7 tipů, jak zmírnit bolesti dolní části zad po spánku

Published:

Bolesti dolní části zad po spánku jsou běžným problémem, který postihuje mnoho lidí. V tomto důkladném průvodci se budeme zabývat různými prvky a řešeními, která mohou pomoci snížit ranní bolesti zad a zlepšit kvalitu spánku.

Obsah:

 1. Poloha při spánku a bolest dolní části zad
 2. Výhody bočního spaní pro snížení bolesti dolní části zad
 3. Alternativní polohy pro spánek, které je třeba zvážit
  1. Tipy pro úpravu polohy při spánku
 4. Kvalita matrace a její vliv na bolesti zad
  1. Výběr správné tvrdosti matrace pro podporu páteře
  2. Příznaky, že vaše matrace může přispívat k nepohodlí
 5. Protahovací cvičení pro ranní úlevu
  1. Jednoduché cviky, které můžete dělat v posteli
  2. Začlenění každodenního cvičení do životního stylu
 6. Správa chronických stavů způsobujících bolest dolní části zad po spánku
  1. Běžné chronické stavy způsobující ranní bolesti zad
  2. Kdy je čas vyhledat odbornou pomoc?
 7. Správné držení těla během dne ovlivňuje noční pohodlí
  1. Tipy pro udržení správného držení těla během pracovní doby
  2. Ergonomické úpravy v domácnosti
 8. Těhotenství a bolest dolní části zad po spánku
  1. Polohy při spánku doporučené pro těhotné ženy
  2. Denní návyky, které mohou zmírnit bolesti zad v těhotenství
 9. Řešení konkrétních příčin bolesti dolní části zad po spánku
  1. Náhlá bolest dolní části zad na levé straně a potenciální příčiny
  2. Bolesti kyčlí, třísel a nohou související s polohou při spánku
 10. Časté dotazy týkající se bolesti dolní části zad po spánku
  1. Proč mě ráno po spánku bolí dolní část zad?
  2. Proč mě bolí dolní část zad po špatném spánku?
  3. Jak zabránit bolestem dolní části zad po spánku?
  4. Proč mě bolí záda po dlouhém spánku?
 11. Závěr

Objevte výhody spaní na boku pro snížení bolesti dolní části zad a alternativní polohy pro spánek. Probereme také význam kvality matrace pro zajištění opory páteře a její vliv na pohodlí při odpočinku.

Seznamte se s protahovacími cviky, které můžete provádět přímo z postele, abyste se zbavili nepohodlí, a s každodenním cvičením, které podporuje zdravější životní styl. Dále se budeme zabývat chronickými stavy způsobujícími bolesti dolní části zad po spánku a tím, kdy je nutné vyhledat odbornou pomoc.

Kromě toho se dozvíte, jak správné držení těla během dne přispívá k nočnímu pohodlí a ergonomickým úpravám, které můžete provést doma. Těhotným ženám, které pociťují bolesti dolní části zad po spánku, poskytneme doporučení ohledně poloh při spánku a každodenních návyků pro zmírnění potíží souvisejících s těhotenstvím.

V neposlední řadě se budeme zabývat konkrétními příčinami náhlých bolestí v levé části zad a bolestí kyčlí, třísel a nohou souvisejících s polohou při spánku, abyste si mohli užívat klidné noci bez bolesti.

bolest dolní části zad po spánku

Poloha při spánku a bolest dolní části zad

Poloha při spánku může významně ovlivnit pravděpodobnost výskytu bolesti dolní části zad po spánku. Spaní na boku může pomoci předcházet bolestem zad ve spánku nebo je zmírnit, ale pokud vám současná poloha při spánku během několika týdnů neuleví, může být užitečné vyzkoušet jinou polohu.

Výhody bočního spaní pro snížení bolesti dolní části zad

Spaní na boku je považováno za jednu z nejlepších poloh pro snížení bolestí dolní části zad, protože pomáhá udržovat správnou polohu páteře po celou noc. Když spíte na boku s polštářem mezi koleny, udržuje to kyčle v jedné rovině a zabraňuje zbytečnému namáhání páteře. To může vést k menšímu napětí v okolních zádových svalech, což v konečném důsledku přispívá ke snížení ranních potíží.

Alternativní polohy pro spánek, které je třeba zvážit

 • Spáči na zádech: Ležení na zádech umožňuje rovnoměrné rozložení hmotnosti na všech místech kontaktu s matrací. Umístění malého polštáře pod kolena může dále podpořit přirozené zakřivení páteře a minimalizovat tlakové body, které by mohly způsobit nepohodlí během hodin odpočinku.
 • Poloha plodu: Svíjení v poloze plodu s oběma nohama pokrčenýma v pravém úhlu poskytuje dodatečnou podporu těm, kteří pociťují vedle bolestí v podbřišku také bolesti v dolní části zad způsobené například ischiasem nebo kýlou.
 • Podpora polštářů: Strategické rozmístění polštářů na různých částech těla, například v bederní oblasti nebo pod krkem, zajistí optimální úroveň pohodlí po celou dobu spánku, bez ohledu na to, jakou konkrétní polohu každý večer před usnutím zvolíte.

Je možné, že budete muset zkoušet a chybovat, abyste zjistili, jaká poloha při spánku je pro vás nejpříjemnější, protože tělo každého z nás je jedinečné. Pokud bolesti zad přetrvávají i přes vyzkoušení různých poloh, obraťte se na odborníka, který vám poradí.

Tipy pro úpravu polohy při spánku

 1. Umístění polštářů: Experimentujte s umístěním polštáře pod hlavou, krkem, koleny nebo boky, abyste si zajistili optimální oporu a pohodlí během spánku.
 2. Udržujte konzistenci: Jakmile si najdete pohodlnou polohu, která vám uleví od ranních bolestí zad, snažte se ji důsledně dodržovat každou noc, abyste se dlouhodobě zbavili nepříjemných pocitů po každodenním probuzení.

Kromě úpravy polohy při spánku zvažte i další faktory, jako je kvalita matrace a zařazení protahovacích cviků do svého režimu. Ta mohou rovněž hrát zásadní roli při snižování bolesti dolní části zad po spánku.

Závěrem lze říci, že spánek v poloze na boku může být prospěšný pro snížení bolesti a nepohodlí v dolní části zad. Na druhou stranu je kvalita matrace dalším faktorem, který je třeba vzít v úvahu, když se zabýváme tím, jak předcházet stávajícím bolestem zad nebo je snižovat.

Kvalita matrace a její vliv na bolesti zad

Kvalita matrace a její vliv na bolesti zad

Zvolená matrace může významně ovlivnit pravděpodobnost výskytu bolesti dolní části zad při vstávání. Bylo prokázáno, že středně tvrdé matrace snižují příznaky spojené s tímto onemocněním téměř o polovinu ve srovnání s jinými typy matrací. V této části se budeme zabývat tím, jak může výběr správné tvrdosti matrace pro podporu páteře pomoci zmírnit nepohodlí, a prozkoumáme příznaky, že vaše současná matrace může přispívat k vašim bolestem.

Výběr správné tvrdosti matrace pro podporu páteře

Výběr vhodné matrace má zásadní význam pro udržení správné polohy páteře během spánku, což pomáhá předcházet bolestem dolní části zad nebo je snižovat. Středně tvrdá matrace poskytuje optimální rovnováhu mezi pohodlím a oporou a umožňuje rovnoměrné rozložení tělesné hmotnosti na jejím povrchu, přičemž stále dostatečně tlumí tlakové body, jako jsou boky a ramena. Pro lidi, kteří spí na boku, je důležité, aby jejich matrace nabízela dostatečné tvarování v těchto oblastech, aniž by způsobovala nadměrné propadání nebo nesouměrnost.

 • Pěna: Matrace z paměťové pěny nebo latexové pěny mohou poskytnout vynikající úlevu od tlaku a přizpůsobivost, ale nemusí poskytnout dostatečnou oporu, pokud jsou příliš měkké.
 • Vnitřní pružina: Tyto tradiční matrace na bázi cívek často poskytují robustnější oporu, ale mohou postrádat vhodné tlumení v tlakových bodech, pokud nejsou spojeny s kvalitní polštářovou vrstvou.
 • Hybridní matrace: Hybridní matrace kombinují prvky pěnové i pružinové konstrukce a snaží se najít rovnováhu mezi pohodlím a podporou a zároveň minimalizovat běžné nevýhody spojené s jednotlivými materiály.

Příznaky, že vaše matrace může přispívat k nepohodlí

Pokud vás po spánku bolí dolní část zad, možná by stálo za to zvážit, zda za to nemůže matrace. Zde je několik příznaků, že by vaše matrace mohla potřebovat vyměnit:

 1. Stáří: Většina matrací má životnost přibližně 7-10 let, takže pokud je vaše matrace starší, může ztrácet schopnost poskytovat dostatečnou oporu.
 2. Prohnutí nebo vroubkování: V průběhu času se na matracích mohou objevit viditelné prověšené části nebo otlaky, které vedou k nerovnoměrné podpoře a nesprávnému nastavení páteře během spánku.
 3. Přetrvávající nepohodlí navzdory zkoušení různých poloh při spánku: Pokud jste vyzkoušeli různé polohy spánku, ale přesto vás ráno bolí záda, je možné, že vaše matrace neposkytuje potřebnou oporu pro zdravé nastavení páteře.

Chcete-li snížit bolesti dolní části zad po spánku a zlepšit celkovou kvalitu spánku, zvažte investici do středně tvrdé matrace navržené tak, aby poskytovala správnou oporu páteře. Kromě toho pravidelně posuzujte, zda vaše stávající matrace nevykazuje známky opotřebení nebo poškození, které by mohly přispívat k nepohodlí, a podle potřeby ji vyměňte.

Je důležité si uvědomit, jaký vliv může mít kvalita matrace na bolesti zad a jak může výběr matrace se správnou tuhostí pro podporu páteře pomoci snížit nepohodlí. Dalším způsobem, jak si ulevit od ranních bolestí, jsou protahovací cviky; podívejme se na několik jednoduchých protahovacích cviků, které můžete provádět v posteli, a také na zařazení každodenních cvičebních postupů do vašeho životního stylu.

Protahovací cvičení pro ranní úlevu

Protahovací cvičení pro ranní úlevu

Pravidelné protahovací cvičení zaměřené na svaly kolem páteře může přinést okamžitou úlevu od napětí po probuzení. Každé ráno před vstáváním z postele natáhněte obě ruce nad hlavu vleže, což je účinná metoda pro zmírnění bolesti dolní části zad po spánku. V této části se budeme zabývat jednoduchými protahovacími cviky, které můžete provádět v posteli, a tím, jak může zařazení každodenních cvičebních postupů do vašeho životního stylu pomoci zmírnit bolesti zad.

Jednoduché cviky, které můžete dělat v posteli

 • Protažení od kolen k hrudníku: Lehněte si na záda s oběma nohama nataženýma. Jemně přitáhněte jedno koleno rukama k hrudníku a držte je tam asi 20 sekund. Uvolněte a opakujte s druhou nohou.
 • Náklon pánve: V leže na zádech s pokrčenými koleny a chodidly položenými na matraci zatněte břišní svaly a přitiskněte malou část zad k povrchu pod sebou. V této poloze vydržte několik sekund a poté ji uvolněte.
 • Bederní rotační strečink: S pokrčenými koleny a chodidly položenými na matraci pomalu pokládejte obě kolena na jednu stranu a ramena držte pevně přitisknutá k povrchu pod nimi. V této poloze krátce setrvejte, poté se vraťte do středu a opakujte na opačnou stranu.

Kromě těchto protahovacích cviků prováděných ihned po probuzení zvažte také důsledné provádění aktivit, jako je jóga nebo pilates, které zlepšují flexibilitu a posilují svaly jádra těla podporující zdraví páteře(zdroj). Zařazení těchto cviků do každodenního života může časem významně přispět ke snížení bolesti dolní části zad.

Začlenění každodenního cvičení do životního stylu

Udržování aktivního životního stylu může pomoci předcházet bolestem dolní části zad a zmírnit je. Pravidelná fyzická aktivita posiluje svaly, které podpírají páteř, snižuje ztuhlost a zlepšuje celkovou pružnost. Zde je několik tipů, jak zařadit cvičení do každodenní rutiny:

 1. Začněte s aktivitami s nízkou zátěží: Začněte s mírnými cviky, jako je chůze nebo plavání, abyste posílili záda a nezatěžovali je.
 2. Zařaďte cviky na posílení středu těla: Zařaďte cvičení zaměřené na břišní a zádové svaly, jako jsou prkna nebo mosty, které poskytnou lepší oporu páteři(zdroj).
 3. Pokud pociťujete bolest, vyhněte se aktivitám s vysokou zátěží: Pokud trpíte bolestmi dolní části zad, vyhněte se sportům s vysokou zátěží, jako je běhání nebo skákání, dokud příznaky neustoupí.
 4. Pravidelně se během dne protahujte: V průběhu pracovní doby si dělejte přestávky, abyste se mohli postavit a protáhnout a zaměřit se na místa, kde cítíte největší napětí.

Aktivní přístup k udržování dobrého zdraví prostřednictvím pravidelného protahování po probuzení i v průběhu každodenního života může výrazně snížit nepříjemné pocity spojené s ranní bolestí dolní části zad a zároveň podpořit dlouhodobou pohodu.

Abyste dosáhli optimální úlevy od bolesti dolní části zad, je nezbytné identifikovat a zvládnout všechny základní chronické potíže, které mohou k potížím přispívat. Pochopením a zvládnutím těchto chronických stavů mohou jednotlivci dále zlepšit ranní úlevu od bolesti dolní části zad.

Správa chronických stavů způsobujících bolest dolní části zad po spánku

Správa chronických stavů způsobujících bolest dolní části zad po spánku

Pokud trpíte chronickými onemocněními, jako je degenerativní onemocnění plotének nebo fibromyalgie, může účinná léčba vašich příznaků vyžadovat lékařské zákroky, jako jsou steroidní injekce a léky proti bolesti. Je nezbytné poradit se se zdravotnickým pracovníkem, který vám doporučí individuální léčbu, protože samotná opatření samoléčby nemusí stačit.

Běžné chronické stavy způsobující ranní bolesti zad

 • Degenerativní onemocnění disku: K tomuto onemocnění dochází, když se páteřní ploténky v průběhu času postupně opotřebovávají, což vede ke zvýšenému tlaku na míchu a okolní nervy.
 • Fibromyalgie: Je to onemocnění charakterizované rozsáhlými bolestmi pohybového aparátu doprovázenými únavou, problémy se spánkem a pamětí.
 • Ankylozující spondylitida: Zánětlivá artritida postihující páteř, která může způsobit srostení některých obratlů v páteři.
 • Bederní spinální stenóza: Stenóza zad: Zúžení prostor v dolní části zad (bederní oblasti) může způsobit tlak na nervy, které jimi procházejí, což vede k bolestem zad.

Kromě vyhledání vhodné léčby těchto základních onemocnění je velmi důležité udržovat otevřenou komunikaci se svým poskytovatelem zdravotní péče o jakýchkoli změnách příznaků nebo obavách souvisejících s bolestí dolní části zad po spánku. Na základě svých zkušeností a znalostí vaší konkrétní situace vám bude moci doporučit úpravy nebo další terapie.

Kdy je čas vyhledat odbornou pomoc?

Pokud pociťujete přetrvávající bolest dolní části zad, která se nezlepšuje pomocí samoléčebných opatření, jako je úprava polohy při spánku nebo používání volně prodejných léků proti bolesti, je nezbytné poradit se s lékařem. Mezi příznaky, které naznačují potřebu odborného zásahu, patří např:

 • Bolest trvající déle než šest týdnů.
 • Silná bolest v noci nebo vleže.
 • Necitlivost, brnění nebo slabost jedné nebo obou nohou.
 • Bolest doprovázená horečkou, úbytkem hmotnosti nebo jinými nevysvětlitelnými příznaky.

Váš lékař vás může odeslat ke specialistovi, který může diagnostikovat a léčit konkrétní příčinu ranní bolesti zad. To může zahrnovat spolupráci s fyzioterapeutem na cílených cvicích a protahovacích cvičeních určených ke zmírnění potíží souvisejících se stenózou páteře, degenerativním onemocněním plotének nebo jinými chronickými stavy postihujícími oblast dolní části zad po spánku.

Drobnými změnami životního stylu, jako je udržování správného držení těla během dne a vyhledání odborné pomoci v případě potřeby, můžete podniknout kroky ke zvládnutí chronických onemocnění, která mohou způsobovat bolesti dolní části zad po spánku. Ergonomické úpravy v domácnosti a tipy pro lepší držení těla při práci mohou navíc dále zlepšit váš noční komfort.

Správné držení těla během dne ovlivňuje noční pohodlí

Pro prevenci bolesti dolní části zad po spánku je zásadní udržovat správné držení těla během dne. Zajistíte-li si správné držení těla při každodenních činnostech, můžete výrazně snížit riziko, že vás v noci budou trápit potíže. V této části se budeme zabývat tipy pro udržování správného držení těla během pracovní doby a ergonomickými úpravami, které je třeba provést doma.

Tipy pro udržení správného držení těla během pracovní doby

 • Nastavte si židli: Ujistěte se, že vaše kancelářská židle podporuje přirozené zakřivení vaší páteře a umožňuje sedět s oběma nohama naplocho na zemi. V případě potřeby použijte k dosažení této polohy podnožku nebo polštářek.
 • Výška monitoru: Monitor počítače umístěte tak, aby byl ve výšce očí při přímém pohledu. Předejdete tak namáhání krku a horních zádových svalů neustálým pohledem nahoru nebo dolů.
 • Umístění klávesnice: Umístění klávesnice: Umístěte klávesnici přímo před sebe s dostatečným odstupem, abyste při psaní měli lokty ohnuté přibližně v úhlu 90 stupňů. To pomáhá předcházet namáhání zápěstí a podporuje lepší celkové vyrovnání těla.
 • Vyhněte se křížení nohou: Sedění se zkříženýma nohama může způsobit nerovnoměrné rozložení hmotnosti v kyčlích, což může časem vést k bolestem dolní části zad. Místo toho mějte obě nohy rovně na podlaze nebo se v případě potřeby pohodlně opřete o opěrku nohou.

Ergonomické úpravy v domácnosti

Ergonomické úpravy v domácnosti

 • Udržujte správné držení těla vsedě: Stejné zásady správného držení těla platí i při sezení doma. Vyberte si sedadlo s dostatečnou bederní oporou a upravte si ho do výšky vhodné pro vaši postavu.
 • Používejte podpůrné polštáře: Při odpočinku na pohovce nebo v posteli používejte polštáře, které poskytnou dodatečnou oporu dolní části zad. Polštář umístěný za vámi může pomoci udržet přirozené zakřivení páteře při sezení.
 • Správně zvedejte těžké předměty: Při zvedání těžkých předmětů se ohýbejte v kolenou a držte záda rovně, nikoliv v pase. Tato technika pomáhá chránit před přetížením páteřních plotének a svalů.
 • Zařaďte pravidelné přestávky: Nezapomínejte na přestávky každých 30 minut, ať už pracujete z domova, nebo se věnujete volnočasovým aktivitám, abyste se mohli postavit, protáhnout a rozhýbat. Předejdete tak ztuhlosti svalů, která může přispívat k bolestem dolní části zad po spánku.

Udržování správného držení těla během dne je zásadní pro předcházení nepříjemným pocitům později večer. Provedením těchto jednoduchých úprav v pracovním i domácím prostředí můžete výrazně snížit riziko, že vás po spánku budou bolet dolní část zad.

Zachování správného držení těla během dne může být prospěšné pro snížení bolesti zad v noci, proto je důležité dodržovat při práci správný tvar. Těhotenství také ovlivňuje polohu ženy při spánku a její schopnost zvládat bolest dolní části zad; těhotné ženy by si proto měly uvědomit, jak mohou jejich každodenní návyky snížit nepohodlí během spánku.

Těhotenství a bolest dolní části zad po spánku

Během těhotenství se u žen běžně vyskytují bolesti dolní části zad způsobené vyšší hmotností dítěte. To se může zhoršit po spánku, zejména pokud nejsou dodržovány správné polohy při spánku. Naštěstí existují způsoby, jak mohou těhotné ženy snížit riziko výskytu bolesti dolní části zad úpravou polohy při spánku a drobnými změnami životního stylu během dne.

Polohy při spánku doporučené pro těhotné ženy

Nejvhodnější poloha pro spánek těhotných žen je obvykle na boku s pokrčenými koleny. Tato poloha, známá jako SOS (Sleep On Side), pomáhá udržovat rovinu páteře a zároveň poskytuje oporu podbřišku a snižuje tlak na páteřní ploténky. Pro další zvýšení pohodlí a zmírnění zátěže zádových svalů:

 • Mezi kolena si položte polštář, abyste udrželi boky v jedné rovině.
 • Pro větší oporu použijte polštář po celé délce těla nebo polštář ve tvaru klínu.
 • Vyvarujte se ležení na zádech nebo na břiše, protože tyto polohy mohou omezit průtok krve nebo způsobit nepohodlí v pozdějších fázích těhotenství.

Denní návyky, které mohou zmírnit bolesti zad v těhotenství

Kromě vhodných poloh při spánku může ke zmírnění bolestí dolní části zad v souvislosti s těhotenstvím přispět i zavedení určitých každodenních návyků:

 1. Udržujte správné držení těla: V práci nebo doma se při sezení nehrbte. Při sezení na židlích bez dostatečné opory používejte bederní válečky nebo polštáře za spodní částí zad.
 2. Předporodní cvičení: Věnujte se předporodnímu cvičení, jako je jóga, plavání nebo chůze, abyste posílili svaly jádra a zlepšili pružnost. Před zahájením jakéhokoli cvičení v těhotenství se vždy poraďte se svým lékařem nebo zdravotníkem.
 3. Noste podpůrnou obuv: Zvolte si obuv s nízkými podpatky a dobrou podporou klenby, která pomůže udržet správnou polohu páteře při stání nebo chůzi.
 4. Bezpečné zvedání předmětů: Při zvedání předmětů se ohýbejte v kolenou, nikoli v pase; při přenášení držte předměty u těla.

Pokud vás i po zavedení těchto strategií nadále bolí záda, zvažte konzultaci se zdravotnickým pracovníkem, který vám poskytne individuální rady ohledně zvládání potíží v těhotenství. Mějte na paměti, že to, co funguje u jednoho člověka, nemusí být stejné u jiného. Zůstaňte aktivní při řešení bolesti dolní části zad po spánku a experimentujte s různými polohami při spánku a každodenními návyky, dokud nenajdete úlevu od tohoto běžného problému souvisejícího s těhotenstvím.

Těhotenství může být pro mnoho nastávajících matek obtížným obdobím, ale pochopení příčin bolesti dolní části zad po spánku a změna polohy při spánku nebo každodenních návyků může pomoci zmírnit některé z těchto potíží. S ohledem na to se podívejme, jak může řešení konkrétních příčin přinést úlevu i od bolesti dolní části zad.

Řešení konkrétních příčin bolesti dolní části zad po spánku

Pochopení konkrétních příčin, jako je náhlá bolest na levé straně, bolest kyčlí, beder a nohou po chůzi nebo ohýbání dopředu/dozadu, je zásadní pro nalezení cílených řešení. Pokud opatření samoléčby nepovedou ke zlepšení vaší situace během několika týdnů, zvažte vyhledání kvalifikovaných lékařů, kteří se specializují na léčbu tohoto stavu.

Náhlá bolest dolní části zad na levé straně a potenciální příčiny

Náhlá bolest v levé dolní části zad, která odezní po spánku, může být způsobena různými faktory, včetně svalového napětí, problémů s ledvinami nebo ischiasu. Svalová napětí jsou běžná při fyzických aktivitách bez řádného zahřátí nebo při nadměrném vypětí. Problémy s ledvinami mohou způsobit lokalizovanou bolest na jedné straně dolní části zad v důsledku zánětu nebo infekce. Podráždění sedacího nervu může mít za následek také prudké vystřelující bolesti dolů do nohy vycházející z oblasti dolní části zad.

Řešení těchto možných příčin:

 • Při každodenních činnostech udržujte správné držení těla, abyste snížili zátěž svalů a páteřních plotének.
 • Pro optimální zdraví ledvin udržujte hydrataci a vyváženou stravu.
 • Zařaďte protahovací cviky zaměřené na hamstringy a hýždě, abyste zmírnili tlak na sedací nerv.

Bolesti kyčlí, třísel a nohou související s polohou při spánku

Bolesti v oblasti kyčlí, třísel nebo nohou po chůzi mohou souviset s nesprávnou polohou při spánku, která způsobuje nadměrné zatížení kloubů a svalů. Lidé spící na boku se špatnou polohou páteře a pánve mohou pociťovat nepříjemné pocity vyzařující do boků, zatímco ti, kteří spí na břiše, mohou trpět bederní radikulopatií nebo podrážděním sedacího nervu.

Při řešení těchto otázek zvažte následující:

 • Přepněte se do podpůrnější polohy pro spánek, například do polohy na boku s pokrčenými koleny a polštářem mezi nohama, abyste si správně srovnali páteř.
 • Používejte ergonomický polštář určený pro specifické polohy při spánku, abyste během odpočinku udrželi rovinu krku a páteře.
 • Zařaďte každodenní protahovací cvičení zaměřená na ohybače kyčlí, hýžďové svaly a hamstringy, abyste zlepšili flexibilitu a snížili napětí v postižených oblastech.

Pokud opatření samoléčby nevedou k úlevě, je třeba zvážit konzultaci s odborníkem na muskuloskeletální problematiku. Ten může pomoci identifikovat základní příčiny bolesti po spánku a v případě potřeby doporučit vhodné možnosti léčby, jako je fyzikální terapie nebo léky proti bolesti. Pamatujte, že řešení základní příčiny bolesti dolní části zad je zásadní pro dlouhodobou úlevu a prevenci budoucích potíží spojených se špatnými spánkovými návyky.

Časté dotazy týkající se bolesti dolní části zad po spánku

Proč mě ráno po spánku bolí dolní část zad?

Pokud vás ráno bolí dolní část zad, může to být způsobeno špatnou polohou při spánku, nepodpůrnou matrací nebo chronickým onemocněním. Udržování správného držení těla během dne a zařazování protahovacích cviků může pomoci zmírnit nepříjemné pocity.

Proč mě bolí dolní část zad po špatném spánku?

Spaní ve špatné poloze může způsobit nesprávné nastavení páteře a přetížení svalů, což vede k bolestem dolní části zad. Abyste tomu předešli, zkuste si osvojit spaní na boku s polštářem mezi koleny nebo použijte jiné alternativní polohy spánku.

Jak zabránit bolestem dolní části zad po spánku?

Aby vás po spánku přestala bolet spodní část zad:

 • Vyberte si podpůrnou matraci, která udržuje rovinu páteře.
 • Vyhněte se spánku na břiše a zaujměte lepší spánkové polohy.
 • Udržujte správné držení těla po celý den
 • Zařaďte každodenní protahovací cvičení pro zvýšení flexibility a síly.
 • Léčba všech chronických onemocnění způsobujících bolest

Proč mě bolí záda po dlouhém spánku?

Pokud jste příliš dlouho spali, mohou vás bolet záda, protože dlouhodobý nehybný pobyt může vést ke ztuhnutí svalů. Zařazení pravidelného pohybu do vašeho režimu tím, že si budete dělat přestávky během dlouhého spánku nebo budete před spaním cvičit jemné protahování, může pomoci snížit nepříjemné pocity.

Závěr

Závěrem lze říci, že bolest dolní části zad po spánku může být způsobena řadou faktorů včetně polohy při spánku, kvality matrace, chronických onemocnění, držení těla během dne a těhotenství. Pro snížení nepohodlí a zlepšení celkového stavu páteře je důležité zvážit alternativní polohy při spánku, jako je spaní na boku nebo investice do matrace s vhodnou tvrdostí pro podporu páteře. Zařazení každodenních protahovacích cviků a udržování správného držení těla během pracovní doby může také pomoci zmírnit ranní bolesti zad.

Pokud pociťujete chronickou nebo silnou bolest dolní části zad po spánku, je možná načase vyhledat odbornou pomoc poskytovatele zdravotní péče. Pokud jste těhotná, existují navíc specifické spánkové polohy a návyky, které mohou zmírnit bolesti zad související s těhotenstvím.Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?