Je špatné jíst před spaním?

Published:

Je špatné jíst před spaním? Tato otázka je již dlouho předmětem diskusí mezi zdravotníky i jednotlivci. Tento článek se zabývá různými prvky, které mohou ovlivnit potenciální nebezpečí a výhody nočního stravování.

V tomto příspěvku se budeme zabývat obavami z přibývání na váze v souvislosti s nočním mlsáním a zjistíme, jak naše tělo v noci funguje jinak, což vede k zažívacím potížím a refluxu kyselin z pozdních jídel. Kromě toho se budeme zabývat souvislostí mezi nočním svačením a přibýváním na váze v důsledku špatného výběru svačiny nebo sklonu k přejídání.

Abychom poskytli vyvážený pohled na to, zda je špatné jíst před spaním, představíme také zdravé možnosti svačinek před spaním pro ty, kteří hledají řešení pro hubnutí, a také úvahy pro diabetiky, kteří mohou vyžadovat specifické druhy potravin během nočních hodin. Dále objevíte potraviny, které zvyšují kvalitu spánku díky složkám bohatým na tryptofan nebo obsah melatoninu.

Závěrem bychom chtěli říci, že naše tipy na minimalizaci negativních účinků jídla před spaním vám pomohou přejít na zdravější návyky a zároveň vám zajistí kvalitní noční odpočinek. Zůstaňte naladěni na podrobný průzkum těchto témat v průběhu tohoto informativního příspěvku na blogu.

je-špatné-jíst-před-usnutím-

Debata o jídle před spaním

O jídle před spaním se vedou dlouhodobé spory, někteří tvrdí, že může vést k přibírání na váze a nedostatku spánku, zatímco jiní tvrdí, že malá zdravá svačinka může být prospěšná jak pro odbourávání tuků, tak pro lepší spánek. Individuální faktory, jako je metabolismus, stravovací návyky během dne a konkrétní výběr potravin, hrají zásadní roli při určování toho, zda je jídlo před spaním škodlivé nebo užitečné.

Obavy z nárůstu hmotnosti

Jednou z častých obav ohledně nočního stravování je jeho potenciální souvislost s přibýváním na váze. Některé studie naznačují, že lidé, kteří jedí pozdě v noci, mohou častěji přibírat na váze jednoduše proto, že celkově přijímají více kalorií. Jiné výzkumy však naznačují, že tato souvislost nemusí být tak jednoznačná - spíše než samotné načasování konzumace jídla může být příčinou zvýšeného indexu tělesné hmotnosti (BMI) nezdravé svačinové návyky v těchto hodinách.

Vliv na kvalitu spánku

Noční jídlo může také ovlivnit naši schopnost rychleji usnout a zůstat spát po celou noc. Konzumace velkých porcí jídla nebo některých druhů potravin v době před spaním může způsobit zažívací potíže nebo reflux kyselin, což narušuje náš přirozený spánek. Navíc chodit spát hladový může některým jedincům ztěžovat usínání, protože jim nízká hladina cukru v krvi způsobuje nepříjemné pocity.

Úloha jednotlivých faktorů

 • Metabolismus: Lidé s pomalejším metabolismem jsou náchylnější k přibírání na váze z nočního mlsání ve srovnání s těmi, kteří mají rychlejší metabolismus a mají tendenci spalovat přebytečné kalorie, i když jedí pozdě.
 • Stravovací návyky: Pokud se během dne stravujete vyváženě a nepřejídáte se, nemusí být malá večerní svačina na škodu vaší váze ani kvalitě spánku. Pokud však máte tendenci vynechávat snídani a konzumovat větší množství jídla později během dne, může noční svačina přispět k negativním zdravotním dopadům.
 • Výběr potravin: Typ jídla konzumovaného před spaním hraje důležitou roli při určování jeho vlivu na naše tělo. Volba zdravějších variant, jako jsou komplexní sacharidy nebo svačiny bohaté na bílkoviny, může pomoci zlepšit kvalitu spánku a zároveň minimalizovat potenciální rizika spojená se špatnou volbou stravy, jako je například nezdravé jídlo.

Závěrem lze říci, že to, zda je konzumace jídla před spaním škodlivá, závisí na různých faktorech, včetně rychlosti metabolismu jedince, celkových denních stravovacích návyků a konkrétních druhů potravin konzumovaných v pozdních hodinách. Moudrým výběrem toho, co večer konzumujeme, je možné omezit případné škody, které by z této praxe mohly vyplývat, a přitom se dobře vyspat.

Noční výběr potravin ovlivňuje zdravotní výsledky

Odborníci na výživu se již dlouho přou o důsledky pozdního stravování - někteří tvrdí, že může způsobit obezitu a poruchy spánku. Jedním z hlavních faktorů, které určují, zda je pozdní stravování škodlivé nebo užitečné, je typ konzumovaného jídla. Registrovaná dietoložka Alexis Supanová nedoporučuje jíst před spaním, protože naše tělo v noci funguje jinak a máme tendenci dělat méně zdravá rozhodnutí.

Velká jídla způsobující zažívací potíže

Konzumace velkých porcí jídla nebo tučných jídel těsně před spaním může způsobit žaludeční potíže způsobené zažívacími potížemi nebo refluxem kyselin. K tomu dochází, protože vleže po velkém jídle dochází k tlaku na žaludek, který může jeho obsah vytlačit zpět do jícnu. Abyste se tomuto problému vyhnuli, zkuste jíst dříve večer a před spaním si dopřejte dostatek času na trávení.

Kyselé potraviny vedoucí k pálení žáhy

Kromě velkých porcí jídla mohou kyselá, smažená nebo kořeněná jídla před spaním zvýšit riziko pálení žáhy - nepříjemného pálení na hrudi způsobeného žaludeční kyselinou, která se vrací do jícnu. Potraviny jako rajčata, citrusové plody, čokoláda, máta a potraviny s vysokým obsahem tuku jsou častými viníky nočních příhod pálení žáhy. Pokud jste náchylní k těmto potížím během spánku, zvažte, zda se raději nevyhnout těmto druhům potravin dříve během dne.

Nezdravé noční svačiny

Pozdní noční svačinky často zahrnují energeticky vydatné, ale na živiny chudé varianty, jako jsou chipsy nebo zmrzlina, což by mohlo vést k nadměrnému příjmu kalorií v průběhu času, pokud by se neudržel pod kontrolou, což by v konečném důsledku přispělo ke zdravotním rizikům spojeným s obezitou, mimo jiné k diabetu mellitu 2. typu (T2DM), hypertenzi (vysokému krevnímu tlaku) a kardiovaskulárním onemocněním. Abyste předešli možným zdravotním problémům způsobeným špatným výběrem stravy, volte výživnější alternativy, jako je ovoce, zelenina nebo celozrnné výrobky, když dostanete chuť na svačinu pozdě večer.

Zde je několik tipů, které vám pomohou omezit vaše noční stravovací návyky:

 • Jezte vyvážená jídla během dne: Konzumace pravidelných jídel, která obsahují směs bílkovin, zdravých tuků a složitých sacharidů, může pomoci udržet hlad pod kontrolou a snížit pozdější chuť na nezdravé svačiny.
 • Stanovte si konzistentní jídelníček: Jídlo v podobnou dobu každý den pomáhá regulovat vnitřní hodiny vašeho těla, což může snížit tendence k nočnímu mlsání tím, že hormony chuti k jídlu jsou dlouhodobě stabilnější.
 • Vyhněte se bezmyšlenkovitému jídlu při sledování televize nebo používání elektronických zařízení: Zkuste si doma vymezit určitá místa, kde je konzumace jídla povolena, jako je například jídelní stůl, a ne před televizní obrazovkou, abyste se mohli lépe soustředit na to, co - a hlavně kolik - během jídla vkládáte do úst.

Zařazení těchto strategií do každodenního režimu by mohlo výrazně zlepšit kvalitu spánku, úsilí o regulaci hmotnosti a celkovou pohodu tím, že podpoří zdravější noční stravovací návyky, které podporují dobré trávení, aniž by způsobovaly nežádoucí potíže při spánku i později.

Noční svačiny souvisejí s přibýváním na váze a přejídáním

Jídlo pozdě v noci je spojováno s přibýváním na váze a sklony k přejídání. Důvody této souvislosti lze přičíst typům potravin, které si vybíráme k pozdní večerní svačině, a přirozené reakci našeho těla na noční stravování.

Energeticky vydatné svačiny přispívají k obezitě

Jedním z hlavních faktorů nočního přibírání na váze je konzumace energeticky vydatných, ale na živiny chudých potravin během nočních svačinek. Lidé při pozdním nočním jídle často sahají po vysoce kalorických a sladkých potravinách, jako jsou sušenky, chipsy nebo zmrzlina. Tyto nezdravé volby vedou nejen k nadměrnému příjmu kalorií, ale mají také malou výživovou hodnotu. Studie v časopise The American Journal of Clinical Nutrition zjistila, že ti, kteří konzumují více kalorií později během dne, jsou vystaveni vyššímu riziku přibývání na váze než ti, kteří jedí větší porce jídla dříve.

Pozdní noční jídlo vyvolávající sklony k přejídání

Lidé, kteří si dopřávají půlnoční svačinky, mohou mít kromě špatného výběru jídla také sklon k přejídání kvůli emocionálnímu stresu nebo nudě, které se obvykle objevují ve večerních hodinách. Studie provedená vědci z Northwestern University zjistila, že účastníci během nočního jídla zkonzumovali výrazně více kalorií než během denního jídla(zdroj). To naznačuje, že konzumace většiny denního příjmu kalorií blíže ke spánku by mohla zvýšit riziko vzniku negativních zdravotních dopadů souvisejících s vyšším celkovým indexem tělesné hmotnosti (BMI).

Noční jídlo navíc může narušit náš přirozený spánkový režim a vést ke zhoršení kvality spánku. Noční stolování, zejména pokud zahrnuje vydatná jídla nebo sladkosti, může vést k nárůstu hladiny cukru v krvi, což může narušit naši schopnost rychle usnout a zůstat spát během noci.

Tipy pro zdravější noční svačiny

 • Vyhněte se nezdravému jídlu: Když vás pozdě večer přepadne hlad, raději sáhněte po zdravé svačině, jako je jogurt s ovocem nebo celozrnné krekry s humusem.
 • Jezte dříve: Zkuste si dát poslední jídlo dne dříve večer, abyste před spaním necítili hlad. Vaše tělo tak bude mít před ulehnutím více času na správné trávení potravy.
 • Rozumné stravování: Uvědomte si, proč jíte - máte opravdový hlad, nebo se jen nudíte? Všímavost při jídle může pomoci zabránit přejídání a zlepšit celkový výběr stravy.

Začlenění těchto tipů do každodenního režimu by mohlo pomoci minimalizovat rizika přibývání na váze spojená zejména s dobou spánku a zároveň si v rámci těchto zásad ponechat dostatek prostoru, abyste si v případě potřeby občas dopřáli něco dobrého bez pocitu viny.

Potenciální výhody malých výživných svačinek před spaním

Některé důkazy naznačují, že malá výživná svačina obsahující komplexní sacharidy a bílkoviny by mohla některým jedincům pomoci zhubnout, protože snižuje hlad během dne, což vede k tomu, že během bdění přijímají celkově méně kalorií. Dr. Melissa Prestová doporučuje jablko spojené s 1-2 lžícemi arašídového másla jako ideální variantu před spaním pro ty, kteří hledají zdravější alternativy.

Komplexní sacharidy a bílkovinné svačiny

Svačinou bohatou na komplexní sacharidy a bílkoviny před spaním dodáte tělu základní živiny potřebné pro obnovu, růst a regeneraci svalů během spánku. Mezi příklady zdravých nočních svačinek patří:

 • Celozrnné krekry s nízkotučným sýrem nebo humusem
 • Řecký jogurt s bobulovým ovocem nebo ořechy
 • Plátek celozrnného toastu s avokádem nebo mandlovým máslem.
 • Ovesné vločky smíchané s mlékem (mléčným nebo rostlinným) a ovocem, například plátky banánu.

Zařazení těchto potravin do večerního režimu by mohlo snížit hlad během dne, což by pomohlo při regulaci hmotnosti a zabránilo přejídání.

Snížení hladu v denních hodinách

Pokud máte přes den pocit nadměrného hladu, přestože jíte vyvážená jídla, může být zařazení malé večerní svačinky prospěšné pro zmírnění chuti k jídlu. Studie publikovaná v časopiseNutrients zjistila, že účastníci, kteří před spaním konzumovali svačinu s vysokým obsahem bílkovin, měli větší pocit sytosti než ti, kteří svačinu nekonzumovali. To by mohlo vést k lepší kontrole porcí a celkově zdravějším stravovacím návykům během dne.

Je důležité si uvědomit, že klíčem k úspěchu je umírněnost; konzumace malé, výživově bohaté svačiny před spaním může být pro některé jedince užitečná, ale nadměrná konzumace velkých porcí nebo nezdravých variant může potenciální přínosy znehodnotit.

Hledání rovnováhy: Kdy přestat jíst před spaním

Je velmi důležité najít rovnováhu mezi řešením hladu a předcházením nepříznivým zdravotním následkům, jako je obezita nebo poruchy spánku. Zde je několik tipů:

 1. Poslední jídlo snězte alespoň 2-3 hodiny před spaním, abyste mohli správně trávit.
 2. Vyhýbejte se tučným a sladkým pochutinám, které by mohly narušit váš spánkový cyklus.
 3. Naslouchejte svému tělu - pokud máte skutečný hlad, dejte si raději lehkou svačinu, než abyste šli spát hladoví, což by mohlo narušit váš spánek kvůli nízké hladině cukru v krvi.

Zařazení těchto strategií do vašeho nočního režimu může pomoci zlepšit vaše stravovací návyky i celkovou pohodu a zároveň minimalizovat riziko přibývání na váze nebo jiných nežádoucích účinků spojených s jídlem pozdě v noci.

Noční svačiny pro diabetiky

Diabetici by se měli vyhýbat jídlu pozdě večer, ale úplné vynechání svačiny před spaním může vést k vysoké hladině cukru v krvi ráno. Diabetikům mohou pozdní noční svačiny s nízkým glykemickým indexem, jako jsou bobuloviny, hořká čokoláda, ořechy, semínka nebo řecký jogurt, pomoci vyhnout se ranním výkyvům hladiny cukru v krvi a zároveň uspokojit jejich chutě. Tyto možnosti mohou uspokojit chutě, aniž by způsobily výrazné zvýšení hladiny cukru v krvi.

Obavy z nedostatečné produkce inzulínu

Vynechání noční svačiny může vést k nedostatečné produkci inzulínu přes noc, což má za následek vysokou hladinu cukru v krvi ráno. Je vhodné poradit se s lékařem nebo odborníkem na výživu, zda by lehká večerní svačina mohla být výhodná pro udržení stabilní hladiny glukózy v krvi během noci.

Možnosti svačin s nízkým glykemickým indexem

 • Bobule: Díky nízkému glykemickému indexu může hrst čerstvých borůvek, malin nebo jahod poskytnout přirozenou sladkost, aniž by způsobila výrazný nárůst hladiny cukru v krvi.
 • Hořká čokoláda: (nejméně 70% kakaa) může pomoci omezit chuť na sladké a zároveň poskytnout antioxidanty a zdraví prospěšné látky pro srdce. Nezapomeňte si vybrat druhy s minimem přidaných cukrů.
 • Ořechy a semena: Mandle, vlašské ořechy, chia semínka nebo lněná semínka jsou vynikajícími zdroji zdravých tuků a vlákniny, které podporují pocit sytosti a zároveň mají minimální vliv na hladinu cukru v krvi.
 • Řecký jogurt: Malá porce obyčejného neslazeného řeckého jogurtu s několika bobulemi nebo ořechy může dodat bílkoviny a vápník, aniž by způsobila zvýšení hladiny cukru v krvi.

Kromě těchto možností s nízkým glykemickým indexem je pro diabetiky důležité pravidelně sledovat hladinu cukru v krvi a podle toho upravovat své stravovací návyky. To může zahrnovat konzumaci menších porcí jídla v průběhu dne nebo úzkou spolupráci s dietologem při vytváření individuálních stravovacích plánů, které odpovídají individuálním potřebám a preferencím.

Chcete-li dále minimalizovat negativní zdravotní účinky nočního mlsání, zvažte po večeři lehkou fyzickou aktivitu, například procházku po okolí nebo mírné protažení při józe. Fyzická aktivita může pomoci zlepšit citlivost na inzulín a celkově podpořit lepší kontrolu hladiny glukózy.

Pokud máte cukrovku, vždy se před úpravou stravy nebo léků poraďte se svým lékařem.

Potraviny, které zlepšují kvalitu spánku

Noční svačina může být pro kvalitu spánku prospěšná, pokud zvolíte správné potraviny. Potraviny, které obsahují tryptofan a melatonin, mohou napomáhat relaxaci a umožnit člověku snadněji usnout a zůstat spát déle.

Výběr potravin bohatých na tryptofan

Serotonin, neurotransmiter, který pomáhá regulovat náladu, chuť k jídlu a spánek, se v těle vytváří za pomoci tryptofanu, esenciální aminokyseliny. Zvýšení hladiny serotoninu může vést ke zlepšení kvality spánku. Mezi potraviny bohaté na tryptofan patří např:

Svačiny obsahující melatonin

Melatonin je hormon, který reguluje naše vnitřní hodiny a je zodpovědný za udržování zdravých cyklů bdění a spánku. Konzumace poživatin s melatoninem nebo jeho prekurzory může přispět ke zvýšení hladiny tohoto hormonu v těle, což může podpořit lepší spánek. Mezi tyto potraviny patří například:

Zařazení těchto typů svačinek do nočního režimu může nejen uspokojit váš hlad, ale také podpořit lepší spánek tím, že vám dodá základní živiny, které podporují relaxaci a odpočinek. Je však důležité mít na paměti, že každý člověk je jiný - co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Proto je důležité najít to, co vám nejlépe vyhovuje, tím, že budete naslouchat svému tělu a experimentovat s různými možnostmi stravování, abyste dosáhli lepší kvality spánku.

Pokud se i přes vyzkoušení různých dietních opatření stále potýkáte se špatnou kvalitou spánku, zvažte konzultaci se zdravotníkem nebo prozkoumejte další možné příčiny, jako jsou techniky zvládání stresu nebo základní porucha spánku, například nespavost nebo spánková apnoe. Pravidelná fyzická aktivita během dne může navíc přispět ke zlepšení celkového zdravotního stavu a zároveň podpořit klidnější spánek v noci - dbejte však na to, abyste se intenzivnímu cvičení nevěnovali příliš blízko před spaním, protože by to mohlo mít opačný účinek na vaši schopnost klidně usnout.

Tipy pro minimalizaci negativních účinků jídla před spaním

Diplomovaná psycholožka Dr. Lindsay Browningová radí, že jídlo příliš blízko před spaním může narušit náš cirkadiánní rytmus, což vede k potížím s usínáním a udržením se v posteli. Chcete-li minimalizovat možné negativní účinky spojené s nočním jídlem, zvažte následující tipy:

Večeře dříve do 21:00

Dodržujte konzistentní stravovací režim, abyste si upravili vnitřní hodiny a zlepšili kvalitu spánku. Snažte se jíst poslední jídlo dne nejpozději ve 21:00, abyste měli dostatek času na trávení před spaním.

Vyhněte se kyselým, smaženým nebo kořeněným jídlům před spaním.

Potraviny s vysokým obsahem tuku nebo koření mohou při konzumaci pozdě večer způsobit zažívací potíže a reflux kyselin. Než abyste sahali po nezdravých svačinách, zvažte raději zdravější varianty, jako je ovoce nebo jogurt.

Mezi poslední svačinou a ulehnutím si nechte alespoň dvou- až tříhodinovou pauzu.

Dopřejte si dostatek času na trávení jídla dříve večer, abyste snížili riziko pálení žáhy a dalších zažívacích potíží během spánku. Tím také zabráníte prudkému nárůstu hladiny cukru v krvi, který by mohl narušit spánek.

V případě potřeby zařaďte lehké občerstvení

 • Vybírejte si zdravé noční svačiny, jako jsou celozrnné krekry s humusem nebo nízkotučný sýr s plátky jablka.
 • Malá svačinka bohatá na bílkoviny, například řecký jogurt s bobulovitým ovocem, je další vynikající možností, jak zahnat hlad, aniž by došlo k přibírání na váze nebo poruchám spánku.

Zůstaňte hydratovaní po celý den

Pití dostatečného množství vody během dne může pomoci regulovat chuť k jídlu a zabránit přejídání v noci. Ujistěte se, že přijímáte dostatečné množství tekutin, ale vyhněte se pití velkého množství těsně před spaním, protože to může vést k častým návštěvám toalety a k narušení spánku.

Vytvoření režimu před spaním, který podporuje relaxaci

Vytvořte klidné prostředí pro spánek a předspánkový režim. To může zahrnovat činnosti, jako je čtení, teplá koupel nebo meditace v duchu, které vašemu tělu pomohou dát signál, že je čas na odpočinek.

Dodržováním těchto zásad můžete minimalizovat negativní zdravotní účinky spojené s nočním mlsáním a zároveň si v případě potřeby dopřát malou večerní svačinku. Pamatujte, že klíčem k úspěchu je umírněnost - nalezení rovnováhy ve vašem jídelníčku nejen zlepší kvalitu spánku, ale přispěje i k celkové pohodě.

Časté dotazy týkající se tématu Je špatné jíst před spaním?

Proč byste neměli jíst pozdě v noci

Jídlo příliš blízko před spaním může způsobit zažívací potíže, reflux kyselin a zhoršit kvalitu spánku, proto je lepší vyhnout se nočnímu mlsání.

Zdravé noční svačiny

Komplexní sacharidy, svačiny bohaté na bílkoviny, potraviny bohaté na tryptofan a produkty obsahující melatonin mohou podpořit relaxaci a zlepšit kvalitu spánku. Zde je několik dalších návrhů.

Negativní účinky jídla před spaním

Jídlo před spaním může způsobit zažívací potíže, negativně ovlivnit hladinu cukru v krvi a narušit přirozené spánkové vzorce, což vede ke zhoršení kvality spánku.

Proč byste neměli spát po jídle

Spánek bezprostředně po jídle zvyšuje riziko zažívacích potíží, refluxu, přibývání na váze a poruch spánku, proto je nejlepší počkat s ulehnutím do postele alespoň dvě hodiny po jídle.

Závěr

Ačkoli je spojován s přibýváním na váze a zažívacími problémy, pro některé jedince může být přínosem.

Chcete-li minimalizovat negativní účinky, zkuste večeřet dříve a vyhněte se určitým druhům potravin, které zhoršují trávení.

Před spaním si dejte raději komplexní sacharidy a bílkoviny, například plátky jablek s arašídovým máslem, které mohou podpořit hubnutí a zároveň udržet návaly hladu na uzdě.

Zařazení potravin bohatých na tryptofan a melatonin může přispět k lepší kvalitě spánku.

Rozhodnutí, zda jíst před spaním, závisí na individuálních potřebách a preferencích.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?