Co způsobuje chrápání u žen?

Last updated:

Published:

Chrápání vzniká, když je během spánku částečně zablokován průtok vzduchu ústy a nosem, což způsobuje vibrace v okolních tkáních. Ačkoli může být vnímáno jako převážně mužský problém, chronické chrápání se vyskytuje i u mnoha žen. V tomto příspěvku na blogu se budeme zabývat různými faktory, které přispívají k problémům s chrápáním u žen.

Prozkoumáme, jak může anatomie dutiny ústní a vedlejších nosních dutin ovlivňovat proudění vzduchu, což vede k hlasitému chrápání. Navíc alergie a přibývání na váze mohou tyto problémy ještě zhoršit tím, že dále ucpávají dýchací cesty. K chrápání mohou přispívat i hormonální výkyvy v ženském těle během těhotenství a menopauzy.

Kromě pochopení příčin chrápání u žen je důležité uvědomit si jeho možnou souvislost s vážnějšími stavy, jako je obstrukční spánková apnoe (OSA). Probereme příznaky specifické pro ženy trpící OSA a zdravotní rizika spojená s neléčenou poruchou dýchání ve spánku.

co je příčinou snoringu u žen

Příčiny chrápání u žen

K chrápání u žen přispívají různé faktory, včetně anatomie ústní dutiny a dutin, alergií, nachlazení, přibývání na váze a hormonální nerovnováhy během těhotenství nebo menopauzy.

Anatomie ústní dutiny a dutin ovlivňující proudění vzduchu

Tvar ženských úst a nosních dírek může mít vliv na to, jak snadno jimi během spánku proudí vzduch, což vede k vibracím, které způsobují chrápání.

Alergie způsobující ucpání nosu

Alergická rýma způsobuje zánět v nose v důsledku přehnané reakce imunitního systému na alergeny, jako je pyl nebo zvířecí srst, což vede k ucpání, které nutí člověka dýchat především ústy, což zvyšuje pravděpodobnost poruch dýchání ve spánku včetně chronického chrápání.

Přibývání na váze vedoucí ke zvýšení tkáně hrdla

 • Nadměrná hmotnost v oblasti krku může zvýšit tlak na dýchací cesty a způsobit, že se během spánku snáze propadají, což přispívá k hlasitému nočnímu chrápání.
 • Nadměrné množství tělesného tuku může také vést k obstrukční spánkové apnoe, což je závažný stav, kdy se dýchání opakovaně zastavuje a spouští během noci v důsledku zablokování dýchacích cest, což může vést k nepříjemným komplikacím, jako je denní únava nebo zdravotní rizika související se srdcem, pokud se neléčí.

Hormonální nerovnováha během těhotenství a menopauzy

Těhotenské hormony, jako je progesteron, způsobují uvolnění svalů, včetně svalů v krku, což zvyšuje pravděpodobnost chrápání těhotných žen, zatímco ženy v menopauze často zažívají návaly horka a nespavost, což může narušit jejich pravidelný spánkový režim a časem vést k chronickému chrápání.

Je důležité, aby si ženy uvědomily faktory, které přispívají k tomuto běžnému, ale potenciálně rušivému nočnímu chrapotu, a přijaly preventivní opatření proti chronickému chrápání a zároveň zlepšily celkovou kvalitu života díky zdravějším spánkovým návykům.

Prevalence spánkové apnoe u žen

Každá desátá žena středního věku trpí obstrukční spánkovou apnoe (OSA), což je stav, kdy se během spánku opakovaně zastavuje dýchání v důsledku zablokování dýchacích cest.

OSA může vést k narušení vzorců odpočinku, což má za následek denní únavu, bolesti hlavy, příznaky bolesti v krku spolu se zdravotními riziky souvisejícími se srdcem, která se zvyšují každým dalším rokem života, zejména u těch, jejichž příčina souvisí s touto poruchou, ve srovnání s muži, kteří mají podobné problémy.

Příznaky OSA u žen

Ženy s OSA mohou vykazovat příznaky, které jsou snadno přehlédnutelné nebo nesprávně diagnostikované.

 • Hlasité chrápání: Přestože ne všichni chrápající lidé trpí spánkovou apnoe, hlasité a chronické chrápání je jedním z nejzřetelnějších příznaků.
 • Pauzy v dýchání: Partneři v posteli si mohou všimnout okamžiků, kdy osoba s OSA přestane během spánku dýchat a následně se začne dusit nebo lapat po dechu.
 • Ranní bolesti hlavy: Časté ranní bolesti hlavy mohou být příznakem nedostatečného zásobování kyslíkem během noci v důsledku přerušovaného dýchání.
 • Únava a změny nálady: Přílišná denní únava a podrážděnost mohou signalizovat, že nemáte dostatek kvalitního odpočinku, protože vaše tělo není schopno trvale vstoupit do hlubokých fází spánku.

Pokud máte podezření, že vy nebo někdo z vašich blízkých trpí OSA, je nezbytné poradit se s odborníkem, který vám stanoví správnou diagnózu a nabídne možnosti léčby, jako je například léčba kontinuálním přetlakem v dýchacích cestách (CPAP ) nebo jiné alternativy.

Zdravotní rizika spojená s neléčenou spánkovou apnoe

Zanedbání řešení spánkové apnoe může vést k řadě nepříjemných komplikací a dlouhodobých zdravotních problémů.

 • Kardiovaskulární problémy: Poruchy dýchání ve spánku jsou spojovány s vysokým krevním tlakem, srdeční arytmií, ischemickou chorobou srdeční a dokonce i se zvýšeným rizikem mrtvice.
 • Diabetes 2. typu: OSA se vyskytuje u lidí s cukrovkou 2. typu, protože obě onemocnění mají společné rizikové faktory, jako je obezita a inzulínová rezistence.
 • Obavy o duševní zdraví: Chronická únava způsobená špatnou kvalitou spánku může přispívat k depresím, úzkostem nebo výkyvům nálad, které ovlivňují každodenní činnosti a vztahy.
 • špatný pracovní výkon a nehody: Nedostatek regeneračního odpočinku v důsledku přerušovaného spánku může mít za následek sníženou úroveň koncentrace v práci, což vede ke snížení produktivity nebo dokonce k nebezpečným situacím, jako jsou dopravní nehody způsobené ospalostí.

Podniknutím kroků k vyřešení problémů s chrápáním můžete nejen zlepšit svou celkovou pohodu, ale také předejít potenciálně závažným zdravotním komplikacím.

Pokud máte podezření, že trpíte obstrukční spánkovou apnoe, neváhejte vyhledat lékaře - včasný zásah může mít zásadní vliv na zvládnutí této běžné, ale často přehlížené poruchy u žen.

Životní styl přispívající k chrápání

Chrápání je běžný spánkový problém, který postihuje muže i ženy, ale k chronickému chrápání u žen mohou významně přispět některé životní návyky.

Vliv konzumace alkoholu před spaním na uvolnění svalů

Alkohol působí jako svalový relaxant a způsobuje, že svaly v krku a dýchacích cestách jsou během spánku uvolněnější než obvykle, což vede k hlasitému chrápání.

Vyvarujte se alkoholických nápojů do tří hodin před spaním, abyste snížili pravděpodobnost nepříjemných komplikací, jako jsou poruchy dýchání ve spánku.

Kouření zhoršuje dýchací potíže

Kouření může dráždit a zanícovat tkáně vystýlající nosní průduchy a hrdlo, což vede ke zvýšené tvorbě hlenu a otokům, které mohou bránit proudění vzduchu a dále zvyšovat riziko chrápání.

Přestaňte kouřit, abyste zlepšili svůj celkový zdravotní stav a snížili pravděpodobnost vzniku chronických problémů s chrápáním. Zvažte možnost vyhledat podporu zdravotnického pracovníka nebo se zapojit do programu odvykání kouření.

Udržování zdravé váhy a polohy při spánku

Přibývání na váze, zejména v oblasti krku, může přispívat ke zvětšování tkáně krku a způsobovat problémy s poruchami dýchání ve spánku, jako je OSA.

 • Cvičení: Cílem je alespoň 150 minut týdně aerobní aktivity střední intenzity nebo 75 minut týdně aerobní aktivity intenzivní.
 • Výživa: Konzumujte vyváženou stravu bohatou na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, libové bílkoviny a zdravé tuky a vyhýbejte se nadměrnému množství přidaných cukrů a nasycených tuků.

Spánek na zádech umožňuje gravitaci stahovat měkké tkáně dolů do krku snadněji, než je tomu při spánku na boku nebo na břiše, což vede ke zvýšené pravděpodobnosti vzniku vibrací při průchodu vzduchu nad nimi během nádechových/výdechových cyklů během každého nočního odpočinku stráveného vleže na jakémkoli povrchu pod úrovní hlavy.

Zkuste místo toho používat speciálně navržené polštáře, které podporují spaní na boku, abyste tento problém zmírnili.

Podceňování a nesprávná diagnóza u žen

Studie ukazují, že ženy často podceňují své chrápání, což vede k nesprávné diagnóze a opožděné léčbě spánkové apnoe.

Ženy podceňují chrápání

Mnoho žen své chrápání bagatelizuje kvůli společenským očekáváním nebo rozpakům, ale pro správnou diagnózu a léčbu je zásadní přesné sebehodnocení.

Význam přesného sebehodnocení

Používání aplikací pro chytré telefony nebo pomoc partnera při sledování chrápání může zdravotníkům poskytnout cenné informace.

Preventivní opatření a možnosti léčby

Změny životního stylu, jako je snížení hmotnosti, vyvarování se alkoholu před spaním a spaní na boku, mohou chrápání omezit.

Změny životního stylu pro prevenci chrápání

 • Udržujte si zdravou váhu: Nadměrné množství tuku v oblasti krku může vytvářet tlak na dýchací cesty a způsobovat jejich zúžení během spánku, což vede k chrápání.
 • Vyhněte se alkoholu před spaním: Alkohol uvolňuje svaly hrdla, které jsou náchylnější ke kolapsu, což vede k chrápání.
 • Na poloze při spánku záleží: Spánek na zádech má za následek hlasitější chrápání, protože gravitace táhne jazyk dozadu a blokuje proudění vzduchu.
 • Důležitá je hygiena nosu: Udržujte nosní dírky čisté a zvlhčujte je pomocí solných sprejů nebo zvlhčovačů vzduchu, abyste omezili ucpávání a chrápání.

Diagnostické testy a lékařské zákroky

Pokud jsou změny životního stylu neúčinné, mohou poskytovatelé zdravotní péče doporučit diagnostické testy nebo lékařské zákroky, jako je polysomnogram nebo chirurgický zákrok.

Preventivní opatření a možnosti léčby

Chrápání je rozšířenou obtíží u obou pohlaví, ale existují způsoby, jak pravidelné chrápání u žen zmírnit nebo zastavit.

Změny životního stylu pro prevenci chrápání

 • Zhubněte: Snížení hmotnosti může snížit množství tkáně v krku, která způsobuje chrápání.
 • Jezte zdravou stravu: Správná výživa pomáhá regulovat hmotnost a optimalizovat tělesné funkce včetně spánku.
 • Pravidelně cvičte: Fyzická aktivita posiluje dýchací svaly a snižuje pravděpodobnost výskytu poruch dýchání ve spánku.
 • Vyhněte se alkoholu před spaním: Alkohol uvolňuje svaly v krku, což vede k ztíženému proudění vzduchu a zvyšuje pravděpodobnost chronického chrápání.
 • Spěte na boku: Spaní na boku pomáhá udržovat dýchací cesty otevřené a zabraňuje gravitačnímu kolapsu měkkých tkání v ústní dutině.

Diagnostické testy jako polysomnogram

Pokud změna životního stylu nepřinese úlevu od chronického chrápání, může polysomnogram (spánková studie) pomoci odhalit základní onemocnění, jako je obstrukční spánková apnoe nebo vychýlená nosní přepážka, které by mohly přispívat k problémům s chrápáním.

Lékařské zákroky včetně chirurgického zákroku

V některých případech mohou poskytovatelé zdravotní péče doporučit další možnosti léčby, od laserem asistované uvulopalatoplastiky (LAUP) až po ablaci nebo tonzilektomii, aby snížili počet chronických epizod chrápání u postižených pacientů.

Udržování otevřené komunikace s lékařem ohledně chrápání a vyhledání vhodného zákroku v případě potřeby může z dlouhodobého hlediska přispět ke zlepšení kvality spánku i celkového zdravotního stavu.

Časté dotazy týkající se příčin chrápání u žen

Co způsobuje chrápání u žen?

Je chrápání u žen normální?

Občasné chrápání je u žen normální, ale chronické chrápání může ukazovat na základní zdravotní potíže, jako je spánková apnoe.

Jak mohu své ženě pomoci přestat chrápat?

Podporujte změny životního stylu, jako je udržování zdravé váhy, vyhýbání se alkoholu před spaním, spaní na boku, udržování hydratace a případné zanechání kouření.

Jaká je častá příčina chronického chrápání žen?

Obstrukční spánková apnoe (OSA) je častou příčinou chronického chrápání žen a v případě neléčení může vést k poruchám spánku a významným zdravotním rizikům.

Závěr

Chrápání je běžný problém, který postihuje mnoho žen v důsledku faktorů, jako je anatomie ústní dutiny a dutin, alergie, přibývání na váze a hormonální nerovnováha během těhotenství a menopauzy.

Anatomie ústní dutiny a dutin může ovlivnit proudění vzduchu, alergie mohou způsobit ucpání nosu, přibývání na váze může vést ke zvětšování tkáně v krku a hormonální nerovnováha může přispět k chrápání u žen.

Životní styl, jako je konzumace alkoholu před spaním a kouření, může také zhoršovat dýchací problémy a ovlivňovat uvolnění svalů, což vede k chrápání.

Pokud máte vy nebo někdo z vašich známých chronické problémy s chrápáním nebo příznaky spánkové apnoe, je nutné vyhledat lékařskou pomoc a zvážit diagnostické testy, jako je polysomnogram, aby se zjistila příčina vašeho stavu.

Možnosti léčby sahají od změny životního stylu až po lékařské zákroky, jako je chirurgický zákrok, v závislosti na závažnosti vašeho případu.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?