Je spánek na břiše špatný?

Published:

Škodí vám spánek na břiše? To je otázka, o které diskutují odborníci na spánek i jednotlivci. Spánek na břiše je jednou z nejoblíbenějších spánkových poloh a mnoho lidí v něm nachází pohodlí. Přesto tato oblíbená spánková poloha nemusí být pro naši pohodu tak výhodná, jak se domníváme.

V tomto příspěvku na blogu se budeme zabývat negativními účinky spaní na břiše, jako je přetížení páteře a bolesti kloubů způsobené nesprávnou polohou při spánku. Probereme také, jaký vliv může mít spánek na břiše na těhotné osoby nebo osoby s nadváhou, a poskytneme tipy, jak zmírnit nepohodlí při zachování této preferované polohy spánku.

Dále se budeme zabývat přechodem od spánku v žaludku ke zdravějším alternativám, které podporují kvalitnější odpočinek. Nakonec se budeme zabývat výhodami alternativních poloh při spánku pro osoby s poruchami dýchání, jako je chrápání nebo spánková apnoe. Pokud těmto faktorům porozumíte, můžete se informovaně rozhodovat o svém vlastním stylu spánku a pracovat na tom, abyste si důsledně dopřávali kvalitní noční odpočinek.

is-sleeping-on-your-stomach-bad

Negativní účinky spánku v žaludku

Přestože spánek na břiše může být pro někoho pohodlný, může vést k různým problémům, jako je přetížení páteře, bolesti kloubů a vrásky v obličeji. Pochopení možných negativních účinků této polohy při spánku je zásadní pro udržení správného nastavení páteře a celkového zdraví.

Přetížení páteře způsobené spánkem v žaludku

Při spánku na břiše se krk často dostává do nepřirozeného úhlu v důsledku otáčení hlavy. Tato nevhodná poloha zbytečně zatěžuje krční páteř a může vést k bolestem nebo ztuhlosti krku. Ležení na břiše navíc není ideální pro udržení neutrálního zakřivení páteře, což může časem vést k potížím v dolní části zad. Podle odborníků na spánek může alternativní poloha při spánku, například na boku nebo na zádech, pomoci tyto problémy zmírnit a zároveň podpořit lepší zdraví páteře.

Bolesti kloubů spojené s nesprávnou polohou při spánku

Špatné držení těla ve spánku má vliv nejen na páteř, ale také na klouby v celém těle. Například opírání se přímo o ramenní klouby při spánku na břiše může časem způsobit zánět a bolestivost. Podobně mohou být kyčelní klouby vystaveny zvýšené zátěži v důsledku nerovnoměrného rozložení hmotnosti při spánku v této poloze. Chcete-li se těmto komplikacím vyhnout a zajistit si kvalitní noční odpočinek bez bolestí kloubů, zvažte změnu preferované polohy při spánku nebo používání podpůrných polštářů, které podporují správné nastavení.

Seznam způsobů, jak minimalizovat bolest kloubů:

 • Styl spaní: Místo spaní na břiše si osvojte spaní na boku nebo na zádech.
 • Polštář na tělo: Použijte polštář na tělo, který vám poskytne dodatečnou oporu a udrží správnou polohu.
 • Polštář pod ním: Pro lepší podporu páteře si pod pánev nebo kolena položte tenký polštář.

Vrásky na obličeji způsobené neustálým tlakem na polštář

Spaní na břiše může kromě nepohodlí v oblasti krku, zad a kloubů přispívat také k předčasnému vrásnění obličeje. Neustálé tření mezi obličejem a polštářem může vést ke vzniku vrásek, které se časem stanou trvalými. Chcete-li toto riziko minimalizovat a zároveň si užít klidný spánek, zkuste používat hedvábné nebo saténové povlaky na polštáře, které ve srovnání s bavlněnými vytvářejí menší tření o pokožku. Případně můžete vyzkoušet jiné oblíbené polohy spánku, jako je spaní na boku nebo na zádech, které přímý kontakt s polštáři zcela omezují.

Provedením těchto změn můžete dosáhnout lepší kvality spánku a celkové pohody s menším rizikem pro zdraví a pohodlí páteře. Pochopením možných nevýhod břišní polohy při spánku a podniknutím kroků směrem ke zdravějším alternativám budete o krok blíže k dosažení kvalitního spánku bez ohrožení zdraví páteře nebo úrovně pohodlí.

Spaní na břiše může mít řadu negativních účinků, od přetížení páteře přes bolesti kloubů až po vrásky v obličeji. U těhotných osob nebo osob s nadváhou však mohou být rizika spojená se spaním na břiše ještě větší.

Spaní na břiše během těhotenství a u osob s nadváhou

Těhotné osoby nebo osoby s nadváhou by měly zvážit alternativní polohy pro spánek, jako je spánek na boku (nejlépe vlevo) nebo na zádech. Tyto možnosti poskytují lepší oporu matce i dítěti a zároveň snižují rizika spojená s posunem páteře.

Zvýšené riziko bolesti zad během těhotenství

Spaní na břiše může být nebezpečné zejména v těhotenství, protože více zatěžuje záda a dolní část páteře. To může vést k většímu nepohodlí, bolestem a zánětům v těchto oblastech. Výzkum ukázal, že těhotné ženy, které zaujímají zdravější polohy spánku, jako je například spaní na boku, pociťují celkově méně bolestí.

Bolest ramene nebo vývoj hernie disku

Spaní na břiše může kromě možného poškození během těhotenství také zvýšit pravděpodobnost vzniku problémů s rameny nebo kýly u osob s nadváhou. Dodatečná váha na klouby při ležení obličejem dolů může být škodlivá, pokud se jí včas nevěnuje pozornost. Jedním ze způsobů, jak tento problém zmírnit, je přechod na spánek na boku s vhodnou oporou v podobě polštáře.

Výhody bočního spaní pro těhotné osoby

 • Lepší průtok krve: Spaní na boku, konkrétně na levém boku, podporuje optimální krevní oběh mezi srdcem a placentou, což zajišťuje dostatečný přísun kyslíku pro matku i dítě.
 • Snadnější dýchání: Jak břicho roste, může při ležení tváří dolů vyvíjet tlak na bránici a plíce. Spaní na boku umožňuje snadnější dýchání, protože tento tlak snižuje.
 • Snížení pálení žáhy: Těhotné ženy často pálí žáha v důsledku hormonálních změn a zvýšeného tlaku v břiše. Spánek na levém boku pomáhá zabránit návratu žaludeční kyseliny zpět do jícnu, a tím snižuje příznaky pálení žáhy.

Pro další zvýšení pohodlí během těhotenství nebo v případě nadváhy zvažte použití těhotenského polštáře. Tyto speciálně navržené polštáře poskytují dodatečnou oporu různým částem těla a zároveň podporují správné zarovnání páteře při spaní na boku.

Tipy pro zmírnění nepohodlí při spánku na břiše

Tipy pro zmírnění nepohodlí při spánku na břiše

Pokud dáváte přednost spánku na břiše, ale chcete minimalizovat jeho nepříznivé účinky, zkuste pod hlavu nebo pánev použít tenké polštáře. Zařazení jemného ranního protahování do vaší rutiny by také mohlo pomoci zmírnit případné přetrvávající potíže způsobené touto spánkovou polohou.

Použití tenkého polštáře pod hlavou

Při spaní na břiše nepoužívejte silné polštáře nebo polštáře s vysokou výškou, které by krk tlačily do nepřirozeného úhlu. Místo toho si vyberte tenký polštář s nízkým loftem, který poskytuje dostatečné tlumení, aniž by zatěžoval krční páteř.

Umístění dalšího tenkého polštáře pod pánev

Chcete-li snížit bolesti dolní části zad spojené se spaním na břiše, položte si pod boky a pánev druhý tenký polštář. Tato dodatečná opora pomáhá udržovat neutrálnější polohu páteře a minimalizuje riziko vzniku problémů s bederní páteří.

Jemné ranní protažení pro zmírnění nepohodlí

Lidé, kteří spí na břiše, mohou po probuzení pociťovat ztuhlost nebo bolestivost způsobenou jejich stylem spánku. Zařazení jemného ranního protahování do každodenního režimu může pomoci zlepšit flexibilitu a zmírnit přetrvávající potíže způsobené spánkem na břiše.

Spaní na břiše během těhotenství a u osob s nadváhou může být rizikové kvůli možnosti vzniku bolestí zad, ramen nebo kýly. Proto je důležité zvážit tipy, které mohou pomoci zmírnit nepohodlí při spaní na břiše.

Tipy pro zmírnění nepohodlí při spánku na břiše

Používáním tenkých polštářů pod hlavu nebo pánev, zařazením jemných ranních protahovacích cviků a vědomou snahou o změnu polohy během noci můžete zmírnit některé negativní důsledky spojené s touto oblíbenou spánkovou polohou.

Použití tenkého polštáře pod hlavou

Jedním ze způsobů, jak zmírnit namáhání krku při spánku na břiše, je použití tenkého polštáře pod hlavou. Nízkoprofilový polštář pomáhá udržovat správné postavení páteře tím, že zabraňuje nadměrnému ohýbání krku. To nejen snižuje bolest v oblasti krční páteře, ale také minimalizuje tlak na pokožku obličeje, který může časem přispět ke vzniku vrásek.

Umístění dalšího tenkého polštáře pod pánev

Chcete-li ještě více podpořit vyrovnání páteře při spánku na břiše, zvažte možnost položit pod pánev další tenký polštář. Přidání dalšího tenkého polštáře pod pánev může pomoci udržet neutrálnější polohu dolní části zad, čímž se sníží zatížení bederních obratlů a svalů v jejich blízkosti. Jako další přínos může také pomoci předcházet bolestem kyčlí, které se běžně vyskytují u lidí spících na břiše v důsledku nerovnoměrného rozložení hmotnosti na celé tělo, nebo je zmírnit.

Jemné ranní protažení pro zmírnění nepohodlí

Zařazení jemných ranních protahovacích cviků do každodenní rutiny vám může pomoci zmírnit přetrvávající potíže způsobené spánkem na břiše. Zaměřte se na protažení krku, ramen a dolní části zad, abyste uvolnili napětí vzniklé během spánku. Mezi příklady účinných ranních protahovacích cviků pro osoby spící na břiše patří:

 • Rolování krku: Krouživými pohyby jemně převalujte hlavu, abyste uvolnili zatuhlé svaly.
 • Protažení kočky a krávy: Na všech čtyřech střídavě prohýbejte záda směrem vzhůru (kočka) a nechte je svěšená směrem k podlaze (kráva), přičemž ruce zůstávají rovné.
 • Dětská pozice: Klekněte si na kolena, kolena jsou od sebe a špičky se dotýkají; posaďte se na paty a natáhněte ruce dopředu podél země, abyste protáhli páteř.

Vědomá snaha o změnu polohy při spánku

Přestože přechod z preferované polohy při spánku může být náročný, snaha o změnu polohy při spánku v průběhu noci může pomoci snížit některé negativní účinky spojené se spaním na břiše. Pokud zjistíte, že se kvůli této poloze budíte s bolestí nebo nepohodlím, zkuste přejít na spánek na boku nebo se dokonce krátce pokusit o spánek na zádech, než se v případě potřeby vrátíte na břicho. Časem a praxí možná zjistíte, že i alternativní polohy jsou pohodlnější - což povede nejen ke zlepšení zdraví páteře, ale také k celkově kvalitnějšímu klidnému spánku každou noc.

Přestože spaní na břiše může být nepříjemné, využití uvedených strategií by mohlo pomoci tento nepříjemný pocit snížit. Chcete-li přejít do zdravější spánkové polohy, zkuste vedle oblasti hrudníku použít extra velké polštáře a prozkoumejte výhody dlouhých válcových polštářů pro optimální podporu krku.

Přechod z polohy pro spánek na břiše na zdravější alternativy

Postupný přechod od spaní na břiše ke zdravějším alternativám, jako je spaní na boku nebo na zádech, může zlepšit zdraví páteře, aniž by došlo ke snížení komfortu. Postupně experimentujte s různými polštáři a podpěrami, abyste si usnadnili potřebné úpravy. Provedením těchto změn můžete dosáhnout klidnějšího spánku a zlepšení celkové pohody.

Využití extra velkých polštářů vedle hrudníku

Pokud hledáte účinný způsob přechodu ze spaní na břiše, zvažte použití extra velkých polštářů. Tyto polštáře poskytují oporu pro oblast hrudníku a zároveň podporují polohu na boku. Mohou pomoci snížit tlak na páteř a klouby způsobený spaním na břiše, což v konečném důsledku vede ke zlepšení kvality spánku.

Zkoumání dlouhých válcových tělových polštářů Výhody

Dlouhé válcovité polštáře na tělo, známé také jako těhotenské polštáře, jsou další vynikající možností pro ty, kteří se snaží změnit svou preferovanou polohu při spánku. Tyto všestranné polštáře může používat kdokoli, nejen těhotné osoby, aby podpořil správné nastavení těla během spánku. Pokud jsou umístěny mezi koleny nebo obtočeny kolem trupu, podporují spaní na boku a zároveň poskytují dodatečnou oporu krku a dolní části zad.

Polštáře z paměťové pěny navržené speciálně pro optimální podporu krku

Při přechodu z břišního spánku je zásadní najít správný polštář, protože přímo ovlivňuje nastavení hlavy a krku během posilujícího spánku. Latexové polštáře s paměťovou pěnou jsou speciálně navrženy s ohledem na optimální podporu krku; přizpůsobují se tvaru hlavy a krku a zajišťují správné zarovnání během celé noci. Tyto polštáře mohou být obzvláště užitečné pro ty, kteří přecházejí ze spánkové polohy na břiše, protože poskytují pohodlí a oporu, aniž by způsobovaly zatížení páteře.

Další tipy pro přechod ze spánku na břiše

 • Dodržujte stálý spánkový režim: Chodit spát a vstávat každý den ve stejnou dobu může pomoci regulovat vnitřní hodiny vašeho těla, což usnadní přizpůsobení se novým spánkovým polohám.
 • Vytvořte si relaxační režim před spaním: Před spaním se věnujte uklidňujícím činnostem, například čtení nebo teplé koupeli, což může vašemu tělu naznačit, že je čas na odpočinek, a usínání v nové poloze bude snadnější.
 • Vyhněte se kofeinu a alkoholu před spaním: Pokud se jim vyhnete několik hodin před plánovaným spaním, zlepšíte tím své šance na kvalitní spánek v jakékoli poloze.

Zařazením těchto tipů do každodenní rutiny a experimentováním s různými typy polštářů si postupně osvojíte zdravější spánkové návyky. Při postupném přizpůsobování si pamatujte, že klíčem k úspěchu je trpělivost - změna oblíbeného stylu spánku může vyžadovat určité pokusy a omyly, ale nakonec vede ke zlepšení zdraví páteře a celkové pohody.

Přechod z polohy na břiše na zdravější spaní je skvělým způsobem, jak zlepšit celkové zdraví a pohodu. Prozkoumáním alternativních poloh při spánku, jako je použití extra velkých polštářů podél hrudníku nebo latexových polštářů z paměťové pěny určených speciálně pro optimální podporu krku, mohou jedinci snížit chrápání při spánku na břiše a zmírnit příznaky spánkové apnoe.

Nejčastější dotazy týkající se spánku na břiše

Co o vás vypovídá, když spíte na břiše?

Spaní na břiše může být projevem toho, že dáváte přednost pohodlí a bezpečí. Tato poloha však může vést k různým zdravotním problémům, jako je přetížení páteře, bolesti kloubů a vrásky v obličeji. Pro zlepšení celkového zdravotního stavu je vhodné přejít do zdravějších spánkových poloh, jako je spánek na boku nebo na zádech.

Jaká je nejzdravější poloha při spánku?

Za nejzdravější polohu při spánku se obvykle považuje poloha vleže na zádech s opěrným polštářem pod hlavou a koleny. To umožňuje optimální nastavení páteře, snižuje tlakové body a minimalizuje riziko vzniku problémů s pohybovým aparátem.

Jaké jsou výhody a nevýhody spaní na břiše?

Mezi výhody spaní na břiše patří snížení chrápání a zmírnění některých příznaků spánkové apnoe. Mezi nevýhody patří možné přetížení páteře, bolesti kloubů, vrásky v obličeji, bolesti ramen nebo vznik kýly. Při rozhodování, zda vám tato poloha při spánku vyhovuje nejvíce, je nutné tyto faktory zvážit.

Je pro muže špatné spát na břiše?

Může být škodlivá nejen pro muže, ale i pro ženy, které se rozhodnou trvale spát v této poloze, a to kvůli jejím negativním účinkům, jako je zvýšené riziko posunutí páteře nebo nepohodlí zmíněné výše v jiných často kladených dotazech. Důležitou roli však hrají i individuální preference, a proto by člověk měl před jakoukoli změnou preferovaného způsobu nočního odpočinku zvážit své vlastní potřeby.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?