Je krůtí maso ospalé?

Last updated:

Published:

Je po krocanovi ospalý? Tato odvěká otázka byla předmětem debat při mnoha večeřích na Den díkůvzdání. V tomto obsáhlém příspěvku na blogu se budeme zabývat vědeckými poznatky o krocaním mase a jeho potenciálním vlivu na ospalost.

Při zkoumání role tryptofanu v krůtě se podíváme na to, jak soupeří s ostatními aminokyselinami o mozkové přenašeče, a na jeho souvislost s produkcí serotoninu. Budeme také zkoumat, jak může přítomnost tryptofanu v krůtě vést k tvorbě serotoninu, který souvisí s usínáním.

Dále se budeme zabývat produkcí melatoninu a jeho souvislostí s konzumací krůtího masa. Kromě toho se budeme zabývat dalšími faktory, které mohou ovlivňovat hladinu melatoninu ve vašem těle.

Přejídání během večeře na Den díkůvzdání může vést k letargii po jídle, proto budeme zkoumat aktivaci parasympatického nervového systému během přejídání a s tím spojená zdravotní rizika. Abychom pomohli bojovat s tímto problémem, poskytneme tipy, jak předcházet přejídání během sváteční večeře.

Kromě krůtího masa se budeme zabývat i běžnými zdroji tryptofanu v jiných potravinách obsahujících bílkoviny a individuálními rozdíly v metabolismu tryptofanu. Nakonec budeme analyzovat, jak denní doba ovlivňuje ospalost po velkém jídle, a to s ohledem na sezónní změny ovlivňující spánkový režim a faktory prostředí, které přispívají k letargii po jídle.

Pochopením těchto různých prvků souvisejících s konzumací krůty a jejich vlivu na ospalost můžete zjistit, zda krůta způsobuje ospalost, nebo ne, což je pro vás osobně pravda, zatímco si budete užívat další velké jídlo.

does-turkey-make-you-sleepy

Úloha tryptofanu v Turecku a ospalosti

Opravdu může za vaše kóma po jídle na Den díkůvzdání krocan?

Navzdory obecnému mínění nemusí konzumace krůtího masa nutně způsobit okamžitou ospalost kvůli obsahu tryptofanu.

Tryptofan soupeří s jinými aminokyselinami o mozkové přenašeče, takže může mít potíže s přechodem do mozku.

Tryptofan se může přeměnit na serotonin, neurotransmiter, který řídí spánkové cykly, ale tato přeměna závisí na různých faktorech.

Krůtí maso sice obsahuje tryptofan, ale jeho konzumace ve velkém množství sama o sobě pravděpodobně nezpůsobí okamžitou ospalost.

Takže si klidně vychutnejte krůtí sendvič beze strachu, že usnete u stolu.

Produkce melatoninu a její souvislost s konzumací krůtího masa

Navzdory všeobecnému předpokladu požití krůtího masa nezaručuje zvýšení produkce melatoninu, protože přeměna tryptofanu na melatonin je složitá a ovlivňuje ji řada prvků.

Složitý proces výroby melatoninu

Přeměna tryptofanu na melatonin vyžaduje několik chemických přeměn, a proto je obtížné zvýšit koncentraci melatoninu výhradně prostřednictvím stravy.

Faktory ovlivňující produkci melatoninu

 • Vystavení světlu: Přirozené světlo hraje významnou roli v regulaci produkce melatoninu a našich cyklů spánku a bdění.
 • Genetické faktory: Individuální genetické rozdíly mohou ovlivňovat syntézu a metabolismus melatoninu, což má vliv na spánkový režim.
 • Volba životního stylu: Kofein, alkohol a nedostatek pohybu mohou negativně ovlivnit produkci melatoninu, což zdůrazňuje důležitost správné spánkové hygieny.

I když je tryptofan prekurzorem melatoninu, samotná konzumace krůtího masa nezaručuje zvýšení hladiny melatoninu a je třeba vzít v úvahu i další faktory.

Přejídání na Den díkůvzdání: Skutečný viník letargie po jídle

Cítíte se ospalí po sváteční hostině? Na vině není krocan, ale vaše vlastní nadměrné přejídání.

Přejídání aktivuje parasympatický nervový systém, což může vést k únavě, protože se naše tělo soustředí na trávení a ne na jiné činnosti.

Nadměrná konzumace během svátečních večeří může vést k přibývání na váze, žaludečním a střevním potížím a zánětům.

Předcházejte přejídání tím, že budete jíst zdravé svačiny před hlavním jídlem, hlídat si konzumaci alkoholu a dodržovat pravidelný pohybový režim.

Předcházejte přejídání během svátečních večeří pomocí těchto tipů

Nedovolte, abyste se při sváteční večeři cítili ospale a nezdravě - vyzkoušejte tyto strategie:

Chytrá svačina před hlavním jídlem

Abyste omezili chuť k jídlu a odolali pokušení, mlsejte výživné svačinky, jako je ovoce, zelenina nebo celozrnné krekry s humusem nebo jogurtovým dipem.

Zdroj:

Sledování spotřeby alkoholu

Nastavte si omezení pití nebo střídejte alkoholické nápoje s vodou, abyste se vyhnuli zvýšenému hladu a chuti na jídlo.

Udržování pravidelného cvičení

Každý týden se 150 minut věnujte pohybovým aktivitám, jako je rychlá chůze, plavání, jízda na kole, jóga, tanec nebo posilovací cvičení.

Dodržujte při jídle tempo

Vychutnejte si každé sousto po menších kouscích a důkladně žvýkejte, abyste se nepřejídali.

Cvičení všímavosti během jídla

 • Zaměřte se na chutě: Vychutnejte si chuť a texturu každého pokrmu.
 • Jezte bez rozptylování: Vyhněte se elektronickým zařízením nebo televizi a plně se soustřeďte na jídlo.
 • Naslouchejte signálům svého těla: Věnujte pozornost pocitům hladu a sytosti, a když se nasytíte, přestaňte.

Tyto tipy vám pomohou zabránit přejídání a zároveň si slavnostní pochoutky vychutnat s mírou.

Tryptofan v dalších potravinách obsahujících bílkoviny

Neobviňujte krocana z toho, že jste po Dnu díkůvzdání v kómatu z jídla - tryptofan se nachází i v jiných potravinách obsahujících bílkoviny, jako jsou sýry, kuřecí maso, ryby, mléko, arašídy a vaječné bílky.

Běžné zdroje tryptofanu ve stravě kromě krůty

 • Sýr: Čedar nebo mozzarella jsou sýrovou variantou pro příjem tryptofanu.
 • Kuřecí maso: Tento pták se nehodí jen na smažení, ale obsahuje také velké množství této živiny.
 • Ryby: Tlusté ryby, jako je losos a tuňák, jsou vynikajícím zdrojem jiných než drůbežích ryb.
 • Mléko: Sklenice teplého mléka před spaním není jen babská povídačka - tento nápoj obsahuje značné množství L-tryptofanu.
 • Buráky: Oříšky, jako jsou arašídy, jsou další skvělou možností, jak do jídla nebo svačiny zařadit více tryptofanů.
 • Vaječné bílky: Vaječné bílky jsou bohaté na bílkoviny a obsahují také velké množství L-tryptofanu.

Individuální rozdíly v metabolismu tryptofanu

Stejně jako naše těla reagují na různé potraviny různě, mohou někteří lidé metabolizovat L-tryptofan účinněji než jiní, což ovlivňuje jejich ospalost po konzumaci potravin obsahujících tuto aminokyselinu.

Genetické faktory mohou hrát roli v tom, jak vaše tělo zpracovává L-tryptofan, přičemž některé genové variace ovlivňují přeměnu tryptofanu na serotonin - neurotransmiter zodpovědný za regulaci nálady a spánku. Zdraví střev navíc ovlivňuje i to, jak dobře vstřebáváte živiny z potravy, včetně esenciálních aminokyselin, jako je tryptofan.

Pokud máte podezření, že vaše tělo nezpracovává tryptofan efektivně, nebo pokud po konzumaci bílkovinných potravin pociťujete neobvyklou ospalost, možná by stálo za to poradit se s odborníkem. Ten může pomoci určit, zda k těmto příznakům nepřispívají nějaké základní problémy, a v případě potřeby doporučit úpravu stravy nebo doplňky stravy.

Zařazení různých zdrojů potravin bohatých na tryptofan do jídelníčku umožňuje vyvážený příjem živin a zároveň minimalizuje možné nežádoucí účinky spojené s nadměrnou konzumací určitých potravin. Pochopením individuálních rozdílů v metabolismu a prozkoumáním alternativních možností kromě krůtího masa si lze během slavnostních oslav vychutnat řadu chutných pokrmů, aniž by byla ohrožena hladina energie.

Vliv denní doby na ospalost po velkém jídle

Pocit ospalosti po vydatném jídle v podzimních a zimních měsících je běžný v důsledku změn denního světla, které ovlivňují náš cirkadiánní rytmus.

Sezónní změny ovlivňující spánkový režim

Snížený výskyt slunečního záření v chladných měsících může vést ke snížení hladiny serotoninu, což ovlivňuje náladu a produkci melatoninu, hormonu zodpovědného za navození ospalosti(zdroj).

 • Serotonin: reguluje náladu a štěstí; vzniká při vystavení slunečnímu záření.
 • Melatonin: reguluje cykly spánku a bdění; vytváří se za tmy.

Faktory prostředí přispívající k letargii po jídle

Vysokokalorická jídla a nápoje na svátečních setkáních mohou způsobit prudké zvýšení a snížení hladiny cukru v krvi, což vede k únavě (zdroj). Energii může vyčerpat také účast na podnětných rozhovorech.

Tipy pro boj se sezónní ospalostí po velkých jídlech

 1. Zůstaňte aktivní: Zvyšte hladinu serotoninu pravidelnou fyzickou aktivitou.
 2. Dodržujte vyváženou stravu: Konzumujte potraviny bohaté na živiny, abyste získali optimální energii.
 3. Upřednostněte klidný spánek: Dodržujte důsledný časový rozvrh spánku a vytvořte si pohodové prostředí pro spánek.

Časté dotazy týkající se Does Turkey Make You Sleepy

Proč se vám po krůtě chce spát?

Krůtí maso obsahuje tryptofan, aminokyselinu, která zvyšuje produkci serotoninu a může přispívat k ospalosti, ale svou roli hraje i přejídání a parasympatický nervový systém. Přečtěte si více o tom, jak jídlo ovlivňuje váš spánek.

Opravdu se vám po krocanovi chce spát?

Ne samo o sobě, ale v kombinaci s jinými potravinami, zejména sacharidy, a ve velkém množství může krůtí maso přispět k ospalosti po jídle. Zjistěte, proč je krůtí maso ospalé.

Jaká chemická látka v krocanovi vás unavuje?

Krůtí maso obsahuje tryptofan, esenciální aminokyselinu, která pomáhá produkovat serotonin a melatonin, jež regulují náladu a spánek. Přečtěte si více o tryptofanu a jeho účincích.

Je tryptofan v krůtě mýtus?

Ne, krůtí maso sice obsahuje tryptofan, ale stejně tak i mnoho dalších bílkovinných potravin. Představa, že ospalost způsobuje pouze krůtí maso, je mýtus, protože k ní přispívají i další faktory, jako je přejídání a konzumace alkoholu. Zjistěte si pravdu o tryptofanu.

Závěr

Tryptofan obsažený v krocanovi sice může hrát roli v ospalosti, ale k pocitu ospalosti po velkém jídle mohou přispívat i další faktory, jako je produkce serotoninu a melatoninu, přejídání a konzumace alkoholu.

Abyste se během svátečního hodování nepřejídali, dejte si předtím zdravou svačinu, omezte konzumaci alkoholu a dodržujte svůj pohybový režim. A nebojte se, tryptofan můžete získat i z jiných zdrojů bílkovin, jako je kuřecí maso, ryby a tofu.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?