Čemu se při užívání kurkumy vyhnout?

Published:

Kurkuma je oblíbené indické koření, které se v tradiční medicíně používá již po staletí. Obsahuje kurkumin, sloučeninu se silnými protizánětlivými a antioxidačními účinky. V posledních letech si kurkuma získala obrovskou popularitu jako doplněk stravy díky svým potenciálním zdravotním přínosům.

Při užívání doplňků kurkumy je však třeba dbát na některé věci. Zde je 7 věcí, kterým je třeba se při užívání kurkumy vyhnout.

Čeho se při užívání kurkumy vyvarovat

1. Vyhněte se užívání kurkumy na lačný žaludek

Kurkuma může způsobit žaludeční potíže, nevolnost a průjem, pokud se užívá nalačno. Kurkumin obsažený v kurkumě stimuluje tvorbu žaludeční kyseliny. To může zhoršit příznaky u lidí s vředy nebo refluxem kyseliny.

Doplňky stravy s kurkumou je nejlepší užívat s jídlem. Užívání s tuky nebo černým pepřem zvyšuje vstřebávání. Černý pepř obsahuje piperin, který zlepšuje biologickou dostupnost kurkuminu o 2000 %.

Užívání kurkumy na lačný žaludek tak může zhoršit gastrointestinální potíže. Lépe se vstřebává, když se užívá s jídlem.

2. Neužívejte kurkumu, pokud máte žlučové kameny nebo neprůchodnost žlučových cest

Kurkuma může u některých jedinců způsobit stahy žlučníku. To může zhoršit žlučníkové koliky u lidí se žlučovými kameny nebo neprůchodností žlučových cest.

Pokud vám tedy byly diagnostikovány žlučové kameny, kurkumě se raději vyhněte. Pokud trpíte jakoukoli obstrukcí žlučových cest, poraďte se před užíváním doplňků stravy s kurkumou se svým lékařem.

3. Vyhněte se užívání kurkumy před operací

Kurkuma má účinky na ředění krve podobné aspirinu. Nejlepší je vyhnout se užívání kurkumy 2 týdny před plánovanou operací.

Kurkuma může potenciálně zvýšit krvácení během operace a po ní. Její vysazení s dostatečným předstihem umožňuje, aby účinek odezněl.

O vhodnosti užívání kurkumy se samozřejmě poraďte se svým lékařem před jakýmkoli chirurgickým zákrokem.

4. Neužívejte kurkumu, pokud jste těhotná

Neexistuje dostatek výzkumů o užívání kurkumy během těhotenství. Dokud nebude k dispozici více důkazů, je lepší se jí v těhotenství vyhnout.

Některé studie na zvířatech ukazují, že kurkumin mění hladinu testosteronu a estrogenu. To vyvolává obavy ohledně bezpečnosti kurkumy během těhotenství.

Těhotné ženy by proto neměly užívat kurkumové doplňky bez lékařského dohledu. Kurkuma jako koření v potravinách by však neměla představovat žádný problém.

5. Vyhněte se kombinaci kurkumy s léky na ředění krve

Kurkuma může zesílit účinky léků na ředění krve a nesteroidních antirevmatik na předpis. To zvyšuje riziko vzniku modřin a krvácení.

Pokud tedy užíváte antikoagulancia, jako je warfarin, nebo léky proti srážení krve, poraďte se před užíváním kurkumy se svým lékařem. Pokud užíváte doplňky stravy s kurkumou, sledujte příznaky krvácení.

6. Neužívejte kurkumu, pokud máte nedostatek železa

Kurkumin ovlivňuje vstřebávání a metabolismus železa. Kurkumy by se měli vyvarovat jedinci s nedostatkem železa nebo talasemií.

Osoby ohrožené nedostatkem železa by měly omezit příjem kurkumy. Patří sem těhotné ženy, kojenci, dospívající a ženy se silným menstruačním krvácením.

7. Vyhněte se užívání kurkumy před operací

Kurkuma může potenciálně zvýšit krvácení během operace a po ní. Nejlepší je vyhnout se jejímu užívání alespoň 2 týdny před plánovanou operací.

O vhodnosti užívání kurkumy se samozřejmě poraďte se svým lékařem před jakýmkoli chirurgickým zákrokem. Přerušení užívání kurkumy v dostatečném předstihu umožní odeznění případných účinků na krvácení.

Nyní, když víte, čeho se vyvarovat, se podívejme na některá obecná opatření pro bezpečné používání kurkumy.

Obecná opatření pro doplňky kurkumy

Zde je několik obecných pokynů pro bezpečné užívání doplňků kurkumy:

 • Dodržujte dávkování doporučené na etiketě výrobku. Nepřekračujte 1 000-1 200 mg standardizovaného kurkuminu denně.
 • Hledejte produkty standardizované tak, aby obsahovaly 95 % kurkuminoidů.
 • Vyhněte se levným kurkumovým práškům, které mohou být zfalšovány plnidly. Hledejte certifikované organické výrobky renomovaných značek.
 • Pro lepší vstřebávání užívejte kurkumu s tuky nebo černým pepřem.
 • Začněte s malou dávkou a postupně ji zvyšujte, abyste zjistili, zda nemá vedlejší účinky.
 • Vyvarujte se užívání kurkumy na lačno, abyste předešli příznakům refluxu.
 • 2 týdny před operací přestaňte užívat kurkumu.
 • Pokud máte nějaké zdravotní potíže nebo užíváte léky na předpis, poraďte se před užíváním kurkumy s lékařem.
 • Pokud jste těhotná nebo kojíte, užívejte kurkumu opatrně. Omezte používání jako koření a vyhněte se doplňkům stravy.
 • Pokud trpíte nedostatkem železa nebo vám hrozí jeho nízká hladina, omezte příjem kurkumy.
 • Pokud se u vás vyskytnou nežádoucí účinky, přestaňte kurkumu užívat a poraďte se s lékařem.

Shrneme-li to, kurkuma má některé kontraindikace a interakce, kterých je třeba si být vědom. Pro většinu lidí je však pravděpodobně bezpečná, pokud se užívá perorálně v přiměřených dávkách. Samozřejmě je nejlepší probrat užívání kurkumy se svým lékařem.

Nyní, když jsme si řekli, čeho se vyvarovat, se podívejme na hlavní výhody kurkumy.

Jaké je optimální dávkování kurkumy pro různé stavy?

Neexistuje žádné obecné dávkování kurkumy, které by vyhovovalo všem. Optimální dávkování závisí na důvodu užívání. Zde jsou uvedena doporučení pro dávkování na základě konkrétních zdravotních stavů:

 • Celkový zdravotní stav: Užívá se 400-600 mg standardizovaného kurkuminu denně. To je pro zdravé jedince jako doplněk zdraví dostačující.
 • Artritida: Užívá se 400-600 mg kurkuminu v kapslích 3x denně. Pro dosažení maximálních účinků je nejlepší užívat ho společně se zázvorem, boswellií nebo rybím olejem.
 • Vysoký cholesterol: Užívejte 1 200 - 1 500 mg kurkuminu denně. Pomáhá snižovat LDL a zvyšovat HDL cholesterol u lidí se zvýšenou hladinou cholesterolu.
 • Ulcerózní kolitida: Užívá se 2 000 mg kurkuminu s 500 mg pepsinu denně. Tento specifický přípravek s pepsinem je podle studií účinný při ulcerózní kolitidě.
 • Deprese: Užívejte 500-1000 mg kurkuminu s 20 mg piperinu 2-3krát denně. Piperin zvyšuje vstřebávání kurkuminu v mozku, což zvyšuje jeho antidepresivní účinky.
 • Rakovina: Terapeutické dávky při léčbě rakoviny se pohybují od 0,2 g do 8 g kurkuminu denně. Tato vysoká množství by se však měla užívat pouze pod lékařským dohledem.

Dávkování by tedy mělo být přizpůsobeno danému stavu. Vždy začněte s nízkou dávkou a postupně ji zvyšujte v rámci doporučeného rozmezí pro daný stav. Před užíváním léčebných dávek kurkumy při jakémkoli onemocnění je samozřejmě nejlepší poradit se s lékařem.

Nyní si shrňme několik klíčových bodů z tohoto článku, abychom si ujasnili, čeho byste se měli při užívání kurkumy vyvarovat.

Shrnutí - čeho je třeba se vyvarovat při používání kurkumy

 • Doplňky kurkumy neužívejte nalačno, abyste předešli vedlejším účinkům na trávicí trakt. Kurkumu užívejte s jídlem nebo mlékem.
 • Kurkumě se vyhněte, pokud máte problémy se žlučníkem, například žlučové kameny nebo neprůchodnost žlučových cest. Může zhoršit stahy žlučníku.
 • Kurkumu přestaňte užívat nejméně 2 týdny před plánovanou operací.
 • Neužívejte doplňky stravy s kurkumou, pokud jste těhotná nebo se snažíte otěhotnět.
 • Vyhněte se kombinaci kurkumy s léky na ředění krve, jako je warfarin, kvůli zvýšenému riziku krvácení.
 • Pokud trpíte nedostatkem železa nebo anémií, omezte příjem kurkumy. Vysoké dávky mohou bránit vstřebávání železa.
 • Kurkumě je třeba se vyhnout také v případě jakýchkoli poruch krvácení. Před použitím se poraďte s lékařem.
 • Pokud se u vás vyskytnou nežádoucí účinky, jako je kožní vyrážka, bolesti hlavy nebo závratě, přestaňte přípravek používat.

Lze tedy shrnout, že kurkuma je velmi bezpečná, pokud ji většina zdravých lidí užívá s mírou. Na základě specifických zdravotních potíží je však třeba přijmout určitá opatření. Doplňky kurkumy je nejlepší probrat s lékařem, abyste určili vhodné a bezpečné užívání.

Závěr

Kurkuma je starodávné koření s řadou výzkumem potvrzených zdravotních účinků - od zmírnění zánětu a bolesti až po zlepšení nálady a cholesterolu. Nadměrné užívání kurkumy má však u určitých skupin obyvatelstva určitá rizika.

Pokud se vyhnete omezením popsaným v tomto článku, může většina lidí bezpečně užívat doplňky kurkumy a mít velký přínos pro zdraví. Jen se před přidáním kurkumy do svého zdravotního režimu nezapomeňte poradit s lékařem.

Pokud se kurkuma užívá ve vhodných dávkách spolu s vyváženou stravou a životním stylem, může být vynikajícím přírodním doplňkem. Poskytuje silnou denní dávku antioxidantů a protizánětlivých látek.

Dávejte pozor na možné interakce a kontraindikace uvedené výše. Tím si zajistíte, že výhody kurkumy využijete bez jakýchkoli rizik.

Zaměřte se proto na okolnosti, které vyžadují opatrnost, a zařaďte kurkumu do svého jídelníčku, abyste dosáhli lepšího celkového zdraví.

Často kladené otázky

Jaké jsou vedlejší účinky kurkumy?

Kurkuma je považována za velmi bezpečnou, pokud je užívána ve stravě. Velké doplňkové dávky však mohou u citlivých jedinců vyvolat některé nežádoucí účinky, jako je bolest hlavy, vyrážka, průjem nebo nevolnost. V případě výskytu nežádoucích účinků snižte dávkování.

Vzájemně se kurkuma ovlivňuje s nějakými léky?

Ano, kurkuma může potenciálně interagovat s léky proti krevním destičkám, NSAID, cukrovce a krevnímu tlaku. V kombinaci s antikoagulačními a protidestičkovými léky může zvyšovat riziko krvácení. Pokud užíváte nějaké léky, poraďte se o užívání kurkumy se svým lékařem.

Mohu užívat kurkumu, pokud mám reflux?

Kurkuma může u některých osob zhoršit příznaky refluxu. Nejlepší je užívat ji s jídlem a ne na lačný žaludek. Začněte s malými dávkami a přestaňte ji užívat, pokud zhoršuje překyselení nebo příznaky GERD.

Je bezpečné užívat kurkumu každý den?

Ano, obecně je bezpečné užívat 400-600 mg standardizovaného extraktu kurkumy denně pro celkové zdraví. Dlouhodobá bezpečnost užívání velmi vysokých množství však není známa. Nejlepší je dělat pravidelné přestávky.

Jak dlouho trvá, než kurkuma začne účinkovat?

Přínosy, jako je úleva od bolesti, se mohou projevit během několika týdnů pravidelného užívání. U chronických onemocnění, jako je artritida nebo vysoká hladina cholesterolu, však může reakce na užívání kurkumy trvat 2-3 měsíce. Při trvalém užívání se účinky časem stupňují.

Mohu užívat kurkumu, pokud mám ledvinové kameny?

Kurkuma má vysoký obsah šťavelanů. Lidé s anamnézou ledvinových kamenů z oxalátu vápenatého by proto měli omezit nebo se vyhnout konzumaci kurkumy. Velmi vysoké dávky mohou zvýšit riziko vzniku ledvinových kamenů.

Pomáhá kurkuma při hubnutí?

Některé první výzkumy ukazují, že kurkuma může potenciálně napomáhat spalování tuků a hubnutí. Důkazy jsou však omezené a je třeba provést další studie na lidech. Kurkumu tedy zatím nelze doporučit jako doplněk stravy na hubnutí.

Mohu užívat kurkumové kapsle na noc?

Ano, kapsle s kurkumou můžete užívat kdykoli - ráno i večer. Pro lepší vstřebávání ji užívejte s tuky nebo oleji. Užívání kurkumy na noc může pomoci zmírnit bolesti kloubů a záněty přes noc.

Jak dlouho zůstává kurkuma v těle?

Sloučeniny obsažené v kurkumě jsou metabolizovány a vyloučeny během 8 až 12 hodin. Při pravidelném užívání však dochází k určité akumulaci a prospěšnost přetrvává ještě dlouho po jejím ukončení. Účinky kurkumy odeznívají během 2 až 3 týdnů po ukončení užívání doplňků stravy.

Co je lepší - kurkumový čaj nebo kapsle?

Kapsle poskytují standardizovanější dávkování. Příznivé účinky má však také čaj z kurkumy, zejména pokud se vaří z čerstvých kořenů. Vaření zvyšuje rozpustnost a uvolňování prospěšných látek. Pro zvýšení vstřebávání přidejte do čaje černý pepř.

To pokrývá některé běžné otázky týkající se kurkumy, které nebyly již dříve diskutovány. Dejte mi vědět, pokud potřebujete nějaké vysvětlení nebo máte další otázky!

Souhrn

Kurkuma je oblíbené indické koření, které si díky svým potenciálním zdravotním přínosům získalo obrovskou popularitu jako doplněk stravy. Kurkumin obsažený v kurkumě má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, které mohou prospívat různým onemocněním. Kurkuma však s sebou nese určitá bezpečnostní opatření. Může zhoršovat stahy žlučníku, takže je třeba se jí vyhnout při žlučových kamenech. Kurkuma má také účinky na ředění krve, takže by se měla vysadit 2 týdny před operací, aby se předešlo riziku krvácení. Je také lepší se jí vyhnout během těhotenství kvůli účinkům na hormony ve studiích na zvířatech. Kurkuma může interagovat s léky na ředění krve, jako je warfarin a léky proti krevním destičkám, což zvyšuje riziko krvácení. Lidé s nedostatkem železa nebo anémií by také měli omezit příjem kurkumy, protože brání vstřebávání železa. Ačkoli je kurkuma při perorálním užívání v množství určeném k jídlu pro většinu lidí bezpečná, u doplňků stravy může docházet k interakcím a měly by být užívány opatrně pod lékařským dohledem, zejména u osob se specifickými zdravotními potížemi. V doporučených dávkách však kurkuma může působit protizánětlivě, antioxidačně, snižovat hladinu cholesterolu a mít několik dalších zdravotních účinků.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?