Co způsobuje špatnou kvalitu vlasů

Published:

Vypadávání a řídnutí vlasů jsou nepříjemné problémy, které mohou velmi snížit vaše sebevědomí. Věděli jste však, že zdraví pokožky hlavy hraje významnou roli v kvalitě a množství vašich vlasů? Zdravá pokožka hlavy poskytuje ideální prostředí pro růst vlasů. Přečtěte si, proč je zdraví pokožky hlavy tak důležité pro silný růst vlasů, jaké jsou příznaky toho, že vaše pokožka hlavy není zdravá, a jaké jsou užitečné tipy pro zlepšení zdraví pokožky hlavy a vlasů.

Co způsobuje špatnou kvalitu vlasů

Proč záleží na zdraví pokožky hlavy

V pokožce hlavy se nachází přibližně 100 000 vlasových folikulů. Tyto folikuly ukotvují vlasová vlákna a podporují růst nových vlasů. Vlasy obvykle rostou přibližně o půl centimetru za měsíc. V každém okamžiku je přibližně 90 % vašich vlasů ve fázi růstu, zatímco 10 % je ve fázi odpočinku před vypadáváním.

Pokud je pokožka hlavy zdravá, vlasové folikuly jsou schopny produkovat silná a zdravá vlasová vlákna. Pokud se však pokožka hlavy potýká s problémy, jako jsou záněty, citlivost, nadměrná mastnota nebo suchost, mohou tyto problémy narušit cyklus růstu vlasů. Nezdravé stavy pokožky hlavy, jako jsou lupy, lupénka nebo seboroická dermatitida, mohou způsobit řídnutí vlasů a jejich zvýšené vypadávání.

Věnujte proto zvýšenou pozornost zdraví pokožky hlavy. Udržujte ji v rovnováze a bez problémů, aby vaše vlasy rostly husté a silné.

Příznaky, že vaše pokožka hlavy může být nezdravá

Jak zjistíte, že stav vaší pokožky hlavy není optimální? Zde je několik klíčových příznaků, na které je třeba si dát pozor:

 • Odlupování, svědění, zarudnutí, podráždění
 • Zvýšené vypadávání nebo lámání vlasů
 • Viditelné řídnutí, zejména v oblasti temene nebo vlasové linie
 • Lupy nebo nánosy na pokožce hlavy
 • Citlivost pokožky hlavy nebo bolestivá místa
 • Nadměrná mastnota nebo suchost

Pokud si všimnete některého z těchto problémů s pokožkou hlavy, je načase změnit péči o vlasy a dostat pokožku hlavy zpět do kondice.

Faktory, které poškozují pokožku hlavy a zdraví vlasů

K nezdravému prostředí pokožky hlavy a problémům s vlasy, jako je jejich řídnutí a vypadávání, může přispívat mnoho faktorů. Uvědomění si těchto škodlivých faktorů vám pomůže je minimalizovat nebo se jim vyhnout.

Produkty na vlasy: Šampony, kondicionéry, laky na vlasy a další výrobky obsahují chemické látky, které mohou u některých lidí dráždit pokožku hlavy a časem vést k poškození vlasových folikulů.

Tepelný styling: Časté používání horkých stylingových nástrojů, jako jsou fény, žehličky a kulmy, může způsobit vysušení a lámání vlasů.

Pevné účesy: Účesy, jako jsou těsné culíky nebo copy, nadměrně namáhají vlasové folikuly, což může vést k trakční alopecii a trvalému vypadávání vlasů.

Stres: Vysoké hladiny stresu zvyšují hladinu hormonů, jako je kortizol, což může narušit cyklus růstu vlasů.

Nedostatek živin: Nedostatek klíčových živin pro vlasy, jako jsou bílkoviny, železo, zinek nebo vitamíny skupiny B, může vést k vyhladovění vlasových folikulů.

Hormonální změny: Změny androgenů a estrogenů mohou u žen způsobit větší náchylnost k řídnutí a vypadávání vlasů.

Infekce pokožky hlavy: Bakteriální nebo plísňové infekce mohou způsobit zánět vlasových folikulů a viditelné vypadávání vlasů.

Autoimunitní onemocnění: V případě onemocnění, jako je alopecia areata, imunitní systém chybně napadá vlasové folikuly.

Jak zlepšit zdraví vlasové pokožky a vlasů

Jste připraveni dostat pokožku hlavy do špičkové kondice a podpořit zdravější růst vlasů? Zařaďte tyto tipy do své rutinní péče o vlasy:

 • Masírujte pokožku hlavy: To podporuje krevní oběh a stimuluje vlasové folikuly. Provádějte ji denně nebo několikrát týdně.
 • Vyhněte se pevným účesům: Dejte vlasům pauzu od copánků a copů, které prameny nadměrně napínají.
 • Používejte šampony bez sulfátů: Sulfáty odstraňují oleje, proto 1-2krát týdně používejte jemné čisticí prostředky.
 • Přejděte na kartáč z kančích štětin: Ten rozvádí oleje od kořínků ke konečkům, aniž by je poškodil.
 • Používejte masky na vlasy: Vlasy si každý týden dopřejte masky s vyživujícími oleji a másly.
 • Užívejte biotinové doplňky: Biotin podporuje keratinovou infrastrukturu a omezuje lámavost.
 • Jezte vyváženou stravu: Dbejte na dostatek bílkovin, železa, zinku a vitaminu A pro zdraví vlasů.
 • Snižte stres: Všímavost, jóga a další aktivity mohou vyrovnávat stresové hormony.
 • Omezte tepelný styling: Pokud je to možné, nechte vlasy uschnout na vzduchu a používejte ochranné spreje.
 • Nechte si ošetřit pokožku hlavy: Laserová terapie v salonu nebo PRP mohou omladit folikuly.

Výběr z nabídky

Pokud se potýkáte s nedostatkem vlasů, nedívejte se jen na pramen vlasů. Zdraví pokožky hlavy je základem pro optimální růst a kvalitu vlasů. Zhodnoťte svou pokožku hlavy, předcházejte jejímu poškození a aktivně o ni pečujte. Díky zdravému prostředí pokožky hlavy můžete dosáhnout plnějších a zdravějších vlasů svých snů.

Několik klíčových bodů, které je třeba si zapamatovat:

 • Zánět vlasové pokožky narušuje cyklus růstu vlasů
 • Všimněte si příznaků, jako je vylučování, řídnutí a šupinky
 • Zabraňte poškození stylem, teplem a chemikáliemi.
 • Výživa pomocí masáží a masek na vlasy
 • Vybírejte šetrné přípravky na vlasy
 • Snižte stres a jezte živiny prospěšné pro vlasy
 • V případě potřeby si nechte provést profesionální ošetření pokožky hlavy

Pravidelnou péčí o pokožku hlavy můžete udržovat prostředí, ve kterém se vašim vlasům daří a kde mohou naplno rozvinout svůj potenciál.

Co způsobuje špatnou kvalitu vlasů?

Špatná kvalita vlasů může být způsobena různými faktory, jako je poškození vlasového stvolu, problémy s pokožkou hlavy, suchost, lámavost a dokonce i špatná strava.

Jaké jsou příznaky slabých vlasů?

Mezi příznaky slabých vlasů může patřit nadměrné vypadávání, lámání vlasů, roztřepené konečky, nedostatek lesku a potíže s růstem vlasů.

Může používání nevhodných produktů péče o vlasy poškodit vlasy?

Ano, používání nesprávných produktů péče o vlasy může vést k jejich poškození. Je důležité vybírat produkty, které jsou vhodné pro váš typ vlasů a řeší vaše specifické problémy.

Jak mohu posílit slabé vlasy?

Chcete-li posílit slabé vlasy, můžete zkusit používat přípravky pro péči o vlasy, které obsahují složky, jako je keratin, biotin a bílkoviny. Dalšímu poškození vlasů můžete předejít, pokud si osvojíte zdravou péči o vlasy a vyhnete se tepelnému stylingu.

Může špatná strava přispět ke slabým vlasům?

Ano, špatná strava s nedostatkem základních živin, jako jsou bílkoviny, vitaminy a minerály, může mít negativní vliv na zdraví vašich vlasů, což vede k jejich slabosti a lámavosti.

Jaké jsou běžné příčiny vypadávání vlasů?

Vypadávání vlasů může být způsobeno řadou faktorů, včetně genetiky (typické vypadávání vlasů), hormonálních změn, určitých zdravotních stavů, fyzického nebo emocionálního stresu a některých léků nebo léčby.

Může být náhlé vypadávání vlasů důvodem k obavám?

Náhlé vypadávání vlasů může být důvodem k obavám a může naznačovat skrytý problém. Pokud dojde k náhlému nebo nadměrnému vypadávání vlasů, je vhodné poradit se s odborníkem, který určí příčinu a vhodnou léčbu.

Jak mohu podpořit růst vlasů?

Růst vlasů můžete podpořit dodržováním zdravé stravy, používáním produktů péče o vlasy, které obsahují složky, jako je biotin a vitaminy, správnou hygienou vlasové pokožky a vyhýbáním se škodlivým praktikám na vlasech.

Jsou mokré vlasy křehčí?

Mokré vlasy jsou náchylnější k lámání a poškození než suché vlasy. S mokrými vlasy je vhodné zacházet šetrně a vyhýbat se jejich intenzivnímu kartáčování nebo česání.

Může věk a stárnutí vlasů ovlivnit kvalitu mých vlasů?

Ano, s přibývajícím věkem jsou naše vlasy tenčí, sušší a náchylnější k poškození. S přibývajícím věkem je péče o vlasy a pokožku hlavy ještě důležitější.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?