Přínosy, dávkování a ájurvédské použití shilajitu

Last updated:

Published:

Shilajit, silná a starobylá přírodní látka, se již po staletí používá v tradičních medicínských systémech, jako je ájurvéda. Tato pozoruhodná sloučenina se díky svému bohatému složení esenciálních minerálů a kyseliny fulvové může pochlubit četnými zdravotními účinky. V tomto obsáhlém průvodci se ponoříme do fascinujícího světa šilajitu.

Na začátku prozkoumáme složení šilajitu a probereme jeho potenciální přínosy i případné vedlejší účinky, kterých bychom si měli být vědomi. Dále se dozvíte o různých formách dostupných na trhu spolu s opatřeními pro kontrolu kvality, abyste se ujistili, že kupujete autentický výrobek.

Pokračujeme v našem zkoumání historie šilajitu v ájurvédské medicíně a odhalíme oblíbené prostředky, které tuto silnou látku v průběhu času využívaly. Nakonec se budeme věnovat i nejnovějším vědeckým výzkumům týkajícím se bezpečnostního profilu a možných interakcí mezi bylinnými doplňky a farmaceutickými léky při užívání shilajitu.

Důkladným pochopením těchto aspektů se můžete informovaně rozhodnout, zda je pro vás zařazení šilajitu do každodenního režimu vhodné.

Co je to shilajit?

Shilajit je přírodní látka vyskytující se především v himálajských horách, která vznikala po staletí postupným rozkladem rostlin a minerálů. Šilajit, bohatý na živiny a organické sloučeniny, se pro své četné zdravotní účinky používá již tisíce let v tradičních medicínských systémech, jako je ájurvéda. V této části se budeme zabývat složením, přínosy a možnými vedlejšími účinky shilajitu.

Složení shilajitu

Hlavními složkami shilajitu jsou kyselina fulvová a huminové látky, které přispívají k jeho silným antioxidačním vlastnostem. Shilajit je dále obohacen o stopové minerály, jako je železo, zinek, hořčík a draslík, a více než 80 dalších mikroživin.  (zdroj)

Přínosy shilajitu

Rozmanitá škála živin obsažených v shilajitu přispívá k jeho mnoha zdravotním přínosům:

 • Zvýšení energie: Shilajit pomáhá zvyšovat hladinu energie tím, že zlepšuje funkci mitochondrií. (zdroj)
 • Podpora kognitivních funkcí: Jeho antioxidační vlastnosti mohou pomáhat chránit mozkové buňky před poškozením způsobeným volnými radikály(zdroj), což potenciálně zvyšuje kognitivní funkce.
 • Podpora stárnutí: Přítomnost kyseliny fulvinové podporuje regeneraci buněk a zároveň snižuje zánět,(zdroj) což může přispět ke zpomalení procesu stárnutí.
 • Podpora imunitního systému: Bohatý obsah minerálů a antioxidační vlastnosti shilajitu mohou podpořit zdravý imunitní systém.(zdroj)

Potenciální vedlejší účinky shilajitu

Ačkoli je shilajit obecně považován za bezpečný pro konzumaci, byly zaznamenány některé potenciální nežádoucí účinky. Patří mezi ně:

 • Alergické reakce u osob citlivých na jeho složky
 • Možné interakce s některými léky nebo doplňky stravy (blíže popsáno v části 6)
 • V ojedinělých případech může konzumace nekvalitních nebo kontaminovaných výrobků ze shilajitu vést k otravě těžkými kovy(zdroj)

Pro minimalizaci těchto rizik je nezbytné nakupovat kvalitní shilajit z renomovaných zdrojů a dodržovat správné zásady dávkování.

Šilajit se po staletí používá jako ájurvédský prostředek na podporu zdraví a pohody. Díky jeho četným výhodám není divu, že si shilajit získává oblibu mezi těmi, kteří chtějí zlepšit svou celkovou pohodu. Pojďme se nyní zamyslet nad tím, jak tento silný prvek bezpečně zařadit do svého každodenního životního stylu.

Jak užívat shilajit

V tomto článku se budeme zabývat správným dávkováním pro užívání shilajitu, kdy je nejlepší jej užívat a za jak dlouho se mohou projevit účinky.

Pokyny pro dávkování při užívání shilajitu

Vhodné dávkování shilajitu se může lišit v závislosti na faktorech, jako je věk, zdravotní stav a kvalita výrobku. Obecným vodítkem je však začít s malým množstvím (přibližně 100-200 mg) denně a v případě potřeby ho postupně zvyšovat. Je důležité přečíst si návod od výrobce nebo se poradit s lékařským odborníkem před zahájením jakéhokoli nového doplňku stravy.

Nejlepší doba užívání shilajitu

Shilajit lze užívat kdykoli během dne; někteří uživatelé však dávají přednost užívání ráno na lačno nebo před jídlem pro lepší vstřebávání. Jiní se mohou rozhodnout pro konzumaci shilajitu před spaním kvůli jeho potenciálním uklidňujícím účinkům, které by mohly napomoci relaxaci a zlepšení kvality spánku. Při určování, kdy si vzít denní dávku shilajitu, je nakonec klíčové najít metodou pokusů a omylů to, co vám nejlépe vyhovuje.

Jak dlouho trvá, než shilajit zabere?"

 • Krátkodobé účinky: Někteří jedinci mohou pocítit znatelné přínosy již během několika dní po zahájení rutinní suplementace.
 • Dlouhodobé účinky: Jiní, kteří hledají hlubší výsledky, jako je zvýšení hladiny energie nebo zlepšení kognitivních funkcí v průběhu času při důsledném užívání, by měli tyto změny očekávat během několika týdnů až měsíců pravidelné konzumace.

Upozorňujeme, že individuální reakce na shilajit se mohou lišit a je nezbytné být trpělivý a dát tělu čas na přizpůsobení. Pro ideální výsledky při užívání jakéhokoli vylepšení je nezbytné udržovat zdravý způsob života, který zahrnuje vhodnou výživu, obvyklé cvičení a uspokojivý odpočinek.

Užívání shilajitu ve správné dávce a ve správný čas může přinést řadu zdravotních výhod. Je nezbytné si uvědomit, že na trhu lze nalézt různé formy shilajitu, z nichž každá má své konkrétní klady a zápory.

Formy shilajitu dostupné na trhu

V této části se budeme zabývat různými formami shilajitu dostupnými na trhu, včetně surových a zpracovaných forem. Uvedeme také opatření pro kontrolu kvality při nákupu zpracovaných forem, abychom vám zajistili vysoce kvalitní výrobek.

Surová a nezpracovaná forma shilajitu

Surová forma shilajitu je lepkavá, dehtu podobná látka, kterou lze nalézt ve skalních štěrbinách v himálajských horách. Tato nezpracovaná forma není vhodná k přímé konzumaci, protože může obsahovat nečistoty, jako je špína nebo jiné kontaminanty. Aby bylo možné surový šilajit bezpečně používat, musí nejprve projít procesem čištění, aby se tyto nečistoty odstranily.

Zpracovaná forma shilajitu (kapsle, tablety atd.)

Zpracovaný shilajit se dodává v různých formátech, jako jsou kapsle, tablety, prášky nebo tekuté extrakty. Tyto výrobky prošly zpracovatelskými metodami, které čistí a koncentrují účinné látky obsažené v surovém shilajitu a zároveň odstraňují veškeré škodlivé látky nebo kontaminanty.

 • Kapsle: Kapsle jsou snadno spolknutelnou variantou, která obsahuje vyčištěný a koncentrovaný práškový extrakt shilajitu uzavřený v obalu kapsle vyrobeném ze želatiny nebo rostlinných materiálů.
 • Tablety: Tablety nabízejí další pohodlný způsob konzumace vyčištěného extraktu ze šilajitu díky stlačení prášku do pevné formy tablet, které lze polykat s vodou.
 • Prášky: Práškové extrakty jsou univerzální možností, která umožňuje uživatelům přimíchat požadovanou dávku do nápojů, jako jsou koktejly nebo čaje, pro snadnější konzumaci bez nutnosti polykání tablet.
 • Tekuté extrakty:Tekuté extrakty kombinují přečištěný šilajit s nosnou tekutinou, jako je voda nebo alkohol, a vytvářejí tak snadno použitelnou tinkturu, kterou lze užívat přímo pod jazyk nebo přimíchávat do nápojů.

opatření pro kontrolu kvality při nákupu zpracovaných forem šilajitu

Chcete-li se ujistit, že nakupujete vysoce kvalitní výrobek shilajit, zvažte následující opatření pro kontrolu kvality:

 1. Třetí stranou provedené testování: Hledejte výrobky, které prošly testováním třetí stranou v nezávislých laboratořích. To pomáhá ověřit čistotu a účinnost výrobku. Výsledky testů často najdete na webových stránkách výrobců nebo si je můžete vyžádat od zástupců zákaznického servisu.
 2. Certifikace: Vybírejte si výrobky, které jsou držiteli certifikací, jako je správná výrobní praxe (GMP) nebo normy ISO, které označují dodržování přísných pravidel pro výrobu a kontrolu kvality.
 3. Prohlášení o čistotě & účinnosti: Vybírejte značky, které jasně uvádějí zdroj shilajitu, použité metody čištění a úrovně koncentrace účinných látek, jako je kyselina fulvová. Tato transparentnost vám umožní činit informovaná rozhodnutí o nákupu.
 4. Ohlasy uživatelů & Testimonials: Přečtěte si uživatelské recenze a posudky z renomovaných zdrojů, jako jsou online fóra nebo zdravotní blogy, kde se lidé dělí o své zkušenosti s používáním různých produktů shilajit. Zohlednění uživatelských recenzí a posudků vám může pomoci učinit informované rozhodnutí o nejlepším produktu shilajit pro vaše potřeby.

Zohlednění těchto úvah vám pomůže vybrat vysoce kvalitní zpracovanou formu shilajitu a zároveň se vyhnout nekvalitním variantám, které nemusí poskytovat požadované výhody kvůli špatným postupům zpracování nebo nečistotám přítomným v konečném produktu. Více informací o výběru kvalitních doplňků stravy se dozvíte zde.

Shilajit je silný, víceúčelový bylinný doplněk dostupný v mnoha formách, což vám umožní vybrat si tu, která nejlépe vyhovuje vašim požadavkům. Tradiční ájurvédská medicína již dlouho využívá shilajit pro jeho léčivé vlastnosti; pojďme tyto prostředky prozkoumat dále.

Tradiční využití shilajitu v ajurvédské medicíně

Shilajit je již po staletí základem tradiční ájurvédské medicíny, známý svými omlazujícími a léčivými vlastnostmi. V této části se budeme zabývat historickým používáním šilajitu a některými oblíbenými prostředky zahrnujícími jeho použití v ájurvédské praxi.

Historické využití shilajitu v ájurvédské medicíně

V dávných dobách byl shilajit indickými mudrci a léčiteli uctíván jako silný prostředek rasayana neboli omlazující prostředek. Předpokládalo se, že podporuje dlouhověkost, zvyšuje vitalitu a zlepšuje celkový zdravotní stav. Samotný název "shilajit" znamená v překladu "nepřemožitelný kámen", což zdůrazňuje jeho sílu jako přírodního léku.

Ajurvédští lékaři používají shilajit k různým účelům, jako je léčba zažívacích problémů, zvýšení sexuální výkonnosti, zlepšení kognitivních funkcí, zvýšení hladiny energie, podpora zdraví kostí a podpora zdravého stárnutí. Bohatý obsah minerálů spolu s dalšími bioaktivními sloučeninami, jako je kyselina fulvová, z něj činí ideální doplněk pro udržení optimální pohody.

Populární léky zahrnující použití šilajitu v ájurvédské medicíně

 1. Léčba chudokrevnosti: Díky vysokému obsahu železa se šilajit tradičně používá k léčbě chudokrevnosti tím, že zvyšuje hladinu hemoglobinu v krvi.
 2. Podpora plodnosti: Shilajit je známý tím, že zvyšuje plodnost zlepšením počtu a pohyblivosti spermií a zároveň reguluje hormonální nerovnováhu, která může ovlivnit reprodukční zdraví.
 3. Podpora duševního zdraví: Adaptogenní vlastnosti shilajitu pomáhají v boji proti stresu a úzkosti, zatímco jeho potenciál zlepšovat kognitivní funkce z něj činí oblíbený prostředek pro zlepšení paměti a koncentrace.
 4. Zdraví kloubů: Protizánětlivé účinky shilajitu mohou zmírnit bolesti kloubů a záněty spojené s onemocněními, jako je artritida. Podporuje také zdraví kostí tím, že podporuje vstřebávání vápníku.
 5. Zdraví trávicího traktu: Podporou zdravé střevní flóry shilajit napomáhá trávení a pomáhá předcházet gastrointestinálním problémům, jako je zácpa, nadýmání a poruchy trávení.

Zařazení shilajitu do každodenní rutiny může přinést řadu zdravotních výhod, jak je uvedeno výše. Před zahájením jakéhokoli nového doplňkového režimu je však nezbytné poradit se s ájurvédským lékařem nebo zdravotníkem, aby byla zajištěna bezpečnost a dodrženy pokyny pro správné dávkování.

Tradiční využití šilajitu v ájurvédské medicíně je známé již po staletí a nabízí celou řadu prostředků a léčebných postupů. Přejděme k dalšímu nadpisu a prozkoumejme vědecký výzkum provedený ohledně přínosů a bezpečnostního profilu spojeného s užíváním shilajitu.

cibdol.cz/img/cms/blog/Shilajit/Shilajit2.jpg" alt="" width="100%" />

Vědecký výzkum týkající se přínosů a bezpečnostního profilu spojeného s užíváním šilajitu

V posledních letech byl proveden vědecký výzkum, který ověřil tradiční tvrzení o zdravotních přínosech shilajitu a posoudil jeho bezpečnostní profil. V této části bude uveden přehled těchto studií, budou diskutovány možné zdravotní přínosy spojené s užíváním shilajitu a zkoumán jeho bezpečnostní profil.

Přehled provedených studií o přínosech a bezpečnostním profilu užívání shilajitu

Rostoucí počet výzkumů podporuje mnoho tradičních způsobů použití shilajitu při podpoře celkové pohody. Tyto studie zkoumaly různé aspekty, jako jsou antioxidační vlastnosti, účinky na zlepšení kognitivních funkcí, protizánětlivé účinky, podpora imunitního systému, zlepšení sexuálního zdraví a další.

    Podrobněji se věnujte např.
   • Antioxidační vlastnosti: Studie publikovaná v časopise Journal of Ethnopharmacology zjistila, že šilajit vykazuje významnou antioxidační aktivitu (zdroj). Tato vlastnost může pomoci chránit buňky před poškozením způsobeným volnými radikály.
   • Účinky na zlepšení kognitivních funkcí: Ve studii publikované v časopise International Journal of Alzheimer's Disease bylo prokázáno, že kyselina fulvová (jedna ze složek obsažených v šilajitu) může potenciálně zabránit poklesu kognitivních funkcí (zdroj). Z výzkumu vyplývá, že šilajit může být výhodný pro osoby trpící neurodegenerativními onemocněními, jako je Alzheimerova choroba nebo demence.
   • Protizánětlivé účinky: Studie publikovaná v časopise Phytotherapy Research zjistila, že shilajit má silné protizánětlivé účinky (zdroj). To naznačuje, že shilajit může být prospěšný při snižování zánětů spojených s onemocněními, jako je artritida a bolesti kloubů.
   • Podpora imunitního systému: Studie publikovaná v časopise Journal of Medicinal Food ukázala, že shilajit může modulovat reakce imunitního systému, čímž potenciálně zvyšuje jeho schopnost bojovat s infekcemi (zdroj).
   • Zlepšení sexuálního zdraví: Klinická studie provedená na mužích s oligospermií (nízkým počtem spermií) prokázala významné zlepšení parametrů spermií po 90denním užívání shilajitu (zdroj). To naznačuje potenciální přínos pro mužskou plodnost a sexuální zdraví.

Potenciální zdravotní přínosy spojené s užíváním shilajitu

Vzhledem k těmto studiím lze s pravidelným užíváním shilajitu spojit několik potenciálních zdravotních přínosů:

 1. Podporuje celkovou pohodu díky dodávání základních minerálů a živin.
 2. Udržuje zdravé kognitivní funkce a předchází neurodegenerativním onemocněním.
 3. Zklidňuje stavy spojené se záněty, jako je artritida nebo bolesti kloubů. li > Podporuje schopnost imunitního systému bojovat proti infekcím . li > Zvyšuje mužskou plodnost , sexuální výkonnost a libido . li > ol > h3 > Bezpečnostní profil spojený s užívánímShilajitu h3 > Obecně je shilajit považován za bezpečný pro většinu jedinců, pokud je užíván ve vhodných dávkách. Je však třeba upozornit na některé potenciální nežádoucí účinky a bezpečnostní opatření : p > Alergické reakce : strong > U některých lidí se mohou vyskytnout alergické reakce na shilajit, jako je kožní vyrážka nebo svědění. V případě výskytu nežádoucích reakcí je nutné užívání přerušit a poradit se s lékařem.
 4. Kontaminace těžkými kovy: Shilajit pocházející z některých oblastí může obsahovat vysoké množství těžkých kovů (zdroj). Abyste se tomuto riziku vyhnuli, je nezbytné nakupovat výrobky shilajit od renomovaných dodavatelů, kteří dodržují přísná opatření pro kontrolu kvality.
 5. Těhotenství a kojení: Neexistují dostatečné důkazy o bezpečnosti užívání shilajitu během těhotenství nebo kojení. Proto je nejlepší, aby se těhotné nebo kojící ženy jeho užívání vyhnuly, pokud jim to nedoporučí zdravotnický pracovník.
 6. Závěrem lze říci, že vědecký výzkum podporuje mnohá tradiční tvrzení o zdravotních přínosech pravidelného užívání shilajitu. Přestože je obecně považován za bezpečný, pokud je užíván vhodným způsobem, je nutné si být vědom možných vedlejších účinků a bezpečnostních opatření při zařazování tohoto přírodního doplňku do svého wellness programu.

Všeobecně lze říci, že vědecký výzkum shilajitu je poměrně slibný a naznačuje, že může nabízet širokou škálu zdravotních výhod s minimálním rizikem. Proto je třeba při užívání shilajitu zvážit pochopení možných interakcí mezi rostlinnými doplňky a farmaceutickými léky, aby byla zajištěna optimální bezpečnost.

Potenciální interakce mezi bylinnými doplňky a farmaceutickými léky při užívání shilajitu

Při zařazování shilajitu do každodenní rutiny je nutné mít na paměti možné interakce s jinými bylinnými doplňky a farmaceutickými léky. V tomto článku se seznámíte s možnými interakcemi mezi bylinnými doplňky a farmaceutickými léky při užívání shilajitu a také s příklady běžných bylin a léků, které se mohou vzájemně ovlivňovat.

Přehled potenciálních interakcí mezi bylinnými doplňky a farmaceutickými léky při užívání šilajitu

Shilajit je obecně považován za bezpečný pro konzumaci; u některých jedinců se však mohou vyskytnout nežádoucí účinky v důsledku interakce s některými léky nebo jinými přírodními léčivými přípravky. Před přidáním jakéhokoli nového doplňku stravy nebo léku do svého režimu je nezbytné poradit se se zdravotníkem.

Běžné bylinné doplňky, které mohou interagovat s farmaceutickými léky při užívání šilajitu

   • Ašwagandha: Ashwagandha je adaptogenní bylina běžně používaná v ájurvédské medicíně pro zmírnění stresu a celkovou pohodu. Kombinace ašvagandy se sedativními léky (např. benzodiazepiny) však může zvýšit riziko nadměrné ospalosti (zdroj). Pokud užíváte jak ashwagandhu, tak sedativa na předpis, poraďte se se svým lékařem o odpovídající úpravě dávkování.
   • Ginkgo biloba: Ginkgo biloba je známá svými vlastnostmi zlepšujícími paměť, ale může také interferovat s léky na ředění krve, jako je warfarin (zdroj). Pokud užíváte léky na ředění krve, poraďte se před společným užíváním šilajitu a ginkgo biloby se svým lékařem.
   • Třezalka tečkovaná: Třezalka tečkovaná je oblíbeným bylinným lékem proti depresi, ale může interagovat s několika léky, včetně antidepresiv, antikoncepčních pilulek a antikoagulancií (zdroj). Plánujete-li při užívání šilajitu kombinovat třezalku s jinými léky, je nezbytné probrat možné interakce s lékařem.

Běžné farmaceutické léky, které mohou interagovat s bylinnými doplňky při užívání šilajitu

   • Antidiabetické léky: Vzhledem k tomu, že shilajit má prokazatelně účinky na snižování hladiny cukru v krvi (zdroj), může zvyšovat účinek antidiabetických léků, jako je inzulin nebo metformin. O případné úpravě dávkování se poraďte se svým lékařem.
   • Léky na krevní tlak: Shilajit může u některých jedinců snižovat krevní tlak (zdroj). Kombinace s léky na hypertenzi na předpis by mohla vést k nadměrně nízkým hodnotám krevního tlaku; doporučuje se proto sledování lékařem.
   • Sedativa: Jak již bylo zmíněno dříve v této části, některé rostlinné doplňky, jako např. ashwagandha, mohou při kombinaci se sedativy zvyšovat ospalost. Pokud spolu se shilajitem a dalšími bylinnými doplňky užíváte sedativa na předpis, poraďte se o vhodném dávkování s lékařem.

Pamatujte, že před kombinací shilajitu s jinými léky nebo doplňky stravy je vždy nezbytné probrat případné interakce se zdravotnickým pracovníkem. Tímto postupem zajistíte bezpečné a účinné užívání tohoto silného přírodního léku.

Při užívání shilajitu je důležité mít na paměti možné interakce mezi rostlinnými doplňky a farmaceutickými léky, protože mohou způsobit vážná zdravotní rizika. Dále se budeme věnovat analýze důsledků této problematiky, a to formou shrnutí a závěru.

Shrnutí & amp; Závěr

Šilajit se po staletí používá v tradiční ájurvédské medicíně a přirozeně se vyskytuje v himálajských horách. Pochopením jeho složení, výhod a možných vedlejších účinků se můžete informovaně rozhodnout, zda jej zařadit do svého každodenního režimu.

Souhrn & Přehled

   • Složení: Šilajit se skládá z huminových látek a minerálů, které poskytují četné zdraví prospěšné účinky.
   • Přínosy: Mezi potenciální přínosy patří zvýšení hladiny energie, zlepšení kognitivních funkcí, posílení podpory imunitního systému a zlepšení celkové pohody.
   • Potenciální nežádoucí účinky: Přestože jsou obecně považovány za bezpečné, pokud jsou užívány podle pokynů zdravotnického pracovníka nebo podle pokynů k přípravku ohledně dávkování a frekvence užívání (zdroj). Je důležité mít na paměti možné nežádoucí účinky, jako jsou gastrointestinální potíže nebo alergické reakce.
   • Pokyny k dávkování: Před zahájením jakéhokoli nového doplňkového režimu se poraďte se zdravotnickým pracovníkem. Doporučené dávky shilajitu se obvykle pohybují v rozmezí 250 mg až 500 mg denně v závislosti na individuálních potřebách a preferencích.

Nalezení kvalitních výrobků &; zajištění bezpečného užívání

Pro zajištění bezpečného a účinného užívání shilajitu:

 1. Vyberte si výrobky od renomovaných výrobců, kteří dodržují přísná opatření pro kontrolu kvality při zpracování (např. kapsle nebo tablety).
 2. Při užívání shilajitu si buďte vědomi možných interakcí mezi rostlinnými doplňky a léčivými přípravky. Pokud si nejste jisti možnými interakcemi, poraďte se se zdravotnickým pracovníkem.

Podle těchto pokynů můžete využívat četné zdravotní výhody, které shilajit nabízí, a zároveň minimalizovat riziko nežádoucích účinků nebo komplikací. Nezapomeňte se vždy poradit se svým lékařem, než začnete užívat jakýkoli nový doplňkový režim, zejména pokud máte již existující zdravotní potíže nebo užíváte léky.

Často kladené otázky na shilajit

Co dělá shilajit pro tělo?

Může přispívat ke zlepšení hladiny energie, podporovat kognitivní funkce, podporovat zdravé stárnutí a zlepšovat celkovou pohodu. Kromě toho má antioxidační vlastnosti, které chrání buňky před poškozením způsobeným volnými radikály. Výzkumy naznačují potenciální přínos pro podporu funkce imunitního systému a udržení hormonální rovnováhy.

Co se stane, když budeme užívat shilajit denně?

Užívání Shilajitu denně může potenciálně přinést řadu zdravotních výhod, jako je zvýšení hladiny energie, zlepšení kognitivních funkcí, posílení imunity a zlepšení hormonální rovnováhy. Je však nezbytné dodržovat doporučené dávkování (obvykle 250-500 mg denně), abyste se vyhnuli nežádoucím účinkům nebo interakcím s léky, které případně užíváte.

Co je nevýhodou šilajitu?

Primární nevýhodou shilajitu je jeho potenciální kontaminace těžkými kovy nebo toxickými látkami v důsledku nesprávných metod zpracování. Chcete-li toto riziko minimalizovat, vybírejte si kvalitní výrobky od renomovaných výrobců, kteří dodržují přísná opatření pro kontrolu kvality. U některých jedinců se při užívání doplňků stravy s obsahem shilajitu mohou vyskytnout také mírné vedlejší účinky, jako jsou žaludeční potíže nebo alergické reakce.

Funguje shilajit skutečně?

Ano, na základě vědeckého výzkumu a tradičních ájurvédských medicínských postupů bylo prokázáno, že shilajit má různé zdravotní účinky. Může zlepšovat hladinu energie, kognitivní funkce, podporovat imunitní systém a hormonální rovnováhu. Individuální výsledky se však mohou lišit v závislosti na faktorech, jako je věk, celkový zdravotní stav a kvalita použitého produktu shilajit.

Závěr

Shilajit, přírodní sloučenina využívaná v ájurvédském léčitelství po celé generace, obsahuje řadu minerálů a sloučenin, které mohou podporovat hladinu energie, kognitivní výkonnost a imunitu. Obsahuje četné minerály a sloučeniny, které nabízejí různé zdravotní výhody, včetně zlepšení hladiny energie, kognitivních funkcí a podpory imunitního systému. Před užíváním šilajitu je však nutné si uvědomit možné vedlejší účinky a interakce s jinými doplňky stravy nebo léky.

Shrnem lze říci, že shilajit je starobylý prostředek, který při správném užívání nabízí několik potenciálních zdravotních výhod. Pokud se chcete dozvědět více o použití a bezpečnosti shilajitu, máte k dispozici spoustu zdrojů pro svůj výzkum.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Post related products

Jaký produkt potřebuji?