Funguje zdřímnutí?

Published:

Funguje energetický spánek? Tato otázka je předmětem diskusí mezi zdravotními nadšenci i odborníky. V tomto příspěvku se budeme zabývat vědeckými poznatky o tom, jak může krátká doba spánku ovlivnit naši každodenní výkonnost a celkovou pohodu, a také případnými riziky spojenými s nadměrným spánkem během dne.

Prozkoumáme různé zdravotní výhody spojené s pravidelným zdřímnutím a také se dotkneme možných rizik, která mohou vzniknout v důsledku nadměrného spánku během dne. Klíčem k určení ideálního času pro zdřímnutí je pochopení vašeho osobního období po obědě, což podrobně probereme.

Z neoficiálních důkazů vyplývá, že zařazení odpolední siesty do běžného režimu může být prospěšné, ale opravdu funguje zdřímnutí jako alternativa ke kofeinovým nápojům v období krize? Tuto otázku prozkoumáme podrobněji spolu s praktickými tipy, jak do svého života úspěšně zavést denní dřímání. A konečně, pokud se i přes dodržování navrhovaných opatření potýkáte s přetrvávající únavou, možná je čas poradit se s odborníkem.

do-power-naps-work

Vědecké poznatky o zdřímnutí

Zdřímnutí je pro váš mozek jako šálek espressa. Jsou rychlé, účinné a pomohou vám zvládnout zbytek dne. Jaký je ale vědecký základ těchto mini-siest?

Pochopení funkce Power Napping

Zdřímnutí trvá obvykle 20-30 minut, což je dostatečná doba na to, abyste využili výhod lehkých fází spánku, aniž byste upadli do hlubokého spánku a po probuzení se cítili ospalí. Jde o to, aby byl dostatečně krátký, abyste se nedostali do fáze hlubokého spánku, která by mohla mít za následek ospalost po probuzení. Místo toho chcete využít lehčí fáze spánku, abyste se cítili svěží a plní energie.

Jak fungují výkonné zdřímnutí

Během spánku prochází vaše tělo různými fázemi, od lehkého spánku až po hluboký spánek REM. Cílem zdřímnutí je využít lehčí fáze spánku, abyste se probudili svěží a čilí. Přináší tak podobné výhody jako delší noční spánek, ale trvá mnohem kratší dobu.

Energetický spánek funguje tak, že využívá přirozený cirkadiánní rytmus vašeho těla - vnitřní hodiny, které regulují bdělost a únavu během dne v závislosti na působení světla nebo tmy. Kolem poloviny odpoledne, kdy většina lidí zažívá "poobědovou krizi", se tento rytmus mírně snižuje, což je ideální doba pro využití těchto mini-siest.

Zkuste si dát krátkého šlofíka, který vám dodá energii a zvýší vaši produktivitu. Krátké zdřímnutí je rychlým a nenáročným prostředkem k oživení a zvýšení výkonu.

Zdravotní přínosy spojené s pravidelným zdřímnutím

Pravidelné zdřímnutí může přinést řadu zdravotních výhod. Krátké oddechnutí od denních aktivit může být výhodné nejen pro dohnání ztraceného spánku, ale může také vést k lepší pohodě a vyšší produktivitě. Pojďme se podívat na pozitivní dopady a potenciální rizika spojená s touto praxí.

Pozitivní dopady pravidelného krátkého spánku během dne

Krátké zdřímnutí během dne může pro vaše kognitivní schopnosti znamenat zázrak. Podle výzkumů zlepšuje zapamatování, zlepšuje schopnost učení, zlepšuje náladu a zvyšuje bdělost. Navíc bylo zjištěno, že pravidelný krátký spánek během dne může dokonce zvýšit kreativitu.

 • Lepší vybavování paměti: Studie publikovaná v časopise Neurobiology of Learning and Memory odhalila, že energetický spánek může zlepšit výkon paměti až pětkrát.
 • Zlepšení nálady: Je známo, že krátký spánek uvolňuje serotonin - neurotransmiter, který je zodpovědný za udržování rovnováhy nálady.
 • Zvýšení bdělosti: NASA provedla studii na vojenských pilotech, která ukázala, že 40minutový spánek zvyšuje jejich výkonnost o 34 % a bdělost o 100 %.
 • Zvýšení kreativity: Vědci z Kalifornské univerzity zjistili, že spánek REM (Rapid Eye Movement) stimuluje oblasti mozku spojené s kreativitou.

Potenciální rizika spojená s nadměrným denním spánkem

Klíčem k úspěchu je umírněnost, protože nadměrné spaní přes den může znamenat zdravotní problém nebo k němu vést. Například nadměrné spaní během dne v důsledku nedostatečného nočního odpočinku může narušit normální spánkový cyklus a vést k nespavosti nebo jiným poruchám spánku. Podle nadace Sleep Foundation může také zvyšovat rizikové faktory, jako je vysoký krevní tlak a srdeční onemocnění.

Pokud jste závislí na denním spánku, protože se vám v noci nedaří dostatečně se vyspat, je možná načase vyhledat odbornou pomoc, aby se vyloučila možnost skrytých poruch, které ovlivňují kvalitu a množství potřebné regenerace. Léčba základní příčiny je konečným řešením pro překonání deprivace spíše než spoléhání se pouze na rychlá řešení nabízená prostřednictvím praktik, jako jsou maratonská sezení.

Ideální načasování pro zdřímnutí

Načasování je důležité, zejména při podřimování. Zdá se, že nejvhodnější dobou pro krátký spánek je období "poobědové krize", obvykle mezi 13. a 15. hodinou. V této době naše tělo přirozeně pociťuje pokles hladiny energie v důsledku cirkadiánních rytmů.

Identifikace vašeho osobního období po obědě

Prvním krokem k úspěšnému zdřímnutí je určení vlastního jedinečného období "útlumu". Jednotlivci mohou zažívat různá období únavy v závislosti na svém životním stylu a každodenních zvyklostech. Všímejte si příznaků únavy, jako je zívání nebo nesoustředěnost během dne - ty mohou naznačovat, že se dostáváte do své osobní poobědové krize.

Vyvážení denního režimu a optimální doby spánku

Jakmile si tento časový rámec určíte, je důležité ho sladit s každodenní rutinou. Máte-li například v tomto časovém rozmezí naplánované důležité schůzky, zdřímnutí nemusí být možné, ledaže by existovaly možnosti, jak tyto závazky přesunout na vhodnější časy, které by umožnily prostor pro rychlé omlazení.

Studie nadace Sleep Foundation zjistila, že i krátké zdřímnutí může zlepšit bdělost, aniž by narušilo noční spánkový režim, pokud je správně načasováno, tj. před zjištěnou fází "útlumu" nebo v jejím průběhu. Proto se stává zásadní zachovat důslednost při načasování těchto odpočinkových období, což zajistí maximální přínos, aniž by došlo k narušení normálních spánkových cyklů v noci.

Začlenění zdřímnutí do již tak nabitého rozvrhu se může zpočátku zdát náročné, ale jakmile je člověk úspěšně zařadí do svého života, ukáže se, že je nesmírně prospěšné, zvyšuje celkovou produktivitu a dlouhodobě snižuje hladinu stresu, čímž pozitivně přispívá k fyzické i duševní pohodě osob, které pravidelně podřimují během dne.

Nepotvrzené důkazy podporující efektivní postupy Nap

Zdřímnutí není jen teoretický koncept; je to praxe, kterou mnoho úspěšných lidí začleňuje do svých každodenních rutin. Jedním z nich je Constance Kobylarz Wildeová, která navzdory tomu, že má každý den brzké ráno od šesti hodin a pozdní noci, které se často protáhnou přes desátou hodinu večerní kvůli nečekaným problémům, přísahá na své poobědové posilování.

Učení se z úspěšných rutin se začleněním odpolední siesty

Constance zjistila, že odpolední zdřímnutí jí pomáhá udržet si vysokou hladinu energie a produktivitu po celý den. Pro zajištění konzistence si každý den naplánuje zdřímnutí ve stejnou dobu a maximalizuje jeho účinnost vytvořením prostředí vhodného pro klidný spánek - tichá, zatemněná místnost s příjemnou teplotou.

Tato její rutina je v souladu s doporučeními odborníků na spánek: udržovat krátké zdřímnutí (přibližně 20-30 minut), plánovat je každý den ve stejnou dobu a zajistit si klidné prostředí.

Začlenění těchto návyků do vašeho života se může zpočátku zdát náročné, ale nezapomeňte, že stejně jako každá jiná změna životního stylu vyžaduje trpělivost a vytrvalost. Začněte po malých krocích - třeba si během polední pauzy vyhraďte deset minut na relaxaci nebo meditaci a postupně tuto dobu prodlužujte podle toho, jak vám to vyhovuje.

Klíčovým poznatkem zde není nutně napodobit přesný rozvrh Constance, ale spíše pochopit, jak úspěšně začleňuje zdřímnutí do svého náročného životního stylu a udržuje si tak optimální výkonnost během dlouhé pracovní doby. Určete si režim, který bude vyhovovat vašim individuálním potřebám, pracovním povinnostem a fyzické pohodě.

Alternativy k nápojům s vysokým obsahem kofeinu v období krize

Pokud jste na tom podobně jako většina lidí, odpolední útlum je pro vás známým nepřítelem. Je to ta část dne, kdy hladina energie prudce klesá a sáhnutí po kofeinovém nápoji se zdá být jediným řešením. Ale co kdyby existovala alternativa? Co kdybyste místo spoléhání se na kávu nebo energetické nápoje mohli jednoduše zavřít oči a dobít energii rychlým zdřímnutím?

Vliv kofeinu na výkon paměti

Výzkum naznačuje, že kofein sice může krátkodobě zvýšit bdělost, ale v průběhu času může mít negativní vliv na výkonnost paměti. Takže až se příště přistihnete, že během odpoledního útlumu sáhnete po dalším espressu, zvažte, zda ho nevyměnit za trochu spánku.

Snížení stresu díky důsledné praxi při spánku

Kromě zlepšení kognitivních funkcí a produktivity může pravidelné zdřímnutí přispět také ke snížení hladiny stresu. Studie zjistila, že účastníci, kteří pravidelně podřimují, vykazují nižší úroveň psychického stresu ve srovnání s těmi, kteří si nezdřímnou. Zařazením denního podřimování do svého denního režimu nejen posilujeme svou mozkovou kapacitu, ale potenciálně také chráníme své dlouhodobé zdraví.

Praktické tipy pro úspěšnou implementaci denního spánku do vašeho života

Pokud chcete zařadit zdřímnutí do svého denního režimu, připravte se na úspěch pomocí těchto praktických tipů:

Vytvoření ideálního prostředí vhodného pro rychlé dobíjecí seance

 • Dodržujte pravidelný rozvrh: Důslednost je klíčová. Naplánujte si zdřímnutí na každý den ve stejnou dobu, abyste regulovali vnitřní hodiny svého těla a zlepšili kvalitu spánku.
 • Nastavení budíku: Nastavením budíku se vyhněte zaspání a pocitu ospalosti. Nezapomeňte, že zdřímnutí by nemělo přesáhnout 30 minut.
 • Vytvoření prostředí Restful Environment: Při odpočinku zajistěte tmu a teplo. V případě potřeby používejte pomůcky, jako jsou masky na oči nebo špunty do uší. Zvažte investici do pohodlného lehátka nebo houpací sítě pro tyto krátké chvíle odpočinku.

Nezapomeňte, že pro dosažení optimálních výsledků u každého jednotlivce mohou být nutné různé přístupy. Naslouchejte svému tělu a přizpůsobte se mu při zavádění nových návyků, jako je například denní podřimování.

Kromě toho nezapomínejte na další aspekty zdravého životního stylu, které přispívají ke kvalitnějšímu spánku, jako je vyvážená strava, pravidelný pohyb, omezení příjmu kofeinu, zejména v době před spaním, a vyhýbání se modrému světlu vyzařovanému elektronickými zařízeními před večerním ulehnutím do postele. Tyto postupy v kombinaci s důsledným krátkým odpočinkem během dne mají potenciál výrazně zlepšit celkovou pohodu a úroveň produktivity osob, které vedou aktivní životní styl.

Pokud se i přes tato opatření stále snažíte zůstat během dne vzhůru a bdělí, bylo by vhodné poradit se s odborníkem, aby vyloučil možnost základních poruch ovlivňujících kvalitu a množství potřebné regenerace. Léčba základní příčiny je konečným řešením pro překonání deprivace spíše než spoléhání se pouze na rychlá řešení nabízená prostřednictvím praktik, jako jsou maratonská sezení. Zdraví by koneckonců mělo být vždy nejvyšší prioritou bez ohledu na nabitý program a náročné závazky, kterým čelíme v každodenním životě.

Když zdřímnutí nestačí: Vyhledání pomoci při přetrvávající únavě

Cítíte se stále unavení, přestože zkoušíte různé tipy a triky? Možná je čas poradit se s odborníkem. Energetické šlofíky sice mohou rychle dodat energii, ale nejsou dlouhodobým řešením únavy nebo nedostatku spánku.

Pokud se potýkáte s trvalým vyčerpáním, může to svědčit o hlubším zdravotním problému, jako je porucha spánku nebo apnoe. Léčba příčiny je klíčem ke zlepšení kvality spánku a snížení denní únavy.

Kromě lékařského poradenství zvažte také změnu životního stylu, která podpoří celkové zdraví a pohodu. Kromě pravidelného cvičení a vyvážené stravy může ke zlepšení hladiny energie a kvalitnějšímu spánku přispět také udržování hydratace a omezení konzumace alkoholu před spaním.

 • Dejte se do pohybu: Cvičení během dne může pomoci regulovat vnitřní hodiny vašeho těla a usnadnit usínání v noci.
 • Dobře se stravujte: Strava bohatá na živiny dodává tělu palivo, které potřebuje ke správnému fungování, včetně mozku a paměti.
 • Zůstaňte hydratovaní: Dehydratace může vést k pocitu letargie, proto dbejte na to, abyste během dne pili dostatek vody.
 • Vyhněte se alkoholu před spaním: Alkohol sice může zpočátku vyvolat pocit ospalosti, ale narušuje fázi REM spánku, což vede k nekvalitnímu odpočinku a zvýšené únavě během dne.

Pokud tato opatření nezmírní vaši přetrvávající únavu, poraďte se s lékařem, aby vyloučil jakékoli základní onemocnění, které může ovlivňovat vaši schopnost zotavit se. Nemusíte se stydět za to, že vám někdo pomůže s péčí o vaše zdraví.

Časté dotazy týkající se Do Power Naps Work

Je zdřímnutí skutečně účinné?

Ano, zdřímnutí je účinné pro zvýšení bdělosti a kognitivního výkonu. Podívejte se na tohoto komplexního průvodce a zjistěte více o výhodách zdřímnutí.

Proč funguje 20minutové zdřímnutí?

Dvacetiminutové zdřímnutí vám umožní přejít do druhé fáze spánku, která zvyšuje bdělost a soustředění. Více vědeckých informací o tomto způsobu spánku najdete v článku na Harvard Medical School.

Pomáhá 30minutové zdřímnutí?

Rozhodně. Podle studie, na kterou odkazuje tento článek v časopise Time Magazine, pomáhá půlhodinový spánek zlepšit rozhodovací schopnosti a schopnost kreativního řešení problémů.

Závěr

Nemůžete v práci udržet oči otevřené? Zkuste si zdřímnout! Podle vědeckých poznatků může energetický spánek zlepšit paměť, zvýšit produktivitu a snížit hladinu stresu.

Místo toho, abyste sáhli po dalším šálku kávy, dejte si krátkého šlofíka, abyste načerpali energii a lépe se soustředili.

Dávejte si však pozor, abyste to nepřehnali - klíčové je načasování a nadměrný spánek přes den může způsobit, že se budete cítit ještě více unavení.

Vytvořte si pohodlné prostředí pro zdřímnutí a pokud i přes dodržování doporučených opatření pociťujete přetrvávající únavu, poraďte se s odborníky.

Takže si klidně zdřímněte a probuďte se svěží a připraveni zvládnout zbytek dne!

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?