Jakých je 10 typů fitness?
Published:
Fitness znamená pro různé lidi různé věci. Pro někoho může být fitness hubnutí a posilování. Pro jiné to může znamenat trénink na maraton a jeho absolvování.
Obsah:
Bez ohledu na vaše osobní fitness cíle existuje mnoho způsobů, jak se dostat do formy a zlepšit své celkové zdraví a pohodu. Pojďme se podívat na 10 nejoblíbenějších typů fitness aktivit, které vám mohou pomoci dosáhnout požadovaných výsledků!
1. Kardiovaskulární trénink
Kardiovaskulární neboli "kardio" cvičení zahrnuje jakoukoli aktivitu, která zvýší vaši tepovou frekvenci do cílové zóny tepové frekvence a udrží ji tam po delší dobu. Kardio cvičení je vynikající pro spalování kalorií, zlepšování funkce srdce a plic a prevenci civilizačních chorob, jako je obezita, cukrovka 2. typu a srdeční choroby.
Mezi oblíbené možnosti kardio tréninku patří:
- Běh
- Chůze
- Cyklistika
- Plavání
- Veslování
- Hodiny aerobiku
- Skákání přes švihadlo
- Lezení po schodech
Snažte se každý týden věnovat alespoň 150 minutám středně intenzivní kardioaktivity nebo 75 minutám intenzivní aktivity, jako je běh nebo plavání. Míchání kardio tréninků vám pomůže odvrátit nudu a zároveň zajistí vynikající celkovou kondici.
2. Vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT)
Chcete v krátkém čase dosáhnout co nejlepších výsledků při cvičení? Vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT) by pro vás mohl být tím pravým.
Tréninky HIIT zahrnují krátké dávky intenzivního cvičení, po nichž následuje krátká doba na zotavení. Intervaly mohou trvat od 5 sekund do 8 minut v závislosti na vaší fyzické kondici. Kombinace vysoce intenzivních a regeneračních úseků zrychluje metabolismus a udržuje zvýšenou tepovou frekvenci, což vede ke spalování většího množství kalorií během tréninku i po něm.
Mezi oblíbené možnosti HIIT patří:
- Sprintování
- Cyklistika
- Švihadlo
- Švihy s kettlebellem
- Bojová lana
- Burpees
- Intervaly veslování
Zaměřte se na 2-3 tréninky HIIT týdně, mezi nimiž ponechte alespoň 1 den na zotavení, aby si vaše tělo odpočinulo a zregenerovalo se. Při cvičení HIIT se vždy důkladně zahřejte a zchlaďte.
3. Silový trénink
Kromě kardio tréninku je důležité 2-3 dny v týdnu zařadit silový trénink. Silový trénink buduje svalovou hmotu a zlepšuje metabolismus, což vám pomůže spalovat více kalorií po celý den. Zabraňuje také úbytku svalové hmoty souvisejícímu s věkem a zlepšuje zdraví kostí.
Můžete trénovat sílu pomocí:
- Cvičení s vlastní vahou, jako jsou kliky, dřepy a výpady.
- Volná závaží, jako jsou činky a činky.
- Posilovací stroje v posilovně
- Odporové pásky
Zaměřte se na hlavní svalové skupiny, jako jsou záda, hrudník, paže, ramena, nohy a jádro těla. Mezi posilovacími tréninky zaměřenými na stejné svaly si dopřejte alespoň jeden den odpočinku. Zaměřte se na 2-4 série po 8-12 opakováních na cvik.
4. Jóga
Pro zlepšení rovnováhy, flexibility a pohyblivosti je jóga nejlepší volbou. Cvičení kombinuje silový trénink s vlastní vahou se statickým a dynamickým protahováním a vytváří silné a pružné tělo. Pravidelné cvičení jógy je také vynikající pro snížení stresu, zlepšení soustředění a podporu pozornosti.
Existuje mnoho stylů jógy, které můžete prozkoumat:
- Hatha - pomalé tempo, ideální pro začátečníky
- Vinyasa - plynulé sekvence pozic
- Aštanga - rychlá a intenzivní
- Yin - dlouho držené, pasivní pozice
- Restorativní - relaxační protažení s využitím podpěr
Snažte se cvičit jógu 1-3 dny v týdnu a střídejte styly, abyste si užili jak fyzické, tak psychické výhody, které tato fitness metoda nabízí.
5. Pilates
Stejně jako jóga je pilates cvičením, při kterém se klade důraz na sílu jádra, stabilitu, držení těla a kontrolovaný pohyb. Cvičení bylo vyvinuto před více než sto lety Josephem Pilatesem a zaměřuje se na plynulé, přesné pohyby a správné zarovnání. Pravidelné cvičení pilates může pomoci zlepšit vaši postavu a zároveň zmírnit bolesti zad a snížit riziko zranění.
Pilates lze provádět:
- Na podložce
- Používání speciálních pilates pomůcek, jako jsou reformery a cadillaky.
- V tělocvičnách nebo specializovaných studiích
- Prostřednictvím online videí s cvičením
Pilates cvičte 1-3krát týdně a dbejte na to, abyste mezi jednotlivými lekcemi měli dny odpočinku. Než se pustíte do pokročilých pohybů, nezapomeňte se naučit správnou formu od kvalifikovaného instruktora.
6. Kalistenika
Máte zájem o budování síly pouze pomocí tělesné hmotnosti? Kalistenika může být vaší ideální volbou pro fitness. Tento typ tréninku se opírá o cviky, jako jsou kliky, přítahy, dřepy, výpady, prkna a sedy-lehy, které rozvíjejí svalovou hmotu a sílu jádra. Kalistenika nabízí skvělý trénink bez potřeby vybavení.
Mezi možnosti cvičení kalanetiky patří:
- Základní pohyby s vlastní vahou zaměřené na všechny hlavní svalové skupiny
- Pokročilé dovednosti, jako jsou stojky na rukou, svalové vzpěry a vlajky.
- Cvičení s partnerem pro zvýšení odolnosti
- Překážkové dráhy, které se používají při vojenském výcviku.
Zaměřte se na 30-60 minut kalanetiky 2-3 dny v týdnu. Naslouchejte svému tělu a postupně posilujte, abyste se vyhnuli zraněním z přetížení. Klíčové jsou správné dny odpočinku.
7. Silový trojboj
Chcete získat extrémní sílu zvedáním velmi těžkých vah? Powerlifting může být váš šálek čaje. Tento tvrdý kondiční trénink se zaměřuje na "tři velké" zdvihy:
- Squat
- Bench press
- Mrtvý tah
Cílem silového trojboje je bezpečně zvednout co největší váhu při těchto složených cvicích. Chcete-li začít, spolupracujte se zkušeným trenérem powerliftingu, abyste se naučili správnou formu a techniku. Trénujte 2-4 dny v týdnu se zaměřením na postupně těžší zdvihy s dostatečným odpočinkem mezi jednotlivými tréninky. Silový trojboj vyžaduje intenzivní nasazení a podporu životního stylu, například vysokoproteinovou stravu.
8. Cyklistika
Jízda na kole je klasický kardio trénink, který je ideální pro zlepšení kardiovaskulárního zdraví a zároveň posiluje nohy, hýždě a jádro těla. Můžete jezdit na kole venku na otevřené silnici nebo v posilovně na stacionárním kole. Tato nenáročná aktivita je nenáročná na klouby a přitom poskytuje vynikající spalování kalorií.
Mezi oblíbené možnosti cyklistiky patří:
- Silniční cyklistika
- Jízda na horském kole
- Hodiny spinningu
- Stacionární kola
- Cyklistické aplikace jako Peloton
Zaměřte se na 45-90 minut jízdy na kole 2-4 dny v týdnu. Při jízdě venku vždy noste helmu a buďte dobře hydratovaní. Zvažte vstup do cyklistického klubu, abyste svou kondici posunuli na vyšší úroveň.
9. Bojová umění
Chcete si zlepšit duševní a fyzickou kondici? Bojová umění jako karate, taekwon-do, muay thai, brazilské jiu-jitsu a kung-fu kombinují kondiční cvičení, nácvik techniky, sparing a meditaci pro dokonalý trénink mysli a těla. Zlepšíte svou sílu, flexibilitu, rovnováhu a koordinaci a zároveň se naučíte cenné sebeobranné dovednosti.
Většina studií bojových umění nabízí lekce pro všechny úrovně zkušeností. Vyzkoušejte několik stylů, abyste zjistili, co vám nejvíce vyhovuje. Trénujte 2-3 dny v týdnu, mezi jednotlivými tréninky si dopřejte alespoň jeden den odpočinku. Správná regenerace zabrání zranění a únavě. Bojová umění vyžadují intenzivní soustředění a disciplínu pro dosažení maximálních výsledků.
10. Pěší turistika a turistika s batohem
Pokud vás láká představa malebného výletu do přírody, můžete si obout boty a vyrazit na stezky, které vám poskytnou skvělou kondici. Pěší turistika a turistika s batohem na zádech posilují spodní část těla a jádro těla a zároveň zlepšují rovnováhu a vytrvalost. Tahání naloženého batohu přes kilometry členitého terénu posouvá kondici na novou úroveň.
Na začátek:
- Najděte si místní turistické trasy, které odpovídají vaší fyzické kondici.
- Investujte do podpůrné obuvi a oděvu proti otlakům.
- Přibalte si s sebou dostatek vody a svačinu bohatou na elektrolyty.
- Postupně zvyšujte vzdálenost a hmotnost batohu.
- Připojte se k turistické skupině a prozkoumejte nové trasy.
Snažte se chodit na túry nebo s batohem na zádech 1-2 dny v týdnu, mezi nimiž si dopřejte plnohodnotný odpočinek pro regeneraci svalů. Čas strávený v přírodě vám také skvěle uleví od stresu!
Závěr
Zlepšování kondice nemusí být mučení. Vyberte si aktivity, které vás skutečně baví a které odpovídají vašim schopnostem. Klíčem je důslednost - najděte si tréninkový režim, který dokážete dodržovat dlouhodobě. Experimentujte se všemi možnostmi, abyste si vytvořili vyváženou rutinu, která vás bude motivovat.
Správný fitness plán vám pomůže zhubnout, posílit a zlepšit celkové zdraví a pohodu. Díky mnoha typům fitness, které můžete vyzkoušet, jistě objevíte ideální aktivity pro formování svého ideálního těla a mysli! Které typy fitness toužíte vyzkoušet jako první?
Jaký je rozdíl mezi kardio a silovým tréninkem?
Kardiovaskulární nebo kardio cvičení zahrnuje jakoukoli činnost, která zvyšuje srdeční frekvenci po delší dobu. Mezi oblíbené druhy kardio cvičení patří běh, jízda na kole, plavání, aerobik a chůze po schodech. Kardio cvičení je vynikající pro zdraví srdce, budování vytrvalosti a spalování kalorií. Silový trénink využívá odporu, jako jsou činky nebo tělesná hmotnost, k budování svalové hmoty. Pomáhá zvyšovat metabolismus a hustotu kostí a zároveň snižuje riziko zranění. Pro dosažení vyvážené kondice kombinujte kardio a silový trénink.
Jak často mám cvičit jógu a pilates?
Pro zlepšení flexibility a pohyblivosti se snažte 1-3krát týdně cvičit jógu nebo pilates. Nezapomeňte si mezi jednotlivými lekcemi dopřát dny odpočinku, aby se vaše svaly stihly zotavit a zregenerovat. Jóga a pilates kladou důraz na správnou formu a techniku, proto je nejlepší začít s lekcemi pro začátečníky nebo pracovat se zkušeným instruktorem. Než se pustíte do pokročilejších pohybů, vybudujte si pevné základy.
Jaké je nejlepší bojové umění pro sebeobranu?
Mnoho bojových umění, jako je Krav Maga, brazilské jiu-jitsu, Muay Thai a MMA, zahrnuje užitečné techniky sebeobrany. Krav Maga bylo vyvinuto pro izraelskou armádu a zaměřuje se na reálné scénáře. Brazilské jiu-jitsu učí dovednostem boje s chvaty, které slouží ke zkrocení protivníka. Úderný přístup Muay Thai je skvělý pro rychlé ukončení souboje. MMA kombinuje prvky z více disciplín. Vyzkoušejte si několik bojových stylů, abyste zjistili, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám.
Potřebuji na kalanetiku speciální vybavení?
Na kalanetice je skvělé, že kromě vlastní váhy těla nevyžaduje žádné vybavení. Základní cviky, jako jsou kliky, přítahy, dřepy, výpady a prkna, můžete provádět kdekoli. Jak budete postupovat, můžete přidávat náročné pohyby s vlastní vahou, jako jsou stojky, muscle-upy a páky. Venkovní hřiště nabízejí také vybavení, jako jsou hrazdy a bradla pro pokročilé dovednosti. Začněte s kalistenikou ještě dnes a získejte cenově dostupné a efektivní cvičení.
Co si mám vzít na sebe na hot jógu?
Hot jóga se cvičí ve vyhřáté místnosti, proto je nutné nosit lehké oblečení s minimálním množstvím oblečení, které umožňuje ochlazování těla pocením. Pro ženy je ideální sportovní podprsenka a přiléhavé šortky. Pro muže jsou vhodné šortky a tílko. Vyhněte se pytlovitému oblečení, které by mohlo překážet při provádění pozic. Místo bavlny volte výkonné tkaniny odvádějící vlhkost. Vezměte si ručník a dostatek vody, abyste zůstali hydratovaní. O vhodném oblečení se informujte v pokynech studia.
Jak mohu zlepšit svou cyklistickou vytrvalost a rychlost?
Chcete-li na kole zvýšit vytrvalost a rychlost, zařaďte do svých jízd intervalový trénink. Intervaly spočívají ve střídání intenzivních úseků námahy s obdobími odpočinku. Vyzkoušejte sprinterské intervaly o délce 30 sekund rychlého šlapání následované 90 sekundami lehkého šlapání. Výborné jsou také opakované jízdy do kopce - vyjeďte prudce do kopce a pak se zotavte při sjezdu. Začněte s 10-15 intervaly a pokračujte až do 20-30. Intervalový trénink zvýší vaši kardiovaskulární kondici!
Jaké svaly lezení po skalách procvičuje?
Při lezení po skalách se zapojují svaly celého těla. Předloktí, ruce a prsty se drží chytů. Záda, ramena a paže táhnou a zvedají tělo nahoru. Vaše tělo stabilizuje páteř. A hýždě, kvadricepsy, lýtka a hamstringy pohánějí každý krok. Lezení procvičuje hlavní svalové skupiny a zároveň zlepšuje sílu úchopu, vytrvalost a pružnost. Jen nezapomeňte mezi jednotlivými dny lezení odpočívat!
Jak mohu začít s pěší turistikou, když nemám kondici?
Začněte pomalu a časem vzdálenost zvyšujte. Než se pustíte do dlouhých túr, choďte denně, abyste zlepšili kardio vytrvalost. Vybírejte si trasy vhodné pro začátečníky, které jsou relativně rovné a hladké. Noste podpůrnou obuv a vezměte si s sebou dostatek vody a občerstvení. Začněte s túrami dlouhými 1-2 míle a každý týden zvyšujte vzdálenost maximálně o 10 %. Snažte se chodit na túry 2-3 dny v týdnu a mezi nimi si dopřejte dny odpočinku. Připojení k turistické skupině poskytuje motivaci a bezpečnost.
Souhrn
Fitness zahrnuje mnoho různých druhů cvičení a aktivit, které pomáhají zlepšit fyzické zdraví, duševní pohodu a celkovou kvalitu života. Kardiovaskulární trénink, jako je běh, jízda na kole a plavání, posiluje srdce a plíce a zároveň spaluje kalorie. Vysoce intenzivní intervalový trénink střídá intenzivní dávky cvičení s obdobími zotavení, což zvyšuje metabolismus. Silový trénink s činkami, posilovacími gumami nebo tělesnou vahou posiluje svalovou hmotu a zlepšuje hustotu kostí. Jóga a pilates zvyšují flexibilitu, rovnováhu a stabilitu jádra těla prostřednictvím přístupu založeného na propojení mysli a těla. Kalistenika se opírá o kliky, přítahy, dřepy a další pohyby s vlastní vahou, které rozvíjejí funkční sílu. Programy silového trojboje se zaměřují na postupně těžší dřepy, mrtvé tahy a tlaky na lavici, aby se maximalizovala hrubá síla. Jízda na kole představuje kardio trénink s nízkou zátěží, který je nenáročný na klouby a zároveň posiluje nohy a hýždě. Bojová umění, jako je karate a muay thai, zlepšují psychickou disciplínu, kondici a dovednosti sebeobrany. A konečně, pěší turistika a turistika s batohem na zádech posilují spodní část těla a zároveň využívají duševní výhody pobytu v přírodě. Vytvoření vyvážené fitness rutiny s 2-4 tréninky týdně přinese významné zdravotní a wellness výhody a zároveň bude odpovídat individuálním cílům a zájmům.