Zvyšuje omega-3 výdrž?

Published:

Výdrž znamená takovou úroveň energie, která vám umožní podávat fyzický a duševní výkon bez nadměrné únavy. Mnoho lidí užívá doplňky stravy s omega-3 rybím olejem, které zvyšují výdrž při sportu, tréninku a každodenních aktivitách.

Mohou však omega-3 mastné kyseliny skutečně pomoci zvýšit vytrvalost a výdrž?

Níže si rozebereme důkazy o omega-3 a jejich vlivu na energii, sportovní výkonnost, funkci svalů a fyzickou výdrž.

Zvyšuje omega-3 výdrž?

Proč je výdrž důležitá pro zdraví

Výdrž vám dává schopnost plnit každodenní úkoly, sportovat a cvičit, aniž byste se příliš unavili. Umožňuje vám podávat výkony s vyšší intenzitou po delší dobu.

Dobrá výdrž závisí na:

 • Efektivní využití kyslíku
 • Svalové palivo a účinnost
 • Průtok krve a krevní oběh
 • Produkce energie v mitochondriích
 • Hormony jako testosteron
 • Aktivace nervového systému
 • Funkce červených krvinek
 • Rovnováha elektrolytů a živin

Špatná výdrž přispívá k rychlé únavě, sníženému výkonu a pomalejší regeneraci po tréninku. Ztěžuje také vykonávání každodenní fyzické práce.

Posilování vytrvalosti přináší rozsáhlé zdravotní a výkonnostní výhody. Mohou v tom hrát roli omega-3? Podívejme se na důkazy.

Jak mohou omega-3 zvýšit výdrž?

Omega-3 mastné kyseliny jako EPA a DHA mají několik příznivých účinků, které mohou podpořit vytrvalost a fyzickou odolnost:

Zlepšuje průtok kr ve - Omega-3 zvyšují vazodilataci a průtok krve do pracujících svalů. Tím je zajištěno více kyslíku a živin, které oddalují únavu.

Optimalizace červených krvinek - Omega-3 pomáhají regulovat tvorbu červených krvinek, jejich pružnost a schopnost přenášet kyslík.

Snižuje zánět - protizánětlivé účinky omega-3 omezují poškození a bolestivost svalů, které snižují výdrž.

Zlepšuje funkci mitochondrií - Omega-3 optimalizují funkci mitochondrií a produkci energie v buňkách.

Zvyšuje efektivitu svalů - Omega-3 se zabudovávají do buněčných membrán sarkolemy a zlepšují tak svalové kontrakce.

Zlepšuje regeneraci - rychlejší regenerace po cvičení díky omega-3 vám umožní trénovat a soutěžit častěji.

Zlepšuje VO2 max - Některé studie ukazují, že omega-3 zvyšují VO2 max - maximální množství kyslíku, které vaše tělo dokáže využít během intenzivního cvičení.

Díky těmto rozsáhlým mechanismům může udržování dostatečného stavu omega-3 pomáhat zvyšovat vytrvalost při jakékoli činnosti vyžadující trvalý výkon a odolnost vůči únavě.

Ukazují studie, že omega-3 zvyšuje výdrž a odolnost?

Mnoho studií analyzovalo účinky suplementace omega-3 na výkonnost, vytrvalost a ukazatele vytrvalosti u sportovců, aktivních jedinců a dospělých se sedavým zaměstnáním.

Zde je shrnutí hlavních zjištění:

 • Většina studií ukazuje zvýšení spotřeby kyslíku a VO2 max při suplementaci omega-3. To ukazuje na schopnost přijímat a využívat více kyslíku pro energii, což zvyšuje aerobní kapacitu.
 • Bylo zjištěno, že omega-3 snižují srdeční frekvenci a spotřebu kyslíku během cvičení. Potřeba menšího množství kyslíku při stejné intenzitě cvičení zvyšuje výkonnost.
 • Několik studií uvádí zvýšení maximálního výkonu, doby do vyčerpání a celkové cvičební kapacity, což naznačuje zvýšení vytrvalosti při intenzivním úsilí.
 • Několik studií ukazuje snížení vnímané námahy a svalové bolestivosti ve dnech po cvičení, což naznačuje lepší regeneraci po tréninku s omega-3.
 • Některé dobře kontrolované studie však neprokázaly žádné významné ergogenní účinky na výkon nebo VO2 max s omega-3.

Celkově se zdá, že omega-3 mají mírný, ale měřitelný přínos pro využití kyslíku, efektivitu cvičení, trvalou sílu a regeneraci po cvičení - to vše může přispět ke zlepšení vytrvalosti.

Proč omega-3 u některých lidí nezvyšují výdrž?

Zatímco mnoho studií ukazuje pozitivní účinky na výkonnost a markery související s výdrží, některé výzkumy ukazují neutrální nebo nevýznamné výsledky suplementace omega-3. Důvody rozporuplných zjištění mohou být následující:

 • Nedostatečné dávky omega-3 v některých studiích
 • Krátké studie trvající méně než 8 týdnů
 • Používání pouze nesportovci nebo velmi elitními sportovci
 • Neschopnost standardizovat stravu a cvičení
 • Špatně vstřebatelné formy, jako jsou ethylestery použité v některých studiích.
 • Vysoká interindividuální variabilita v reakci na omega-3 kyseliny
 • Obtížné odhalení malých zlepšení výkonu bez přesného přímého měření závodů

Dobře navržené studie kontrolující tyto faktory mohou pomoci objasnit velikost ergogenního účinku, který omega-3 skutečně poskytují.

Je vysoká dávka omega-3 bezpečná pro výkon při cvičení?

Studie na lidech hodnotící rybí olej pro zvýšení výkonnosti a vytrvalosti obvykle používají množství:

 • 1 000 - 2 000 mg EPA/DHA denně pro rekreační sportovce
 • Až 4 000 mg EPA/DHA denně pro elitní závodníky

Tyto dávky jsou většinou lidí dobře snášeny, nejčastějšími stížnostmi jsou gastrointestinální nežádoucí účinky. Minimalizace rizik:

 • Rybí tuk užívejte s jídlem, abyste předešli zažívacím potížím.
 • Začněte s nižšími dávkami a pomalu je zvyšujte po dobu 4 týdnů.
 • Rozdělte dávku do menších dávek během dne

Kromě toho mohou omega-3 při velmi vysokých dávkách nad 4 gramy denně prodloužit dobu krvácení. To je pravděpodobně problém pouze pro ty, kteří již užívají léky na ředění krve nebo mají poruchy srážlivosti.

U jinak zdravých dospělých se zdá, že množství omega-3, které podle výzkumu zvyšuje výdrž a výkonnost, je zcela bezpečné. Přesto se před vyzkoušením vysokých dávek rybího oleje poraďte se svým lékařem.

Měl bych užívat omega-3 pro zvýšení vytrvalosti a odolnosti?

Závěrem lze říci, že výzkum naznačuje, že doplňkové omega-3 mohou poskytnout malé, ale prospěšné zvýšení ukazatelů souvisejících s výdrží, jako je VO2 max, účinnost kyslíku, trvalý výkon, zotavení po cvičení a zánět.

Účinky jsou však v různých studiích nekonzistentní a je nepravděpodobné, že by samy o sobě měly příliš dramatický ergogenní dopad.

Přesto je možné, že díky potenciálnímu přínosu pro výdrž v kombinaci s pozitivními účinky omega-3 na celkové zdraví jsou moudrým doplňkem pro aktivní jedince a sportovce, kteří chtějí bezpečně zvýšit výkonnost a regeneraci.

Pro ty, kteří se věnují intenzivnímu vytrvalostnímu tréninku, jsou omega-3 jednoduchým přírodním prostředkem zvyšujícím výkonnost s malými nevýhodami, který vám ve spojení s komplexními tréninkovými strategiemi může poskytnout konkurenční výhodu.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?