Celostní výživa a detoxikace

Published:

Správná výživa a podpora přirozených detoxikačních procesů vašeho těla jsou klíčovou součástí komplexního zdraví. V tomto příspěvku na blogu se dozvíte, co je to celostní výživa, jaké jsou výhody detoxikace a jak podpořit detoxikační systémy vašeho těla prostřednictvím stravy a životního stylu.

Celostní výživa a detoxikace

Co je celostní výživa?

Celostní výživa je založena na principu, že potraviny poskytují více než jen kalorie a živiny. Potraviny nám také poskytují životně důležitou energii a informace na buněčné úrovni. Celostní přístup k výživě klade důraz na celé, nezpracované potraviny a jeho cílem je vyživovat tělo, mysl i ducha.

Mezi hlavní zásady holistické výživy patří:

 • Stravovat se co nejvíce organickými, geneticky nemodifikovanými potravinami.
 • Výběr místních sezónních produktů
 • Konzumace rostlinných potravin, jako je ovoce, zelenina, fazole, ořechy, semena a celozrnné produkty.
 • Omezení zpracovaných potravin s vysokým obsahem cukru, nezdravých tuků a chemických přísad.
 • Hydratace čistou filtrovanou vodou
 • Podpora zdraví mikrobiomu prostřednictvím fermentovaných potravin a probiotik

Jaké jsou výhody holistického přístupu k výživě? Výzkumy ukazují, že důraz na celozrnné potraviny s vysokým obsahem živin může:

 • Zvýšení hladiny energie
 • Podpora zdravé tělesné hmotnosti
 • Snížení zánětu
 • Zlepšení zdraví střev
 • Zlepšení detoxikace
 • Pomalé stárnutí
 • Snížení rizika onemocnění

Celkově je cílem filozofie celostní výživy pracovat v harmonii s tělem a dosáhnout optimálního zdraví a pohody.

Proč je detoxikace důležitá?

Detoxikací se rozumí přirozený proces odstraňování toxinů z buněk, tkání a orgánů. Toxiny se mohou hromadit v důsledku špatné stravy, znečišťujících látek v životním prostředí, stresu, léků, alkoholu a dalších zdrojů.

Zde je několik hlavních důvodů, proč je detoxikace důležitá pro vaše zdraví:

 • Snižuje toxickou zátěž - Detoxikace pomáhá odstranit škodlivé látky dříve, než mohou způsobit škody.
 • Podpora funkce orgánů - játra, ledviny, kůže, plíce a trávicí systém hrají roli při detoxikaci. Podpora těchto orgánů živinami napomáhá jejich přirozené funkci.
 • Zvyšuje energii - protože se v těle hromadí méně toxinů, můžete se cítit energičtější a čipernější.
 • Podporuje zdravé stárnutí - Toxiny urychlují stárnutí buněk. Pomocí detoxikace lze tento proces zpomalit.
 • Zlepšuje imunitu - Menší množství toxinů zlepšuje funkci imunitního systému.
 • Pomáhá při hubnutí - Uvolňování uložených toxinů může pomoci shodit přebytečná kila.
 • Zlepšení nálady - bylo prokázáno, že odstranění toxinů zlepšuje náladu a snižuje úzkost.
 • Snižuje riziko onemocnění - Toxiny přispívají k mnoha chronickým onemocněním. Detoxikace pomáhá snižovat riziko.

Jak vidíte, pravidelná podpora detoxikačních procesů v těle prostřednictvím stravy, doplňků stravy a životního stylu je základem celostního zdraví.

Jak funguje detoxikace?

Lidské tělo má vlastní komplexní detoxikační systém, který zahrnuje játra, kůži, ledviny, plíce, lymfatické uzliny a trávicí trakt. Játra hrají jednu z největších rolí při zpracování toxinů, aby mohly být bezpečně vyloučeny.

Zde je zjednodušený přehled toho, jak se vaše tělo detoxikuje:

Fáze 1 - Enzymy v játrech pomáhají přeměnit toxiny rozpustné v tucích na meziprodukty. Tuto fázi podporují živiny jako zinek, hořčík a vitaminy skupiny B.

Fáze 2 - Játra, ledviny a trávicí enzymy připojují molekuly k toxinům a zvyšují jejich rozpustnost ve vodě. V této fázi pomáhají vitaminy C, E, glutathion a aminokyseliny.

Ukládání - Pokud jsou dráhy 1. a 2. fáze zahlceny, toxiny se mohou ukládat v tukové tkáni. To sice chrání orgány, ale toxiny se v nich časem hromadí.

Eliminace - Sloučeniny rozpustné ve vodě z fáze 2 mohou být vyloučeny močí, stolicí, potem nebo dechem. Hydratace napomáhá tomuto důležitému závěrečnému kroku.

Jak vidíte, detoxikace je složitý proces, který vyžaduje živiny a energii. Pokud jsou vaše detoxikační cesty přetížené nebo vyčerpané, mohou se v nich začít hromadit toxiny a ovlivnit vaše zdraví. Proto je výživa těchto cest tak důležitá!

10 nejlepších detoxikačních potravin

Některé potraviny jsou obzvláště cenné pro podporu přirozených detoxikačních procesů vašeho těla. Zde je 10 nejlepších detoxikačních potravin, které byste měli zařadit do svého jídelníčku:

 1. Citron - stimuluje játra k uvolňování toxinů a zároveň podporuje trávení a funkci ledvin. Přidejte plátky citronu do vody nebo použijte citronovou šťávu do dresinků a marinád.
 2. Brokolice - obsahuje detoxikační fytochemikálie, jako je sulforafan a indoly. Brokolici jezte syrovou, pečenou nebo vařenou v páře.
 3. Česnek - posiluje jaterní enzymy a napomáhá detoxikaci. Česnek používejte do slaných pokrmů, dresinků a polévek.
 4. Zelený čaj - antioxidanty obsažené v zeleném čaji podporují 1. a 2. fázi detoxikace jater. Vychutnejte si denně teplý šálek organického zeleného čaje.
 5. Kvašené potraviny - zlepšují zdraví střev, imunitu a vstřebávání živin. Vyzkoušejte kimči, kysané zelí, miso, kefír, kombuchu a nakládanou zeleninu.
 6. Listová zelenina - Zelenina, jako je kapusta, špenát a mangold, je bohatá na glutathion, který podporuje 2. fázi detoxikace jater. Zeleninu hojně používejte do salátů, koktejlů a hranolků.
 7. Jablečný ocet - obsahuje kyseliny, které na sebe vážou toxiny a pomáhají je z těla odstranit. Přidejte malé množství organického ACV do salátových dresinků, marinád a toniků.
 8. Pampeliška - všechny části pampelišky podporují detoxikaci a zdravou funkci jater. Používejte čaj z kořene pampelišky, zelené listy v salátech nebo pražený kořen jako náhražku kávy.
 9. Křížatá zelenina - květák, zelí, ředkvičky, tuřín a další křížaté rostliny obsahují sloučeniny síry, které napomáhají detoxikačním enzymům. Jezte je syrové, pečené nebo přidané do polévek.
 10. Koriandr - tato bylina z čeledi petrželovitých pomáhá vázat těžké kovy, aby se mohly vyloučit z těla. Čerstvý koriandr se hojně používá do sals, chimichurris, thajských jídel a čatní.

Toto je jen několik z mnoha potravin, které můžete zařadit do svého jídelníčku, abyste posílili své přirozené detoxikační schopnosti!

10 nejlepších tipů pro detoxikaci životního stylu

Kromě konzumace detoxikačních potravin existuje mnoho návyků, které podporují přirozenou schopnost vašeho těla detoxikovat se. Zde je 10 jednoduchých detoxikačních tipů, které můžete zařadit do své rutiny:

 1. Pijte více vody - správná hydratace je klíčová pro odplavení toxinů. Denně vypijte 2 až 3 litry filtrované vody. Pro ochucení přidejte citron, mátu nebo okurku.
 2. Vypoťte se - Cvičení následované saunováním pomáhá odstraňovat toxiny prostřednictvím potu. Snažte se o alespoň 30 minut středně náročného cvičení, jako je běh nebo jízda na kole, 3 až 5krát týdně.
 3. Suché kartáčování pokožky - Suché kartáčování pokožky zlepšuje krevní oběh a lymfatickou drenáž a napomáhá detoxikaci. Před sprchováním si suchou pokožku kartáčujte tahy směrem nahoru.
 4. Dýchejte zhluboka - hluboké břišní dýchání přivádí do těla více kyslíku, který pomáhá vyplavovat toxiny. Vyzkoušejte 5 až 10 minut hlubokého dýchání denně.
 5. Používejte přírodní výrobky pro péči o domácnost a tělo - Vyhněte se toxinům v běžných výrobcích pro osobní hygienu a čisticích prostředcích tím, že přejdete na netoxické výrobky rostlinného původu.
 6. Užívejte doplňky stravy vážící toxiny - živiny jako aktivní uhlí, hořčík a bentonitový jíl mohou pomoci vázat toxiny a vyloučit je. Poraďte se s odborníkem na přírodní medicínu.
 7. Denně se zbavujte stresu - stresové hormony brzdí detoxikační cesty. Najděte si každý den čas na relaxační aktivity, jako je meditace, protahování, procházky v přírodě nebo poslech hudby.
 8. Saunování - vnitřní infračervené sauny pomáhají odstraňovat toxiny prostřednictvím potu. Dvakrát až třikrát týdně si dopřejte 10 až 30 minut saunování.
 9. Zkuste suchý půst - 12 až 24 hodin bez jídla a pití umožňuje tělu soustředit se pouze na detoxikaci. Dbejte na to, abyste se předtím i potom dostatečně zavodnili.
 10. Nechte se masírovat - lymfodrenážní masáže zlepšují krevní oběh a vylučování buněčných odpadních látek. Snažte se o profesionální masáže jednou měsíčně.

Kombinací více těchto prospěšných postupů do své rutiny posílíte vrozenou schopnost svého těla detoxikovat se!

Souhrn

Podpora přirozené detoxikační schopnosti vašeho těla je základní součástí holistického zdraví. To, co jíte, i to, jak žijete, má velký význam. Zaměřte se na konzumaci většího množství organických celých potravin, zejména špičkových detoxikačních superpotravin. Vyhýbejte se zpracovaným potravinám a toxinům z životního prostředí, kdykoli je to možné. Cvičení, saunování, odbourávání stresu, půst a detoxikační doplňky také podporují detoxikační cesty vašeho těla, takže můžete omezit hromadění toxinů a cítit se co nejzdravěji.

Co je to holistická výživa?

Celostní výživa je přístup ke stravování, který se zaměřuje na dodávání potravin a živin, které umožňují tělu optimálně fungovat a uzdravovat se. Klade důraz na celozrnné, organické potraviny, místní produkty, rostlinnou stravu, hydrataci, zdraví střev a omezení zpracovaných potravin. Cílem filozofie celostní výživy je vyživovat tělo, mysl i ducha.

Proč je detoxikace důležitá?

Detoxikace je přirozený proces odstraňování toxinů z těla prostřednictvím jater, ledvin, kůže, plic a trávicího systému. Podpora detoxikace je důležitá pro snížení zátěže toxiny, podporu funkce orgánů, zvýšení energie, podporu zdravého stárnutí, podporu imunity, podporu hubnutí a snížení rizika onemocnění.

Jak se tělo samo detoxikuje?

Tělo má zabudovaný detoxikační systém, jehož centrem jsou játra. Jaterní enzymy fáze 1 přeměňují toxiny na meziprodukty. Fáze 2 připojuje molekuly k toxinům, aby byly lépe rozpustné ve vodě. Toxiny jsou poté vyloučeny močí, výkaly, potem a dechem. Tento vícestupňový proces podporují živiny, jako jsou vitaminy, minerály a antioxidanty.

Jaké faktory ovlivňují detoxikaci?

Strava, léky, alkohol, stres, vystavení znečišťujícím látkám a stárnutí mohou narušit detoxikační cesty. Nedostatek živin, dehydratace, přibývání na váze a zažívací potíže také ovlivňují detoxikační schopnost.

Jaké jsou výhody detoxikace?

Mezi výhody podpory detoxikační schopnosti organismu patří:

 • Zvýšení energie a zlepšení nálady
 • Zdravá regulace tělesné hmotnosti
 • Snížení rizika zánětu a onemocnění
 • Zpomalené stárnutí
 • Zlepšení funkce orgánů
 • Zvýšená imunita

Jak můžete podpořit detoxikační procesy svého těla?

Detoxikaci podporuje konzumace většího množství organického ovoce, zeleniny, bylinek, fermentovaných potravin, vývarů a zeleného čaje. Pomáhá také pití většího množství vody, cvičení, suché kartáčování, hluboké dýchání, používání přírodních produktů, užívání doplňků stravy, destrese, suchý půst a lymfodrenážní masáže.

Jaké potraviny pomáhají detoxikaci?

Mezi nejlepší detoxikační potraviny patří: citron, brokolice, česnek, zelený čaj, kvašené potraviny, listová zelenina, jablečný ocet, pampeliška, brukvovitá zelenina a koriandr. Tyto potraviny poskytují klíčové živiny a sloučeniny, které posilují jaterní enzymy, vážou na sebe toxiny a podporují vylučování.

Jsou detoxikační diety bezpečné?

Extrémní nebo dlouhodobé detoxikační diety mohou být bez lékařského dohledu nebezpečné. Krátkodobé očistné kúry zahrnující celé potraviny, šťávy a koktejly však mohou být prospěšné, pokud jsou prováděny správně. Nejlepší je poradit se s kvalifikovaným odborníkem na výživu.

Jak dlouho by měla detoxikační dieta trvat?

Pro většinu lidí jsou bezpečné detoxikační programy v rozmezí 24 hodin až 21 dní. Jeden až tři dny poskytují "restart", zatímco jeden až dva týdny umožňují hlubší očistu. Před pokusem o detoxikaci se vždy poraďte s lékařem.

Čeho byste se měli během detoxikace vyvarovat?

Během očisty se vyhýbejte zpracovaným potravinám, cukru, kofeinu, alkoholu, mléčným výrobkům, lepku a červenému masu. Omezte také působení toxinů v potravinách, výrobcích a životním prostředí. Zaměřte se na konzumaci organické zeleniny, ovoce, vývarů, bylinek, zeleného čaje a vody.

Jaké jsou příznaky toho, že vaše tělo potřebuje detoxikaci?

Příznaky jako únava, mozková mlha, zažívací problémy, akné, chutě, přibývání na váze, záněty, překrvení a tělesný zápach mohou znamenat, že vaše detoxikační systémy potřebují podporu. Konzultace s odborníkem na funkční medicínu může pomoci určit, zda by očista mohla být prospěšná.

Má detoxikace nějaká rizika?

Pokud je detoxikace prováděna správně a pod odborným vedením, je obecně bezpečná. Dlouhodobé očisty však mohou vést k nedostatku živin, únavě, hypoglykémii, dehydrataci a nerovnováze elektrolytů. Začněte pomalu a naslouchejte signálům svého těla. Vyhledejte radu, pokud jste těhotná, kojíte, jste starší, trpíte cukrovkou nebo máte zdravotní potíže.

Jak můžete udržet detoxikaci po očistě?

Po ukončení detoxikačního programu pokračujte v konzumaci plnohodnotných potravin, pijte hodně vody, zvládejte stres, cvičte, podporujte své trávení, minimalizujte expozici toxinům a případně používejte podpůrné bylinky a doplňky stravy.

Doufám, že vám to pomůže poskytnout ucelený přehled o celostní detoxikaci a o tom, jak podpořit přirozené očistné procesy vašeho těla! Dejte mi vědět, pokud máte další otázky.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?