Proč je cvičení tak prospěšné pro vaše zdraví

Published:

Cvičení. Všichni víme, že bychom měli cvičit více, ale najít motivaci může být těžké. Zvlášť když se snažíte skloubit práci, rodinu a další povinnosti.

Pravdou však je, že věnovat čas cvičení přináší obrovské výhody pro vaše fyzické i duševní zdraví. Cvičení může změnit vaše zdraví mnoha pozitivními způsoby - od snížení rizika chronických onemocnění až po zlepšení myšlení.

Zde jsou hlavní důvody, proč je pro vás pohyb tak prospěšný a jak může pohyb výrazně zlepšit vaši celkovou pohodu.

Cvičení udržuje hlavní nemoci na uzdě

Cvičení udržuje hlavní nemoci na uzdě

Cvičení pomáhá předcházet mnoha chronickým onemocněním a zvládat je. Pravidelná fyzická aktivita je u mnoha onemocnění stejně účinná jako léky.

Jakým typům nemocí může cvičení pomoci předcházet? Seznam je rozsáhlý.

Fyzická aktivita snižuje riziko:

 • Onemocnění srdce
 • Mrtvice
 • Diabetes 2. typu
 • Obezita
 • Některé druhy rakoviny, včetně rakoviny prsu, tlustého střeva a plic.

Jak cvičení přináší tyto výhody?

Cvičení pomáhá kontrolovat krevní tlak, hladinu cholesterolu, hladinu cukru v krvi a tělesnou hmotnost. Zvyšuje také hladinu "dobrého" HDL cholesterolu. Všechny tyto faktory snižují riziko chronických onemocnění.

Cvičení také pomáhá zlepšit krevní oběh a zvyšuje schopnost srdce efektivněji pumpovat krev do celého těla. Silnější kardiovaskulární systém způsobuje, že vaše srdce v klidu bije pomaleji.

Aktivita navíc stimuluje uvolňování určitých hormonů v těle, které mají protizánětlivé účinky. Chronický zánět je spojen s většinou nemocí, takže to může vaše tělo chránit před mnoha onemocněními.

Fyzická aktivita je jednoduše řečeno jedním z nejlepších preventivních léků. Pouhých 150 minut mírné fyzické aktivity týdně může výrazně snížit riziko chronických onemocnění.

Cvičení zvyšuje hladinu energie

Cítili jste se někdy na konci dlouhého pracovního dne úplně vyčerpaní? Možná se někdy večer sotva zvednete z gauče. Nedostatek pohybu může rozhodně způsobit nízkou hladinu energie.

Proč: když jste neaktivní, cirkuluje ve vašich tkáních méně krve a kyslíku. Vaše svaly tak přicházejí o kyslík a vaše celkové energetické zásoby jsou vyčerpané.

Fyzická aktivita je nejlepším prostředkem pro zvýšení energie. Cvičení dodává tkáním kyslík a živiny a pomáhá kardiovaskulárnímu systému pracovat efektivněji.

Pravidelná aktivita také posiluje srdeční sval, který tak může při každém úderu přečerpávat více krve. Tím se zlepšuje průtok krve a přísun kyslíku do celého těla, což má povzbuzující účinek.

Většina lidí uvádí, že má výrazně více energie, když pravidelně cvičí, i když jen 30 minut denně. Fyzická aktivita může být lékem na únavu a dodávat vám pocit větší čilosti.

Pokud se tedy cítíte neustále unavení a pomalí, začněte se hýbat. Cvičení je přirozený a zdravý zdroj energie.

Cvičení může zlepšit náladu a snížit úzkostnost

Potřebujete okamžitě zlepšit náladu nebo zmírnit stres? Jděte se projít, zaplavat si, projet se na kole nebo si pusťte video s cvičením. Aktivita vám může okamžitě zlepšit náladu.

Proč má cvičení tento účinek? Fyzická aktivita stimuluje uvolňování endorfinů, chemických látek v mozku, které zlepšují náladu. Endorfiny také působí jako přirozený prostředek proti bolesti.

Cvičení navíc snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu. Při zdravé hladině nemusí být kortizol nutně špatný. Chronický stres však může způsobit, že kortizol zůstane zvýšený, což může poškodit vaše zdraví několika způsoby.

Fyzická aktivita je osvědčeným lékem na úzkost. Studie ukazují, že cvičení může být při zmírňování příznaků stejně účinné jako léky.

Zde jsou některé ze způsobů, jak pravidelné cvičení pomáhá zmírnit úzkost:

 • Slouží jako rozptýlení od znepokojivých myšlenek.
 • Se zlepšením kondice se zvýší i vaše sebevědomí.
 • Snižuje svalové napětí, které často doprovází úzkost.
 • Zlepšuje spánek a sebevědomí.

Pokud se tedy cítíte sklesle nebo si děláte příliš velké starosti, dejte se do pohybu. Rychlý trénink vám může přinést okamžitou duševní vzpruhu.

Cvičení udržuje váš mozek bystrý

Chcete zlepšit své myšlení a paměť? Zvykněte si cvičit. Fyzická aktivita má na funkci vašeho mozku zásadní a příznivý vliv.

Zde jsou některé ze způsobů, jak pravidelné cvičení zlepšuje vaši duševní bystrost:

 • Zvyšuje průtok krve do mozku a dodává mu více kyslíku a živin. To podporuje růst nových mozkových buněk.
 • Stimuluje uvolňování chemických látek růstových faktorů, které napomáhají růstu mozkových buněk.
 • Zvyšuje hladinu chemických látek v mozku, které se podílejí na učení a paměti.
 • Snižuje riziko úbytku mozkové tkáně související s věkem.

Studie ukazují, že aerobní cvičení může výrazně zlepšit soustředění, plánování, uvažování a paměť - dokonce zvrátit pokles kognitivních funkcí související s věkem.

Cvičení posiluje spojení mezi mozkovými buňkami, tzv. synapse. Silnější synapse umožňují rychlejší a účinnější nervovou signalizaci.

Fyzická aktivita také aktivuje geny podílející se na produkci dopaminu, serotoninu a dalších neurotransmiterů, které regulují náladu a myšlenkové procesy.

Pokud tedy chcete posílit své duševní schopnosti, najděte si čas na cvičení. I krátké intenzivní cvičení může zlepšit myšlení.

Cvičení pomáhá lépe spát

Máte pravidelně problémy s usínáním nebo s udržením spánku? Nejste sami. Poruchami spánku trpí přibližně 50-70 milionů dospělých Američanů.

Nedostatek pohybu je jedním z faktorů, které mohou narušovat kvalitu spánku. Sedavé zaměstnání vede ke špatnému spánku několika způsoby:

 • Produkují vyšší hladiny stresového hormonu kortizolu, který narušuje spánek.
 • Způsobují neohebnost, svalové napětí a omezené dýchání, což také narušuje spánek.
 • Vedou ke snížení tělesné teploty, což podporuje ospalost.

Pravidelné cvičení naopak pomáhá normalizovat spánkový režim. Zde je návod, jak na to:

 • Mírně zvyšuje tělesnou teplotu, což o několik hodin později způsobuje ospalost.
 • Snižuje úzkost a hladinu kortizolu, který narušuje spánek.
 • Podporuje hluboký, regenerační spánek REM.
 • Zlepšuje dýchání, což vede k lepšímu spánku.

Pro optimální spánek se snažte denně věnovat 20-30 minutám mírné aktivity. I krátké cvičení je však lepší než žádné.

Cvičení je zdravý lék na nespavost!

Cvičení podporuje imunitní systém

Všimli jste si někdy, že při pravidelném cvičení býváte méně nachlazeni? Je to proto, že fyzická aktivita posiluje váš imunitní systém.

Neaktivita je spojena se zvýšeným rizikem infekcí. Nedostatek pohybu může zhoršit imunitní funkce několika způsoby:

 • To má za následek menší počet přirozených zabíječských buněk, které ničí viry.
 • Snižuje množství protilátek a lymfocytů (bílých krvinek).
 • Způsobuje zánět, který může potlačit imunitu.

Pravidelné mírné cvičení naopak podporuje zdraví imunitního systému. Zde jsou některé z výhod:

 • Zvyšuje krevní oběh, což zlepšuje pohyb imunitních buněk v těle.
 • Snižuje chronický zánět.
 • Odplavuje bakterie z dýchacích cest a plic.
 • Způsobuje pozitivní změny protilátek a bílých krvinek.

Silnější imunitní systém znamená, že budete méně nachlazení, viróz a dalších infekcí. Pokud se tedy chcete vyhnout sezónním onemocněním, pokračujte ve cvičení.

Jen to nepřehánějte. Velmi dlouhé nebo intenzivní cvičení může dočasně potlačit imunitu. Klíčem je umírněnost.

Cvičení pomáhá kontrolovat vaši váhu

Chcete shodit nějaké to kilo? Cvičení musí být součástí vaší strategie hubnutí. Fyzická aktivita je účinný způsob, jak spálit další kalorie a snížit přebytečný tělesný tuk.

Chcete-li zhubnout, musíte spálit více kalorií, než spotřebujete. Pravidelné cvičení usnadňuje udržování kalorického deficitu.

Zde jsou některé ze způsobů, jak cvičení pomáhá kontrolovat hmotnost:

 • Spaluje kalorie, což časem vede k úbytku hmotnosti. Třicet minut rychlé chůze spálí 200-300 kalorií.
 • Snižuje chuť k jídlu v mozku a omezuje přejídání.
 • Vytváří svalovou hmotu, která podporuje metabolismus. Svaly spalují více kalorií než tuk.
 • Snižuje množství tělesného tuku tím, že stimuluje jeho odbourávání.
 • Snižuje chronický zánět spojený s obezitou.

Nejlepších výsledků dosáhnete kombinací cvičení a zdravé výživy. Zaměřte se na celozrnné, minimálně zpracované potraviny a omezte cukr a rafinované sacharidy.

Kromě snížení hmotnosti přináší cvičení mnoho dalších výhod souvisejících s obezitou. Fyzická aktivita snižuje krevní tlak, inzulinovou rezistenci, triglyceridy a další rizikové faktory srdečních onemocnění, které nadváha zhoršuje.

Cvičení posiluje kosti a svaly

Nyní je již jasné, že cvičení prospívá zdraví celého těla. Je to také jeden z nejúčinnějších způsobů, jak posílit pohybový aparát.

Pravidelná fyzická aktivita je nezbytná pro budování a udržování silných svalů a kostí. Zde jsou některé z hlavních výhod:

 • Stimuluje růst nové kostní tkáně a zlepšuje pevnost kostí.
 • Zvyšuje svalovou hmotu a zachovává sílu s přibývajícím věkem.
 • Snižuje úbytek svalové hmoty související s věkem, tzv. sarkopenii.
 • Předchází osteoporóze tím, že zvyšuje hustotu kostí.
 • Zlepšuje rovnováhu, pohyblivost a obratnost a snižuje riziko zranění.

Pro zlepšení zdraví kostí je nejúčinnější cvičení s váhou a s odporem. Vyzkoušejte aktivity, jako je chůze, běh, tenis nebo silový trénink.

Snažte se denně věnovat alespoň 30 minutám mírné aktivity. Nebo si ji rozdělte na několik desetiminutových sezení, pokud je to pro vás jednodušší.

Silnější svaly a kosti navíc usnadňují každodenní činnosti, jako je vstávání ze židle nebo zvedání nákupu.

Výběr z nabídky

Pravidelné cvičení přináší úžasné výhody pro fyzické i duševní zdraví. Snižuje riziko chronických onemocnění, zvyšuje energii a náladu, zlepšuje myšlení, pomáhá lépe spát, podporuje imunitu, pomáhá kontrolovat hmotnost a posiluje kosti a svaly.

Zaměřte se na 150 minut týdně mírné aktivity, například rychlé chůze. Nebo 75 minut týdně intenzivního cvičení, jako je běh.

I malé množství pohybu je prospěšné, pokud máte převážně sedavé zaměstnání. Postupně se k němu propracovávejte a zaměřte se na aktivity, které vás baví.

Zlepšení zdravotního stavu stojí za to, aby se cvičení stalo celoživotním návykem.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?