Melatonin pro děti: bezpečné použití, dávkování a účinky na spánek

Published:

Vzhledem k tomu, že se rodiče stále více spoléhají na melatonin pro děti, který jim pomáhá se spánkem, je nezbytné pochopit, jakou roli tento hormon hraje při řízení spánku a zda je jeho užívání bezpečné a účinné. V tomto příspěvku na blogu prozkoumáme, jak melatonin přirozeně funguje v našem těle a proč si získal oblibu u dětí, které se potýkají s různými problémy se spánkem.

Probereme také, jak je důležité zavést zdravý režim před spaním, než se uchýlíme k doplňkům stravy, a také situace, kdy může být melatonin prospěšný pro děti se specifickými poruchami, jako jsou poruchy autistického spektra nebo ADHD. Kromě toho se dozvíte o stanovení bezpečných dávek dětského melatoninu a o možných vedlejších účincích, které mohou při jeho užívání vzniknout.

Na závěr zdůrazníme, že před podáním jakékoliv formy farmaceutického melatoninu dítěti je třeba se poradit se zdravotnickým personálem, a poskytneme pokyny pro případ náhodného požití nebo vyhodnocení možných základních poruch spánku. Pochopením těchto aspektů týkajících se bezpečnosti a účinnosti melatoninu u dětí mladších 5 let až po období dospívání mohou rodiče činit informovaná rozhodnutí týkající se celkového zdraví a pohody jejich dětí.

Understanding Melatonin's Role in Sleep

Pochopení úlohy melatoninu ve spánku

Melatonin je látka podobná hormonu, kterou produkuje epifýza a která pomáhá řídit cykly spánku a bdění, a stal se populárním volně prodejným doplňkem stravy pro děti, které mají problémy se spánkem; je však zapotřebí dalšího výzkumu jeho dlouhodobých účinků a bezpečnosti u dětí s existujícími problémy se spánkem. Melatonin jako doplněk stravy na podporu spánku se stává stále oblíbenějším mezi dětmi, které mají problémy s usínáním. Přesto je nutné provést další šetření, které by prověřilo možné dlouhodobé účinky a bezpečnost užívání doplňků stravy s melatoninem u dětí s problémy se spánkem.

Přirozená produkce melatoninu

Tělo v noci, když se setmí, přirozeně produkuje melatonin, který signalizuje, že je čas jít spát. Tento proces hraje klíčovou roli při udržování našeho cirkadiánního rytmu, což jsou v podstatě naše vnitřní hodiny, které nám říkají, kdy máme být vzhůru a kdy odpočívat.

 • Produkce se zvyšuje v nočních hodinách.
 • Hladiny se snižují s vystavením světlu (přirozenému nebo umělému).
 • Stárnutí může ovlivnit přirozenou produkci.

Oblíbenost jako pomoc při usínání pro děti

Rodiče stále častěji vyhledávají melatoninové doplňky jako možný přírodní lék na problémy se spánkem svých dětí. Přitažlivost spočívá v jeho pověsti "přirozenějšího" přípravku než jiných farmaceutických možností, jako jsou léky na předpis. Některé studie navíc naznačují, že melatonin může u některých skupin dětí pomoci zlepšit schopnost usnout i zůstat spát (zdroj). Navzdory těmto zjištěním odborníci nabádají k opatrnosti před užíváním tohoto doplňku stravy vzhledem k omezeným údajům o jeho dlouhodobých účincích a interakcích s jinými léky.

Tipy pro správnou hygienu spánku:

 1. Zavedení jednotného režimu před spaním.
 2. Vytvořte klidné prostředí pro spánek bez rušivých vlivů.
 3. Omezte expozici obrazovek před spaním.

Dětské melatoninové doplňky by měly být zvažovány jako poslední možnost po vyzkoušení jiných metod pro zlepšení spánkové hygieny. Před zavedením jakéhokoli nového doplňku do denního režimu dítěte je nezbytné poradit se s jeho pediatrem nebo spánkovým specialistou, zejména pokud již užívá léky nebo má stávající zdravotní potíže, které mohou ovlivnit jeho schopnost usnout a zůstat spát po celou noc(zdroj). Úzkou spoluprací se zdravotnickými pracovníky mohou rodiče učinit informované rozhodnutí o tom, zda je melatonin pro jejich dítě vhodnou volbou, a zajistit mu podporu potřebnou k účinnému řešení základních problémů se spánkem.

Klíčové je uvědomit si význam melatoninu pro spánek, protože může být prospěšným pomocníkem, který dětem pomáhá dosáhnout lepšího spánku. Zavedení zdravého režimu před spaním před použitím doplňků stravy zajistí, že děti snáze usnou a vydrží spát po celou noc.

Zavedení zdravého režimu před spaním před použitím doplňků stravy

Předtím, než začnete uvažovat o použití melatoninových doplňků, je nezbytné zavést pro dítě zdravý režim před spaním. AAP doporučuje, aby rodiče nevystavovali své děti obrazovkám alespoň hodinu před spaním, protože modré světlo vyzařované těmito zařízeními může narušovat tvorbu melatoninu a spánkový režim. Při snaze vyřešit potíže dítěte se spánkem by rodiče měli nejprve prozkoumat změny chování, například zavedení důsledného režimu před spaním nebo úpravu prostředí v místnosti.

Důležitost času bez obrazovky před spaním

Podle AAP by děti mladší pěti let neměly být vystaveny obrazovkám hodinu před spaním, zatímco starší děti a dospívající potřebují alespoň dvě hodiny bez obrazovky(zdroj). To pomáhá podporovat správnou spánkovou hygienu tím, že umožňuje správné fungování přirozené produkce melatoninu v těle. Místo toho podporujte aktivity, jako je čtení knih, hraní stolních her nebo zapojení se do uklidňující konverzace.

Úpravy chování a prostředí

 • Vytvořte důsledný režim před spaním: Zavedení pravidelného rozvrhu spánku a vstávání pomáhá regulovat cirkadiánní rytmus vašeho dítěte. Zavedení pravidelného cyklu spánku a vstávání, včetně víkendů, pomáhá regulovat cirkadiánní rytmus vašeho dítěte.
 • Udržujte v ložnici příjemné prostředí: Udržujte v místnosti chlad, tmu a ticho s minimem rušivých vlivů. V případě potřeby zvažte použití zatemňovacích závěsů nebo přístrojů pro regulaci bílého šumu.
 • Podporovat relaxační techniky: Podpořte své dítě, aby před spaním praktikovalo relaxační techniky, jako jsou hluboká dechová cvičení, progresivní svalová relaxace nebo meditace.
 • Omezte příjem kofeinu: Vyvarujte se podávání nápojů s obsahem kofeinu, jako jsou limonády a energetické nápoje, ve večerních hodinách. Místo nich si raději dejte vodu nebo bylinkový čaj.

Pokud má vaše dítě navzdory těmto strategiím i nadále potíže s usínáním nebo s udržením spánku, je možná načase vyhledat spánkového specialistu. Ten vám pomůže identifikovat všechny základní problémy se spánkem a poskytne vám doporučení na míru podle individuálních potřeb. Nezapomeňte, že doplňky stravy s melatoninem by měly být zvažovány až jako poslední možnost po vyčerpání všech ostatních možností a pod řádným lékařským dohledem.

Než začnete uvažovat o jakémkoli doplňku stravy, jako je melatonin, je důležité zavést zdravý režim před spaním. Vytvoření důsledného režimu před spaním může být prospěšné pro podporu spánku a pohody dětí, které trpí určitými poruchami, jako jsou poruchy autistického spektra nebo ADHD.

Kdy může být melatonin pro děti prospěšný

Doplňky stravy s melatoninem vykazují v některých případech slibné výsledky, zejména u dětí s poruchami autistického spektra nebo ADHD. Kromě toho může pomoci obnovit cirkadiánní rytmus po narušení, jako jsou prázdniny nebo letní přestávky. Před podáním melatoninu dítěti je proto nezbytné vyhledat lékařskou radu.

Případy poruch autistického spektra a ADHD

Výzkum naznačuje, že užívání melatoninu zlepšilo nástup spánku i jeho množství u některých dětí s poruchou autistického spektra (PAS) a poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD). Tyto stavy často způsobují problémy se spánkem v důsledku nepravidelností v produkci melatoninu. V takových případech mohou melatoninové doplňky přinést úlevu tím, že podporují správnou spánkovou hygienu a pomáhají dětem snadněji usínat.

Obnovení cirkadiánních rytmů po poruchách

Někdy se přirozený cirkadiánní rytmus dětí naruší kvůli faktorům, jako jsou dlouhé prázdniny nebo změny denního režimu během letních prázdnin. Toto narušení může vést k potížím s usínáním v noci a s udržením spánku po celou noc. V těchto situacích může být krátkodobé užívání melatoninu pod lékařským dohledem prospěšné pro obnovení zdravého spánkového režimu.

V každém případě se vždy poraďte se svým lékařem o konkrétních potřebách dítěte, než mu začnete podávat melatonin jako doplněk stravy. Nezapomeňte, že každé dítě je jiné; co může být úspěšné u jednoho, nemusí mít stejný účinek u jiného.

Tipy pro obnovení spánkového režimu dítěte:

 • Vytvořte důsledný režim před spaním: Zavedení pravidelných návyků pomáhá tělu signalizovat, že je čas jít spát.
 • Zajistěte prostředí vhodné pro spánek: Ujistěte se, že je v ložnici vašeho dítěte tma, ticho a pohodlí.
 • Omezte čas strávený u obrazovky před spaním: Doporučte dětem, aby se místo sledování televize nebo hraní videoher věnovaly uklidňujícím činnostem, jako je čtení nebo teplá koupel.
 • Podporujte fyzickou aktivitu během dne: Pravidelné cvičení může pomoci zlepšit kvalitu spánku v noci.

Pokud tyto strategie nepomohou zlepšit kvalitu spánku vašeho dítěte, měli byste se obrátit na pediatra, který by vám poradil, zda je vhodné doplnit melatonin a jaké změny by mohly pomoci při jeho spánkovém režimu. Ten může posoudit, zda jsou melatoninové doplňky pro vaše dítě vhodné, a doporučit případné nezbytné úpravy jeho režimu před spaním.

Lze shrnout, že melatonin může být při vhodném použití a ve vhodném množství prospěšný pro děti s poruchou autistického spektra nebo ADHD. Při určování bezpečných dávek melatoninu pro děti je důležité začít s nízkými dávkami a porozumět různým dostupným formám a jejich dávkování.

Stanovení bezpečných dávek melatoninu pro děti

Stanovení bezpečných dávek melatoninu pro děti

Pokud uvažujete o podávání doplňků melatoninu dítěti, je důležité začít s nejnižší dostupnou dávkou a v případě potřeby ji postupně zvyšovat pod lékařským dohledem. Různé formy, jako jsou tablety a žvýkačky, obsahují různé dávky, proto buďte při výběru vhodné formy podle potřeb vašeho dítěte opatrní.

Začínáme s nízkými dávkami

Doporučená počáteční dávka melatoninu pro děti se liší v závislosti na faktorech, jako je věk, hmotnost a individuální problémy se spánkem. Většina odborníků však doporučuje začít dávkou mezi 0,5 mg a 1 mg asi 30 minut před spaním. Před podáním jakéhokoli doplňku stravy je velmi důležité poradit se s pediatrem nebo odborníkem na spánek, aby bylo zaručeno, že je bezpečný a vhodný pro konkrétní okolnosti vašeho dítěte.

Různé formy a dávkování

 • Tablety: Tablety melatoninu jsou obvykle dostupné v dávkách od 0,5 mg do 10 mg v jedné tabletě. Lze je polykat celé nebo je v případě potřeby rozdrtit do jídla či nápoje.
 • Žvýkačky: Dávky melatoninu v gumových medvídcích nebo žvýkačkách se často pohybují kolem 1-2,5 mg, ale mohou se lišit podle značky.
 • Kapalné kapky: Kapky v tekutém stavu umožňují rodičům větší kontrolu nad dávkováním, protože mohou odměřovat menší dávky, než je tomu u předdávkovaných forem, jako jsou tablety nebo žvýkačky.

Kromě toho, že při výběru formy produktu je třeba zvážit množství dávek, je také důležité hledat doplňky melatoninu farmaceutické kvality, které byly testovány a ověřeny z hlediska čistoty, účinnosti a bezpečnosti.

Ačkoli je melatonin při správném užívání obecně považován za bezpečný, jeho účinky na děti do pěti let nejsou dosud známy. Melatonin může některým dětem pomoci usnout nebo zůstat déle spát, neměl by však nahradit potřebu správné spánkové hygieny.

Udržování správné hygieny spánku

Chcete-li podpořit zdravé spánkové návyky, aniž byste se museli spoléhat pouze na doplňky stravy, jako je melatonin, zvažte zavedení následujících strategií:

 • Vytvořte si relaxační režim před spaním s uklidňujícími činnostmi, jako je čtení nebo teplá koupel.
 • Zajistěte, aby v ložnici dítěte bylo během spánku chladno, tma a ticho.
 • Omezte expozici obrazovkám alespoň jednu hodinu před spaním, protože modré světlo může ovlivnit přirozený cirkadiánní rytmus.
 • Podporujte pravidelnou fyzickou aktivitu během dne, ale vyhněte se intenzivnímu cvičení před spaním.

Při určování bezpečných dávek melatoninu pro děti je důležité zvážit všechny faktory. Při posuzování vhodného dávkování melatoninu pro děti je nutné mít na paměti případné nežádoucí účinky a interakce s jinými léky.

Možné nežádoucí účinky a interakce s jinými léky

Při zvažování užívání melatoninových doplňků pro vaše dítě je nutné si uvědomit možné nežádoucí účinky a interakce s jinými léky, které může užívat. Ačkoli je melatonin při vhodném užívání obecně považován za bezpečný, u některých dětí se mohou vyskytnout nežádoucí účinky nebo negativní interakce s jejich současnými léky.

Interakce s jinými léky

Některé léky, jako jsou léky na ředění krve, antikonvulziva a imunosupresiva, mohou potenciálně ovlivňovat podávání melatoninu, a proto je třeba je před zavedením do rutiny dítěte konzultovat s pediatrem. Před zavedením melatoninu jako podpůrného prostředku pro spánek do rutinního režimu dítěte se poraďte s jeho pediatrem, zda neužívá nějaké léky, které by mohly interferovat s jeho suplementací. Lékař posoudí, zda je vhodné kombinovat melatoninové doplňky vedle stávající léčby, nebo zda je třeba prozkoumat alternativní možnosti.

Sledování nežádoucích účinků

Mezi časté nežádoucí účinky spojené s melatoninem u dětí patří únava během dne. Ačkoli se to může zdát neintuitivní, protože cílem je zlepšit kvalitu spánku v noci, nadměrná ospalost během dne může naznačovat nesprávné dávkování nebo načasování podání. Kromě ospalosti během dne by rodiče měli při užívání melatoninových doplňků sledovat také změny nálady/chování.

 • Závratě: Některé děti mohou po podání dávky melatoninu pociťovat závrať.
 • Gastrointestinální problémy: Po požití doplňku stravy obsahujícího melatonin farmaceutické kvality byla některými uživateli hlášena nevolnost a žaludeční křeče.
 • Úzkost: V ojedinělých případech byla pozorována úzkost u těch, kteří pravidelně užívají vysoké dávky syntetických forem, jako jsou žvýkačky nebo tablety, bez řádné konzultace se zdravotníkem.

Při zařazování melatoninu do rutinního režimu je nezbytné úzce spolupracovat s pediatrem vašeho dítěte, který může pomoci sledovat případné nežádoucí účinky a podle toho upravit dávkování. Pokud u svého dítěte při užívání melatoninových doplňků zaznamenáte jakékoli znepokojivé příznaky nebo chování, neprodleně kontaktujte jeho lékaře.

Kromě sledování nežádoucích účinků a interakcí s léky je nezbytné vedle užívání melatoninu dodržovat správnou spánkovou hygienu. Podporujte důsledný režim před spaním, který zahrnuje činnosti na uklidnění, jako je čtení nebo teplá koupel před spaním. Zajistěte také prostředí vhodné pro spánek tím, že v místnosti bude chladno, tma a ticho.

Pokud uvažujete o podávání melatoninu dětem, mějte na paměti rizika a interakce s jinými léky, protože mohou být poměrně závažné. Před podáváním melatoninu dětem je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc, aby bylo zaručeno bezpečné a úspěšné využití tohoto léku.

Konzultace se zdravotnickými pracovníky před použitím

Před podáním melatoninu dítěti je nezbytná konzultace se zdravotníkem. Dr. Anna Esparhamová, lékařka s trojnásobnou certifikací, zdůrazňuje, že je důležité probrat užívání melatoninu s pediatrem nebo spánkovým specialistou, zejména u dětí se základním onemocněním. Otevřená komunikace mezi rodiči/opatrovníky a poskytovateli zdravotní péče hraje zásadní roli při řešení přetrvávajících obav souvisejících s dětskými spánkovými návyky/problémy.

Význam odborné konzultace

Před podáním melatoninu svému dítěti se poraďte s lékařem, abyste zajistili, že podniknete vhodné kroky pro jeho blaho. Lékař může pomoci určit, zda je melatonin pro vaše dítě bezpečný, a doporučit správné dávkování na základě jeho věku, hmotnosti a specifických problémů se spánkem. Kromě toho může navrhnout alternativní metody, jako je zlepšení správné spánkové hygieny nebo změna režimu spánku, než se uchýlí k doplňkům stravy.

Komunikace mezi rodiči a poskytovateli zdravotní péče

 • Udržujte otevřený dialog: Informujte pediatra svého dítěte o všech změnách jeho spánkových návyků nebo chování po zahájení podávání melatoninu. To mu umožní pečlivě sledovat případné nežádoucí účinky a odpovídajícím způsobem upravit dávkování.
 • Podrobné informace: Uveďte přesné údaje o dalších lécích nebo doplňcích stravy, které vaše dítě užívá, protože by se mohly s melatoninem negativně ovlivňovat.
 • Průběžná podpora: Spolupracujte se zdravotnickými pracovníky a dodržujte jejich doporučení ohledně léčebných plánů, které vám pomohou účinně zvládat problémy se spánkem vašeho dítěte v průběhu času.

Spíše než spoléhat na melatonin jako na dlouhodobé řešení je důležité identifikovat a řešit příčiny potíží se spánkem vašeho dítěte. Místo toho mohou sloužit jako dočasná pomoc při řešení hlavních příčin potíží se spánkem vašeho dítěte. Spolupráce s lékařskými odborníky a dodržování jejich rad může zaručit, že vaše dítě dostane správnou léčbu a pomoc, aby lépe spalo.

Kdy vyhledat další hodnocení

Pokud má vaše dítě i nadále potíže s usínáním nebo s udržením spánku, a to i přes provádění doporučených strategií, možná je čas na další vyšetření spánkovým specialistou. Ten může pomoci odhalit případné základní poruchy spánku, jako je nespavost, syndrom neklidných nohou nebo obstrukční spánková apnoe, které by mohly vyžadovat cílenější zásahy.

Závěrem lze říci, že dětské melatoninové doplňky by se měly používat pouze po konzultaci se zdravotníkem. I když je melatonin obecně považován za bezpečný, je nezbytné dodržovat doporučení pro dávkování a sledovat reakci dítěte na doplněk. Kromě toho je zásadní řešit základní příčiny problémů se spánkem vašeho dítěte prostřednictvím správné spánkové hygieny a dalších strategií. Spoluprací se zdravotnickými pracovníky můžete svému dítěti pomoci dosáhnout lepšího spánku a celkové pohody.

Před podáváním melatoninu dětem je nutné se poradit se zdravotníkem, který vám poskytne nejlepší rady a pokyny pro užívání. Proto je také důležité mít na paměti možné scénáře náhodného požití a hodnocení poruch spánku, které mohou vzniknout při použití melatoninu u dětí.

Zpracování náhodného požití & Hodnocení poruch spánku

Zpracování náhodného požití a hodnocení poruch spánku

Pokud si myslíte, že vaše dítě přijalo melatoninové doplňky neúmyslně, je nutné okamžitě vyhledat radu lékaře. Zdravotník vám může poskytnout návod, jak situaci řešit, a sledovat případné nežádoucí účinky nebo problémy s chováním, které mohou v důsledku náhodného požití vzniknout.

Reakce na náhodné požití

V případě náhodného požití zachovejte klid a ihned kontaktujte pediatra svého dítěte. Zeptejte se lékaře svého dítěte na název, množství dávky a formu (tablety nebo žvýkačky) doplňku stravy. Tyto informace mu pomohou určit, zda je nutná okamžitá lékařská pomoc, nebo zda postačí sledování doma. Kromě toho jsou v případě naléhavých případů souvisejících s neúmyslným vystavením potenciálně škodlivým látkám nepřetržitě k dispozici toxikologická centra.

Screening potenciálních poruch spánku

Pokud přetrvávají problémy se spánkem i přes dodržování správné spánkové hygieny a řešení faktorů prostředí, které přispívají k obtížím s usínáním nebo udržením spánku, je možná na čase, aby vás vyšetřil spánkový specialista. Tito odborníci mají zkušenosti s diagnostikou a léčbou různých poruch spánku, které postihují děti mladší pěti let až po období dospívání.

 • Spánková apnoe: Obstrukční spánková apnoe nastává, když během spánku dochází ke krátkým pauzám v dýchání v důsledku ucpání dýchacích cest. Mezi příznaky patří hlasité chrápání, lapání po dechu během spánku a neklidné převalování během noci.
 • Narkolepsie: Narkolepsie způsobuje nadměrnou denní ospalost s náhlými záchvaty spánku, a to i během činností, které vyžadují bdělost. Děti s narkolepsií mohou podléhat kataplexii, stavu, který přináší náhlé svalové oslabení v důsledku intenzivních pocitů.
 • Syndrom neklidných nohou: Tento stav způsobuje neodolatelné nutkání pohybovat nohama, často doprovázené nepříjemnými pocity v končetinách. Může narušovat usínání a udržení spánku po celou noc.

Důkladné zhodnocení spánkového režimu a prostředí, ve kterém vaše dítě spí, pomůže identifikovat případné spouštěče nebo základní podmínky, které přispívají k jeho problémům se spánkem. Pokud se zjistí potíže, bude vypracován individuální léčebný plán s ohledem na individuální podmínky a potřeby.

Závěrem lze říci, že melatoninové doplňky by neměly být podávány bez řádné konzultace se zdravotníkem. Otevřená komunikace mezi rodiči/opatrovníky a poskytovateli zdravotní péče je zásadní, pokud jde o trvalé obavy týkající se spánkových návyků/problémů v dětství. Náhodné požití melatoninu vyžaduje okamžitou pozornost pediatra, který vás může provést dalšími kroky a zároveň zajistit bezpečnost vašeho dítěte.

Časté dotazy týkající se melatoninu pro děti

Proč se melatonin nedoporučuje dětem?

Melatonin není běžně doporučován dětem, protože výzkum jeho dlouhodobých účinků a bezpečnosti u této věkové skupiny je omezený. Doplňky stravy s melatoninem se navíc mohou vzájemně ovlivňovat s jinými léky nebo způsobovat nežádoucí účinky. Než začnete uvažovat o doplnění melatoninu u svého dítěte, je nezbytné poradit se s odborníkem.

Je melatonin pro děti skutečně bezpečný?

V některých případech lze krátkodobé užívání melatoninu považovat za bezpečné pro děti pod dohledem zdravotnického pracovníka. Měl by však být používán pouze v nezbytných případech a po prozkoumání alternativních strategií spánku. Údaje o dlouhodobé bezpečnosti u dětí chybí, proto je třeba dbát zvýšené opatrnosti.

Jaké jsou vedlejší účinky melatoninu u dětí?

Mezi možné nežádoucí účinky užívání melatoninu u dětí patří ospalost, bolest hlavy, závratě, podrážděnost nebo změny nálady, žaludeční potíže nebo nevolnost. Ve vzácných případech může vést k nočním můrám nebo živým snům. Pečlivé sledování dítěte při užívání jakéhokoli doplňku stravy je zásadní pro zajištění jeho dobrého zdravotního stavu.

Může se dítě stát závislým na melatoninu?

Zatímco fyzická závislost na melatoninu nebyla dosud ve vědecké literatuře zaznamenána, přílišné spoléhání na doplňkovou pomoc by mohlo potenciálně přerůst v psychickou závislost, pokud by se používala jako primární řešení bez řešení základních problémů souvisejících se špatnými spánkovými návyky.

Závěr

Celkově může být melatonin užitečným doplňkem pro děti, které mají problémy se spánkem. Je důležité pochopit vědecké poznatky o jeho výrobě a o tom, jak ovlivňuje cirkadiánní rytmus těla. Při zvažování doplňků stravy s melatoninem pro děti je zásadní poradit se se zdravotníkem a dodržovat zásady bezpečného dávkování.

Kromě užívání melatoninu mohou rodiče podporovat zdravé spánkové návyky, jako jsou důsledné rituály před spaním a relaxační techniky, například četba nebo meditace. Pokud zvažujete použití melatoninu pro své dítě, nezapomeňte před zahájením jakékoli suplementace zvážit možné vedlejší účinky a interakce.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?