Je nespavost genetická?

Published:

Tato otázka je předmětem zájmu výzkumníků i odborníků na spánkovou medicínu. V tomto příspěvku se budeme zabývat vlivem genetiky na nespavost a dalšími prvky, které mohou přispívat k této časté poruše spánku.

Pochopení složitého vztahu mezi geny, které se podílejí na nespavosti, nám může pomoci lépe pochopit, jak mohou být někteří jedinci vystaveni vyššímu genetickému riziku vzniku chronické nespavosti. Probereme celogenomové asociační studie, které identifikovaly potenciální souvislosti mezi konkrétními geny a problémy s usínáním nebo usínáním.

Kromě zkoumání genetické složky nespavosti se budeme zabývat také vnějšími faktory, jako je nadměrná aktivace probouzecích oblastí v mozku a hormonální nerovnováha ovlivňující náš cirkadiánní rytmus. Dále se seznámíte s různými možnostmi léčby, které jsou k dispozici pro osoby trpící poruchou nespavosti - včetně léků zaměřených na hormonální nerovnováhu a technik behaviorální terapie.

Bez ohledu na příčinu vašich potíží se spánkem je pro dobrou pohodu důležité vytvořit si zdravé spánkové návyky. Proto se s vámi podělíme o několik praktických tipů, jak předcházet nespavosti tím, že si každou noc zajistíte kvalitní regenerační spánek.

is-insomnia-genetic

Genetika nespavosti

Při vzniku nespavosti mohou hrát roli geny, které ovlivňují hormony a neurotransmitery regulující kvalitu spánku. Genetické odchylky mohou ovlivnit fungování těchto chemických látek v našem těle a vést k problémům se spánkem nebo dokonce k chronické nespavosti.

Genetický přesah problémů s duševním zdravím

Celogenomové asociační studie (GWAS) odhalily genetické souvislosti mezi poruchou nespavosti a dalšími komplexními rysy, jako je úzkost, deprese a riziko schizofrenie. To naznačuje, že mohou existovat společné genetické faktory, které přispívají jak ke špatné kvalitě spánku, tak k problémům s duševním zdravím.

Nadměrná aktivace oblastí probuzení

Nadměrná aktivace oblastí podporujících probouzení může přispívat k nespavosti nebo ji dokonce způsobovat. Genetické faktory mohou u některých jedinců ovlivňovat fungování těchto systémů, což vede ke zvýšenému riziku vzniku nespavosti.

Faktory přispívající k nadměrné aktivaci

K nadměrné aktivaci oblastí mozku podporujících probouzení mohou přispívat i vnější faktory, jako je úroveň stresu, konzumace kofeinu a vystavení umělému světlu v noci. To může mít za následek potíže s usínáním nebo s udržením spánku po celou noc.

Zvládání nespavosti vyvolané stresem

Stres může ztěžovat dosažení klidného spánku. Je důležité účinně zvládat stres pomocí zdravých návyků, jako je cvičení, relaxační techniky a vyvážená strava.

Vliv stresu na kvalitu spánku

Vysoká hladina kortizolu, hormonu uvolňovaného během stresu, může potlačit tvorbu melatoninu, a tím narušit přirozený cyklus spánku a bdění v našem těle. Toto narušení nám ztěžuje usínání v noci a celkově udržení dobré kvality spánku.

Strategie pro zvládání nespavosti vyvolané stresem

 • Pravidelná fyzická aktivita může pomoci snížit hladinu kortizolu a zlepšit náladu.
 • Před spaním se věnujte uklidňujícím činnostem, jako je čtení, teplá koupel nebo meditace, které tělu naznačí, že je čas jít spát.
 • Omezte expozici obrazovek před spaním: Modré světlo vyzařované elektronickými zařízeními může narušovat tvorbu melatoninu a ztěžovat usínání.

Nadměrná aktivace oblastí probuzení jako příčina nespavosti

Vědci se domnívají, že nadměrná aktivace oblastí podporujících probouzení může přispívat k nespavosti nebo ji dokonce způsobovat. Někteří lidé mohou být ve srovnání s jinými náchylnější k poruchám spánku, přestože mají podobné životní podmínky nebo prostředí. V této části se budeme zabývat oblastmi mozku odpovědnými za regulaci cyklů spánku a bdění a faktory, které přispívají k nadměrné aktivaci oblastí probouzení.

Oblasti mozku odpovědné za regulaci cyklů spánku a bdění

Hypotalamus, thalamus, epifýza a RAS spolupracují při řízení cyklu spánku a bdění. Hypotalamus, který je zodpovědný za uvolňování melatoninu v noci na podporu spánku, je klíčovým faktorem při udržování našeho cirkadiánního rytmu. Thalamus funguje jako most mezi různými oblastmi mozku a usnadňuje úpravu stavů bdělosti a spánku.

Epifýza se také podílí na regulaci našich vnitřních hodin tím, že v reakci na tmu produkuje melatonin. A konečně, RAS je zodpovědný za to, že nás udržuje vzhůru během denních hodin prostřednictvím spojení s dalšími centry v mozku, která podporují vzrušení.

Faktory přispívající k nadměrné aktivaci oblastí probuzení

 1. Genetické predispozice: U některých lidí může být genetické riziko vzniku nespavosti způsobeno geny, které se podílejí na kvalitě spánku. Celogenomové asociační studie identifikovaly specifické geny, které ovlivňují produkci hormonů a aktivitu neurotransmiterů podílejících se na udržení spánku nebo na potížích se spánkem.
 2. Volba životního stylu: Pro prevenci nespavosti je důležité dodržovat správnou spánkovou hygienu. Pomoci může omezení příjmu kofeinu v pozdějších hodinách dne, vytvoření relaxačního prostředí v ložnici bez rušivých vlivů, jako jsou elektronická zařízení, a zavedení důsledného režimu před spaním.
 3. Stres: Vysoké hladiny stresu mohou způsobit uvolňování kortizolu, hormonu, který podporuje bdělost. To může vést k nadměrné aktivaci probouzecích oblastí v mozku a ztížit usínání nebo udržení spánku po celou noc.
 4. Duševní poruchy: Úzkostné poruchy, deprese a další duševní problémy jsou spojeny s poruchou nespavosti. Tyto stavy mohou přispívat k nadměrné aktivitě vzrušivého systému v mozku, takže pro osoby, které jimi trpí, je obtížné dosáhnout klidného spánku.

Přístupy spánkové medicíny zaměřené na nadměrně aktivované oblasti probouzení

Pokud samotná změna životního stylu nevede ke zlepšení kvality vašeho spánku nebo pokud trpíte chronickou nespavostí, je nezbytné vyhledat odbornou pomoc. Poskytovatel zdravotní péče specializující se na spánkovou medicínu bude schopen posoudit vaši konkrétní situaci a na základě svých zjištění doporučit vhodné možnosti léčby. Poskytovatel zdravotní péče specializující se na spánkovou medicínu může doporučit behaviorální terapii (CBT), léky zaměřené na neurotransmitery, které podporují bdělost, a doplňky melatoninu k regulaci cirkadiánních rytmů.

Aktivní kroky k pochopení toho, jakou roli hraje genetika při vzniku nespavosti, a řešení všech možných faktorů, které k tomu přispívají, mohou výrazně zlepšit kvalitu spánku a celkovou pohodu.

Stres a kvalita spánku: Jak zvládnout nespavost

Stres může narušit váš spánek, i když nemáte v genech poruchu nespavosti. Ale nebojte se, existují způsoby, jak nespavosti předcházet a dopřát si klidný spánek. Pojďme se ponořit do vlivu stresu na přirozené rytmy vašeho těla a do některých strategií, jak zvládnout nespavost vyvolanou stresem.

Jak stres ovlivňuje přirozený rytmus vašeho těla

Stres může narušit váš cirkadiánní rytmus, vnitřní hodiny, které regulují cykly spánku a bdění. Při stresu se zvyšuje produkce kortizolu, což ztěžuje dosažení potřebného uvolnění pro kvalitní spánek. Chronický stres může také zvyšovat hladinu vzrušení, takže je obtížné se uvolnit a upadnout do klidného spánku.

Strategie pro zvládání nespavosti vyvolané stresem

Zde je několik účinných strategií, jak předcházet nespavosti způsobené stresem:

 • Dejte se do pohybu: Pravidelné cvičení nejen snižuje úzkost, ale také zlepšuje kvalitu spánku. Po většinu dní v týdnu se snažte věnovat alespoň 30 minutám fyzické aktivity.
 • Zavedení režimu před spaním: Vyzkoušejte si správnou spánkovou hygienu a vytvořte si uklidňující rituál před spaním, který vašemu tělu naznačí, že je čas na odpočinek. Zkuste si číst, dát si teplou koupel nebo provádět hluboká dechová cvičení.
 • Vyhněte se obrazovkám před spaním: Modré světlo z elektronických zařízení může narušit váš přirozený cirkadiánní rytmus. Zkuste vypnout obrazovky alespoň hodinu před spaním.
 • Dávejte si pozor na to, co pijete: Kofein a alkohol mohou narušit spánkový režim, pokud jsou konzumovány příliš brzy před spaním. Večer se držte vody nebo bylinkového čaje.
 • Vytvořte si pohodlné prostředí pro spánek: Ujistěte se, že vaše ložnice je chladná, tmavá a tichá, abyste měli optimální podmínky pro spánek. V případě potřeby zvažte investici do zatemňovacích závěsů nebo přístrojů pro regulaci bílého šumu.

Pokud máte stále potíže se spánkem, může být užitečné poradit se s odborníkem na spánkovou medicínu. Ten vám může na základě vašich individuálních potřeb doporučit další léčbu, například kognitivně-behaviorální terapii (KBT) nebo léky určené ke zmírnění nespavosti.

Zajištění správné spánkové hygieny bez ohledu na genetické predispozice

Pokud jste geneticky náchylní k nespavosti, neztrácejte kvůli tomu spánek. Existují kroky, které můžete podniknout, abyste nespavosti předešli a zlepšili celkovou kvalitu svého spánku. Klíčové je dodržování správné spánkové hygieny.

Zavedení důsledného režimu před spaním

Důsledný režim před spaním může vašemu tělu dát signál, že je čas jít spát, a usnadnit usínání. Některé tipy pro zavedení pravidelného režimu před spaním zahrnují:

 • Chodit spát a vstávat každý den ve stejnou dobu, a to i o víkendech.
 • Zařaďte relaxační aktivity do svého nočního rituálu - může to být čtení knihy, teplá koupel nebo meditace.
 • Vyhněte se stimulujícím činnostem před spaním, jako je sledování televize nebo používání elektronických zařízení s obrazovkami, které vyzařují modré světlo, které může narušovat tvorbu melatoninu.
 • Udržování příjemného prostředí pro spánek tím, že v místnosti bude během spánku chladno (kolem 65 °C), tma a ticho.

Tipy pro vytvoření optimálního prostředí pro spánek

Vaše ložnice by měla být vhodná pro klidný spánek. Zde je několik tipů, jak optimalizovat prostor pro spaní:

 • Investujte do lůžkovin, které poskytují pohodlí a relaxaci, například do matrací, polštářů a povlečení z přírodních materiálů, jako je bavlna nebo bambus.
 • Zhodnoťte úroveň hluku v domě i mimo něj - zvažte použití přístroje na bílý šum nebo špuntů do uší, které nežádoucí zvuky odruší.
 • Omezte vystavení umělému světlu pomocí zatemňovacích závěsů, masek na oči a ztlumením elektronických zařízení alespoň hodinu před spaním.
 • V ložnici nepracujte ani se nevěnujte jiným psychicky stimulujícím činnostem - tento prostor si vyhraďte pouze pro spánek a relaxaci.

Zavedením těchto strategií můžete vytvořit prostředí příznivé pro spánek, které může pomoci potlačit případné genetické predispozice k chronické nespavosti.

Úloha cvičení a stravy při podpoře lepšího spánku

Kromě dodržování správné spánkové hygieny může k celkovému cirkadiánnímu rytmu pozitivně přispět i aktivní pohyb během dne. Bylo prokázáno, že pravidelná fyzická aktivita zlepšuje kvalitu i délku nočního odpočinku, takže je nezbytnou součástí každého komplexního plánu zaměřeného na prevenci nespavosti. Po většinu dní se snažte věnovat minimálně půlhodinové aerobní aktivitě, ale zdržte se náročného cvičení v době před spaním, protože by mohlo zhoršit vaši schopnost usnout.

Zásadní roli při zajišťování optimální kvality spánku hraje také výběr stravy. Konzumace vyvážených jídel bohatých na celozrnné výrobky, libové bílkoviny, potraviny bohaté na hořčík a čerstvé ovoce a zeleninu se doporučuje osobám, které chtějí bojovat s problémy se spánkem způsobenými genetickými nebo jinými faktory. Omezení příjmu kofeinu po poledni a vyhýbání se těžkým jídlům dvě hodiny před spaním může dále zlepšit schopnost nejen usnout, ale také zůstat spát po celou noc.

Behaviorální terapie (CBT) pro léčbu nespavosti

Pokud máte problémy se spánkem, může vám pomoci kognitivně-behaviorální terapie (KBT). Tento přístup zahrnuje přenastavení postele výhradně na spánek, dodržování pravidelného cyklu probouzení, identifikaci negativních myšlenek souvisejících s problémy se spánkem a jejich odpovídající řešení. Zde jsou klíčové součásti CBT při nespavosti a její přínosy při léčbě poruch spánku.

Klíčové součásti CBT při nespavosti

 • Omezení spánku: Omezení času stráveného v posteli pouze na dobu, kdy se vám chce spát, může zlepšit celkovou kvalitu vašeho spánku. Může zahrnovat zkrácení doby strávené bděním nebo nočním převalováním.
 • Kontrola podnětů: Posilování vazby mezi postelí a spánkem tím, že ji budete používat pouze k tomuto účelu. V posteli se vyhněte činnostem, jako je sledování televize nebo práce na notebooku.
 • Kognitivní terapie: Negativní myšlenky na to, že nemůžete usnout, mohou zhoršit příznaky nespavosti. Kognitivní terapie se zaměřuje na identifikaci těchto myšlenek a jejich nahrazení pozitivnějšími, které podporují relaxaci.
 • Vzdělávání v oblasti spánkové hygieny: Pro prevenci vzniku nespavosti nebo jejího zhoršování v průběhu času je důležité dodržovat správnou spánkovou hygienu. Patří sem dodržování důsledného režimu před spaním, vytváření optimálního prostředí pro spánek, vyhýbání se kofeinu v pozdních nočních hodinách atd.
 • Relaxační techniky: Zařazení relaxačních technik, jako jsou hluboká dechová cvičení nebo progresivní svalová relaxace, může pomoci zklidnit mysl před spaním a usnadnit usínání.

Přínosy a úspěšnost CBT při léčbě poruch spánku

CBT se ukázala jako velmi účinná při léčbě poruch nespavosti, přičemž úspěšnost se pohybuje mezi 70-80 %. Mezi výhody spojené s tímto léčebným přístupem patří:

 • Dlouhodobá účinnost: Na rozdíl od léků, které mohou přinést pouze dočasnou úlevu, CBT nabízí dlouhodobé zlepšení kvality spánku. Studie publikovaná v časopise Sleep Medicine Reviews zjistila, že u účastníků, kteří podstoupili CBT kvůli nespavosti, došlo k trvalému zlepšení i po jednom roce.
 • Méně vedlejších účinků: Jelikož se jedná o nefarmakologický zásah, nehrozí žádné riziko lékových interakcí ani potenciálních vedlejších účinků, které jsou běžně spojovány s léky na spaní.
 • Lepší celkové zdravotní výsledky: Zlepšení spánku může vést ke zlepšení fyzického a duševního zdraví. Výzkumy naznačují, že lidé, kteří absolvují CBT pro léčbu nespavosti, mohou mít méně příznaků deprese a úzkosti ve srovnání s těmi, kteří tuto léčbu neabsolvují.

Pokud se potýkáte s chronickou nespavostí nebo máte potíže s usínáním, přestože dodržujete správnou spánkovou hygienu a upravujete svůj životní styl, zvažte možnost konzultace s poskytovatelem zdravotní péče o kognitivně-behaviorální terapii. Ten vám může pomoci určit, zda je tento na důkazech založený přístup pro vás vhodný na základě vašich konkrétních potřeb a případných základních onemocnění, která přispívají k vašim potížím se spánkem.

Kromě vyhledání odborného poradenství v oblasti léčby, jako je CBT, je důležité nepodceňovat sílu zdravých návyků, jako je účinné zvládání stresu prostřednictvím cvičení nebo relaxačních technik. Udržování zdravých návyků, jako je zvládání stresu a pravidelné cvičení, může pomoci jak snížit riziko nespavosti, tak zlepšit celkovou pohodu.

Léky na zlepšení kvality spánku

Pokud trpíte nespavostí, mohou vám někdy pomoci léky. Než si však pořídíte pilulku, poraďte se s odborníkem, abyste se ujistili, že odpovídá vašim potřebám a nenarušuje další léčbu nebo zdravotní problémy. Zde jsou některé běžně předepisované léky na nespavost a jejich možné vedlejší účinky a interakce.

Běžně předepisované léky na nespavost

 • Benzodiazepiny: Tyto sedativně-hypnotické léky zpomalují centrální nervový systém a podporují relaxaci a ospalost. Příkladem jsou lorazepam (Ativan), temazepam (Restoril) a triazolam (Halcion). Při dlouhodobém užívání mohou vést k závislosti.
 • Z-drogy: Podobně jako benzodiazepiny, ale s menší pravděpodobností způsobují závislost, jsou Z-drogy, jako je zolpidem (Ambien), eszopiklon (Lunesta) a zaleplon (Sonata). Působí také na centrální nervový systém, ale mají kratší poločas rozpadu než benzodiazepiny.
 • Agonisté melatoninových receptorů: Ramelteon (Rozerem) je příkladem tohoto typu léku, který reguluje náš cirkadiánní rytmus. Díky tomu jsou vhodné pro jedince, kteří mají problémy s usínáním v důsledku narušení svých vnitřních hodin.
 • Antagonisté orexinových receptorů: Suvorexant (Belsomra) blokuje chemické látky v mozku, které jsou zodpovědné za bdělost, a pomáhá vám usnout a zůstat spát. Tento lék se obvykle předepisuje osobám s chronickou nespavostí.
 • Antidepresiva: Některá antidepresiva, jako je trazodon (Desyrel) nebo mirtazapin (Remeron), mají sedativní účinky, které mohou pomoci zlepšit kvalitu spánku u osob, které se potýkají s depresí i nespavostí.

Možné nežádoucí účinky a interakce prostředků na spaní

Před zahájením užívání jakéhokoli léku je důležité mít na paměti možné nežádoucí účinky. Léky na spaní mohou způsobovat ospalost, závratě, bolesti hlavy, gastrointestinální problémy, sucho v ústech a změny chuti k jídlu - v některých případech se však mohou objevit závažnější nežádoucí účinky, jako jsou problémy s pamětí nebo parasomnie, například náměsíčnost. V některých případech se mohou objevit závažnější nežádoucí účinky - včetně problémů s pamětí nebo parasomnií, jako je náměsíčnost.

Riziko může představovat i vícenásobné předepisování. Například:

 • Benzodiazepiny by se neměly kombinovat s opioidy kvůli zvýšenému riziku respirační deprese.
 • Z-drogy by se neměly užívat současně s jinými látkami tlumícími centrální nervový systém, jako je alkohol nebo některá antihistaminika, protože mohou zesílit jejich sedativní účinek.
 • Agonisté melatoninových receptorů mohou mít negativní účinek, pokud se užívají společně s Luvoxem, SSRI používaným k léčbě OCD.

Minimalizovat riziko nežádoucích účinků a lékových interakcí při užívání léků na spaní:

 1. Před zahájením užívání jakéhokoli nového léku se poraďte s lékařem.
 2. Informujte svého lékaře o všech lécích, které v současné době užíváte, včetně volně prodejných léků a doplňků stravy.
 3. Pečlivě dodržujte předepsané dávkování a nikdy nepřekračujte doporučené množství bez předchozí konzultace s lékařem.

I když léky mohou pomoci zlepšit kvalitu spánku u lidí, kteří mají problémy se spánkem, je nutné k nim přistupovat opatrně. Úzkou spoluprací se zdravotníkem a dodržováním správné spánkové hygieny můžete zvýšit své šance na dosažení klidného spánku noc co noc.

Časté dotazy týkající se tématu Je nespavost genetická?

Co způsobuje genetickou nespavost?

Genetická nespavost je způsobena kombinací dědičných faktorů a vlivů prostředí, včetně specifických genů ovlivňujících regulaci spánku a vnějších faktorů, jako je stres a špatná spánková hygiena.

Může být nespavost biologická?

Ano, nespavost může mít biologické kořeny v důsledku genetických predispozic, které ovlivňují hladiny hormonů nebo oblasti mozku zodpovědné za bdělost.

Jak souvisí spánek s genetikou?

Spánkový režim je ovlivněn jak genetikou, tak prostředím, přičemž genetické faktory určují náš přirozený cirkadiánní rytmus, hormonální rovnováhu a aktivitu neurotransmiterů, které se podílejí na regulaci cyklů spánku a bdění.

Je nespavost způsobena přírodou nebo výchovou?

Nespavost je výsledkem složité souhry přírody (genetiky) a výchovy (prostředí), přičemž určité geny předurčují jedince k poruchám spánku a vnější faktory významně ovlivňují jejich vznik a závažnost.

Závěr

I když genetika může hrát v nespavosti určitou roli, k problémům se spánkem mohou přispívat také životní návyky a faktory životního prostředí.

Chcete-li bojovat s genetickou predispozicí, vytvořte si stálý režim, vyhněte se kofeinu v pozdních nočních hodinách a optimalizujte prostředí v ložnici.

Při léčbě nespavosti mohou pomoci také léky a behaviorální terapie (CBT).

Zařazení zdravých postupů spánkové hygieny, jako je pravidelné cvičení a relaxační techniky, do každodenního režimu může podpořit celkově lepší spánek.

Nedovolte, aby vám genetika bránila v noci spát - převezměte kontrolu nad svými spánkovými návyky!

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?