Noční pocení : příčiny, prevence a účinná léčba

Published:

Noční pocení může být pro mnoho lidí frustrujícím a nepříjemným utrpením. I když jsou tyto epizody nadměrného pocení během spánku často neškodné, mohou také signalizovat skrytý zdravotní problém, který vyžaduje pozornost. V tomto obsáhlém příspěvku na blogu se budeme zabývat různými příčinami nočního pocení, od poruch spánkové fáze až po návaly horka v období menopauzy.

Obsah:

 1. Příčiny nočního pocení
  1. Poruchy spánkové fáze
  2. Poruchy autonomního nervového systému
  3. Abnormality meduly a míchy
  4. Léky přispívající k nočnímu pocení
  5. Pocení související s menopauzou
  6. Infekce způsobující nadměrné pocení během spánku
 2. Prevence nočního pocení prostřednictvím úprav životního prostředí
  1. Nastavení pokojové teploty pro optimální pohodlí
  2. Výběr prodyšné matrace
  3. Investice do materiálů na lůžkoviny odvádějících vlhkost
  4. Výběr vhodného oblečení na spaní
 3. Změny životního stylu ke snížení nočního pocení
  1. Snížení příjmu alkoholu před spaním
  2. Začlenění relaxačních technik do večerních rutinních činností
  3. Identifikace spouštěčů stravy
  4. Udržování zdravé hmotnosti
  5. Hydratace během dne
 4. Kdy se obávat přetrvávajícího nočního pocení?
  1. Rozpoznání příznaků základního zdravotního problému
  2. Vyhledání odborného poradenství v případě přetrvávajících příznaků
 5. Léčba nočního pocení pomocí kognitivně-behaviorální terapie (KBT) a léků
  1. Úloha CBT při léčbě nočního pocení
  2. Možnosti léčby nadměrného pocení během spánku
 6. Noční pocení po zotavení po COVID
  1. Pochopení souvislosti mezi zotavením po COVID a nočním pocením
  2. Sledování nočního pocení po zotavení
  3. Zvládání nočního pocení po zotavení po COVIDu
 7. Nejčastější dotazy týkající se nočního pocení
  1. Jaký je skutečný důvod nočního pocení?
  2. Kdy se mám obávat nočního pocení?
  3. Proč je noční pocení červenou vlajkou?
  4. Co vám nikdo neřekne o nočním pocení?
 8. Závěr

Prozkoumáme, jak mohou jednoduché úpravy prostředí, jako je úprava teploty v místnosti nebo investice do materiálů odvádějících vlhkost z lůžkovin, pomoci snížit četnost a intenzitu nočního pocení. Kromě toho probereme změny životního stylu, jako je snížení konzumace alkoholu před spaním a identifikace spouštěčů stravy, které by mohly přispívat k těmto epizodám nočního pocení.

Dále se dozvíte, kdy je třeba vyhledat odbornou pomoc v případě přetrvávajících příznaků, a probereme možnosti léčby, jako je kognitivně-behaviorální terapie (KBT) a léky určené speciálně pro zvládání nadměrného pocení během spánku. Nakonec se budeme zabývat souvislostí mezi zotavením po COVID a nočním pocením a poskytneme vhled do sledování nočního pocení po zotavení.

Noční pocení

Příčiny nočního pocení

Noční pocení neboli nadměrné pocení během spánku může být způsobeno různými faktory. Pochopení možných příčin je zásadní pro stanovení vhodných léčebných plánů. Mezi běžné příčiny nočního pocení patří poruchy spánkové fáze, poruchy autonomního nervového systému, abnormality dřeně a míchy, léky, pocení související s menopauzou a infekce.

Poruchy spánkové fáze

Během určitých fází spánku může v našem těle docházet k výkyvům regulace teploty, které mohou vést k nočnímu pocení. To platí zejména během spánku s rychlými pohyby očí (REM), kdy je regulace tělesné teploty méně účinná.

Poruchy autonomního nervového systému

Autonomní nervový systém (ANS) řídí mnoho mimovolních funkcí v těle, včetně regulace teploty. Stavy ovlivňující funkci ANS, jako je cukrovka nebo roztroušená skleróza, mohou vést k neschopnosti správně regulovat tělesné teplo, což vede k epizodám nočního pocení.

Abnormality meduly a míchy

Dysfunkce prodloužené míchy nebo míchy může narušit normální procesy termoregulace, což vede ke zvýšenému pocení během spánku. Tyto abnormality mohou vzniknout v důsledku zranění nebo stavů, jako je syringomyelie - cysta vyplněná tekutinou uvnitř míchy.

Léky přispívající k nočnímu pocení

 • Antidepresiva: Je známo, že mnoho antidepresiv způsobuje noční pocení jako vedlejší účinek(zdroj).
 • Hormonální substituční terapie (HRT ): HRT může způsobit kolísání hladin hormonů, což vede ke zvýšenému pocení během spánku.
 • Léky proti bolesti: Některé léky proti bolesti, jako je aspirin nebo ibuprofen, mohou mít za vedlejší účinek noční pocení.

Pocení související s menopauzou

Velké procento žen v perimenopauze a postmenopauze zažívá návaly horka a noční pocení v důsledku hormonálních změn, které ovlivňují regulaci tělesné teploty. Ve skutečnosti až 75 % žen v perimenopauze a postmenopauze zažívá návaly horka a noční pocení(zdroj). Pro úlevu od těchto příznaků se často předepisuje hormonální léčba.

Infekce způsobující nadměrné pocení během spánku

Některé infekce, jako je HIV/AIDS a Mycobacterium avium complex (MAC), mohou vést k přetrvávající horečce a pocení během spánku. Kromě toho mohou k nočnímu pocení přispívat i stavy, jako je hypoglykémie nebo rakovina. Pokud máte podezření na základní onemocnění způsobující noční pocení, je nutné se poradit se zdravotníkem.

Noční pocení může být způsobeno různými faktory, od poruch spánku až po pocení v souvislosti s menopauzou. Abyste předešli nočnímu pocení a zajistili si optimální pohodlí během noci, je důležité upravit prostředí, například upravit teplotu v místnosti a investovat do materiálů, které odvádějí vlhkost z lůžkovin.

Prevence nočního pocení prostřednictvím úprav životního prostředí

Abyste předešli nočnímu pocení nebo snížili jeho intenzitu, můžete provést několik úprav prostředí. Vytvořením pohodlnějšího prostoru pro spaní můžete zjistit, že epizody nadměrného pocení během spánku budou méně časté a obtěžující. V této části se budeme zabývat různými změnami prostředí, které mohou pomoci zmírnit příznaky nočního pocení.

Nastavení pokojové teploty pro optimální pohodlí

Jedním z jednoduchých, ale účinných způsobů, jak bojovat s nočním pocením, je udržovat ložnici chladnější. Nastavení termostatu nebo použití ventilátorů může pomoci udržet v místnosti příjemnou teplotu, což může snížit pocení během spánku. Vyzkoušejte různá nastavení, dokud nezjistíte, které vám nejvíce vyhovuje.

Výběr prodyšné matrace

Ke zvýšenému pocení v noci může přispívat i matrace, která zadržuje teplo, místo aby umožňovala cirkulaci vzduchu. Investice do prodyšné matrace, například matrace z paměťové pěny s přídavkem chladivého gelu nebo latexu, může zlepšit proudění vzduchu a udržet vás v noci chladnější.

Investice do materiálů na lůžkoviny odvádějících vlhkost

Zásadní roli při zvládání nočního pocení hraje také typ použitého povlečení. Prostěradla a povlaky na polštáře vyrobené z materiálů odvádějících vlhkost, jako je bambus, lyocelová vlákna Tencel nebo mikrovlákno, jsou navrženy tak, aby absorbovaly přebytečnou vlhkost a zároveň poskytovaly prodyšnost pro lepší regulaci teploty během spánku. Tyto typy tkanin lze nalézt online u prodejců specializujících se na chladivé lůžkoviny.

Výběr vhodného oblečení na spaní

A konečně, oblečení, které nosíte do postele, může také ovlivnit úroveň vašeho pohodlí a noční pocení. Volte lehké a volné oblečení na spaní z prodyšných materiálů, jako je bavlna, nebo z materiálů odvádějících vlhkost, jako je bambusová viskóza. Vyhněte se syntetickým vláknům, která mohou zadržovat teplo a zhoršovat příznaky pocení.

 • Lehké: Vybírejte si pyžamo s lehkou tkaninou, abyste zabránili přehřátí během spánku.
 • Prodyšný: Hledejte přírodní látky nebo látky odvádějící vlhkost, které umožňují cirkulaci vzduchu a udržují vás v noci chladnější.
 • Volný střih: Volné oblečení zajišťuje lepší proudění vzduchu ve srovnání s přiléhavým oblečením, které může přispívat ke zvýšení tělesné teploty a pocení.

Začlenění těchto úprav prostředí do vaší ložnice může mít významný vliv na účinné zvládání nočního pocení. Úpravou teploty v místnosti, investicí do prodyšných matrací a lůžkovin a výběrem vhodného oblečení na spaní podniknete aktivní kroky ke zlepšení celkového pohodlí během spánku a zároveň omezíte nadměrné noční pocení.

Malé úpravy v ložnici mohou snížit sílu a množství nočního pocení. Kromě toho mohou k prevenci nočního pocení přispět i změny životního stylu, jako je snížení konzumace alkoholu nebo určení spouštěčů nočního pocení ve stravě.

Změny životního stylu ke snížení nočního pocení

Změny každodenních návyků mohou pomoci zlepšit celkový zdravotní stav a omezit noční pocení. Začleněním zdravějšího životního stylu můžete účinně řídit regulaci tělesné teploty a snížit četnost nočního pocení. Zde je několik praktických tipů, jak tyto změny provést:

Snížení příjmu alkoholu před spaním

Pití alkoholu může zvýšit tělesnou teplotu a narušit spánek, což může vést k pocení během noci. Chcete-li toto riziko minimalizovat, zkuste omezit konzumaci alkoholu nebo se mu před spaním zcela vyhnout. Tím nejen zabráníte nadměrnému pocení, ale také podpoříte kvalitnější spánek.

Začlenění relaxačních technik do večerních rutinních činností

Stres je dalším faktorem, který může přispívat k nočnímu pocení, protože ovlivňuje hormonální nerovnováhu a spouští činnost potních žláz. Provádění cvičení na uvolnění napětí, jako jsou hluboká dechová cvičení, meditace nebo jóga před spaním, může pomoci zklidnit mysl a snížit hladinu stresu. Kromě toho zvažte teplou koupel nebo sprchu hodinu před spaním; to pomáhá snižovat horečku tím, že rozšiřuje krevní cévy v blízkosti povrchu kůže a zároveň podporuje relaxaci.

Identifikace spouštěčů stravy

Je známo, že některé potraviny zvyšují pocení kvůli svému vlivu na náš vnitřní termostat - příkladem jsou kořeněné pokrmy obsahující kapsaicin (obsažený v chilli papričkách) nebo nápoje obsahující kofein, jako je káva nebo čaj, které se konzumují před spaním. Sledujte, co během dne jíte, abyste byli schopni identifikovat potenciální spouštěče stravy způsobující noční pocení. Jakmile určíte potenciální viníky, pokuste se je omezit nebo vyřadit ze svých stravovacích návyků a sledujte, zda se tím zmírní příznaky.

Udržování zdravé hmotnosti

K nočnímu pocení může přispívat i nadměrná tělesná hmotnost, a to v důsledku zvýšené rychlosti metabolismu a produkce tepla, které s sebou nesou kila navíc. Udržováním zdravé hmotnosti pravidelným cvičením a vyváženou stravou můžete přispět k účinnější regulaci tělesné teploty a snížit pocení během spánku. Pro dosažení optimálních výsledků zvažte zařazení aktivit, jako je chůze, plavání nebo jóga, do svého denního režimu.

Hydratace během dne

Dehydratace může zhoršit noční pocení, protože zhoršuje schopnost našeho těla účinně se ochladit, když je to potřeba. Pro správnou hydrataci a lepší regulaci teploty se snažte vypít denně osm sklenic vody o objemu 8 uncí.

Začlenění těchto změn životního stylu může významně ovlivnit četnost nočního pocení a zároveň podpořit lepší celkové zdraví. Nezapomeňte se vždy poradit se zdravotníkem, než začnete provádět jakékoli významné změny ve svých každodenních návycích nebo zvyklostech.

Změny životního stylu, které omezí noční pocení, vám pomohou lépe spát. Pokud však příznaky přetrvávají, je možná na čase zvážit vyhledání odborného poradenství pro přetrvávající noční pocení.

Kdy se obávat přetrvávajícího nočního pocení?

Pokud i přes preventivní opatření v domácnosti trpíte častým nebo přetrvávajícím nočním pocením, je nezbytné poradit se s odborníkem. Může to poukazovat na zdravotní stav, který vyžaduje další vyšetření a léčbu. V této části se budeme zabývat příznaky možných zdravotních problémů souvisejících s nočním pocením a důležitostí vyhledání odborného poradenství v případě přetrvávajících příznaků.

Rozpoznání příznaků základního zdravotního problému

Noční pocení může být způsobeno různými faktory; pokud však přetrvává nebo se časem zhoršuje, může to signalizovat vážnější problém. Mezi běžné stavy spojené s nadměrným nočním pocením patří:

 • Menopauza: Hormonální změny během menopauzy mohou u žen způsobovat návaly horka a noční pocení.
 • Infekce: Některé infekce, jako je HIV/AIDS nebo tuberkulóza, mohou vést k horečce a pocení během spánku.
 • Lymfom: Typ rakoviny postihující lymfatický systém se často projevuje příznaky, jako je nevysvětlitelný úbytek hmotnosti, únava, zduření lymfatických uzlin a noční pocení.
 • Hypertyreóza: Nadměrná činnost štítné žlázy může způsobit zrychlený metabolismus, což vede k příznakům, jako je nadměrné pocení, zrychlený tep a úbytek hmotnosti.

Pokud si vedle nočního pocení všimnete některého z těchto příznaků nebo jiných neobvyklých symptomů, je nezbytné, abyste se obrátili na odborníka a nechali se dále vyšetřit.

Vyhledání odborného poradenství v případě přetrvávajících příznaků

Lékař může posoudit vaši zdravotní dokumentaci a provést komplexní fyzikální vyšetření, aby zjistil zdroj vašeho nočního pocení. K dalšímu posouzení příčiny nočního pocení může být doporučeno provedení dalších vyšetření, jako jsou krevní testy, zobrazovací vyšetření (např. rentgen nebo CT) nebo biopsie. Na základě jejich zjištění vytvoří vhodný léčebný plán přizpůsobený konkrétně vašim příznakům a celkovým zdravotním potřebám.

Je důležité, abyste přetrvávající noční pocení neignorovali - mohlo by to oddálit diagnózu a léčbu základního onemocnění, které by se bez správného zásahu mohlo zhoršit. Včasným zásahem můžete zajistit včasnou diagnózu a léčbu případných základních onemocnění, což povede ke zlepšení celkového zdravotního stavu.

Pokud se u vás objeví noční pocení, je důležité rozpoznat příznaky možných zdravotních problémů a v případě přetrvávajících příznaků vyhledat odborníka. Noční pocení může být způsobeno různými faktory, včetně zdravotních stavů, jako je menopauza, infekce, lymfom a hypertyreóza. Kvalifikovaný lékař může provést důkladné vyšetření a vytvořit vhodný léčebný plán přizpůsobený vašim potřebám.

Je důležité rozpoznat, kdy se noční pocení stává trvalým problémem, a pokud příznaky přetrvávají, vyhledat lékařskou pomoc. Jako prostředek k řešení přetrvávajícího nočního pocení lze využít CBT a léky, což by nemělo zůstat nerozpoznáno, když se z toho stane trvalý problém.

Léčba nočního pocení pomocí kognitivně-behaviorální terapie (KBT) a léků

V některých případech mohou lékaři jako léčbu nočního pocení navrhnout CBT. CBT je psychoterapeutický přístup, který se snaží identifikovat a změnit negativní myšlenkové vzorce a chování spojené s nočním pocením. Tento přístup může být zvláště přínosný při řešení stresu nebo úzkosti, které mohou noční pocení zhoršovat.

Úloha CBT při léčbě nočního pocení

Během CBT sezení terapeuti úzce spolupracují s pacienty na rozvoji strategií zvládání stresorů souvisejících s nočním pocením. Techniky často zahrnují relaxační cvičení, jako je hluboké dýchání nebo progresivní svalová relaxace, které pomáhají uklidnit nervový systém před spaním. Kromě toho mohou terapeuti pacienty povzbudit k zavedení pravidelného spánkového režimu a vytvoření optimálního prostředí pro spánek provedením nezbytných úprav, jako je udržování nižší teploty v místnosti nebo investice do materiálů odvádějících vlhkost z lůžkovin.

Studie prokázaly slibné výsledky, pokud jde o účinnost CBT při snižování počtu nočních potních epizod u různých skupin obyvatelstva, včetně žen v menopauze. Je důležité poznamenat, že ačkoli se individuální zkušenosti mohou lišit, důsledné zapojení do terapeutických technik v průběhu času obvykle přináší výraznější zlepšení.

Možnosti léčby nadměrného pocení během spánku

Kromě intervencí CBT mohou lékaři předepisovat také léky speciálně určené k řešení příčin nočního pocení nebo ke zmírnění souvisejících potíží. Mezi běžné možnosti medikace patří:

 • Antidepresiva: Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), jako je fluoxetin nebo sertralin (Mayo Clinic), mohou u některých jedinců pomoci regulovat mechanismus regulace tělesné teploty a snížit noční pocení.
 • Hormonální substituční terapie (HRT): U žen v menopauze může být HRT předepsána ke zmírnění návalů horka a nočního pocení doplněním hladiny estrogenu. Tuto možnost léčby je však třeba pečlivě zvážit kvůli možným rizikům, jako jsou krevní sraženiny nebo rakovina prsu (WebMD).
 • Anticholinergní léky: Léky jako oxybutynin nebo glykopyrolát působí tak, že blokují určité nervové impulsy zodpovědné za produkci potu, čímž snižují nadměrné pocení během spánku (Healthline). Tyto léky jsou obvykle vyhrazeny pro případy, kdy se jiná léčba ukázala jako neúčinná.

Váš lékař vám sestaví vhodný léčebný plán, který bude odpovídat vašim příznakům a celkovým zdravotním potřebám. Je důležité pečlivě dodržovat jeho doporučení a sdělit mu veškeré obavy nebo nežádoucí účinky, které se při užívání předepsaných léků vyskytnou.

Závěrem lze říci, že kombinace technik CBT a medikamentózní léčby může účinně řešit epizody přetrvávajícího nočního pocení, pokud se preventivní opatření přijatá doma ukáží jako nedostatečná. Úzkou spoluprací se zdravotnickými pracovníky mohou pacienti vyvinout individuální strategie, které jim poskytnou úlevu od tohoto rušivého příznaku.

Kombinací kognitivně-behaviorální terapie (KBT) a léků lze noční pocení účinně zvládnout. Přejdeme-li k dalšímu tématu diskuse, prozkoumáme, jak může ke zvýšenému pocení během spánku přispívat zotavení z COVID.

Noční pocení po zotavení po COVID

U některých jedinců se po zotavení z COVID mohou vyskytnout prodloužené epizody nočního pocení. Pro účinné zvládání pocení po COVID je nezbytné tyto případy pečlivě sledovat, udržovat otevřenou komunikaci s poskytovateli zdravotní péče a dodržovat veškerou předepsanou léčbu nebo doporučení.

Pochopení souvislosti mezi zotavením po COVID a nočním pocením

Přestože se vědci stále ještě seznamují s dlouhodobými účinky přípravku COVID-19, bylo zjištěno, že někteří lidé i po počátečním zotavení nadále pociťují noční pocení. Je možné, že noční pocení po aplikaci přípravku COVID může být důsledkem různých prvků, jako je probíhající zánět v těle, hormonální změny způsobené stresem během nemoci nebo hyperaktivní imunitní systém. Ačkoli je pro komplexní pochopení tohoto jevu zapotřebí dalšího výzkumu, uvědomění si možných souvislostí mezi zotavením po COVID a nočním pocením vám může pomoci lépe zvládat vaše příznaky.

Sledování nočního pocení po zotavení

 1. Veďte si spánkový deník: Vedení záznamů o nočním pocení poskytne cenné informace vám i vašemu lékaři při diskusi o možných příčinách a možnostech léčby. Zaznamenávejte si podrobnosti, jako je četnost, intenzita (např. promočené prostěradlo), doba trvání (jak dlouho noční pocení trvá?), spouštěče (např. konzumace kořeněných jídel před spaním) atd.
 2. Zhodnoťte faktory životního stylu: Konzumace alkoholu před spaním nebo náročné cvičení v pozdních večerních hodinách může příznaky zhoršit. Pokud ano, zvažte provedení příslušných změn.
 3. Otevřeně hovořte se zdravotnickými pracovníky: Otevřená komunikace s lékařem ohledně vašeho nočního pocení po COVID je zásadní pro správnou diagnózu a léčbu. Informujte ho o všech dalších příznacích, které můžete pociťovat, jako je únava nebo potíže se soustředěním.

Zvládání nočního pocení po zotavení po COVIDu

Přestože neexistuje univerzální řešení, jak zvládnout noční pocení po zotavení z COVID-19, některé obecné strategie mohou pomoci zmírnit nepříjemné pocity:

 • Vytvořte si příjemné prostředí pro spánek: Během spánku si upravte teplotu v místnosti, investujte do materiálů, které odvádějí vlhkost z lůžkovin, a noste lehké oblečení z prodyšných materiálů, abyste omezili pocení.
 • Zůstaňte hydratovaní: Pití velkého množství vody během dne pomáhá regulovat tělesnou teplotu a udržovat optimální úroveň hydratace během spánku.
 • Zařaďte do své rutiny relaxační techniky: Před spaním se věnujte aktivitám, jako jsou hluboká dechová cvičení nebo meditace, které by mohly pomoci snížit hladinu stresu, která by mohla přispět k nadměrnému nočnímu pocení.

Pokud i přes tyto strategie nadále trpíte přetrvávajícím nočním pocením, je nezbytné poradit se se zdravotníkem, který vaši situaci dále posoudí. Může vám doporučit další léčbu nebo terapie přizpůsobené konkrétně vašim potřebám - zajistí vám tak nejlepší možnou péči pro zvládání tohoto náročného příznaku po zotavení po COVID.

Nejčastější dotazy týkající se nočního pocení

Jaký je skutečný důvod nočního pocení?

Noční pocení může být způsobeno různými faktory, včetně poruch spánkové fáze, poruch autonomního nervového systému, abnormalit dřeně a míchy, léků, pocení v souvislosti s menopauzou a infekcí. Určení konkrétní příčiny vyžaduje důkladné zhodnocení vaší anamnézy a životních návyků.

Kdy se mám obávat nočního pocení?

Noční pocení by vás mělo znepokojovat, pokud přetrvává navzdory úpravám prostředí a změnám životního stylu nebo je doprovázeno dalšími příznaky, jako je horečka, úbytek hmotnosti nebo bolest. V těchto případech se obraťte na zdravotníka, aby vyloučil jakékoli základní zdravotní problémy.

Proč je noční pocení červenou vlajkou?

Noční pocení může být varovným signálem, protože může naznačovat skrytý zdravotní problém, jako je infekce, rakovina, hormonální nerovnováha nebo neurologické poruchy. Přetrvávající noční pocení vyžaduje další vyšetření, aby se zjistila jeho příčina a zahájila vhodná léčba.

Co vám nikdo neřekne o nočním pocení?

Případy nočního pocení nemusí vždy znamenat vážné zdravotní problémy; někdy jsou důsledkem jednoduchých spouštěčů, jako je konzumace kořeněných jídel před spaním nebo nadměrná teplota v místnosti. Včasné řešení možných příčin však pomáhá předcházet komplikacím spojeným s neléčenými stavy, které by mohly vést k přetrvávajícímu nočnímu pocení.

Závěr

Nadměrné pocení během spánku neboli noční pocení může být nepříjemné a bránit klidnému spánku. Příčin nočního pocení je celá řada, od faktorů prostředí až po základní zdravotní potíže. Změny životního stylu, jako je snížení příjmu alkoholu před spaním a zařazení relaxačních technik do večerních rutin, mohou pomoci omezit epizody nočního pocení.

Pokud se objeví přetrvávající příznaky, je důležité vyhledat odbornou pomoc pro případné základní zdravotní problémy. Možností, jak zvládnout nadměrné pocení během spánku, je také kognitivně-behaviorální terapie (KBT) a léky.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?