Přínosy jógy pro spánek

Published:

Jóga pro spánek je stále populárnější jako přirozený a holistický přístup ke zlepšení kvality spánku. Cvičení jógy přináší řadu výhod pro fyzické i duševní zdraví, které přispívají ke klidnějšímu spánku. Tento průvodce se zabývá vědeckým základem účinků jógy na problémy se spánkem a analyzuje, jak může pravidelné praktikování tohoto starobylého umění zvýšit produkci melatoninu.

Probereme také různé druhy jógy vhodné pro lepší spánek, jako je hatha jóga a nidra, a účinné pozice, které podporují relaxaci před spaním. Dále vám poskytneme tipy, jak si vytvořit bezpečný prostor pro cvičení jógy před spaním, a zároveň zdůrazníme, že je důležité oddělit cvičení jógy od prostředí, ve kterém spíte.

Kromě těchto praktických doporučení obsahuje náš průvodce další techniky, jako je šišuasana (dětská pozice) a cviky na zvedání nohou, které dále usnadňují lepší spánek prostřednictvím umění jógy. Na závěr zdůrazňujeme, že je důležité konzultovat certifikované instruktory a lékaře před zahájením jakéhokoli nového cvičebního režimu nebo individuální rutiny, aby byla zajištěna bezpečnost a účinnost při řešení individuálních potřeb souvisejících se zlepšením celkové pohody prostřednictvím cvičení "jógy pro spánek".

jóga pro spánek

Přínosy jógy pro spánek

Jóga je starobylá praxe, která vám pomůže klidně spát a zlepšit celkovou pohodu. Meditativní pohyb může pomoci snížit stres, což umožňuje klidnější spánek a zlepšení celkové pohody. Studie zjistila, že jóga může být účinná při zlepšování kvality spánku a nespavosti u žen.

Snížení stresu pomocí meditativního pohybu

Jóga zahrnuje meditativní pohyby, které vám pomohou uvolnit se a uvolnit napětí v těle. Soustředěním se na dech a pohybem v různých pozicích můžete zklidnit svou mysl a snížit stres. Cvičení jógy může vést ke zlepšení duševního stavu a zlepšení kvality spánku.

Zlepšení všímavosti pomocí soustředěných dechových cvičení

Dýchací techniky jsou nezbytnou součástí jógy. Soustředěním se na hluboké nádechy a pomalé výdechy během každé pozice můžete zvýšit vnímání svého těla a myšlenek. Tento proces je známý jako všímavost, která může pomoci zklidnit splašené myšlenky nebo obavy, které vám mohou bránit v dosažení klidného spánku.

Zvýšení hladiny melatoninu pro lepší regulaci spánku

Melatonin je hormon, který reguluje náš přirozený cyklus spánku a bdění. Studie prokázaly, že cvičení jógy může zvýšit produkci melatoninu v těle, což vede ke zlepšení kvality spánku a boji proti problémům, jako je nespavost nebo syndrom neklidných nohou. Výzkumy zjistily, že osmitýdenní cvičení jógy může výrazně zlepšit kvalitu, délku a efektivitu spánku.

Styly jógy vhodné pro lepší spánek

 • Hatha jóga: Tento jemný styl jógy klade důraz na relaxaci a dechové techniky, což je vynikající volba pro zlepšení kvality spánku.
 • Nidra jóga: Nidra je také známá jako "jógový spánek" a jedná se o řízenou meditační techniku, která podporuje hlubokou relaxaci. Cvičení této formy jógy před spaním vám pomůže uvolnit se a připravit se na klidný spánek.

Zařazení uklidňujících forem jógy do každodenní rutiny může mít dlouhodobý vliv na vaši celkovou pohodu a přinést hmatatelné výhody, když přijde čas jít večer spát. Ať už s jógou začínáte, nebo s ní máte zkušenosti, zvažte vyzkoušení některých pozic speciálně přizpůsobených pro zlepšení nočního odpočinku. Probuzení s pocitem omlazení a obnovy po klidném spánku je nesrovnatelný zážitek.

Styly jógy doporučené pro lepší spánek

Cvičení jógy je vynikajícím způsobem, jak zlepšit kvalitu spánku a celkovou pohodu. Ne všechny styly jógy jsou však stejně účinné při podpoře klidného spánku. V této části se budeme zabývat dvěma druhy jógy, které jsou pro zlepšení spánku obzvláště prospěšné: Hatha jóga a nidra.

Zklidňující účinky hatha jógy

Hatha jóga, celosvětově rozšířená forma jógy, se zaměřuje na dosažení rovnováhy těla pomocí fyzických pozic, dechových technik a meditace. Tento styl klade důraz na pomalé pohyby a hlubokou relaxaci, takže je ideální volbou pro ty, kteří se chtějí před spaním uvolnit.

 • Hatha jóga pomáhá uvolnit napětí v celém těle pomocí jemných protahovacích cviků a pozic, které podporují pružnost.
 • Cvičení podporuje všímavost, protože se při každé pozici soustředíte na svůj dech, což vám umožní zbavit se přetrvávajících myšlenek nebo stresu z celého dne.
 • Pravidelné cvičení hatha může pomoci regulovat váš cirkadiánní rytmus zvýšením hladiny melatoninu, což vede k trvalejšímu nočnímu odpočinku.

Pokud s cvičením jógy začínáte nebo dáváte přednost pomalejšímu tempu s dostatečným časem stráveným v každé pozici, zvažte, zda byste neměli vyzkoušet hatha jógu jako součást své večerní rutiny.

Relaxační vlastnosti nidry

Jóga nidra, známá také jako "jógový spánek", je hluboce regenerační cvičení, které kombinuje řízenou meditaci s relaxačními technikami a navozuje stav vědomého spánku. Tato forma jógy pomáhá zklidnit nervový systém, snížit hladinu stresu a podpořit hluboký spánek.

 • Jóga nidra vás provede různými fázemi relaxace, přičemž se soustředí na různé části vašeho těla a pomocí vizualizačních cvičení uvolňuje napětí.
 • Výzkum ukázal, že tato forma jógy stimuluje parasympatický nervový systém, což umožňuje jednodušší a kvalitnější spánek.
 • Protože jóga nidra nevyžaduje žádný fyzický pohyb ani flexibilitu, je dostupnou volbou pro lidi, kteří mohou mít pohybová omezení nebo prostě jen preferují méně aktivní přístup k noční rutině.

Pokud máte zájem o další poznávání tohoto jedinečného stylu, zvažte zařazení jógy nidry do svého rituálu před spaním jako prostředku ke zklidnění mysli před usnutím do klidného spánku.

Zařazení hatha jógy nebo pasivního cvičení jógy nidry do večerní rutiny může přispět k dobrému spánku, snížení hladiny stresu, zvýšení pozornosti a zlepšení celkové pohody. Nezapomeňte, že při cvičení jógy je klíčová důslednost; i několik minut denně může mít významný vliv na to, jak dobře se budete večer cítit odpočatí. Rozbalte tedy podložku na jógu, ztlumte světla, zhluboka dýchejte - je čas na tolik potřebnou regeneraci.

Účinné pozice pro zlepšení kvality spánku

Jóga nabízí řadu pozic, které mohou pomoci zlepšit kvalitu spánku tím, že podporují relaxaci a snižují stres. Zařazením těchto pozic do pravidelného cvičení jógy můžete snáze usnout a užít si hlubší a klidnější spánek. V této části se budeme zabývat některými běžně doporučovanými pozicemi, které podporují relaxaci a zároveň podporují techniky hlubokého dýchání, jež jsou nezbytné pro navození klidu přispívajícího ke zdravému spánku.

Stojící předklon (Uttanásana)

Stojný předklon je vynikající pozice pro uvolnění napětí v zádech, krku a ramenou. Uttanásanu provedete tak, že se postavíte s chodidly na šířku boků a pomalu se předkloníte z boků, přičemž kolena zůstávají mírně pokrčená. Nechte hlavu ztěžka viset a zhluboka se nadechněte do protažení. Tato pozice pomáhá nejen uvolnit fyzické napětí, ale podporuje také duševní uvolnění tím, že umožňuje průtok krve do mozku. Více informací o pozici Stojící předklon naleznete zde.

Ležící pozice motýla (Supta Baddha Konasana)

Tato jemná posilovací pozice otevírá hrudník a boky a zároveň působí uklidňujícím způsobem na nervový systém. Při cvičení supta baddha kónásany si lehněte na záda a v případě potřeby si pod páteř položte podhlavník nebo složenou deku. Lehněte si na záda a přitáhněte chodidla k sobě blízko boků, kolena se přitom rozkročte směrem ven. Zjistěte, jak vám může být pozice ležícího motýla prospěšná, zde.

Pozice s nohama na zdi (Viparita karani)

Pozice nohama proti zdi je regenerační inverzní pozice, která pomáhá zmírnit stres a úzkost a zároveň zlepšuje krevní oběh. Chcete-li cvičit Viparita karani, najděte si volné místo u zdi a lehněte si na záda s nohama nataženýma nahoru ke zdi. Ruce nechte uvolněné po stranách nebo je pro větší protažení položte nad hlavu. Více informací o pozici nohama proti zdi se dozvíte zde.

Pozice mrtvoly (šavásana)

Šavasana se často cvičí na konci lekce jógy a umožňuje vám plně uvolnit tělo i mysl a soustředit se na hluboké dýchání. Lehněte si rovně na záda, ruce položte podél těla, dlaně směřují vzhůru. Lehněte si, zavřete oči a ponořte se do klidu, přičemž věnujte pozornost pomalým nádechům a výdechům nosem. Více informací o pozici mrtvoly najdete zde.

Zařazení těchto poloh do nočního režimu vám pomůže vytvořit prostředí, které přispěje ke zlepšení kvality spánku. Nezapomeňte, že klíčem k využití výhod jakéhokoli cvičení jógy je důslednost - snažte se o pravidelná cvičení v průběhu každého týdne, abyste dosáhli trvalých výsledků, pokud jde o uvolnění, snížení stresu a celkovou pohodu.

 • Cvičení jógy: Pravidelné cvičení jógy může pomoci zlepšit kvalitu spánku a snížit problémy se spánkem.
 • Dýchací techniky: Soustřeďte se na rovnoměrné dýchání během každé pozice - to nejenže posílí relaxaci, ale také pomůže uklidnit splašené myšlenky, které vám mohou bránit v usnutí.
 • Doba trvání: Čím více času strávíte v relaxačním režimu, tím větší je šance na zlepšení kvality spánku.

Kromě těchto specifických poloh patří mezi další užitečné techniky cvičení šišuásany (pozice dítěte), která uklidňuje nervový systém a vede ke klidnému spánku, nebo zvedání nohou nahoru vleže na posteli, což pomáhá rychleji usnout. Tyto cviky lze snadno začlenit do rutiny před spaním a zlepšit tak kvalitu spánku.

Vytvoření bezpečného prostoru pro cvičení před spaním

Abyste mohli plynule přejít z aktivního stavu mysli do stavu vhodného pro spánek, je důležité vytvořit klidnou a bezpečnou atmosféru při zařazování jógy do noční rutiny. To vám pomůže přejít z aktivního stavu mysli do stavu vhodného pro spánek. Zde je několik tipů, jak si vytvořit dokonalý prostor pro cvičení jógy před spaním.

Stmívání světel pro uklidňující atmosféru

Osvětlení v ordinaci hraje významnou roli při vytváření atmosféry a pomáhá vám uvolnit se. Jasné světlo může působit stimulujícím dojmem a ztěžovat odpočinek po dlouhém dni. Místo toho zvolte tlumenější osvětlení, jako jsou noční lampičky, pohádková světla nebo dokonce svíčky (pokud jsou používány bezpečně). Měkké, teplé světlo vytváří atmosféru, která podporuje relaxaci a pomáhá tělu signalizovat, že je čas připravit se na spánek.

Oddělení prostoru pro cvičení jógy od prostoru pro spánek

Chcete-li ještě více zvýšit účinnost cvičení jógy před spaním, zkuste si vymezit určitý prostor odděleně od místa, kam si nakonec lehnete odpočinout. Vytvoření tohoto rozdílu mezi prostory umožní vaší mysli a tělu rozpoznat, kdy je čas na odpočinek a kdy na spánek. Pokud je to možné, vyberte si jinou místnost nebo oddělte část ložnice zástěnou nebo závěsem, aby byly tyto dvě činnosti jasně odděleny.

Pohodlí na správném povrchu

 • Vaše podložka na jógu: Investujte do pohodlné a zároveň podpůrné podložky na jógu. Podívejte se po speciálně navržených podložkách vyrobených z materiálů, jako je paměťová pěna, které poskytují dodatečné odpružení pro vaše klouby během cvičení.
 • Přikrývky a polštáře: Při cvičení Supta Baddha Konasana si můžete pod boky položit složenou deku nebo polštář, při cvičení Viparita Karani si můžete pod hlavu položit polštář.

Udržování čistoty a organizace

Pro relaxaci je důležité prostředí bez nepořádku. Udržujte svůj prostor pro jógu čistý a uspořádaný a ukládejte všechny rekvizity, jako jsou bloky nebo popruhy, přehledně, pokud je nepoužíváte. To pomůže vytvořit příjemnou atmosféru, která vás povzbudí k pravidelnému cvičení jógy, aniž byste se cítili zahlceni nepořádkem.

Začlenění uklidňujících vůní

Síla vůně může mít významný vliv na naši náladu a stav mysli. Zvažte zařazení uklidňující aromaterapie do svého rituálu před spaním pomocí esenciálních olejů, jako je levandule, heřmánek nebo ylang-ylang. Tyto oleje můžete rozptýlit pomocí difuzéru esenciálních olejů, přidat je do teplé koupele před spaním nebo je dokonce zředěné aplikovat přímo na pulzní body, například na zápěstí a spánky.

Vytvoření konzistentní rutiny

Abyste skutečně využili výhod lepší kvality spánku díky cvičení jógy, je důležité zavést důslednost v nočním režimu. Vyhraďte si každý večer čas na cvičení konkrétních pozic, které podporují relaxaci, a zároveň se věnujte dalším aktivitám, které podporují zklidnění, jako jsou hluboká dechová cvičení nebo meditační cvičení, například meditace všímavosti.

Pravidelné cvičení, ať už mírné nebo intenzivní, může být prospěšné pro zlepšení kvality spánku a snížení běžných problémů, jako jsou poruchy a syndrom neklidných nohou; jóga je však obzvláště užitečná při podpoře hlubokého spánku a celkově klidných nocí. Cvičení jógy před spaním však může být obzvláště užitečné pro podporu hlubokého spánku a zlepšení kvality spánku. Skvělou volbou pro cvičení před spaním je restorativní jóga, hatha jóga a hot jóga. K jógovým pozicím, které vám pomohou usnout a klidně spát, patří mrtvolná pozice (savasana) a jóga nidra.

Zařazením jógy do své předspánkové rutiny můžete sklízet ovoce v podobě klidnějšího spánku.

Další techniky pro lepší spánek

Jóga není jen o pozicích, ale existují i další techniky, které mohou pomoci zlepšit kvalitu spánku. V tomto díle se podíváme na dvě strategie, které lze rychle zařadit do večerního režimu a dosáhnout tak klidnějšího spánku.

Cvičení šišuásany (dětské pozice)

Šišuasana neboli dětská pozice je jednoduchá, ale účinná jógová pozice známá svými uklidňujícími účinky na nervový systém. Tato pozice pomáhá uvolnit napětí v zádech, ramenou a šíji a zároveň podporuje uvolnění celého těla. Postup při cvičení šišuásany:

 1. Sedněte si na paty a kolena dejte k sobě.
 2. Předkloněte se v bocích a dotkněte se čelem podlahy nebo podložky na jógu.
 3. Natáhněte paže podél těla, dlaně směřují vzhůru.
 4. V této poloze několikrát zhluboka dýchejte a pak se pomalu zvedněte zpět do sedu.

Zařazení dětské polohy do nočního režimu může pomoci uklidnit hyperaktivní mysl a připravit ji na klidný spánek. Umožňuje také jemné protažení svalů, které jsou běžně postiženy každodenním stresem, jako je dlouhé sezení na pracovišti nebo nošení těžkých zavazadel při dojíždění do práce, což přispívá k syndromu neklidných nohou, který se u mnoha lidí projevuje při pokusech o noční usínání.

Zvedání nohou nahoru vleže na posteli

Bylo prokázáno, že tato jednoduchá technika napomáhá rychlejšímu usínání díky schopnosti snížit svalové napětí v dolních končetinách, které je často způsobeno dlouhým stáním ve vzpřímené poloze během každodenních činností. Pro nácvik této techniky:

 1. Lehněte si na záda a nohy natáhněte rovně před sebe.
 2. Pomalu zvedejte obě nohy směrem ke stropu a udržujte je co nejrovnější, aniž byste při tom zatínali svaly.
 3. V této poloze vydržte několik hlubokých nádechů a pak jemně spusťte nohy zpět na povrch postele.

Tato poloha pomáhá prokrvovat dolní končetiny a zároveň uvolňuje napětí ve svalech nohou, které je příčinou neklidných pocitů, jež mnozí lidé zažívají, když se snaží v noci usnout. Je také vynikající volbou pro ty, kteří mohou mít potíže s tradičními jógovými pozicemi z důvodu fyzických omezení nebo nedostatku volného prostoru ve spánkovém prostředí.

Zařazení těchto dalších technik do pravidelné praxe jógy může dále zlepšit kvalitu spánku a pomoci řešit běžné problémy se spánkem, jako je nespavost nebo syndrom neklidných nohou. Nezapomeňte, že klíčem k úspěchu je důslednost; dbejte na pravidelný pohybový režim, včetně mírného cvičení během dne a uklidňujících praktik, jako je jóga před spaním, což výrazně zlepší vaše šance na dosažení kvalitního spánku každou noc. Kromě toho nezapomínejte na další zásadní aspekty zdravého nočního režimu, jako je ztlumení světla před cvičením jógových pozic a vytvoření jasného rozdílu mezi oblastmi určenými speciálně pro relaxační účely oproti posilujícím účelům spánku prostřednictvím záměrné taktiky oddělení, kterou v případě potřeby použijete v rámci svých plánů uspořádání obytného prostoru.

Konzultace s odborníky

Obáváte se, že byste mohli do svého režimu zařadit jógu, abyste lépe spali? Poraďte se s certifikovaným instruktorem a/nebo lékařem a získejte individuální poradenství. Věkové rozpětí nebo již existující zdravotní potíže mohou ovlivnit vaši schopnost bezpečně provádět určité pohyby. Promluvme si o nutnosti konzultace s odborníky a o tom, jak mohou pomoci, aby vaše cvičení jógy bylo bezpečné a úspěšné.

Vyhledávání rad od certifikovaných instruktorů

Certifikovaný instruktor jógy prošel rozsáhlým školením, aby porozuměl nuancím různých pozic, dechových technik a modifikací, které jsou vhodné pro různé úrovně dovedností a fyzických schopností. Dokáže vytvořit sekvence na míru podle vašich konkrétních cílů, zajistit bezpečnost a poskytnout motivaci a podporu.

 • Výuka na míru: Přizpůsobené sekvence na základě vašich konkrétních cílů.
 • Bezpečnost na prvním místě: Identifikujte potenciální problémy včas a nabídněte nápravu dříve, než dojde ke zranění.
 • Motivace a podpora: Povzbuzení, když se na vaší cestě objeví problémy.

Diskuse o možných rizicích s lékaři

Případné obavy týkající se cvičení jógy pro zlepšení spánku proberte s poskytovateli zdravotní péče, jako jsou lékaři nebo specialisté na spánek. Poskytovatelé zdravotní péče, jako jsou lékaři nebo specialisté na spánek, mohou posoudit váš celkový zdravotní stav a poskytnout doporučení přizpůsobená stávajícím zdravotním potížím, které mohou ovlivnit typ jógy, kterou byste měli cvičit.

 • Přehled anamnézy: Vyhodnoťte, zda konkrétní pozice nebo techniky mohou zhoršit již existující problémy.
 • Diagnostika poruchy spánku: Diagnostikujte potenciální poruchy, jako je nespavost, syndrom neklidných nohou nebo spánková apnoe, které mohou vyžadovat další léčbu nad rámec jógové intervence.
 • Holistický přístup: Vytvoření integrovaného plánu, který bude speciálně přizpůsoben individuálním potřebám a zároveň bude upřednostňovat bezpečnost během fyzických cvičení zaměřených na zlepšení kvality spánku.

K cestě za lepším odpočinkem prostřednictvím cvičení jógy je třeba přistupovat opatrně a s rozvahou. Vyhledejte rady certifikovaných instruktorů a zdravotníků, abyste se mohli informovaně rozhodovat o své pohodě a usilovat o dosažení lepší kvality spánku noc co noc.

Časté dotazy týkající se jógy pro spánek

Jak jóga pomáhá se spánkem?

Jóga snižuje stres, zklidňuje nervový systém a podporuje relaxaci, což vede k lepší kvalitě spánku a zvýšení hladiny melatoninu. Některé pozice, jako je šavásana nebo pozice Nohy nahoru na zeď, jsou obzvláště účinné pro navození klidného spánku.

Má jóga vliv na spánek?

Ano, cvičení jógy má pozitivní vliv na kvalitu a délku spánku, protože snižuje úzkost a stres a zároveň zvyšuje flexibilitu a sílu.

Pomáhá jóga před spaním usnout?

Provádění jemných jógových protahovacích cvičení před spaním může usnadnit relaxaci a uvolnit napětí v těle, což vede ke klidnějšímu spánku.

Která jóga je nejlepší pro zkrácení spánku?

Hatha jóga nebo jóga nidra jsou nejvhodnější pro zlepšení spánkových návyků, protože kladou důraz na pomalé, vědomé pohyby a hluboké relaxační techniky. Pozice, jako jsou Uttanásana, Supta Baddha Konásana, Viparita Karani a Šavasana, podporují klidný spánek.

Závěr

Zlepšete kvalitu svého spánku pomocí jógy - přirozeného a účinného způsobu, jak snížit hladinu stresu, zklidnit nervový systém a podpořit relaxaci těla i mysli.

Jednoduché předspánkové jógové pozice, jako jsou Uttanásana, Supta Baddha Konásana, Viparita Karani a Šavásana, mohou pomoci připravit tělo na klidný spánek.

Před zahájením jakéhokoli nového cvičebního režimu se poraďte s odborníky, abyste zajistili bezpečnost a účinnost.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?