Proč byste neměli cvičit před spaním?

Last updated:

Published:

Proč byste neměli cvičit před spaním? Tato otázka je předmětem mnoha debat mezi fitness nadšenci i odborníky na spánek. V tomto obsáhlém příspěvku na blogu se budeme zabývat vědeckými poznatky o nočním tréninku a jeho potenciálním vlivu na kvalitu vašeho spánku.

V tomto článku se dozvíte, jak může namáhavá fyzická aktivita před spaním narušit stabilitu srdeční frekvence, zvýšit riziko dehydratace a ovlivnit produkci melatoninu. Probereme také vztah mezi intenzitou cvičení a kvalitou spánku a prozkoumáme, jak může cvičení střední intenzity skutečně zlepšit klidný spánek, zatímco cvičení vysoké intenzity by jej mohlo narušit.

Dále se zaměříme na optimální načasování každodenního cvičení a prozkoumáme přínosy ranního cvičení a vystavení dennímu světlu na hladinu melatoninu. Jako bonus vám poskytneme tipy pro vytvoření ideálního prostředí před spaním prostřednictvím uklidňujících rituálů a vyhýbání se stimulantům v blízkosti doby spánku.

V neposlední řadě se dozvíte, jak může pravidelná fyzická aktivita zmírnit příznaky nespavosti a zlepšit sportovní výkon díky lepšímu spánku. Tak si dejte pauzu a my vám povíme, proč se nedoporučuje cvičit před spaním - protože kvalitní spánek je stejně důležitý jako udržování kondice!

cvičení před spaním

Nežádoucí účinky nočního tréninku

Cvičení před spaním může narušit spánkové cykly, ovlivnit celkový životní styl a způsobit negativní zdravotní následky.

Interference se stabilní srdeční frekvencí

Cvičení před spaním může mít za následek zvýšenou tepovou frekvenci, což ztěžuje usínání nebo klidný spánek.

Studie ukazují, že intenzivní cvičení do jedné hodiny před spaním vede k prodloužení doby bdění během noci.

Rizika dehydratace během pozdních tréninků

 • Pocení: Cvičení v noci zvyšuje míru pocení, a proto je nezbytné se během tréninku řádně hydratovat.
 • Nokturie: Pití vody po cvičení může vést k častému nočnímu močení, které dále narušuje spánkový režim.

Uvolňování stresových hormonů ovlivňujících produkci melatoninu

Pozdní noční tréninky stimulují uvolňování kortizolu, což brání tvorbě melatoninu - hormonu nezbytného pro navození ospalosti.

Výzkum ukázal, že intenzivní fyzická aktivita prováděná 90 minut před spaním výrazně zpožďuje nástup sekrece melatoninu, což vede k potížím s usínáním.

Zařazení pravidelného cvičení je zásadní pro udržení dobrého zdraví a pohody, ale je nutné zvážit načasování cvičení, aby se předešlo možným poruchám spánku způsobeným fyzickou námahou v době před spaním.

Pokud si uvědomíme nepříznivé účinky cvičení před spaním, můžeme se informovaně rozhodovat o své fyzické kondici a zároveň upřednostnit dostatečný noční odpočinek.

Intenzita cvičení a kvalita spánku

Intenzita fyzické aktivity může ovlivnit kvalitu spánku, proto je důležité ji zohlednit při rozhodování o načasování tréninku.

Intenzivní trénink před spaním může stimulovat nervový systém, což vede ke zvýšené srdeční frekvenci, bolestivosti svalů nebo potížím s usínáním.

Přínos cvičení střední intenzity pro kvalitu spánku

 • Lepší nálada: Mírné cvičení uvolňuje endorfiny, které vám pomohou uvolnit se a snadněji usnout.
 • Zvýšení intenzity hlubokého spánku: Pravidelný trénink střední intenzity je spojen s prodloužením pomalých vln (hlubokého) spánku, který je nezbytný pro správnou funkci mozku a celkové zdraví.
 • Rychlejší nástup spánku: U těch, kteří se pravidelně věnují mírnému cvičení, je usínání rychlejší než u těch, kteří mají sedavé zaměstnání nebo se věnují pouze vysoce intenzivním aktivitám.

Vliv vysoce intenzivního cvičení na klidný spánek

Pokud plánujete noční trénink, mějte na paměti jeho možný vliv na spánek.

Vysoce intenzivní cvičení, jako je trénink HIIT nebo posilování s těžkými váhami, může způsobit výrazný nárůst hladiny adrenalinu, takže je pro vás obtížné se po návštěvě posilovny uklidnit a odejít.

Pro co nejkvalitnější spánek volte lehké až středně intenzivní aktivity alespoň hodinu před spaním, abyste vyvážili stimulační účinky intenzivního tréninku.

Zařazení relaxačních technik, jako je jóga nebo meditace, do večerní rutiny může také pomoci vyrovnat povzbuzující účinky intenzivního tréninku.

Dosažení rovnováhy mezi aktivitou a odpočinkem vám pomůže získat výhody pravidelného cvičení a zároveň maximalizovat kvalitu spánku.

Optimální načasování denního cvičení

Pro zlepšení celkového zdravotního stavu, včetně kvalitnějšího nočního odpočinku, se zaměřte na 30 minut aerobní aktivity denně, celkem 75 intenzivních cvičení týdně.

Cvičení během dne zvyšuje produkci melatoninu, zatímco cvičení brzy po probuzení omezuje pocit ospalosti.

Výhody ranního cvičení

Ranní cvičení nastartuje metabolismus a zvýší hladinu energie během celého dne.

Pomáhají vám držet se rutiny a zlepšují náladu a duševní jasnost tím, že uvolňují endorfiny.

Vystavení dennímu světlu zvyšuje hladinu melatoninu

Vystavení přirozenému slunečnímu světlu reguluje náš cyklus spánku a bdění tím, že stimuluje produkci melatoninu.

Pohybové aktivity na čerstvém vzduchu během denního světla zvyšují schopnost těla produkovat tento důležitý hormon a udržovat zdravý cirkadiánní rytmus.

 • Aerobní aktivity: Pokud je to možné, volte venkovní cvičení, jako je běh, jízda na kole nebo plavání.
 • Procházky přírodou: Využijte blízké parky nebo naučné stezky k procházkám v zeleni a na čerstvém vzduchu.
 • Pozdravy slunci: Cvičte jógu venku, zejména sekvence pozdravu slunci, které pomáhají dodat tělu energii a podporují relaxaci.

Zařazení pravidelného cvičení v optimální denní dobu vede k lepší kvalitě spánku a zároveň přináší řadu zdravotních výhod.

Připomeňte si, že je třeba věnovat pozornost svým fyzickým potřebám a podle potřeby upravit cvičební plán tak, aby byl maximálně efektivní.

Vytvoření ideálního prostředí před spaním

Chcete-li optimalizovat kvalitu svého spánku a zajistit si klidnou noc, vytvořte si relaxační prostředí tím, že zavedete uklidňující rituály před spaním a vyhnete se stimulujícím látkám v době před spaním.

Uklidňující rituály před spaním pro relaxaci

Horkou sprchou uvolníte svaly, protažením uvolníte napětí, meditací snížíte stres a levandulovým esenciálním olejem podpoříte klid(zdroj).

 • Horká sprcha: Teplo uvolňuje svaly a zmírňuje napětí.
 • Jemné protahování: Uvolňuje svalové napětí a podporuje relaxaci.
 • Meditace: Meditace: Snižuje hladinu stresu tím, že se soustředí na hluboká dechová cvičení.
 • Aromaterapie: Levandulový esenciální olej podporuje zklidnění.

Vyhýbání se stimulantům před spaním

Vyhněte se kofeinu, nikotinu a alkoholu a omezte používání elektronických zařízení před spaním, abyste nenarušili produkci melatoninu, hormonu, který reguluje cykly spánku a bdění.

Vytvořením ideálního prostředí před spaním budete na dobré cestě k dosažení klidných nocí plných omlazujícího spánku.

Přínosy pravidelné fyzické aktivity na příznaky nespavosti

Nedávný výzkum naznačuje, že cvičení střední intenzity může být vhodnou léčebnou metodou pro osoby trpící chronickou nespavostí, která zlepšuje kvalitu spánku a zmírňuje příznaky.

Cvičení střední intenzity jako léčba nespavosti

Svižná chůze, plavání nebo jízda na kole jsou snadné způsoby, jak do svého denního režimu zařadit konzistentní trénink, aniž byste narušili svůj spánek.

Zlepšení kvality spánku díky důslednému tréninku

 • Lepší relaxace: Pravidelná fyzická aktivita uvolňuje endorfiny, které vyvolávají pocity štěstí a uvolnění, což vede k lepší duševní pohodě a kvalitnějšímu spánku.
 • Udržování zdravé tělesné hmotnosti: Cvičení pomáhá udržovat zdravou tělesnou hmotnost, která je zásadní pro optimální spánek a předchází stavům, jako je obstrukční spánková apnoe.
 • Řešení stresu: Časté cvičení účinně bojuje proti stresu tím, že podporuje produkci kortizolu, "stresového hormonu".

Před zahájením jakéhokoli nového programu fyzické aktivity se poraďte s lékařem, zejména pokud máte již existující zdravotní problémy nebo obavy.

Souvislost mezi sportovním výkonem a kvalitou spánku

Mnoho světových rekordů je dosahováno během druhého energetického vrcholu sportovců, který nastává pozdě odpoledne nebo v podvečer. Upřednostňování zdraví a pohody zařazením pravidelného cvičení při současném zajištění dostatečného nočního odpočinku může vést ke zlepšení sportovních výkonů, zvýšení vytrvalosti, úrovně vytrvalosti a celkového pocitu pohody.

Úloha kvalitního spánku při sportovních výkonech

Kvalitní spánek je pro sportovce nepostradatelný, protože umožňuje tělu zotavit se z náročného tréninku a soutěží. Během fází hlubokého spánku tělo opravuje poškozené tkáně, buduje svalovou hmotu a uvolňuje růstové hormony nezbytné pro optimální fyzický výkon. Studie totiž prokázaly, že nedostatečný spánek může negativně ovlivnit reakční dobu sportovce, jeho rozhodovací schopnosti, stabilitu nálady a riziko zranění.

Lepší intimní prožitky díky lepšímu spánku.

 • Lepší nálada: Dostatečný odpočinek podporuje emoční pohodu tím, že snižuje hladinu stresu a příznaky úzkosti. Příznivý pohled na svět nejen zlepšuje váš každodenní život, ale může také posílit vztahy s ostatními lidmi.
 • Zvýšení hladiny testosteronu: Testosteron hraje zásadní roli při udržování sexuální touhy u mužů i žen. Dostatek spánku je spojen s vyšší produkcí testosteronu, což může vést k uspokojivějším intimním stykům.
 • Zvýšená energie: Dostatek kvalitního odpočinku vede ke zvýšení vytrvalosti ve všech oblastech života, včetně intimity s partnerem.

Chcete-li maximalizovat tyto výhody spojené se správnými spánkovými návyky v kombinaci s pravidelným cvičením ve vhodnou denní dobu, zvažte zařazení produktů CBD do svého denního režimu. Bylo prokázáno, že tyto přírodní doplňky podporují relaxaci a zlepšují kvalitu spánku, aniž by způsobovaly jakékoli nežádoucí vedlejší účinky.

Časté dotazy týkající se toho, proč byste neměli cvičit před spaním

Proč byste neměli cvičit před spaním?

Cvičení před spaním může narušit kvalitu spánku kvůli faktorům, jako je zvýšená tepová frekvence, riziko dehydratace a uvolňování stresových hormonů ovlivňujících produkci melatoninu. Obecně je lepší věnovat se cvičení střední intenzity dříve během dne, abyste dosáhli optimálního přínosu pro spánek.

Je cvičení před spaním špatné pro růst svalů?

Cvičení před spaním sice nemusí přímo bránit růstu svalů, ale může mít negativní dopad na regeneraci, protože narušuje kvalitu spánku. Dostatečný odpočinek je nezbytný pro správnou obnovu a růst svalů, proto by mohlo být výhodnější naplánovat trénink na dřívější hodiny.

Jak pozdě je na cvičení pozdě?

V ideálním případě se vyhněte vysoce intenzivnímu tréninku 2-3 hodiny před spaním. Cvičení střední nebo nízké intenzity, jako je jóga nebo strečink, blíže k době spánku by mohlo pomoci podpořit relaxaci, aniž by výrazně ovlivnilo vaši schopnost usnout.

Je lepší cvičit před spaním nebo ráno?

Ranní tréninky jsou obvykle považovány za výhodnější vzhledem k jejich potenciálnímu pozitivnímu vlivu na metabolismus, hladinu energie během dne a vystavení dennímu světlu, které zvyšuje produkci melatoninu v noci. Individuální preference se však liší; pro dlouhodobé dodržování tréninku je i nadále zásadní najít si konzistentní čas, který vyhovuje vašemu rozvrhu.

Závěr

Proč byste neměli cvičit před spaním

Cvičení před spaním může narušit kvalitu vašeho spánku, způsobit riziko dehydratace, nestabilní srdeční tep a uvolňování stresových hormonů, které ovlivňují hladinu melatoninu.

Středně intenzivní cvičení má pozitivní vliv na kvalitu spánku, zatímco cvičení s vysokou intenzitou může mít vliv na klidný spánek.

Nejlepší čas na cvičení je ráno, kdy denní světlo zvyšuje hladinu melatoninu.

Pro relaxaci se doporučují uklidňující rituály před spaním a vyhýbání se stimulujícím látkám v době před spaním může vytvořit ideální prostředí před spaním.

Pravidelná fyzická aktivita zlepšuje příznaky nespavosti a dlouhodobě zlepšuje kvalitu spánku.

Kvalitní spánek má zásadní význam pro sportovní úspěchy a lepší intimní prožitky.

Proč byste si tedy neměli zacvičit před spaním? Cvičení před spaním může být škodlivé pro fyzické i duševní zdraví.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?