Pomáhá rybí olej při suchých vlasech?

Last updated:

Published:

Častým problémem jsou suché, lámavé vlasy, které postrádají lesk a poddajnost. Přestože existuje mnoho příčin, někteří lidé se ptají, zda užívání doplňků stravy, jako je rybí olej, může pomoci vyživit vlasy a zabránit jejich vysušování.

Tento článek se zabývá důkazy o rybím oleji pro zlepšení hydratace vlasů a možnými mechanismy. Budeme se zabývat:

 • Proč jsou vlasy suché a poškozené
 • Živiny, které vlasy potřebují ke svému zdraví
 • Jak omega-3 mohou zlepšit zdraví vlasů
 • Co ukazují studie o rybím tuku a vlasech
 • Kolik rybího oleje může pomoci vlasům
 • Tipy pro maximalizaci přínosu pro vlasy
 • Jakákoli opatření potřebná u rybího oleje
 • Další způsoby, jak zlepšit suché vlasy

Na konci se dozvíte, zda rybí olej splňuje svou pověst látky zvyšující lesk a vlhkost vlasů.

Pomáhá rybí olej při suchých vlasech?

Proč jsou vlasy suché a poškozené?

Vlasy jsou tvořeny bílkovinou zvanou keratin, která obsahuje sirné vazby, jež zajišťují jejich strukturu a pevnost. Aby byl keratin pružný a nedocházelo k vysychání vlasových stvolů, je zapotřebí dostatečná vlhkost, oleje a živiny.

Ztrátu vody a poškození, které vedou k suchým a lámavým vlasům, může způsobit několik faktorů:

1. Nízká produkce ropy

Mazové žlázy na bázi vlasových folikulů vylučují oleje, jako je maz, který vlasy maže a chrání. Nízká produkce mazu způsobená stárnutím, genetikou nebo zdravotními problémy vede k vysušování vlasů.

2. Poškození UV zářením

Sluneční UV paprsky narušují lipidy ve vlasovém stvolu. To způsobuje matné, suché a krepaté vlasy náchylné k lámání.

3. Tepelný styling

Časté používání horkých stylingových nástrojů, jako jsou fény a žehličky, vlasy časem vysušuje.

4. Chemické zpracování

Chemické látky obsažené v barvách, trvalé ondulaci a odbarvovačích odstraňují z vlasů ochrannou kutikulární vrstvu, což způsobuje ztrátu vlhkosti.

5. Tvrdá voda

Minerální usazeniny z tvrdé vody ulpívají na vlasových vláknech a vytvářejí nánosy, které ucpávají vlasové folikuly a brání zadržování vlhkosti.

6. Příliš časté mytí šamponem

Časté mytí šamponem, zejména drsnými přípravky, může z vlasů vymýt oleje, které je udržují pružné a hydratované.

7. Nedostatky živin

Nedostatek živin, jako jsou omega-3, zinek, biotin nebo vitamin E, může negativně ovlivnit zdraví vlasů a způsobit jejich lámavost.

Jaké živiny vlasy potřebují, aby byly zdravé?

Mezi hlavní živiny, které přispívají k optimálnímu stavu vlasů, patří:

Protein

Konzumace dostatečného množství bílkovin poskytuje aminokyseliny, jako je cystein a methionin, které ve vlasech vytvářejí keratin a kolagen. Nedostatek způsobuje vypadávání vlasů a suché, křehké prameny.

Iron

Železo umožňuje dodávku kyslíku pro růst a obnovu vlasů. Nízká hladina vede ke snížení lesku a vitality.

Zinek

Zinek má zásadní význam pro syntézu DNA a bílkovin ve vlasových folikulech. Jeho nedostatek může vyvolat vypadávání vlasů a lupy.

Biotin

Biotin napomáhá rozvoji keratinové infrastruktury ve vlasech. Nedostatečný příjem biotinu je spojen s lámavými a řídnoucími vlasy.

Vitamin C

Vitamin C zvyšuje vstřebávání železa a produkci kolagenu pro zdravé vlasové folikuly a minimalizuje lámavost vlasů.

Vitamin E

Vitamin E působí jako antioxidant ve vlasové pokožce a vlasových folikulech a zabraňuje poškození vlasů UV zářením a volnými radikály.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 zvlhčují vlasy tím, že regulují tvorbu kožního mazu a záněty. Pomáhají vytvářet hydratovaný a lesklý vzhled.

Mnoho živin podporuje zdraví vlasů, omega-3 však pomáhají vlasy vyživovat a zabraňují jejich vysušování. Podívejme se blíže na důkazy.

Jak mohou omega-3 zlepšit vlhkost a lesk vlasů?

Omega-3 působí na vlasy několika způsoby, které mohou snížit jejich suchost a lámavost:

1. Regulace produkce mazu

Omega-3 pomáhají nastavit správnou hladinu tvorby kožního mazu ve folikulách - ne příliš málo, což způsobuje vysušení, ne příliš mnoho, což způsobuje mastnotu.

Jedna studie u žen zjistila, že doplňky stravy s obsahem omega-3 snižují podle vlastního vyjádření mastnotu a objektivní hladinu kožního tuku.

2. Snížení zánětu

Chronický zánět může poškodit vlasové folikuly. Protizánětlivé vlastnosti omega-3 snižují zánět vlasové pokožky a podporují tak zdraví vlasových folikulů a vlasů.

3. Prevence hormonální nerovnováhy

Kolísání hormonů může narušit sekreci oleje. Příjem omega-3 může regulací reprodukčních hormonů zabránit nadměrné tvorbě kožního mazu a suchosti.

4. Zlepšení cirkulace vlasové pokožky

Lepší průtok krve dodává folikulům více živin a zlepšuje výměnu plynů, která je pro růst vlasů zásadní. Omega-3 optimalizují krevní oběh.

5. Posílení buněčných membrán

Omega-3 EPA a DHA se zabudovávají do membrán buněk kůže a folikulů, čímž pomáhají udržovat strukturální integritu a vlhkost.

Díky těmto mechanismům může dostatek omega-3 pomáhat optimalizovat rovnováhu vlhkosti a oleje ve vlasech. Co však ukazují klinické důkazy?

Co ukazují studie o rybím oleji pro zdraví vlasů?

Přímý vliv doplňků stravy s rybím tukem na vlasy zkoumalo jen poměrně málo studií. Některé malé studie však ukazují slibné výsledky:

 • U žen užívajících doplňky stravy s omega-3 proti vypadávání vlasů se snížilo vypadávání vlasů a zlepšila se jejich pevnost a lesk.
 • U pacientů s alopecií areata rybí olej po 6 měsících snížil vypadávání vlasů a zvýšil hustotu vlasů ve srovnání s placebem. Téměř polovině z nich znovu narostlo 50 % vlasů oproti žádnému vlasu u placeba.
 • U dospívajících s vypadáváním vlasů se u těch, kteří užívali doplňky stravy s rybím olejem, po 6 měsících výrazně zvýšila hustota vlasů ve srovnání s placebem.
 • Doplňky rybího oleje zlepšily růst vlasů u potkanů tím, že stimulovaly proliferaci buněk vlasových folikulů. Omega-3 se zabudovaly do buněčných membrán.

Ačkoli je stále zapotřebí dalšího výzkumu, tyto studie poskytují předběžné důkazy o tom, že příjem omega-3 může zlepšit hydrataci, lesk a tloušťku vlasů.

Kolik rybího oleje může pomoci se suchými vlasy?

Pro použití doplňků rybího oleje k léčbě suchých vlasů neexistují konkrétní pokyny pro dávkování. Výše uvedené studie a výzkum zdraví pokožky však poskytují přiměřené cílové dávky:

 • Všeobecné zdraví: 250-500 mg kombinované EPA/DHA denně
 • Prevence suchosti: 1 000 mg EPA/DHA denně
 • Léčba vypadávání vlasů: 2 000-4 000 mg EPA/DHA denně

Dávky rozdělte na celý den s jídlem nebo svačinou, abyste zlepšili vstřebávání a zabránili rybímu říhání.

Hledejte kvalitní rybí olej, který obsahuje alespoň 500 mg omega-3 v 1 000 mg kapslí. Tekuté koncentráty rybího oleje mohou poskytnout vyšší dávky v menším objemu.

Buďte trpěliví. Rozdíl může být patrný až po 3-6 měsících, protože vlasy rostou jen asi 1⁄2 palce za měsíc. Klíčem k dosažení prospěchu je dlouhodobý denní příjem.

Tipy, jak maximalizovat přínosy rybího oleje pro vlasy

Zde je několik jednoduchých tipů, jak co nejlépe využít doplňky stravy s rybím olejem pro posílení zdraví vlasů:

 • Vybírejte si vysoce kvalitní doplňky stravy s rybím olejem, u kterých je testována čistota EPA/DHA, aby byla zajištěna jejich čerstvost. Hledejte přidaný vitamin E.
 • Rybí olej naneste přímo na pokožku hlavy a vmasírujte. Tím se dosáhne koncentrovaného účinku na vlasové folikuly.
 • Užívejte antioxidanty, jako je astaxanthin a vitamin C, které zabraňují oxidaci omega-3 před jejich vstřebáním.
 • Zaměřte se na příjem 2 000-4 000 mg EPA/DHA denně, abyste dosáhli znatelného zlepšení suchosti, hustoty a růstu vlasů.
 • Pijte hodně vody a používejte hydratační šampon a kondicionér, abyste zvýšili hydrataci.
 • Během užívání rybího oleje omezte tepelný styling, chemické ošetření, plavání v chlóru a další zdroje poškození.
 • Mějte realistická očekávání. Rybí olej posiluje vlasy, ale nemusí zcela zvrátit jejich suchost nebo drastické řídnutí.

Důslednost je klíčová. Pro dosažení co nejlepších výsledků v oblasti suchých a lámavých vlasů dodržujte terapeutickou dávku rybího oleje po dobu nejméně 6 měsíců.

Existují nějaká opatření při užívání doplňků rybího oleje?

Rybí olej je obecně dobře snášen a bezpečný, pokud je užíván podle doporučení. Je však třeba mít na paměti několik možných nežádoucích účinků:

 • Rybí pachuť - užívání s džusem nebo kávou může pomoci chuť zamaskovat. Zmrazení kapslí snižuje rybí říhání.
 • Trávicí potíže - Začněte s nízkou dávkou užívanou s jídlem a pomalu ji zvyšujte po dobu 2-4 týdnů, abyste minimalizovali gastrointestinální potíže.
 • Interakce - Vysoké dávky mohou zředit krev. Pokud užíváte léky na ředění krve, poraďte se se svým lékařem.
 • Kontaminanty - Vybírejte si renomované značky, které čistí oleje a testují je na přítomnost PCB, těžkých kovů a toxinů.
 • Alergie - osoby s alergií na ryby nebo korýše by měly volit rostlinné omega-3, například olej z mořských řas.

Před zahájením užívání rybího oleje, zejména při vyšších dávkách než 2 gramy denně, si vždy pečlivě přečtěte etikety a poraďte se se svým lékařem. Přestože je obecně bezpečný, zkontrolujte možné interakce s jakýmikoli léky nebo zdravotními potížemi.

Další tipy pro boj se suchými vlasy

Doplňky stravy s rybím olejem sice slibně zlepšují suchost, strukturu a lesk vlasů, ale nejlépe fungují ve spojení s dalšími strategiemi:

 • Omezte mytí šamponem na 2-3krát týdně a používejte jemný, hydratační šampon a kondicionér.
 • Omezte tepelný styling a pokud je to možné, volte šetrné, přírodní techniky sušení.
 • 1-2krát týdně používejte vyživující masky nebo oleje, jako je olivový, kokosový, arganový nebo mandlový olej, abyste zvýšili vlhkost.
 • Doplňte potraviny bohaté na živiny, které jsou pro vlasy zdravé, jako je avokádo, ořechy, semínka, vejce, špenát a ovoce s antioxidačními účinky. Zůstaňte hydratovaní.
 • Řešte případné problémy s pokožkou hlavy, jako jsou lupy, nadměrná produkce oleje nebo záněty, které mohou přispívat k dehydrataci.
 • Zvažte doplněk biotinu, kolagenu nebo keratinu pro další strukturální výživu.
 • Buďte trpěliví a důslední. Zlepšování zdraví vlasů probíhá pomalu v průběhu několika měsíců. Držte se režimu.

Přestože je třeba provést další výzkum, rybí olej je bezpečnou volbou, která může zvýšit lesk a rovnováhu vlhkosti ve spojení s dalšími hydratačními postupy péče o vlasy. Zaměřte se na dlouhodobé návyky při řešení hlavních příčin suchých a poškozených vlasů.

Závěr - Může rybí olej zlepšit suché a lámavé vlasy?

Souhrnně lze říci, že rybí olej má na základě svých mechanismů a některých předběžných výzkumů potenciál v boji proti chronicky suchým a poškozeným vlasům:

 • Omega-3 EPA a DHA pomáhají regulovat optimální tvorbu kožního mazu, aby se zabránilo dehydrataci a mastnotě.
 • Omega-3 snižují zánět, který může narušit růst vlasů a způsobit lupy nebo folikulitidu.
 • Omega-3 vyživují membrány vlasových buněk, čímž zlepšují zadržování vlhkosti.

Drobné studie uvádějí, že doplňky stravy s rybím tukem zvyšují lesk, pevnost a hustotu vlasů, i když výzkum je zatím omezený. Pro znatelné zlepšení suchosti vlasů se zaměřte na dávku alespoň 2 000 mg EPA/DHA denně.

Rybí olej je pro většinu lidí velmi bezpečný a kromě hydratace vlasů přináší i další zdravotní výhody. Kombinace rybího oleje s holistickým přístupem je však nejlepší pro výživu vlasů zevnitř a dlouhodobou nápravu suchých vlasů. Při používání doplňků stravy, jako je rybí olej pro zdraví vlasů, buďte trpěliví.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?