Jaký nedostatek vitamínů způsobuje pocit chladu

Published:

Neobvykle chladný pocit může být frustrující a znepokojující. Zatímco faktory prostředí, jako je chladné počasí, mohou způsobit, že se třesete zimou, pocit chladu v interiéru nebo během teplejších ročních období může naznačovat skrytý zdravotní problém - konkrétně nedostatek vitamínů.

Některé vitaminy hrají klíčovou roli při regulaci tělesné teploty a udržování pocitu tepla a pohody. Když nemáte dostatek těchto základních živin, může to způsobit příznaky, jako jsou studené ruce a nohy, pocit chladu a neschopnost se zahřát.

Přečtěte si více o tom, jak může nedostatek vitamínů způsobit citlivost na chlad a způsobit, že se budete cítit chladně, i když jste zahaleni.

 jaký nedostatek vitamínů způsobuje pocit chladu

Nedostatek vitaminu B12 může vést k pocitu chladu

Vitamin B12 je základní živina, která pomáhá tělu produkovat dostatek červených krvinek. Červené krvinky přenášejí kyslík do celého těla - bez jejich dostatku se můžete cítit neobvykle chladní.

Nedostatek vitaminu B12 je jedním z nejčastějších nedostatků vitaminu, který postihuje až 15 % lidí. Může způsobit onemocnění zvané perniciózní anémie, při kterém máte nedostatek červených krvinek.

Mezi nejčastější příčiny nedostatku vitaminu B12 patří:

 • Nedostatečný příjem vitaminu B12 ze stravy nebo doplňků stravy
 • Neschopnost těla správně vstřebat vitamin B12
 • Některé zdravotní stavy, které ovlivňují vstřebávání vitaminu B12

Nízká hladina vitaminu B12 může vést k nedostatečnému přísunu kyslíku a nedostatečnému krevnímu oběhu, takže vaše ruce a nohy budou jako led. Mezi další příznaky nedostatku vitaminu B12 patří únava, bledá kůže, dušnost a necitlivost nebo brnění.

Léčba nedostatku vitaminu B12 spočívá v doplňování vitaminu B12 injekcemi, nosním sprejem nebo perorálními doplňky. K obnovení hladiny vitaminu B12 může přispět také konzumace potravin bohatých na vitamin B12, jako je maso, vejce a mléčné výrobky.

Nedostatek železa může způsobit, že se budete cítit frigidní

Železo je další živinou, která pomáhá vytvářet červené krvinky přenášející kyslík. Nedostatek železa je celosvětově nejčastějším nedostatkem živin, který se často projevuje jako anémie z nedostatku železa.

Pokud má vaše tělo nedostatek železa, nemůže produkovat dostatečné množství hemoglobinu a červených krvinek. To zhoršuje schopnost krve přenášet kyslík, což může způsobit pocit chladu v končetinách.

Mezi běžné příznaky nedostatku železa patří kromě pocitu chladu také:

 • Únava a slabost
 • Bledá pleť
 • Bolesti hlavy
 • Špatná koncentrace
 • Dušnost
 • Rychlý srdeční tep

Nejvíce ohroženy nedostatkem železa jsou ženy v plodném věku, těhotné ženy, kojenci a vegetariáni. Silné menstruační krvácení zvyšuje u žen riziko nedostatku železa.

Zvýšení příjmu železa stravou a doplňky stravy pomáhá léčit nedostatek železa. Konzumace potravin bohatých na železo, jako je maso, mořské plody, ořechy, fazole a obohacené obiloviny, může pomoci obnovit jeho hladinu. U osob se závažným nedostatkem může být zapotřebí nitrožilní injekce železa.

Nedostatek vitaminu B9 (folátů) může způsobit, že se budete cítit ledově

Vitamin B9, známý také jako folát, je vitamin skupiny B, který pomáhá tělu produkovat červené krvinky. Protože červené krvinky přenášejí kyslík, může nedostatek vitaminu B9 zhoršit krevní oběh a způsobit pocit chladu.

Mezi příčiny nedostatku vitaminu B9 patří:

 • Strava s nízkým obsahem ovoce, zeleniny a obohacených obilovin.
 • Zdravotní stavy ovlivňující vstřebávání živin
 • Některé léky
 • Zneužívání alkoholu

Mezi příznaky nedostatku folátů patří kromě pocitu abnormálního chladu také únava, slabost, bolesti hlavy, bušení srdce a brnění rukou a nohou.

Nedostatek folátů se léčí konzumací většího množství kyseliny listové prostřednictvím obohacených potravin, doplňků stravy nebo injekcí kyseliny listové. Těhotné ženy mají zvýšenou potřebu kyseliny listové a měly by užívat prenatální vitamin, aby se předešlo jejímu nedostatku.

Nedostatek vitaminu C může vést k pocitu chladu

Vitamin C je antioxidační vitamin, který hraje v těle mnoho důležitých rolí. Jednou z jeho funkcí je podpora imunitního systému a boj proti zánětům.

Bez dostatečného množství vitaminu C můžete být citliví na nízké teploty. Dokonce i mírný nedostatek vitaminu C může způsobit, že se budete cítit chladní a roztřesení.

Mezi nejčastější příčiny nedostatku vitaminu C patří:

 • Nedostatečný příjem ovoce a zeleniny ve stravě
 • Kouření cigaret (vyčerpává hladinu vitaminu C)
 • Některé zdravotní stavy, které zvyšují potřebu vitaminu C

Mezi příznaky nedostatku vitaminu C patří kromě citlivosti na chlad také časté infekce, únava, oteklé a bolestivé klouby, pomalé hojení ran a chudokrevnost.

Dostatek vitaminu C v citrusových plodech, paprikách, brokolici, jahodách a jeho doplňování pomáhá obnovit jeho hladinu. Doporučená denní dávka je 75-90 mg pro dospělé.

Nedostatek vitaminu D může vést ke studeným rukám a nohám

Vitamin D, známý jako "sluneční vitamin", hraje důležitou roli při regulaci vstřebávání vápníku a podpoře zdraví kostí. Ovlivňuje také krevní oběh a při jeho nedostatku se můžete cítit ledově.

Nedostatek vitaminu D je velmi častý, trpí jím přibližně 40 % dospělých. Mezi příčiny patří:

 • Nedostatek slunečního záření
 • Obezita
 • Určité zdravotní potíže
 • Poruchy trávení ovlivňující vstřebávání živin

Protože vitamin D napomáhá vstřebávání vápníku, může jeho nedostatek způsobit necitlivost a brnění rukou a nohou. Špatný krevní oběh způsobený nedostatkem vitaminu D může způsobit, že vaše končetiny budou velmi chladné.

Mezi další příznaky patří časté infekce, únava, bolesti kostí a svalů a změny nálad. Dostatečné vystavování se slunečnímu záření, konzumace potravin obsahujících vitamin D, jako jsou tučné ryby a vaječné žloutky, a doplňky stravy pomáhají zvýšit jeho hladinu.

Pokud se často cítíte nachlazení, zkontrolujte, zda nemáte nedostatek živin

Pokud je vám neustále chladno, a to i když jste zachumlaní v místnosti, může to být známkou toho, že máte nedostatek základních vitamínů. Nedostatek živin, jako je železo, vitamin B12, kyselina listová, vitamin C a vitamin D, může narušit tvorbu červených krvinek, krevní oběh, imunitu a nervovou činnost.

Dbejte na vyváženou stravu s dostatkem živin. Užívejte kvalitní multivitamín, abyste pokryli případné nedostatky. Buďte ostražití vůči citlivosti na chlad a dalším příznakům nedostatku a pokud přetrvávají, navštivte lékaře. Léčba jakéhokoli základního nedostatku vitamínů vám může pomoci cítit se tepleji a příjemněji.

Klíčové body k zapamatování

 • Nedostatek vitamínů může způsobovat příznaky, jako je pocit chladu, ledové ruce a nohy a třes i v teple.
 • Nedostatek vitaminu B12, železa, kyseliny listové, vitaminu C a vitaminu D může vést k citlivosti na chlad.
 • Tyto živiny pomáhají při tvorbě červených krvinek, podporují krevní oběh, regulují imunitu, podporují nervovou činnost a vstřebávají vápník.
 • Nízká hladina kyslíku zhoršuje jeho dodávku a způsobuje pocit chladu.
 • Jezte výživnou stravu, užívejte doplňky stravy a při příznacích nachlazení, které nemizí, navštivte lékaře.
 • Obnovení nedostatku živin prostřednictvím stravy, slunečního světla a doplňků stravy vám může pomoci cítit se opět příjemně a teple.

Otázka: Jaký nedostatek vitamínů způsobuje, že je vám zima?

Odpověď: Nedostatek vitamínů může způsobit pocit chladu. Konkrétně nedostatek některých vitaminů, jako je vitamin D nebo vitamin B12, může způsobit nesnášenlivost chladu nebo pocit chladu po celou dobu.

Otázka: Může nízká hladina vitamínů způsobit pocit chladu?

Odpověď: Ano, nízká hladina vitamínů, zejména vitamínu D, může způsobit, že se budete cítit chladnější. Vitamin D je důležitý vitamin, který vaše tělo potřebuje k udržení správné tělesné teploty. Nedostatek vitaminu D v těle může způsobit, že se budete cítit chladně i v relativně teplém prostředí.

Otázka: Jaké jsou příznaky nedostatku vitamínů, které mohou způsobit pocit chladu?

Odpověď: Mezi příznaky nedostatku vitamínů, které mohou způsobovat pocit chladu, patří nesnášenlivost chladu, pocit chladu po celou dobu a studené a lepkavé končetiny. Pokud se u vás tyto příznaky objevují, je důležité poradit se s odborníkem, aby zjistil, zda máte nějaké nedostatky.

Otázka: Může nedostatek určitého vitaminu způsobit citlivost na chlad?

Odpověď: Ano, citlivost na chlad může způsobit nedostatek některých vitaminů, například vitaminu D nebo hořčíku. Pokud vašemu tělu chybí tyto důležité vitaminy, může to ovlivnit schopnost vašeho těla správně regulovat teplotu, což vede ke zvýšené citlivosti na chlad.

Otázka: Jak se projevuje nedostatek vitamínů, když je vám zima?

Odpověď: Nedostatek potřebných vitamínů v těle může ovlivnit různé tělesné funkce, včetně schopnosti udržovat normální tělesnou teplotu. To může mít za následek pocit chladu, který je nižší než obvykle, nesnášenlivost chladu nebo pocit chladu po celou dobu.

Otázka: Jaký vitamin vám pomáhá cítit se tepleji?

Odpověď: Vitamin D je známý jako "sluneční vitamin" a je důležitým vitaminem, který vaše tělo potřebuje. Pomáhá tělu vstřebávat vápník a podílí se na udržování správné tělesné teploty. Dostatečná hladina vitaminu D vám může pomoci cítit se tepleji a příjemněji v chladnějším prostředí.

Otázka: Jaké jsou zdroje vitaminu B12?

Odpověď: Vitamin B12 se nachází v potravinách živočišného původu, jako je maso, ryby, vejce a mléčné výrobky. Lze ho také získat prostřednictvím doplňků stravy nebo obohacených potravin. Zařazení těchto zdrojů do stravy vám pomůže zajistit dostatečný příjem vitaminu B12, abyste předešli jeho nedostatku, který může přispět k pocitu nachlazení.

Otázka: Může závažný nedostatek vitamínů způsobit pocit chladu?

Odpověď: Ano, závažný nedostatek vitamínů může způsobit různé zdravotní problémy, včetně pocitu chladu. Je nezbytné udržovat v těle dostatečnou hladinu vitamínů, aby se podpořily správné tělesné funkce a udržovala se optimální tělesná teplota.

Otázka: Jak ovlivňuje nedostatek vitamínů tělesnou teplotu?

Odpověď: Nedostatek některých vitaminů v těle může narušit rovnováhu základních procesů, včetně regulace tělesné teploty. To může mít za následek, že se budete cítit chladněji než obvykle, budete citliví na chlad nebo budete mít potíže s udržením příjemné tělesné teploty.

Otázka: Může nedostatek vitaminu D způsobit, že se budete cítit chladněji?

Odpověď: Ano, nedostatek vitaminu D může způsobit, že se budete cítit chladněji. Vitamin D je vitamin rozpustný v tucích, který tělo vstřebává kůží při pobytu na slunci. Nedostatečné vystavení slunečnímu záření nebo nízká hladina vitaminu D v těle mohou přispět k tomu, že se budete cítit chladněji než obvykle.

Zdroje použité k napsání tohoto článku

Národní institut pro diabetes a nemoci trávicího ústrojí a ledvin. "Anémie z nedostatku vitaminu B12." Srpen 2022. https://www. niddk.nih.gov/health-information/blood-diseases/vitamin-b12-deficiency-anemia

Národní institut pro srdce, plíce a krev. "Iron Deficiency Anemia." July 2021. https://www. nhlbi.nih.gov/health-topics/iron-deficiency-anemia

MedlinePlus. "Nedostatek folátů." Říjen 2022. https://medlineplus. gov/ency/article/000354.htm

Scottová, Elizabeth. "Nedostatek vitaminu C." Healthline. March 2018. https://www. healthline.com/health/vitamin-c-deficiency

NHS. "Nedostatek vitaminu D." Říjen 2020. https://www. nhs.uk/conditions/vitamins-and-minerals/vitamin-d/

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?