Jak funguje nadrženost?

Published:

Cítíte se divoce? Všichni zažíváme chvíle, kdy máme náhle chuť na sexuální potěšení. Co ale způsobuje takový nárůst nadrženosti? Co se vlastně děje v našem mozku a těle, když jsme vzrušení?

Obsah:

 1. Co způsobuje nadrženost? Spouštěče sexuálního vzrušení
  1. Hormonální změny
  2. Vizuální a mentální stimulace
  3. Fyzická stimulace
  4. Čichová stimulace
  5. Mezilidské interakce
  6. Vnitřní biologické pohony
  7. Adrenalin a vzrušení
 2. Fyzické účinky vzrušení: Jak nás mění nadrženost
  1. Zvýšená srdeční frekvence a krevní tlak
  2. Zarudlá kůže
  3. Otok pohlavních orgánů
  4. Zvýšené dýchání
  5. Svalové napětí
  6. Dilatace zornice
  7. Zvýšení tělesné teploty
  8. Změněný stav vědomí
 3. Jak mozek řídí vzrušení
  1. Hypotalamus
  2. Limbický systém
  3. Mozková kůra
  4. Neurochemické látky touhy
 4. Jak nás pohání nadrženost? Motivační účinky
  1. Zvláštní zaměření
  2. Zvýšené libido
  3. Zvýšená motivace
  4. Nutkání a zoufalství
  5. Přijímání rizika a disinhibice
  6. Agresivita a dominance
  7. Zvýšená fyzická výkonnost
 5. Jak poznáme, že jsme nadržení? Rozpoznání příznaků
 6. Zdravé vyjadřování nadržených pocitů
 7. Potěšení a síla nadrženosti
 8. Často kladené otázky o nadrženosti
 9. Co přesně je nadrženost?
 10. Co způsobuje, že se někdo cítí nadržený?
 11. Jak nadrženost mění tělo po fyzické stránce?
 12. Co se děje v mozku během vzrušení?
 13. Jak nadrženost ovlivňuje psychiku člověka?
 14. Jaké příznaky naznačují nadrženost?
 15. Existují zdravé způsoby, jak se vypořádat s intenzivní nadržeností?
 16. Má pocit nadrženosti nějaký důležitý účel?
 17. Je normální cítit se ve vztahu nadržený?
 18. V jakém věku začíná většina lidí pociťovat nadrženost?
 19. Mohou některé léky zvýšit pocit nadrženosti?
 20. Jsou ženy nadržené jinak než muži?
 21. Je normální, že s věkem klesá míra nadrženosti?
 22. Kdy by měl člověk vyhledat lékařskou pomoc při pocitech nadrženosti?

Porozumění vědeckým poznatkům o vzrušení může pomoci vysvětlit nutkání, která se zdají přicházet z ničeho nic. Prozkoumejme, co vyvolává nadrženost, co to dělá s naší fyziologií a jak to ovlivňuje naše sexuální chování.

Jak funguje nadrženost?

Co způsobuje nadrženost? Spouštěče sexuálního vzrušení

Co způsobí, že najednou začneme toužit po sexuální stimulaci a rozkoši? Nadrženost může vzniknout spontánně, ale existují také některé běžné spouštěče, které aktivují naše libido.

Hormonální změny

Hormony jsou jedním z hlavních faktorů ovlivňujících libido a vzrušení. U mužů je hlavním pohlavním hormonem testosteron, zatímco u žen hrají větší roli estrogen a progesteron.

Když tyto hormony v těle kolísají, může to vyvolat sexuální touhu. Například mnoho žen zažívá nárůst nadrženosti těsně před ovulací, kdy estrogen dosahuje vrcholu. Hormonální antikoncepce může také ovlivnit libido změnou hladiny hormonů.

Vizuální a mentální stimulace

Vidět nebo myslet na něco sexy může vyvolat nadrženost prostřednictvím vizuálních a mentálních drah. Obrázky atraktivních, spoře oděných lidí mohou vyvolat sexuální vzrušení. Čtení nebo prohlížení erotického obsahu nás může vzrušit také tím, že podněcuje sexuální fantazie v naší představivosti.

Fyzická stimulace

Doteky a fyzická stimulace erotogenních zón poskytují hmatové signály, které mohou vyvolat vzrušení. Líbání, laskání genitálií, hra s bradavkami, orální sex, masturbace a pohlavní styk - to vše poskytuje fyzické vzrušení, které probouzí naši nadrženou stránku.

Čichová stimulace

Vůně skutečně hrají nenápadnou, ale zásadní roli v sexuální touze. Feromony vyvolané přitažlivostí a sexuální chemií s partnerem mohou po vdechnutí zvýšit nadrženost. Vůně a parfémy, které jsou v naší paměti spojeny se vzrušením, nám také pomáhají dostat se "do nálady".

Mezilidské interakce

Naše vztahy s druhými často vzbuzují sexuální touhu. Flirtování a důvěrné vztahy s romantickým partnerem prostřednictvím slov, činů nebo návrhů mohou vzbudit nadrženost. Dokonce i žádostivý pohled může vyvolat vzrušení.

Vnitřní biologické pohony

Pohlavní hormony a neurochemikálie vytvářejí vnitřní touhu po sexu a rozkoši. Testosteron podporuje libido u mužů i žen. Dopamin a oxytocin pohánějí touhu. Když tyto přirozené biologické faktory dosáhnou určité úrovně, objeví se nadrženost.

Adrenalin a vzrušení

Fyziologické vzrušení z cvičení, vzrušujících aktivit nebo nových zážitků se někdy může přenést do sexuálního vzrušení a nadrženosti. Příval adrenalinu napodobuje reakci našeho těla při sexu.

Nyní, když známe běžné předstupně nadrženosti, se podívejme, co se vlastně děje v těle, když jsme vzrušení.

Fyzické účinky vzrušení: Jak nás mění nadrženost

sexuální touha vyvolává kaskádu hormonálních, cévních a svalových dějů, které fyzicky mění naše tělo. Zde jsou některé ze způsobů, jak se měníme, když se zažehne sexy jiskra.

Zvýšená srdeční frekvence a krevní tlak

Jednou z prvních věcí, která se stane, když jsme nadržení, je, že naše srdce začne tlouct rychleji, čímž se do těla dostane více krve bohaté na kyslík. Krevní tlak se zvýší, protože se rozšíří tepny, aby mohly více proudit.

To pomáhá připravit tělo na sexuální aktivitu a cvičení. Do pánve a genitálií se dostává více krve, což vyvolává pocity vzrušení.

Zarudlá kůže

Protože pod kůží cirkuluje více krve, oblasti jako obličej, krk, hrudník a genitálie získávají zarudlý, narůžovělý odstín. Toto sexuální zčervenání značí fyzické vzrušení a připravenost na intimitu.

Otok pohlavních orgánů

U mužů dochází ke ztopoření penisu, když se erektilní tkáň v penisu naplní krví. Varlata se také zvětší až o 50 %. U žen zvýšený průtok krve způsobuje zvětšení klitorisu a vulvy. Zvyšuje se také vaginální lubrikace.

Tyto změny na genitáliích usnadňují penetraci a pohlavní styk. Zvyšuje se také hmatová citlivost pohlavních orgánů, což zvyšuje potěšení při stimulaci.

Zvýšené dýchání

Při sexuálním vzrušení se zrychluje dýchání, aby se do těla dostalo více kyslíku. Při zvýšeném příjmu vzduchu můžeme dýchat ztěžka, zadýchávat se nebo dokonce sténat. To nám pomáhá dodávat energii a výdrž pro intenzivní fyzickou aktivitu při sexu.

Svalové napětí

Nadrženost vyvolává napětí a stahy svalů v celém těle. To vyvolává pocit napětí, protože svaly se mimovolně napínají. Svaly mohou sebou škubat v očekávání a připravenosti na energické pohyby.

Dilatace zornice

Zorničky se při vzrušení viditelně rozšíří nebo zvětší. Tím se zvyšuje ostrost vidění a soustředění na sexuálního partnera. Díky tomu se také zdá, že oči jsou tmavé a zvětšené touhou.

Zvýšení tělesné teploty

V důsledku zrychleného krevního oběhu a metabolismu se tělesné teplo při nadrženosti zvýší o jeden až dva stupně. Kůže může být zarudlá a teplá na dotek. Toto zvýšení teploty chrání spermie a vajíčka a optimalizuje podmínky pro početí.

Změněný stav vědomí

Příliv hormonů a neurochemikálií během vzrušení vyvolává změněný stav vědomí a zesílené smyslové prožitky. Zaměřujeme se na sexuální signály. Vyšší mozkové funkce jako logika a rozum ustupují prvotním sexuálním instinktům a naléhavé touze po rozkoši.

Toto změněné myšlení nám umožňuje zbavit se zábran a plně se oddat sexuální stimulaci. Příjemné pocity jsou také vnímány intenzivněji díky změnám v chemii mozku.

Jak mozek řídí vzrušení

Složité interakce mezi hormony, neurochemickými látkami a mozkovými obvody nakonec způsobují vzrušení a nadrženost. Podívejme se na některé klíčové části mozku, které se na tom podílejí.

Hypotalamus

Hypotalamus pomáhá regulovat sexuální motivaci a chuť k jídlu prostřednictvím uvolňování a produkce hormonů. Při stimulaci dává hypofýze signál k produkci pohlavních hormonů, které zvyšují nadrženost.

Hypotalamus také aktivuje tělesné změny, jako je zvýšená srdeční frekvence, pocit rozkoše a reakce na orgasmus.

Limbický systém

Tento soubor vzájemně propojených mozkových struktur zpracovává emoce, paměť a motivaci. Limbický systém interpretuje sexuální podněty a vzpomínky a vytváří touhu. Generuje přívaly dopaminu, které podněcují nadržené chování.

Složky jako amygdala také řídí vzrušivé funkce, jako je zvýšení tělesné teploty, uvolňování pohlavních hormonů a svalové kontrakce.

Mozková kůra

Horní vrstvy mozku jsou klíčové pro řízení racionálních kognitivních funkcí a interpretaci smyslových podnětů. Když je však kůra zahlcena signály vzrušení z limbického systému, převáží nad ní. To nám umožňuje ignorovat logiku a poddat se sexuálním nutkáním.

Neurochemické látky touhy

Chemické posly v mozku, jako jsou dopamin, oxytocin, serotonin a opioidy, vyvolávají potěšení a zároveň podporují naše libido a chuť k jídlu. Tyto neurochemikálie prudce stoupají, čímž vyvolávají euforický stav podobný drogám a motivují nás k sexuálnímu chování.

Jak nás pohání nadrženost? Motivační účinky

Pocit vzrušení nás může posednout myšlenkou na sex. Co přesně dělá nadrženost s naší psychikou a úrovní motivace?

Zvláštní zaměření

Když jsme nadržení, zaměřujeme se na sexuální myšlenky, touhy a pocity. Naše mysl se soustředí na fyzické potěšení a dosažení orgasmu. Naše mysl je jednostranně zaměřená a vyřazuje ostatní priority.

Zvýšené libido

Pohlavní hormony, které kolují v krvi, reagují s receptory v mozku, což zvyšuje naše vzrušení a chtíč. Toužíme po erotických rozkoších. Naléhavost sexuálních potřeb se zesiluje.

Zvýšená motivace

Přívaly dopaminu a opioidů v okruzích odměny limbického systému nás nutí s velkým nadšením vyhledávat sex. Budeme se více snažit navázat s partnerem kontakt a investovat více úsilí do honby za rozkoší.

Nutkání a zoufalství

Když jsme extrémně nadržení, myšlenky na sex se mohou stát vtíravými, rušivými a náročnými. Můžeme nutkavě toužit po sexuální stimulaci a uvolnění. Nadrženost může vyvolat zoufalý pocit, pokud není uspokojena.

Přijímání rizika a disinhibice

Abychom si splnili nadržené touhy, můžeme více riskovat nebo jednat nestandardně. Sexuální vzrušení snižuje zábrany týkající se tabu. Naše racionální myšlení se vypne, protože převezmou vládu primární oblasti mozku. Fungujeme na chlípného autopilota.

Agresivita a dominance

Testosteronem poháněná nadrženost může vyvolat asertivnější, dominantnější sociální chování při hledání sexu. Můžeme agresivněji pronásledovat partnery. Pohlavní styk může také zahrnovat drsnější, živočišnější sexualitu.

Zvýšená fyzická výkonnost

Když jsme vzrušení, často se cítíme plní energie a fyzických sil. Neurochemikálie vytvářejí dočasné zvýšení síly, vytrvalosti a tolerance bolesti, což napomáhá energickému sexu. Tato dočasná nadpřirozená schopnost nám zajišťuje, že můžeme plnit touhy.

Jak poznáme, že jsme nadržení? Rozpoznání příznaků

Uvědomění si různých projevů nadrženosti nám umožňuje naladit se na vlastní sexuální touhy a motivace. Zde jsou některé z nejčastějších příznaků, které naznačují vzrušení:

 • Zvýšený zájem o sledování erotického obsahu
 • Rozptylování se sexuálními myšlenkami nebo fantaziemi.
 • častější všímání si atraktivních lidí
 • Zaměření pozornosti na těla potenciálních partnerů
 • Zvýšená fyzická citlivost erotogenních zón
 • Brnění, pulzování nebo ztuhlost pohlavních orgánů
 • Svalové napětí, třes, neklid
 • Srdce buší při pohledu nebo myšlence na něco erotického.
 • Pocit zarudnutí, pocit tepla v pánvi a genitáliích
 • Fyzická lubrikace a otok genitálií
 • Naléhá na sexuální chování
 • Potíže s myšlením na cokoli jiného než na sex
 • Pocit vzrušení z vyhlídky na sexuální aktivitu
 • Zvýšení motivace a sebedůvěry v oblasti sexu
 • Větší sexuální asertivita a iniciace intimity

Všímáme-li si těchto signálů mysli a těla, které signalizují počínající nadrženost, můžeme se naladit na svůj stav vzrušení. Můžeme se pak rozhodnout, jak sexuální apetit uspokojit zdravým způsobem.

Zdravé vyjadřování nadržených pocitů

Zatímco nadrženost nás často motivuje k sexu, musíme brát v úvahu etické a osobní okolnosti. Zde je několik zdravých způsobů, jak se vypořádat s intenzivním sexuálním nutkáním:

 • Masturbace k uspokojení nutkání sólo, když je to vhodné
 • Jasně sdělit přání ochotnému partnerovi
 • Naplánujte si intimní chvíle s partnerem
 • Konstruktivní fantazírování během sexu nebo masturbace
 • Přesměrování energie a nadrženosti na cvičení nebo koníčky
 • V případě potřeby si dejte studenou sprchu nebo se věnujte meditaci, abyste zklidnili nutkání.
 • Vyhněte se potlačování vzrušení až do bodu frustrace.
 • praktikovat otevřenost, upřímnost a souhlas s partnery.
 • Před sexem se ujistěte, že jsou podmínky bezpečné a vhodné
 • V případě potřeby používejte ochranu a antikoncepci
 • Respektujte své vlastní hranice a úroveň pohodlí
 • Pokud nadrženost narušuje život, poraďte se s lékařem.

Potěšení a síla nadrženosti

Vzrušení a nadrženost mohou být nepříjemné nebo nevhodné, když se dostaví v nevhodnou chvíli. Tyto silné sexuální pocity však slouží důležitému účelu.

Nadrženost nás motivuje k hledání potěšení, sbližování a intimity. Sbližuje partnery. Udržuje lidský druh. A umožňuje nám prožívat extatický neurochemický nával sexu.

Když budeme ctít svou nadrženost, když to bude možné, a účinně ji zvládat, když to bude nutné, můžeme využít její sílu pro své blaho. Díky lepšímu pochopení fungování sexuální touhy si můžeme užívat svou sexualitu ohleduplněji, etičtěji a bezpečněji.

Takže až příště zaznamenáte ten známý záchvěv vzrušení, nebojujte s ním - přijměte radost a vzrušení z toho, že opravdu cítíte svou nadrženou stránku!

Často kladené otázky o nadrženosti

Co přesně je nadrženost?

Nadrženost je pocit sexuálního vzrušení, touhy a připravenosti k sexuální aktivitě. Zahrnuje jak fyzické, tak psychické aspekty "vzrušení" a touhy po sexu.

Co způsobuje, že se někdo cítí nadržený?

Existuje mnoho možných spouštěčů nadrženosti, včetně:

 • Kolísání hormonů
 • Vizuální nebo mentální sexuální stimulace
 • Fyzická stimulace erotogenních zón
 • Atraktivní vůně
 • Interakce s potenciálními partnery
 • Vnitřní biologická sexuální touha
 • Adrenalin a vzrušení napodobující vzrušení

Jak nadrženost mění tělo po fyzické stránce?

Nadrženost způsobuje zvýšenou srdeční frekvenci, vyšší krevní tlak, zčervenání kůže, otoky genitálií, těžší dýchání, svalové napětí, rozšíření zornic, zvýšené tělesné teplo a změněný stav vědomí.

Co se děje v mozku během vzrušení?

Klíčové části mozku, jako je hypotalamus, limbický systém, mozková kůra a obvody odměny, vytvářejí neurochemické signály nadrženosti. Chemické látky dopamin, oxytocin a další vytvářejí příjemné pocity vzrušení.

Jak nadrženost ovlivňuje psychiku člověka?

Psychické účinky zahrnují intenzivní soustředění na sex, zvýšené libido, zvýšenou motivaci a sebedůvěru, touhu po uvolnění, snížené zábrany, agresivitu a lepší sexuální výkonnost.

Jaké příznaky naznačují nadrženost?

Běžnými ukazateli jsou: rozptýlení sexuálními myšlenkami, zvýšené zaměření na atraktivní osoby, citlivost nebo ztuhlost genitálií, bušení srdce, neklid, zaujetí sexem, vzrušení z intimity a zahájení sexu.

Existují zdravé způsoby, jak se vypořádat s intenzivní nadržeností?

Je důležité vyjadřovat nadrženost etickými a bezpečnými způsoby. Mezi možnosti patří masturbace, otevřená komunikace s partnerem, přesměrování energie jinam, meditace, vyhýbání se potlačování a respektování hranic.

Má pocit nadrženosti nějaký důležitý účel?

Ano, sexuální vzrušení má evoluční účel motivovat intimitu, sbližování, reprodukci a neurochemické potěšení ze sexu. Když budeme zodpovědně ctít svou nadrženost, můžeme tyto výhody využívat.

Je normální cítit se ve vztahu nadržený?

Ano, je to naprosto normální. Kolísající hladina hormonů a podněty intimního partnerství přirozeně vyvolávají nadrženost i při sexuální aktivitě s partnerem.

V jakém věku začíná většina lidí pociťovat nadrženost?

Sexuální touha se probouzí s pubertou, kdy tělo začíná produkovat více testosteronu a estrogenu. Většina lidí začíná pociťovat vzrušení a sexuální zájem mezi 10. a 14. rokem života.

Mohou některé léky zvýšit pocit nadrženosti?

Ano, je známo, že některé léky zvyšují libido a vzrušení jako vedlejší účinek, například Adderall, Wellbutrin nebo jiná antidepresiva. Nelegální afrodiziaka však s sebou nesou také rizika.

Jsou ženy nadržené jinak než muži?

Obecný proces vzrušení je podobný, ale u žen dochází k většímu kolísání v souvislosti s reprodukčními cykly. Estrogenové špičky podporují větší nadrženost v období kolem ovulace. Muži mají stabilnější libido poháněné testosteronem.

Je normální, že s věkem klesá míra nadrženosti?

Libido přirozeně klesá se stárnutím v důsledku snížení hladiny pohlavních hormonů. Vzrušivost a nadrženost si však lze udržet i ve vyšším věku, a to díky faktorům životního stylu, jako je aktivní život a spojení.

Kdy by měl člověk vyhledat lékařskou pomoc při pocitech nadrženosti?

Pokud nadměrná, nekontrolovatelná nadrženost narušuje práci, vztahy nebo každodenní život, způsobuje vám značné potíže nebo vás ohrožuje na zdraví, je dobré poradit se s lékařem.

Doufám, že tyto podrobné odpovědi pomohou vysvětlit, co se skrývá za vědeckými poznatky o tom, co nás vzrušuje! Dejte mi vědět, pokud máte další otázky.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?