Co je velmi dobré cvičení?

Published:

Cvičení má zásadní význam pro udržení dobrého zdraví. Jak ale při tolika dostupných možnostech cvičení zjistit, které z nich jsou skutečně nejlepší?

V tomto komplexním průvodci se seznámíme se základními faktory, které je třeba vzít v úvahu při určování ideálního cvičení pro vaše fitness cíle a životní styl. Na konci budete přesně rozumět tomu, co dělá cvičení "velmi dobrým" a jak si vybrat cvičení, které vám bude vyhovovat.

Co je velmi dobré cvičení?

Co dělá cvičení "velmi dobrým"?

Když o cvičení řekneme, že je "velmi dobré", splňuje zpravidla následující kritéria:

 • Zapojení celého těla: Pro vyváženou fyzickou kondici je třeba procvičit více hlavních svalových skupin najednou. Skvělým příkladem jsou dřepy, burpees, plavání a švihy s činkami.
 • Vysoké spalování kalorií: Spaluje velké množství kalorií pro hubnutí a redukci tuku. Na prvním místě je vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT), běh, veslování a skákání přes švihadlo.
 • Posiluje sílu a svaly: Progresivní přetěžování pomocí odporu, jako jsou činky/pásky, buduje svalovou hmotu. Vzpomeňte si na dřepy, mrtvé tahy, bench press a přítahy.
 • Zlepšuje kardiovaskulární zdraví: Aerobní aktivity, jako je jízda na kole, běh a plavání, posilují srdce a plíce.
 • Zvyšuje flexibilitu: Cvičení, jako jsou jógové pozice, pilates a strečink, zvyšují pohyblivost, snižují riziko zranění a zlepšují rozsah pohybu.
 • Podporuje celkové zdraví: Jakékoli cvičení, které rozhýbe tělo, rozproudí srdce a aktivuje svaly, je zdraví prospěšné.
 • Zábavné a poutavé: Cvičení, které vás baví a na které se těšíte, je automaticky lepší než to, kterého se bojíte!

Vyhodnocením cvičení podle těchto vlastností můžete snadno určit ty nejlepší možnosti pro vás. Dále si projdeme specifika, která je třeba vzít v úvahu při výběru cvičení na míru vašim cílům.

Vyberte si cvičení pro hubnutí

Pokud je vaším cílem shazování kil a spalování tuků, zaměřte se na cviky se středním až vysokým spalováním kalorií. Mezi skvělé možnosti patří:

 • Cvičení HIIT: Krátké, intenzivní intervaly kardio cvičení a následný odpočinek. Maximální spalování kalorií.
 • Běh: Spaluje více než 500 kalorií za hodinu při tempu 10 minut na míli.
 • Veslování: Každých 30 minut se spálí 210-630 kalorií.
 • Skákání přes švihadlo: Při vysoce intenzivním skákání se spálí více než 1 000 kalorií za hodinu. Přenosná možnost.
 • Švihy s kettlebellem: Dynamický silový pohyb, který spálí 20 kalorií za minutu.
 • Burpees: Každý z nich spaluje více než 10 kalorií. Skvělé pro rychlé a efektivní cvičení.
 • Cyklistika: Spaluje 400-1000 kalorií za hodinu, liší se podle terénu a intenzity. Nízká zátěž.

Zaměřte se na alespoň 150 minut středně intenzivního nebo 75 minut intenzivního cvičení, při kterém spalujete kalorie, týdně. Kombinací těchto možností maximalizujete úbytek tuku!

Vybírejte cvičení pro budování síly

Pro zvýšení svalové kondice a definice potřebujete cviky, které využívají odpor k postupnému přetěžování svalů. Ideální posilovací cviky zahrnují:

 • Cvičení s tělesnou hmotností: Dřepy, výpady, tlaky, přítahy. Obtížnost zvyšujte pomocí variací. Nevyžadují žádné vybavení.
 • Volné váhy: Činky a činky pro klasické pohyby, jako jsou bicepsové zdvihy, ramenní tlaky, mrtvé tahy a dřepy. Umožněte progresi přidáním váhy.
 • Odporové gumy/tužky: Přidejte odpor k pohybům s tělesnou hmotností. Kompaktní a přenosné.
 • Zátěžové stroje: Stroje na posilování nohou, hrudníku, lat pulldown, leg extenze a veslování vsedě se zaměřují na konkrétní svalové skupiny. Najdete je ve většině posiloven.
 • Složené výtahy: Vícekloubové pohyby, jako je bench press, ramenní lis, dřep a mrtvý tah, procvičují více velkých svalů najednou. Velmi účinné pro celkovou sílu.

U každého cviku se zaměřte na 2-4 série s dostatečným odporem, abyste svaly unavili v 8-12 opakováních. Snažte se o alespoň 2 silové tréninky celého těla týdně.

Vybraná cvičení pro zlepšení kardiovaskulárního zdraví

Pro zdraví srdce, cév, vytrvalost a výdrž potřebujete aerobní cvičení, které zvýší vaši tepovou frekvenci do cílové zóny. Mezi nejlepší možnosti patří:

 • Běh: Zlepšuje VO2 max, vytrvalost a snižuje krevní tlak. Různé vzdálenosti a rychlosti pro progresi.
 • Plavání: Plavání: aerobní cvičení celého těla s minimálním dopadem na klouby. Skvělé pro všechny věkové kategorie a úrovně kondice.
 • Cyklistika: Cyklistika: Nízký náraz, lze přizpůsobit intenzitu. Venku, na spinningu nebo na stacionárním kole, to vše je účinné.
 • Veslování: Plynulým a rytmickým způsobem procvičuje všechny hlavní svalové skupiny včetně čtyřhlavých svalů, hýždí, středu těla, zad a paží.
 • Skákání přes švihadlo: Přenosné cvičení šetrné ke kloubům, které spaluje spoustu kalorií a posiluje srdce a plíce.
 • Taneční kardio: Zumba, hip hop, kickbox, step aerobik jsou zábavné a nepůsobí jako práce!

Pět dní v týdnu se snažte o alespoň 30 minut nepřetržitého středně intenzivního až intenzivního kardio cvičení nebo si rozdělte více než desetiminutové tréninky.

Vyberte si cvičení na flexibilitu pro mobilitu

Zlepšení flexibility má zásadní význam pro mobilitu, bezbolestný pohyb, prevenci zranění a fyzickou funkčnost. Mezi nejlepší cviky na flexibilitu patří:

 • Jóga: Pozice jako pes dolů, dětská pozice a bojovník se zaměřují na prodloužení svalů a zvětšení rozsahu pohybu.
 • Pilates: Řízené pohyby, jako je stovka, teaser a boční kop, posilují a protahují.
 • Válcování pěnou: Tlak na svaly uvolňuje fascie a obnovuje normální délku svalů.
 • Statické protahování: Protahování hýždí, hamstringů, kyčelních kloubů, lýtek, hrudníku, zad a ramen po dobu více než 30 sekund maximalizuje flexibilitu.
 • Cvičení pohyblivosti: Rotace kloubů, chůze v pásech a dynamické pohyby zlepšují pohyblivost v celém rozsahu pohybu.

Snažte se 2-3x týdně protahovat celé tělo. I krátké desetiminutové cvičení má význam!

Vyberte si cvičení, které vás baví

Tohle je jednoduché, ale zásadní. Cvičení, které vás skutečně baví a na které se pravidelně těšíte, je pro vás ze své podstaty lepší než to, kterého se bojíte.

Zaměřte se na vyhledávání oblíbených cvičení s variacemi, abyste je udržovali svěží a předešli nudě:

 • Navštěvujte skupinové fitness lekce, jako je spinning, bojová umění nebo lekce typu bootcamp. Společenský aspekt a soutěživost mohou zvýšit motivaci.
 • Vyzkoušejte nový sport, například tenis, basketbal nebo horolezectví. Sporty poskytují kardio cvičení, vyžadují dovednosti a jsou zábavnou rekreací.
 • Věnujtese cvičení, které vás baví, jako je tanec, pěší turistika, jízda na kajaku nebo na kole. Pokud vás to baví, dělejte to častěji!
 • Cvičte přioblíbené hudbě nebo se dívejte na seriály, abyste se rozptýlili při používání kardio strojů.
 • Obměňtesvou rutinu pomocí nového vybavení, fitness aplikací nebo dokonce jiných míst. Rozmanitost je klíčem k radosti z cvičení.

Dělat to, co vás baví, je klíčem k důslednosti, takže si dejte čas na zkoumání nových možností, dokud nenajdete své oblíbené!

Závěr: Vyhodnoťte a vyberte pro vás ta nejlepší cvičení

Nejlepší cvičení pro vás závisí na vašich cílech, aktuální úrovni kondice, možnostech, přístupu k vybavení a osobních preferencích.

Nejvíce kalorií při hubnutí spalují složené pohyby, HIIT a kardio. Zvedání postupně těžšího odporu s volnými váhami a tělesnou váhou trénuje sílu. Cviky na flexibilitu zvyšují pohyblivost a snižují riziko zranění.

Nejdůležitější je vybrat si cvičení, které vás skutečně baví, abyste cvičili soustavně. Posuzujte cvičení podle všech těchto kritérií, abyste si vybrali komplexní cvičení přizpůsobené vašim potřebám.

Díky výše uvedeným pokynům můžete s jistotou určit "velmi dobré" tréninky, které zařadíte do svého fitness režimu. Nebojte se experimentovat a měnit je, dokud nenajdete svou nejlepší kombinaci cvičení pro výsledky, které budete milovat!

Jak často bych měl cvičit, abych dosáhl maximálního prospěchu?

Pro výrazné zlepšení zdravotního stavu se zaměřte na 150-300 minut středně intenzivního cvičení nebo 75-150 minut intenzivního cvičení týdně. Přínosem je alespoň 30 minut denně, ale delší cvičení několik dní v týdnu přináší maximální výsledky. Kombinujte kardio cvičení, silový trénink a flexibilitu.

Jaké jsou vhodné posilovací cviky pro začátečníky?

Začátečníci mohou začít s cviky s vlastní vahou, jako jsou kliky, dřepy a výpady, a teprve poté přejít na volné váhy a stroje. Používejte také posilovací gumy. Před zvýšením hmotnosti/opakování se zaměřte na správnou formu a techniku. Složené cviky, jako jsou dřepy, mrtvé tahy a tlaky na ramena, jsou pro začátečníky účinné.

Jaké domácí vybavení mohu používat ke cvičení?

Kompletní domácí posilovnu si můžete sestavit poměrně levně. Ruční činky, posilovací gumy, švihadlo, podložka na jógu a cvičební míč zaberou málo místa. Pro kardio cvičení zvažte stacionární kolo, běžecký pás nebo veslovací trenažér, pokud to prostor dovolí. Buďte také kreativní - použijte nábytek pro šikmé kliky, naložené batohy pro přidání zátěže atd.

Jak si udržet motivaci k pravidelnému cvičení?

Naplánujte si tréninky a považujte je za prioritu. Stanovte si konkrétní kondiční cíle, na kterých chcete pracovat. Sledujte své pokroky. Cvičte s kamarádem. Navštěvujte skupinové fitness lekce. Poslouchejte hudbu, kterou máte rádi. Obměňujte svou rutinu. Připomínejte si psychické a fyzické výhody. Udržení motivace spočívá v tom, aby cvičení přinášelo pozitivní odměnu.

Co je lepší - kardio nebo silový trénink?

Nejlepší je zapojit obojí. Kardio cvičení přináší kardiovaskulární výhody, spalování kalorií a vytrvalost. Silový trénink buduje svalovou hmotu, zrychluje metabolismus a zlepšuje hustotu kostí. Pro optimální kondici se snažte o kombinaci, například 3 dny kardio a 2 dny silového tréninku týdně.

Jaké jsou silové cviky s vysokým spalováním kalorií?

Složené silové cviky, jako jsou dřepy, mrtvé tahy, tlaky, thrustery a přítahy, spalují více kalorií, protože aktivují více velkých svalových skupin najednou. Vyzkoušejte také výbušné varianty, jako je házení medicinbalů, švihy s kettlebell, dřepy s výskokem a plyometrie. Další skvělou technikou spalování kalorií je supersetování silových cviků.

Jak se při cvičení vyhnout zranění?

Před tréninkem se vždy 5-10 minut zahřejte, poté se důkladně protáhněte a mezi náročnými tréninky dopřejte svalům dostatečný odpočinek, aby se zotavily. Používejte správnou formu a začněte s nižší váhou/intenzitou a postupně se zlepšujte. Naslouchejte varovným signálům svého těla a vyvarujte se přetížení. Každých 300-500 mil vyměňte boty, abyste předešli zraněním.

Jaké jsou známky efektivního tréninku?

To, že byl trénink přínosný, poznáte podle toho, že se po něm cítíte plní energie, máte mírnou svalovou pumpu/únavu (ne bolest), během kardio cvičení se zadýcháváte, lehce se zpotíte a cítíte pocit úspěchu. Sledujte svou klidovou tepovou frekvenci - měla by se snižovat se zlepšující se kardiovaskulární kondicí. Výsledky se nedostaví přes noc, zůstaňte trpěliví a důslední.

Souhrn

Tento podrobný průvodce se zabývá tím, jak určit, co lze považovat za "velmi dobré" cvičení, a jak vybrat nejlepší tréninky přizpůsobené vašim cílům. Za velmi dobré jsou považovány cviky, které zapojují celé tělo, spalují značné množství kalorií, posilují, zlepšují kardiovaskulární zdraví a zvyšují flexibilitu. Pro hubnutí vybírejte cvičení s vysokým spalováním kalorií, jako je HIIT, běh, skákání přes švihadlo a burpees. Pro budování síly používejte progresivní přetěžování s odporem činek, pásů nebo tělesné váhy. Běh, jízda na kole, plavání a veslování jsou skvělé pro zdraví srdce. Jóga, pilates a strečink se zaměřují na flexibilitu. Nejdůležitější je vybrat si cvičení, které vás baví, abyste u něj vydrželi. Zhodnoťte své možnosti podle těchto kritérií a vytvořte si dobře sestavený fitness program, který bude odpovídat vašim potřebám. Díky těmto tipům si můžete s jistotou vybrat skutečně vynikající cviky, které zařadíte do svého režimu a dosáhnete požadovaných výsledků.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?