Jak překonat jet lag , prostředky a strategie prevence

Last updated:

Published:

Jet lag je běžný, ale často nepochopený jev, se kterým se setkává mnoho cestovatelů. V tomto obsáhlém průvodci pronikneme do složitostí jet lagu, prozkoumáme jeho příčiny a příznaky, abychom vám pomohli lépe pochopit, jak ovlivňuje vnitřní hodiny vašeho těla.

Probíráme různé strategie, jak se jet lagu vyhnout a překonat ho, od tipů na přípravu před cestou až po postupy spánkové hygieny. Dále se budeme zabývat preventivními opatřeními, jako je úprava spánkového režimu před cestou a dodržování zdravých stravovacích návyků.

Nakonec se dozvíte, jak se účinně vypořádat s jet lagem po příletu pomocí hydratace a technik cvičení. Budeme se zabývat také přírodními prostředky pro úlevu a zvládání dlouhodobých účinků na duševní i fyzické zdraví. Pochopením těchto klíčových aspektů zvládání jet lagu si můžete zajistit hladší přechod mezi časovými pásmy a zároveň minimalizovat únavu z cestování.

Co je to jet lag?

Jet lag, známý také jako syndrom změny časového pásma nebo desynchronóza, je dočasná porucha spánku, ke které dochází, když se vnitřní hodiny vašeho těla neshodují s místním časem v cílové destinaci. To může způsobit různé příznaky a nepříjemné pocity, o kterých si povíme v této části.

Definice jet lagu

Jet lag vzniká při rychlém cestování přes více časových pásem, například při dálkových letech. Vaše vnitřní hodiny, tzv. cirkadiánní rytmus, dohlíží na řadu tělesných funkcí, jako jsou cykly bdění a spánku, produkce hormonů a trávení. Při rychlém překonání různých časových pásem trvá nějakou dobu, než se váš cirkadiánní rytmus přizpůsobí novému prostředí.

Příznaky jet lagu

Závažnost a délka trvání příznaků jet lagu se u jednotlivých osob liší, ale obecně zahrnují:

 • Únava během denních hodin
 • .
 • Problémy s usínáním nebo s udržením spánku v noci
 • Zažívací potíže, jako je zácpa nebo průjem
 • Změny nálady, jako je podrážděnost nebo úzkost
 • Slabé soustředění a výpadky paměti

Příčiny jet lagu

Primární příčinou jet lagu je rychlé cestování přes více časových pásem, které vede k narušení přirozeného cirkadiánního rytmu vašeho těla. Mezi další faktory, které přispívají ke vzniku jet lagu, patří:

 • Úloha slunečního světla při udržování správného fungování našeho cirkadiánního rytmu může být narušena jeho nedostatečným vystavením, což může zhoršit příznaky jet lagu.
 • Dehydratace: Cestování letadlem, zejména dálkové lety, může způsobit dehydrataci v důsledku nízké vlhkosti vzduchu v kabinách letadel. Dehydratace může zhoršit účinky jet lagu na váš organismus.
 • Konzumace alkoholu a kofeinu: Alkohol i kofein mohou narušit spánkový režim a přispět ke zvýšení příznaků jet lagu.

V následujících kapitolách se budeme zabývat různými strategiemi, jak se jet lagu vyhnout, jak ho překonat, jak mu předcházet a jak se s ním účinně vypořádat, abyste si při cestování napříč časovými pásmy mohli užít pohodlnější cestu.

Jet lag může vést k vyčerpání, zmatenosti a nedostatku spánku. Abyste se vyhnuli jet lagu, je důležité pochopit příčiny tohoto stavu a přijmout opatření před cestou i během ní.

Jak se vyhnout jet lagu

Předcházet jet lagu je vždy lepší než se potýkat s jeho následky. Pokud před cestou a během ní podniknete několik aktivních kroků, můžete dopad jet lagu na své tělo a mysl minimalizovat. Zde je několik tipů, které vám pomohou vyhnout se jet lagu:

Tipy pro přípravu před cestou

 • Postupně upravte svůj spánkový režim: Několik dní před odjezdem začněte posouvat dobu spánku blíže časovému pásmu cílové destinace. S přechodem na jiný spánkový režim začněte s předstihem, abyste si usnadnili přechod po příjezdu.
 • Dodržujte správnou spánkovou hygienu: Zajistěte si kvalitní spánek ve dnech předcházejících cestě dodržováním správných praktik spánkové hygieny.
 • Jíst dobře vyvážená jídla: Konzumace výživných potravin před cestou pomáhá udržovat stabilní hladinu energie a podporuje celkové zdraví.
 • Vyhýbejte se kofeinu a alkoholu v blízkosti doby spánku: Tyto látky mohou narušit kvalitu spánku a ztížit přizpůsobení tělesných hodin.

Tipy na cestování

 • Synchronizujte se s časem v cílové destinaci co nejdříve:Chcete-li rychleji přenastavit své vnitřní hodiny, nastavte všechna zařízení (hodinky, telefony) podle místního času v cílové destinaci hned po nástupu do letadla. li >  
 • Staňte se hydratovanými : strong > Pití velkého množství vody během celého letu pomůže v boji proti dehydrataci způsobené cestováním letadlem. vyvarujte se nadměrné konzumace kofeinu a alkoholu, protože přispívají k dehydrataci a mohou zhoršit únavu cestujících. li >  
 • Zvedejte se a hýbejte se : strong > Pravidelné protahování a procházky kolem kabiny podpoří krevní oběh , což pomáhá snižovat únavu . li >  
 • Spětestrategickyvletadle : strong > Pokud cestujete na východ, snažte se spát během druhé části letu. Pokud letíte na západ, zůstaňte po většinu cesty vzhůru a spěte až ke konci letu.

Podle těchto tipů pro přípravu před cestou a strategií během letu můžete výrazně snížit pravděpodobnost, že zažijete jet lag, a užít si hladší přechod do nového časového pásma.

Použitím rad uvedených v tomto článku lze přijmout opatření, která zabrání jet lagu. Pokud se však po cestě stále potýkáte s příznaky jet lagu, existují některé strategie, které mohou pomoci zmírnit jeho účinky.

Jak překonat jet lag

Pokud již jet lag zažíváte, nezoufejte. Existuje několik strategií, které vám ji pomohou překonat a vrátit se do správných kolejí. V této části se budeme zabývat některými účinnými technikami vystavení světlu a spánkové hygieny, které vám pomohou překonat jet lag.

Strategie vystavení světlu

Vystavení se přirozenému světlu je nezbytné pro přenastavení vnitřních hodin. Zde je několik tipů pro řízení expozice světlu:

 • Ranní světlo: Pokud jste cestovali na východ, vystavte se jasnému rannímu slunečnímu světlu co nejdříve po probuzení. Pomůže to urychlit vnitřní hodiny vašeho těla a rychleji se přizpůsobit novému časovému pásmu.
 • Vyhýbejte se večernímu světlu: Naopak, pokud jste cestovali na západ, snažte se vyhnout večernímu slunečnímu světlu tím, že se budete zdržovat v místnosti nebo budete nosit sluneční brýle, když budete venku v pozdních odpoledních hodinách.
 • Denní režim: Vytvořte si stálý denní režim s pravidelnými venkovními aktivitami během denního světla, aby si vaše tělo rychleji zvyklo na nový režim.

Strategie spánkové hygieny

Kromě řízení expozice světlu je pro překonání jet lagu zásadní také udržování správné spánkové hygieny. Zde je několik užitečných tipů pro zlepšení kvality spánku při přizpůsobování se novému časovému pásmu:

 • Vytvořte si prostředí vhodné pro spánekVaše spací místo by mělo být tmavé, tiché, chladné (mezi 60-67°F /15-19°C doporučeno organizací Sleep Foundation) a pohodlné. V případě potřeby použijte zatemňovací závěsy nebo masku na oči.
 • Vyhněte se stimulujícím látkám: Kofein a nikotin mohou narušit vaši schopnost usnout. Zdržte se užívání kofeinu a nikotinu 4-6 hodin před usnutím.
 • Strong>Strong>Kofein a nikotin se nesmí užívat.
 • Vytvořte si předspánkový režim: Vytvořte si relaxační předspánkový režim, který vašemu tělu naznačí, že je čas jít spát, například čtení nebo teplá koupel.
 • Doplňky melatoninu: Melatonin, hormon zodpovědný za regulaci cyklů spánku a bdění, lze užívat ve formě doplňků, které vám pomohou upravit vnitřní hodiny při cestování napříč časovými pásmy. Před použitím doplňků stravy s melatoninem se poraďte se svým lékařem.

Zařazením těchto strategií pro vystavení světlu a spánkovou hygienu do každodenního režimu budete na dobré cestě k překonání jet lagu a užijete si každý okamžik během cestování naplno.

Využitím taktik uvedených v tomto článku můžete překonat jet lag a obnovit svou energii. Nyní, když jsme si řekli, jak jet lag překonat, přejděme k technikám prevence, které zmírní jeho účinky ještě předtím, než začne.

Jak předcházet jet lagu

Předcházení jet lagu je zásadní pro udržení celkové pohody a pro to, abyste si cestu užili naplno. Chcete-li minimalizovat účinky jet lagu, podnikněte před cestou i během ní proaktivní kroky.

Úprava spánkového režimu před cestou

Chcete-li předejít jet lagu, je nezbytné začít upravovat svůj spánkový režim několik dní před odjezdem. Postupně posouvejte čas spánku a vstávání blíže k času v cílové destinaci:

 • Pokud cestujete směrem na východ, choďte každou noc před cestou spát dříve.
 • Pokud cestujete na západ, zůstávejte každou noc před odjezdem vzhůru později.

Tato postupná úprava pomáhá synchronizovat vaše vnitřní hodiny s místním časem v cílové destinaci, což vám usnadní přizpůsobení po příjezdu. Kromě toho se snažte dodržovat správnou spánkovou hygienu vytvořením relaxačního režimu před spaním a zajištěním optimálního prostředí pro spánek z hlediska teploty, úrovně hluku a světelných podmínek.

Jídelní návyky a výživa pro prevenci jetlagu

V prevenci jet lagu hrají významnou roli také vaše stravovací návyky. Vyvážená strava bohatá na živiny může pomoci podpořit zdravý spánek a zároveň dodat energii po celý den:

 1. Dodržujte pravidelnou dobu jídla: Jídlo v konzistentních intervalech pomáhá regulovat cirkadiánní rytmy, které ovlivňují trávení i cykly spánku a bdění.
 2. Vyhněte se těžkým nebo kořeněným jídlům v blízkosti doby spánku: Konzumace velkých nebo kořeněných jídel do tří hodin před spaním může vést k nepříjemným pocitům nebo zažívacím potížím, které narušují klidný spánek. Sleep Foundation doporučuje lehčí, snadno stravitelná jídla večer.
 3. Zůstaňte hydratovaní: Dehydratace může zhoršit příznaky jet lagu. Před cestou, během ní i po ní pijte hodně H2O. Vyhněte se nadměrné konzumaci kofeinu nebo alkoholu, protože mohou přispět k dehydrataci a narušit spánkový režim.
 4. Přijímejte potraviny bohaté na živiny: Konzumujte stravu bohatou na vitaminy B6 a B12, hořčík a melatonin - všechny jsou známé svou rolí při podpoře zdravých spánkových cyklů. Vynikajícími zdroji těchto živin jsou potraviny, jako jsou banány, mandle, špenát a ryby, například losos nebo tuňák.  Healthline

Přijetí aktivních opatření týkajících se spánkového režimu a stravovacích návyků pomůže zabránit vzniku jet lagu při cestování přes časová pásma. Důsledným dodržováním těchto strategií před odletem a během cesty,výrobky z CBD oleje Cibdol , vám mohou poskytnout další podporu tím, že podpoří relaxaci a zároveň pomohou regulovat cykly spánku a bdění.

Jet lagu lze předcházet úpravou spánkového režimu před cestou a stravovacími návyky, které přispívají k prevenci jet lagu. Po příletu existují různé přístupy, které pomáhají zvládnout jet lag, například hydratace a cvičení, které mohou pomoci k rychlejšímu zotavení.

Jak se vypořádat s jet lagem po příletu

Po příletu do cílové destinace může být zásadní podniknout kroky proti jet lagu a pomoci tělu přizpůsobit se. Následující strategie mohou pomoci překonat příznaky jet lagu:

a. Hydratační strategie pro zvládání jet lagu

 • Udržování hladiny hydratace: Při řešení jet lagu je zásadní pít velké množství vody, protože dehydratace může jeho účinky zhoršit. Snažte se vypít alespoň osm sklenic vody denně.
 • Vyhýbejte se kofeinu a alkoholu: Kofein i alkohol mohou dehydratovat organismus a narušit spánkový režim, což ztěžuje zotavení z jet lagu. Zvolte raději bylinkové čaje nebo jiné nápoje bez kofeinu.
 • Jíst hydratační potraviny: Konzumace ovoce a zeleniny s vysokým obsahem vody, jako jsou okurky, melouny, pomeranče nebo jahody, vám pomůže udržet hydrataci po celý den.

b. Cvičební strategie pro zvládání jet lagu

 • Naplánujte si lehké cvičení: Zapojení se do lehké fyzické aktivity, jako je chůze nebo protahování, po příletu pomáhá resetovat vaše vnitřní hodiny tím, že podporuje krevní oběh a průtok kyslíku tělem.
 • (zdroj).
 • Vyhněte se zpočátku těžkým tréninkům: Jestliže jste fitness nadšenci, kteří rádi pravidelně cvičí i během cestování; vyhněte se intenzivním tréninkům hned po přistání, protože by mohly prohloubit únavu způsobenou dlouhými hodinami strávenými cestováním letadlem.
 • Zapojte venkovní aktivity: Vystavení přirozenému slunečnímu světlu pomáhá regulovat cirkadiánní rytmus vašeho těla, což je nezbytné pro přizpůsobení se novému časovému pásmu. Naplánujte si některé venkovní aktivity, jako je prohlídka památek nebo pěší turistika, během denního světla.

Podle těchto strategií hydratace a cvičení se můžete po příletu účinně vypořádat s jet lagem a zajistit si hladší přechod do nového časového pásma. Nezapomeňte, že může trvat několik dní, než se vaše tělo plně přizpůsobí, takže buďte trpěliví a dopřejte si potřebný čas na zotavení.

Často kladené otázky Jet Lag

Co je hlavní příčinou jet lagu?

Toto narušení vede k nesouladu mezi našimi vnitřními hodinami a vnějším prostředím, což způsobuje příznaky, jako je únava, nespavost a potíže se soustředěním. Výzkumy naznačují, že na každé překročení časového pásma potřebuje naše tělo přibližně jeden den, aby se přizpůsobilo.

Jakých je 5 příznaků jet lagu?

 1. Únava a celková únava
 2. Nespavost nebo poruchy spánku
 3. Zažívací potíže, jako je zácpa nebo průjem
 4. Změny nálady, jako je podrážděnost nebo mírná deprese
 5. Kognitivní obtíže včetně problémů se soustředěním a pamětí

Kolik dní bude trvat jet lag?

Délka trvání jet lagu se liší v závislosti na faktorech, jako je individuální citlivost, počet překonaných časových pásem a směr cesty. Obecně platí, že trvá přibližně jeden den na každé překročené časové pásmo , než se vaše tělo plně přizpůsobí. Pokud například během cesty překročíte šest časových pásem, počítejte s přibližně šesti dny na zotavení.

Je jet lag horší, když jedete na východ, nebo na západ?

Jet lag bývá horší při cestování na východ, protože vyžaduje spíše posunutí (zkrácení) cirkadiánního rytmu než jeho zpoždění (prodloužení) - což je pro většinu lidí náročnější. Cestování na západ se obecně lépe přizpůsobuje naší přirozené tendenci mít o něco delší vnitřní hodiny než 24 hodin.

Závěr

Jet lag může být pro cestovatele nepříjemným zážitkem, ale existují způsoby, jak jeho účinky snížit. Přijetí opatření, jako je vyhýbání se kofeinu a alkoholu před cestou, nastavení hodinek na místní čas v cílové destinaci před příletem a dostatek odpočinku během letu, vám může pomoci jet lag po příletu rychle překonat. Pro minimalizaci účinků jet lagu a zajištění hladkého přechodu do místního časového pásma je důležité zůstat hydratovaný. S těmito tipy na paměti by cestující neměli mít problém vypořádat se s případnými negativními dopady jetlagu.

Disclaimer:
This article has been written for informational purposes only, and is based on research published by other externals sources

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?