Intenzivní kardio trénink HIIT: Spalte 1000 kalorií za 45 minut

Published:

Získání kondice a hubnutí se často zdá být těžkým úkolem. Vzhledem k nabitému rozvrhu může být těžké najít si čas na cvičení. To je důvod, proč se trénink s vysokou intenzitou intervalů (HIIT) stal tak populárním. Tyto krátké, intenzivní tréninky slibují, že spálí kalorie a rychle vás dostanou do formy. Je ale skutečně možné spálit 1000 kalorií za pouhých 45 minut cvičení?

Vysoce intenzivní intervalový trénink slibuje extrémní spalování kalorií během krátkých tréninků. Můžete ale skutečně spálit 1000 kalorií za pouhých 45 minut? Rozebíráme vědecké poznatky o spalování kalorií při HIIT a nabízíme vzorový tréninkový program, který rychle nastartuje váš metabolismus. Dosáhněte maximálního úbytku tuku pomocí strategického cvičení a správné výživy.

Příslib vysoce intenzivního intervalového tréninku

Vysoce intenzivní intervalový trénink zahrnuje krátké intervaly intenzivního cvičení střídané s obdobími odpočinku nebo aktivity nižší intenzity. Tréninky HIIT trvají obvykle 30 minut až hodinu, ale údajně se při nich spaluje více kalorií než při tradičních trénincích, které trvají déle.

Myšlenka spočívá v tom, že když během vysoce intenzivních intervalů vytlačíte své tělo na maximum, zvýšíte svůj metabolismus a budete spalovat kalorie ještě dlouho po skončení tréninku. To je známé jako nadměrná spotřeba kyslíku po cvičení neboli EPOC.

Někteří nadšenci HIIT tvrdí, že během jediného 45minutového tréninku můžete spálit 1000 a více kalorií. Je to však skutečně dosažitelné? Podívejme se blíže na vědecké poznatky.

Kolik kalorií HIIT skutečně spálí?

U HIIT se počet spálených kalorií může značně lišit v závislosti na formátu tréninku a úrovni vašeho úsilí. Zde je několik obecných odhadů spálených kalorií na jednu HIIT lekci:

 • 30 minut: 300-450 kalorií
 • 45 minut: 450-700 kalorií
 • 60 minut: 600-900+ kalorií

Jak vidíte, spálení 1 000 kalorií za 45 minut je na samé horní hranici těchto odhadů. I když je to možné pro některé velmi zdatné jedince, pro většinu lidí je to pravděpodobně nedosažitelné.

Zde je několik faktorů, které ovlivňují spalování kalorií během HIIT:

Úroveň vašeho úsilí

Čím více se budete během vysoce intenzivních intervalů snažit, tím více kalorií spálíte. Pokud s HIIT začínáte, možná budete muset svou kondici zvyšovat několik týdnů, než dosáhnete maximální intenzity.

Typ cvičení

Některá cvičení spalují více kalorií než jiná. Skákání přes švihadlo, běh do schodů a burpees patří mezi nejnáročnější HIIT cvičení. Posilování a jízda na kole mají tendenci spalovat méně kalorií za stejnou dobu.

Úroveň vaší fyzické kondice

Lidé, kteří jsou již poměrně zdatní, spálí při cvičení více kalorií než nezdatní jedinci. Veteráni HIIT mohou spálit více kalorií při stejném cvičení jako začátečníci HIIT.

Vaše tělesná velikost

Větší těla spálí při stejném cvičení více kalorií než menší lidé. Dvousetkilový člověk spálí při cvičení HIIT více kalorií než 130kilový.

Když vezmete v úvahu všechny tyto proměnné, je nepravděpodobné, že by někdo, kdo s HIIT teprve začíná, spálil 1000 kalorií během 45minutového tréninku. To však neznamená, že při kratších trénincích HIIT nemůžete dosáhnout skvělých výsledků.

Výhody HIIT při hubnutí

HIIT sice nespálí 1000 kalorií za 45 minut, ale i tak může být účinným způsobem spalování tuků, formování postavy a zlepšování kondice. Zde jsou některé z výhod:

 • Efekt dodatečného spalování: Nadměrná spotřeba kyslíku po cvičení (EPOC) způsobuje, že spalujete více kalorií ještě několik hodin po tréninku. Vyšší intenzita cvičení má za následek větší afterburn.
 • Zvýšení metabolismu: HIIT může pomoci zvýšit váš metabolismus, takže během dne spálíte více kalorií. Jedna studie ukázala, že po tréninku HIIT se klidový metabolismus zvýšil o 9,5 %.
 • Snížená chuť k jídlu: Intenzivní cvičení může potlačit hladinu ghrelinu, "hormonu hladu", takže po cvičení máte menší pocit hladu.
 • Spalování tuků: HIIT využívá tukové zásoby jako palivo během vysoce intenzivních intervalů. Jedna studie ukázala, že při HIIT se spaluje o 25-30 % více tuku než při cvičení střední intenzity.

Prováděním HIIT jen několik dní v týdnu můžete spalovat kalorie, zlepšovat složení těla a zvyšovat kardiovaskulární kondici. Výsledky se budou lišit v závislosti na vašem programu, úrovni úsilí a stravě. Je však dost dobře možné, že při HIIT zaznamenáte lepší úbytek tuku než při běžném dlouhém a pomalém tréninku.

Ukázka 45minutového tréninku HIIT

Chcete vyzkoušet HIIT? Zde je 45minutový trénink pro začátečníky, při kterém rychle spálíte kalorie:

Zahřátí - 5 minut

 • Jog na místě
 • Jumping jacks
 • Dřepy s tělesnou hmotností
 • Vysoká kolena
 • Dynamické protahování

Cvičení č. 1 - 10 minut

 • 30 sekund burpees
 • 1 minuta odpočinku
 • Opakujte 5x

Cvičení č. 2 - 10 minut

 • 30 sekund horolezců
 • 1 minuta odpočinku
 • Opakujte 5x

Cvičení #3 - 10 minut

 • 30 sekund skákání přes švihadlo
 • 1 minuta odpočinku
 • Opakujte 5x

Ochlazení - 5 minut

 • Pomalý běh
 • Statické protahování
 • Válcování pěnou

Celkový čas: 45 minut

Při tomto tréninku se střídají tři vysoce intenzivní cviky s intervaly aktivního odpočinku, které udržují zvýšenou tepovou frekvenci. Během 30sekundových intenzivních intervalů se snažte vyvinout maximální úsilí.

Při této rutině spálí většina lidí přibližně 400-600 kalorií. To sice není 1000, ale i tak je to působivé spálení kalorií za 45 minut! Tento trénink provádějte 2-3krát týdně spolu s kardio a silovým tréninkem pro komplexní fitness program.

Na výživě také záleží!

Chcete-li zhubnout, je důležité zaměřit se nejen na cvičení, ale také na stravu a výživu. Zde je několik tipů:

 • Udržujte mírný kalorický deficit. Příliš drastické snižování kalorií zpomaluje metabolismus. Snažte se o 500-750 kalorií denně.
 • V jídelníčku klaďte důraz na bílkoviny, které pomáhají budovat svalovou hmotu a zvyšují klidový metabolismus. Snažte se přijímat 0,7-1 gram bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti.
 • Přijímejte plnohodnotné potraviny bohaté na vlákninu, jako je zelenina, ovoce, celozrnné výrobky a luštěniny. Dodávají živiny a udržují pocit sytosti.
 • Vyhněte se přidaným cukrům a rafinovaným sacharidům. Nabízejí jen velmi málo výživných látek a mohou bránit hubnutí.
 • Zůstaňte hydratovaní. Pijte vodu po celý den. Vyhýbejte se vysoce kalorickým nápojům.

Díky tréninku HIIT a zdravým stravovacím návykům můžete rychle shodit tuk a zlepšit kondici bez extrémních diet. Jen nečekejte, že každý trénink spálíte 1000 kalorií! Každé cvičení vám však pomůže dosáhnout pokroku.

Často kladené otázky o cvičení HIIT

Pokud s tréninkem HIIT začínáte, pravděpodobně máte několik otázek. Zde jsou odpovědi na některé z nejčastějších otázek.

Jak často byste měli cvičit HIIT?

Začátečníkům se doporučují 2 až 3 tréninky HIIT týdně. Po vybudování aerobního základu mohou pokročilí cvičenci zvýšit počet dnů na 4 až 5 týdně. Mezi jednotlivými sezeními HIIT si dopřejte alespoň jeden den odpočinku.

Jak dlouho by měl trénink HIIT trvat?

Jako začátečník se zaměřte na 20 až 30 minut. Jakmile se vaše kondice zlepší, můžete prodloužit na 45 minut nebo hodinu. Sezení kratší než 20 minut nemusí poskytnout dostatečný tréninkový stimul.

Co když nemohu absolvovat vysoce intenzivní intervaly?

Je v pořádku upravit intenzitu pracovního intervalu tak, abyste mohli dokončit všechna opakování. Jakmile se vaše kondice zlepší, budete schopni zvládnout vyšší intenzitu po celou dobu tréninku.

Je HIIT bezpečný pro každého?

HIIT je intenzivní, takže není vhodný pro začátečníky nebo osoby s určitými zdravotními potížemi. Před vyzkoušením HIIT si raději vyžádejte lékařské potvrzení, zejména pokud je vám více než 40 let nebo trpíte chronickým onemocněním.

Mohu odbourat tuk pouhým cvičením HIIT?

Samotný HIIT vám nemusí přinést znatelný úbytek tuku. Budete také potřebovat dobrý výživový plán a možná budete potřebovat další cvičení, jako je silový trénink. HIIT je jedním z užitečných nástrojů jako součást komplexního programu.

Co když nevidím výsledky HIIT?

Abyste viděli výsledky, je potřeba čas a důslednost. Ujistěte se, že postupně zvyšujete intenzitu tréninku a poskytujete svému tělu dostatečnou regeneraci mezi jednotlivými sezeními. Sledování tréninku a výživy vám pomůže identifikovat oblasti, které je třeba zlepšit.

Závěr

I když je nepravděpodobné, že byste během jediného 45minutového tréninku HIIT spálili 1000 kalorií, tyto krátké intenzivní tréninky mají obrovský přínos. HIIT může pomoci spalovat tělesný tuk, budovat svaly a zlepšovat kardiovaskulární kondici rychleji než tradiční vytrvalostní trénink v ustáleném režimu.

Chcete-li dosáhnout nejlepších výsledků, zařaďte HIIT jako součást komplexního fitness režimu, který zahrnuje také silový trénink a výživu. Díky tvrdé práci a důslednosti vám HIIT pomůže dosáhnout pozoruhodných pokroků na cestě k vašim tělesným a výkonnostním cílům.

Jen nezapomeňte začít postupně, abyste předešli přetrénování a vyhoření. Postupujte pomalu, jak se bude zlepšovat vaše kondice. Při správné kombinaci námahy, regenerace a chytrého programování představuje HIIT časově nenáročný a zároveň velmi účinný způsob, jak se dostat do formy a zhubnout.

Co je to trénink s 1000 kaloriemi?

Trénink 1000 kalorií je vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT), který vám pomůže spálit 1000 kalorií za pouhých 45 minut.

Je možné spálit 1000 kalorií za den?

Ano, je možné spálit 1000 kalorií za den intenzivním tréninkem, jako je například trénink 1000 kalorií. Je však důležité si uvědomit, že počet spálených kalorií závisí na různých faktorech, jako je vaše hmotnost, intenzita cvičení a individuální rychlost metabolismu.

Kolik kalorií mohu spálit při tomto 45minutovém intenzivním kardio tréninku HIIT?

45minutový intenzivní kardio trénink HIIT je navržen tak, aby vám pomohl spálit až 1000 kalorií. Skutečný počet spálených kalorií se však může lišit v závislosti na vaší individuální kondici a úsilí během tréninku.

Může mi toto cvičení pomoci spálit více kalorií během dne?

Ano, trénink s 1000 kaloriemi vám pomůže spálit více kalorií během dne. Bylo prokázáno, že vysoce intenzivní tréninky, jako je HIIT, zvyšují rychlost metabolismu, což vede k vyššímu spalování kalorií i po skončení cvičení.

Existují specifická cvičení, která spalují více kalorií?

Ano, existují specifické cviky, které mají tendenci spalovat více kalorií. Mezi ně patří například burpees, jumping jacks, horolezectví a vysoce intenzivní intervalový trénink. Zařazení těchto cviků do tréninkové rutiny vám může pomoci efektivněji spalovat kalorie.

Je bezpečné spálit 1000 kalorií denně?

Spalování 1000 kalorií denně prostřednictvím cvičení může být pro mnoho lidí bezpečné. Je však důležité naslouchat svému tělu, postupně zvyšovat intenzitu cvičení a v případě jakýchkoli obav nebo zdravotních potíží se poradit s osobním trenérem nebo zdravotníkem.

Kolik kalorií musím spálit, abych zhubl?

Počet kalorií, které musíte spálit, abyste zhubli, závisí na různých faktorech, jako je vaše aktuální hmotnost, složení těla a cíle hubnutí. Obecně se doporučuje vytvořit kalorický deficit 500-1000 kalorií denně, abyste dosáhli zdravého a udržitelného úbytku hmotnosti.

Může mi tento cvičební program pomoci spálit kalorie během krátké doby?

Ano, 45minutový intenzivní kardio trénink HIIT je navržen tak, aby vám pomohl spálit značné množství kalorií během relativně krátké doby. Je však důležité dodržovat správnou formu, naslouchat svému tělu a postupně zvyšovat intenzitu, aby nedošlo k přetížení nebo zranění.

Jak pomáhá vysoce intenzivní cvičení spalovat kalorie?

Vysoce intenzivní cvičení pomáhá spalovat kalorie tím, že zvyšuje tepovou frekvenci a spotřebu kyslíku. Aktivuje rychlá svalová vlákna a zapojuje více svalových skupin současně, což vede k vyššímu spalování kalorií ve srovnání s cvičením s nižší intenzitou.

Může mi tento cvičební program pomoci, když chci zhubnout?

Ano, trénink s 1000 kaloriemi může být skvělým doplňkem na vaší cestě za hubnutím. Pomůže vám spálit značný počet kalorií, podpoří kardiovaskulární vytrvalost a v kombinaci s vyváženou stravou a dalšími formami cvičení může přispět k celkovému kalorickému deficitu.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?