Cvičení pro zvládání stresu

Published:

Stres je nevyhnutelnou součástí každodenního života. Pracovní termíny, finanční starosti, problémy ve vztazích a další každodenní zátěž se mohou snadno nahromadit a způsobit pocit ohromení. Zatímco malé množství stresu může být motivující, chronický stres si vybírá daň jak psychickou, tak fyzickou. Naučit se zvládat stres zdravým způsobem je zásadní pro krátkodobé duševní zdraví i dlouhodobou pohodu. Pravidelné cvičení je jednou z nejúčinnějších strategií zvládání stresu.

Obsah:

 1. Jak cvičení pomáhá zmírnit stres
  1. Snižuje svalové napětí
  2. Uvolňuje endorfiny
  3. Snižuje krevní tlak
  4. Lepší spánek
  5. Tlumí kortizol
  6. Zvyšuje odolnost
 2. Druhy cvičení pro boj se stresem
  1. Aerobic
  2. Silový trénink
  3. Flexibilita
  4. Mind-Body
 3. Tipy pro cvičení, které snižuje stres
  1. Plánování tréninků
  2. Vyzkoušejte nové aktivity
  3. Cvičení venku
  4. Najděte si partnera pro odpovědnost
  5. Poslech hudby
  6. Sledování pokroku
  7. Ochlazení a protažení
  8. Vědět, kdy si dát pauzu
 4. Vytvoření trvalého návyku na cvičení
  1. Začněte v malém
  2. Plán dopředu
  3. Ať je to zábava
  4. Umožnit flexibilitu
  5. Sledování úspěchů
  6. Najděte si sociální podporu
 5. Shrnutí: Jak se cvičení vypořádává se stresem
 6. Často kladené otázky o cvičení pro zvládání stresu
 7. Začínáme s cvičením pro zmírnění stresu
  1. Jaké druhy cvičení jsou nejlepší pro zmírnění stresu?
  2. Jak často bych měl cvičit, abych se zbavil stresu?
  3. Jak náročné musí být cvičení pro zvládání stresu?
  4. Co když mám zranění nebo pohybové omezení?
 8. Maximalizace antistresových účinků cvičení
  1. Mám cvičit ráno nebo večer, abych se zbavil stresu?
  2. Jak brzy před stresovou událostí nebo po ní bych měl cvičit?
  3. Mám cvičit venku, nebo uvnitř, abych snížil/a stres?
  4. Jak si udržet motivaci ke cvičení, když jsem ve stresu nebo zaneprázdněný?
 9. Faktory životního stylu, které podporují cvičení pro zmírnění stresu
  1. Jak ovlivňuje výživa účinky cvičení na snížení stresu?
  2. Kolik spánku potřebuji, abych dosáhl výhod cvičení?
  3. Mám kromě cvičení dělat ještě něco jiného?
  4. Co když mi cvičení přestane pomáhat od pocitu stresu?

Cvičení pro zvládání stresu

Jak cvičení pomáhá zmírnit stres

Souvislost mezi cvičením a úlevou od stresu se může zdát neintuitivní - nepřidává cvičení k již tak nabitému programu ještě větší nápor? Přínosy však jednoznačně převažují nad náklady. Fyzická aktivita poskytuje řadu vědecky prokázaných výhod, pokud jde o boj s negativními účinky stresu.

Snižuje svalové napětí

Stres spouští sympatický nervový systém a připravuje tělo na reakci "bojuj nebo uteč". Jedním z důsledků této reakce je zvýšené svalové napětí, protože tělo se připravuje k akci. Zejména aerobní cvičení pomáhá toto napětí uvolnit a vrátit svaly do uvolněného stavu. Aktivity jako běh, jóga nebo tai-či uvolňují pohybem napjaté svaly a klouby. Přidáním pravidelného protahování se zvyšuje i celková flexibilita.

Uvolňuje endorfiny

Cvičení přirozeně zvyšuje hladinu endorfinů - "dobrých" chemických látek produkovaných v mozku, které zlepšují náladu. Aktivity, při kterých se po delší dobu zvyšuje srdeční frekvence, zvyšují produkci endorfinů. Záplava endorfinů po intenzivním cvičení vytváří známé "běžecké opojení". Tyto přirozené povzbuzovače nálady mohou pomoci působit proti účinkům kortizolu a dalších stresových hormonů.

Snižuje krevní tlak

Krevní tlak se zvyšuje v reakci na stres, protože srdce pracuje intenzivněji na cirkulaci krve. Chronicky zvýšený krevní tlak může časem vést k srdečnímu onemocnění. Kardiovaskulární cvičení přináší výhody v podobě posílení srdečního svalu a snížení krevního tlaku. Již 30 minut denně může výrazně zlepšit kardiovaskulární zdraví.

Lepší spánek

Stres a obavy často vedou ke špatné kvalitě spánku. Na druhou stranu pravidelná aktivita pomáhá navodit hlubší spánek. Když si uděláte čas na cvičení, rychleji usnete, vydržíte spát a probudíte se odpočatější. Kvalitnější spánek se zase rovná lepší schopnosti zvládat každodenní stres.

Tlumí kortizol

Kortizol, hlavní stresový hormon v těle, zvyšuje chuť k jídlu a dává tělu signál k ukládání tuků. Zvýšená hladina kortizolu způsobená chronickým stresem přispívá k přibývání na váze a dalším problémům. Bylo prokázáno , že cvičení snižuje vylučování kortizolu po akutním i pravidelném tréninku. Menší produkce kortizolu prospívá fyzickému i duševnímu zdraví.

Zvyšuje odolnost

Odolnost pomáhá odolávat stresu a zotavovat se z něj. Vedle zlepšení kardiovaskulárního zdraví zvyšuje silový trénink vytrvalost a psychickou odolnost. Pocit fyzické a psychické síly zvyšuje sebedůvěru při zvládání stresových situací, které nastanou. Zavedený cvičební režim také podporuje disciplínu, odhodlání a soustředění.

Druhy cvičení pro boj se stresem

Některé formy cvičení jsou obzvláště užitečné pro odbourání stresu. Zařazení těchto aktivit do týdenního režimu poskytuje pozitivní zdravé návyky. Mít k dispozici cvičení zabraňuje prokrastinaci a usnadňuje důsledné cvičení. Kombinování aerobních, silových, flexibilních a duševních cvičení přináší komplexní výhody.

Aerobic

Jakákoli činnost, která výrazně zvyšuje tepovou frekvenci, představuje aerobní cvičení. Běh, jízda na kole, plavání, taneční hodiny a sporty jsou vynikající pro odbourání stresu. Aerobní cvičení uvolňuje endorfiny, zlepšuje kardiovaskulární zdraví, zlepšuje spánek a snižuje hladinu kortizolu. Zaměřte se na alespoň 150 minut středně intenzivní nebo 75 minut intenzivní aktivity týdně.

Silový trénink

Kromě aerobního tréninku posilovací cvičení posilují svaly, spalují další kalorie a zvyšují odolnost. Posilování s vlastní vahou, stejně jako pohyby s vlastní vahou, jako jsou prkna a dřepy, přinášejí duševní zdraví prospěšné účinky. Střídejte pohyby horní a dolní poloviny těla a také tlakové a tahové pohyby. Pro celkové zdraví se snažte o alespoň dvě silová cvičení týdně.

Flexibilita

Aktivity zaměřené na flexibilitu pomáhají uvolnit svalové napětí z chronického stresu. Jóga, pilates a cílený strečink zvyšují rozsah pohybu. Zařazení dynamických protahovacích cviků před tréninkem a statických protahovacích cviků po tréninku může rovněž zvýšit flexibilitu. I krátký každodenní strečink poskytuje fyzickou i psychickou relaxaci.

Mind-Body

Cvičení kombinující fyzický pohyb s mentálním zaměřením jsou obzvláště účinná pro odbourání stresu. Příkladem je jóga, tai chi a qigong. Potřebná koncentrace pomáhá odvést pozornost od starostí a přemítání. Hluboké dýchání snižuje srdeční tep a krevní tlak. Plná přítomnost a "přítomnost v okamžiku" zvyšuje duševní klid.

Tipy pro cvičení, které snižuje stres

Zavedení pravidelných pohybových návyků je prvním krokem k tomu, aby se fyzická aktivita stala automatickou strategií pro zmírnění stresu. Klíčovou roli hraje nalezení potěšení z cvičení a vytvoření konzistentního plánu. Experimentujte s různými aktivitami, možnostmi sociální podpory a dalšími technikami odbourávání stresu, abyste si vytvořili cvičební režim šitý na míru vašim potřebám.

Plánování tréninků

Plánování konkrétních dnů a časů pro cvičení je pro důslednost nezbytné. Zabráníte tak otálení a zajistíte, že se fitness stane součástí vašeho běžného týdenního rozvrhu. Aktivity střídejte, abyste předešli nudě. Zajistěte hlídání dětí nebo jinou logistiku potřebnou k ochraně času cvičení. Na termíny cvičení pohlížejte stejně jako na jiné důležité závazky.

Vyzkoušejte nové aktivity

Vymezte se vůči svým standardním cvičebním postupům a najděte nové možnosti, které vás budou bavit. Vyhledejte kurzy pro začátečníky zaměřené na aerobik, bojová umění, tanec, crossfit, cyklistiku a další. Zapojte se do rekreační sportovní ligy. Kupte si nové vybavení, například kolo, odporové pásky nebo fitness tracker. Možnost volby zabrání tomu, aby vaše cvičební rutina zevšedněla.

Cvičení venku

Cvičení v přirozeném prostředí přináší další výhody pro odbourání stresu. Aktivity v přírodě, jako je pěší turistika, jízda na kajaku a běh po stezkách, zahrnují výhody pobytu v přírodě. Sluneční světlo a čerstvý vzduch posilují duševní zdraví. Nezapomeňte používat opalovací krém a správná bezpečnostní opatření. Pokud je překážkou počasí, zvažte lekci jízdy na kole v hale se simulovanou venkovní scenérií.

Najděte si partnera pro odpovědnost

Mít někoho, s kým můžete cvičit, vám dodá motivaci ve dnech, kdy se cítíte ohromeni stresem. Skvělými partnery pro cvičení jsou přátelé, blízké osoby a spolupracovníci. Připojení ke skupině nebo rekreačnímu sportovnímu týmu podporuje zodpovědnost prostřednictvím závazku ke skupině. Mít "parťáka" na cvičení znamená, že se můžete vypovídat ze stresu a zároveň zůstat aktivní.

Poslech hudby

Motivující hudba dodá tréninku energii a zároveň pomůže odvést pozornost od stresujících myšlenek. Vytvořte si seznamy skladeb označené podle aktivity, například "Power Yoga Flow" nebo "Spin Class". Nejlépe fungují optimistické písně s pozitivními texty. Zážitek ze cvičení může umocnit také synchronizace hudby s vaším krokem nebo pohybem.

Sledování pokroku

Sledování pokroku přináší pocit úspěchu. Měření, jako je délka tréninku, zvednutá váha, tepová frekvence nebo počet ujetých kilometrů, kvantifikují vaše zlepšení. Používejte aplikace, tabulky nebo dokonce ručně psané záznamy. Když vidíte rostoucí čísla, posiluje to vaši tvrdou práci. Uvědomění si zvýšené kondice a síly slouží jako připomínka výhod.

Ochlazení a protažení

Po aerobní aktivitě věnujte čas ochlazení a protažení. Postupně snižujte intenzitu cvičení a nechte snížit tepovou frekvenci. Protahujte všechny hlavní svalové skupiny a vydržte 30 sekund nebo déle. To pomáhá převést mysl i tělo ze stresového režimu. Zamyslete se nad pozitivními dopady právě dokončeného cvičení.

Vědět, kdy si dát pauzu

Naslouchejte své mysli a tělu a v případě potřeby si dopřejte dny odpočinku. Důležitý je také spánek, výživa a čas na zotavení.432 Cvičení by vás mělo nakonec nabít energií a sloužit jako zdravý prostředek k odbourání stresu. Pokud se dostaví únava, bolestivost nebo psychické přetížení, neváhejte si naplánovat přestávku. I profesionálové ve fitness plánují pravidelný odpočinek a regeneraci!

Vytvoření trvalého návyku na cvičení

Nejdůležitějším faktorem pro zmírnění stresu je důslednost. Zde jsou klíčové strategie, jak z fyzické aktivity vytvořit trvalý celoživotní návyk:

Začněte v malém

Ti, kteří s pravidelným cvičením začínají, by měli začít s přiměřenými časovými úseky, například 20-30 minut na jedno sezení 2-3krát týdně. Tím si vytvoříte rutinu. Jakmile se cvičení po několika týdnech stane zvykem, postupně zvyšujte délku a frekvenci. Předejděte vyhoření tím, že budete pomalu přidávat další aktivity, místo abyste zpočátku příliš tlačili na pilu.

Plán dopředu

Označte si tréninky v kalendáři jako každou důležitou schůzku. Pokud si ji naplánujete dopředu, zvýšíte pravděpodobnost, že ji dodržíte, místo abyste ji odložili. Plánujte alespoň 1-2 týdny dopředu a kombinujte aktivity, abyste si je zpestřili. Organizovanost také pomáhá koordinovat případnou péči o děti nebo dopravu.

Ať je to zábava

Vyberte si cvičení, které vás baví, ať už je to hraní basketbalu, tancování na hudební videoklipy, procházky s kamarádem nebo bojová umění. Zábava snižuje vnímanou námahu. Tato vnitřní motivace znamená, že se budete těšit na další cvičení. Zaměřte se na zlepšení nálady, příliv energie a pocit úspěchu.

Umožnit flexibilitu

Smiřte se s tím, že neočekávané změny rozvrhu někdy naruší cvičební plány. Nevyčítejte si, že jste zmeškali cvičení, ani to úplně nevzdávejte. Jednoduše se druhý den vraťte do správného režimu a nezabývejte se chybami. Zaměřte se spíše na celkový vzorec důslednosti než na ojedinělé výpadky. Dokonalost není nutná.

Sledování úspěchů

Každý týden si dělejte poznámky o absolvovaných trénincích, ujeté vzdálenosti, zvednutých vahách nebo jiných úspěších. Tyto viditelné ukazatele pokroku pomáhají motivovat k dalšímu úsilí. Aplikace a nositelná zařízení umožňují automatické zaznamenávání mnoha aktivit, jako je běh, jízda na kole a počet kroků. Prohlížení záznamů o úspěších inspiruje k neustálému zlepšování.

Najděte si sociální podporu

Cvičení s ostatními poskytuje zodpovědnost, kamarádství a povzbuzení k dalšímu cvičení. Když se k vám na cvičení připojí rodinní příslušníci a přátelé, je to společenská událost. Připojte se ke skupinám, které se týkají vašich oblíbených aktivit, nebo navštěvujte kurzy ve fitness centrech. Spojení cvičení se zábavnými společenskými interakcemi zajistí, že se na něj budete každý týden těšit.

Shrnutí: Jak se cvičení vypořádává se stresem

Cvičení má řadu výhod, které přímo působí proti účinkům stresu, a to jak psychicky, tak fyzicky. Zejména aerobní cvičení uvolňuje endorfiny, které zlepšují náladu. Kardiovaskulární trénink zlepšuje zdraví srdce a zároveň snižuje krevní tlak. Silový trénink zvyšuje odolnost a vytrvalost při zvládání každodenních překážek. Zvýšená flexibilita pomáhá uvolnit svalové napětí. Cvičení zaměřené na duševní a tělesnou rovnováhu usnadňuje uvědomění.

Pro zvládání stresu je důležité zavést si pravidelné cvičení. Plánování tréninků, hledání partnerů pro zodpovědnost, sledování pokroku a zábava při cvičení jsou klíčové strategie, které zajistí důslednost. Míchání aktivit, cvičení na čerstvém vzduchu, poslech motivující hudby a správné ochlazení pomáhají učinit každé cvičení uspokojivějším.

Pravidelným cvičením přizpůsobeným vašim potřebám a fyzické kondici je možné kompenzovat stres, který se na vašem těle projevuje. Místo aby cvičení posilovalo úzkost nebo depresi, slouží jako zdravé východisko pro zvládání náročných problémů a tlaků. Soustředění a odhodlání potřebné k udržení cvičebního návyku také poskytují pocit posílení a kontroly. Pravidelná fyzická aktivita celkově představuje dlouhodobý přístup ke zlepšení duševního zdraví a budování odolnosti vůči nevyhnutelným životním stresorům.

Často kladené otázky o cvičení pro zvládání stresu

Začínáme s cvičením pro zmírnění stresu

Jaké druhy cvičení jsou nejlepší pro zmírnění stresu?

Nejúčinnějšími druhy cvičení pro zvládání stresu jsou aerobní aktivity, jako je chůze, běh, jízda na kole, plavání, taneční hodiny a sport. Aerobní cvičení uvolňuje endorfiny, zlepšuje náladu, zlepšuje spánek a snižuje krevní tlak. Snažte se cvičit alespoň 150 minut týdně. Přidání silového tréninku, cvičení na ohebnost a cvičení na rozvoj mysli a těla přináší další výhody.

Jak často bych měl cvičit, abych se zbavil stresu?

Odborníci doporučují alespoň 150 minut týdně mírné fyzické aktivity nebo 75 minut týdně intenzivní aktivity. Abyste se nejlépe zbavili stresu, rozložte si tuto dobu na 3-5 dní. Pokud si dopřejete 1-2 dny odpočinku, umožníte svalům zotavit se. I krátké 10-15minutové sezení může pomoci v mimořádně náročných dnech.

Jak náročné musí být cvičení pro zvládání stresu?

Jakákoli fyzická aktivita, dokonce i lehké cvičení, může zmírnit stres. Klíčem k úspěchu je soustavná aktivita. Vyzkoušejte si dostatečnou zátěž, abyste zrychlili dýchání a rozproudili srdce, ale nepřehánějte to. Nízká až střední intenzita je v pořádku, zejména na začátku. Pro dosažení maximálního přínosu se pomalu propracujte k intenzivní aktivitě.

Co když mám zranění nebo pohybové omezení?

Zvolte aktivity s nízkou zátěží, jako je chůze, plavání nebo cvičení na rotopedech. Vyhněte se intervalovému cvičení vysoké intenzity nebo plyometrii. Cvičení přizpůsobte svým schopnostem a vyhněte se pohybům, které způsobují bolest. Zvažte fyzikální terapii pro zlepšení síly a pohyblivosti. Vodní aerobik snižuje tlak na klouby. Dělejte to, co je pro vás pohodlné, a v případě potřeby se poraďte s lékařem.

Maximalizace antistresových účinků cvičení

Mám cvičit ráno nebo večer, abych se zbavil stresu?

Záleží na vašich osobních preferencích. Časné cvičení může zvýšit energii a náladu na celý den. Večerní cvičení však může být lepší pro uvolnění napětí z celého dne. Vyzkoušejte každou z možností a zjistěte, co vám vyhovuje. Nejdůležitější je důslednost, kdykoli se vám to hodí do rozvrhu. Jen se vyhněte intenzivní aktivitě příliš blízko před spaním, protože může narušit spánek.

Jak brzy před stresovou událostí nebo po ní bych měl cvičit?

Snažte se cvičit denně jako prevenci, nikoliv jako reakci na stresovou situaci. Cvičení krátce po akutní stresové epizodě však přináší okamžitou úlevu snížením hladiny kortizolu a uvolněním endorfinů. Pokud je čas omezený, pomáhá i 10-15 minut aktivity. Jen buďte opatrní při cvičení, pokud jsou emoce extrémně intenzivní.

Mám cvičit venku, nebo uvnitř, abych snížil/a stres?

Ideální je kombinovat venkovní a vnitřní trénink. Cvičení venku přináší další výhody, jako je sluneční světlo, čerstvý vzduch a zvuky/pohledy přírody. Aktivity uvnitř však umožňují větší flexibilitu v případě nepříznivého počasí. Různorodost také zabraňuje nudě. Pokud cvičíte venku, dbejte na náležitá bezpečnostní opatření, jako je opalovací krém, vybavení pro zajištění viditelnosti a sdílení podrobností o trase.

Jak si udržet motivaci ke cvičení, když jsem ve stresu nebo zaneprázdněný?

Naplánujte si cvičení jako jakoukoli jinou schůzku, do svých cílů zahrňte odměny, najděte si partnery, kteří vám budou zodpovídat za splnění cílů, změňte svou rutinu, pusťte si zábavnou hudbu nebo se přihlaste na skupinové lekce. Přeformulujte myšlenky z "musím cvičit" na "můžu cvičit" - zaměřte se na to jako na odpočinek a akt péče o sebe. Buďte flexibilní ve dnech, kdy vám život stojí v cestě. Provádějte nějakou aktivitu, i když jen krátkou, abyste si udrželi návyk.

Faktory životního stylu, které podporují cvičení pro zmírnění stresu

Jak ovlivňuje výživa účinky cvičení na snížení stresu?

Vyvážená strava podporuje výkon při cvičení a zlepšuje regeneraci. Komplexní sacharidy dodávají energii pro cvičení. Chudé bílkoviny napomáhají budování a obnově svalů. Zdravé tuky podporují funkci mozku. Vyhýbání se nadměrnému množství kofeinu a cukru zabraňuje pádům. Před cvičením, během cvičení i po něm udržujte dostatek tekutin. Důležité je také zvládání stresu prostřednictvím stravy - omezte alkohol, slané potraviny a přejídání.

Kolik spánku potřebuji, abych dosáhl výhod cvičení?

Odborníci doporučují dospělým spát 7-9 hodin denně. Kvalitní spánek umožňuje tělu přizpůsobit se zátěži způsobené cvičením a zotavit se. Stálé cykly spánku a bdění podporují cirkadiánní rytmus. Po večerním tréninku si dopřejte dostatek času na odpočinek před spaním. Fyzická aktivita pomáhá zlepšit kvalitu spánku a vytváří pozitivní cyklus. Upřednostněte jak pravidelné cvičení, tak dostatek spánku.

Mám kromě cvičení dělat ještě něco jiného?

Cvičení je sice velmi účinné při zvládání stresu, ale budování dalších zdravých návyků přináší další výhody. Mezi ně patří konzumace plnohodnotných potravin, dostatečný spánek, vyhýbání se návykovým látkám, cvičení všímavosti, věnování času koníčkům a společenským kontaktům a osvojení si organizačních dovedností. Pomáhají také aktivní přestávky během dne, například procházky po schůzkách nebo protahovací cvičení u stolu.

Co když mi cvičení přestane pomáhat od pocitu stresu?

Pokud cvičení přestane přinášet úlevu od stresu, ujistěte se, že máte k dispozici další základní wellness prvky, jako je spánek, výživa a sociální podpora. Pokud se začnete nudit, změňte trénink. Zvažte spolupráci s osobním trenérem nebo navštěvování nových kurzů. Zaměřte se na to, zda vaše prožívání stresu nezhoršují jiné životní faktory. Pokud se stres stává nezvládnutelným pouze prostřednictvím životního stylu, vyhledejte pomoc poradce nebo lékaře.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?