Jak vypadají poškozené vlasy? - Známky toho, že vaše vlasy mohou být nezdravé

Published:

Zdravé vlasy jsou hladké, lesklé a silné. Vlivem nesprávné péče, tepelného stylingu a chemického ošetření však mohou vlasy časem začít vykazovat známky poškození. Znalost toho, jak vypadají nezdravé vlasy, je klíčem ke zvrácení následků a k obnově vašich vlasů do jejich nejzdravějšího a nejzářivějšího stavu.

V tomto článku se seznámíme s běžnými příznaky, které naznačují, že jsou vaše vlasy poškozené a potřebují další péči. Přečtěte si, jak poškozené vlasy vypadají, proč k nim dochází a jak o ně pečovat, aby byly opět optimálně zdravé.

Jaké jsou běžné příznaky poškozených vlasů?

Jaké jsou běžné příznaky poškození vlasů?

Zde je 10 nejvýznamnějších příznaků toho, že vaše vlasy jsou nezdravé a poškozené:

1. Rozštěpené konečky

Rozštěpené konečky jsou jedním z nejzřetelnějších ukazatelů poškozených vlasů. K tomu dochází, když je narušena ochranná vnější vrstva kutikuly vlasového stvolu, což způsobuje oddělování a štěpení vnitřních vláken.

2. Zvýšená lámavost a vypadávání

Pokud si při česání nebo mytí vlasů všimnete, že z nich vypadává více vlasů než obvykle, je toto nadměrné vypadávání červeným signálem. Zdravým vlasům vypadává pouze 50-100 pramenů denně. Více znamená lámavost.

3. Krepatění a poletování vlasů

Když je vlasová kutikula zvednutá a drsná, prameny vlasů hůře leží a mají tendenci se zvedat. Výsledkem je zvýšená krepatost a poletování vlasů.

4. Nevýrazné, matné vlasy

Zdravé vlasy mají přirozený lesk. Poškozené a suché vlasy však postrádají lesk a vypadají matně.

5. Suchá, porézní textura vlasů

Suché, porézní vlasy jsou na dotek drsné a slámovité. Zdravé vlasy jsou hladké a každý pramen je relativně kulatý.

6. Zvýšený výskyt zámotků a uzlů

Poškozené vlasy jsou náchylné k zamotávání a zauzlování kvůli nerovnoměrné, porušené kutikulární vrstvě. Přejetí prsty po zdravých vlasech je hladké.

7. Ochablé, slabé vlasy

Nezdravé vlasy postrádají pružnost a pevnost. Poškozené prameny mají tendenci ochabovat, místo aby se odrazily ode dna.

8. Ztráta vzoru kudrlinek

Kudrnaté vlasy jsou závislé na celistvosti vlasového pramene, aby si zachovaly pružný vzorek kudrlinek. Při poškození se kudrny roztáhnou nebo dokonce narovnají.

9. Zvýšená produkce ropy

Aby se pokožka hlavy vyrovnala se suchostí, může zvýšit produkci oleje. Mastné kořínky a ochablé prameny v pokožce hlavy svědčí o nerovnováze.

10. Vypadávání vlasů

Nadměrné vypadávání a řídnutí vlasů může znamenat poškození vlasových folikulů. Vypadávání vlasů však mohou způsobovat i jiná onemocnění, proto v případě obav navštivte dermatologa.

Co způsobuje poškození vlasů?

Existuje několik hlavních viníků, kteří mohou časem přispět k poškození vlasů:

 • Tepelný styling - Časté používání horkých nástrojů, jako jsou fény, žehličky a kulmy, vlasy vysušuje a narušuje jejich vazby.
 • Chemické zpracování - bělení, barvení, trvalá ondulace a relaxace vlasů mohou zbavit vlasy přirozených olejů a oslabit jejich vlákna.
 • Nesprávné kartáčování - Agresivní kartáčování a těsné účesy vlasy namáhají. Na mokré vlasy používejte hřeben se širokými zuby.
 • Faktory životního prostředí - Slunce, vítr a znečištění poškozují vlasovou pokožku, takže je suchá a křehká.
 • Špatná výživa - Strava s nedostatkem bílkovin, vitamínů a minerálů brání zdravému růstu vlasů.
 • Hormonální změny - hormonální změny po těhotenství a menopauze mohou způsobit řídnutí a vypadávání vlasů.
 • Zdravotní stav - K vypadávání vlasů mohou přispívat poruchy štítné žlázy, anémie a autoimunitní onemocnění.

Jak opravit poškozené vlasy

Pokud vaše vlasy vypadají poškozeně, nezoufejte. Zaměřte se na hydrataci, sílu a ochranu, aby se vaše prameny vrátily do původního stavu:

 • Každý týden používejte hloubkově ošetřující masky na vlasy, abyste jim dodali vlhkost.
 • pravidelně zastřihujte roztřepené konečky, abyste zabránili dalšímu lámání.
 • Pokud je to možné, vyhněte se tepelnému stylingu a nadměrnému mytí vlasů.
 • Buďte jemní! Omezte kartáčování a přejděte na hřebeny se širokými zuby a měkké drátěnky.
 • Jezte vyváženou stravu bohatou na omega mastné kyseliny, bílkoviny, železo, zinek a vitamíny.
 • Vyzkoušejte přípravky na posílení a obnovu vlasů s keratinem, olivovým olejem a silikonem.
 • Chraňte vlasy před slunečním zářením pomocí klobouků nebo sprejů.

Poškozené vlasy sice nelze zcela opravit, ale správná péče o vlasy může výrazně zlepšit vzhled a pocit z poškozených vlasů. Všímejte si příznaků nezdravých vlasů a buďte ke svým pramenům šetrní!

Klíčové poznatky: Příznaky poškození vlasů

 • Roztřepené konečky, zvýšené vypadávání a lámání vlasů znamenají poškození.
 • Matné, krepaté, suché a porézní vlasy potřebují opravu.
 • Minimalizujte používání horkých nástrojů, kartáčujte jemně a používejte regenerační přípravky na vlasy.
 • Hloubkový kondicionér, zastřižení roztřepených konečků a zlepšení stravy pro zdravější vlasy.
 • Chraňte prameny před teplem, slunečním zářením a nadměrným mytím, aby nedošlo k jejich poškození.

Jak vypadají poškozené vlasy?

Poškozené vlasy mohou mít několik příznaků. Mohou se zdát suché, matné a bez života. Můžete si také všimnout roztřepených konečků, krepatění nebo lámání. To vše jsou ukazatele toho, že vaše vlasy nejsou zdravé.

Jak poznám, že jsou mé vlasy nezdravé?

Můžete si dát pozor na různé příznaky poškození vlasů. Patří mezi ně nadměrné vypadávání vlasů, lámavost, nedostatek lesku a hrubá struktura. Pokud mají vaše vlasy sklon k zamotávání a obtížně udržují vlhkost, může to být také známkou poškozených vlasů.

Co jsou roztřepené konečky?

K roztřepení konečků dochází, když se poškodí nebo odloučí ochranná vnější vrstva vlasů, tzv. kutikula. K tomu může dojít v důsledku tepelného stylingu, chemického ošetření nebo nadměrného kartáčování. Rozštěpené konečky způsobují, že vlasy vypadají roztřepeně, a pokud se jim nevěnuje pozornost, mohou vést k dalšímu lámání.

Jak vypadávání vlasů souvisí s poškozenými vlasy?

Vypadávání vlasů může být důsledkem poškození vlasů. Když jsou vlasy nezdravé, jsou slabší a náchylnější k lámání. To může nakonec vést k řídnutí vlasů nebo k jejich nerovnoměrnému vypadávání. Je však nutné si uvědomit, že vypadávání vlasů může být způsobeno i jinými faktory, například genetikou nebo zdravotním stavem.

Má typ vlasů vliv na jejich zdraví?

Ano, typ vlasů může přispět k celkovému zdraví vašich vlasů. Různé typy vlasů mají různé potřeby a zranitelnost. Například kudrnaté vlasy bývají náchylnější k vysušování a lámání. Znalost typu vlasů vám pomůže přizpůsobit péči o vlasy tak, aby byly co nejzdravější.

Jak si mohu udržet zdravé vlasy?

Existuje několik kroků, které můžete podniknout k udržení zdraví svých vlasů. Patří mezi ně používání šetrných produktů péče o vlasy, vyhýbání se nadměrnému tepelnému stylingu, ochrana vlasů před sluncem, vyvážená strava a jejich hydratace. K udržení zdravých vlasů může přispět také pravidelné zastřihování za účelem odstranění roztřepených konečků a vyhýbání se drsné chemické úpravě.

Jaké jsou běžné příznaky poškozených vlasů?

Mezi běžné příznaky poškozených vlasů patří roztřepené konečky, lámavost, suchost, krepatění, nadměrné vypadávání vlasů a nedostatek lesku. Pokud si těchto příznaků všimnete, je možná načase věnovat vlasům zvýšenou péči a pozornost.

Je normální, že vlasy vypadávají?

Ano, je normální, že vlasy do určité míry vypadávají. V průměru lidé ztrácejí asi 50-100 pramenů vlasů denně. Pokud však zaznamenáte nadměrné vypadávání vlasů nebo výrazné vypadávání vlasů, může to být známkou skrytých problémů nebo poškození vlasů, které je třeba řešit.

Jak mohu opravit poškozené vlasy?

Oprava poškozených vlasů vyžaduje kombinaci vyživujících a hydratačních procedur. Používání přípravků na obnovu vlasů určených speciálně pro poškozené vlasy může pomoci obnovit jejich zdraví. Kromě toho může k opravě přispět minimalizace tepelného stylingu, vyhýbání se drsným chemikáliím a šetrná péče o vlasy.

Co mohu dělat s matnými vlasy?

Matné vlasy mohou být známkou poškození vlasů nebo nedostatku vlhkosti. Chcete-li zlepšit vzhled vlasů, zkuste použít čisticí šampon, který odstraní nánosy produktů, hloubkovou péči a vlasové oleje nebo séra, které jim dodají lesk. K udržení zdravého lesku může přispět také vyhýbání se nadměrnému teplu a UV záření.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?