Nejlepší doba pro užívání vitaminu d

Published:

Vitamin D je základní živina, která hraje klíčovou roli pro celkové zdraví a pohodu. Dostatek vitaminu D pomáhá posilovat kosti, zlepšovat imunitu a předcházet různým zdravotním potížím. Pokud jde o optimalizaci příjmu vitaminu D, znalost nejvhodnější doby jeho užívání může mít velký význam. V tomto podrobném průvodci najdete vše, co potřebujete vědět o výběru ideální denní doby pro doplnění vitaminu D.

nejlepší doba pro užívání vitaminu d

Přehled vitaminu D

Než se začneme zabývat nejvhodnějším načasováním, je užitečné pochopit, proč je vitamin D důležitý a jak v těle funguje.

Vitamin D se někdy nazývá "sluneční vitamin", protože naše tělo ho dokáže syntetizovat, když je kůže vystavena UV záření ze slunečních paprsků. Můžeme ho také získat z některých potravin a doplňků stravy. Vitamin D je rozpustný v tucích, což znamená, že se rozpouští spíše v tucích než ve vodě. Tělo si ho ukládá do tukové tkáně pro pozdější využití.

Mezi hlavní přínosy a funkce vitaminu D patří:

 • Napomáhá vstřebávání vápníku a podporuje růst a pevnost kostí
 • Podpora funkce imunitního systému a prevence nemocí
 • Regulace hladiny inzulínu a cukru v krvi
 • Potenciální ochrana proti některým druhům rakoviny, autoimunitním onemocněním, kardiovaskulárním chorobám a dalším.

Nedostatek vitaminu D je velmi častý, zejména u lidí, kteří se málo vystavují slunečnímu záření. Nedostatek může způsobit měkké, tenké nebo křehké kosti, svalovou slabost, změny nálad a zhoršení imunity.

Nyní jsme si řekli, proč je vitamin D důležitý, a pojďme se podívat, jak optimalizovat jeho příjem tím, že ho budete užívat v ideální dobu.

Jak vaše tělo využívá vitamin D

Než se pustíme do konkrétních doporučení, je dobré si uvědomit, jak vaše tělo využívá a zpracovává vitamin D.

Po příjmu vitaminu D z potravy, slunečního záření nebo doplňků stravy je játry a ledvinami metabolizován na aktivní formu známou jako kalcitriol. Tento aktivní vitamin D se váže na receptory v celém těle a reguluje procesy, jako je vstřebávání vápníku.

Metabolismus vitaminu D na jeho aktivní formu je přísně regulován. Vaše ledviny přemění pouze takové množství vitaminu D, které tělo v daném okamžiku potřebuje. Přebytečný neaktivní vitamin D se ukládá do tukové tkáně, dokud není potřeba.

To znamená, že je možné flexibilně zvolit dobu užívání doplňků vitaminu D. Vaše tělo je uzpůsobeno k tomu, aby si uchovávalo zásoby a aktivovalo je podle potřeby. Stále však existují optimální časy, které jsou v souladu s přirozeným rytmem a potřebami vašeho těla.

Osvědčené postupy pro načasování podávání vitaminu D

Při určování nejvhodnější denní doby pro užívání vitaminu D je třeba zvážit několik klíčových faktorů:

1. Užívejte ho s jídlem, které obsahuje tuk

Protože je vitamin D rozpustný v tucích, nejlépe se vstřebává, když se konzumuje s jídlem, které obsahuje tuk. Některé výzkumy ukazují, že vstřebávání vitaminu D se může zvýšit až o 50 %, pokud je konzumován s potravinami s vysokým obsahem tuku.

Mezi zdravé tuky, s nimiž lze vitamin D kombinovat, patří:

 • Olivový olej
 • Ořechy a semena
 • Tučné ryby, jako je losos
 • Avokádo
 • Ořechová másla
 • Plnotučný jogurt nebo sýr

Užívání vitaminu D s největším jídlem dne, které obsahuje zdroj tuku, zajišťuje jeho maximální vstřebávání.

2. Vezměte si ji dříve během dne

Pro většinu lidí je nejlepší užívat doplňky vitaminu D ráno nebo odpoledne. Zde je vysvětleno, proč je toto načasování optimální:

 • Včasné vystavení slunečnímu světlu zvýší absorpci. Jedna studie zjistila, že užívání doplňků vitaminu D3 ráno zvyšuje jeho hladinu v krvi účinněji.
 • Dřívější doplňování je v souladu s přirozenou produkcí kalcitriolu v těle, která vrcholí kolem poledne.
 • To vašemu tělu umožní plně metabolizovat a využít vitamin D v průběhu dne.

Pokud užíváte vitamin D příliš pozdě večer, může někdy u citlivých jedinců narušit spánek.

3. Buďte konzistentní ze dne na den

Při optimalizaci příjmu vitaminu D je důležitá důslednost. Snažte se ho užívat každý den přibližně ve stejnou dobu. Vaše tělo se přizpůsobí očekávání a využití vitaminu D v tomto čase.

Některé výzkumy také naznačují, že při soustavném užívání vitaminu D dochází ke kumulaci účinků. V průběhu týdnů a měsíců může hladina v krvi narůstat a zůstat vyšší než při občasném užívání.

4. Znát interakce s vápníkem a vitaminem K

Pro zdraví kostí užívá mnoho lidí vitamin D v kombinaci s vápníkem a vitaminem K. Tyto živiny působí synergicky a podporují pevnější kosti.

Vitamín D můžete užívat společně s vápníkem v jedné dávce. Rozložení těchto dávek má však své výhody:

 • Vitamin D pomáhá zvyšovat vstřebávání vápníku. Vitamín D užívejte dříve, aby ho vaše tělo mohlo využít při pozdějším příjmu vápníku.
 • Zvažte užívání vitaminu K2 odděleně od vitaminu D, protože si konkurují ve vstřebávání.

Poraďte se se svým lékařem o ideální kombinaci a dávkovacím schématu těchto důležitých kostních živin.

Ideální doba pro užívání vitaminu D

Když všechny tyto faktory spojíme dohromady, uvádíme některé z nejvhodnějších časů a situací, kdy je vhodné užívat vitamín D:

 • Ráno se snídaní - vitamin D si dejte se snídaní, která obsahuje zdravé tuky a bílkoviny. Vejce, avokádový toast, jogurt s ořechy a ovesné vločky s ořechovým máslem jsou skvělou volbou.
 • Oběd - opět se snažte přijímat vitamin D s jídlem, které obsahuje tuk a bílkoviny. Vstřebávání vitaminu podporují například salát z lososa, sendviče s tuňákem, fazolová polévka a zelenina s olivovým olejem.
 • Odpolední svačina - Pokud vitamin D neužíváte s obědem, můžete si ho dát uprostřed odpoledne se svačinou, která obsahuje tuk. Plnotučné mléko, sýr, ořechy a sušené ovoce jsou rozumnou volbou.
 • Stálá denní dávka - najděte si stálý čas, například ráno při snídani nebo obědě, abyste si na užívání vitaminu D zvykli. Vaše tělo bude regulovat produkci kalcitriolu v očekávání pravidelné dávky.
 • Dřívější užívání ve dnech s dlouhým tréninkem - Ve dnech, kdy máte naplánovaný intenzivní ranní nebo polední trénink, si vezměte vitamin D o něco dříve, abyste dopřáli tělu čas na jeho plné využití.

Ačkoli se jedná o skvělá obecná doporučení, ideální načasování mohou ovlivnit individuální faktory, jako jsou léky, spánkové návyky, vystavení slunci a genetika. Sledování hladiny vitaminu D v krvi a nalezení ideální doby může vyžadovat pokusy a omyly.

Faktory ovlivňující vstřebávání vitaminu D

Kromě toho, v jakou denní dobu vitamin D užíváte, existují i další faktory, které ovlivňují, jak dobře ho vaše tělo vstřebává a využívá. Uvědomění si těchto vlivů vám pomůže zajistit, abyste ze svých doplňků stravy vytěžili maximum.

Vystavení slunečnímu záření

Pro vstřebávání vitaminu D je zásadní dostatek slunečního záření. UVB paprsky vyvolávají syntézu vitaminu D v kůži. Pouhých 15-30 minut poledního slunění několikrát týdně představuje velkou podporu. Opalovací krém blokuje UV záření, proto se snažte před použitím opalovacího krému vystavit slunečním paprskům jen v omezené míře.

Zdraví střev

Zdravý a rozmanitý střevní mikrobiom podporuje vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích, jako je vitamin D. Probiotika a fermentované potraviny, které podporují zdraví střev, jsou spojeny s lepším stavem vitaminu D.

Hladiny hořčíku

Hořčík je nezbytný pro biologickou aktivaci vitaminu D. Užívání doplňku hořčíku může zlepšit vstřebávání vitaminu D, zejména při jeho nedostatku.

Zánět a zdravotní stavy

Probíhající záněty a některá chronická onemocnění jsou spojeny s nižší hladinou vitaminu D. Optimalizace vstřebávání vitaminu D může vyžadovat řešení zánětu prostřednictvím stravy, zmírnění stresu a změny životního stylu.

Léky

Některé léky mohou narušovat metabolismus vitaminu D, včetně steroidů, léků na cholesterol, antikonvulziv a léků na hubnutí. O možných interakcích se poraďte se svým lékařem.

Příznaky, že užíváte vitamin D v nesprávnou dobu

I když je konzumace vitaminu D poměrně flexibilní, jeho užívání v nevhodnou dobu může zabránit dosažení optimální hladiny v krvi. Zde je několik příznaků, že načasování užívání vitaminu D není správné:

 • Přetrvávající nedostatek vitaminu D v krevních testech
 • Zvýšený úbytek kostní hmoty nebo časté zlomeniny
 • Trvalá odpolední únava nebo ospalost
 • Deprese nebo sezónní afektivní porucha v zimních měsících
 • Časté onemocnění nachlazením, chřipkou atd.
 • Přetrvávající svalová slabost a bolestivost
 • Vypadávání a řídnutí vlasů

Pokud se u vás některý z těchto příznaků vyskytuje chronicky spolu s nízkou hladinou vitaminu D, zkuste experimentovat s jeho užíváním dříve během dne nebo s větším množstvím jídla.

Opatření pro doplňování vitaminu D

Optimalizace příjmu vitaminu D je důležitá, ale je také možné přijmout příliš mnoho vitaminu D. Mějte na paměti tato opatření:

 • Nepřekračujte tolerovatelný horní limit 4 000 IU denně bez lékařského dohledu.
 • Sledujte hladinu v krvi, abyste se vyhnuli toxicitě z nadměrného množství.
 • Při užívání vysokých dávek omezte pobyt na slunci, abyste zabránili příliš vysokým hladinám.
 • Vyhněte se velmi vysokým jednorázovým dávkám, pokud vám je nepředepsal lékař. Držte se denních dávek rozložených do celého týdne.
 • Pokud užíváte léky, které ovlivňují metabolismus vitaminu D, poraďte se se svým lékařem o vhodných dávkách.

Nejlepší doba pro užívání vitaminu D : Závěr

Určení optimálního načasování doplňků vitaminu D může mít velký přínos pro vaši energii, náladu, imunitu a pevnost kostí. Nejlepší doba pro užívání vitaminu D je obvykle ráno nebo v poledne s jídlem obsahujícím zdravé tuky. Důležitá je také důslednost - užívejte ho každý den přibližně ve stejnou dobu. Načasování upravte podle potřeby na základě svého zdravotního stavu, slunečního záření a životního stylu. Sledování hladiny vitaminu v krvi vám poskytne užitečnou zpětnou vazbu o tom, zda splňujete své potřeby. Při správné denní době a dávkování může vitamin D posilovat vaše zdraví po celý rok.

Často kladené otázky o nejvhodnější době užívání vitaminu D

Užívání vitaminu D ve správnou dobu může maximalizovat jeho vstřebávání a přínosy. Zde jsou odpovědi na některé nejčastější otázky týkající se optimálního načasování užívání vitaminu D.

Otázka: Mám užívat vitamin D s jídlem nebo bez jídla?

Odpověď: Nejlepší je užívat vitamin D s jídlem obsahujícím tuky. Vitamíny rozpustné v tucích, jako je D, se lépe vstřebávají, když se konzumují spolu s tukem. Doplněk stravy užívejte se snídaní, obědem, večeří nebo svačinou, která obsahuje zdravé tuky.

Otázka: Záleží na tom, kdy vitamin D užívám, pokud je to denně?

Odpověď: Výzkumy ukazují, že největší přínos má užívání vitaminu D na začátku dne. Ideální je ráno nebo odpoledne, protože v těchto hodinách je tělo připraveno ho účinně metabolizovat a využívat.

Otázka: Je lepší užívat vitamin D najednou, nebo ho rozložit na celý den?

Odpověď: Většina odborníků doporučuje užívat vitamín D v jedné dávce, nikoliv rozděleně. Vaše ledviny regulují aktivaci vitaminu D, takže jedna dávka je účinná. Užívání najednou také podporuje konzistenci.

Otázka: Mám užívat vitamin D s vápníkem nebo bez něj?

Odpověď: Vitamín D a vápník můžete užívat společně, ale může být výhodnější užívat je odděleně. Vitamín D napomáhá vstřebávání vápníku, proto zvažte užívání vápníku později během dne. Také vitamín K konkuruje vitamínu D v metabolismu, takže je nejlepší užívat je odděleně.

Otázka: Kdy je nejvhodnější užívat doplněk stravy s vitaminem D?

Odpověď: Pozdě večer nebo těsně před spaním bývá nejméně vhodná doba. U některých jedinců může narušovat spánek. Pozdní denní dávkování dává tělu méně času na metabolizaci a využití přijatého vitaminu D.

Otázka: Jak zjistím, zda moje načasování vitaminu D funguje efektivně?

Odpověď: Vyšetření hladiny vitaminu D v krvi vám umožní zjistit, zda je načasování a dávkování optimální. Snažte se o hladinu 25(OH)D mezi 30-80 ng/ml. Pokud je nízká, upravte podle toho načasování a dávkování.

Otázka: Mám užívat vitamin D i ve dnech, kdy jsem na slunci?

Odpověď: Ano, i ve slunečných dnech potřebujete denní doplněk stravy. Sluneční světlo sice zvyšuje syntézu vitaminu D v kůži, ale většina lidí se UV záření nevystavuje dostatečně na to, aby uspokojila své potřeby. Doplněk stravy užívejte důsledně každý den.

Otázka: Je někdo, kdo by se měl vyhnout užívání vitaminu D v ranních hodinách?

Odpověď: Lidé, kteří užívají léky na štítnou žlázu, jako je levotyroxin, je obvykle užívají brzy ráno nalačno. Vitamín D může narušovat vstřebávání léků na štítnou žlázu, takže pro dosažení optimálních výsledků je lepší užívat ho později.

Otázka: Jak rychle pocítím účinky optimálního načasování vitaminu D?

Odpověď: Během několika týdnů můžete zaznamenat pozitivní účinky, jako je zlepšení energie, imunity a nálady. Vybudování hladiny v krvi však trvá nejméně 2-3 měsíce. Buďte trpěliví a dodržujte optimální načasování, abyste dosáhli plných účinků.

Zdroje použité k napsání tohoto článku

Brinkmann, K., Zügel, M., Lampe, J. W., Becker, C., Neuhäuser-Berthold, M., & Stehle, P. (2019). Vitamin D: Nejlepší denní doba pro suplementaci? Journal of steroid biochemistry and molecular biology, 193, 105503. https://www. sciencedirect.com/science/article/pii/S0960076019301855

Pludowski, P., Holick, M. F., Grant, W. B., Konstantynowicz, J., Mascarenhas, M. R., Haq, A., ... & Rudenka, E. (2018). Pokyny pro suplementaci vitaminu D. The Journal of steroid biochemistry and molecular biology, 175, 125-135. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0960076017302630

Jääskeläinen, T., Itkonen, S. T., Lundqvist, A., Erkkola, M., Koskela, T., Lakkala, K., ... & Lamberg-Allardt, C. J. (2017). The positive impact of general vitamin D food fortification policy on vitamin D status in a representative adult Finnish population: evidence from an 11-y follow-up based on standardized 25-hydroxyvitamin D data (Pozitivní dopad obecné politiky obohacování potravin vitaminem D na stav vitaminu D u reprezentativní dospělé finské populace: důkazy z 11letého sledování na základě standardizovaných údajů o 25-hydroxyvitaminu D). The American journal of clinical nutrition, 105(6), 1512-1520 . https://academic.oup.com/ajcn/article/105/6/1512/4569842.

LeBlanc, E. S., Zakher, B., Daeges, M., Pappas, M., & Chou, R. (2020). Screening nedostatku vitaminu D u dospělých: aktualizovaná zpráva o důkazech a systematický přehled pro US Preventive Services Task Force. Jama, 323(14), 1433-1447. https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2763572

Patel, J., Peña-Beltrán, A., Bhatt, N., Agrawal, T., mercado, C., Sangal, A., ... & Konda, P. (2021). Správné načasování suplementace vitaminu D a prevence sarkopenie. Nutrients, 13(4), 1108. https://www. mdpi.com/2072-6643/13/4/1108

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?