Ředí nebo zahušťuje kurkuma krev?
Published:
Kurkuma je oblíbené žluté koření, které se po staletí používá v indické kuchyni a medicíně. V současné době získává kurkuma na Západě na popularitě jako superpotravina a doplněk stravy díky svým protizánětlivým a antioxidačním vlastnostem.
Obsah:
O tom, zda má kurkuma účinky na ředění nebo zahušťování krve, se však vedou spory. Jak je to tedy doopravdy - ředí nebo zahušťuje kurkuma krev?
Co je kurkuma?
Kurkuma je rostlina z čeledi zázvorovitých, která pochází z jihovýchodní Asie. Kořen kurkumy se suší a mele na známý žlutý prášek, který používáme jako koření.
Kurkuma obsahuje kurkuminoidy, z nichž nejrozšířenější je kurkumin. Kurkumin dává kurkumě žlutou barvu a zajišťuje mnoho jejích potenciálních zdravotních účinků.
Kurkuma se v ájurvédské a čínské medicíně používá již tisíce let. V poslední době začala věda potvrzovat některá její tradiční využití.
Potenciální přínosy kurkumy
Dnes je kurkuma nejznámější pro své protizánětlivé účinky. Kurkumin v kurkumě je silná protizánětlivá látka, která působí podobně jako léky, jako je ibuprofen.
Některé výzkumy ukazují, že kurkuma může také:
- Zvýšení antioxidační kapacity
- Zlepšení příznaků artritidy
- Snížení rizika srdečních onemocnění
- Zmírnění deprese
- Zlepšení paměti a funkce mozku
- Prevence neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba.
- zmírnění zažívacích potíží, jako je nadýmání a plynatost.
- urychluje regeneraci a snižuje bolestivost svalů po cvičení
- Ochrana žlučníku a léčba žlučových kamenů
- Zpoždění únavy během cvičení
- Léčba kožních onemocnění při lokální aplikaci
Je třeba provést ještě mnoho dalších výzkumů. První poznatky jsou však slibné pro využití kurkumy jako všestranného léčebného prostředku.
Ponořme se nyní do debaty - ředí nebo zahušťuje kurkuma krev?
Ředí kurkuma krev?
Existují důkazy, že kurkuma může mít přirozené účinky na ředění krve.
Krevní destičky jsou krevní buňky, které v těle pomáhají srážet krev a zastavovat krvácení. Když se krevní destičky shlukují, mohou vytvářet sraženiny v tepnách nebo žilách.
Léky na ředění krve působí tak, že snižují schopnost krevních destiček slepovat se a vytvářet sraženiny. Pomáhají tak předcházet vzniku nebezpečných sraženin, které mohou vést k srdečnímu infarktu, mozkové mrtvici a plicní embolii.
Některé výzkumy naznačují, že kurkuma může inhibovat agregaci krevních destiček - snižuje jejich schopnost shlukovat se a vytvářet sraženiny.
Několik studií zjistilo, že kurkumin inhibuje agregaci krevních destiček v podobné míře jako aspirin ve studiích na lidech a zvířatech. Účinek však vyžadoval vysoké dávky kurkuminu.
Další studie ukazují, že kurkuma a kurkumin prodlužují dobu krvácení a snižují tvorbu sraženin. Opět byly použity velmi vysoké dávky.
Teoreticky tedy kurkuma může mít při opravdu vysokých dávkách mírné účinky na ředění krve. Důkazy jsou však rozporuplné.
Některé studie neprokázaly žádný vliv na dobu krvácení nebo jiné faktory srážlivosti krve při užívání kurkumy nebo kurkuminu. Mechanismy jsou nejasné.
Celkově lze říci, že současný výzkum jednoznačně neprokazuje, že kurkuma je účinným prostředkem na ředění krve. Je třeba provést další studie, abychom zjistili, zda a jak kurkuma ovlivňuje srážlivost krve.
Při kulinářských dávkách je případný účinek kurkumy na ředění krve pravděpodobně nevýznamný.
Zahušťuje kurkuma krev?
Na druhou stranu někteří lidé tvrdí, že kurkuma má vlastnosti zahušťující krev.
Léky na ředění krve, jako je warfarin, fungují tak, že blokují vitamin K, základní srážecí faktor. Existují určité obavy, že užívání vysokých dávek kurkumy by mohlo tyto účinky potlačit.
Hlavním argumentem je, že kurkuma obsahuje vitamin K1. Vitamin K pomáhá aktivovat srážecí faktory v krvi. Nedostatek vitaminu K má za následek řidší krev.
Je pravda, že kurkuma obsahuje vitamin K1. Jeho množství je však minimální ve srovnání s dávkami, které ovlivňují srážlivost krve.
Jedna čajová lžička kurkumy v prášku představuje pouhých 9 % doporučené denní dávky vitaminu K. Museli byste konzumovat velmi vysoké množství kurkumy, abyste získali dostatek vitaminu K, který by změnil faktory srážlivosti krve.
Některé zdroje také uvádějí, že kurkuma má vysoký obsah oxalátů, které se vážou na vápník a teoreticky by mohly ovlivnit srážlivost krve. Studie však ukazují, že kurkuma je ve skutečnosti potravinou s nízkým obsahem oxalátů a že oxaláty ve stravě nejsou významným faktorem srážlivosti krve.
Neexistují žádné důkazy o tom, že by konzumace kurkumy v běžném množství v potravě mohla zahušťovat krev nebo ovlivňovat antikoagulační léky. V doplňkových dávkách je možné, že k interakci dojde, ale je to nepravděpodobné.
Je kurkuma přírodní prostředek na ředění krve?
Na základě současného výzkumu se zdá, že kurkuma nemá v běžných kulinářských nebo doplňkových dávkách významné účinky na ředění nebo zahušťování krve.
Studie naznačují, že kurkuma a kurkumin mohou ovlivnit srážlivost krve při opravdu vysokých koncentracích. Mechanismy však nejsou zcela jasné.
Zde je stručné shrnutí:
- Studie na zkumavkách a zvířatech ukazují, že kurkuma a kurkumin inhibují agregaci krevních destiček a snižují tvorbu sraženin ve velmi vysokých dávkách. Studie na lidech jsou však omezené a nekonzistentní.
- Kurkuma není v dietních ani běžných doplňkových dávkách účinným přírodním prostředkem na ředění krve. Extrémně vysoké dávky mohou mít mírné ředicí účinky, ale je třeba provést další výzkum.
- Je nepravděpodobné, že by kurkuma při jakémkoli rozumném dávkování zahušťovala krev. Obsah vitaminu K1 je nízký a pro srážlivost krve nemá praktický význam.
- Je třeba provést důkladnější klinické studie na lidech, abychom zjistili, zda má kurkuma jednoznačně protidestičkové účinky a jak může interagovat s léky na ředění krve, jako je warfarin nebo aspirin.
Kurkuma se tedy v umírněném množství jeví jako neutrální, pokud jde o vliv na srážlivost krve nebo riziko krvácení. Pouze extrémně vysoké doplňkové dávky by mohly změnit schopnost srážení krve.
Pokud užíváte léky na ředění krve nebo trpíte poruchou srážlivosti krve, poraďte se před užíváním doplňků kurkumy se svým lékařem. Běžné kulinářské použití by však nemělo představovat žádný problém.
Doporučení pro dávkování kurkumy
Kurkumin obsažený v kurkumě má nízkou biologickou dostupnost, což znamená, že ho vaše tělo obtížně vstřebává a využívá.
Studie obvykle používají výtažky z kurkumy standardizované na vysoký obsah kurkuminu. Celá kurkuma v prášku obsahuje přibližně 3 % kurkuminu. Abyste dosáhli koncentrací používaných ve většině studií, museli byste ho zkonzumovat obrovské množství.
U extraktů se podle výzkumu považují za bezpečné dávky až 8000 mg kurkuminu denně. Množství nad 2000 mg však může dráždit střeva.
U prášku z kurkumy se za bezpečné a rozumné považují denní dávky do 8 gramů. Vyšší dávky mohou být z dlouhodobého hlediska problematické.
Chcete-li dosáhnout příznivých protizánětlivých účinků, podávejte denně alespoň 500 mg standardizovaného kurkuminu nebo asi 1⁄2 až 1 čajovou lžičku kurkumového prášku.
Pointa je, že byste museli konzumovat šílené, nereálné množství kurkumy, abyste významně ovlivnili funkci srážlivosti krve. Běžné kulinářské a doplňkové užívání by nemělo krev ředit ani zahušťovat.
Příznaky příliš husté nebo řídké krve
Krevní sraženiny mají zásadní význam - zastavují krvácení a umožňují hojení. Abnormální srážlivost však může také blokovat průtok krve a přísun kyslíku do některých částí těla.
Zde je několik příznaků, že vaše krev může být příliš hustá nebo řídká:
Příznaky husté krve:
- Hluboká žilní trombóza (krevní sraženina v noze)
- Plicní embolie (krevní sraženina v plicích)
- Mrtvice
- Srdeční infarkt
- Chronické bolesti hlavy
- Brnění nebo necitlivost
- Závratě
- Snížená mentální kapacita
- Erektilní dysfunkce
Příznaky řídké krve:
- Krvácení z nosu
- Krvácení dásní
- Silné menstruační krvácení
- Abnormální modřiny
- Petechiové skvrny na kůži
- Krev v moči nebo stolici
- Anémie
Pokud se obáváte poruch srážlivosti krve, sledujte tyto příznaky. Správná tloušťka zajišťuje hladký průtok krve a její normální srážení.
Domácí opravné prostředky k vyrovnání hustoty krve
Můžete upravit svůj jídelníček a životní styl, abyste pomohli udržet vyvážený průtok krve a srážlivost krve:
Přirozeně zahušťuje krev:
- Jezte potraviny s vysokým obsahem vitaminu K - listovou zeleninu, hovězí játra, fermentované potraviny.
- Užívejte vitamín K, rybí olej nebo doplňky stravy s nattokinázou.
- Tlačte na rány nebo odřeniny a zvedejte je, abyste zastavili krvácení.
- Zůstaňte hydratovaní - dehydratace zahušťuje krev.
Přirozeně zřeďte krev:
- Jezte syrové ovoce a zeleninu a vyhýbejte se zpracovanému masu - snížíte tak oxidační stres.
- Pravidelně cvičte - zlepšete krevní oběh.
- Snížení nadváhy - snížení krevního tlaku.
- Omezte konzumaci alkoholu a přestaňte kouřit - omezte rizikové faktory vzniku krevních sraženin.
- Užívejte ginkgo bilobu, česnek nebo nattokinázu.
Navštivte svého lékaře, aby zjistil všechny příčiny abnormální srážlivosti. Nechte si udělat krevní testy ke kontrole hladiny krevních destiček a doby srážení.
Ředí nebo zahušťuje kurkuma krev?
- Při kulinářských dávkách nemá kurkuma pravděpodobně žádný významný vliv na srážlivost krve nebo riziko krvácení.
- Existují určité důkazy, že velmi vysoké doplňkové dávky mohou mít mírné účinky na ředění krve. Mechanismy jsou však nejasné a chybí údaje o lidech.
- Je nepravděpodobné, že by kurkuma zahušťovala krev kvůli obsahu vitaminu K nebo oxalátů v praktickém množství ve stravě.
- K definitivním závěrům o možných interakcích mezi kurkumou a srážlivostí je třeba dalšího výzkumu.
- Sledujte příznaky abnormální tloušťky krve a poraďte se s lékařem o případných obavách.
- Udržujte vyváženou funkci srážlivosti krve tím, že budete hydratovat, cvičit a jíst zdravou stravu.
Ať už má kurkuma nějaký vliv na krev, nebo ne, zdá se, že při rozumném užívání je prospěšná v boji proti zánětům a dodává antioxidanty.
Jen buďte opatrní s extrémně vysokými dávkami kurkumy nebo kurkuminových extraktů, pokud máte poruchy srážlivosti krve nebo užíváte léky proti srážení krve. Nejprve se poraďte se svým lékařem ohledně případných obav o bezpečnost nebo možných interakcí.
Okořenění vaření tímto jasně žlutým kořenem by však nemělo narušit průtok krve nebo schopnost srážlivosti v běžném kulinářském množství.
Snižuje vaření kurkumy její zdraví prospěšné účinky?
Některé výzkumy ukazují, že teplo z vaření může snížit obsah kurkuminu v kurkumě. Vaření kurkumy s tuky nebo černým pepřem však může zvýšit vstřebávání. Celkově lze říci, že vařená i syrová kurkuma si stále zachovává své zdraví prospěšné účinky.
Jaké je ideální dávkování kurkumy pro zdraví?
Pro protizánětlivé účinky je ideální konzumovat 500 mg až 2000 mg výtažku z kurkumy standardizovaného na 95 % kurkuminu nebo přibližně 1⁄2-1 čajovou lžičku prášku z kurkumy denně. Vyšší dávky pravděpodobně nepřinesou další výhody.
Vzájemně se kurkuma ovlivňuje s léky na krevní tlak?
Některé výzkumy naznačují, že kurkuma může mírně snižovat krevní tlak. Pacienti užívající léky na snížení krevního tlaku by měli při užívání doplňků kurkumy sledovat svůj krevní tlak. Je však nepravděpodobné, že by kulinářské množství způsobovalo interakce.
Můžete užívat kurkumu, pokud užíváte antikoncepci?
Neexistují žádné důkazy o tom, že by kurkuma interagovala s antikoncepčními pilulkami. Kurkuma však může potenciálně ovlivnit vstřebávání některých léků, pokud se užívají současně. Pro jistotu oddělujte dávky po 2-3 hodinách.
Je konzumace kurkumy v těhotenství bezpečná?
Kurkuma v potravinářském množství je v těhotenství pravděpodobně bezpečná. Doplňky stravy s kurkumou se však nedoporučují, protože kurkumin může mít účinky stimulující dělohu. Vždy se nejprve poraďte se svým lékařem.
Může kurkuma pomoci snížit hladinu cholesterolu?
Některé výzkumy naznačují, že kurkuma může mírně zlepšit hladinu cholesterolu. Mechanismy jsou nejasné, ale pravděpodobně souvisejí se snížením zánětu a zlepšením funkce jater. Je nepravděpodobné, že by kurkuma sama o sobě významně snižovala hladinu cholesterolu.
Vzájemně se kurkuma ovlivňuje s léky na snížení hladiny cukru v krvi?
Kurkumin může zvýšit účinky léků na cukrovku tím, že dále snižuje hladinu cukru v krvi. Při kombinaci doplňků kurkumy s léky na cukrovku pečlivě sledujte hladinu cukru v krvi.
Můžete užívat kurkumu, pokud máte žlučové nebo ledvinové kameny?
Vysoké dávky kurkumy mohou u některých jedinců zhoršit existující žlučové nebo ledvinové kameny. Začněte s nižšími dávkami a pokud pocítíte bolest nebo nepříjemné pocity, přestaňte kurkumu užívat.
Je bezpečné užívat kurkumu každý den?
Ano, dlouhodobé užívání až 500-2000 mg výtažku z kurkumy nebo 1 čajové lžičky kurkumového prášku denně je podle výzkumů považováno za bezpečné. Dávky si rozložte na celý den místo jedné velké dávky.
Souhrn
Stále se diskutuje o tom, zda má kurkuma vlastnosti ředící nebo zahušťující krev. Současný výzkum ukazuje, že při běžných dietních nebo doplňkových dávkách kurkuma pravděpodobně nemá významný vliv na srážlivost krve nebo riziko krvácení. Některé studie ve zkumavkách a na zvířatech naznačují, že extrémně vysoké koncentrace kurkumy nebo kurkuminu mohou inhibovat agregaci krevních destiček a snižovat tvorbu sraženin. Mechanismy jsou však nejasné a klinické studie na lidech jsou omezené a rozporuplné. I když existuje možnost, že velmi vysoké dávky mohou mít mírné protisrážlivé účinky, neexistují žádné pevné důkazy, že kurkuma dokáže účinně ředit krev. Nepodložená jsou také tvrzení, že kurkuma zahušťuje krev, protože obsah vitaminu K je příliš nízký na to, aby ovlivnil srážecí faktory. Aby bylo možné skutečně zjistit, zda kurkuma ovlivňuje srážlivost krve, je třeba provést důkladnější studie na lidech. Při běžném kulinářském nebo doplňkovém množství se však kurkuma jeví jako neutrální z hlediska průtoku krve a funkce srážlivosti.