdravých návyků dětí při sledování obrazovky je zásadní pro zajištění lepší kvality spánku. Zde je několik tipů, které rodičům pomohou vytvořit vyvážený přístup k dětem, které tráví čas u obrazovky:

 1. Nastavte jasné hranice: Stanovte pravidla týkající se množství času stráveného u televize za den a dohlédněte na to, aby je dítě dodržovalo.
 2. Vytvořte důsledný režim před spaním: Podporujte činnosti, jako je čtení knih, poslech uklidňující hudby nebo klidná hra před spaním namísto sledování televize.
 3. Vyhněte se obrazovkám v ložnici: Udržujte televizory a jiná elektronická zařízení mimo prostor, kde dítě spí, což může snížit rozptylování a zlepšit celkovou kvalitu spánku.

Je důležité, aby rodiče byli vzorem zdravých návyků a omezili své vlastní vystavení obrazovce během večerů, kdy jsou s dětmi. Nejenže tím půjdou příkladem, ale také umožní rodinám více příležitostí ke smysluplné interakci bez rušivých vlivů obrazovek.

Dopad na předškoláky ve finančně znevýhodněných čtvrtích

Studie vědců z Pensylvánské univerzity zjistila, že předškoláci žijící ve finančně chudých čtvrtích mají větší potíže s usínáním, pokud je v jejich ložnicích televize(zdroj). Stejná studie zaznamenala méně problémů u těch, kteří nahradili násilný obsah nenásilnými alternativami. Bylo zjištěno, že děti ve skutečnosti dávají přednost pořadům, které nejsou násilné, před pořady obsahujícími agresi nebo násilí. Podpora zdravější volby při sledování pořadů tak může mít pozitivní vliv jak na regulaci emocí, tak na spánkový režim mladých diváků z různých prostředí.

Časté dotazy týkající se sledování televize před spaním

Škodí sledování televize před spaním vašemu spánku?

Ano, sledování televize před spaním může narušit váš spánek kvůli modrému světlu vyzařovanému obrazovkami a poutavému obsahu, který vás může udržovat v bdělosti a ztěžovat usínání. Národní nadace pro spánek

Může vám sledování televize pomoci usnout?

Někteří lidé sice nacházejí útěchu ve známých nebo opakujících se televizních pořadech, ale tento zvyk může z dlouhodobého hlediska vést ke zhoršení kvality spánku v důsledku narušení cirkadiánního rytmu a snížené produkce melatoninu. PubMed Central

Měli by se lidé s ADHD dívat na televizi, aby usnuli?

Jedinci s ADHD mohou používat televizi jako mechanismus, který jim pomáhá vypořádat se s myšlenkami nebo neklidem před spaním, což však může zhoršit stávající problémy se spánkem a přispět ke špatnému nočnímu režimu. CHADD

Kdy by děti měly přestat sledovat televizi před spaním?

Děti by měly přestat sledovat televizi alespoň hodinu před spaním, aby si vytvořily zdravé návyky týkající se obrazovky a podpořily optimální kognitivní vývoj v dětství a zároveň si každý večer dostatečně odpočinuly. Americká pediatrická akademie

Závěr

Věděli jste, že sledování televize před spaním může narušit váš spánek a celkové zdraví?

Modré světlo z obrazovek může narušit produkci melatoninu, což ztěžuje usínání a udržení spánku, a narušení přirozeného rytmu těla může mít dlouhodobé následky.

Chcete-li těmto problémům předejít, zkuste si před spaním zavést režim bez obrazovky a omezit vystavení umělému světlu. K uvolnění a lepšímu spánku vám může pomoci také četba fyzické knihy nebo meditace.

Takže odložte dálkový ovladač a vezměte si knihu, abyste mohli lépe spát!

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?