Potraviny, které způsobují vypadávání vlasů: Seznam 11 potravin, kterým je třeba se vyhnout

Published:

Nadměrné padání vlasů? Na vině může být vaše strava. Některé potraviny mohou zhoršovat vypadávání vlasů a poškozovat jejich zdraví. Tento článek pojednává o potravinách, které způsobují vypadávání vlasů, a uvádí 11 potravin, kterým se pro zdravé vlasy vyhněte.

Potraviny, které způsobují vypadávání vlasů

Padání vlasů je běžný problém, se kterým se potýká mnoho lidí. Nadměrné vypadávání vlasů však může být znepokojující a negativně ovlivňovat sebevědomí. Zatímco faktory, jako je genetika, stres, hormonální změny a poškození způsobené úpravou vlasů, hrají svou roli, na zdraví vlasů a jejich padání má vliv také strava. Pro lesklé vlasy je klíčová konzumace potravin bohatých na živiny, zatímco některé potraviny mohou vypadávání vlasů zhoršovat. Přečtěte si, které potraviny byste měli omezit nebo se jim vyhnout, pokud se potýkáte s vypadáváním vlasů.

Náčrt

 • Co způsobuje vypadávání vlasů?
 • Jak strava ovlivňuje zdraví vlasů?
 • Seznam 11 potravin, které mohou způsobit vypadávání vlasů
  • Sladké potraviny
  • Potraviny s vysokým obsahem sodíku
  • Smažené a zpracované potraviny
  • Alkohol
  • Kofein
  • Transmastné kyseliny
  • Potraviny s vysokým glykemickým indexem
  • Mléčné výrobky
  • Červené maso
  • Potraviny s vysokým obsahem rtuti
  • Lepek
 • Tipy pro prevenci vypadávání vlasů prostřednictvím stravy
 • Klíčové poznatky

Co způsobuje vypadávání vlasů?

K vypadávání vlasů může docházet z různých důvodů, včetně:

 • Genetika a dědičné faktory
 • Hormonální změny a nerovnováha - v důsledku menopauzy, porodu, problémů se štítnou žlázou atd.
 • Vysoká úroveň stresu
 • Nedostatečný příjem živin
 • Používání nesprávných produktů a přípravků pro péči o vlasy
 • Některé léky a zdravotní stavy

Dihydrotestosteron (DHT), vedlejší produkt mužského hormonu testosteronu, také vede ke zmenšování vlasových folikulů a padání vlasů.

Zatímco genetika a hormony hrají významnou roli, špatná strava a výživa mohou v některých případech vypadávání vlasů ještě zhoršit.

Jak strava ovlivňuje zdraví vlasů?

Potraviny, které jíte, ovlivňují zdraví a růst vlasů. Zde se dozvíte, jak:

 • Růst vlasů podporují některé živiny, jako jsou bílkoviny, vitaminy A, C, D, E a minerály, například železo, zinek a selen. Nedostatečný příjem těchto látek ve stravě může vést ke zvýšenému padání vlasů.
 • Potraviny s vysokým obsahem glykémie mohou zvyšovat zánět a vylučování oleje ve vlasových folikulech, což vede k poškození vlasů.
 • Potraviny s vysokým obsahem transmastných kyselin, sodíku a cukru způsobují záněty, které omezují prokrvení pokožky hlavy a brzdí růst vlasů.
 • Mléčné výrobky a mořské plody s vysokým obsahem rtuti mohou ovlivňovat hladinu hormonů, což v některých případech přispívá k vypadávání vlasů.
 • Některé potraviny, například lepek, mohou vyvolat autoimunitní reakce, které způsobují nadměrné vypadávání vlasů.

Celkově je pro snížení vypadávání vlasů klíčová správná výživa s potravinami, které jsou pro vlasy zdravé, zatímco omezení určitých potravin nebo vyhýbání se jim může zabránit tomu, aby strava vyvolávala nadměrné padání vlasů.

Seznam 11 potravin, které mohou způsobit vypadávání vlasů

Zde jsou některé z hlavních potravin, které mohou poškodit zdraví vlasů a při nadměrné konzumaci mohou vést k jejich zvýšenému vypadávání:

1. Sladké potraviny

Sladké potraviny, jako jsou sladkosti, limonády, dezerty a zpracované pochutiny, mohou zvýšit hladinu cukru v krvi a vyvolat zánět, což omezuje růst vlasových folikulů. Zánět může poškodit folikuly a žlázy, což vede k padání vlasů. Potraviny s vysokým obsahem glykémie také zvyšují produkci dihydrotestosteronu (DHT), který zmenšuje vlasové folikuly. Pro zdraví vlasů omezte cukr a zaměřte se na komplexní sacharidy.

2. Potraviny s vysokým obsahem sodíku

Nadměrný příjem sodíku může vést k dehydrataci a špatnému prokrvení vlasových folikulů. Zvyšuje také záněty. Vyhýbejte se zpracovaným a konzervovaným potravinám, chipsům, nakládané zelenině atd., abyste omezili padání vlasů způsobené potravinami s vysokým obsahem soli.

3. Smažené a zpracované potraviny

Smažená jídla a zpracované maso mají vysoký obsah trans- a nasycených tuků, které mohou ucpávat folikuly. Často také obsahují konzervační látky, jako jsou siřičitany, na které jsou někteří lidé citliví. Tyto potraviny mohou zvyšovat zánětlivost a mastnotu vlasové pokožky, poškozovat vlasy a podporovat jejich padání.

4. Alkohol

Alkohol dehydratuje tělo a může vyčerpat bílkoviny, zinek a další živiny důležité pro růst vlasů. Nadměrné množství alkoholu a nápojů s vysokým obsahem kongenerů vede k zánětům a poškození vlasových bílkovin, což časem vede k řídnutí vlasů. Omezte alkohol a pijte hodně vody, abyste předešli vypadávání vlasů.

5. Kofein

Nadměrná konzumace kofeinu prostřednictvím kávy, energetických nápojů a limonád může dehydratovat organismus a narušit vstřebávání živin, jako je železo. Kofein také ovlivňuje hladinu hormonů, zvyšuje hladinu DHT a vede k vypadávání vlasů. Vypijte maximálně 2-3 šálky kávy denně.

6. Transmastné kyseliny

Transmastné kyseliny, jako je částečně hydrogenovaný olej, se často přidávají do smažených a zpracovaných potravin, aby se prodloužila jejich trvanlivost. Zvyšují zánětlivost, což může omezit přívod krve a kyslíku do vlasových folikulů a bránit jejich růstu. Transmastným kyselinám se vyhýbejte čtením etiket na potravinách.

7. Potraviny s vysokým glykemickým indexem

Jednoduché sacharidy a potraviny s vysokým glykemickým indexem, jako je bílá rýže, bílé pečivo a brambory, rychle zvyšují hladinu cukru v krvi. To může zvýšit zánět a produkci oleje a poškodit vlasové folikuly. Zaměřte se na potraviny s nízkým glykemickým indexem, jako je neškrobová zelenina, luštěniny a celozrnné výrobky.

8. Mléčné výrobky

Mléčné výrobky mohou zhoršovat hormonální nerovnováhu a zvyšovat hladinu inzulínového růstového faktoru 1 (IGF-1), což u citlivých osob přispívá k vypadávání vlasů. Některé studie také dávají mléčné výrobky do souvislosti se zvýšeným DHT. Pokud trpíte vypadáváním vlasů, omezte mléko, sýry a další mléčné výrobky.

9. Červené maso

Některé výzkumy naznačují, že červené a zpracované maso může přispívat k vypadávání vlasů kvůli použitým nasyceným tukům, hormonům a konzervačním látkám. Červené maso také u některých lidí zvyšuje hladinu IGF-1. Omezte konzumaci hovězího, vepřového a jiného červeného masa na méně než dvakrát týdně.

10. Potraviny s vysokým obsahem rtuti

Rtuť obsažená ve velkých dravých rybách, jako je tuňák, žralok a mečoun, může přispívat k autoimunitním onemocněním, která způsobují vypadávání vlasů. Tučné ryby také obsahují vysoké množství vitaminu A, který někteří spojují s nadměrným vypadáváním vlasů. Vyhýbejte se rybám s vysokým obsahem rtuti a omezte příjem tučných ryb.

11. Lepek

Lepek může u citlivých jedinců vyvolat zánět, autoimunitní reakce a nedostatek vitamínů, což může vést k nadměrnému vylučování. Pokud trpíte autoimunitním onemocněním nebo nesnášíte lepek, může bezlepková dieta pomoci minimalizovat vypadávání vlasů.

Tipy, jak předcházet vypadávání vlasů prostřednictvím stravy

Zde je několik tipů, jak vyživovat vlasy a minimalizovat jejich padání prostřednictvím stravy:

 • Jezte více potravin bohatých na bílkoviny, jako jsou vejce, ořechy, semena, fazole a mořské plody. Bílkoviny jsou pro zdraví vlasů nezbytné.
 • Dodávejte si dostatek železa, zinku, vitamínů A, C, D a vitamínů skupiny B prostřednictvím stravy a doplňků stravy, pokud jich máte nedostatek.
 • Zvyšte příjem ořechů, avokáda, olivového oleje a dalších potravin s omega-3 mastnými kyselinami, které snižují zánět.
 • Pro podporu růstu vlasů zvolte protizánětlivé koření, jako je kurkuma, zázvor a česnek.
 • Pijte hodně vody, abyste hydratovali pokožku hlavy a zabránili ucpávání vlasových folikulů.
 • Omezte sladké pochutiny, slané pochutiny, smažené pokrmy a alkohol, které mohou přispívat ke špatnému stavu vlasů.

Klíčové poznatky

 • Vypadávání vlasů mohou zhoršovat nedostatky ve výživě, záněty, hormonální výkyvy a další faktory, které strava ovlivňuje.
 • Sladké potraviny, potraviny bohaté na sodík, smažená jídla, kofein, alkohol, transmastné kyseliny a potraviny s vysokým glykemickým indexem mohou poškodit vlasové folikuly.
 • Mléčné výrobky, lepek, červené maso a ryby s vysokým obsahem rtuti mohou u citlivých osob rovněž přispívat k vypadávání vlasů, protože ovlivňují hormony.
 • Jezte více libových bílkovin, omega-3, železa, zinku a vitamínů A, C, B a D prostřednictvím potravin a doplňků stravy, které vlasy vyživují.
 • Omezte zánětlivé potraviny, jako je cukr, kofein, alkohol a nasycené tuky, které ovlivňují růst vlasů a zvyšují jejich vypadávání.

Vyvážená, pro vlasy zdravá strava s ovocem a zeleninou bohatými na antioxidanty může omezit padání vlasů a důležité je také vyhýbat se spouštěčům nadměrného vypadávání vlasů. Pokud je vypadávání vlasů závažné, poraďte se s lékařem nebo dietologem. Správnou stravou a sníženou konzumací potravin, které vlasy poškozují, lze vypadávání vlasů minimalizovat a dosáhnout tak lepšího zdraví vlasů.

Jaké potraviny způsobují vypadávání vlasů?

Potraviny, které způsobují vypadávání vlasů, jsou ty, které mohou přispívat k vypadávání vlasů, zhoršovat jejich vypadávání nebo vést k jejich řídnutí. Mezi tyto potraviny mohou patřit potraviny s vysokým obsahem cukru, zpracované potraviny, rychlé občerstvení a potraviny s vysokým obsahem nasycených tuků.

Může strava a vypadávání vlasů souviset?

Ano, mezi stravou a vypadáváním vlasů existuje souvislost. Špatná strava s nedostatkem základních živin může způsobit, že vlasy budou slabé, lámavé a náchylnější k vypadávání. Naopak vyvážená strava bohatá na vitamíny, minerály a bílkoviny může podpořit zdravý růst vlasů.

Existují nějaké specifické potraviny, kterým je třeba se vyhnout, aby byly vlasy zdravé?

Ano, existují určité potraviny, kterým byste se měli vyhnout, pokud si chcete udržet zdravé vlasy. Mezi tyto potraviny patří sladké pochutiny, zpracované potraviny, smažená jídla, nadměrné množství alkoholu a potraviny s vysokým obsahem nasycených tuků.

Jaký vliv mají nezdravé potraviny na zdraví vlasů?

Nezdravé potraviny mohou mít negativní vliv na zdraví vašich vlasů. Mohou zbavit pokožku hlavy a vlasové folikuly potřebné výživy, což vede k problémům s padáním vlasů a v některých případech dokonce k jejich vypadávání.

Mohou určité potraviny způsobit problémy s padáním vlasů?

Ano, některé potraviny mohou způsobovat problémy s padáním vlasů. Příkladem jsou potraviny s vysokým obsahem cukru, nadměrné množství kofeinu, rafinované obiloviny a mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku. Tyto potraviny mohou přispívat k hormonální nerovnováze a zánětům, které mohou vyvolat padání vlasů.

Jsou nějaké potraviny, které vlasům škodí?

Ano, existují potraviny, které mohou mít na vlasy škodlivý vliv. Mezi ně patří například sladké nápoje, zpracované pochutiny, rychlé občerstvení, nadměrné množství soli a potraviny s vysokým obsahem transmastných kyselin. Tyto potraviny postrádají základní živiny a mohou oslabit vaše vlasy.

Může špatná strava vést k řídnutí vlasů?

Ano, špatná strava s nedostatkem základních živin může přispívat k řídnutí vlasů. Například nedostatek bílkovin může oslabit vlasová vlákna a zvýšit jejich náchylnost k lámání, což vede k řídnutí vlasů.

Lze zlepšit výživu žen s vypadáváním vlasů pomocí stravy?

Ano, zlepšení výživy prostřednictvím stravy může mít pozitivní dopad na ženy trpící vypadáváním vlasů. Konzumace vyvážené stravy, která obsahuje potraviny bohaté na vitaminy, minerály a bílkoviny, může pomoci podpořit růst vlasů a posílit pokožku hlavy a vlasové folikuly.

Mají potraviny, které mohou způsobovat vypadávání vlasů, na všechny stejný vliv?

Odpověď: Vliv potravin, které mohou způsobovat vypadávání vlasů, se může u jednotlivých osob lišit. Zatímco u některých jedinců mohou určité potraviny způsobit vypadávání nebo řídnutí vlasů, u jiných se to nemusí projevit. V reakci různých lidí na tyto potraviny hrají roli faktory, jako je genetika, celkový zdravotní stav a životní styl.

Jaké potraviny jsou prospěšné pro zdraví vlasů?

Mezi potraviny, které jsou prospěšné pro zdraví vlasů, patří ovoce a zelenina bohaté na vitaminy A, C a E, libové bílkoviny, jako jsou ryby a drůbež, ořechy a semena obsahující omega-3 mastné kyseliny a celozrnné výrobky, které poskytují základní živiny pro růst vlasů.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?