Spaní ve tmě

Published:

Nedostatek světla během spánku není jen otázkou preferencí, ale má významné důsledky pro celkové zdraví a pohodu. V tomto příspěvku na blogu se budeme zabývat vědeckými poznatky o tom, proč je úplná tma během spánku pro naše tělo a mysl nezbytná.

Budeme zkoumat, jak tvorbu melatoninu a regulaci cirkadiánního rytmu ovlivňuje vystavení světlu, zejména modrému světlu z umělých zdrojů. Dále budeme diskutovat o nepříznivých účincích nočního vystavení světlu na srdeční tep, hladinu cukru v krvi, zdraví očí, regenerační procesy kůže a duševní zdraví.

Nakonec se dozvíte praktické tipy, jak si vytvořit ideální tmavší prostředí pro rychlejší usínání a kvalitnější regenerační spánek. Získání povědomí o výhodách úplné tmy při spánku a zavedení těchto metod do každodenního režimu před spaním může podpořit psychickou i fyzickou pohodu.

spaní ve tmě

Význam spánku v úplné tmě

Spánek v tmavé místnosti má zásadní význam pro udržení celkového zdraví a pohody. Vystavení světlu v noci může ovlivnit produkci melatoninu, nezbytného hormonu podporujícího spánek. Narušení cirkadiánního rytmu souvisí také s problémy s náladou a duševním zdravím. Spaním v úplné tmě mohou jedinci podpořit lepší kvalitu spánku tím, že umožní svému tělu produkovat dostatečné množství melatoninu.

Úloha melatoninu v kvalitě spánku

Epifýza produkuje melatonin, hormon, který pomáhá synchronizovat vnitřní hodiny našeho těla a signalizuje mozku, aby se připravil na spánek. Signalizuje mozku, kdy je čas usnout, a způsobuje, že se s blížící se nocí cítíte ospalí. Produkce melatoninu se zvyšuje ve večerních hodinách, kdy je méně světla, a snižuje se během denního světla.

Studie zjistila, že lidé, kteří spali při umělém osvětlení, měli nižší hladinu melatoninu než ti, kteří spali v úplné tmě. Toto snížení hladiny melatoninu ztěžuje usínání a narušuje náš přirozený cyklus spánku a bdění, což vede k nekvalitnímu regeneračnímu odpočinku.

Vliv cirkadiánního rytmu na duševní zdraví

Vnitřní hodiny neboli cirkadiánní rytmus vašeho těla hrají klíčovou roli při regulaci spánku a ovlivňují vaši náladu během dne. Narušení tohoto biologického procesu způsobené faktory, jako je nepravidelný čas spánku nebo nadměrné vystavení okolnímu světlu v noci, může vést ke změnám nálady a dokonce k duševním poruchám, jako je deprese nebo úzkost.

Narušení vnitřních hodin v těle v důsledku faktorů, jako je nepravidelný čas spánku nebo nadměrné vystavení světlu v noci, může vést k psychickým problémům, jako je deprese a úzkost. Dodržování stálého spánkového režimu a vyhýbání se světlu může pomoci regulovat cirkadiánní rytmus a zlepšit fyzické i duševní zdraví.

Negativní vliv vystavení světlu na zdraví

I relativně slabé světlo z elektronických zařízení nebo domácího prostředí může narušit náš cyklus spánku a bdění a negativně ovlivnit fyzické i duševní zdraví. Výzkumníci z Northwestern University pozorovali, že osoby, které spaly při světle, měly trvale vysoký srdeční tep a potíže s regulací hladiny cukru v krvi, na rozdíl od jedinců spících ve tmě.

Zvýšená srdeční frekvence v důsledku vystavení nočnímu světlu

Studie provedená na Northwestern University odhalila, že u účastníků vystavených i minimálnímu množství umělého světla v nočních hodinách dochází ke zvýšení srdeční frekvence. Toto zvýšení může vést k dlouhodobým kardiovaskulárním problémům, pokud se na ně správně nezareaguje. Spánek v úplné tmě pomáhá udržovat zdravou funkci srdce tím, že umožňuje přirozeným opravným procesům těla optimálně pracovat v době odpočinku.

Problémy s regulací cukru v krvi způsobené umělým osvětlením

Kromě zvýšené srdeční frekvence stejná studie také zjistila, že osoby vystavené umělému osvětlení v noci mají potíže s regulací hladiny cukru v krvi. Špatná kontrola hladiny cukru v krvi je spojena se zvýšeným rizikem vzniku cukrovky 2. typu v průběhu času. Zajištění tmy v ložnici během spánku umožňuje lepší hormonální rovnováhu během noci, což podporuje zdravější metabolismus glukózy v těle.

Vliv vystavení světlu na zdraví

Výzkumníci ze Severozápadní univerzity zjistili, že osoby, které spaly při osvětlení, měly trvale zvýšenou srdeční frekvenci a potíže s normalizací hladiny cukru v krvi ve srovnání s osobami spícími ve tmě. I relativně slabé světlo z elektronických zařízení nebo domácího prostředí může narušit náš cyklus spánku a bdění a negativně ovlivnit fyzické i duševní zdraví.

Zvýšená srdeční frekvence v důsledku vystavení nočnímu světlu

Studie provedená vědci z Northwestern University odhalila, že noční expozice světlu může vést ke zvýšené srdeční frekvenci během spánku. Toto zvýšení může způsobit dlouhodobé kardiovaskulární potíže, pokud není kontrolováno. Spánek v úplné tmě dává tělu možnost udržovat zdravou srdeční frekvenci po celou noc, čímž se snižují potenciální rizika spojená s chronicky zvýšenou srdeční frekvencí.

Problémy s regulací cukru v krvi způsobené umělým osvětlením

Kromě vlivu na srdeční frekvenci je umělé osvětlení spojováno také s potížemi s regulací hladiny cukru v krvi během spánku. Stejná studie ukázala, že u osob vystavených i nízké úrovni umělého osvětlení byla hladina glukózy vyšší než u osob spících v úplné tmě. Toto narušení může časem vést ke zvýšenému riziku vzniku cukrovky 2. typu nebo jiných metabolických poruch v důsledku špatné regulace hladiny cukru v krvi.

Pro zmírnění těchto negativních účinků na zdraví způsobených nočním světlem je zásadní vytvořit optimální podmínky pro spánek v každé ložnici, která je dnes v domácnostech k dispozici. Tím se zajistí, že každý večer bude bezpodmínečně docházet k řádnému regeneračnímu spánku.

Tipy pro omezení zdrojů okolního světla

 • Zhasněte všechna světla v ložnici, včetně nočních lampiček a světel na chodbě.
 • Zakryjte LED displeje elektronických zařízení, jako jsou budíky nebo televizory, malým kouskem tmavé látky nebo pásky.
 • Vyhněte se používání obrazovek (telefonů, tabletů, počítačů) alespoň hodinu před spaním, abyste snížili expozici modrému světlu, které může narušovat spánek.
 • Zvažte investici do zatemňovacích závěsů nebo žaluzií do oken, které v nočních hodinách brání pronikání světla zvenčí do místnosti.

Použití zatemňovacích závěsů nebo žaluzií

Zatemňovací závěsy a žaluzie jsou speciálně navrženy tak, aby blokovaly přístup vnějších zdrojů světla do ložnice. Tyto okenní závěsy se dodávají v různých stylech a barvách, takže je snadné najít ideální variantu, která doplní interiér vašeho domova a zároveň zajistí maximální tmu během spánku. Instalace těchto typů závěsů nebo žaluzií je účinným způsobem, jak si zajistit co nejlepší kvalitu spánku vytvořením skutečně tmavého prostředí, které přispívá k lepšímu regeneračnímu odpočinku každou noc.

Vytvoření optimálních podmínek pro spánek

Abyste si vytvořili dokonalé prostředí pro spánek, je nutné minimalizovat působení světla z různých zdrojů, jako jsou elektronická zařízení, pouliční osvětlení nebo dokonce měsíční světlo pronikající okny. V této části probereme několik tipů, jak omezit zdroje okolního světla a efektivně používat zatemňovací závěsy nebo žaluzie.

Tipy pro omezení zdrojů okolního světla

 • Vypněte všechna světla: Před spaním zhasněte všechna světla v ložnici. To se týká i nočních lampiček a stropních svítidel.
 • Kryt LED světel: V elektronických zařízeních, jako jsou budíky nebo televizory, se často nacházejí malá LED světla, která mohou vyzařovat dostatek světla, aby rušila váš spánek. Zvažte jejich zakrytí kouskem pásky nebo látky během nočních hodin.
 • Vyhněte se používání obrazovek před spaním: Modré světlo vyzařované chytrými telefony, tablety a počítači může narušovat tvorbu melatoninu a negativně ovlivňovat kvalitu spánku. Snažte se vyhnout používání těchto zařízení alespoň hodinu před spaním (zdroj). Pokud je musíte používat před spaním, zvažte možnost nastavení nočního režimu, který snižuje vyzařování modrého světla.
 • Noční osvětlení: Pokud si potřebujete v noci posvítit (např. při návštěvě koupelny), zvolte raději tlumená červená noční světla než jasně bílá, protože červené vlnové délky jsou méně rušivé než jiné barvy(zdroj).

Použití zatemňovacích závěsů nebo žaluzií

Zatemňovací závěsy a žaluzie jsou vynikajícím řešením pro blokování vnějších zdrojů světla, jako jsou pouliční lampy nebo měsíční světlo. Tyto okenní úpravy jsou navrženy tak, aby zabránily pronikání světla do místnosti pomocí silných neprůhledných materiálů, které mohou účinně blokovat až 99 % vnějšího světla (zdroj). Zde se dozvíte, jak si můžete vybrat ty správné zatemňovací závěsy nebo žaluzie do své ložnice:

 • Zvolte správný materiál: Hledejte látky jako polyester, samet, semiš nebo hustě tkané bavlněné směsi s vysokým počtem vláken. Tyto materiály zajistí lepší izolaci a blokování světla.
 • Zvolte vhodné barvy: Tmavší barvy mají tendenci blokovat sluneční světlo více než světlejší odstíny. Pokud však dáváte přednost světlejším barvám v interiéru ložnice, zvažte investici do dvouvrstvých závěsů, z nichž jedna strana je tmavá (směrem ven) a druhá strana má světlejší odstín (směrem dovnitř).
 • Vložení vložek: Přidáním podšívek ze specializované zatemňovací tkaniny lze zvýšit účinnost běžných závěsů, aniž by bylo nutné je zcela vyměnit.
 • Pozor na mezery: Zajistěte správnou instalaci tím, že zakryjete mezery mezi závěsy a zajistíte je v jedné rovině se stěnami nebo parapety. Tím minimalizujete případný únik vnějšího světla do místnosti.

Vytvoření optimálních podmínek pro spánek nejen zlepší celkový zdravotní stav, ale také významně přispěje k udržení zdravé pokožky díky přirozeným opravným procesům během klidného spánku. Proto zhasněte světla, zakryjte LED diody a investujte do kvalitních zatemňovacích závěsů nebo žaluzií, abyste se dobře vyspali.

Výhody spánku ve tmě

Tma během spánku může mít řadu výhod pro vaše fyzické i duševní zdraví, například zlepšuje metabolismus, snižuje riziko cukrovky 2. typu, zvyšuje úroveň koncentrace a snižuje pravděpodobnost psychických problémů. Tma během spánku může pomoci snížit pravděpodobnost psychických problémů a také zvýšit úroveň duševní koncentrace a snížit riziko cukrovky 2. typu.

Zlepšení metabolismu a regulace hmotnosti

Kvalitní spánek v úplné tmě může pomoci účinněji regulovat metabolismus. Vystavení světlu v noci může narušit váš cirkadiánní rytmus, což vede ke změnám metabolismu. Výzkum naznačuje, že spánek v úplné tmě může pomoci udržet zdravou tělesnou hmotnost.

Snížení rizika diabetu 2. typu

Spánek při minimálním osvětlení může negativně ovlivnit regulaci hladiny cukru v krvi. Studie prokázaly, že u lidí, kteří spí při umělém osvětlení, se častěji rozvíjí inzulinová rezistence, která je předstupněm cukrovky 2. typu, než u těch, kteří spí bez přítomnosti jakýchkoli světelných zdrojů(zdroj). Vytvoření ideálního prostředí pro spánek bez okolního světla pomáhá zlepšit citlivost na inzulín během nočního odpočinku a snižuje pravděpodobnost vzniku diabetu 2. typu.

Zvýšené duševní soustředění a snížení psychických poruch

Dobrý spánek hraje zásadní roli při udržování optimálních kognitivních funkcí během dne. Špatná kvalita spánku je spojena se zvýšeným rizikem psychických poruch, jako jsou deprese a úzkost. Pokud zajistíte, aby byla vaše ložnice během spánku zcela tmavá, můžete podpořit lepší duševní soustředění a snížit pravděpodobnost vzniku těchto problémů.

Vytvoření tmavého prostředí pro spánek: Tipy pro úspěch

 • Zatemňovací závěsy nebo žaluzie: Investujte do kvalitních zatemňovacích závěsů nebo žaluzií, které v noci zabrání průniku vnějšího světla do místnosti.
 • Kryt elektronických zařízení: LED diody na elektronických zařízeních, jako jsou budíky, televizory nebo nabíječky, mohou rušit spánek. Zvažte jejich zakrytí malým kouskem látky nebo páskou, pokud je nepoužíváte.
 • Vyhněte se obrazovkám před spaním: Modré světlo vyzařované chytrými telefony, tablety a počítači může narušovat produkci melatoninu, hormonu, který je zodpovědný za regulaci cyklu spánku a bdění(zdroj). Snažte se vyhnout používání těchto zařízení alespoň jednu hodinu před spaním.
 • Dodržujte stálý spánkový režim: Každý den chodit spát a vstávat ve stejnou dobu pomáhá regulovat cirkadiánní rytmus, který hraje zásadní roli při udržování celkového zdraví (zdroj). Dodržujte tento režim, kdykoli je to možné, abyste měli jistotu, že si každou noc dostatečně odpočinete.

Začlenění těchto tipů do každodenní rutiny vám pomůže vytvořit optimální prostředí pro spánek bez okolních zdrojů světla. Tma přináší mnoho výhod, například lepší metabolismus, nižší riziko cukrovky 2. typu, lepší soustředění a méně psychických problémů.

Zachování zdraví očí

Oči si tak mohou odpočinout od neustálého vystavení umělým zdrojům světla, což snižuje jejich únavu a potenciální dlouhodobé poškození způsobené nadměrným používáním obrazovky nebo jiných zdrojů jasného světla. Probereme si vliv umělého osvětlení na zdraví očí a důležitost toho, aby si vaše oči během spánku odpočinuly.

Vliv umělého osvětlení na zdraví očí

Náš moderní životní styl nás vystavuje různým formám umělého osvětlení, včetně LED světel, zářivek, obrazovek počítačů, chytrých telefonů, tabletů a televizorů. Tato zařízení vyzařují modré světlo, které je spojováno s několika nepříznivými účinky na naše oči, jako je digitální únavou očí, suchostí nebo podrážděním v důsledku snížené frekvence mrkání při používání obrazovek(zjištěno ve studii), obtížemi při nočním usínání v důsledku potlačení hladiny melatoninu(zdroj) a dokonce i zvýšeným rizikem věkem podmíněné makulární degenerace v průběhu času (zdroj). Minimalizace expozice těmto škodlivým paprskům se proto stává zásadní pro udržení dobrého zdraví očí.

Důležitost odpočinku očí během spánku

Proti negativním účinkům spojeným s dlouhodobým působením umělého světla během bdění je důležité poskytnout očím možnost odpočinku a regenerace během spánku. Spaním v tmavé místnosti umožníte svým očím plně si odpočinout bez dalšího vystavení světlu, které by je mohlo dále zatěžovat nebo narušovat jejich přirozené regenerační procesy.

Zde je několik tipů, jak vytvořit dokonalé prostředí pro zachování zdraví očí:

 • Investujte do zatemňovacích závěsů nebo žaluzií: Tyto úpravy oken blokují všechny vnější zdroje světla a zajišťují v ložnici naprostou tmu. Zlepšíte tak kvalitu spánku a ochráníte oči před zbytečnou zátěží způsobenou okolním světlem.
 • Vyhněte se používání elektronických zařízení před spaním: Modré světlo vyzařované obrazovkami může narušovat tvorbu melatoninu a ztěžovat usínání. Zkuste si místo procházení sociálních médií nebo sledování televize těsně před spaním číst knihu nebo se věnovat jiným relaxačním činnostem.
 • Vytvořte si útočiště bez obrazovky: V ložnici se nesmí používat elektronická zařízení, jako jsou chytré telefony, tablety a notebooky. To pomůže snížit pokušení a zároveň minimalizovat možné rušivé vlivy způsobené oznámeními a LED světly na těchto zařízeních.
 • V případě potřeby noste brýle blokující modré světlo: Pokud musíte používat obrazovky pozdě v noci (kvůli práci), zvažte investici do speciálních brýlí, které filtrují škodlivé modré světlo(zdroj). To vám pomůže minimalizovat únavu očí a zároveň vám umožní dokončit základní úkoly, aniž byste museli obětovat zdraví očí.

Zařazení těchto jednoduchých změn do každodenních návyků může mít zásadní vliv na zachování zraku a celkovou lepší oční pohodu. Pamatujte: naše oči potřebují čas bez umělého osvětlení stejně jako naše tělo potřebuje každou noc dostatečný regenerační spánek.

Zdraví kůže a procesy obnovy

Věděli jste, že spánek v úplné tmě vám může pomoci dosáhnout zdravější a mladší pleti? Je to pravda. Když spíme ve tmě, přirozené regenerační procesy našeho těla fungují optimálně, což vede ke správné regeneraci buněk. V této části se budeme zabývat úlohou tmy při podpoře procesů obnovy buněk a poskytneme vám tipy pro vytvoření optimálního prostředí pro spánek.

Úloha tmy při podpoře procesů buněčné obnovy

Naše pleť je během dne neustále vystavena různým faktorům prostředí, jako je sluneční záření, znečištění a stres. Tyto faktory mohou způsobit poškození na buněčné úrovni, které je třeba během nočního odpočinku napravit. Výzkum ukázal, že když spíme v naprosté tmě bez přerušování světlem, naše tělo je schopno lépe provádět tyto nezbytné opravy.

Melatonin, antioxidant, který pomáhá chránit buňky před oxidačním stresem způsobeným volnými radikály, je také zodpovědný za regulaci cyklu spánku a bdění a bylo zjištěno, že pokud je jeho optimální hladina udržována v úplné tmě během spánku, snižuje známky stárnutí. Studie zjistily, že udržování optimální hladiny melatoninu v úplné tmě během spánku snižuje známky stárnutí, jako jsou vrásky a jemné linky na pokožce.

Tipy pro vytvoření optimálního prostředí pro spánek

 • Zatemňovací závěsy nebo žaluzie: Investujte do kvalitních zatemňovacích závěsů nebo žaluzií, které účinně blokují přístup všech vnějších zdrojů světla do ložnice. Pomohou tak vytvořit ideální tmavé prostředí, které přispěje k nerušenému spánku a podpoří zdravou regeneraci pokožky.
 • Před spaním se vyhněte elektronickým zařízením: Elektronická zařízení, jako jsou chytré telefony, tablety a notebooky, vyzařují modré světlo, které může narušovat tvorbu melatoninu. Chcete-li si zajistit kvalitní spánek v úplné tmě, vyhněte se používání těchto zařízení alespoň hodinu před spaním.
 • Eliminujte zdroje okolního světla: Ujistěte se, že jste zhasli všechna světla v ložnici a zakryli všechny LED diody na elektronických zařízeních, jako jsou budíky nebo televizory. I to nejmenší množství světla může narušit přirozené regenerační procesy vašeho těla během spánku.
 • Udržujte v místnosti příjemnou teplotu: Chladná pokojová teplota mezi 15-19 °C (60-67 °F) je ideální pro podporu klidného spánku a zdraví pokožky. Podle toho nastavte termostat nebo v případě potřeby použijte ventilátory či klimatizaci.

Zařazením těchto tipů do svého nočního režimu nejen zlepšíte kvalitu spánku, ale také přispějete ke zdravějšímu vzhledu pleti, protože během regeneračního spánku dochází ke správné regeneraci buněk. Takže se pusťte do podřimování ve tmě - může to být jeden z nejjednodušších způsobů, jak si udržet mladistvý vzhled.

Pokud máte zájem prozkoumat další způsoby, jak podpořit zdravou pokožku zevnitř, zvažte zařazení CBD oleje do svého každodenního wellness režimu. Společnost Cibdol nabízí vysoce kvalitní CBD olej a další produkty CBD, u nichž bylo prokázáno, že mají četné přínosy pro celkovou pohodu, včetně možného zlepšení zdraví pokožky díky svým protizánětlivým vlastnostem a antioxidačním účinkům.

Časté dotazy týkající se spánku ve tmě

Výhody spaní ve tmě

Mezi výhody spánku v tmavé místnosti patří lepší kvalita spánku, lepší soustředění, nižší riziko cukrovky 2. typu a lepší stav pokožky.

Studie zjistila, že tma podporuje tvorbu melatoninu a podporuje zdravý cirkadiánní rytmus.

Tma a funkce mozku

Úplná tma pomáhá regulovat náladu, zlepšuje duševní soustředění a omezuje psychické poruchy, protože umožňuje mozku efektivně odpočívat během spánku.

Proč lidé nejlépe spí ve tmě

Lidé jsou přirozeně naprogramováni spát v noci, když je tma, protože tma spouští produkci melatoninu a podporuje hluboký, regenerační spánek.

Nevýhody spaní ve tmě

Spánek v úplné tmě nemá žádné výrazné nevýhody, ale někteří lidé mohou pociťovat dezorientaci nebo potíže s orientací v okolí, pokud musí vstávat v nočních hodinách.

Použití tlumeného nočního světla může tento problém zmírnit, aniž by narušilo celkovou kvalitu spánku.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?