Kolik vitaminu d byste měli užívat?

Published:

S přibývajícím věkem je pro optimální zdraví stále důležitější přijímat dostatečné množství vitaminů a minerálů. Příliš mnoho některých vitaminů, jako je vitamin D, však může mít škodlivé účinky. Tento článek se zabývá tím, kolik vitaminu D starší dospělí potřebují, možnými riziky nadměrného příjmu vitaminu D a bezpečnými horními hranicemi.

 kolik vitaminu d byste měli užívat?

Proč je vitamin D důležitý s přibývajícím věkem

Vitamin D hraje klíčovou roli pro zdraví kostí. Pomáhá tělu vstřebávat vápník a udržovat tak silné kosti. Starší dospělí jsou vystaveni vyššímu riziku nedostatku vitaminu D, což může vést ke slabým a křehkým kostem a zvýšit riziko zlomenin. Příjem dostatečného množství vitaminu D ze slunečního záření, potravin a doplňků stravy může u seniorů zabránit jeho nedostatku.

Výzkum také naznačuje, že vitamin D může být prospěšný pro imunitní systém, svalovou sílu, náladu, paměť a poznávání. Vzhledem k širokému spektru funkcí vitaminu D je jeho dostatek pro zdraví starších lidí klíčový. Příliš mnoho vitaminu D však může způsobit hyperkalcémii a další problémy.

Kolik vitaminu D potřebují starší lidé?

Doporučená denní dávka (RDA) vitaminu D je:

 • 600 IU denně pro dospělé do 70 let věku
 • 800 IU pro osoby starší 70 let

S přibývajícím věkem je naše kůže méně účinná při produkci vitaminu D ze slunečního záření. Starší dospělí se mohou muset více spoléhat na zdroje potravy a doplňky stravy, aby uspokojili svou potřebu vitaminu D.

Mnoho seniorů nemá dostatek vitaminu D pouze ze stravy. Mezi vhodné zdroje patří tučné ryby, vaječné žloutky, obohacené mléko a džusy. Doplňky stravy mohou pomoci doplnit chybějící vitamíny.

Jaké jsou příznaky nedostatku vitaminu D?

Nízký obsah vitaminu D způsobuje slabé a bolestivé kosti. Mezi další příznaky nedostatku vitaminu D patří:

 • Svalová slabost
 • Změny nálady, například deprese
 • Zhoršená imunita
 • Vypadávání vlasů
 • Pomalé hojení ran

Závažný nedostatek může vést ke křivici nebo osteomalacii. Nízká hladina vitaminu D v krvi zvyšuje u seniorů riziko zlomenin. Dostatek vitaminu D pomáhá udržovat silné a zdravé kosti.

Jaká je bezpečná horní hranice příjmu vitaminu D?

Nedostatek vitaminu D představuje zdravotní riziko, ale nebezpečné může být i jeho nadměrné užívání. Toxicita vitaminu D způsobuje abnormálně vysokou hladinu vápníku, která může poškodit srdce, cévy a ledviny.

Rada pro vitamin D upozorňuje, že nadměrný příjem je často způsoben nadměrným užíváním doplňků stravy, nikoli potravinových zdrojů. Bezpečná horní hranice vitaminu D je 4000 IU denně pro dospělé starší 71 let.

Vysoké dávky nad 10 000 IU denně často vedou k toxicitě. Dbejte na to, aby celkový příjem vitaminu D z potravy, slunečního záření a doplňků stravy nepřekročil 4000 IU.

6 příznaků, že dostáváte příliš mnoho vitaminu D

Jak poznáte, že máte nadbytek vitaminu D? Sledujte tyto příznaky toxicity:

 • Nevolnost, zvracení, nechutenství
 • Zácpa
 • Zvýšená žízeň a močení
 • Ztráta kostní hmoty
 • Zmatek
 • Srdeční arytmie

Vysoký obsah vápníku z příliš velkého množství vitaminu D může způsobit ledvinové kameny, bolesti břicha a zánět slinivky břišní. Pokud se u vás projeví příznaky toxicity, vyhledejte lékařskou péči.

7 tipů, jak získat potřebný vitamin D, aniž byste to přeháněli

Dodržujte tyto tipy, abyste bezpečně získali dostatečné množství vitaminu D:

 • Vystavujte pokožku malému množství slunečního záření denně.
 • Jezte dvakrát týdně tučné ryby
 • Vybírejte obohacené mléko, jogurty, džusy a cereálie.
 • Doplňky vitaminu D užívejte s rozvahou. Nepřekračujte 4000 IU denně.
 • Nechte si vyšetřit hladinu vitaminu D v krvi, abyste mohli doporučit jeho doplňování.
 • Vitamín D užívejte s jídlem, aby se co nejlépe vstřebával.
 • Před užíváním vysokých dávek doplňků stravy se poraďte se svým lékařem.

Klíčové poznatky o potřebě vitaminu D pro seniory

 • Starší dospělí potřebují 600-800 IU vitaminu D denně. Nedostatek je běžný.
 • Dostatečný přísun vitaminu D má zásadní význam pro zdraví kostí a může být prospěšný pro imunitu, svaly, náladu a funkci mozku.
 • Zatímco nízká hladina vitaminu D představuje problém, jeho nadměrná hladina s sebou nese i rizika, jako jsou ledvinové kameny a srdeční problémy.
 • Bez lékařského dohledu neužívejte více než 4000 IU doplňkového vitaminu D denně.
 • Jezte potraviny bohaté na vitamin D, přiměřeně se vystavujte slunečnímu záření a užívejte doplňky stravy v bezpečných mezích.
 • Sledujte hladinu vitaminu D v krvi a společně s lékařem určete potřebnou dávku.

Vitamín D je jednou z živin, kterou je s přibývajícím věkem nutné rozumně doplňovat. Snažte se splnit, ale nepřekročit svou denní potřebu. Chytrým doplňováním a pobytem na slunci získáte vitamín D, který je prospěšný pro vaše kosti a celé tělo, aniž byste to přeháněli.

Otázka: Kolik vitaminu D byste měli užívat?

Odpověď: Množství vitaminu D, které byste měli užívat, závisí na několika faktorech, například na vašem věku, celkovém zdravotním stavu a hladině vitaminu D v krvi.Doporučuje se získávat dostatek vitaminu D z potravin a slunečního záření. Pokud se vám nedaří získat dostatek vitaminu D z těchto zdrojů, může vám lékař doporučit užívání doplňku stravy.

Otázka: Jaké jsou zdroje vitaminu D?

Odpověď: Vitamin D lze získat z různých zdrojů. Primárním zdrojem je sluneční záření, protože vaše tělo si může vytvářet vitamin D, když je vaše kůže vystavena slunečnímu záření. Dalšími zdroji jsou některé potraviny, například tučné ryby, obohacené mléčné výrobky a obohacené obiloviny. K dispozici jsou také doplňky stravy s vitaminem D.

Otázka: Jak ovlivňuje hladinu vitaminu D sluneční záření?

Odpověď: Když jste vystaveni slunečnímu záření, vaše kůže produkuje vitamin D. To může pomoci zvýšit hladinu vitaminu D v krvi a udržet jeho optimální hladinu v těle. Nadměrné slunění však může mít i negativní účinky, jako je spálení a poškození kůže, proto je důležité najít rovnováhu a chránit pokožku.

Otázka: Jaké je doporučené denní množství vitaminu D?

Odpověď: Doporučené denní množství vitaminu D se liší v závislosti na vašem věku a specifických zdravotních potřebách. Obecně je doporučený denní příjem vitaminu D pro dospělé 600-800 IU (mezinárodních jednotek). Vždy je však nejlepší poradit se se svým lékařem, aby určil vhodnou dávku pro vaši individuální situaci.

Otázka: Můžete užívat příliš mnoho vitaminu D?

Odpověď: Ano, je možné užívat příliš mnoho vitaminu D. Nadměrný příjem vitaminu D může vést k jeho toxickým hladinám v těle, což může mít negativní účinky na zdraví. Je důležité dodržovat doporučené dávkování a před zahájením jakéhokoli doplňování vitaminu D se poradit se svým lékařem.

Otázka: Jaké jsou účinky nedostatku vitaminu D?

Odpověď: Nedostatek vitaminu D může vést k řadě zdravotních problémů, včetně slabých a křehkých kostí, zvýšeného rizika zlomenin a svalové slabosti. Může také přispívat k vyššímu riziku některých onemocnění, jako je osteoporóza a křivice. Udržování dostatečné hladiny vitaminu D je pro celkové zdraví kostí zásadní.

Otázka: Jaké jsou výhody užívání doplňku stravy s vitaminem D?

Odpověď: Užívání doplňku stravy s vitaminem D vám pomůže zajistit dostatečný přísun této důležité živiny, zejména pokud se málo vystavujete slunečnímu záření nebo nekonzumujete dostatek potravin bohatých na vitamin D. Vitamin D hraje klíčovou roli při udržování zdravých kostí, podpoře imunitních funkcí a celkové pohodě.

Otázka: Jaké jsou dobré zdroje vitaminu D?

Odpověď: Mezi dobré zdroje vitaminu D patří tučné ryby, jako je losos a makrela, obohacené mléčné výrobky, jako je mléko a jogurt, obohacené obiloviny a vaječné žloutky. Kromě toho můžete vitamin D získat i ze slunečního záření, pokud není vaše pokožka chráněna opalovacím krémem nebo oblečením.

Otázka: Jak mohu získat dostatek vitaminu D?

Odpověď: Dostatek vitaminu D získáte pobytem na slunci, konzumací potravin bohatých na vitamin D a v případě potřeby i jeho doplněním. Doporučujeme usilovat o vyvážený přístup a poradit se se svým lékařem, abyste určili nejlepší strategii na základě vašich individuálních potřeb.

Otázka: Co mám dělat, když mám potíže se vstřebáváním vitaminu D?

Odpověď: Pokud máte problémy se vstřebáváním vitaminu D nebo trpíte onemocněním, které ovlivňuje vstřebávání vitaminu D, je důležité poradit se s lékařem. Ten může posoudit vaši konkrétní situaci a určit nejlepší postup, který může zahrnovat úpravu stravy, užívání vyšších dávek vitaminu D nebo prozkoumání alternativních možností léčby.

Zdroje použité k napsání tohoto článku

Národní ústavy zdraví. (2022). Informační list o vitaminu D pro spotřebitele. https://ods. od.nih.gov/factsheets/VitaminD-Consumer/

Rada pro vitamin D. (n.d.). Kolik vitaminu D je příliš mnoho? https://www.vitamindcouncil.org/about-vitamin-d/am-i-getting-too-much-vitamin-d/.

Národní lékařská knihovna USA. (2022). Toxicita vitaminu D. https://medlineplus. gov/ency/article/002423.htm

Harvard Health Publishing. (2022). Vitamin D a starší dospělí. https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/vitamin-d-and-older-adults

Clevelandská klinika. (2021). Toxicita vitaminu D: Co když ho dostanete příliš mnoho? https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21183-vitamin-d-toxicity-what-if-you-get-too-much

Evropský úřad pro bezpečnost potravin. (2012). Vědecké stanovisko k přípustné horní hranici příjmu vitaminu D. https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2012.2813.

Snažil jsem se využívat renomované vládní a akademické lékařské zdroje, jako jsou NIH, Harvard Health a Cleveland Clinic, abych zajistil přesné a aktuální informace o potřebě vitaminu D a potenciálních rizicích toxicity. Dejte mi vědět, pokud potřebujete nějaké vysvětlení nebo máte další otázky!

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?