Můžete zhubnout bez diety?

Published:

Zhubnout je cílem mnoha lidí, ale myšlenka na restriktivní dietu se může zdát skličující. Dobrou zprávou je, že můžete zhubnout i bez diety v tradičním slova smyslu. Jednoduchou změnou životního stylu a osvojením si zdravějších návyků můžete začít shazovat kila, aniž byste se cítili ochuzeni.

Můžete zhubnout bez diety?

Co znamená zhubnout bez diety?

Při pomyšlení na dietu se nám často vybaví rychlé diety, náhražky jídla nebo vyřazení celých skupin potravin. Hubnutí bez diety jednoduše znamená vytvoření kalorického deficitu potřebného k hubnutí prostřednictvím zdravých, udržitelných změn životního stylu namísto neudržitelných, příliš omezujících přístupů.

Spíše než na snižování kalorií nebo zakazování celých skupin potravin se zaměřuje na výběr celých potravin s vysokým obsahem živin, kontrolu porcí, zvýšení úrovně aktivity a malé, postupné změny, které se snadno dodržují. Ačkoli slovo "dieta" někdy vyvolává negativní konotace, tento vyvážený přístup vám umožní zhubnout a přitom si užívat uspokojivou stravu.

Je skutečně možné zhubnout bez diety?

Mnoho lidí se ptá, zda je skutečně možné zhubnout bez diety. Stručná odpověď zní ano - vytvoření kalorického deficitu prostřednictvím úpravy stravy a cvičení povede k úbytku hmotnosti bez ohledu na to, zda dodržujete jmenovaný dietní plán, nebo ne.

Formální diety sice mohou pomoci zajistit strukturu, ale jejich přísná pravidla je často obtížné dlouhodobě udržet. Flexibilnější přístup "změny životního stylu" se zaměřuje na přizpůsobení návyků a zdravější volbu, kterou si můžete udržet natrvalo. To vede k trvalým výsledkům, zatímco po jmenovaných dietách často následuje opětovné zvýšení hmotnosti.

Pokud budete dbát na příjem kalorií, úroveň aktivity a velikost porcí, můžete zhubnout i bez diety v tradičním slova smyslu.

Jak můžete zhubnout bez diety?

Hubnutí spočívá ve vytvoření kalorického deficitu, což znamená, že spálíte více kalorií, než spotřebujete. Cvičení sice pomáhá spalovat kalorie navíc, ale důkazy ukazují, že mnohem větší vliv na hubnutí má strava. Zde je několik účinných způsobů, jak snížit příjem kalorií bez přísné diety:

Vybírejte potraviny s vysokým obsahem živin

Zaměřte se na nízkokalorické potraviny s vysokým obsahem živin, jako je ovoce, zelenina, libové bílkoviny, celozrnné výrobky a zdravé tuky. Vyhýbejte se prázdným kalorickým potravinám, jako jsou sladké nápoje, zpracované svačiny, jídlo s sebou a dezerty. Když se místo prázdných kalorií nasytíte antioxidanty, vlákninou a důležitými živinami, sníte více jídla za méně kalorií.

Kontrolní části

Dbejte na to, kolik toho sníte při každém jídle. Používejte menší talíře, nedávejte si druhé porce a dodržujte doporučené velikosti porcí. S kontrolou porcí vám mohou pomoci odměrky a váhy na potraviny. Naslouchání signálům hladu namísto pokynů okolí k jídlu také zabraňuje přejídání.

Vynechání tekutých kalorií

Vyřazením sladkých nápojů, jako jsou limonády, džusy, slazená káva a alkohol, snížíte množství prázdných kalorií, které jsou málo výživné. Místo toho pijte vodu, neslazený čaj nebo perlivou vodu. Tato jednoduchá výměna ušetří u mnoha lidí více než 1 000 kalorií týdně.

Vařte doma více

Příprava jídel doma umožňuje kontrolovat přísady a porce. Naplňte si ledničku zdravými potravinami, místo abyste se spoléhali na jídlo s sebou, donášku nebo jídlo z restaurace s vysokým obsahem tuku, soli a skrytých kalorií. O víkendech vařte ve velkém, abyste měli po ruce zdravá domácí jídla během náročných týdnů.

Zvýšení fyzické aktivity

Zatímco samotné cvičení obvykle nevede k výraznému úbytku hmotnosti, aktivnější pohyb pomáhá spalovat další kalorie a zachovává nebo buduje svalovou hmotu, která spaluje kalorie. Zaměřte se na 150 minut mírné aktivity, jako je rychlá chůze, týdně. Choďte po schodech, zaparkujte dál, projděte se během oběda - malé množství aktivity se sčítá.

Jaké jsou další výhody hubnutí bez diety?

Kromě shazování nežádoucích kilogramů nabízí hubnutí prostřednictvím změny životního stylu namísto diety mnoho dalších výhod:

 • Podporuje zdravý vztah k jídlu. Diety často očerňují určité potraviny a vedou k pocitům viny nebo studu z jídla. U nedietního přístupu je méně pravděpodobné, že způsobí neuspořádané stravovací návyky.
 • Nutričně vyváženější. Diety někdy vyžadují vyloučení nebo výrazné omezení skupin potravin, což může časem vést k jejich nedostatku. Nedietní způsob klade důraz na všestrannou výživu.
 • Zlepšuje celkový zdravotní stav. Hubnutí může snížit krevní tlak, cholesterol a riziko cukrovky, ale hubnutí vyvolané dietou někdy způsobuje hormonální změny, které mají negativní vliv na zdraví. Pomalejší hubnutí vyvolané životním stylem umožňuje tělu lépe se přizpůsobit.
 • Snadnější dlouhodobá údržba. Rigidní diety jsou často rychle opuštěny kvůli obtížím s dodržováním přísných pravidel. Pružnější změny životního stylu se snáze udržují trvale.
 • Podporuje vnitřní motivaci. Diety se spoléhají na sílu vůle. Hubnutí prostřednictvím změny návyků pomáhá vytvářet vnitřní motivaci, kterou pohání vaše "proč".
 • Větší požitek z jídla. Diety zakazují nebo výrazně omezují požitek z jídla. Životní styl umožňuje užívat si všech potravin s mírou. Není třeba se cítit ochuzen.

Jaké výsledky můžete očekávat bez tradiční diety?

Zajímá vás, jestli se dostaví výsledky, když upravíte svůj životní styl namísto dodržování nařízené redukční diety? Ačkoli se výsledky liší v závislosti na faktorech, jako je vaše výchozí hmotnost a složení těla, výzkumy ukazují, že můžete očekávat významný úbytek hmotnosti bez diety:

 • 1-2 kg týdně: Úprava jídelníčku pro trvalé hubnutí má za cíl dosáhnout denního deficitu asi 500 kalorií, abyste v průměru zhubli o 1-2 kila týdně. Bylo prokázáno, že toto postupné tempo hubnutí je nejzdravější a nejsnáze se udržuje dlouhodobě.
 • 5-10 % tělesné hmotnosti po dobu 6 měsíců: Výzkumy účinnosti však ukazují, že tímto vyváženým přístupem můžete za 6 měsíců zhubnout 5-10 % své tělesné hmotnosti. U osoby vážící 200 kg to představuje 10-20 kg.
 • Zlepšení složení těla: Výzkum také prokázal, že změny stravy zvyšují úbytek tuku a zároveň zachovávají svalovou hmotu podporující metabolismus lépe než agresivní diety. Menší úbytek svalové hmoty znamená vyšší účinnost spalování kalorií.

Přestože okamžité výsledky nejsou reálné, přijetí udržitelných životních návyků vede k postupnému a trvalému hubnutí po dobu několika měsíců. Klíčem je trpělivost a důslednost.

Jaké jsou tipy na hubnutí bez diety?

Pokud chcete zhubnout bez omezujících diet, tyto tipy vám mohou pomoci začít:

 • Stanovte si chytré cíle. Nevytvářejte si nerealistická očekávání, která by mohla vést k neúspěchu. Zaměřte se na snížení hmotnosti o 1-2 kg týdně a oslavujte malá vítězství. Zaměřte se na celkové zdraví, ne jen na číslo na váze.
 • Návyky si osvojujte pomalu. Snaha změnit vše ze dne na den málokdy funguje. Udělejte postupně jednu malou, udržitelnou změnu, například vyměňte limonádu za vodu nebo se po večeři 20 minut procházejte. Postupně budujte dynamiku.
 • Sledování pokroku. Jednou týdně se zvažte, změřte procento tělesného tuku a pořiďte si fotografie, na kterých si můžete kvantifikovat své výsledky. Nebuďte však posedlí každodenním sledováním váhy - hmotnost kolísá.
 • Získejte odpovědnost. Sdílejte své cíle s přáteli a rodinou, kteří vás podporují. Když vás někdo kontroluje, jak se vám daří, pomáhá vám to s motivací. Zvažte účast ve skupinové fitness lekci, která vám zajistí další zodpovědnost.
 • Stravovací plán. Plánování zdravých jídel a svačinek vám pomůže udržet se na správné cestě po celý týden. Připravte si recepty a nakupujte podle seznamu, abyste se mohli úspěšně stravovat zdravě.
 • Zůstaňte pozitivní. Nebijte se za přešlapy. Oslavujte vítězství a zaměřte se spíše na celkový pokrok, kterého dosahujete, než na dokonalost. Vytvoření udržitelných zdravých návyků vyžaduje trpělivost a soucit se sebou samým.

K hubnutí nepotřebujete dietu

Můžete zhubnout bez tradiční diety? Určitě. Doplňováním výživných potravin, kontrolou porcí, větším pohybem a postupnými změnami životního stylu můžete vytvořit kalorický deficit potřebný pro zdravé hubnutí bez omezujících pravidel.

Formální dietní plány sice mohou některým lidem poskytnout strukturu, ale jejich nepružnost často brání dlouhodobému úspěchu. Nejlepší způsob, jak dosáhnout trvalých výsledků, je zaměřit se na trvalé úpravy stravovacích návyků, úrovně aktivity a způsobu myšlení.

Zdravý životní styl vám umožní s odhodláním a důsledností zhubnout a udržet si váhu, přičemž si můžete s mírou vychutnávat všechny potraviny. Vyvážený přístup podporuje celkovou pohodu, nikoliv krátkodobé hubnutí, po kterém následuje opětovné přibírání na váze. Zbavte se dietního myšlení a vydejte se na cestu k celoživotnímu úspěchu!

Často kladené otázky o hubnutí bez diety

Kolik aktivity potřebuji, abych zhubl/a bez diety?

Obecná doporučení doporučují alespoň 150 minut týdně mírné fyzické aktivity, například rychlé chůze. Čím aktivnější však jste, tím lépe. Začněte pomalu a s přibývající kondicí přejděte k intenzivnějšímu cvičení. Počítá se jakákoli aktivita - práce na zahradě, chůze do schodů, plavání, tanec.

Co když se dostanu na hubnoucí plošinu?

Plateau je běžné a může být frustrující, ale často po něm následuje rychlý úbytek hmotnosti. Buďte trpěliví a vyhněte se dalšímu snižování kalorií. Dvakrát zkontrolujte, zda se vaše porce nezvětšily. Zpestřete si trénink, pijte více vody, omezte alkohol a vyčkejte.

Existují nějaké doplňky, které mohou pomoci při hubnutí?

Některé doplňky stravy, jako je extrakt ze zeleného čaje a glukomannanová vláknina, mohou poskytnout malou podporu, ale žádný z nich nemůže nahradit zdravé stravování a aktivní život. Než začnete zkoušet doplňky stravy, které mohou mít vedlejší účinky a interakce, nechte si poradit od lékaře.

Kolik bílkovin bych měl jíst, když se snažím zhubnout bez diety?

Výzkumy naznačují, že konzumace přibližně 0,7-1 gramu bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti denně pomáhá utišit hlad a zároveň zhubnout. Zařaďte do jídelníčku potraviny s vysokým obsahem bílkovin, jako je řecký jogurt, vejce, ořechy, fazole, ryby, drůbež atd. Bílkoviny jsou důležité zejména ve věku nad 50 let.

Budu se muset vzdát svačin?

Nemusíte se vzdát všech svačin, pokud si je naplánujete. Jen si dávejte pozor na porce. Vyměňte chipsy za popcorn, sladkosti za čerstvé ovoce, sušenky za malou hrst oříšků. Odměřte si porce svačiny do sáčků, které si můžete vzít s sebou. Uspokojení mezi jídly zabrání přejídání.

Jak si udržet motivaci k dlouhodobému snižování váhy?

Provádějte malé, udržitelné změny, aby se zdravé návyky staly automatickými. Oslavujte i jiné úspěchy, například lepší vytrvalost nebo lepší krevní obraz. Pořizujte si fotografie pokroku, když motivace klesá. Věnujte se novým koníčkům a aktivitám, které vás baví. Pomáhá také podpora přátel. Zaměřte se na celkové zdraví, nejen na číslo na váze.

Co když mi po zhubnutí už žádné oblečení nesedí?

Při hubnutí nakupujte levné přechodné kousky. Skvěle se k tomu hodí obchody s úsporami. Vyhněte se velkým výdajům za celý nový šatník, ze kterého se můžete scvrknout. Podle potřeby si nechte věci upravit nebo vzít na míru. Až se váha stabilizuje, investujte do kvalitních, lichotivých kousků.

Je hubnutí bez diety pomalejší než s dietou?

Ano, samotné hubnutí prostřednictvím změny životního stylu bývá pozvolnější než dodržování velmi nízkokalorické nebo restriktivní diety. Pomalé a soustavné hubnutí však podporuje trvalé výsledky. Extrémní diety často způsobují pozdější opětovné přibývání na váze. Zůstaňte trpěliví a zaměřte se na budování zdravých návyků.

Jak mohu zabránit opětovnému přibírání na váze po dosažení cíle?

Ujistěte se, že vaše stravovací a pohybové návyky jsou skutečně udržitelné po celý život, nikoliv jen rychlé řešení pomocí diety. Pokračujte v týdenním vážení, abyste mohli zachytit případná přibývající kila dřív, než se vám vrátí. Nepovažujte ji za dietu s konečným datem - je to trvalý zdravý životní styl.

Co když mám nějaký základní problém, který ovlivňuje mou váhu?

Pokud máte podezření na nějaký zdravotní problém, který znesnadňuje hubnutí, jako je onemocnění štítné žlázy nebo PCOS, poraďte se se svým lékařem. Lékař může tyto stavy zkontrolovat a pomoci vám přizpůsobit plán hubnutí na základě vašich jedinečných zdravotních potřeb. Vyhledejte individuální lékařské vedení.

Souhrn

Zajímá vás, zda můžete skutečně zhubnout, aniž byste drželi dietu? Odpověď zní ano - zdravými úpravami stravovacích návyků a úrovně aktivity můžete dosáhnout kalorického deficitu potřebného ke shození kil bez drastických nebo deprivačních diet. Chcete-li zhubnout bez diety, změňte svůj jídelníček tak, aby se zaměřoval na nízkokalorické, výživově hodnotné plnohodnotné potraviny, jako je ovoce, zelenina, libové bílkoviny, celozrnné výrobky a zdravé tuky. Dbejte na velikost porcí, vynechejte prázdné tekuté kalorie a vařte si více jídel doma. Kromě toho se snažte o 150 minut středně náročné fyzické aktivity týdně. Takové věci jako chůze po schodech, chůze během oběda a parkování ve větší vzdálenosti se sčítají. Výsledky budou sice pozvolnější, ale hubnutí prostřednictvím změny životního stylu vede k lepšímu celkovému zdraví, umožňuje dlouhodobě udržitelnější regulaci hmotnosti a podporuje zdravější vztah k jídlu ve srovnání s omezujícími dietami. Důsledností a odhodláním k jednoduchým změnám návyků můžete dosáhnout trvalého úspěchu při hubnutí bez příliš přísné diety.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?