Vitamin D3 - průvodce vše v jednom

Published:

Vitamín D3, který je v naší stravě často opomíjen, je vitamín rozpustný v tucích a hraje zásadní roli v podpoře celkového zdraví a pohody. Vitamin D3 je důležitou složkou pro zdraví a pohodu, což má vliv na zachování pevnosti kostí, regulaci imunitního systému a potenciální snížení pravděpodobnosti vzniku některých chronických onemocnění, jako je roztroušená skleróza nebo diabetes 2. typu. V tomto komplexním průvodci vitaminem D3 se budeme zabývat různými aspekty této životně důležité sloučeniny.

Prozkoumáme definici a zdroje vitaminu D3 spolu s jeho četnými přínosy pro lidské zdraví. Dále se dozvíte o doporučených dávkách pro dospělé a zároveň zohledníme faktory, které mohou ovlivnit individuální požadavky. Probereme také možné nežádoucí účinky spojené s předávkováním vitaminem D3.

Při čtení tohoto příspěvku na blogu získáte cenné informace o tom, kdy užívat denní dávku vitaminu D3 pro jeho maximální vstřebávání a účinnost, a zároveň pochopíte, jak může výběr potravin ovlivnit jeho biologickou dostupnost. Navíc porovnáme různé formy doplňků stravy, které jsou dnes na trhu k dispozici, a zhodnotíme jejich výhody a nevýhody.

V neposlední řadě budeme rozlišovat mezi vitaminy D a D3 tím, že probereme jejich chemickou strukturu, biologické aktivity a příslušné zdravotní přínosy spojené s každou formou - zajistíme, abyste se mohli informovaně rozhodnout o výši příjmu a udržet si tak optimální sérové koncentrace 25-hydroxyvitaminu po celý život.

Co je to vitamin D3?

Cholecalciferol neboli vitamin D3 je vitamin rozpustný v tucích, který je nezbytný pro vstřebávání vápníku, regulaci imunitního systému a růst buněk. V těle plní několik funkcí, mimo jiné podporuje vstřebávání vápníku pro zdravé kosti a zuby, podporuje funkci imunitního systému a reguluje růst buněk.

Definice vitaminu D3

Vitamín D3 je jednou ze dvou základních forem vitamínu D vyskytujících se v přírodě (druhou je vitamín D2). Přirozeně se vytváří v kůži při vystavení slunečnímu záření nebo se získává prostřednictvím některých potravin a doplňků stravy. Vitamin D3 je nezbytný pro udržení přiměřené koncentrace vápníku a fosforu v krevním řečišti a zároveň přispívá ke zdravému stavu kostí.

Zdroje vitaminu D3

 • Sluneční světlo: Nejpřirozenějším způsobem získávání vitaminu D3 je vystavení se slunečnímu světlu. Ultrafialové paprsky B (UVB) ze slunce spouštějí tvorbu této životně důležité živiny v našich kožních buňkách.
 • Potraviny: Potravinové zdroje obsahující významné množství vitaminu D jsou omezené, nicméně mezi některé příklady patří tučné ryby, jako je losos nebo makrela, vaječné žloutky, hovězí játra,a obohacené mléčné výrobky.
 • Doplňky stravy: Pro ty, kteří mají potíže získat dostatek vitaminu D pouze prostřednictvím slunečního záření nebo stravy,doplňky vitaminu D lze užívat perorálně. Ty se obvykle dodávají v různých formách, jako jsou kapsle nebo kapky.

Přínosy vitaminu D3

Důležitost vitaminu D3 pro udržení celkového zdraví nelze přeceňovat. Mezi hlavní přínosy patří:

Kromě těchto primárních přínosů výzkum nadále zkoumá další potenciální role vitaminu d3 při podpoře optimálního zdraví. Studie se zabývají potenciálem vitaminu D3 v ochraně před kardiovaskulárními problémy, cukrovkou a neurologickými onemocněními, jako je Alzheimerova choroba.

Vit D3 je klíčová živina, kterou lze získat z určitých potravin a doplňků stravy. Znalost toho, kolik vitaminu D3 denně užívat, je důležitá pro zajištění optimálních zdravotních účinků bez rizika nežádoucích účinků z předávkování.

Kolik vitaminu D3 bychom měli užívat denně?

Obecné dávkování vitaminu D3 se může lišit v závislosti na věku, pohlaví a zdravotním stavu. V této části se budeme zabývat obecnými doporučeními pro denní příjem a prozkoumáme některé aspekty, které mohou ovlivnit vaše individuální požadavky.

Doporučené dávkování pro dospělé

Podle National Institutes of Health (NIH) je doporučená denní dávka (RDA) pro dospělé ve věku 19-70 let 600 mezinárodních jednotek (IU) denně. Pro osoby starší 70 let se zvyšuje na 800 IU denně. Je důležité si uvědomit, že tato doporučení jsou založena na udržení dostatečného zdraví kostí a nemusí nutně pokrývat další potenciální přínosy suplementace vitaminem D.

Faktory, které ovlivňují požadavky na dávkování

 • Vystavení slunečnímu záření: Jedinci, kteří tráví více času venku nebo žijí ve slunnějším podnebí, mohou potřebovat méně doplňkového vitaminu D díky zvýšené přirozené produkci ze slunečního záření.
 • Tón pleti: Lidé s tmavším odstínem pleti mají sníženou schopnost syntetizovat vitamin D ze slunečního záření ve srovnání s lidmi se světlejším odstínem pleti, což může vést k tomu, že potřebují vyšší dávky prostřednictvím doplňků stravy nebo stravy.
 • Stravovací návyky: Osoby dodržující přísnou vegetariánskou nebo veganskou stravu mohou potřebovat další doplňky stravy, protože většina zdrojů vitaminu D pochází z živočišných produktů, jako jsou ryby a mléčné výrobky.
 • Těhotenství/kojení: Těhotné ženy by se měly poradit se svým lékařem o vhodném dávkování během těhotenství i během kojení, protože často potřebují vyšší množství než netěhotné ženy.

Možné nežádoucí účinky předávkování vitaminem D3

Ačkoli je to vzácné, konzumace příliš velkého množství vitaminu D3 může vést k toxicitě vitaminu D, která může způsobit příznaky, jako je nevolnost, zvracení, slabost a dokonce poškození ledvin. Před zahájením jakéhokoli režimu doplňování vitaminu D je nezbytné poradit se s odborníkem a pečlivě sledovat hladinu jeho příjmu.

Obecně platí, že množství vitaminu D3, které by měl jednotlivec denně užívat, závisí na řadě faktorů, jako je věk a životní styl. Proto je nezbytné se před zahájením jakéhokoli doplňkového programu poradit se svým zdravotnickým pracovníkem. Pokračujme dále a prozkoumejme, kdy je nejvhodnější doba pro užívání vitaminu D3, abychom maximalizovali jeho účinnost.

Kdy je nejlepší doba pro užívání vitamínu D3?"

Zjištění optimální doby pro užívání vitaminu D3 může pomoci maximalizovat jeho vstřebávání a účinnost ve vašem těle. V této části se budeme zabývat různými faktory, které ovlivňují, kdy byste měli vitamin D3 užívat, včetně příjmu potravy a možných interakcí s jinými léky nebo doplňky stravy.

Úvahy o načasování pro maximální vstřebávání a účinnost

Pro optimální vstřebávání se doporučuje užívat vitamin D3 s jídlem obsahujícím některé tuky v potravě, jako je avokádo, ořechy, semena, olivový olej nebo tučné ryby. Výzkum naznačuje, že užívání doplňků stravy s vitaminem D během jídla nebo těsně po něm může zvýšit vstřebávání až o 50 % ve srovnání s užíváním nalačno (zdroj). Konzumace jídel obsahujících zdravé tuky může zvýšit vstřebávání vitaminu D3, ať už z přírodních zdrojů nebo doplňků stravy.

Úloha potravin při vstřebávání vitaminu D3

Jak již bylo zmíněno, konzumace potravin bohatých na zdravé tuky může významně zvýšit vstřebávání vitaminu D jak z přírodních zdrojů (např. slunečního záření), tak z doplňků stravy. Mezi příklady takových potravin patří:

 • Mastné ryby: losos, makrela, sardinky
 • .
 • Ořechy: mandle, vlašské ořechy
 • Semínka: chia semínka,
 • Jáhly (zejména vaječné žloutky)

Koneckonců, nejlepší doba užívání vitaminu D3 vychází z individuálních potřeb a preferencí. Abyste se ujistili, že učiníte nejlepší rozhodnutí pro své individuální potřeby, seznamte se s různými formami doplňování vitaminu D3.

Jaké jsou různé formy vitaminu D3?

Vitamín D3 je k dispozici v různých formách, včetně přírodních a syntetických zdrojů. Pochopení rozdílů mezi těmito typy doplňků vám může pomoci při kvalifikovaném výběru, který z nich je pro vaše požadavky nejvhodnější.

Přírodní vs. syntetické formy vitaminu D3

Přírodní zdroje vitaminu D3 pocházejí především z potravin živočišného původu, jako jsou tučné ryby (např. losos, makrela), olej z tresčích jater, hovězí játra, vaječné žloutky a sýry. Naše tělo si vitamin D vytváří také při vystavení pokožky slunečnímu záření (zdroj). Je však důležité vyvážit pobyt na slunci s rizikem poškození kůže nebo rakoviny způsobené ultrafialovými paprsky.

Syntetické zdroje naproti tomu označují doplňky stravy, které obsahují chemicky syntetizovaný vitamin D3. Tyto výrobky mohou být získávány z lanolinu (ovčí vlny) nebo vyráběny chemickým procesem za použití cholesterolu (zdroj). Syntetické doplňky jsou k dispozici v různých formách, jako jsou kapsle, tablety, tekuté kapky nebo žvýkačky.

Pro a proti různých forem doplňků stravy:

 • Kapsle &; tablety: Pohodlná a snadno užívaná forma; pro některé lidi však může být obtížné je spolknout.
 • Tekuté kapky: Snadno se vstřebávají do těla díky přímému kontaktu se sliznicemi; pro některé jedince však mohou mít nepříjemnou chuť.
 • Žvýkačky: Chutné a příjemné na konzumaci; mohou však obsahovat přidané cukry nebo umělá aromata.

Pro dosažení optimálních výsledků vyhledejte doplněk stravy, který je ověřen nezávislým testováním, a před zahájením jakékoli suplementace se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče. Hledejte výrobky s testováním třetí stranou, které zajišťuje správnost složek a účinnosti uvedených na etiketě (zdroj). Kromě toho se před zahájením jakéhokoli nového doplňkového režimu poraďte se zdravotnickým pracovníkem.

Závěrem lze říci, že k doplnění jsou k dispozici jak přírodní, tak syntetické formy vitaminu D3. Nakonec je velmi důležité pochopit rozdíly mezi vitamínem D a D3, abyste měli jistotu, že využíváte ten nejvhodnější typ pro své potřeby v oblasti dobrého zdravotního stavu.

cibdol.cz/img/cms/blog/vitamineD3/vitamined3-3.jpg" alt="" width="1160" height="928">

Jaký je rozdíl mezi vitamínem D a vitamínem D3?

Vitamín D je vitamín rozpustný v tucích, který hraje klíčovou roli v různých tělesných funkcích, včetně zdraví kostí, podpory imunitního systému a vstřebávání vápníku. Existují dvě základní formy této základní živiny: vitamin D2 (ergokalciferol) a vitamin D3 (cholekalciferol). Ačkoli oba typy přispívají k celkovému zdraví, existují mezi nimi některé zásadní rozdíly.

Rozdíly v chemické struktuře vitamínů D a D3

Chemická struktura vitaminů D2 a D3 se mírně liší vzhledem k jejich původu. Vitamin D2 pochází z rostlinných zdrojů, jako jsou houby nebo kvasnice vystavené ultrafialovému záření, zatímco vitamin d3 se získává především ze živočišných zdrojů, jako je olej z rybích jater nebo lanolin získaný z ovčí vlny. Tyto strukturální rozdíly mohou ovlivnit způsob, jakým naše tělo jednotlivé formy živin vstřebává a využívá.

Přírodní a syntetické formy vitaminu d 3

 • Přírodní: Přírodní formy vitaminu d 3 pocházejí přímo z potravinových zdrojů, jako jsou tučné ryby (losos, makrela), hovězí játra, vaječné žloutky, sýry nebo obohacené potraviny, například mléčné výrobky.
 • syntetické: mezi syntetické verze patří doplňky stravy dostupné bez předpisu ve formě tablet nebo v tekuté formě obsahující buď ergokalciferol (vitamin d 2), nebo cholekalciferol (vitamin d 33).

Rozdíl v biologické aktivitě vitamínů D a D3

Vitamín D3 je obecně účinnější než vitamín D při zvyšování hladiny kalcifediolu, aktivní formy vitamínu D, která se měří v krvi. Ve skutečnosti studie prokázaly, že vitamin d3 je až dvakrát účinnější při zvyšování sérové hladiny ve srovnání s vitaminem D2.

Zdravotní přínosy spojené s každou formou

Obě formy vitaminu D2 a vitaminu d3 poskytují základní zdravotní výhody, jako jsou:

 • Podporuje vstřebávání vápníku pro silné kosti a zuby
 • Podpora funkce imunitního systému, která pomáhá odvracet nemoci
 • Udržování zdravé funkce svalů pro celkovou fyzickou pohodu
 • Regulování nálady a snižování rizika depresí nebo úzkostných poruch
 • Snižování zánětů v těle, což může snižovat riziko chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby, cukrovka nebo některé druhy rakoviny.

Obecně lze říci, že obě formy mohou pozitivně přispět k vašemu celkovému zdraví. Nicméně vzhledem k lepší biologické dostupnosti a účinnosti při zvyšování hladiny kalcifediolu (aktivní formy) v krvi mnozí odborníci doporučují volit doplňky stravy s obsahem vitaminu d 3 namísto doplňků stravy s vitaminem D2.

Závěrem lze říci, že rozdíly mezi vitaminem D a vitaminem D3 lze spatřovat v jejich chemické struktuře a biologické aktivitě. Následně si rozebereme potraviny s vydatnými pravidelnými zdroji vitaminu D a dodatečně posílené potraviny obsahující další zdroje tohoto nezbytného doplňku.

Kzajištěnídostatečnéhopříjmuvitamínu Dzvažtezařazenípřírodníchzdrojů,obohacenýchpotravin a doplňků stravy do své stravy.

Dostatečný příjem vitaminu D ze stravy je nezbytný pro udržení optimálního zdraví a prevenci jeho nedostatku. Existuje několik způsobů, jak získat dostatečné množství této životně důležité živiny, včetně konzumace potravin bohatých na přírodní zdroje vitaminu D, obohacených potravin obsahujících přidané zdroje tohoto vitaminu a doplňků stravy jako alternativního zdroje.

Potraviny bohaté na přírodní zdroje vitaminu D

Přírodní zdroje potravin, které obsahují vysoké množství vitaminu D, zahrnují:

 • Tučné ryby, například losos, makrela, sardinky a tuňák
 • Olej z jater mořských ryb
 • Vejce a žloutky
 • Hovězí játra
 • Sýry (zejména švýcarské a čedar)

Obohacenépotravinyobsahujícípřidanézdroje vitamínu D

Kromě přirozeně se vyskytujících zdrojů je mnoho běžných potravin obohaceno o další vitaminy, jako je vitamin d3, které lidem pomáhají splnit jejich denní potřebu. Některé příklady zahrnují:

Zajištění správné hladiny vitaminu D3 ve vašem těle lze dosáhnout konzumací přírodních zdrojů a obohacených potravin. Je nezbytné posoudit příjem vitaminu D3, abyste rozpoznali případná nebezpečí spojená s příjmem příliš velkého nebo příliš malého množství této živiny.

Existují nějaká rizika spojená s užíváním příliš velkého nebo příliš malého množství vitaminu D3?"

Vitamín D3 je nezbytný pro udržení dobrého zdraví, ale je důležité konzumovat správné množství, aby se předešlo možným rizikům spojeným s příliš velkým nebo příliš malým příjmem. V této části se budeme zabývat možnými zdravotními riziky spojenými s nízkou i vysokou spotřebou vitaminu D3 a tím, jak můžete sledovat jeho příjem, abyste dosáhli optimálních výsledků.

Potenciální zdravotní rizika spojená s nízkou hladinou příjmu vitaminu D3

 • Poruchy kostí: Nedostatečná hladina vitaminu D může vést k problémům souvisejícím s kostmi, jako je křivice u dětí a osteomalacie u dospělých. Obě onemocnění způsobují měknutí kostí v důsledku nedostatečné mineralizace, což zvyšuje riziko zlomenin.
 • Osteoporóza: Dlouhodobý nedostatek vitaminu D může přispívat ke vzniku osteoporózy, což je stav charakterizovaný sníženou hustotou kostí, která zvyšuje riziko zlomenin. Více informací o osteoporóze naleznete na stránkách National Osteoporosis Foundation.
 • Oslabený imunitní systém: Nízká hladina vitaminu D je spojena se zhoršenou funkcí imunitního systému, takže jedinci jsou náchylnější k infekcím a autoimunitním onemocněním.
 • Problémy s duševním zdravím: Výzkum naznačuje, že nedostatečná hladina vitaminu D může souviset se zvýšeným rizikem deprese a dalších duševních poruch.

Potenciální zdravotní rizika spojená s vysokou úrovní příjmu vitaminu D3

 • Hypervitaminóza D: Konzumace nadměrného množství vitaminu D může mít za následek hypervitaminózu D, toxický stav charakterizovaný vysokou hladinou vápníku v krvi. Nadměrná konzumace vitaminu může způsobit nevolnost, zvracení, poškození ledvin a dokonce i kardiovaskulární obtíže.
 • Vápníkování: Vysoký příjem vitaminu D může způsobit odvápnění měkkých tkání a orgánů, jako jsou ledviny, srdce a cévy, pokud není vyváženo dostatečným příjmem vápníku.
 • Lékové interakce: Nadměrná suplementace vitaminem D3 může interferovat s některými léky, jako jsou antacida nebo diuretika. Před zahájením jakéhokoli nového doplňkového režimu se poraďte se svým lékařem.

Sledování vašeho příjmu pro zajištění optimální úrovně spotřeby vitaminu D3

Chcete-li si zachovat optimální zdravotní přínosy, aniž byste riskovali možné vedlejší účinky příliš vysokého nebo příliš nízkého příjmu vitaminu D3, dodržujte následující pokyny:

 1. Konzumujte vyváženou stravu, která zahrnuje potraviny s přirozenými zdroji vitaminu D, jako jsou tučné ryby a obohacené produkty, například mléko.
 2. Pokud se omezeně vystavujete slunečnímu záření nebo máte zdravotní potíže, které ovlivňují vstřebávání živin, poraďte se se svým lékařem o individuálních doporučeních na doplňky stravy.
 3. Dbejte na pravidelné kontroly u svého poskytovatele zdravotní péče, abyste mohli sledovat hladinu vitaminu D prostřednictvím běžných krevních testů. Úprava dávkování na základě výsledků testů pomůže zajistit bezpečnou spotřebu v doporučených mezích.

Před zahájením jakéhokoli nového režimu užívání doplňků stravy je důležité poradit se s lékařem, aby věděl, co se děje uvnitř tělesných systémů, orgánů, tkání, buněk, molekul a atomů. Měla by být provedena křížová vyšetření a inkvizice, aby byla zajištěna přesnost, pokud jde o tabulky, přepočty a součty. Kontroly a bilance by měly být prováděny také při auditech a dotazech. Nakonec může být nutné provést také ankety, dotazníkové průzkumy nebo kvízy.

Kolik vitaminu D3 by měl senior užívat

Jako senior je důležité, abyste ve stravě přijímali správné množství vitaminu D3. Vitamin D3 pomáhá udržovat kosti silné a zdravé a také napomáhá vstřebávání vápníku a fosforu z potravy.

Doporučená denní dávka (RDA) pro dospělé starší 70 let činí 800 IU denně. Někteří odborníci však seniorům doporučují vyšší dávky v závislosti na jejich individuálních potřebách.

Vystavování se slunečnímu záření: Vystavování se slunečnímu záření je jedním z nejlepších způsobů, jak přirozeně získat vitamin D3.

Pouhých 15 minut pobytu na slunci dvakrát nebo třikrát týdně může většině lidí poskytnout dostatek vitaminu D3 pro jejich potřeby. Senioři by si však měli dávat pozor, aby se na slunci nezdržovali příliš dlouho, protože jsou náchylnější k poškození kůže UV zářením než mladší lidé.

Stravní zdroje:

Jídlo obsahující vitamin D3 vám může také pomoci pokrýt denní potřebu, pokud nemáte přístup k velkému množství slunečního záření nebo pokud se raději nevystavujete přímému působení UV záření kvůli zdravotním problémům, jako jsou rizikové faktory rakoviny kůže nebo jiné zdravotní potíže, například lupus nebo lupénka, kvůli kterým je přímé vystavení slunečnímu záření nebezpečné.

Potraviny bohaté na vitamin D zahrnují tučné ryby, jako je losos a tuňák, obohacené mléčné výrobky, vaječné žloutky, hovězí játra, houby vystavené ultrafialovému záření a některé značky pomerančového džusu, jogurtů, margarínu a cereálií, které jsou obohaceny o další množství této základní živiny.

Doplňky stravy:

Pokud nejste schopni získat dostatek přirozených zdrojů pouze stravou, může být pro splnění denní potřeby RDA nezbytné užívání doplňků stravy, zejména v zimních měsících, kdy je venku méně slunečního svitu, nebo pokud žijete ve vyšších zeměpisných šířkách, kde stejně není příliš mnoho slunečního světla ani v letních měsících, kdy jsou dny celkově delší po celý rok ve srovnání s oblastmi s nižší zeměpisnou šířkou blíže k liniím rovníku na mapě světa.

Příznaky nedostatku vitaminu D

Příznaky nedostatku vitaminu D lze těžko rozpoznat, ale je důležité je rozpoznat a léčit. Lidé, kteří mají nízkou hladinu vitaminu D, mohou pociťovat různé příznaky, které mohou ovlivnit jejich celkové zdraví a pohodu.

Únava:

Jedním z častých příznaků spojených s nedostatkem vitaminu D je únava nebo pocit neustálé únavy.

Nízká hladina vitaminu D v těle může způsobit, že se jedinec cítí pomalejší než obvykle a je pro něj obtížné zůstat během dne vzhůru.

Svalová slabost: Dalším příznakem nedostatečného množství vitaminu D je svalová slabost nebo bolest.

K tomu dochází, když svaly nedostávají z krevního oběhu dostatek živin kvůli nedostatku vitamínů v těle, což vede k oslabení svalů, které nemohou podávat nejlepší výkony.

Bolest kostí: Třetím příznakem spojeným s nízkou hladinou vitaminu D je bolest nebo citlivost kostí v určitých oblastech, jako jsou nohy, paže, boky, záda a žebra.

Když kosti nezískávají dostatek vápníku z potravních zdrojů, protože v těle není přítomno dostatek vitaminu D, oslabují se a jsou náchylné ke zlomeninám, což vede k bolestivým pocitům v těchto oblastech.

Deprese: Mnoho lidí trpících nedostatkem vitaminu D také uvádí pocity deprese nebo smutku v důsledku nedostatku energie způsobeného tímto stavem.

Zjistilo se, že jedinci s nižší hladinou mají častěji sklon k negativním myšlenkám než ti, kteří ho mají v těle dostatečné množství; to lze částečně přičíst hormonální nerovnováze způsobené nedostatečným množstvím vitamínů cirkulujících v těle .

Časté nemoci:

Naposledy, nízká hladina vystavuje člověka riziku častých onemocnění, jako je nachlazení a chřipka, protože náš imunitní systém je závislý na správné výživě včetně příjmu vitaminu D, aby byl schopen optimálně fungovat proti patogenům, které se do našeho těla dostávají dýchacími cestami nebo kontaktem s kůží apod.

V důsledku toho se může stát, že lidé s jeho nedostatkem budou častěji nemocní než ostatní lidé v jejich okolí, kteří dodržují zdravé stravovací návyky včetně pravidelné konzumace potravin bohatých na základní vitaminy, jako je právě tento, o kterém zde dnes hovoříme.

Příliš mnoho vitaminu D

Příliš mnoho vitaminu D může být pro vaše zdraví nebezpečné. Vitamin D je základní živina, ale je důležité si uvědomit, že příliš mnoho dobré věci může být špatné. Příliš mnoho vitaminu D v těle může vést k hypervitaminóze D, která se vyznačuje nadměrnou hladinou vápníku v krvi a měkkých tkáních.

Mezi příznaky tohoto stavu patří nevolnost, zvracení, zácpa, slabost nebo únava, zmatenost a bolest nebo citlivost kostí. Dlouhodobé následky mohou zahrnovat ledvinové kameny a poškození dalších orgánů, jako je srdce a plíce.

Je důležité si uvědomit, že většina lidí nezískává dostatek vitaminu D pouze ze stravy; potřebují se také vystavovat slunečnímu záření. Pokud se však slunci vystavujete příliš často bez odpovídající ochrany (např. opalovacího krému), může vám hrozit hypervitaminóza D v důsledku nadměrného vystavení ultrafialovým paprskům ze slunce. Navíc užívání více než 4 000 IU denně doplňkového vitaminu D3 je spojeno se zvýšeným rizikem rozvoje příznaků hypervitaminózy D v průběhu času.

Pokud se domníváte, že jste možná přijali příliš mnoho vitaminu d3 doplňkově nebo nadměrným vystavením slunečnímu záření, pak je nejlepší neužívat žádné další doplňky, dokud si nejprve nepromluvíte se svým lékařem, který vám pravděpodobně doporučí nechat si vyšetřit krev na hladinu 25(OH)D v séru, aby mohl posoudit, jak vysoká je vaše aktuální hladina, a teprve poté vám předepíše další možnosti léčby, jako je snížení příjmu doplňků nebo zvýšení zdrojů vápníku a fosforu ve stravě spolu s vyhýbáním se přímému slunečnímu záření, pokud je to možné .

Je také třeba poznamenat, že některé zdravotní potíže, jako je onemocnění jater, mohou zvýšit citlivost na vyšší dávky vitaminu d3, takže je ještě důležitější, aby tito jedinci pečlivě sledovali svůj denní příjem .

Nakonec , i když vitamín d3 hraje nedílnou roli při udržování zdravých kostí , zubů , svalů & funkce imunitního systému - jeho vždy moudré praxe nepřehánět nic – včetně vitamínů !

Málo znamená hodně , takže se ujistěte, že při užívání jakéhokoli typu doplňku stravy nepřekračujete doporučené hodnoty &; pro jistotu se pravidelně poraďte se svým lékařem!

Často kladené otázky Vitamin D3

Co dělá vitamin D3 s tělem?"

Vitamín D3 hraje klíčovou roli při udržování zdraví kostí tím, že napomáhá vstřebávání vápníku. Podporuje také funkci imunitního systému, zmírňuje záněty a může mít ochranné účinky proti některým onemocněním, jako je roztroušená skleróza a rakovina.

Má užívání vitaminu D3 nějaké nevýhody?"

Užívání nadměrného množství vitaminu D3 může vést k toxicitě, která způsobuje příznaky jako nevolnost, zvracení, zácpu, slabost a poškození ledvin. Abyste se těmto rizikům vyhnuli, je nutné dodržovat doporučené dávkování a před zahájením užívání doplňků stravy se poradit se zdravotnickým pracovníkem.

Může se D3 užívat každý den?

Ano, každodenní užívání vitaminu D3 je při dodržování doporučených dávkovacích pokynů pro většinu osob obecně bezpečné. Individuální potřeby se však mohou lišit v závislosti na faktorech, jako je věk nebo stávající zdravotní potíže; doporučujeme proto konzultaci s lékařem.

Vyplatí se užívat D5?

Termín "D5" se v této souvislosti jeví jako nesprávný nebo nesouvisející. Pokud jste měli na mysli "vitamín D2", obě formy (D2 & D) jsou prospěšné pro celkové zdraví, ale výzkumy naznačují, že vitamín má větší biologickou dostupnost, takže je účinnější při zvyšování hladiny aktivního vitamínu v krvi .

Závěr

Vitamín D3 je základní živina, která pomáhá udržovat zdravé kosti, zuby a svaly. Abyste se ujistili, že užíváte správné množství vitaminu D3 pro optimální zdraví, je důležité se před zahájením jakéhokoli doplňkového režimu poradit s lékařem. Dostatek vitaminu D můžete získat z potravin, jako jsou tučné ryby, vejce a obohacené mléčné výrobky, a také z doplňků stravy, jako jsou tablety nebo kapky s vitaminem D3. Před zahájením jakéhokoli doplňkového režimu je nezbytné poradit se s lékařem, aby vám mohl předepsat správné dávkování podle vašich individuálních požadavků.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?