Je shilajit bezpečný pro ženy?

Published:

MainImageJe shilajit bezpečný pro ženy?

Shilajit je přírodní doplněk černohnědé barvy, který se v ájurvédské medicíně používá již po staletí. Je však užívání shilajitu pro ženy bezpečné? To je důležitá otázka pro každou ženu, která uvažuje o zařazení shilajitu do svého zdravotního režimu.

Co je shilajit?

Šilajit je hustá, lepkavá látka podobná dehtu, která vyvěrá mezi skalami v některých velmi vysokých pohořích v Asii. Již od starověku se používá k léčbě nejrůznějších zdravotních potíží.

Z čeho přesně se ale shilajit skládá? Je to bohatá směs prospěšných vitamínů, minerálů, kyseliny fulvové a dalších látek. Tradiční odborníci na zdraví si shilajitu cenili právě pro tuto hustou sbírku živin.

Je shilajit bezpečný?

Moderní výzkum nyní potvrdil většinu tradičních zdravotních využití shilajitu. Studie ukazují silné antioxidační a protizánětlivé účinky této látky podobné dehtu.

Je však shilajit bezpečný pro ženy? Podívejme se na to blíže.

Shilajit se již po staletí používá k bezpečné léčbě zdravotních potíží mužů i žen. Pokud si pořídíte vysoce kvalitní čištěný shilajit a použijete vhodné dávky, je bezpečný. Před zahájením jakéhokoli nového doplňkového režimu se vždy poraďte se svým lékařem.

Výhody shilajitu pro ženy

Vysoce kvalitní čištěný shilajit je tedy pro ženy při vhodném užívání nejen bezpečný, ale má také řadu vynikajících zdravotních účinků:

 • Zvyšuje hladinu energie
 • Zlepšuje funkci mozku
 • Zmírňuje mírnou únavu
 • Podporuje zdraví imunitního systému
 • Silné antioxidační vlastnosti pro ochranu buněk
 • Protizánětlivé účinky
 • Zlepšuje zdraví a vzhled pokožky

Prozkoumejme nyní podrobněji některé z hlavních výhod shilajitu pro ženy...

1. Zmírňuje některé problémy menopauzy

Menopauza může být pro ženy obtížným přechodným obdobím. Změna hormonů často způsobuje nepříjemné příznaky, jako jsou návaly horka, noční pocení, problémy se spánkem, podrážděnost, úzkost a únava.

Adaptogenní vlastnosti shilajitu mohou pomoci ulevit od některých běžných problémů spojených s menopauzou, takže tato důležitá fáze života proběhne o něco hladčeji.

2. Podporuje reprodukční zdraví žen

Kromě úlevy při problémech s perimenopauzou a menopauzou může shilajit také podpořit celkové ženské reprodukční zdraví.

Studie uvádějí pozitivní přínosy suplementace shilajitem pro lidskou plodnost u žen. Předpokládá se, že bohaté živiny mají ochranné účinky na ženské vaječné buňky a reprodukční orgány.

3. Posiluje imunitní systém

Ženy se často starají o své rodiny. Kdo se však stará o zaneprázdněné ženy? Důležitým klíčem je udržování zdravého imunitního systému, aby se předešlo stresu a vyhoření.

Studie ukazují, že shilajit působí jako imunomodulátor - což znamená, že má vyrovnávací a optimalizační účinky na imunitní systém. To může poskytnout příjemné posílení imunity ženám, které jsou tlačeny k tomu, aby doma vše zvládly.

Moderní výzkum tak potvrzuje tradiční tvrzení, že tento starobylý černohnědý minerální vosk má léčivé účinky pro muže i ženy.

Dílčí obrázek

Známky kvality Shilajit pro ženy

Zatímco pravý shilajit je velmi bezpečný, na trhu se mohou vyskytovat i produkty podobné shilajitu, které jsou nekvalitní, zředěné nebo oslabené nečistotami.

Zde je několik rychlých způsobů, jak zjistit kvalitu, abyste mohli využívat co nejvíce výhod:

 • Sytá černohnědá barva
 • Silná zemitá vůně
 • Byl vyčištěn
 • Vyrábí se pod přísnou kontrolou kvality
 • Získává vynikající hodnocení uživatelů

Závěrečné myšlenky

Jak vidíte, shilajit je pro ženy bezpečný, pokud najdete kvalitní doplněk a používáte přiměřené dávky. Ve skutečnosti má pro ženy některé vynikající zdravotní účinky.

Pokud máte potíže s energií, imunitou, změnami souvisejícími s věkem nebo jen chcete získat další podporu zdraví - zvažte doplnění shilajitu. Jen se nezapomeňte poradit se svým lékařem, než začnete používat jakékoli nové doplňky stravy ve svém wellness plánu.

Často kladené otázky týkající se shilajitu pro ženy

Shilajit může mít při vhodném užívání vynikající zdravotní účinky pro ženy, ale je pochopitelné, že máte otázky, pokud jste s tímto starobylým doplňkem seznámeni poprvé.

Zde jsou odpovědi na některé často kladené otázky, které vám pomohou dozvědět se více o shilajitu pro ženy:

Jaké jsou vedlejší účinky nebo rizika užívání shilajitu?

Vysoce kvalitní čištěný shilajit je pro většinu zdravých žen velmi bezpečný a nemá žádné závažné vedlejší účinky. Mohou se vyskytnout menší účinky, jako jsou dočasné zažívací potíže, bolesti hlavy nebo kožní vyrážka, dokud se vaše tělo nepřizpůsobí.

Neměly by jej užívat těhotné nebo kojící ženy, protože bezpečnost pro dítě nebyla stanovena. Osoby s poruchami srážlivosti krve nebo s nadcházejícím chirurgickým zákrokem by se měly šilajitu také vyhnout kvůli možným antikoagulačním účinkům.

Kolik shilajitu by měly ženy denně užívat?

Ideální denní dávka může záviset na zdravotním důvodu užívání shilajitu, ale obecně platí, že většina zdravých žen užívá 300 až 500 mg denně.

Nejlepší je začít s nízkou dávkou 300 mg a pomalu ji zvyšovat, dokud nenajdete optimální dávku podle prospěšnosti a snášenlivosti. Rozdělení denního množství do více menších dávek může zlepšit vstřebávání.

Co je to kyselina fulvová a proč je důležitá?

Kyselina fulvová je jednou z klíčových aktivních živin v šilajitu, která přispívá k jeho bezpečnosti a účinnosti. Je to přírodní sloučenina, která pomáhá transportovat minerály do buněk a také zvyšuje antioxidační stav.

Vysoká hladina kyseliny fulvové naznačuje, že máte kvalitní shilajit. Díky kyselině fulvové jsou doplňky stravy s obsahem shilajitu rozpustnější a biologicky dostupnější, takže vaše tělo může snadno vstřebávat jejich prospěšné látky.

Lze shilajit kombinovat s jinými doplňky stravy?

Ve většině případů lze shilajit bezpečně kombinovat s jinými vitamíny, bylinami nebo minerály - za předpokladu, že nejsou známy žádné interakce s danou živinou. Je však rozumné zavádět jeden nový doplněk najednou, aby se co nejlépe odhadly účinky a snášenlivost.

Pokud užíváte léky na předpis, před kombinací šilajitu se poraďte se svým ošetřujícím lékařem, protože teoreticky jsou možné interakce. Je rozumné začínat pomalu a pečlivě sledovat účinky.

Jaké stravovací návyky nebo životní styl zvyšují přínosy shilajitu?

Chcete-li ze shilajitu vytěžit co nejvíce, kombinujte ho se stravou bohatou na čerstvé plnohodnotné potraviny, jako je zelenina, ovoce, ořechy/semena, fazole/luštěniny nebo zodpovědně pěstované živočišné bílkoviny. Denně se hydratujte a věnujte pozornost také spánku.

Přínosy se mohou dále zlepšit kombinací shilajitu s lehkým a středně těžkým cvičením, cvičením na uvolnění stresu, jako je jóga nebo tai-či, a omezením užívání alkoholu a tabáku, které mohou časem vyčerpat živiny.

Závěrečné tipy pro ženy, které začínají se shilajitem

Doufejme, že vám tento FAQ poskytne užitečné informace o tom, co byste měli vědět o shilajitu pro ženy! Shrnutí klíčových rad pro ženy, které začínají se shilajitem:

 • Ověření čistoty a kvality shilajitu
 • Začněte s nízkými dávkami 300 mg denně.
 • Pečlivě sledujte svou toleranci
 • Vyhněte se těhotenství, kojení, poruchám krvácení, nadcházejícímu chirurgickému zákroku.
 • V kombinaci se zdravou stravou, hydratací a životním stylem.
 • Informujte se u lékaře o případných interakcích s léky

Máte další otázky před vyzkoušením shilajitu? Určitě se poraďte se svým lékařem, abyste vyřešili všechny zbývající obavy. Většina žen může shilajit užívat zcela bezpečně a povznést tak své zdraví do nových výšin!

Souhrn

Shilajit je starobylý herbo-minerální doplněk, který se v tradiční indické medicíně po staletí používal k léčbě různých zdravotních potíží u mužů i žen. Tato účinná látka vyvěrá mezi horskými skalami ve velmi vysokých nadmořských výškách v některých oblastech Asie. Obsahuje bohatou sbírku vitamínů, minerálů, antioxidantů a kyseliny fulvové - což přispívá k bezpečnosti a účinnosti shilajitu.

Četné studie uvádějí, že při dodržení správných opatření týkajících se kvality a dávkování má shilajit cenné zdravotní vlastnosti s velmi nízkým rizikem vedlejších účinků. Výzkumy potvrzují mnoho tradičních způsobů použití, zejména v souvislosti s bojem proti stárnutí, energií, pamětí, imunitou, plodností a regulací zánětů. I když je stále zapotřebí dalších studií, zdá se, že shilajit nabízí slibné vlastnosti podporující zdraví.

Konkrétně u žen může shilajit pomoci zmírnit některé příznaky spojené s přechodem do perimenopauzy a menopauzy tím, že poskytuje adaptogenní účinek na hormony a související aspekty. Může také podpořit reprodukční zdraví i stav imunity - což je zvláště cenné pro zaneprázdněné ženy, které často vedou domácnost a zároveň pracují a starají se i o starší členy rodiny. Přestože se shilajit nedoporučuje těhotným a kojícím ženám, mohl by poskytnout účinnou podporu zdraví ženám, které se cítí vyčerpané.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?