Proč ráno tolik prdím?

Last updated:

Published:

Mnoho lidí si klade otázku, proč se u nich ráno objevuje zvýšená plynatost; v tomto článku se budeme zabývat možnými příčinami. Plynatost je přirozenou tělesnou funkcí, kterou zažívá každý; nadměrné nadýmání po ránu však může být obtěžující a vyvolávat otázky týkající se zdraví vašeho zažívacího traktu. V tomto příspěvku na blogu se budeme zabývat vědeckými poznatky o ranní plynatosti a různými faktory, které k ní přispívají.

Prozkoumáme střevní bakterie a procesy kvašení a také to, jak může poloha při spánku ovlivnit hromadění plynů. Dále probereme potraviny a návyky, které mohou zvyšovat ranní tvorbu plynů, jako jsou některé druhy potravin nebo kouření.

Dále vám poradíme, jak řešit nadměrnou ranní plynatost pitím většího množství vody nebo užíváním tablet proti plynatosti. Budeme se také zabývat tím, kdy je nutné konzultovat přetrvávající problémy s ranní plynatostí s lékařem.

Nakonec budou diskutována preventivní opatření proti bolestivým epizodám ranní plynatosti a možné příčiny časté plynatosti, včetně střevních infekcí nebo léků ovlivňujících trávení. Pochopením těchto faktorů souvisejících s otázkou "proč ráno tak prdím" můžete učinit informované rozhodnutí o správě svého zažívacího zdraví.

prd ráno

Věda o ranní plynatosti

Prdění je přirozený jev, který způsobují střevní bakterie fermentující sacharidy a produkující plyny, přičemž ranní plynatost je běžným jevem v důsledku hromadění plynů během spánku.

Střevní bakterie a fermentační procesy

Biliony bakterií v našem trávicím traktu rozkládají potravu a fermentací produkují plyny, což vede k nadměrné plynatosti.

Polohy při spánku ovlivňující hromadění plynu

 • Ležte na levém boku: To usnadňuje trávení, ale může vést ke zvýšené tvorbě plynů.
 • Ležení na břiše: Tlak na břicho způsobuje zvýšené vypouštění plynů.

Pochopení vlivu střevních bakterií a polohy při spánku na nadýmání může poskytnout cenné poznatky pro zvládání nadměrného prdění.

Potraviny a návyky, které zvyšují ranní plynatost

Nadměrné ranní prdění může být způsobeno určitými potravinami a návyky, které produkují trávicí plyny.

Potraviny vyvolávající plynatost

Brokolice, luštěniny, sušené švestky, brukvovitá zelenina a mléčné výrobky (pro osoby s citlivostí na laktózu) jsou známými producenty nadměrného množství plynů.

Snižte příjem těchto potravin nebo je vyřaďte ze svého jídelníčku, abyste minimalizovali nadýmání.

Vliv kouření a žvýkaček na nadýmání

Kouření a žvýkání žvýkaček může vést k polykání vzduchu, což přispívá k časté plynatosti.

Zkuste omezit kouření nebo přejít na náhradní nikotinovou terapii a zvažte, zda místo žvýkaček nezkusit mentolky bez cukru, abyste minimalizovali ranní plynatost.

Řešení nadměrné ranní plynatosti

Pokud se ráno nadměrně nadýmáte, zkuste pít více vody, abyste zlepšili svůj trávicí systém a snížili plynatost.

Pijte více vody

 • Vypijte denně alespoň 64 uncí vody, abyste podpořili hladší trávení.
 • Nedostatečná hydratace může způsobit zácpu a plynatost.

Použití tablet proti plynatosti

Tablety proti plynatosti, jako je simetikon nebo aktivní uhlí, mohou rozbít bubliny plynu v trávicím traktu a přinést úlevu.

Zvažte pití ibiškového čaje, který uvolňuje hladké svalstvo a potlačuje svalové křeče zažívacího traktu, které mohou způsobovat zvýšenou tvorbu plynů během spánku v důsledku potravinové intolerance nebo celiakie.

Pokud nadýmání přetrvává nebo se náhle zhoršuje, je vhodné vyhledat lékaře, aby vyšetřil případné zažívací potíže.

Kdy se poradit s lékařem o ranních plynech

Probuzení s nadýmáním nebo plynatostí může svědčit o vážném problému, proto je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc, pokud se u vás objeví příznaky, jako je časté zvracení, průjem, potíže s polykáním, nechtěný úbytek hmotnosti nebo prudká bolest břicha spolu s nadměrnou plynatostí.

Příznaky naznačující závažné problémy

 • Časté zvracení: Přetrvávající nevolnost a zvracení mohou signalizovat základní zažívací poruchu, jako je gastroezofageální refluxní choroba (GERD) nebo dokonce otrava jídlem.
 • Průjem: Přetrvávající průjem může vést k dehydrataci a nerovnováze elektrolytů a může indikovat stavy, jako je syndrom dráždivého tračníku (IBS), zánětlivé onemocnění střev (IBD) nebo přerůstání bakterií tenkého střeva(SIBO).
 • Bolestivé polykání: Potíže s polykáním spolu s nadměrným množstvím plynů mohou naznačovat zánět jícnu nebo jiný problém postihující jícen.
 • Bolest břicha: Bolesti břicha: Prudké bolesti břicha provázející ranní prdy by neměly být ignorovány; mohou ukazovat na žlučové kameny, vředy, zánět slinivky břišní, zánět slepého střeva a další možné příčiny.

Vyhledání odborného lékařského poradenství

Pokud úprava životního stylu, jako je změna jídelníčku a vyhýbání se některým potravinám, které způsobují plynatost, nepřinesla úlevu, je čas poradit se s gastroenterologem, který se specializuje na zažívací problémy. Ten vám pomůže diagnostikovat příčinu nadměrné ranní plynatosti a doporučí vám vhodné možnosti léčby.

Preventivní opatření pro bolestivé ranní příhody s plyny

Vyhýbejte se brokolici, čočce, švestkám a zelí, abyste snížili nadměrnou plynatost; pijte dostatek vody, abyste se vyhnuli zácpě a plynatosti; užívejte probiotika, abyste vyrovnali střevní bakterie; a nemluvte při jídle nebo pití, abyste zabránili polykání vzduchu.

 • Pokud se stále potýkáte s častým nadýmáním, zvažte další možné příčiny, jako je IBS nebo SIBO.
 • Věnujte pozornost signálům svého těla a v případě potřeby vyhledejte lékařskou pomoc gastroenterologa.
 • Nezapomeňte, že je typické, že se tvoří plyny, ale nadměrná plynatost může být příznakem zažívacích problémů, jako je necitlivost na laktózu, citlivost na potraviny nebo celiakie.
 • Netrpte mlčky a vyhledejte lékařskou pomoc, pokud máte zažívací potíže.

Potenciální příčiny časté plynatosti

Časté nadýmání může být známkou základního problému v trávicím systému, například střevní infekce způsobené bakteriemi nebo parazity, jako je H.pylori nebo giardióza.

Některé léky, jako například antibiotika, mohou také měnit střevní mikrobiom a jako vedlejší účinek způsobovat nadměrnou plynatost.

 • Střevní infekce: Pokud se u vás objeví příznaky jako bolest břicha, průjem nebo nevysvětlitelný úbytek hmotnosti spolu s nadměrným prděním, vyhledejte lékařskou pomoc.
 • Léky ovlivňující plynatost: Pokud se domníváte, že určitý lék přispívá k nadměrné tvorbě plynů, poraďte se se svým lékařem o možných alternativách.

Pokud přetrvávající plynatost přetrvává i přes změnu životního stylu a řešení výše uvedených možných příčin, zvažte konzultaci s gastroenterologem, který se specializuje na léčbu poruch trávení. Gastroenterolog specializující se na poruchy trávení může pomoci určit, zda nadměrnou plynatost nezpůsobují nějaké základní problémy, jako je IBS, SIBO, celiakie nebo potravinová intolerance.

Faktory ovlivňující produkci plynu a zápach

Množství plynů v těle ovlivňují individuální faktory; osoby s citlivostí na potraviny nebo potravinovou intolerancí mohou po konzumaci určitých potravin pociťovat více plynů.

Plyny způsobující zápach, jako je čpavek, skatol a sirovodík, tvoří méně než 1 % vylučovaného plynu, ale jsou zodpovědné za nepříjemný zápach.

Citlivost na potraviny a potravinové intolerance

Potravinové intolerance mohou při konzumaci vyvolávajících potravin vést k nadměrné plynatosti.

Konzumace mléčných výrobků obsahujících laktózu může u jedinců s intolerancí laktózy vyvolat nadměrnou plynatost.

Pokud máte podezření, že vaše časté ranní prdění souvisí s citlivostí nebo nesnášenlivostí potravin, zvažte vedení potravinového deníku, abyste zjistili možné spouštěče.

Součásti způsobující zapáchající prdy

 • Čpavek: Vzniká při rozkladu bílkovin bakteriemi v tlustém střevě.
 • Skatole: Vzniká při trávení potravin obsahujících tryptofan, jako je maso a mléčné výrobky.
 • Sirovodík: Hlavní viník zapáchajících prdů je často spojován s konzumací zeleniny bohaté na síru (např. brokolice) nebo vajec.

Pokud vás trápí zápach ranní plynatosti, je nutné nejprve řešit případné zažívací potíže nebo v případě potřeby vyhledat lékařskou pomoc.

Konzumace menšího množství potravin bohatých na síru může pomoci snížit produkci zapáchajících plynů.

Často kladené otázky týkající se toho, proč ráno tak prdím

Jak mohu snížit ranní plynatost?

Chcete-li snížit nadměrnou ranní plynatost, vyhněte se potravinám, které způsobují plynatost, jako jsou fazole, zelí a sycené nápoje. Kromě toho pijte hodně vody, která pomáhá při trávení, a vyvarujte se návyků, jako je kouření nebo žvýkání žvýkaček, které způsobují polykání vzduchu. Zavedení pravidelného cvičení může také zlepšit pohyblivost střev a snížit hromadění plynů.

Co způsobuje hromadění plynu během spánku?

Hromadění plynů během spánku může být způsobeno několika faktory, včetně konzumace potravin produkujících plyny před spaním, určitých poloh při spánku, které způsobují uvěznění vzduchu v trávicím systému, a zpomalené motility trávicího traktu v noci, což vede ke zvýšenému kvašení střevními bakteriemi. Řešení těchto faktorů může pomoci zmírnit nadměrnou tvorbu plynů v noci.

Zvyšuje se s věkem nadýmání?

Plynatost má tendenci se zvyšovat s věkem, zejména v důsledku snížené motility trávicího traktu a změn ve složení střevní mikroflóry. U stárnoucích jedinců může docházet ke zpomalení trávení, což poskytuje více času pro bakteriální fermentační procesy, které produkují nadměrné množství střevních plynů.

Závěr

Probouzíte se do symfonie plynatosti? Může to být způsobeno nahromaděním plynů během spánku nebo některými potravinami, které zvyšují produkci plynů.

Proti rannímu prdění můžete bojovat pitím většího množství vody, vyzkoušením tablet proti plynatosti nebo popíjením ibiškového čaje.

Pokud trpíte častou plynatostí nebo máte přecitlivělost na potraviny, zjistěte, co je pro vás spouštěčem plynatosti, a zvládněte plynatost způsobenou stravou.

Některé léky mohou také způsobovat nadměrnou plynatost, proto se poraďte se svým lékařem o možných alternativách.

Preventivními opatřeními proti bolestivým epizodám nadměrného prdění můžete snížit nepříjemné pocity během dne.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?