Ovoce s nejvyšším obsahem vitamínů podporujících kolagen

Published:

Categories: Kolagen

Kolagen je nejrozšířenější bílkovinou v lidském těle. Zajišťuje strukturu a pružnost kůže, posiluje kosti, podporuje klouby a zdraví střev. S přibývajícím věkem se produkce kolagenu přirozeně snižuje, což vede k běžným projevům stárnutí, jako jsou vrásky, povadlá kůže a bolesti kloubů. Naštěstí konzumace ovoce bohatého na vitaminy může pomoci zvýšit syntézu kolagenu a udržet mladistvé a zdravé tkáně. V tomto článku se seznámíme s nejvýznamnějšími druhy ovoce s nejvyšším obsahem vitaminů a antioxidantů, které podporují přirozenou tvorbu kolagenu.

Obsah:

 1. Význam kolagenu pro zdraví
 2. Vitamin C - superhvězda pro tvorbu kolagenu
  1. Nejlepší ovoce s vysokým obsahem vitaminu C
  2. Další ovoce a zelenina s vysokým obsahem vitaminu C
 3. Vitamin A podporuje tvorbu kolagenu
  1. Nejlepší zdroje vitaminu A v produktech
  2. Další produkty s vysokým obsahem vitaminu A
 4. Antokyany chrání a posilují kolagen
  1. Nejlepší ovoce s vysokým obsahem antokyanů
  2. Další potraviny bohaté na antokyany
 5. Měď stimuluje tvorbu kolagenu
  1. Nejlepší potraviny bohaté na měď
  2. Další potraviny bohaté na měď
 6. Zinek zvyšuje syntézu kolagenu
  1. Nejlepší potraviny bohaté na zinek
  2. Další potraviny bohaté na zinek
 7. Vitamin E chrání kolagenová vlákna
  1. Nejlepší zdroje vitaminu E v produktech
  2. Další zdroje vitaminu E v potravinách
 8. Selen zabraňuje rozpadu kolagenu
  1. Nejlepší zdroje selenu v potravinách
  2. Další potraviny bohaté na selen
 9. Lykopen zvyšuje produkci kolagenu
  1. Nejlepší zdroje lykopenu v produktech
  2. Další ovoce bohaté na lykopen
 10. Beta-karoten podporuje zdravou pokožku
  1. Nejlepší zdroje beta-karotenu v produktech
  2. Další produkty bohaté na beta-karoten
 11. Další potraviny podporující kolagen
 12. Závěr
 13. Otázka: Co jsou vitaminy podporující tvorbu kolagenu?
 14. Otázka: Které ovoce obsahuje nejvíce vitamínů podporujících tvorbu kolagenu?
 15. Otázka: Mohou kolagenové doplňky pomoci zvýšit hladinu kolagenu?
 16. Otázka: Jsou zelené listy dobrým zdrojem kolagenu?
 17. Otázka: Jaké potraviny bohaté na kolagen je nejlepší zařadit do jídelníčku?
 18. Otázka: Mohou potraviny s vysokým obsahem kolagenu pomoci přirozeně zvýšit obsah kolagenu?
 19. Otázka: Může zdravá strava pomoci zvýšit hladinu kolagenu?
 20. Otázka: Mohou potraviny, jako jsou pomeranče a červené papriky, přispět k posílení kolagenu?
 21. Otázka: Jaké další potraviny mohou přirozeně podpořit tvorbu kolagenu?
 22. Otázka: Lze kolagen získat z jiných potravin nebo doplňků stravy?

Ovoce s nejvyšším obsahem vitamínů podporujících kolagen

Význam kolagenu pro zdraví

Kolagen je strukturální bílkovina, která tvoří pojivová vlákna v celém těle. Kolagen tvoří 70-80 % naší kůže a je součástí většiny tkání kostí, šlach, chrupavek a vazů [1]. Zajišťuje pevnost a pružnost pojivových tkání. Kolagen hraje také důležitou roli při hojení ran a obnově tkání.

S přibývajícím věkem klesá produkce kolagenu, a to již od poloviny 20. roku života. To vede k běžným příznakům stárnutí, jako jsou vrásky, povislá kůže, ztuhlé klouby, křehké kosti a oslabené svaly [2]. Zvýšení produkce kolagenu může pomoci udržet mladistvou pokožku, silné klouby a zdravé pojivové tkáně. Konzumace ovoce bohatého na vitaminy a antioxidanty, které podporují syntézu kolagenu, je snadným způsobem, jak podpořit zdravou hladinu této životně důležité bílkoviny.

Vitamin C - superhvězda pro tvorbu kolagenu

Vitamin C je nezbytný pro tvorbu kolagenu v těle. Slouží jako kofaktor pro enzymy, které vytvářejí a stabilizují kolagenová vlákna, jako je prokolagen a lysylhydroxyláza [3]. Vitamin C také chrání stávající kolagen před poškozením způsobeným volnými radikály a UV zářením [4]. Zásoba ovoce bohatého na vitamin C může pomoci zvýšit syntézu kolagenu a udržet mladistvou pleť bez vrásek.

Nejlepší ovoce s vysokým obsahem vitaminu C

 • Citrusové plody - pomeranče, grapefruity, citrony, limetky a mandarinky jsou plné vitaminu C. Jen jeden středně velký pomeranč poskytuje více než 100 % denní doporučené dávky vitaminu C [5].
 • Kiwi - syrové kiwi poskytuje 130 % denní hodnoty vitaminu C v jednom šálku. Vychutnejte si plátky kiwi v ovocných salátech nebo koktejlech [6].
 • Jahody - jeden šálek syrových jahod obsahuje 150 % denní potřeby vitaminu C. Svačte čerstvé jahody nebo je přidejte do jogurtu a ovesné kaše [7].
 • Mango - šálek kostek manga poskytuje 100 % denní dávky vitaminu C. Mango si můžete vychutnat čerstvé, v salsách nebo rozmixované ve smoothies.
 • Papája - jeden plod papáji dodává více než 200 % denní potřeby vitaminu C. Papája je chutná a výživná snídaně nebo svačina [8].
 • Papriky - červené papriky jsou jedním z nejlepších zdrojů vitaminu C v zelenině, protože obsahují 317 % denní dávky vitaminu C v jednom šálku. Všechny barvy paprik mohou zvýšit příjem kolagenu [9].

Další ovoce a zelenina s vysokým obsahem vitaminu C

Ananas, meloun, guava, rajčata, brokolice, květák, růžičková kapusta, špenát a kapusta jsou také vynikajícími zdroji vitaminu C. Snažte se ke každému jídlu a svačině přidat alespoň jednu porci produktů bohatých na vitamin C.

Vitamin A podporuje tvorbu kolagenu

Vitamin A je nezbytný pro syntézu kolagenu. Stimuluje fibroblasty, buňky, které produkují kolagenová vlákna [10]. Vitamin A také chrání stávající kolagen před poškozením UV zářením způsobeným slunečním zářením [11]. Požívání ovoce a zeleniny s vysokým obsahem vitaminu A podporuje zdravou hladinu kolagenu.

Nejlepší zdroje vitaminu A v produktech

 • Sladké brambory - jen jedna středně velká pečená sladká brambora poskytuje více než 700 % denní potřeby vitaminu A [12].
 • Mrkev - jedna velká mrkev obsahuje více než 400 % RDI vitaminu A. Vychutnejte si ji syrovou, vařenou nebo rozmixovanou ve šťávách a koktejlech [13].
 • Špenát - šálek vařeného špenátu poskytuje více než 50 % denní dávky vitaminu A. Přidávejte špenát do omelet, těstovin a polévek [14].
 • Meloun - jeden šálek melounu obsahuje 135 % denní dávky vitaminu A. Meloun si můžete vychutnat při snídani nebo jako osvěžující svačinu [15].
 • Mango - šálek kostek manga poskytuje více než 50 % denní potřeby vitaminu A. Přidávejte mango do ovocných salátů, sals a koktejlů.
 • Kapusta - Pouhý jeden šálek vařené kapusty obsahuje 360 % denní dávky vitaminu A. Kapusta je superpotravina, která posiluje kolagen!

Další produkty s vysokým obsahem vitaminu A

Brokolice, červená paprika, meruňky, rajčata a dýně jsou také vynikajícími zdroji vitaminu A. Ano, máte pravdu. Brokolice, červená paprika, meruňky, rajčata a dýně jsou skutečně vynikajícími zdroji vitaminu A.

Antokyany chrání a posilují kolagen

Antokyany jsou antioxidační rostlinná barviva, která dodávají bobulím a některým druhům ovoce jasně červené a modré odstíny. Studie ukazují, že antokyany chrání kolagenová vlákna před poškozením volnými radikály, které vede ke stárnutí [16]. Antokyany také zvyšují produkci kolagenu a kyseliny hyaluronové v kůži [17]. Zásoba ovoce bohatého na antokyany pomáhá udržovat mladistvou pleť bez vrásek.

Nejlepší ovoce s vysokým obsahem antokyanů

 • Jahody - Jahody obsahují antokyanin pelargonidin, který podle výzkumu chrání a obnovuje kolagen [18].
 • Borůvky - Borůvky jsou bohaté na antokyany, jako je malvidin a delfinium. Pouhý jeden šálek poskytuje silnou dávku antioxidantů.
 • Ostružiny - ostružiny obsahují kyanidin-3-glukosid, antokyanin, který pomáhá brzdit rozpad kolagenu [19].
 • Třešně - Třešně jsou plné antokyanů, jako je kyanidin a pelargonidin, které posilují kolagen. Vychutnejte si je čerstvé nebo mražené.
 • Maliny - Maliny obsahují několik antokyanů chránících kolagen, včetně kyanidinu. Přidávejte je čerstvé nebo mražené do jogurtu, ovesné kaše a koktejlů.
 • Červené zelí - Červené zelí obsahuje 36 různých antokyanů v jednom šálku, včetně kyanidinu a peonidinu [20].

Další potraviny bohaté na antokyany

Lilek, fialové brambory, červená cibule a fialové hrozny také dodávají antokyany, které posilují kolagen.

Měď stimuluje tvorbu kolagenu

Měď je esenciální minerál, který slouží jako kofaktor pro enzymy zesíťující kolagen, jako je lysyloxidáza [21]. Zesíťování dodává kolagenovým vláknům pevnost a pružnost. Měď také působí jako antioxidant a chrání stávající kolagen před poškozením volnými radikály [22]. Konzumace potravin bohatých na měď pomáhá udržovat optimální hladinu kolagenu.

Nejlepší potraviny bohaté na měď

 • Kešu oříšky - pouhá jedna unce kešu oříšků poskytuje 25 % denní potřeby mědi. Kešu si můžete dopřát syrové nebo pražené jako svačinu.
 • Slunečnicová semínka - 1⁄4 šálku slunečnicových semínek obsahuje více než 30 % RDI mědi. Přidávejte slunečnicová semínka do salátů, jogurtů a muffinů.
 • Houby - vynikajícím zdrojem mědi jsou houby shiitake, cremini a portobello. Houby můžete osmažit a přidat do omelet, těstovin a steaků.
 • Hořká čokoláda - 1,5 unce hořké čokolády poskytuje 15 % denní potřeby mědi. Hledejte čokoládu s nejméně 70 % kakaa.
 • Avokádo - jedno střední avokádo obsahuje 12 % RDI mědi. Plátky avokáda si můžete dát na sendviče nebo rozmačkané na toast.
 • Chřest - Šest chřestových ostružin nabízí 10 % denní potřeby mědi. Jako zdravou přílohu chřest opečte nebo osmažte.

Další potraviny bohaté na měď

Skvělým zdrojem mědi jsou také sezamová semínka, tuřín, houby shitake a sušená rajčata.

Zinek zvyšuje syntézu kolagenu

Zinek hraje důležitou roli v regulaci syntézy kolagenu. Působí jako kofaktor pro enzymy, které se podílejí na zesíťování kolagenových vláken [23]. Zinek také pomáhá opravovat poškozený kolagen a podporuje obnovu kožních buněk [24]. Potraviny s vysokým obsahem zinku podporují zdravou tvorbu kolagenu.

Nejlepší potraviny bohaté na zinek

 • Dýňová semínka - 1⁄4 šálku dýňových semínek poskytuje téměř 50 % denní potřeby zinku. Dýňová semínka si můžete vychutnat syrová jako svačinu nebo opražená na salátech.
 • Kešu oříšky - unce kešu oříšků obsahuje 15 % denní dávky zinku. Snídejte kešu oříšky nebo je přidávejte do směsí.
 • Cizrna - Jeden šálek vařené cizrny poskytuje přibližně 25 % denní potřeby zinku. Cizrna je ideální do polévek, salátů a zeleninových hamburgerů.
 • Ovesné vločky - 1⁄2 šálku ovesných vloček obsahuje 15 % denní dávky zinku. K snídani si vychutnejte ovesné vločky doplněné ovocem.
 • Houby - dobrým zdrojem zinku jsou například houby shiitake a portobello. Houby můžete osmažit jako pikantní přísadu do vaječných pokrmů.
 • Jogurt - jedna šestinásobná nádoba jogurtu poskytuje 15-25 % denní potřeby zinku. Vyberte si neslazený řecký jogurt, který vám dodá další bílkoviny.

Další potraviny bohaté na zinek

Hovězí maso, dýňová semínka, čočka, špenát a hořká čokoláda také dodávají zinek, který posiluje kolagen.

Vitamin E chrání kolagenová vlákna

Vitamin E je antioxidant rozpustný v tucích, který zabraňuje oxidačnímu poškození kolagenu způsobenému UV zářením a znečištěním [25]. Působí také synergicky s vitaminem C a zvyšuje produkci kolagenu [26]. Potraviny bohaté na vitamin E pomáhají udržovat mladistvou pleť bez vrásek.

Nejlepší zdroje vitaminu E v produktech

 • Slunečnicová semínka - pouhý 1⁄4 šálku slunečnicových semínek poskytuje více než 90 % denní potřeby vitaminu E. Slunečnicová semínka si můžete vychutnat syrová, pražená nebo rozmixovaná na máslo.
 • Mandle - 1⁄4 šálku mandlí obsahuje téměř 50 % RDI vitaminu E. Svačte syrové mandle nebo přidejte plátky mandlí do jogurtu a ovesné kaše.
 • Špenát - jeden šálek vařeného špenátu poskytuje více než 20 % denní potřeby vitaminu E. Přidávejte špenát do polévek, těstovin a vaječných jídel.
 • Avokádo - jedno střední avokádo obsahuje 25 % denní dávky vitaminu E. Plátky avokáda si můžete dát na sendviče nebo do salátů.
 • Kiwi - šálek nakrájeného kiwi poskytuje 15 % denní dávky vitaminu E. Kiwi dodává vitamin C a E ovocným salátům a koktejlům.
 • Brokolice - Jeden šálek vařené brokolice obsahuje 10 % denní potřeby vitaminu E. Brokolici si můžete vychutnat vařenou v páře, pečenou nebo syrovou s dipem.

Další zdroje vitaminu E v potravinách

Chřest, červená paprika, mango a rajčata jsou také vynikajícími zdroji vitaminu E, který chrání kolagen.

Selen zabraňuje rozpadu kolagenu

Selen je stopový minerál, který pomáhá zachovat stávající kolagen a chrání před poškozením UV zářením [27]. Působí jako antioxidant a posilovač imunity. Konzumace potravin bohatých na selen pomáhá udržovat mladistvou a zdravou pokožku.

Nejlepší zdroje selenu v potravinách

 • Brazilské ořechy - Pouhý jeden brazilský ořech poskytuje 100 % denní potřeby selenu. Vychutnejte si malou hrstku a získejte silnou dávku antioxidantů.
 • Tuňák - tříuncová porce tuňáka obsahuje více než 50 % RDI selenu. Vybírejte si tuňáka uloveného ve volné přírodě, konzervovaného ve vodě.
 • Ovesné vločky - půl hrnku vařeného ovsa obsahuje přibližně 10 % denní potřeby selenu. Vychutnejte si ovesné vločky doplněné ovocem, lněnými semínky a ořechy.
 • Hnědá rýže - Jeden šálek vařené hnědé rýže poskytuje 20 % denní dávky selenu. Vychutnejte si hnědou rýži v kombinaci se zeleninou, která vám dodá kolagen.
 • Vejce - jedno velké vejce obsahuje 15 % denní potřeby selenu. Připravte si omelety se zeleninou a začněte svůj den správně.
 • Slunečnicová semínka - čtvrt šálku slunečnicových semínek poskytuje téměř 20 % RDI selenu. Snídejte slunečnicová semínka nebo je přidávejte do domácích směsí.

Další potraviny bohaté na selen

Výborným zdrojem selenu jsou také houby shiitake, špenát, kuřecí prsa, hovězí maso krmené trávou a žampiony.

Lykopen zvyšuje produkci kolagenu

Lykopen je jasně červené rostlinné barvivo, které se nachází v rajčatech, melounu, růžovém grapefruitu a dalších červeně zbarvených produktech. Studie prokazují, že lykopen stimuluje tvorbu kolagenu a inhibuje enzymy, které kolagen degradují [28]. Požívání ovoce bohatého na lykopen pomáhá udržovat mladistvou pleť bez vrásek.

Nejlepší zdroje lykopenu v produktech

 • Rajčata - Rajčata jsou zdaleka nejbohatším zdrojem lykopenu. Vychutnejte si nakrájená rajčata v salátech, salsách, sendvičích a omáčkách, které vám dodají kolagen.
 • Meloun - meloun má červenou barvu díky lykopenu. V létě si meloun můžete dát na pikniku nebo při grilování na zahradě.
 • Růžový grapefruit - růžový a červený grapefruit obsahují velké množství lykopenu. Rozkrojené půlky grapefruitu si můžete dát k snídani nebo do ovocných salátů.
 • Papája - plody papáji poskytují více než 75 % denní dávky lykopenu v pouhém jednom šálku. Přidejte papáju do jogurtových misek a koktejlů.
 • Guava - Jeden šálek kousků guavy dodává 100 % RDI lykopenu. Guavu můžete jíst čerstvou nebo ji použít do džemů, šťáv a dezertů.

Další ovoce bohaté na lykopen

Červená paprika, chřest, červené zelí, meruňky a vodní meloun rovněž obsahují lykopen, který posiluje kolagen.

Beta-karoten podporuje zdravou pokožku

Beta-karoten je antioxidant, který dodává některým druhům ovoce a zeleniny sytě oranžovou barvu. Studie ukazují, že betakaroten chrání pokožku před poškozením sluncem, podporuje funkci fibroblastů a stimuluje tvorbu kolagenu [29]. Potraviny bohaté na betakaroten podporují mladistvou pleť bez vrásek.

Nejlepší zdroje beta-karotenu v produktech

 • Mrkev - jedna velká mrkev poskytuje více než 600 % denní potřeby beta-karotenu. Mrkev si můžete vychutnat syrovou s dipem nebo pečenou jako přílohu.
 • Sladké brambory - středně velká pečená sladká brambora má více než 700 % tuku.

RDI pro beta-karoten. Zapečené sladké brambory doplňte řeckým jogurtem a ořechy a získejte jídlo posilující kolagen.

 • Špenát - jeden šálek vařeného špenátu obsahuje 60 % denní dávky beta-karotenu. Přidávejte špenát do těstovin, polévek, salátů a koktejlů.
 • Cantaloupe - jeden šálek cantaloupe poskytuje 135 % denní potřeby beta-karotenu. Vychutnejte si plátky melounu samostatně nebo v ovocných salátech.
 • Mango - šálek kousků manga obsahuje více než 50 % denní dávky beta-karotenu. Smíchejte mango do koktejlů nebo salsy.
 • Brokolice - Jeden šálek vařené brokolice obsahuje více než 90 % denní potřeby beta-karotenu. Pečené růžičky brokolice jsou křupavou přílohou bohatou na antioxidanty.

Další produkty bohaté na beta-karoten

Meruňky, červená paprika, kapusta, tuřín a dýně také dodávají pleť zkrášlující betakaroten.

Další potraviny podporující kolagen

Kromě ovoce a zeleniny podporují tvorbu kolagenu i další potraviny, které dodávají klíčové aminokyseliny, jako je glycin a prolin. Konzumace těchto potravin pomáhá udržovat optimální hladinu zdravého kolagenu.

 • Kostní vývar - Kostní vývar poskytuje kolagenové stavební prvky, jako je glycin a prolin. Vývar z kostí můžete popíjet samostatně nebo ho použít jako základ polévek a dušených pokrmů.
 • Vejce - vaječné bílky poskytují prolin a glycin, které podporují syntézu kolagenu [30].
 • Fazole - odrůdy jako ledvinové, pinto, černé a tmavé fazole nabízejí rostlinný prolin a glycin. Fazole jsou ideální do polévek, dipů a zeleninových hamburgerů.
 • Sójové výrobky - tofu, edamame, tempeh a sójové mléko jsou veganskými zdroji prolinu. Přidejte tofu do smažených pokrmů nebo si dejte edamame.
 • Kuřecí maso - Kuřecí maso je bohaté na prolin, aminokyselinu nezbytnou pro tvorbu kolagenu [31]. Vybírejte si kuřecí maso z ekologického zemědělství a volného chovu.
 • Volně žijící ryby - Studenovodní ryby, jako je losos, poskytují glycin a prolin. Dejte si alespoň dvě porce ryb týdně.
 • Cibule a česnek - Cibule a česnek podporují syntézu kolagenu [32]. Přidávejte je do polévek, soté, pečeně, marinád a dresinků.

Závěr

Kolagen je důležitý strukturální protein, který udržuje pokožku mladou, klouby silné a kosti zdravé. Konzumace ovoce a zeleniny bohaté na vitaminy C, A a E, minerály jako zinek a měď a antioxidanty jako betakaroten a lykopen pomáhá stimulovat přirozenou syntézu kolagenu v těle. Zvýšená tvorba kolagenu podporuje hladkou pokožku bez vrásek, silné kosti a svaly, pružné klouby a rychlejší hojení.

Mezi ovoce a zeleninu s nejvyšším obsahem kolagenu patří pomeranče, jahody, kiwi, mrkev, špenát, borůvky, avokádo, rajčata, dýňová semínka a brokolice. Při každém jídle se snažte zaplnit svůj talíř pestrobarevnými produkty, abyste své tělo zaplavili kolagenovými látkami. Doplňte příjem ovoce a zeleniny o potraviny podporující kolagen, jako jsou vejce, kuřecí maso, ryby, fazole, ořechy, semínka a česnek.

Pravidelnou konzumací výživných potravin, které poskytují klíčové vitaminy, minerály, antioxidanty a aminokyseliny, můžete přispět k udržení optimální hladiny kolagenu a těšit se z mladistvé a zdravé pokožky, kloubů, kostí a svalů po celý život. Potraviny bohaté na kolagen ve spojení s dalšími faktory zdravého životního stylu, jako je cvičení, dostatek spánku, zvládání stresu a ochrana před sluncem, představují přirozený způsob, jak udržet zásoby kolagenu v těle v hojném množství.

Otázka: Co jsou vitaminy podporující tvorbu kolagenu?

Odpověď: Vitamíny podporující tvorbu kolagenu jsou vitamíny, které pomáhají zvyšovat produkci kolagenu v těle. Kolagen je bílkovina, která hraje klíčovou roli při udržování zdraví a pružnosti kůže, vlasů, nehtů a pojivových tkání.

Otázka: Které ovoce obsahuje nejvíce vitamínů podporujících tvorbu kolagenu?

Odpověď: Citrusové plody, jako jsou pomeranče a citrony, jsou známé vysokým obsahem vitamínů podporujících tvorbu kolagenu. Tyto plody jsou bohaté na vitamin C, který je nezbytný pro syntézu kolagenu v těle.

Otázka: Mohou kolagenové doplňky pomoci zvýšit hladinu kolagenu?

Odpověď: Ano, kolagenové doplňky mohou pomoci zvýšit hladinu kolagenu v těle. Tyto doplňky obsahují kolagenové peptidy, které se v těle snadno vstřebávají a mohou podpořit tvorbu kolagenu.

Otázka: Jsou zelené listy dobrým zdrojem kolagenu?

Odpověď: Listová zelenina, jako je špenát a kapusta, není přímým zdrojem kolagenu, ale je bohatá na vitaminy a minerály, které podporují syntézu kolagenu. Zařazení listové zeleniny do jídelníčku může pomoci udržet zdravou hladinu kolagenu.

Otázka: Jaké potraviny bohaté na kolagen je nejlepší zařadit do jídelníčku?

Odpověď: Mezi nejlepší potraviny bohaté na kolagen, které byste měli zařadit do svého jídelníčku, patří kostní vývar, vaječné bílky a červená paprika. Tyto potraviny obsahují aminokyseliny a živiny, které podporují tvorbu kolagenu v těle.

Otázka: Mohou potraviny s vysokým obsahem kolagenu pomoci přirozeně zvýšit obsah kolagenu?

Odpověď: Potraviny s vysokým obsahem kolagenu sice mohou obsahovat malé množství kolagenu, ale nejsou jeho primárním zdrojem. Tyto potraviny však mohou poskytovat základní živiny a bílkoviny, které podporují syntézu kolagenu v těle.

Otázka: Může zdravá strava pomoci zvýšit hladinu kolagenu?

Odpověď: Ano, zdravá strava, která zahrnuje různé potraviny podporující tvorbu kolagenu, může pomoci zvýšit hladinu kolagenu v těle. Zařazení potravin bohatých na vitaminy, minerály a bílkoviny může podpořit tvorbu kolagenu.

Otázka: Mohou potraviny, jako jsou pomeranče a červené papriky, přispět k posílení kolagenu?

Odpověď: Ano, ovoce, jako jsou pomeranče, a zelenina, jako je červená paprika, jsou bohaté na vitamin C, který je nezbytný pro syntézu kolagenu. Zařazení těchto potravin do jídelníčku může podpořit tvorbu kolagenu v těle.

Otázka: Jaké další potraviny mohou přirozeně podpořit tvorbu kolagenu?

Odpověď: Kromě pomerančů a červené papriky patří mezi další potraviny, které mohou přirozeně podpořit tvorbu kolagenu, listová zelenina, vývar z kostí a potraviny bohaté na bílkoviny, jako jsou ryby a drůbež. Tyto potraviny poskytují potřebné živiny pro syntézu kolagenu.

Otázka: Lze kolagen získat z jiných potravin nebo doplňků stravy?

Odpověď: Kolagen pochází především z živočišných produktů a lze ho nalézt v potravinách, jako je vývar z kostí, ryby a maso. K dispozici jsou také kolagenové doplňky ve formě prášků, kapslí nebo nápojů, které podporují hladinu kolagenu.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Post related products

Jaký produkt potřebuji?