Reflux kyseliny během spánku

Published:

Reflux kyseliny během spánku může výrazně narušit váš odpočinek a celkovou pohodu. Žaludeční kyselina vracející se do jícnu, známá jako gastroezofageální refluxní choroba (GERD), může výrazně narušit odpočinek a celkovou pohodu. V tomto příspěvku na blogu se budeme hlouběji zabývat příčinami nočních příznaků GERD, jejich vlivem na kvalitu spánku a možnými souvislostmi s dalšími zdravotními potížemi.

Kromě toho prozkoumáme, jak pálení žáhy ovlivňuje těhotné ženy, a probereme různé tipy pro zvládání těchto příznaků během těhotenství. Dále se budeme zabývat účinnými strategiemi, jak zabránit refluxu během spánku úpravou polohy při spánku, změnou stravy, pravidelným cvičením a technikami zvládání stresu.

Nakonec vám poskytneme přehled volně prodejných léků, které jsou k dispozici pro úlevu od příznaků refluxu, a poradíme vám, kdy je třeba se v přetrvávajících případech poradit s odborníkem. Pochopením složitostí GERD v souvislosti s postupy spánkové hygieny a faktory životního stylu, které přispívají k jeho vzniku nebo zhoršení v nočních hodinách, můžete podniknout kroky ke zmírnění tohoto nepříjemného zážitku jednou provždy.

acid-reflux-while-sleeping

Porozumění kyselému refluxu a GERD

Gastroezofageální refluxní choroba (GERD) je chronické onemocnění charakterizované častým refluxem kyseliny, který může způsobovat bolesti na hrudi, bolesti hlavy a poruchy spánku. Příznaky GERD mají tendenci se zhoršovat v noci, když ležíte v posteli, což je způsobeno horizontální polohou těla. To může vést k dušení se refluxem kyseliny během spánku a může být také spojeno s těžší obstrukční spánkovou apnoe.

Příznaky GERD během spánku

Probuzení s kyselou chutí v ústech nebo pocitem pálení v krku a na hrudi může svědčit o tom, že se žaludeční kyselina během spánku vrací do jícnu. Tyto příznaky jsou způsobeny žaludeční kyselinou, která se vrací zpět do jícnu a dráždí jeho sliznici. Mezi další běžné noční příznaky GERD patří:

 • Kašel nebo sípání
 • Potíže s polykáním
 • Škytavka, která nemizí
 • Nevolnost nebo zvracení
 • Neschopnost usnout nebo zůstat spát kvůli nepohodlí

Souvislost mezi GERD a obstrukční spánkovou apnoe

Obstrukční spánková apnoe (OSA) je dalším onemocněním, které může v noci zhoršovat GERD. K OSA dochází, když se během spánku dočasně zastaví dýchání kvůli překážce v dýchacích cestách. Může dojít ke zhoršení polykání a k tlaku na dolní jícnový svěrač, což může vést k častějším příhodám refluxu kyseliny.

Kromě toho může samotná GERD přispívat ke vzniku spánkové apnoe tím, že způsobuje zánět nebo otok tkání v krku, což může během spánku ještě více ucpat dýchací cesty. Proto je pro osoby trpící jak GERD, tak OSA velmi důležité, aby vyhledaly lékařskou pomoc se správnou diagnózou a léčbou.

Příčiny kyselého refluxu během spánku

Ke vzniku GERD přispívá několik faktorů, například kouření cigaret, pití alkoholu, užívání některých léků, například nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID), hiátová kýla nebo těhotenství. Obezita, nadváha a osoby s hyperaktivním močovým měchýřem nebo CHOPN mají vyšší pravděpodobnost výskytu GERD.

Faktory životního stylu přispívající k nočnímu refluxu

Oslabení dolního jícnového svěrače způsobené špatným životním stylem může vést k tomu, že se žaludeční obsah vrací zpět do jícnu, což vede k nočnímu pálení žáhy. Mezi nejčastější viníky patří:

 • Tučná nebo kořeněná jídla
 • Nápoje obsahující kofein, jako je káva nebo čaj.
 • Konzumace alkoholu

Zdravotní stavy zvyšující riziko nočního pálení žáhy

Zdravotní stavy zvyšující riziko nočního pálení žáhy

Kromě výše uvedených faktorů životního stylu zvyšují riziko refluxu během spánku i některé zdravotní potíže. Patří mezi ně:

 • Astma: Léky na astma, jako je teofylin, mohou uvolnit dolní jícnový svěrač, což vede ke zvýšeným příznakům kyselého refluxu.
 • U diabetiků může dojít k opožděnému vyprazdňování žaludku, což vede ke zvýšenému riziku nočního pálení žáhy.
 • Hormonální změny během těhotenství mohou vést k oslabení dolního jícnového svěrače, což vede ke zvýšenému tlaku na žaludek a častějšímu pálení žáhy.

Pochopení refluxu a GERD může být obtížné, ale pochopení příčin a příznaků usnadňuje identifikaci možných způsobů léčby. Příčiny refluxu kyseliny během spánku se mohou lišit od faktorů životního stylu až po zdravotní potíže; proto je důležité pochopit, jak jsou tyto dvě kategorie propojeny, aby byla léčba účinná.

Příčiny kyselého refluxu během spánku

Ke vzniku gastroezofageální refluxní choroby (GERD) přispívá několik faktorů, včetně životního stylu a zdravotního stavu. Pochopení těchto příčin vám pomůže provést potřebné změny, abyste zabránili refluxu kyseliny během spánku.

Faktory životního stylu přispívající k nočnímu refluxu

 • Kouření cigaret: Kouření oslabuje dolní jícnový svěrač, což umožňuje snadnější návrat žaludečního obsahu zpět do jícnu.
 • Pití alkoholu: Alkohol uvolňuje dolní jícnový svěrač a zvyšuje produkci žaludeční kyseliny, což může vést k nočnímu pálení žáhy.
 • Některé léky: Některé léky, například nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), blokátory kalciových kanálů a některá antidepresiva, mohou zhoršovat příznaky GERD tím, že ovlivňují způsob, jakým vaše tělo zpracovává potravu, nebo uvolňují dolní jícnový svěrač. Pokud se domníváte, že příznaky refluxu způsobuje některý z léků, poraďte se s lékařem.
 • Stravovací návyky: Způsoby stravování: Konzumace velkých porcí jídla nebo jídlo před spaním může způsobit zvýšený tlak na žaludek a podpořit reflux během spánku. Raději si dejte menší porce během dne.

Zdravotní stavy zvyšující riziko nočního pálení žáhy

 • Těhotenství: Hormonální změny během těhotenství mohou oslabit dolní jícnový svěrač a zároveň zvýšit tlak v břiše v důsledku zvětšující se dělohy. Tato kombinace způsobuje, že těhotné ženy jsou náchylnější k refluxu, zejména během třetího trimestru.
 • Obezita a nadváha: Nadměrná tělesná hmotnost zvyšuje tlak na žaludek a zvyšuje riziko GERD. Udržování kondice pomocí fyzické aktivity a výživné stravy může pomoci minimalizovat příznaky.
 • Hiatální kýla: K hiátové kýle dochází, když se část žaludku protlačí do hrudní dutiny otvorem v bránici, který se nazývá hiát. Hiatální kýla je stav, kdy část žaludku vystupuje otvorem v bránici, čímž se oslabí dolní jícnový svěrač a žaludeční obsah může proudit zpět do jícnu.
 • hyperaktivní močový měchýř nebo chronická obstrukční plicní porucha (CHOPN): Tyto nemoci mohou způsobit, že se během spánku často budíte kvůli kašli nebo potřebě jít na toaletu, což může narušit normální polykací návyky, které pomáhají odstranit z krku přetrvávající žaludeční kyseliny.

Kromě těchto faktorů působí při spánku vleže gravitace proti vám, protože usnadňuje pohyb žaludečních kyselin vzhůru do jícnu. Pochopením příčin nočního pálení žáhy a zavedením preventivních opatření, jako je úprava polohy při spánku nebo změna stravy, můžete minimalizovat nepříjemné pocity způsobené noční GERD.

Pro účinné zvládnutí nočního refluxu je důležité identifikovat faktory životního stylu a zdravotní faktory, které k němu mohou přispívat. Těhotné ženy jsou obzvláště náchylné k pálení žáhy, proto je důležité pochopit nejideálnější přístupy ke snížení indikací během těhotenství.

Pálení žáhy během těhotenství

Pálení žáhy během těhotenství

Až 45 % lidí během těhotenství pálí žáha, mimo jiné proto, že kouření zvyšuje produkci žaludeční kyseliny a oslabuje dolní jícnový svěrač - tento sval pomáhá zabránit vracení žaludečního obsahu zpět do jícnu. V této části se budeme zabývat tím, proč jsou těhotné ženy náchylné k pálení žáhy, a poskytneme vám rady, jak pálení žáhy v těhotenství zvládnout.

Proč jsou těhotné ženy náchylné k pálení žáhy

Těhotenství přináší různé hormonální změny, které mohou ovlivnit gastrointestinální systém. Zvýšená hladina progesteronu může způsobit uvolnění LES, což umožňuje žaludeční kyselině proniknout do jícnu a způsobit pálení žáhy. Když se LES uvolní, umožní žaludeční kyselině proudit zpět do jícnu, což vede k příznakům refluxu kyseliny, jako je pálení žáhy. Kromě toho, jak se děloha ženy během těhotenství zvětšuje, vyvíjí tlak na břicho a může tlačit žaludeční obsah směrem nahoru k LES.

Tipy pro zvládání pálení žáhy během těhotenství

 1. Jezte menší porce jídla: Konzumace menších porcí během dne může snížit tlak na žaludek a minimalizovat příznaky GERD.
 2. Vyhněte se spouštěcím potravinám: Kořeněná nebo tučná jídla, čokoláda, kofein, sycené nápoje nebo kyselé ovoce mohou zhoršit příznaky refluxu. Klíčové je identifikovat věci, které vyvolávají GERD, a vyhýbat se jim.
 3. Udržujte správné držení těla: Při jídle seďte rovně, protože gravitace podporuje trávení, a ne působí proti němu.
 4. Během spánku si vyvýšte hlavu: Používejte klínový polštář nebo si vyvýšte hlavu postele, aby se žaludeční kyseliny během spánku nevracely zpět do jícnu.
 5. Zůstaňte hydratovaní: Pití velkého množství vody během dne může pomoci neutralizovat žaludeční kyseliny a zmírnit příznaky pálení žáhy. Vyhněte se však pití velkého množství vody těsně před spaním, protože to může reflux zhoršit.
 6. Po jídle si nelehejte: Počkejte alespoň dvě hodiny po jídle, než si lehnete nebo půjdete spát, abyste měli čas na trávení a snížili riziko nočních příznaků GERD.
 7. O bezpečných lécích se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče: Pokud změna životního stylu nestačí ke zvládnutí pálení žáhy během těhotenství, poraďte se se svým lékařem o volně prodejných antacidech, která jsou bezpečná pro těhotné ženy. Před užíváním jakýchkoli nových léků v těhotenství se vždy poraďte se zdravotníkem.

Zařazení těchto tipů do každodenní rutiny může pomoci zmírnit nepříjemné pocity spojené s pálením žáhy během těhotenství. Vždy je důležité probrat veškeré obavy týkající se příznaků refluxu a GERD s lékařem, který vám může poskytnout individuální poradenství na základě individuálních potřeb a okolností.

Těhotné ženy by si měly uvědomit pravděpodobnost pálení žáhy a přijmout opatření k její kontrole, protože její ignorování by mohlo způsobit vážnější zdravotní problémy. K další prevenci refluxu kyseliny během spánku patří úprava polohy při spánku, zvedání hlavy během spánku, změna stravy a kontrola porcí, což jsou některé účinné strategie, které mohou pomoci zmírnit příznaky.

Prevence kyselého refluxu během spánku

Abyste předešli refluxu během spánku nebo jej snížili, můžete podniknout několik kroků. Patří mezi ně úprava polohy při spánku, vyvýšení hlavy, menší porce jídla, vyhýbání se spouštěcím potravinám, delší čas na trávení před spaním, udržování zdravé hmotnosti pravidelným cvičením, nošení volného oblečení a zvládání hladiny stresu pomocí relaxačních technik, jako jsou hluboká dechová cvičení nebo meditace.

Úprava polohy při spánku pro snížení refluxu

Způsob spánku hraje významnou roli v prevenci příznaků refluxu. Ležení na zádech umožňuje snadný návrat žaludečního obsahu zpět do jícnu. Chcete-li se tomuto problému vyhnout a snížit příznaky GERD během spánku:

 • Spěte na levém boku - tato poloha pomáhá udržet žaludek pod jícnem, což minimalizuje únik kyseliny.
 • Neuléhejte bezprostředně po jídle - před spaním počkejte alespoň dvě hodiny po jídle.

Vyvýšení hlavy pro lepší trávení během spánku

U pacientů trpících GERD může použití nastavitelného rámu postele nebo klínového polštáře, který zvedne hlavu postele o šest centimetrů, pomoci neutralizovat žaludeční kyselinu a zabránit jejímu návratu do jícnu. Tohoto zvýšení můžete dosáhnout pomocí nastavitelného rámu postele nebo klínového polštáře určeného speciálně pro osoby s GERD. Vyvarujte se používání více polštářů, protože mohou způsobit přetížení krku a zhoršit GERD v důsledku nesprávného nastavení páteře.

Změny ve stravování a kontrola porcí pro minimalizaci pálení žáhy

Pro snížení pálení žáhy v noci spojeného s gastroezofageální refluxní poruchou (GERD) je nezbytné upravit stravu. Některé tipy zahrnují:

 • Méně jezte - Konzumace velkého množství jídla může vyvolat tlak na LES, čímž se otevře a žaludeční kyselina se dostane do jícnu.
 • Vyhněte se spouštěcím potravinám - častými viníky jsou kořeněná, tučná nebo smažená jídla, čokoláda, kofein, alkohol a sycené nápoje. Identifikujte své osobní spouštěče a vyřaďte je ze svého jídelníčku.

Cvičení a techniky zvládání stresu pro úlevu od GERD

Cvičení a techniky zvládání stresu pro úlevu od GERD

Udržování kondice pravidelnou fyzickou aktivitou je klíčem ke kontrole příznaků GERD. Obezita zvyšuje tlak v břišní dutině, který může způsobit reflux kyseliny. Snažte se o minimálně 30 minut středně náročné fyzické aktivity po většinu dní.

Stres je spojován se zhoršováním příznaků GERD. Zařaďte do svého denního režimu relaxační techniky, jako jsou hluboká dechová cvičení nebo meditace, které vám pomohou účinně zvládat hladinu stresu.

Účinným způsobem, jak si udržet dobrý zdravotní stav, může být preventivní opatření ke zmírnění následků refluxu během spánku. Kromě toho je k dispozici řada volně prodejných prostředků, které mohou pomoci při GERD a dalších zažívacích potížích.

Volně prodejné léky na úlevu od kyselého refluxu

Kromě změny životního stylu mohou někdy pomoci zmírnit příznaky pálení žáhy způsobené gastroezofageální refluxní chorobou (GERD) i volně prodejné léky, jako jsou antacida, H2-blokátory nebo inhibitory protonové pumpy. Před zahájením užívání jakýchkoli nových léků je důležité poradit se s poskytovatelem zdravotní péče.

Typy dostupných volně prodejných léků

Ke zmírnění příznaků refluxu a GERD je k dispozici několik typů volně prodejných léků:

 • Antacida: Neutralizují žaludeční kyselinu a poskytují rychlou úlevu při občasném pálení žáhy. Mezi běžné značky patří Tums, Rolaids a Maalox.
 • H2 blokátory: Tyto léky, známé také jako antagonisté histaminových receptorů, snižují produkci žaludeční kyseliny. Působí pomaleji než antacida, ale poskytují dlouhodobější úlevu. Příkladem jsou Pepcid AC (famotidin) a Zantac (ranitidin).
 • Inhibitory protonové pumpy (IPP): PPI blokují produkci žaludeční kyseliny u jejího zdroje - protonové pumpy v žaludečních buňkách. To vede k výraznému snížení hladiny kyselosti v žaludku, což pomáhá předcházet nočním refluxním epizodám během spánku. Mezi běžné volně prodejné IPP patří Prilosec OTC (omeprazol) a Prevacid 24HR (lansoprazol).

Všimněte si, že dlouhodobé užívání těchto léků může mít potenciální nežádoucí účinky, proto je nezbytné konzultovat jejich užívání se zdravotnickým pracovníkem.

Kdy se poradit se zdravotníkem

Pokud i přes užívání volně prodejných léků pociťujete přetrvávající příznaky refluxu nebo GERD, je nezbytné poradit se s lékařem. Ten vám pomůže určit základní příčinu vašich příznaků a doporučí vhodné možnosti léčby. Mezi případy, kdy byste měli vyhledat lékaře, patří např:

 • Pálení žáhy se u vás objevuje častěji než dvakrát týdně.
 • máte potíže s polykáním nebo pociťujete bolest na hrudi.
 • Vaše příznaky přetrvávají i přes užívání volně prodejných léků po dobu dvou týdnů nebo déle.
 • objeví se u vás nové nebo zhoršující se nežádoucí účinky vaší současné léčby.

V některých případech může být k účinnému zvládnutí závažné GERD nutné užívání léků na předpis. Pokud změna životního stylu a léky nepřinesou úlevu, může být navíc nutné další vyšetření a testování, aby se vyloučily další možné příčiny vašich potíží během spánku.

Volně prodejné léky mohou nabídnout krátkodobé řešení refluxu během spánku, ale pokud příznaky přetrvávají nebo se zhoršují, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc. Další možnosti léčby v případě, že změna životního stylu nestačí, budou popsány v následujícím nadpisu, který se bude zabývat vyhledáním lékařské pomoci při přetrvávajícím refluxu kyselin během spánku.

Vyhledání lékařské pomoci při přetrvávajícím refluxu kyseliny během spánku

Pokud reflux přetrvává i během spánku navzdory preventivním opatřením, je vhodné poradit se s lékařem, zda se nejedná o GERD. Ten může provést potřebná vyšetření k diagnostice onemocnění a doporučit vhodné možnosti léčby, včetně léků na předpis nebo chirurgického zákroku v případech, kdy konzervativní léčba nedokáže zmírnit závažné a přetrvávající potíže spojené s touto poruchou.

Diagnostické testy pro hodnocení GERD

Váš lékař může provést několik diagnostických testů, aby vyhodnotil, zda máte GERD. Tyto testy mohou zahrnovat test monitorování pH jícnu, který měří, jak často se žaludeční kyselina dostává do jícnu během 24 hodin; endoskopii horní části trávicího traktu, která umožňuje lékaři vizuálně vyšetřit jícen a žaludek pomocí ohebné trubice zvané endoskop; nebo studii polykání barya, při které před rentgenovým vyšetřením pozřete tekutinu obsahující baryum, aby byly na snímcích viditelné případné abnormality ve vašem trávicím traktu.

Možnosti léčby, když změna životního stylu nestačí

V některých případech nemusí samotná změna životního stylu přinést dostatečnou úlevu od příznaků GERD. V těchto situacích je třeba zvážit další možnosti léčby:

 • Léky na předpis: Pokud volně prodejné léky nestačí na tlumení příznaků, může vám lékař předepsat silnější léky, jako jsou inhibitory protonové pumpy (PPI) nebo H2-blokátory. Tyto léky působí tak, že snižují nebo neutralizují produkci žaludeční kyseliny.
 • Chirurgie: U osob, které i přes užívání léků nadále pociťují závažné příznaky GERD, může být doporučen chirurgický zákrok zvaný fundoplikace. Tento chirurgický zákrok spočívá v obepnutí horní části žaludku kolem dolního jícnu, aby se posílil dolní jícnový svěrač a zabránilo se refluxu kyseliny.
 • Endoskopické zákroky: V některých případech mohou méně invazivní endoskopické postupy, jako je Stretta terapie nebo transorální fundoplikace bez řezu (TIF), pomoci zlepšit příznaky GERD tím, že stáhnou dolní jícnový svěrač nebo vytvoří bariéru mezi žaludkem a jícnem.

Léčba GERD je nezbytná nejen pro zlepšení kvality spánku, ale také pro prevenci možných komplikací, jako je zánět jícnu, Barrettův jícen nebo v závažných případech dokonce rakovina jícnu. Úzkou spoluprací s lékařem můžete vypracovat účinný plán léčby, který řeší denní i noční příznaky GERD a zároveň podporuje lepší celkové zdraví a pohodu.

Časté dotazy týkající se kyselého refluxu během spánku

Jak zabránit refluxu během spánku

Pokud vás během spánku trápí reflux kyseliny, může to být nepříjemné a narušovat váš spánek. Zde je několik tipů, které vám pomohou zabránit refluxu kyseliny v noci:

 • Během spánku si nadzvedněte hlavu a horní část těla, abyste zabránili návratu žaludeční kyseliny zpět do jícnu.
 • Vyhněte se konzumaci velkých jídel nebo spouštěcích potravin v době před spaním.
 • Změňte svůj životní styl, například pravidelně cvičte, používejte techniky zvládání stresu a udržujte si zdravou váhu.
 • Dodržujte správnou spánkovou hygienu, vytvořte si příjemné prostředí pro spánek a dodržujte stálý spánkový režim.

Co se stane, když máte refluxní kyselinu ve spánku?

Když se žaludeční kyselina během spánku vrací do jícnu, může způsobit podráždění a zánět. To může vést k příznakům, jako je pálení žáhy, bolest na hrudi, kašel, pocit dušení nebo regurgitace částic potravy. Častý noční reflux kyseliny může také zvýšit riziko vzniku komplikací, jako je erozivní ezofagitida a Barrettův jícen.

Pokud se u vás během spánku objevují příznaky GERD, je důležité podniknout kroky k prevenci refluxu a zlepšit prostředí pro spánek. Snížené polykání a uvolněný dolní jícnový svěrač mohou GERD zhoršit, proto je důležité věnovat pozornost poloze při spánku a vyhnout se spaní na zádech. Pokud příznaky přetrvávají, zvažte volně prodejné léky nebo se obraťte na odborného lékaře, který provede další vyšetření.

Závěr

Pochopení příčin, příznaků a preventivních opatření pro noční reflux je zásadní pro podporu lepší kvality spánku a celkového zdraví. Úlevu mohou přinést změny životního stylu, jako je úprava polohy při spánku, úprava stravy, cvičení, techniky zvládání stresu a volně prodejné léky.

Pokud přetrvávající reflux kyseliny během spánku přetrvává navzdory změně životního stylu nebo volně prodejným lékům, může být nutné vyhledat lékařské vyšetření. Diagnostické testy mohou určit, zda se jedná o GERD, a pokud změna životního stylu nestačí, jsou k dispozici možnosti léčby.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?