Alergie a spánek

Last updated:

Published:

Pokud jde o alergie a spánek, mnozí lidé si možná neuvědomují, jak významný dopad může mít alergická rýma na celkovou kvalitu jejich spánku. Alergie může způsobovat nejen denní příznaky, jako je kýchání, slzení očí a ucpání nosu, ale také vést k různým poruchám spánku, které ovlivňují schopnost usnout nebo zůstat spát po celou noc.

V tomto příspěvku na blogu se budeme zabývat prevalencí alergické rýmy a jejím vlivem na každodenní fungování a také korelací mezi závažností alergických příznaků a problémy se spánkem. Dále se budeme zabývat změnami životního stylu pro lepší zvládání alergií během spánku, včetně prevence vstupu alergenů do domácnosti a udržování čistého prostředí v ložnici.

Budeme se také zabývat úpravou medikace pro zlepšení spánku během sezóny alergií, přičemž prozkoumáme různé možnosti léčby a probereme úpravu načasování užívání léků proti alergiím. Dále se podíváme na studie zaměřené na vliv respiračních alergií na poruchy spánku a prozkoumáme, jak může sublingvální alergenová imunoterapie potenciálně zlepšit kvalitu spánku u osob trpících těžkou perzistující alergickou rýmou.

Nakonec se budeme zabývat úlohou ucpaného nosu při dýchání ústy a chrápání a nabídneme možnosti léčby zaměřené na snížení těchto běžných nočních obtíží způsobených alergiemi. Důkladnějším pochopením složitého vztahu mezi alergiemi a spánkem,

alergie a spánek

Alergická rýma a kvalita spánku

Alergická rýma postihuje až 50 % populace a může vážně narušit váš společenský život a kvalitu spánku, přičemž závažnější příznaky alergie vedou k horší kvalitě spánku.

Prevalence a dopad alergické rýmy na každodenní fungování

Příznaky alergické rýmy, jako je kýchání, svědění a překrvení, mohou ztěžovat soustředění během dne a studie ukazují, že mohou snižovat produktivitu práce.

Souvislost mezi závažností příznaků alergie a problémy se spánkem

Čím výraznější jsou příznaky alergie, tím horší bývá kvalita vašeho spánku, přičemž ucpaný nos často způsobuje potíže s usínáním, ospalost během dne a chrápání.

 • Klíčový poznatek: Příznaky alergie a kvalita spánku spolu přímo souvisejí.
 • Tip k řešení: Pokud trpíte alergiemi, poraďte se se svým lékařem o možnostech léčby, která by zlepšila kvalitu vašeho spánku.

Celkově je důležité uvědomit si dopad alergické rýmy na každodenní fungování a kvalitu spánku a podniknout kroky ke snížení expozice alergenům a vyhledat odpovídající lékařskou péči.

Změny životního stylu pro lepší spánek při alergiích

Nedovolte, aby vám alergie zničily spánek - vyzkoušejte tyto jednoduché změny životního stylu, které minimalizují jejich dopad, a probouzejte se svěží.

Zabránění pronikání alergenů do vašeho domova

 • Přes den zavírejte okna: Pyl a další venkovní alergeny se nedostanou do vašeho obytného prostoru.
 • Nevěšte prádlo venku: Proto je sušte uvnitř v sušičce nebo na sušáku.
 • Používejte čističku vzduchu: Vysoce kvalitní čistička vzduchu s HEPA filtrem vám pomůže odstranit ze vzduchu ve vaší domácnosti alergeny, jako je pyl a zvířecí srst. Podívejte se na tento seznam nejlépe hodnocených čističek vzduchu.

Udržování čistého prostředí v ložnici

 • Pravidelně čistěte: Podlahy a nábytek vysávejte alespoň jednou týdně, abyste odstranili roztoče. Každý týden perte lůžkoviny v horké vodě, abyste zničili všechny přetrvávající roztoče.
 • Vyhněte se těžkým závěsům nebo čalouněnému nábytku: Místo těžkých závěsů, které snadněji zachycují alergeny, zvolte žaluzie nebo lehké závěsy. Vybírejte nábytek s hladkým povrchem, který se snadněji čistí.
 • Používejte potahy odolné proti alergenům: Aby tyto běžné alergeny neovlivňovaly váš spánek, obalte matraci a polštáře potahy odolnými proti roztočům. Na webových stránkách, jako je Allergy Buyers Club, najdete různé možnosti.

Zvládání alergenů souvisejících s domácími zvířaty

 • Spěte v oddělené místnosti od domácích zvířat: Abyste minimalizovali alergické reakce, držte domácí zvířata mimo ložnici nebo alespoň mimo postel.
 • Zvířata pravidelně ošetřujte: Kartáčování vašeho domácího mazlíčka venku pomáhá odstranit uvolněnou srst a omezit línání v domě. Jednou za několik týdnů je vykoupejte šamponem snižujícím alergie.
 • Často čistěte podestýlku domácích mazlíčků: Aby se minimalizovalo hromadění chlupů, perte podestýlku svého domácího mazlíčka jednou týdně v horké vodě.

Pokud budete aktivně přistupovat k alergiím v interiéru i exteriéru, budete lépe připraveni na klidný spánek i během vrcholící alergické sezóny.

Lepší spánek během alergické sezóny díky úpravě léků

Máte problémy s alergiemi a spánkem? Poraďte se se svým lékařem o úpravě časování léků pro lepší odpočinek.

Načasování je důležité

Vezměte si léky na alergii na noc, abyste zmírnili příznaky a využili sedativních účinků, ale vyhněte se lékům na spaní před spaním.

Možnosti léčby

 • Volně prodejné léky: Antihistaminika, dekongestiva a nosní spreje mohou přinést úlevu bez výrazných vedlejších účinků.
 • Léky na předpis: V případě závažných příznaků vám lékař může doporučit silnější léky s vyšším rizikem nežádoucích účinků.
 • Očkování proti alergiím: Imunoterapie může vést k dlouhodobému zlepšení příznaků alergie a kvality spánku.
 • Přírodní prostředky: Fyziologické výplachy, bylinné doplňky a esenciální oleje mohou být prospěšné, ale nejprve se poraďte se svým lékařem.

Úprava časování léků a prozkoumání možností léčby může výrazně zlepšit kvalitu spánku v období alergií.

Respirační alergie a poruchy spánku: Co byste měli vědět

Dýchací alergie mohou vážně ovlivnit kvalitu vašeho spánku, což vede ke špatnému spánku, nespavosti, únavě a chrápání.

Výzkum provedený na dětech s těžkou alergickou rýmou způsobenou roztoči domácího prachu prokázal zvýšenou pravděpodobnost poruch spánku.

Pro dosažení optimálního regeneračního spánku a zlepšení každodenního fungování je důležité řešit příznaky alergie včas.

Ucpaný nos způsobený alergií může nutit k dýchání ústy, což vede k chrápání, ale antihistaminika a další léčba, jako jsou injekce proti alergii, operace a nosní steroidní spreje, mohou pomoci.

Obraťte se na svého lékaře, abyste zjistili, jaká strategie je nejvhodnější pro vaše individuální alergické příznaky a obavy z odpočinku.

Sublingvální alergenová imunoterapie a kvalita spánku

Pokud trpíte respiračními alergiemi na roztoče domácího prachu, stojí za zvážení sublingvální alergenová imunoterapie (SLIT), která zlepší kvalitu vašeho života.

Studie MORPHEE zjistila, že léčba SLIT může zlepšit kvalitu spánku u osob s těžkou přetrvávající alergickou rýmou způsobenou roztoči domácího prachu.

Vliv SLIT na poruchy spánku

 • Obtížné usínání: Po šesti měsících léčby SLIT pacienti uváděli výrazné zlepšení schopnosti snadněji usínat.
 • Noční probuzení: Po šesti měsících léčby SLIT se výrazně snížil počet nočních probuzení.
 • Efektivita spánku: Celková efektivita spánku se u pacientů podstupujících terapii SLIT zlepšila.

Srovnání léčených a neléčených osob

Léčba SLIT měla pozitivní dopad na kvalitu spánku, snížila počet epizod ucpání nosu, svědění, kýchání a celkové nepohodlí během noci.

Tipy pro lepší spánek během léčby SLIT

 1. Udržujte stálý režim před spaním: Chodit spát každý večer ve stejnou dobu může pomoci regulovat vnitřní hodiny vašeho těla.
 2. Vytvořte si příjemné prostředí pro spánek: Ujistěte se, že je v ložnici chladno, tma a ticho.
 3. Před spaním se vyhněte stimulantům: Omezte příjem kofeinu v hodinách před spaním.
 4. Zařaďte relaxační techniky: Cvičení hlubokého dýchání nebo progresivní svalové relaxace vám pomůže zklidnit mysl.

Poraďte se s lékařem, zda by sublingvální alergenová imunoterapie mohla být vhodným řešením vašich alergií, které vám brání ve spánku.

Ucpaný nos, dýchání ústy a chrápání

Při alergii je člověk nucen dýchat ústy, což vede k chrápání a poruchám spánku.

Jak ucpaný nos ovlivňuje dýchání během spánku

Alergická rýma, která způsobuje ucpání nosu a ztěžuje dýchání nosem, je hlavním faktorem dýchání ústy a chrápání.

Dýchání ústy způsobuje vibrace měkkých struktur v zadní části úst, což vede k chrápání a neklidnému spánku.

Možnosti léčby pro snížení chrápání způsobeného alergiemi

 1. Antihistaminika: Před spaním zmírněte příznaky alergie pomocí cetirizinu nebo loratadinu, abyste snížili ucpání nosu a zlepšili kvalitu spánku.
 2. Nosní steroidy: Snižují zánět v nosních cestách, což umožňuje snadnější dýchání nosem a vede k menšímu dýchání ústy a chrápání.
 3. Očkování proti alergii (imunoterapie): V průběhu času se postupně snižuje citlivost imunitního systému na alergeny, což vede k celkově menšímu výskytu příznaků, včetně menšího ucpávání nosu v noci.
 4. Chirurgický zákrok: Chirurgická korekce strukturálních problémů, jako jsou polypy nebo vychýlená nosní přepážka, která zlepší průtok vzduchu nosními dírkami a sníží chrápání během spánku.

Poraďte se s lékařem, který je odborníkem na léčbu alergií i spánku, abyste se rozhodli, jaká léčba je pro vás nejvhodnější.

Nezapomeňte, že kvalitní noční odpočinek je zásadní pro udržení optimálního zdravotního stavu, a proto se vedle zvládání denních příznaků alergie zaměřte také na řešení příčin špatné kvality spánku.

Nejčastější dotazy týkající se alergií a spánku

Alergie a kvalita spánku

Alergie mohou narušit kvalitu spánku, způsobit ucpání nosu, chrápání a neklidný spánek.

Závažné příznaky alergie mohou vést k denní ospalosti a celkově zhoršené kvalitě spánku.

Studie prokázaly souvislost mezi závažností alergie a poruchami spánku.

Správná léčba může pomoci zlepšit kvalitu spánku alergiků.

Alergie a nedostatek spánku

Příznaky alergie, jako je ucpaný nos, kýchání a svědění, mohou ztížit usínání nebo udržení spánku po celou noc.

Zvládnutí těchto příznaků pomocí správné léčby může pomoci zlepšit kvalitu spánku.

Nadměrná denní ospalost může naznačovat špatnou kvalitu nočního spánku, kterou je třeba řešit vhodnou léčbou a změnou životního stylu.

Alergie a spánkové návyky

Spánek delší než obvykle během alergické reakce není neobvyklý, protože tělo se snaží zotavit ze zánětu způsobeného alergeny.

Nadměrná denní ospalost však může naznačovat špatnou kvalitu nočního spánku, kterou je třeba řešit vhodnou léčbou a změnou životního stylu.

Prachoví roztoči jsou běžným alergenem, který může způsobovat poruchy spánku, proto je důležité udržovat spací prostor čistý a bez prachu.

Epworthská škála spavosti vám pomůže zjistit, zda trpíte poruchou spánku, jako je spánková apnoe nebo syndrom neklidných nohou.

Závěr

Alergie a spánek spolu úzce souvisejí a alergie mohou vážně narušit kvalitu vašeho spánku - ale nebojte se, existují způsoby, jak s tím bojovat!

 • Zabraňte pronikání alergenů do vašeho domova a zlepšete si spánek při alergiích.
 • Udržujte čisté prostředí v ložnici, abyste omezili výskyt alergenů.
 • Zvládněte alergeny související s domácími mazlíčky, abyste mohli lépe spát.

Ke zlepšení kvality spánku může být během alergické sezóny nutná také úprava medikace a bylo zjištěno, že sublingvální alergenová imunoterapie snižuje příznaky u léčených osob ve srovnání s neléčenými.

Dýchací alergie mohou vést k různým poruchám spánku, ale existují možnosti léčby, jak chrápání způsobené alergiemi omezit.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?