Jak spát na zádech?

Published:

Naučit se spát na zádech může mít řadu zdravotních výhod a zlepšit celkovou kvalitu vašeho odpočinku. Jako pokročilý odborník vás provedu základními aspekty spaní na zádech a podělím se s vámi o cenné tipy, jak v této poloze dosáhnout pohodlného a klidného spánku.

V tomto příspěvku se budeme zabývat různými výhodami spánku na zádech, jako je snížení tenzních bolestí hlavy, zmírnění překrvení dutin a prevence podráždění pokožky obličeje. Probereme také správné nastavení těla pro spáče na zádech, a to výběrem správné hustoty matrace a výběrem vhodného polštáře.

Dále se budeme zabývat strategickým používáním polštářů pro pohodlné spaní na zádech a úpravami speciálně určenými pro osoby trpící obstrukční spánkovou apnoe (OSA). Těhotné ženy, které zajímá, jak bezpečně spát na zádech, seznámíme s tím, co je třeba v souvislosti s touto polohou při spánku zohlednit.

Naše odborné rady zahrnují praktické tipy a techniky, které vám pomohou naučit se důsledně dosahovat kvalitního nočního odpočinku a zároveň se naučit efektivně spát na zádech.

jak spát na zádech

Výhody spaní na zádech

Spánek na zádech je považován za nejvýhodnější polohu pro spánek, protože má mnoho zdravotních výhod, například snižuje bolesti hlavy z napětí, zmírňuje ucpání dutin a zabraňuje tvorbě vrásek v obličeji. Najít pohodlnou polohu však nemusí být pro každého přirozené. V této části se budeme zabývat některými hlavními výhodami spojenými se spaním na zádech a poskytneme vám tipy pro dosažení optimálního pohodlí.

Snížení tenzních bolestí hlavy

Jednou z významných výhod spánku na zádech je, že pomáhá snižovat tenzní bolesti hlavy. Když spíte v jiných polohách, například na boku nebo na břiše, je větší pravděpodobnost, že se vaše krční svaly během noci namohou nebo špatně nastaví. Toto napětí může vést k tenzním bolestem hlavy, které se vyznačují tupou bolestí kolem hlavy nebo za očima. Udržování správného zarovnání při ležení na zádech během spánku zajišťuje minimální svalové napětí v oblasti krku i ramen, čímž se snižuje pravděpodobnost vzniku těchto potíží.

Úleva od sinusové kongesce

Pokud pravidelně trpíte ucpanými dutinami nebo alergiemi, pak by pro vás mohla být změna polohy na zádech to pravé. Leh na zádech umožňuje gravitaci působit jako kouzlo, které odvádí hlen z nosních průduchů, čímž zmírňuje nahromaděný tlak a vede k lepšímu dýchání a celkově kvalitnějšímu odpočinku při spánku.

Prevence podráždění pokožky obličeje

 • Předcházení vráskám způsobeným polštáři: Spaní obličejem dolů zvyšuje kontakt jemných tkání obličeje s drsnými látkami, což způsobuje, že se přes noc vytvářejí nežádoucí vrásky a záhyby. Při správné poloze na povrchu polštáře však dochází k menšímu tření, což má za následek méně viditelných známek stárnutí po probuzení každé ráno.
 • Snížení výskytu akné: Další výhodou lidí, kteří spí na zádech, je nižší riziko výskytu akné. Je to proto, že se na obličeji, který není celou noc přitisknutý k polštáři, hromadí méně nečistot, oleje a bakterií.
 • Lepší vstřebávání produktů péče o pleť: Pokud investujete čas a úsilí do noční rutiny nanášení sér, krémů a pleťových vod, zvažte změnu polohy, aby se tyto produkty mohly optimálně vstřebat, aniž by se setřely na materiály lůžkovin.

Závěrem lze říci, že spánek na zádech má řadu zdravotních výhod, které mohou vést k lepší celkové pohodě. Přechodem od spánku na boku nebo na břiše k této výhodnější poloze se nejen sníží bolesti hlavy způsobené napětím a zmírní se překrvení dutin, ale také se předejde podráždění pokožky obličeje, jako jsou vrásky a akné, a zlepší se vstřebávání přípravků péče o pleť aplikovaných každý večer před spaním.

Správné nastavení pro osoby spící na zádech

Správné nastavení pro osoby spící na zádech

Chcete-li se naučit správně a pohodlně spát na zádech, zaměřte se na vyrovnání a vyberte si matraci se správnou hustotou. Zásadní je pevná matrace a polštář, který udrží vaše tělo ve správné poloze a zároveň mu dodá správnou oporu. V této části se budeme zabývat výběrem vhodné hustoty matrace a nalezením ideálního polštáře.

Výběr správné hustoty matrace

Prvním krokem k dosažení pohodlného spaní na zádech je výběr vhodné matrace. Středně tvrdá až tvrdá matrace je pro spáče na zádech ideální, protože poskytuje dostatečnou oporu, aniž by způsobovala nepohodlí nebo tlakové body. Při nákupu matrací zvažte faktory, jako jsou např:

 • Vaše hmotnost: Těžší lidé mohou potřebovat tvrdší matrace, aby si během spánku udrželi správnou polohu páteře.
 • Typ materiálu: Matrace z paměťové pěny, latexu nebo hybridní matrace mohou nabízet různé úrovně podpory a tvarovacích schopností přizpůsobené individuálním preferencím.
 • Rozpočet: Investujte do kvalitní matrace v rámci svého rozpočtu, která splňuje vaše konkrétní potřeby.

Výběr vhodného polštáře

Důležitým prvkem pro udržení správné polohy páteře při spánku na zádech je používání vhodného polštáře. Správný polštář by měl poskytovat dostatečnou oporu hlavě i krku, aniž by je příliš zvedal nebo umožňoval jejich přílišné zaboření do polštáře. Zde je několik tipů při hledání polštářů:

 1. Výška polštáře (loft ): Vyberte si polštář se středním loftem, jehož výška se obvykle pohybuje od 3 do 5 palců. To pomůže udržet přirozené zakřivení krku a zabrání jeho přetížení.
 2. Materiál polštáře : Polštáře z paměťové pěny nebo latexu jsou oblíbenou volbou pro spáče na zádech, protože se přizpůsobí tvaru hlavy a krku a zároveň poskytují dostatečnou oporu. Alternativou jsou polštáře s nastavitelnou výplní z drcené paměťové pěny nebo alternativního prachového peří, které lze přizpůsobit individuálním preferencím.
 3. Tvrdost polštáře : Středně tvrdý polštář je ideální pro většinu lidí, kteří spí na zádech, protože poskytuje dostatečnou oporu, aniž by příliš zatěžoval tlakové body.

Pokud při výběru matrace a polštáře zohledníte tyto aspekty, výrazně zlepšíte nastavení páteře během spánku, což povede k pohodlnějšímu odpočinku na zádech. Experimentování s různými materiály a hustotami může zabrat nějaký čas, ale nalezení dokonalé kombinace šité na míru právě vám se vyplatí.

Strategické používání polštářů pro pohodlné spaní na zádech

Spaní na zádech může být obtížné, pokud jste zvyklí na jiné polohy, ale při správném umístění a uspořádání polštáře je možné využívat výhod spaní na zádech a zároveň dosáhnout pohodlného nočního odpočinku. Při správném umístění a uspořádání polštáře však můžete dosáhnout pohodlného spánku a zároveň využívat výhod spánku na zádech. V této části se budeme zabývat tím, jak šikovně využívat polštáře, abyste dosáhli pohodlnějšího a podpůrnějšího spánku při ležení na zádech.

Umístění polštáře pod koleny

Jednou z účinných technik pro zmírnění nepohodlí v dolní části zad je umístění polštáře pod kolena. Ten pomáhá udržovat přirozené zakřivení páteře tím, že snižuje tlak na bederní oblast. Postupujte takto:

 1. Lehněte si na záda s nataženýma nohama.
 2. Pod obě kolena položte polštář, aby byla mírně vyvýšená.
 3. Podle potřeby upravte výšku polštáře, aby byl pohodlný a podpůrný.

Toto jednoduché nastavení může pomoci zabránit stlačení nebo zkroucení během spánku, které může vést k bolestem dolní části zad nebo krku, pokud se neřeší.

Obklopení polštáři

Obklopení polštáři

Pokud patříte mezi aktivní spáče, kteří mají tendenci se během noci nechtěně převalovat na bok nebo na břicho, může vám obklopení polštáři pomoci udržet se na místě. Vytvořením fyzických bariér kolem těla pomocí polštářů se pro vás stane obtížnějším nevědomě měnit polohu během spánku. Zde je návod, jak na to:

 1. Lehněte si na matraci do polohy na zádech.
 2. Umístěte polštáře kolem těla, jeden pod každou paži a druhý podél boků/stehen, abyste vytvořili bezpečnou bariéru.
 3. V případě potřeby přidejte kolem sebe další polštáře, abyste vytvořili těsnou bariéru, která zabrání pohybu během spánku.

Tento přístup podporuje spaní na zádech a pomáhá vašemu tělu přizpůsobit se a zvyknout si na tento způsob spánku.

Další tipy na polštáře pro osoby spící na zádech

Kromě strategického používání polštářů pro podporu a polohování je pro optimální pohodlí důležité zvolit správný typ polštáře. Hledejte polštář určený speciálně pro osoby spící na zádech, který obvykle poskytuje středně tvrdou oporu a pomáhá udržovat správné zarovnání krku. Oblíbenou volbou jsou polštáře z paměťové pěny nebo latexu, které se přesně přizpůsobí tvaru hlavy a krku a zároveň poskytují dostatečnou oporu.

Nezapomeňte, že každý má jiné preference, pokud jde o tuhost, tloušťku a složení materiálu polštáře. Nebojte se experimentovat s různými typy, dokud nenajdete ten, který vám bude nejlépe vyhovovat.

Úpravy pro osoby trpící obstrukční spánkovou apnoe (OSA)

Pro osoby trpící OSA je zásadní upravit polohu a prostředí, ve kterém spí, aby měly klidný spánek. Ačkoli se obecně doporučuje spát na zádech, tato poloha nemusí být pro osoby s OSA vhodná, protože by mohla zhoršit chrápání nebo zhoršit příznaky spojené s tímto onemocněním. V této části se budeme zabývat tím, jak může vyvýšení hlavy pomocí dalších polštářů a zaujmutí alternativních spánkových poloh pomoci zmírnit příznaky OSA.

Zvedání hlavy pomocí přídavných polštářů

Jednou z účinných metod, jak zmírnit příznaky OSA a zároveň si zachovat pohodlnou polohu při spánku na zádech, je mírně zvednout hlavu během spánku. Toho lze dosáhnout umístěním dalšího polštáře pod stávající polštář nebo investicí do speciálně navrženého polštáře proti spánkové apnoe. Zvýšení hlavy pomáhá otevřít dýchací cesty, což usnadňuje dýchání a potenciálně snižuje výskyt chrápání a dalších poruch způsobených ztíženým prouděním vzduchu.

Polohy při spánku vhodné pro osoby trpící OSA

V některých případech nemusí pouhá úprava úhlu, pod kterým spíte, přinést dostatečnou úlevu od problémů spojených s OSA. V takovém případě zvažte vyzkoušení různých poloh při spánku, které jsou pro zmírnění těchto problémů příznivější:

 • Spaní na boku: Bylo prokázáno, že u lidí s lehkou až středně těžkou formou spánkové apnoe zlepšuje proudění vzduchu. Levý bok je často upřednostňován kvůli nižší pravděpodobnosti pálení žáhy a refluxu kyselin. Polštář určený pro spáče na boku může pomoci udržet správné nastavení páteře při této poloze.
 • Zvýšené boční spaní: Tato poloha kombinuje výhody spánku na boku a spánku s vyvýšenou hlavou a spočívá v podepření horní části těla na klínovitém polštáři nebo nastavitelném podkladu postele, aby byly dýchací cesty volné. Tato poloha je užitečná zejména pro osoby s těžšími případy OSA.
 • Technika tenisového míčku: Chcete-li zabránit převalování na záda během spánku, zkuste si na zadní stranu pyžama připevnit tenisový míček pomocí ponožky nebo malého sáčku. Nepohodlí způsobené ležením na míčku vás přiměje zůstat v poloze na boku po celou noc.

Kromě změny polohy při spánku je velmi důležité poradit se s lékařem o dalších možných způsobech léčby OSA, jako je terapie CPAP nebo změna životního stylu, například snížení hmotnosti a ukončení kouření. Podniknutím těchto kroků spolu s nalezením optimální polohy při spánku budete na dobré cestě k dosažení kvalitnějšího odpočinku, přestože žijete s obstrukční spánkovou apnoe.

Tipy a techniky, jak se naučit spát na zádech

Tipy a techniky, jak se naučit spát na zádech

Spaní na zádech může být náročné, zejména pokud jste zvyklí spát v jiných polohách. Správnými technikami a úpravami se však můžete naučit spát pohodlně na zádech. Zde je několik tipů, které vám pomohou tento přechod usnadnit:

Technika skládaných polštářů

Jednou z účinných metod je použití techniky skládaných polštářů. Vleže na zádech si pod nohy položte dva ploché polštáře. To pomáhá mírně zvednout nohy, snížit tlak na dolní část páteře a podpořit lepší prokrvení celého těla.

Polohování ramene

Pro pohodlné spaní na zádech hraje zásadní roli poloha paží. Roztáhněte ruce doširoka, aniž by se opíraly o boky těla nebo se křížily přes sebe. Experimentujte s různými polohami paží, dokud nenajdete tu, která je pro vás nejpřirozenější.

Udržování neutrálního zarovnání krku

Abyste předešli bolestem krku nebo nepříjemným pocitům při spánku na zádech, je důležité udržovat neutrální polohu krku výběrem vhodné výšky a tvrdosti polštáře. Polštář určený speciálně pro osoby spící na zádech by měl podpírat hlavu i krk a zároveň je udržovat v jedné rovině s páteří.

Vytvoření pohodlného prostředí pro spánek

 • Vyhněte se kofeinu před spaním: Proto se vyhněte konzumaci kofeinových nápojů nejméně čtyři hodiny před spaním.
 • Zavedení režimu před spaním: Důsledný režim před spaním může vašemu tělu signalizovat, že je čas jít spát. Zvažte zařazení aktivit, jako je čtení, meditace nebo jemné protahování, do svého nočního rituálu.
 • Udržujte optimální teplotu v místnosti: Zajistěte, aby teplota v místnosti byla příjemná pro spánek, obvykle v rozmezí 15-19 °C (60-67 °F).

Buďte trpěliví a vytrvalí

Zvyknout si na spaní na zádech může vyžadovat určitý čas a cvik. Při přechodu na spaní na zádech je důležité zachovat klid a nenechat se odradit. Pokud se v průběhu noci probudíte v jiné poloze, jemně se přemístěte na záda, aniž byste byli frustrovaní nebo znechucení.

Začlenění těchto tipů a technik vám pomůže naučit se pohodlně spát na zádech a zároveň využívat jejich četných zdravotních výhod. Nezapomeňte, že klíčem k úspěchu je důslednost; držte se těchto postupů, dokud se nestanou vaší druhou přirozeností, abyste mohli každou noc kvalitněji spát.

Časté dotazy týkající se spánku na zádech

Jak se naučit spát na zádech

Pokud se chcete naučit spát na zádech, začněte výběrem pohodlné matrace a polštáře. Používejte techniku skládání polštářů na sebe, ruce si pohodlně položte po stranách nebo na břicho a udržujte neutrální polohu krku. Obklopení polštáři může také pomoci zabránit převalování na bok během spánku.

Jaký je nejzdravější způsob spánku na zádech?

Nejzdravější způsob spánku na zádech zahrnuje správné nastavení páteře a pohodlí. Vyberte si matraci vhodné hustoty a podpůrný polštář, který udržuje krk v neutrální poloze. Pod kolena umístěte polštář pro dodatečnou oporu, který zajistí rovnoměrné rozložení hmotnosti v tlakových bodech při zachování přirozeného zakřivení páteře.

Jak bezpečně spát na zádech

Bezpečné spaní na zádech vyžaduje správnou polohu těla a strategické použití polštářů jako opory. Ujistěte se, že máte matraci vhodné hustoty, používejte vhodnou opěrku hlavy, která udržuje krk v neutrální poloze, pod kolena si dejte další polštář pro odlehčení bederní části, v případě potřeby si zvedněte hlavu (pro osoby trpící obstrukční spánkovou apnoe) a obklopte se polštáři, které zabraňují nežádoucímu otáčení během spánku.

Jaká je nejzdravější poloha při spánku?

Nejzdravější poloha pro spánek se liší v závislosti na individuálních potřebách, obecně však platí, že spánek na boku (zejména na levém) má řadu výhod, například zlepšuje trávení a krevní oběh a snižuje riziko chrápání a refluxu. Spaní na zádech je rovněž považováno za zdravé, pokud je správně nastaveno a má dostatečnou oporu.

Zaregistrujte do našeho zpravodaje a užijte 10% slevu na jednu vaši objednávku

Jaký produkt potřebuji?