Zvyšuje omega-3 hladinu testosteronu?

Published:

Omega-3 mastné kyseliny mají řadu zdravotních účinků, od zlepšení zdraví srdce až po zlepšení funkce mozku. Podle některých tvrzení mohou omega-3 také pomáhat přirozeně zvyšovat nízkou hladinu testosteronu u mužů.

Testosteron má zásadní význam pro mužské zdraví a hraje klíčovou roli při nárůstu svalové hmoty, libida, energie a dalších funkcí. Má však zvýšení příjmu omega-3 skutečně vliv na testosteron?

Níže je uveden podrobný přehled důkazů o omega-3 mastných kyselinách a jejich vlivu na produkci a hladinu testosteronu u mužů.

Zvyšuje omega-3 testosteron?

Proč je testosteron důležitý pro zdraví mužů

Testosteron je androgenní steroidní hormon, který hraje klíčovou roli v mužském zdraví a vývoji. Mezi jeho hlavní funkce patří:

 • Vývoj mužských reprodukčních tkání
 • Podpora růstu svalové hmoty a síly
 • Příspěvek k hustotě kostních minerálů
 • Regulace rozložení tělesného tuku
 • Ovlivnění tvorby červených krvinek
 • Vliv na vývoj spermií
 • Ovlivnění libida a sexuálních funkcí
 • Podpora nálady, poznávání a energie

Testosteron přirozeně klesá s věkem, přičemž po 30. roce věku klesá jeho hladina přibližně o 1 % ročně. Nízká hladina testosteronu (hypogonadismus) postihuje do 45 let věku více než 40 % mužů.

Mezi příznaky nízké hladiny testosteronu patří snížené libido, erektilní dysfunkce, únava, úbytek svalové hmoty a deprese.

Zvyšování hladiny testosteronu prostřednictvím diety, cvičení, zvládání stresu a dalších opatření v oblasti životního stylu přináší rozsáhlé výhody. Mohl by však příjem omega-3 také pomoci zvýšit hladinu testosteronu? Podívejme se na důkazy.

Potenciální účinky omega-3 na testosteron

Omega-3 mastné kyseliny jako EPA a DHA mají v těle několik příznivých vlivů, které mohou podporovat zdravou hladinu testosteronu, včetně:

Snižuje zánět - Chronický zánět inhibuje produkci testosteronu. Silné protizánětlivé účinky omega-3 mohou působit proti těmto tlumivým účinkům.

Snižuje hladinu kortizolu - Omega-3 pomáhají snižovat nadměrné množství kortizolu, hormonu uvolňovaného při stresu. Vysoká hladina kortizolu snižuje produkci testosteronu.

Zlepšuje citlivost na inzulín - špatná kontrola inzulínu negativně ovlivňuje testosteron. Omega-3 pomáhají zlepšit inzulínovou signalizaci.

Zvyšuje hladinu leptinu - Leptin signalizuje tukovým buňkám produkci testosteronu. Příjem omega-3 může zvýšit hladinu leptinu.

Podporuje zdraví tepen - lepší průtok krve reprodukčními tkáněmi optimalizuje dostupnost a funkci testosteronu.

Pomáhá zdraví mitochondrií - Mitochondrie produkují testosteron v Leydigových buňkách. Omega-3 podporují zdravou funkci mitochondrií.

Udržování dostatečného příjmu omega-3 může prostřednictvím těchto cest napomáhat přirozené produkci testosteronu a citlivosti tkání na testosteron u mužů.

Ukazují studie, že omega-3 zvyšují hladinu testosteronu?

Klinické údaje zkoumající účinky suplementace omega-3 na hladinu testosteronu u mužů jsou rozporuplné a celkově nepřesvědčivé:

 • Několik malých studií ukazuje zvýšení celkové a volné hladiny testosteronu při suplementaci omega-3.
 • Nedávný přehled však ukázal, že většina dostupných randomizovaných kontrolovaných studií neprokázala žádnou změnu hladiny testosteronu při suplementaci omega-3.
 • Několik studií zaznamenalo nižší hladinu testosteronu při vysokých dávkách nebo dlouhodobém příjmu omega-3.
 • Údaje o změnách anabolických hormonů nebo hormonů budujících svaly, jako je IGF-1, jsou rovněž rozporuplné.
 • Některé studie zaznamenaly výhody, jako je zlepšení parametrů spermií a sexuálních funkcí, přestože nedošlo ke změně hladiny testosteronu.

Celkově lze říci, že v současné době existuje jen málo kvalitních důkazů o tom, že suplementace omega-3 spolehlivě zvyšuje hladinu testosteronu. Stále jsou zapotřebí rozsáhlejší klinické studie.

Omega-3 jsou však i nadále prospěšné pro podporu zdraví mužů v jiných ohledech, jako je snižování zánětů, podpora zdraví srdce a stabilizace nálady.

Proč omega-3 konzistentně nezvyšují hladinu testosteronu?

Existuje několik důvodů, proč suplementace omega-3 nemusí vést ke zvýšení hladiny testosteronu, včetně:

Účinky dávky - Omega-3 mohou zvyšovat hladinu testosteronu pouze při velmi vysokých doplňkových dávkách nad 3 gramy denně, což je množství, které hodnotilo jen málo studií.

Výchozí hladina testosteronu - Muži s nízkou hladinou testosteronu v důsledku věku nebo zdravotního stavu mohou reagovat jinak než mladí, zdraví muži s normální výchozí hladinou testosteronu.

Typ omega-3 - Většina studií používá generické doplňky rybího oleje. Cílenější preparáty EPA/DHA mohou potenciálně ovlivňovat testosteron odlišně.

Vliv cvičení - Omega-3 mohou zvýšit hladinu testosteronu pouze v kombinaci se strukturovaným cvičením. Tento vztah hodnotilo jen málo klinických studií.

Délka trvání studie - mnoho studií je krátkodobých a trvají méně než 3 měsíce. K odhalení účinků může být zapotřebí delších studií.

Individuální variabilita - Hladiny testosteronu se mohou u jednotlivých osob značně lišit. Genetika, životní styl a zdravotní stav pravděpodobně přispívají k reakci na omega-3.

Souhrnně lze říci, že současný výzkum ani nepotvrzuje, ani nevyvrací, že omega-3 mohou zvýšit hladinu testosteronu. K objasnění účinků u mužů je třeba provést další studie.

Existují rizika při vysokých dávkách omega-3 pro testosteron?

Při příjmu vysokých dávek omega-3 nad 3 gramy denně se mohou objevit drobné nežádoucí účinky, jako je rybí pachuť, nevolnost a řídká stolice. Minimalizace rizik:

 • Rozdělené dávky během dne s jídlem
 • Vyberte si doplňky stravy s enterickým obalem
 • Příjem zvyšujte pomalu v průběhu jednoho měsíce
 • Denně se dobře hydratujte

Kromě toho mohou vysoké dávky zvýšit riziko vzniku modřin nebo krvácení u osob užívajících léky na ředění krve nebo s poruchami srážlivosti. Omega-3 jsou pravděpodobně prospěšné pouze pro jinak zdravé muže. Přesto se poraďte se svým lékařem o bezpečných horních limitech na základě vašich léků a anamnézy.

Mírné zvýšení příjmu omega-3 až na 2000 mg denně z potravy a doplňků stravy nepředstavuje velké riziko a je vhodné pro většinu mužů, kteří chtějí podpořit svou kondici, sexuální zdraví a wellness.

Strategie životního stylu s větším vlivem na testosteron

I když je stále zapotřebí dalšího výzkumu omega-3, zavedení opatření v oblasti životního stylu, která mají spolehlivější důkazy o zvyšování hladiny testosteronu, může být pro muže v mezidobí přínosem. Mezi hlavní strategie patří:

Silový trénink - Zvedání závaží vyvolává uvolňování testosteronu. Zaměřte se na 2-4 silové tréninky týdně.

Vysoce intenzivní intervalový trénink - trénink s plnou intenzitou výrazně zvyšuje hladinu testosteronu až hodinu po cvičení.

Snížení nadbytečného tělesného tuku - nadváha nebo obezita snižuje hladinu testosteronu. Snižte procento tělesného tuku na zdravou hodnotu.

Minimalizujte stres - vysoký kortizol z chronického stresu snižuje hladinu testosteronu. Provádějte techniky zvládání stresu.

Dostatek vitaminu D - Zajistěte si dostatečnou hladinu vitaminu D prostřednictvím rozumného vystavování se slunečnímu záření a doplňků stravy.

Jezte zdravé tuky a cholesterol - konzumujte více olivového oleje, ořechů, vajec a dalších prekurzorů testosteronu.

Optimalizujte spánek - Testosteron se regeneruje přes noc. Dopřejte si alespoň 7 hodin kvalitního nočního spánku.

Omezte alkohol - silná konzumace alkoholu snižuje hladinu testosteronu. Zůstaňte u 1-2 střídmých nápojů.

Optimalizace těchto klíčových faktorů životního stylu má na základě současných poznatků větší vliv na testosteron než samotné omega-3. Ideální je komplexní přístup.

Zvyšuje omega-3 hladinu testosteronu? Závěr

Zatímco omega-3 mají prokazatelně příznivý vliv na zdraví srdce, mozkové funkce a náladu, jejich vliv na hladinu testosteronu zůstává v současné době nejasný.

Malé studie ukazují smíšené výsledky, kdy dochází ke zvýšení, snížení nebo žádné změně testosteronu. Většina dobře kontrolovaných studií neprokázala žádný významný vliv.

Omega-3 pravděpodobně ovlivňují hladinu testosteronu pouze nepřímo tím, že snižují zánět, kortizol a inzulinovou rezistenci. Celkové přínosy jsou pravděpodobně skromné.

Další výzkum u mužů s nízkou hladinou testosteronu užívajících dostatečně vysoké dávky omega-3 je opodstatněný. Do té doby jsou pro přirozenou optimalizaci testosteronu přesvědčivější důkazy o strategiích životního stylu.

Vzhledem k jejich nízkému riziku je i nadále vhodné získávat omega-3 z tučných ryb nebo doplňků stravy jako součást celkové protizánětlivé stravy a aktivního životního stylu. Pro definitivní odpovědi je však zapotřebí dalšího výzkumu, který by se zabýval konkrétními účinky na testosteron.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?