Za jak dlouho se zvýší hladina vitaminu D?

Published:

Vitamin D je nezbytný pro zdraví kostí a mnoho dalších aspektů vašeho zdraví. Pokud vám byl diagnostikován nedostatek vitaminu D, možná vás zajímá, jak dlouho bude trvat, než jeho hladinu obnovíte.

V tomto článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět o tom, za jak dlouho se zvýší hladina vitaminu D v krvi. Probereme faktory, které ovlivňují rychlost zvýšení hladiny, optimální dávkování, typy doplňků vitaminu D a co můžete očekávat po zahájení léčby. Dozvíte se, jak spolupracovat se svým lékařem, abyste mohli sledovat své hladiny a plnit své cíle v oblasti vitaminu D.

Za jak dlouho se zvýší hladina vitaminu D?

Proč je vitamin D důležitý?

Vitamin D hraje důležitou roli při vstřebávání vápníku a podpoře růstu kostí. Podporuje také funkci svalů a nervů, zdravý imunitní systém a kardiovaskulární zdraví. Naše tělo syntetizuje vitamin D z působení slunečního záření. Vitamin D lze získat také z potravin, jako jsou tučné ryby, vejce a obohacené mléko a obiloviny.

Mnoho lidí má však nízkou hladinu vitaminu D. Odhaduje se, že jeho nedostatkem trpí téměř 1 miliarda lidí na celém světě. Nejčastějšími příčinami jsou nedostatek slunečního záření, tmavší odstíny pleti, život v severních zeměpisných šířkách, nadváha a některé zdravotní potíže.

Mezi příznaky nedostatku vitaminu D mohou patřit častá onemocnění, svalová slabost, úbytek kostí, zlomeniny kostí a chronické bolesti. Obnovení zdravé hladiny vitaminu D prostřednictvím stravy, slunečního záření a doplňků stravy může těmto negativním účinkům na vaše zdraví zabránit.

Jak dlouho trvá zvýšení hladiny vitaminu D?

Doba potřebná ke zvýšení hladiny vitaminu D závisí na několika faktorech:

 • Výchozí hladina vitaminu D
 • Dávkování a typ doplňku stravy, který užíváte
 • Jak důsledně užíváte doplňky vitaminu D
 • schopnost vašeho těla vstřebávat a využívat vitamin D

Obecně lze říci, že většina zdravých dospělých může při správné suplementaci zvýšit hladinu vitaminu D o 10-20 ng/ml během 2-3 měsíců. Dosažení optimální hladiny kolem 50 ng/ml může trvat 3-6 měsíců. U osob se závažným nedostatkem může dosažení ideálních hodnot trvat až rok.

Váš lékař vám může zkontrolovat hladinu vitaminu D v krvi, známou také jako 25(OH)D nebo vitamin D v séru, a určit tak výchozí hodnotu. Optimální hladina se pohybuje v rozmezí 50-80 ng/ml, zatímco za nedostatek se obvykle považuje hladina pod 30 ng/ml.

Dávka potřebná ke zvýšení hladiny vitaminu D

Dávka vitaminu D potřebná ke zvýšení hladiny závisí na vašich individuálních potřebách a požadavcích.

Národní institut zdraví doporučuje dospělým 600-800 IU vitaminu D denně pro udržení zdraví kostí. K odstranění nedostatku se často používají vyšší dávky 1 000-4 000 IU denně.

Lékař vám může předepsat i vyšší dávky, přibližně 50 000 IU týdně nebo 10 000 IU denně u osob s velmi nízkou hladinou v krvi. Maximální horní hranice je 4 000 IU pro děti starší 9 let a 10 000 IU pro dospělé denně.

Zatímco léčba vysokými dávkami vitaminu D může pomoci rychleji zvýšit jeho hladinu, nižší denní dávky jsou pravděpodobně bezpečnější pro dlouhodobou suplementaci. Váš lékař vám pomůže určit optimální dávku pro vaše potřeby v rozmezí 1 000-4 000 IU denně.

Jak se porovnávají doplňky vitaminu D2 a D3?

Dvě hlavní formy doplňkového vitaminu D jsou:

 • Vitamin D2 (ergokalciferol): Získaný z rostlinných zdrojů
 • Vitamin D3 (cholekalciferol): Pochází z živočišných zdrojů a vytváří se v kůži při slunečním záření.

Výzkumy ukazují, že vitamin D3 zvyšuje hladinu vitaminu D výrazně více než vitamin D2. D3 také zůstává v těle aktivní delší dobu.

Z těchto důvodů většina lékařů doporučuje k odstranění nedostatku vitaminu D3 více než D2. Doplňky stravy s obsahem D3 jsou běžně dostupné ve formě tablet, kapslí, prášků a kapek.

Kdy začnu pociťovat účinky?

Do 1 měsíce od zahájení léčby vitaminem D se můžete začít cítit lépe, ale úplné uzdravení může trvat 3-5 měsíců.

Mezi první účinky, které můžete zaznamenat, patří:

 • Zvýšená hladina energie
 • Zlepšení nálady
 • Snížení bolesti a svalových křečí
 • Lepší funkce imunitního systému a méně nemocí

Jakmile se hladina zvýší, plně se obnoví pevnost kostí, funkce svalů a ochrana proti různým nemocem. Buďte trpěliví, dodržujte svůj léčebný plán a ve spolupráci s lékařem sledujte své hladiny každé 3-4 měsíce.

Shrnutí klíčových bodů:

 • Zvýšení hladiny vitaminu D o 10-20 ng/ml při správné suplementaci obvykle trvá 2-3 měsíce.
 • Optimální denní příjem vitaminu D je 600-4 000 IU. Osoby se závažným nedostatkem mohou dočasně potřebovat dávky až 50 000 IU týdně.
 • Vitamin D3 je účinnější při zvyšování hladiny než vitamin D2.
 • Během 1 měsíce se můžete začít cítit lépe, ale k úplné nápravě nedostatku je třeba počkat 3-6 měsíců.
 • Každé 3 až 4 měsíce si zkontrolujte hladinu a podle potřeby upravte dávkování, abyste dosáhli svých cílů v oblasti vitaminu D. Buďte trpěliví - obnovení zdravé hladiny je bezpečný a jednoduchý proces!

Doba potřebná ke zlepšení stavu vitaminu D závisí na mnoha faktorech, ale správná suplementace může odstranit nedostatek během několika měsíců. Úzce spolupracujte se svým lékařem, nechte si pravidelně testovat hladinu vitaminu D a užívejte ho podle pokynů. Díky tomuto přístupu můžete bezpečně zvýšit svou hladinu, zlepšit své zdraví a cítit se co nejlépe!

Otázka: Za jak dlouho se zvýší hladina vitaminu D?

Odpověď: Doba, za kterou se hladina vitaminu D zvýší, se může lišit v závislosti na několika faktorech, včetně vašeho aktuálního stavu vitaminu D, množství slunečního záření a vašeho celkového zdravotního stavu. Obecně může trvat několik týdnů až měsíců, než se hladina vitaminu D výrazně zvýší.

Otázka: Co je to nedostatek vitaminu D?

Odpověď: Nedostatek vitaminu D je stav, kdy tělo nemá dostatek vitaminu D pro správné fungování. K tomu může dojít v důsledku nedostatečného vystavení slunečnímu záření, nedostatečného příjmu potravy nebo problémů se schopností těla vstřebávat vitamin D.

Otázka: Jak mohu léčit nedostatek vitaminu D?

Odpověď: Nedostatek vitaminu D lze léčit zvýšením jeho příjmu prostřednictvím slunečního záření, stravy nebo doplňků stravy. Váš lékař vám pomůže určit vhodný léčebný plán na základě vašich individuálních potřeb.

Otázka: Jaké jsou příznaky nedostatku vitaminu D?

Odpověď: Příznaky nedostatku vitaminu D se mohou lišit, ale mohou zahrnovat únavu, svalovou slabost, bolesti kostí, deprese a oslabení imunitních funkcí. Někteří lidé s nedostatkem vitaminu D však nemusí pociťovat žádné výrazné příznaky.

Otázka: Kolik vitaminu D bych měl/a denně užívat?

Odpověď: Doporučená denní dávka vitaminu D se liší v závislosti na věku, pohlaví a zdravotním stavu. Obecně platí, že dospělí potřebují přibližně 600-800 mezinárodních jednotek (IU) vitaminu D denně. Nejlépe je však poradit se s lékařem, aby určil vhodnou dávku pro vaše konkrétní potřeby.

Otázka: Jaké jsou zdroje vitaminu D ve stravě?

Odpověď: Mezi zdroje vitaminu D ve stravě patří tučné ryby (např. losos a makrela), obohacené mléčné výrobky, vaječné žloutky a některé houby. Získat dostatečné množství vitaminu D pouze z potravy však může být obtížné, proto se často doporučuje vystavení slunečnímu záření a doplňování stravy.

Otázka: Jak rychle se může zvýšit hladina vitaminu D při užívání doplňků stravy?

Odpověď: Při správné suplementaci se hladina vitaminu D může začít zvyšovat během několika týdnů. Dosažení optimální hladiny vitaminu D však může trvat i několik měsíců soustavné suplementace.

Otázka: Jak mohu rychle zvýšit hladinu vitaminu D?

Odpověď: Chcete-li rychle zvýšit hladinu vitaminu D, můžete se pokusit zvýšit expozici slunečnímu záření, konzumovat potraviny bohaté na vitamin D a užívat doplňky stravy s vitaminem D podle doporučení svého lékaře.

Otázka: Kolik vitaminu D je příliš mnoho?

Odpověď: Vitamin D je sice důležitý pro celkové zdraví, ale jeho nadměrný příjem může vést k jeho toxicitě. Za bezpečnou horní hranici příjmu vitaminu D se obecně považuje 4 000-10 000 IU denně v závislosti na věku a zdravotním stavu. Před užíváním vysokých dávek doplňků vitaminu D se raději poraďte se svým lékařem.

Otázka: Jaká je definice nedostatku vitaminu D?

Odpověď: Nedostatek vitaminu D je definován jako hladina vitaminu D v krvi pod optimálním rozmezím, které se obvykle pohybuje mezi 30-50 nanogramy na mililitr (ng/ml). Konkrétní hraniční hodnoty pro nedostatek se však mohou lišit v závislosti na referenčním rozmezí používaném různými laboratořemi.

Zdroje použité k napsání tohoto článku

National Institutes of Health Office of Dietary Supplements. (2021, 22. března). Vitamin D. Převzato z https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-HealthProfessional/

Národní ústavy zdraví: Úřad pro doplňky stravy. (2016). Informační list o vitaminu D pro zdravotnické pracovníky. Převzato z https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-HealthProfessional/

Panel EFSA pro dietetické výrobky, výživu a alergie. (2016). Dietary reference values for vitamin D. EFSA Journal, 14(10), e04547 . https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2016.4547.

Holick, M.F. (2007). Nedostatek vitaminu D. New England Journal of Medicine, 357(3), 266-281. https://doi. org/10.1056/nejmra070553

Kennel, K. A., Drake, M. T., & Hurley, D. L. (2010). Nedostatek vitaminu D u dospělých: Kdy testovat a jak léčit. Mayo Clinic Proceedings, 85(8), 752-758. https://doi.org/10.4065/mcp.2010.0138.

Martineau, A. R., Jolliffe, D. A., Hooper, R. L., Greenberg, L., Aloia, J. F., Bergman, P., Dubnov-Raz, G., Esposito, S., Ganmaa, D., Ginde, A. A., Goodall, E. C., Grant, C. C., Griffiths, C. J., Janssens, W., Laaksi, I., Manaseki-Holland, S., Mauger, D., Murdoch, D. R., Neale, R., ... Camargo, C. A., Jr (2017). Suplementace vitaminem D k prevenci akutních infekcí dýchacích cest: Systematický přehled a metaanalýza dat jednotlivých účastníků. BMJ (Clinical research ed.), 356, i6583. https://doi.org/10.1136/bmj.i6583

Tripkovic, L., Lambert, H., Hart, K., Smith, C. P., Bucca, G., Penson, S., Chope, G., Hyppönen, E., Berry, J., Vieth, R., & Lanham-New, S. (2012). Srovnání suplementace vitaminem D2 a vitaminem D3 při zvyšování sérového stavu 25-hydroxyvitaminu D: A systematic review and meta-analysis. The American Journal of Clinical Nutrition, 95(6), 1357-1364. https://doi. org/10.3945/ajcn.111.031070

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?