Doporučují kardiologové rybí tuk?

Published:

Omega-3 mastné kyseliny, jako jsou EPA a DHA obsažené v rybím oleji, mají významný přínos pro zdraví srdce. Proto se mnozí ptají, zda kardiologové doporučují užívat doplňky stravy s rybím tukem.

Vzhledem k tomu, že srdeční choroby jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí, kardiologové stále více uznávají význam omega-3 z rybího oleje pro podporu kardiovaskulárního zdraví.

Níže rozebereme důkazy o rybím tuku pro zdraví srdce a stanovisko kardiologů k doplňování omega-3.

Doporučují kardiologové rybí tuk?

Proč se kardiologové zajímají o omega-3 kyseliny

Kardiologové se specializují na léčbu onemocnění souvisejících se srdcem a cévami. Patří sem onemocnění jako např:

 • Ateroskleróza (nánosy v tepnách)
 • Srdeční arytmie (nepravidelný srdeční rytmus)
 • Vysoký krevní tlak
 • Vysoká hladina cholesterolu
 • Srdeční infarkty
 • Údery

Výzkumy ukazují, že omega-3 mastné kyseliny z rybího oleje pomáhají předcházet a zvládat mnoho z těchto kardiovaskulárních onemocnění. Zde je shrnutí hlavních přínosů:

 • Snížení triglyceridů: Omega-3 významně snižují zvýšenou hladinu triglyceridů v krvi, což je hlavní rizikový faktor srdečních onemocnění.
 • Řídká krev: EPA a DHA snižují lepivost krevních destiček, čímž snižují riziko vzniku sraženin, které blokují průtok krve do srdce nebo mozku.
 • Zlepšení hladiny cholesterolu: Omega-3 zvyšují hladinu HDL (dobrého) cholesterolu a zlepšují velikost a typ částic LDL.
 • Snížení krevního tlaku: Omega-3 snižují zvýšený krevní tlak, zejména u lidí s hypertenzí.
 • Stabilizuje srdeční rytmus: Omega-3 pomáhají předcházet arytmiím, které mohou urychlit infarkt.
 • Snížení množství plaku: Omega-3 potlačují rozvoj aterosklerotických lézí a zánětu v tepnách.

Vzhledem k těmto přesvědčivým důkazům o snížení kardiovaskulárního rizika kardiologové všeobecně uznávají přínos omega-3 z rybího oleje.

Doporučují kardiologové doplňky rybího oleje?

Ano, kardiologové důrazně doporučují doplňky stravy s rybím tukem pro podporu zdraví srdce.

V průzkumu zveřejněném v časopise Journal of Clinical Lipidology 98 % kardiologů uvedlo, že svým pacientům doporučují rybí tuk.

Mezi důvody, proč kardiologové doporučují právě rybí tuk, patří:

Silný zdroj EPA a DHA - na rozdíl od lněného a jiných rostlinných olejů poskytuje rybí olej vysoké množství aktivních omega-3 EPA a DHA, které jsou pro srdce nejpříznivější.

Vysoký obsah biologicky využitelných forem - Rybí olej obsahuje EPA a DHA ve snadno využitelných triglyceridových a fosfolipidových formách, které umožňují vynikající vstřebávání ve srovnání s některými doplňky stravy.

Klinicky prokázané účinky - Četné randomizované kontrolované studie prokazují účinnost rybího oleje v boji proti rizikovým faktorům srdečních onemocnění.

Bezpečnostní profil - rybí olej je po ověření čistoty velmi bezpečný i při vysokých dávkách. Nepůsobí nepříznivě na většinu léků na srdce.

Cenová výhodnost - Kvalitní rybí olej farmaceutické kvality je cenově dostupný, zejména s ohledem na úspory, které přináší snížení rizika srdečních onemocnění.

Rybí olej je díky svému hvězdnému bezpečnostnímu profilu, prokázaným přínosům a doporučení kardiologů jedním z nejjednodušších způsobů, jak podpořit celoživotní zdraví srdce.

Jak kardiologové doporučují užívat rybí tuk?

Kardiologové poskytují následující pokyny k účinnému užívání rybího oleje:

Dávkování - Pro celkové zdraví 1 000 mg EPA/DHA denně. Osoby s vysokou hladinou triglyceridů nebo srdečním onemocněním mohou potřebovat 2 000-4 000 mg denně. Začněte s nízkou dávkou a postupně ji zvyšujte.

Vyváženost EPA/DHA - pro optimální účinky na zdraví srdce se snažte dosáhnout poměru EPA a DHA alespoň 2:1.

Čistota - používejte pouze oleje, jejichž čistota byla ověřena nezávislou laboratoří, jako je GOED Omega-3 Verify nebo NSF Certified for Sport.

Formy - Triglyceridové nebo fosfolipidové formy mají nejlepší biologickou dostupnost. Etylestery jsou syntetické a nedoporučují se.

Načasování - Rybí olej užívejte s jídlem, které obsahuje tuk nebo olej, aby se lépe vstřebával. V případě refluxu rozdělte do dvou dávek.

Doplňky stravy vs. potraviny - I když se konzumace tučných ryb doporučuje, většina lidí potřebuje pro zdraví srdce dostatek EPA/DHA v podobě doplňků stravy.

Další faktory životního stylu - Jezte středomořskou stravu, pravidelně cvičte, nekuřte a omezte konzumaci alkoholu spolu s rybím tukem.

Pokud se budete řídit pokyny kardiologa ohledně správného výběru a užívání rybího oleje, můžete maximalizovat jeho přínos pro zdravé srdce.

Jakým typům pacientů může rybí tuk prospět nejvíce?

Rybí tuk je sice prospěšný pro srdce každého člověka, ale kardiologové ho doporučují zejména pacientům s vyšším kardiovaskulárním rizikem, včetně pacientů s:

Vysoká hladina triglyceridů - Rybí olej je velmi účinný při snižování zvýšené hladiny triglyceridů, které poškozují tepny a zvyšují riziko vzniku plaku a srážlivosti krve.

Arytmie - Omega-3 EPA/DHA pomáhají stabilizovat srdeční rytmus a předcházet arytmiím, které mohou urychlit srdeční infarkt.

Ateroskleróza - Bylo prokázáno, že doplňky stravy s rybím olejem snižují tvorbu aterosklerotických plátů a zánětů tepen.

Srdeční selhání - Omega-3 zlepšují schopnost čerpání srdce a snižují chronický zánět u pacientů se srdečním selháním.

Po infarktu - zahájení užívání rybího oleje krátce po infarktu napomáhá hojení a snižuje riziko následné příhody.

Hypertenze - díky účinkům omega-3 na snižování krevního tlaku jsou užitečné pro optimalizaci účinků léků u lidí s vysokým krevním tlakem.

Rybí tuk může samozřejmě využívat každý, kdo má prospěch ze srdce. Největší prospěch z něj však mají ti, kteří jsou vystaveni zvýšenému kardiovaskulárnímu riziku, a proto by pro ně mělo být doplňování omega-3 potravy prioritou.

Existují nějaké obavy z dlouhodobého užívání rybího oleje?

Pokud je ověřena kvalita a čistota, je rybí olej na základě rozsáhlého výzkumu velmi bezpečný pro dlouhodobé každodenní užívání.

Možné nežádoucí účinky jsou mírné a mohou zahrnovat:

 • Rybí pachuť
 • Žaludeční a střevní potíže
 • Volná stolice

Začínáte s nízkými dávkami rozdělenými na celý den, což minimalizuje problémy s trávením. Citronová máta nebo rybí olej s enterickým povlakem mohou pomoci snížit rybí říhání.

Při velmi vysokém příjmu může rybí tuk mírně prodloužit dobu krvácení. Při dávkách nižších než 3 gramy denně to však u většiny lidí nepředstavuje problém.

U osob užívajících léky na ředění krve by měla být sledována doba srážlivosti a dávkování by mělo být pod lékařským dohledem upraveno. Jinak rybí tuk přináší pouze dlouhodobé výhody.

Pro celoživotní podporu zdraví srdce je shoda kardiologů jasná - kvalitní doplňky stravy s rybím olejem si musíte denně doplňovat.

Závěr - Rybí olej má podporu kardiologů

Rozsáhlý výzkum potvrdil, že EPA a DHA omega-3 z rybího oleje podporují a posilují kardiovaskulární zdraví nesčetnými způsoby.

Snížení triglyceridů, stabilizace srdečního rytmu, snížení tvorby plaků a snížení krevního tlaku jsou jen některé z prokázaných účinků na srdce.

Vzhledem k těmto přesvědčivým důkazům doporučuje 98 % kardiologů rybí tuk, zejména osobám se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění.

Výběr kvalitního doplňku stravy s rybím olejem, který poskytuje alespoň 1 000 mg kombinovaného EPA/DHA denně, a dodržování pokynů kardiologa ohledně správného užívání je nejlepší strategií pro ochranu zdraví srdce.

Až půjdete příště na kontrolu, požádejte svého kardiologa o radu, zda by vám nemohl přidat doplňky stravy s rybím tukem. Vaše srdce vám poděkuje!

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?